I slutet av februari inledde Michel Tornéus årets SM-guld-skörd för Hammarby. Då hoppade han 766 cm inomhus. Det var samtidigt Hammarbys 252:a guld genom tiderna. Han gjorde om bedriften efter sommaren då han vann ute med ett hopp som var en centimeter kortare, 765.
  Sen var det dags för armbrytarna att fylla på förrådet av guld då Maria Lundkvist tog hem 55 kilosklassen både för höger- och vänster hand.
  Vid boxnings-SM i juli vann Ali Yusefi guld i 60 kg efter att ha besegrat Falkens Emil Harrysson med 4-1.
  Roddarna gjorde, som så många gånger förr, nämligen producera SM-guld. Två stycken blev det Ahmet Rapi i sprint lättvikt och Maximilian Auer och Maximilian Fritsch i dubbel.


Skrivet om Hammarby

Henry hyllar... Ali som siktar mot OS och tränar ensamkommande Om Hammarbys boxare Ali Yusefi i Röda Korsets tidning Henry #4 2017.



2017 års mästerskapsmedaljer:

SM

Guld (7): Armbrytning: Maria Lundkvist V55, H55. Boxning: Ali Yusefi, 60 kg. Friidrott: Michel Tornéus, längdhopp inne, ute. Rodd: Ahmet Rapi, sprint lättvikt, dubbel, 2000 m (Maximilian Auer, Maximilian Fritsch)
Silver (6): Armbrytning: Anders Orrevad, V70, Saga Gjals, H50, V50. Boxning: Adam Chartoi, 75 kg. Rodd: Ahmet Rapi, lättvikt 2000 m inne, 4- (Viktor Hoffmann, Peter Näslund, Michael Raisbeck, Maximilian Fritsch)
Brons (9): Armbrytning: Klara Bohlin Thysell, H65, V65. Rodd: Kristalina Smårs, 2000 m inne. Rodd: Ahmet Rapi, sprint, 2x (Victor Hoffmann, Ahmet Rapi), 4x (William Tassel, Anders Joelsson, Maximilian Auer, Ahmet Rapi), 4- dam (Hanna Sundberg, Hanna Pingry, Saioa Ibarrola Barandika, Lisa Backman)

Junior-SM

Guld (10): Armbrytning: Julia Jakstrand, V55, Saga Gjals, V50. Friidrott: 4x100 m (Desmond Rogo, Jean Christian Zirignon, Douglas Hellbratt, Amadou Sussoho) (M22), Timothy Olsson, tresteg (P19), Grete Ahlberg, vikt, slägga (F19), Greta Deltin, 100 m (F17), Stina Gustavsson, kula inne, ute (F16). Rodd: Ruben Rapi, 1x junior B
Silver (8): Armbrytning: Julia Jakstrand, H55. Friidrott: Douglas Hellbratt, 100 m (M22), 4x100 m (P19), Sidney Léger, 80 m, 300 m (P15), Sira Gassami, längd (F16), Klara Rådbo, kula (F16). Rodd: Ruben Rapi, 1x junior A
Brons (16): Armbrytning: Hanna Wallin, V55, VÖ, HÖ, Saga Gjals, H55. Friidrott: Desmond Rogo, 100 m (M22), Douglas Hellbratt, 200 m (M22), Timothy Ohlsson, tresteg (P19), 3x800 m (P19), svensk stafett (P19), 3x800 m (K22), Victoria Almerén Hansson, längd (F19), Vilma Hultström, 800 m (F17), Klara Rådbo, 60 m häck (F16), Hanna Lindé, 400 m (F16), 4x80 m (F15). Rodd: 2x junior B (Gabriel Hoffsten, Ruben Rapi)

DM

Guld (2): Bowling: tremanna (Caroline Innergård, Susanne Olsson, Katrin Fahlström). Friidrott: 4x100 m (Desmond Rogo, JC Zirignon, Douglas Hellbratt, Amadou Sussoho)
Silver (1): Innebandy, damer
Brons (1): Bowling: tremanna (Ann-Ki Larsson Carlsson, Frida Johansson, Lovisa Nylund, Rakel Norberg)

Junior-DM

Guld (31): Bordtennis: Linnea Johansson (F15). Friidrott: André Barosso Johansson, höjd (P15), Erik Danielsson, terräng 4 km (P15), Elias Kapell, fyrkamp inne, femkamp ute (P11), 5x60 m (Adrian Kylington, Elias Kapell, William Loqvist, Noah Lindqvist, Filip Herre) (P11), 4x100 m (Stina Gustavsson, Greta Deltin, Sira Gassama, Hanna Lindé) (F17), Klara Rådbo, 60 m, 60 m häck, kula (F16), Hanna Lindé, 400 m (F16), Embla Wihk, stav (F15), Molly Freeman, 1000 m (F15), Linn Harrysson, slägga (F14), Frida Krantz, diskus (F13), Alvah Lind, 60 m häck, höjd, längd ute, inne, tresteg inne, fyrkamp (F12), Norah Lind, kula inne, ute, höjd inne, diskus, slägga, stav, spjut (F12), 5x60 m (Isabella Axelsson, Lii Jabbour-Clarke, Tyra Hedberg, Wilma Rydström, Emmy Wolgast) (F11), 3x600 m (Maja Simonsson, Tyra Hedberg, Olivia Grahn) (F11). Handboll, herrar
Silver (4): Basket (P15). Friidrott: Teodor Borgius, åttakamp (P14), 5x60 m (F13), Norah Lind, fyrkamp (F12)
Brons (4): Friidrott: 4x100 m (Daniel Simic Rihtnesberg, Adam Fogelberg, Tawsiful Islam, Gabriel Larsson Stewart) (P17), 3x600 m (P11), Hoa Sjöholm, terräng, 4 km (F15), Agnes Jansson, fyrkamp (F12)

Veteran-SM

Guld (2): Armbrytning: Niklas Berg, H80. Friidrott: Joakim Pihlstrand-Trulp, 3000 m hinder (M40)
Silver (8): Armbrytning: Niklas Berg, V80. Bowling: Peter Sainio HA 51-64 år. Friidrott: Johan Danelius, landsväg 10 km (M45), Joakim Pihlstrand-Trulp, 800 m, terräng 8000 m (M40), Mikkel Knif, terräng 8000 m (M35), Maria Björkman, terräng 4000 m (K65) Susanna Neill, landsväg 10 km (K40)
Brons (5): Friidrott: lag, terräng 8000 m (Mikkel Knif, Joakim Pihlstrand-Trulp, Christian Lindström) (M35-M55), Joakim Pihlstrand-Trulp, landsväg 10 km, 400 m (M40), Jan Förberg, landsväg 10 km, terräng, 4000 m (M75)

Övrigt

Armbrytning: Maria Lundkvist, VM-brons i H55. Bandy: Olivia Dahlsten, VM-guld (F17). Bowling: Susanne Olsson, brons, lag veteran-VM. Friidrott: Michel Tornéus EM-silver längd inne. Rodd: Ahmed Rapi NM-silver tvåa utan styrman, NM-brons, dubbelsculler



Armbrytning



Oktober: Träning. Bild hämtad från armbrytningens facebook.
Hammarbys armbrytare tog en stor hög med medaljer under SM. Allra bäst var Maria Lundkvist med två SM-tecken. Hon deltog även vid VM i Budapest i september. Där vann hon ett brons i 55 kilosklassen höger hand. Med vänstern kom hon 11:a. Niklas Berg kom också elva i sin klass med vänster hand. Med högern bröt han sig fram till en 22:a plats.


SM, Örnsköldsvik 170311-12

Kvinnor

Höger, 65 kg: 3. Klara Bohlin Thysell
Vänster, 65 kg: 3. Klara Bohlin Thysell
Höger, 55 kg: 1. Maria Lundkvist
Vänster, 55 kg: 1. Maria Lundkvist
Höger, 50 kg: 2. Saga Gjals
Vänster, 50 kg: 2. Saga Gjals

Junior

Vänster, 55 kg: 1. Julia Jakstrand, 3. Hanna Wallin
Höger, 55 kg: 2. Julia Jakstrand, 3. Saga Gjals
Vänster, 50 kg: 1. Saga Gjals
Höger, öppen klass: 3. Hanna Wallin
Vänster, öppen klass: 3. Hanna Wallin

Män

Vänster, 70 kg: 2. Anders Orrevad

Master men, veteran

Höger, 80 kg: 1. Niklas Berg
Vänster, 80 kg: 2. Niklas Berg



Bandy, herrar


ELITSERIEN

Villa Lidköping BK261943165-8842
Edsbyns IF261916133-8939
Bollnäs GoIF261574119-7037
Sandvikens AIK261727158-9936
Västerås SK 26 15 3 8126-87 33
IFK Vänersborg261538137-10631
Broberg Söderhamn IF2614210104-9630
Hammarby261169112-10728

Vetlanda BK2611213135-13124
IK Sirius26931482-12821

Tillberga Västerås26831583-12119
Gripen Trollhättan26512069-12911
IK Tellus26242052-1408
Kalix BF26132270-1545
Hammarby laddade, bland annat, upp med träningsläger i Rättvik i augusti, som avslutades med en match mot hemmalaget.
  I Svenska cupen gick det inte lika bra som förra året, ut i gruppspelet. Men i World cup tog sig Hammarby vidare till kvartsfinal där dock Västerås vann en stökig match.
  När den första bruttotruppen till A-landslaget togs ut i juni fanns fyra Hammarbyspelare med; Patrik Hedberg, Adam Gilljam, Jesper Jonsson och David Pizzoni Elfving. När truppen bantades inför VM så var Hedberg, Gilljam och Pizzoni kvar. I Finlands landslag återfanns Rolf Larsson.
  Hammarbys Wille Ohlsson var en av de 38 spelarna som togs ut till P17-landslagets observationstrupp.
  Till förbundets tre elitläger för P15 togs 110 spelare ut. Från Hammarby kom Johan Hannegård, André Rexholt, Olof Götselius och Elias Högstrand. Hannegård fanns med i truppen mot Finland i februari.


Eliserien

161028 (Studenternas)
Sirius-Hammarby 2-2 (1-1)
Mål, Sirius: Teemu Määttä, David Thorén Hammarby: David Pizzoni-Elfving, Adam Gilljam
Domare: Niclas Skog
Publik: 1 564

161102 (Zinkensdamm)
Hammarby-Broberg Söderhamn 1-2 (1-1)
Mål, Hammarby: Kalle Mårtensson Broberg: Stefan Larsson, Jonas Engström
Domare: Mikael Hillerius
Publik: 1 521

161104 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerås 7-6 (3-2)
Mål, Hammarby: Joakim Johansson 2, Jesper Jonsson, Robin Sundin, Kalle Mårtensson, Rolf Larsson, Kasper Milerud Västerås: Patrik Sjöström 2, Magnus Joneby, Tobias Holmberg, Jonas Nilsson, Oscar Gröhn
Domare: Ulrik Bergman
Publik: 1 722

161109 (Sävstaås IP)
Bollnäs-Hammarby 4-4 (2-1)
Mål, Bollnäs: Christian Mickelsson 2, Daniel Berlin, Patrik Nilsson Hammarby: Robert Rimgård 3, Joakim Johansson
Domare: Andreas Broberg
Publik: 1 128

161111 (Zinkensdamm)
Hammarby-Kalix 7-2 (2-1)
Mål, Hammarby: David Pizzoni-Elfving 3, David Brodén, Kalle Mårtensson, Adam Gilljam, Rolf Larsson Kalix: Johan Sundquist, Jimmy Berglund
Domare: Niclas Skog
Publik: 1 633

161116 (Arena Vänersborg)
Vänersborg-Hammarby 7-5 (2-0)
Mål, Vänersborg: Joakim Hedqvist 4, Sergei Lomanov, Emil Viklund, Nikita Ivanov Hammarby: David Pizzoni-Elfving 2, David Brodén, Adam Gilljam, Kasper Milerud
Domare: Jonas Kandell
Publik: 2 454

161118 (Zinkensdamm)
Hammarby-Gripen 6-3 (2-1)
Mål, Hammarby: Jesper Jonsson 3, Joakim Johansson, David Pizzoni-Elfving, Kalle Mårtensson Gripen: Linus Rönnqvist, Johan Grahn, Eetu Peuhkuri
Domare: Keijo Hyvärinen
Publik: 1 414

161123 (Sparbanken Lidköping Arena)
Villa-Hammarby 10-4 (4-1)
Mål, Villa: David Karlsson 4, Daniel Andersson 3, Joel Broberg, Christoffer Norin, Jesper Eriksson Hammarby: Joakim Johansson 2, David Pizzoni-Elfving, Rolf Larsson
Domare: Niclas Skog
Publik: 2 903

161125 (Zinkensdamm)
Hammarby-TB Västerås 3-5 (2-2)
Mål, Hammarby: Adam Gilljam, Klas Nordström, Robert Rimgård TB: Ivan Lebedev 3, Jesper Hermansson, Kim Barklund
Domare: Niclas Skog
Publik: 2 365

161130 (Svenska Fönster Arena)
Edsbyn-Hammarby 5-5 (1-2)
Mål, Edsbyn: Hans Andersson 2, Joakim Svensk, Tommi Määttä, Tuomas Määttä Hammarby: Klas Nordström 2, Jesper Jonsson, David Pizzoni-Elfving, Kasper Milerud
Domare: Jonas Kandell
Publik: 1 402

161202 (Zinkensdamm)
Hammarby-Tellus 2-2 (2-2)
Mål, Hammarby: Jesper Jonsson, David Brodén Tellus: Jonas Granberg, William Hallberg
Domare: Andrey Tokmakov
Publik: 2 576

161205 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vetlanda 7-1 (1-1)
Mål, Hammarby: Jesper Jonsson, David Pizzoni-Elfving, Felix Nyman, Robin Sundin, Adam Gilljam, Klas Nordström, Kasper Milerud Vetlanda: Patrik Johansson
Domare: Jonas Kandell
Publik: 1 577

161214 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sandviken 2-5 (0-0)
Mål, Hammarby: David Pizzoni-Elfving, Robin Sundin SAIK: Erik Pettersson 2, Niklas Gälman, Daniel Mossberg, Christoffer Edlund
Domare: Ulrik Bergman
Publik: 2 128

161216 (Jernvallen)
Sandviken-Hammarby 7-3 (3-2)
Mål, SAIK: Chrisoffer Edlund 3, Erik Pettersson 3, Dennis Henrikssen Hammarby: Kalle Mårtensson 2, Adam Gilljam
Domare: Mikael Hillerius
Publik: 1 580

161226 (Zinkensdamm)
Tellus-Hammarby 1-3 (0-1)
Mål, Tellus: Jonas Granberg Hammarby: Jesper Jonsson 2, Kalle Mårtensson
Domare: Daniel Labe
Publik: 6 170

161228 (SAPA Arena)
Vetlanda-Hammarby 7-7 (5-3)
Mål, Vetlanda: Joakim Andersson 3, Johan Löfstedt 2, Philip Lennartsson, Martin Landström Hammarby: Kalle Mårtensson 2, Adam Gilljam 2, Jesper Jonsson, David Pizzoni-Elfving, Kasper Milerud
Domare: Andreas Broberg
Publik: 1 581

161230 (Zinkensdamm)
Hammarby-Edsbyn 4-3 (1-1)
Mål, Hammarby. David Pizzoni-Elfving 2, Kalle Spjuth, Kasper Milerud Edsbyn: Joel Wilhelmsson 2, Daniel Liw
Domare: Mikael Hillerius
Publik: 2 359

170105 (ABB Arena)
TB Västerås-Hammarby 2-6 (1-3)
Mål, TB: Robin Andersson, Jens Blixt Hammarby: Kalle Spjuth 2, Adam Gilliam 2, Joakim Johansson, David Pizzoni-Elfving
Domare: Jacob Liljegren
Publik: 315

170107 (Zinkensdamm)
Hammarby-Villa 5-5 (4-4)
Mål, Hammarby: Adam Gilljam 2, David Pizzoni-Elfving, Kalle Mårtensson, Kasper Milerud Villa: David Karlsson 2, Christoffer Norin, Daniel Andersson, Johan Esplund
Domare: Valdemar Olsson
Publik: 2 670

170110 (Slättbergshallen)
Gripen-Hammarby 3-6 (2-3)
Mål, Gripen: Adam Rudell, Eetu Peuhkuri, Viktor Nordmark Hammarby: Adam Gilljam, Jesper Jonsson, David Pizzoni-Elfving, Kalle Spjuth, Robert Rimgård
Domare: Christoffer Aidesjö
Publik: 603

170113 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vänersborg 6-3 (3-0)
Mål, Hammarby: Kalle Mårtensson, Jesper Jonsson, David Pizzoni-Elfving, Adam Gilljam, Kasper Milerud Vänersborg: Felix Pherson, Robin Öhrlund, Mikko Lukkarila
Domare: Keijo Hyvärinen
Publik: 2 461

170120 (Kalix IP)
Kalix-Hammarby 3-4 (1-1)
Mål, Kalix: Simon Viklund 3 Hammarby: Jesper Jonsson, Kalle Spjuth, Adam Gilljam, Kasper Milerud
Domare: Andreas Broberg
Publik: 354

170122 (Zinkensdamm)
Hammarby-Bollnäs 6-1 (3-1)
Mål, Hammarby: Kalle Spjuth 2, Per Einarsson, David Pizzoni-Elfving, Adam Gilljam, Kasper Milerud Bollnäs: Andreas Westh
Domare: Petri Kuusela
Publik: 5 482

170210 (ABB Arena)
Västerås-Hammarby 4-2 (2-1)
Mål, Västerås: Simon Jansson, Ted Bergström, Patrik Sjöström, Mikael Olsson Hammarby: David Pizzoni-Elfving, Adam Gilljam
Domare: Ulrik Bergman
Publik: 1 919

170212 (Hällåsen IP)
Broberg-Hammarby 7-2 (3-0)
Mål, Broberg: Martin Söderberg 3, Stefan Larsson 2, Robert Dammbro, Filip Skoglund Hammarby: Robin Sundin, Adam Gilljam
Domare: Jonas Kandell
Publik: 1 292

170217 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sirius 3-7 (2-2)
Mål, Hammarby: Jesper Jansson, David Brodén, Adam Gilljam Sirius: Viktor Broberg 3, Johan Jansson Hydling, Joonas Peuhkuri, Markus Kumpuoja, Tobias Andersson
Domare: Andreas Broberg
Publik: 2 563


Slutspel

170223 (kvartsfinal, Sävstaås IP)
Bollnäs-Hammarby 2-3 (1-2)
0-1 3.15 Kalle Spjuth, 0-2 8.18 Kalle Spjuth, 1-2 31.22 Ville Altonen, 2-2 58.31 Patrik Nilsson, 2-3 86.57 Robert Rimgård (Robin Sundin)
Hörnor: 10-5
Utv, Bollnäs: Anders Spinnars 10 Hammarby: Felix Nyman 10, Robert Rimgård 10
Domare: Juha-Matti Kannlainen/Kenneth Kristiansson, Jimmy Elwing, Stefan Johansson
Publik: 1 727

170225 (Zinkensdamm)
Hammarby-Bollnäs 2-5 (1-3)
1-0 2.46 Robin Sundin (Jesper Jonsson), 1-1 4.50 Samuli Helavouri (Daniel Berlin), 1-2 9.36 Patrik Nilsson (Marcus Ståhl), 1-3 21.07 Patrik Nilsson (Daniel Berlin), 1-4 63.10 Patrik Nilsson, 2-4 92.45 David Pizzoni-Elfving (Jesper Jonsson), 2-5 87.58 Christian Mickelsson (Anders Spinners)
Hörnor: 7-7
Utv, Bollnäs: Marcus Ståhl 10, Samuli Helavouri 10, Oskar Olsson 10
Domare: Keijo Hyvärinen/Fredrik Johansson, Mattias Morberg, Gustav Ingolfson
Publik: 3 564

170227 (Sävstaås IP)
Bollnäs-Hammarby 3-2 (2-1)
1-0 5.12 Christian Mickelsson (Per Hellmyrs), 2-0 17.42 Patrik Nilsson (Ville Altonen), 2-1 19.16 Joakim Johansson (Jesper Jonsson), 3-1 50.24 Patrik Nilsson (Daniel Berlin), 3-2 71.03 Kalle Spjuth (Per Einarsson)
Hörnor: 4-6
Utv, Bollnäs: Per Törnberg 10 Hammarby: David Pizzoni-Elfving
Domare: Daniel Labe/Jonas Jonsson, Thomas Persson, Gustav Bortas
Publik: 1 815

170302 (Zinkensdamm)
Hammarby-Bollnäs 1-3 (0-0)
0-1 53.32 Daniel Berlin (Ville Altonen), 0-2 63.37 Ville Altonen (Daniel Berlin), 0-3 78.46 Christian Mickelsson (Marcus Ståhl), 1-3 83.58 Kasper Milerud
Hörnor: 11-4
Utv, Hammarby: Adam Gilljam 10, Kasper Milerud 10 Bollnäs: Ville Altonen
Domare: Roland Fager/Per Jakobsson, Alexander Sörensen, Christoffer Eriksson
Publik: 2 855


Svenska Cupen

160930 (gruppspel, Sparbanken Lidköping Arena)
Hammarby-Edsbyns IF 3-5 (1-3)
Mål, Hammarby: Kalle Mårtensson, Rolf Larsson, Kasper Milerud

161001 (Sparbanken Lidköping Arena)
Bollnäs GIF-Hammarby 3-0 (1-0)
Mål: Christian Mickelsson 2, Daniel Berlin
Domare: Adam Jokinen
Publik: 323

161006 (Sparbanken Lidköping Arena)
Villa Lidköping-Hammarby 2-0 (2-0)
Mål: Martin Johansson, Johan Esplund
Domare: Niklas Skoog
Publik: 1 403
Matcherna spelades i 2x30 min


World Cup, Göransson Arena, Sandviken

161013 (gruppspel)
Sandvikens AIK-Hammarby 5-2 (1-1)
Mål, SAIK: Christoffer Edlund 2, Erik Pettersson 2, Daniel Mossberg Hammarby: Kasper Milerud, Robin Sundin
Domare: Nikita Yukiyavskikh
Publik. 2 950

161014
Hammarby-Botnia 4-1 (1-0)
Mål, Hammarby: David Pizzoni-Elfving 2, Jesper Jonsson, Kasper Milerud Botnia: Jimi Heinonen
Domare: Pontus Petersson
Publik: 432

161015
Hammarby-Baikal Energy 5-1 (2-0)
Mål, Hammarby: David Pizzoni-Elfving 2, Jesper Jonsson, Kaper Milerud, David Brodén Baikal: Aleksandr Egorychev
Domare: Pietri Kuusela
Publik: 208

161015 (kvartsfinal)
Västerås SK-Hammarby 4-3 (2-1)
Mål, Hammarby: Adam Gilljam 2, David Pizzoni Elfving
Publik: 825


Träningsmatcher

160820 (ABB Arena, Västerås)
Tillberga-Hammarby 1-3 (1-2)
Mål, Hammarby: Adam Gilljam 2 en straff, Kalle Mårtensson

160827
IFK Rättvik-Hammarby 2-8 (1-2)
Mål, Rättvik: Marc Samuelsson 2 Hammarby: Kalle Mårtensson 4, Jesper Jonsson, Adam Gilljam straff, Rolf Larsson, Stig Fischer

160910 (Relitahallen, Uppsala)
Hammarby-Tellus 4-3 (2-1)
1-0 11 Robert Rimgård, 1-1 12 Fredrik Larsson, 2-1 13 Klas Nordström, 2-2 53 Jonas Enander, 3-2 61 David Pizzoni Elfving, 3-3 78 Wiliam Hallberg straff, 4-3 86 David Pizzoni Elfving

160914 (Göransson Arena)
Sandvikens AIK-Hammarby 15-5 (7-2)
Mål, Hammarby: Rolf Larsson 2, David Pizzoni Elfving 2, Jesper Jonsson
Publik: 456

160917 (SAPA Arena)
Vetlanda BK-Hammarby 5-5 (5-2)
Mål, Hammarby: David Pizzoni Elfving, Kalle Mårtensson, Adam Gilljam straff, Rolf Larsson, Robin Sundin
Publik: 174

160925 (Göransson Arena)
Bollnäs GIF-Hammarby 4-6 (2-4)
Mål, Hammarby: Jesper Jonsson 2, Kasper Milerud, Rolf Larsson, Kalle Mårtensson och David Pizzoni Elfving

161007 (Relitahallen, Uppsala)
Hammarby-Jenisej 6-2 (3-2)
Mål, Hammarby: Klas Nordström 2, Adam Gilljam straff, Jesper Jonsson, Kasper Milerud, Robert Rimgård
Publik: 62

161021 (Relitahallen, Uppsala)
Hammarby-Tillberga Bandy 3-3 (2-3)
Mål, Hammarby: David Pizzoni-Elfving, Kalle Mårtensson, Kasper Milerud
Publik: 20


Spelartruppen

Målvakt:
21. Gustav Holmgren, 21 år, 30-0-0-0-0 (IK Sirius)
13. Patrik Hedberg, 28 år, 30-0-2-2-0
Anfallare:
40. Adam Gilljam, 26 år, 30 matcher-20 mål-15 pass-35 poäng-55 utv min
51. Klas Nordström, 31 år, 5-4-0-4-0 (Tellus)
Övriga:
20. David Brodén, 24 år, 30-4-6-10-50
8. Per Einarsson, 32 år, 22-1-5-6-25
19. Stig Fischer, 20 år, 6-0-0-0-0
5. Joakim Johansson, 21 år, 13-8-0-8-60
7. Jesper Jonsson, 25 år, 30-14-24-38-50
70. Rolf Larsson, 30 år, 17-3-3-6-0
71. Kasper Milerud, 21 år, 29-11-4-15-10
22. Kalle Mårtensson, 25 år, 29-12-3-15-10
16. Felix Nyman, 24 år, 27-1-0-1-80
63. Tom Nyström, 19 år, 8-0-0-0-0
11. David Pizzoni Elfving, 31 år, 29-21-6-27-60
55. Robert Rimgård, 27 år, 25-6-0-6-110
3. Fredrik Rubin, 20 år, 25-0-1-1-0-0
33. Carl-Johan Rutqvist, 33 år, 27-0-0-0-50
15. Albin Rönnqvist, 19 år, 22-0-1-1-0-0 (Edsbyn)
24. Kalle Spjuth, 32 år, 15-10-2-12-0
17. Robin Sundin, 33 år, 30-5-20-25-40
Tränare:
Sergej Pasjkin
Assisterande tränare:
Misja Pasjkin


Medlemskort



Bandy, damer


ELITSERIEN

Västerås SK 15 13 0 273-35 26
Kareby IS15120370-2824
Hammarby1554636-4514
Sandvikens AIK1552854-5212

NT Bandy1542941-5410

Söråkers IF15041126-864

Lagbild från försäsongen.

30 oktober: Hammarby tog sig till final i World cup.
Hammarbys damlag fick en kanonstart på säsongen. Laget tog sig hela vägen till final i World Cup där dock ryska Record blev för svåra.
  I damlandslagets träningsgrupp på 30 spelare, som togs ut redan i maj, fanns två Hammarbyspelare med. Det var målvakten Maria Thorén och Emelie Timan. Senare under säsongen fick även Linda Odén, Anna Widing, Hanna Brusberg, Anna Fosselius och Linnéa Larsson delta i landslagsläger.
  Olivia Dahlsten kom med i den första F17-truppen som hade ett läger i september. Hon följde med ända in i den VM-grupp som vann guld i Irkutsk i Ryssland i februari. Hon gjorde mål i alla matcher utom 1-0-segern mot hemmanationen i premiären. 1 mål mot Kina (11-0), 2 mål mot Norge (7-2), 2 mål mot Finland (10-1) och sista 3-1-målet i finalen mot Ryssland. Hon utsågs till Årets Flickspelare F17 vid Bandygalan i mars.
  I december skedde ett utvecklingsläger för F15/16-spelare i Uppsala och Nässjö. Två Hammarbyspelare tog ut, Signe Lundell och Anni Bäckman.


Elitserien

161116 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerås 2-7 (2-4)
Mål, Hammarby: Anna Fosselius, Malin Helgman Västerås: Linda Lohiniva 5, Malin Persson 2
Domare: Magnus Berglund
Publik: 160

161119 (Ale Arena)
Kareby-Hammarby 6-1 (3-0)
Mål, Kareby: Ida Friman 4, Camilla Johansson 2 Hammarby: Anna Fosselius
Domare: Daniel Labe
Publik: 87

161127 (Söråkers IP)
Söråker-Hammarby 2-2 (0-0)
Mål, Söråker: Julia Tataurova, Olga Rodionova Hammarby: Hanna Lundborg, Linnéa Larsson
Domare: Pär Billsmon
Publik: 54

161213 (Jernvallen)
Sandviken-Hammarby 2-3 (1-1)
Mål, SAIK: Michelle Löfblad, Jennifer Andersson Hammarby: Anna Widing, Linnéa Larsson, Malin Helgman
Domare: Mikael Lund
Publik: 47

161217 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sandviken 0-3 (0-1)
Mål: Elena Goremykina 2, Olga Bogdanova
Domare: Magnus Ahlsén
Publik: 105

170110 (ABB Arena Syd)
Västerås-Hammarby 5-2 (2-1)
Mål, Västerås: Linda Lohiniva 2, Maghilda Eklund, Charlotte Selbekk, Malin Persson Hammarby: Linnéa Larsson, Julia Eriksson
Domare: Leif Björklund
Publik: 171

170115 (Zinkensdamm)
Hammarby-NT Bandy 2-1 (0-1)
Mål, Hammarby: Hanna Brusberg, Linnéa Larsson NT: Wilma Törnkvist
Domare: Jonas Wiklund
Publik: 115

170121 (Zinkensdamm)
Hammarby-Kareby 1-4 (1-3)
Mål, Hammarby: Linnéa Larsson Kareby: Camila Johansson 2, Vilma Ahrnberg, Sara Bergvall
Domare: Daniel Käck
Publik: 105

1701228 (Jernvallen)
Sandviken-Hammarby 3-3 (0-1)
Mål, Sandviken: Emma Ahlander 2, Olga Bogdanova Hammarby: Linnéa Larsson, Hanna Brusberg
Domare: Jörgen Jansson
Publik: 48

170201 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerås 4-1 (1-0)
Mål, Hammarby: Malin Carlsson, Hanna Brusberg, Anna Widing, Linnéa Larsson Västerås: Matilda Plan
Domare: Jonas Wiklund
Publik: 85

170204 (Zinkensdamm)
Hammarby-Söråker 4-1 (0-0)
Domare: Bosse Fasth
Publik: 80

170211 (Skarpe Nord)
Kareby-Hammarby 3-1 (2-0)
Mål, Kareby: Julia Norrman, Hanna Dahlström, Ida Friman Hammarby: Hanna Brusberg
Domare: Kim Jensen
Publik: 83

170219 (Söråkers IP)
Söråker-Hammarby 3-3 (0-1)
Mål, Söråker: Olga Rodionova 2, Emma Karlsson Hammarby: Ingrid Helen Bjonge, Hanna Brusberg, Olivia Dahlsten
Domare: Lars Engström
Publik: 78

170304 (Zinkensdamm)
Hammarby-NT Bandy 4-0 (1-0)
Mål: Hanna Brusberg 2, Malin Carlsson, Linnéa Larsson
Domare: Peter Persson
Publik: 90


Slutspel

170310 (semifinal, Zinkensdamm)
Hammarby-Kareby 2-5 (1-2)
0-1 3.45 Ida Friman (Hanna Dahlström), 1-1 13.19 Linnéa Larsson, 1-2 38.40 Ida Friman, 1-3 61.21 Julia Norrman (Hanna Dahlström), 1-4 72.43 Camilla Johansson (Julia Norrman), 1-5 83.58 Camilla Johansson, 2-5 91.03 Anna Fosselius (Ingrid Helen Bjonge)
Utv, Hammarby: Malin Carlsson 20, Sofie Zachrisson 20 Kareby: Hanna Dahlström 10
Hörnor: 5-5
Domare: Gustav Ingolfson/Emil Larshans, Anton Fors
Publik: 160

170317 (Ale Arena, Surte)
Kareby-Hammarby 4-3 (3-2)
0-1 10.37 Linnéa Larsson, 0-2 18.01 Hanna Brusberg (Linnéa Larsson), 1-2 30.40 Ida Friman, 2-2 41.05 Ida Friman, 3-2 43.50 Camilla Johansson (Rut-Lina Berner), 4-2 47.41 Ida Friman, 4-3 64.25 Linnéa Larsson (Linda Odén)
Utv, Kareby: Stina Ysing 10 Hammarby: Jonna Nyman 10, Malin Carlsson 10, Ingrid Helen Bjonge 10
Hörnor: 10-2
Domare: Jonas Malm-Pettersson/Oscar Stenberg, Oskar Aronsson
Publik: 464


World Cup

161028 (gruppspel, Ale Arena)
NT Bandy-Hammarby 2-4 (2-1)
Mål, NT: Wilma Wachenfelt, Gabriella Aronsson Hammarby: Linnéa Larsson 3, Anna Fosselius
Domare: Anders Kristiansson
Publik: 103

161029 (Ale Arena)
Hammarby-Kareby IS 2-1 (0-0)
Mål, Hammarby: Linnéa Larsson 2 Kareby: Camilla Johansson
Domare: Edward Falk
Publik: 82

161029 (Ale Arena)
Hammarby-Record Bandy 0-1 (0-1)
Domare: Per Adolfsson
Publik: 65

161030 (Ale Arena)
Minneapolis-Hammarby 0-4 (0-1)
Mål, Hammarby: Elin Goude Öhgren, Linnéa Larsson, Anna Fosselius, Olivia Dahlsten
Domare: Alexander Börjesson
Publik: 73

161030 (semifinal, Ale Arena)
Västerås SK-Hammarby 0-3 (0-2)
Mål, Hammarby: Linnéa Larsson 2, Hanna Brusberg
Domare: Kim Jensen
Publik: 129

161030 (final)
Record Bandy-Hammarby 4-1 (1-1)
Mål, Hammarby: Malin Carlsson
Publik: 101


Träningsmatcher

160918 (Göransson Arena)
Sandvikens AIK-Hammarby 2-3 (0-2)
Mål, Hammarby: Malin Helgman, Anna Widing, Linnea Larsson

160925 (Relitahallen, Uppsala)
Hammarby-Skutskärs IF 3-2
Mål, Hammarby: Elin Öhgren, Anna Widing, Linnea Larsson

161008 (Göransson Arena, Sandviken)
Söråkers IF-Hammarby 4-4 (0-1)
Mål, Hammarby: Linnéa Larsson 3, Hanna Brusberg

161022 (Relitahallen, Uppsala)
Hammarby-Västerås SK 1-1 (1-1)
Mål, Hammarby: Linnéa Larsson


Spelartruppen

Målvakter:
24. Wilma Askwall, 16 år, 12-0-0-0-0
1. Linda Odén, 33 år, 15-0-1-1-0
1. Maria Thorén, 29 år, 1-0-0-0-0
Utespelare:
14. Julia Ahlborg, 21 år, 1-0-0-0-0
19. Linnea Bergkvist, 24 år, 1-0-0-0-0
11. Ingrid Helen Bjonge, 22 år, 15-1-1-2-0
13. Hanna Brusberg, 27 år, 15-8-7-15-10
10. Malin Carlsson, 22 år, 15-2-2-4-10
95. Olivia Dahlsten, 16 år, 11-2-0-2-10
19. Julia Eriksson, 22 år, 13-1-1-2-0
21. Anna Fosselius, 28 år, 15-2-2-4-70
96. Malin Helgman, 20 år, 15-3-4-7-0
17. Sofia Ihrén, 24 år, 8-0-1-1-20
7. Linnéa Larsson, 21 år, 15-13-2-15-30
23. Hanna Lundborg, 22 år, 13-2-0-2-50
8. Jonna Nyman, 27 år, 10-0-0-0-50
22. Tintin Vahlin, 18 år, 6-0-0-0-0
4. Maija Virkki, 17 år, 8-0-0-0-0
17. Anna Widing, 27 år, 11-2-4-6-40
24. Esther Wirgén, 16 år, 9-0-0-0-0
20. Sofie Zachrisson, 24 år, 12-0-0-0-20
5. Elin Öhgren, 34 år, 6-0-0-0-10
Tränare:
Mikael Dahlsten



Basket, herrar


DIVISION 2 SÖDRA SVEALAND

KFUM Linköping 24 21 32053-1563 42
KFUM Les Boys241861812-159836

KFUM Lidingö Basket241772072-183234
Hammarby241592012-179430
Akropol BBK241591893-182330
Tureberg Basket2414101842-183028
Tensta BBK2413111751-177326
Haga BG Dolphins2412121778-167724
Spånga Basket2410141635-173520
KFUM Fryshuset247171670-181714
Norrköping Dolphins247171666-185114
KFUM Central234191492-18868
KFUM Uppsala Basket232211343-18404

U15-laget som blev svenska mästare. Bild ur basketens facebooksida.
Hammarbys pojklag under 15 år blev riksmästare efter finalvinst över AIK i Norrköping.
  Det var en revansch för förlusten mot samma lag i Stockholmsfinalen.


Division 2 Södra Svealand

160918 Tensta-Hammarby 79-96 (Tenstahallen)
160924 Spånga-Hammarby 82-64 (Spångahallen)
161002 Hammarby KFUM Linköping 66-78 (Farstahallen)
161009 KFUM Lidingö-Hammarby 70-86 (27-25, 13-21, 9-19, 21-21) (Hersby Sporthall)
161013 Hammarby-Tensta 68-77 (18-14, 18-24, 15-15, 17-24) (Farstahallen)
161022 KFUM Central-Hammarby 67-75 (20-18, 12-20, 17-19, 18-18) (Gärdeshallen)
161028 KFUM Fryshuset-Hammarby 81-80 (Brännkyrkahallen)
161105 Hammarby-Les Boys 71-87 (19-14, 21-21, 19-27, 12-25) (Farstahallen)
161106 Hammarby-Tureberg 100-73 (31-13, 19-26, 26-20, 24-14) (Farstahallen)
161113 Hammarby-Norrköping 81-56 (20-19, 17-21, 30-11, 14-15) (Farstahallen)
161119 KFUM Uppsala-Hammarby 70-108 (13-26, 19-18, 18-27, 20-37) (Rosendalshallen)
161204 Hammarby-Haga BG Dolphins 79-85 (Farstahallen)
161211 Akropol-Hammarby 75-74 (Rinkeby Ungdomens Hus)
161217 Tureberg-Hammarby 73-91 (Sollentunahallen)
170115 Hammarby-Spånga 106-72 (Farstahallen)
170122 KFUM Linköping- 85-68 (Vasahallen)
170128 Hammarby-KFUM Lidingö 83-74 (Farstahallen)
170212 Hammarby-KFUM Central 89-64 (17-13, 25-21, 22-35, 25-5) (Farstahallen)
170217 KFUM Les Boys-Hammarby 79-81 (19-25, 23-19, 18-16, 19-22) (Thorildshallen)
170219 Hammarby-Fryshuset 98-69 (28-15, 19-16, 26-19, 25-19) P: 50 (Farstahallen)
170305 Hammarby-KFUM Uppsala 86-60 (14-16, 23-19, 30-4, 19-20) P: 51 (Farstahallen)
170311 Haga BG Dolphins-Hammarby 69-80 (Stadium Arena)
170316 Norrköping-Hammarby 69-80 (16-22, 23-21, 17-16, 13-20) (Stadium Arena)
170326 Hammarby-Akropol 98-81 (20-18, 28-16, 23-26, 27-21) (Farstahallen)


Riksmästerskapet U15

170513 Hammarby-Eos, Lund 75-69
170514 Hammarby-AIK Basket 55-41 (final)


Spalding Basketshop Cup, Stockholmsfinalen, DM

Final U15: Hammarby-AIK Basket 54-76


Spelartruppen

Göran Ahmad
Archie Alexander
Leonard Cooks
Williams Cooks
Daan Drupsteen
Aurelius Ekholm
Niklas Eriksson
Yassin Ghazizadeh
Ramendra Haag
Yafet Habtu
Matin Haso
Dino Haurdic
Wayne Haydon
Niklas Herring
Mohammed Madani
Ibrahim Marong
David Nehl
Sinan Saffar
Babacar Wade
Coach:
Thomas Cooks (KFUM Huddinge)



Basket, damer


BASKETETTAN SÖDRA

Högsbo Basket 11 11 0898-468 22
Wetterbygden Basketball11101812-50820
Malbas1174679-67114
RIG Mark1165667-60912

Hammarby1165722-65212
Brahe Basket1156623-67610
SBBK Utveckling1156671-72910
Västerås Basket1156611-74710
Lobas1147576-7018
Helsingborg Basket1138558-6756
Nässjö Basket1129536-7734
Huddinge BBK1129643-7874

BASKETETTAN FORTSÄTTNING

Hammarby211561368-117730
Lobas201371230-118226
Västerås Basket211381325-121826
SBBK Utveckling211381328-123226
Helsingborg Basket2111101193-109722
Huddinge BBK219121344-139918
Brahe Basket207131164-121714
Nässjö Basket212191012-14424

Lagbild. Bild från basketens facebooksida.
Hammarbys Julia Teimert togs ut till ett F16-landslagsläger i månadsskiftet oktober-november. Hon var med även i ett läger i december som en av 16 spelare som senare bantades ner till 12.


Basketettan Dam Södra

161001 Hammarby-Högsbo 44-75 (10-15, 13-24, 11-17, 10-19) (Farstahallen)
161002 Hammarby-Wetterbygden Sparks 63-83 (22-21, 15-23, 11-12, 15-27) (Farstahallen)
161008 RIG Mark-Hammarby 67-57 (16-15, 19-14, 15-13, 17-15) (Kinnahallen)
161009 Brahe Basket-Hammarby 52-80 (12-26, 14-15, 11-17, 15-22) (Huskvarna Sporthall)
161023 Hammarby-Nässjö 72-34 (20-16, 10-2, 22-8, 20-8) (Farstahallen)
161030 Hammarby-Västerås 73-56 (18-12, 15-21, 19-5, 21-18) (Farstahallen)
161120 Hammarby-Lobas 69-46 (12-11, 21-15, 24-12, 12-8) (Farstahallen)
161203 Helsingborg-Hammarby 47-54 (19-15, 18-7, 4-12, 6-20) (GA-hallen)
161204 Malbas-Hammarby 65-60 (15-11, 14-15, 13-15, 23-19) (Borgarskolans sporthall)
161208 Södertälje-Hammarby 70-69 (24-17, 16-18, 8-22, 22-12) (Täljehallen)

Basketettan Dam Södra Fortsättningsserien

170121 Lobas-Hammarby 59-63 (12-14, 18-12, 18-23, 11-14) (Pilängshallen)
170125 Huddinge-Hammarby 72-68 (15-28, 15-15, 22-17, 19-8) (Edbohallen)
170131 Hammarby-SBBK Utv 67-62 (14-14, 21-11, 14-24, 18-13) (Farstahallen)
170202 Västerås-Hammarby 56-58 (13-16, 13-14, 12-10, 18-18) P: 55 (Viksängsskolan)
170212 Hammarby-Helsingborg 50-54 (18-19, 10-10, 14-13, 8-12) (Farstahallen)
170208 SBBK Utv-Hammarby 77-61 (27-19, 13-9, 18-12, 19-21) (Rosenborgsskolan)
170221 Hammarby-Västerås 63-68 (18-11, 12-14, 13-17, 20-26) (Farstahallen)
170305 Hammarby-Nässjö 60-36 (18-7, 14-9, 21-12, 7-8) P: 42 (Farstahallen)
170312 Hammarby-Lobas 67-56 (19-14, 14-12, 14-12, 20-18) (Farstahallen)
170318 Brahe-Hammarby 46-64 (Sandahallen)
170319 Nässjö-Hammarby 56-74 (Nya Brinellhallen)
170326 Hammarby-Brahe 54-53 (21-21, 12-12, 11-9, 10-11) (Farstahallen)
170404 Hammarby-KFUM Huddinge 70-59 (21-17, 16-18, 18-6, 15-18) (Farstahallen)
170408 Helsingborg-Hammarby 61-51 (15-15, 10-15, 14-15, 22-6) P: 60 (GA-hallen)


Träningsmatcher

160913 AIK-Hammarby 96-28 (Vasalundshallen)


Spelartruppen

Jenny Andersson
Jenny Blomberg
Klara Brander
Sara Brodén
Sandra Carlsten
Rebecka Gustafsson
Emelie Hessler
Lovisa Humla
Martina Krsek
Karin Lidman
Alexandra Lindh
Frida Odell
Majalis Rörström
Robira Skogberg
Anna Österman



Bordtennis


DIVISION 1 ÖSTRA

Norrtulls SK A1 14 12 1 1107-36 25

KFUM Stocksund IA14110399-5122
Hammarby1471688-7315
Järfälla BTF1471677-8515
Ängby/Spårvägen Elit B1453684-8713
Norrtulls SK A21453676-8113
Spårvägens BTK1441966-899
Ängby SK14001417-1120

DIVISION 2 ÖSTSVENSKA NORRA

Södertälje BTK A1141301110-3226
Stockholms-Postens IK1492397-6520
IFK Visby1475294-6319
Boo KFUM IA1472589-7316
Hammarby IF BTF B1452777-7612
Spårvägens BTK B1444678-9112
Järna SK14211146-1055
Södertälje BTK A214101320-1062

DIVISION 3 ÖSTSVENSKA NORDÖSTRA

Järfälla BTF B141202106-5824
Norrtulls SK B21473496-8117
Spånga TBK1480676-8716
Boo KFUM IA B11463595-8515
IFK Österåkers BTK B1462687-8414
Ängby SK B1444683-9412
Hammarby C21441971-889
Ekerö IK14131069-1065

DIVISION 4 NORRA

Järfälla BTF C141121107-6124
Ängby SK C114842101-7020

Spånga TBK B11463589-7715
St.-Postens IK B1462679-7814
IFK Österåker C1445584-8613
KFUM Stocksund C1451877-8611

IFK Täby1442865-8910
Hammarby D214211149-1045

DIVISION 4 SÖDRA

Norrtulls SK E141202107-4724
Boo KFUM C141103101-5722

Hammarby D114101397-5321
Tyresö BTK B1471686-8515
Ängby SK C21451882-8711
Tullinge TP BTK B1442864-9310

Djurgårdens IF B14211147-1055
Spånga TBK B214201248-1054

DIVISION 5 NORRA

KFUM Stocksund D14833100-6919
Hammarby E21491494-7319

Järfälla BTF D1491496-7719
Sundbybergs IK1472589-7816
Ängby SK D11461781-8213

Bro IK B1460879-8712

IFK Täby B1443772-9311
IFK Österåker D14111256-1083

DIVISION 5 SÖDRA

Huddinge BTK1273282-5517
Korpen Sthlm1272377-5716

Tullinge TP BTK C1261574-6813
Telia IOFF1260664-7212
Ängby SK D21250765-6810

Hammarby E11242664-7610

Wärmdölandets BK1230953-836

DIVISION 6 SÖDRA A

Spårvägens BTK D1141112104-4423

Spånga TBK C21410043102-6720

Tyresö BTK C11482488-8218
IFK Lidingö BTK1472589-7916
IK Makkabi1463593-8215
Ängby SK E214311071-937

Norrtulls SK F14311058-997
Hammarby F114221046-1056

DIVISION 6 SÖDRA B

Boo KFUM D141301110-3026

Spårvägens BTK D2141301110-3326

Nynäshamns BTK1471677-8315
Tullinge TP BTK D1450968-8510
Tyresö BTK C21450956-9110
Hammarby F21433869-929

Sickla IF1441961-949
Huddinge BTK B1423959-1027

DIVISION 2 DAMER ÖSTRA

Ängby SK B10100060-1820

Eskilstuna BTK1061352-3913
Hammarby1052346-4012
Skoghalls BTK1023540-517
Västers BTK1021736-515
Boo KFUM IA C1011822-573

Hammarbys a-lag som fixade en tredjeplats i division 1: Fredrik Nordahl, Patric Ciccone Jönsson, Hiroki Namba och Alex Naumi. Bild från bordtennisens facebooksida.
Hammarby kom tvåa bland Stockholms 27 klubbar i rankningen av den bästa ungdomsklubben i stan.


Division 1 Östra

160924 Järfälla-Hammarby 8-6
160924 Hammarby-Stocksund 5-8
160925 Norrtull-Hammarby 8-1
160925 Hammarby-Spårvägen 8-5
161015 Hammarby-Norrtull 3-8
161015 Ängby-Hammarby 1-8
161016 Hammarby-Ängby 7-7
161016 Hammarby-Järfälla 6-8
170114 Stocksund-Hammarby 2-8
170114 Hammarby-Norrtull 4-8
170311 Spårvägen-Hammarby 2-8
170311 Norrtull-Hammarby 4-8
170312 Hammarby-Ängby 8-1
170312 Ängby-Hammarby 3-8

Division 2 Östsvenska Norra

160924 Spårvägen-Hammarby B 2-8
160924 Hammarby B-Visby 7-7
160925 Järna-Hammarby B 2-8
160925 Hammarby B-Södertälje 8-0
161029 Stockholms-Posten-Hammarby B 8-3
161029 Hammarby B-Boo 5-8
161030 Hammarby B-Södertälje 2-8
161030 Hammarby B-Spårvägen 7-7
170204 Visby-Hammarby B 8-4
170204 Hammarby B-Järna 8-2
170325 Södertälje-Hammarby B 0-8
170325 Hammarby B-Stockholms-Posten 2-8
170326 Boo-Hammarby B 8-1
170326 Södertälje-Hammarby B 8-6

Division 3 Östsvenska Nordöstra

160924 Hammarby C2-Boo 5-8
160924 Ängby-Hammarby C2 8-6
160925 Järfälla-Hammarby C2 8-2
160925 Hammarby C2-Norrtull 4-8
161030 Ekerö-Hammarby C2 1-8
161030 Hammarby C2-Österåker 4-8
170114 Spånga-Hammarby C2 8-4
170114 Boo-Hammarby C2 5-8
170115 Hammarby C2-Ängby 8-2
170115 Hammarby C2-Järfälla 0-8

170311 Norrtull-Hammarby C2 8-4
170311 Hammarby C2-Ekerö 7-7
170312 Österåker-Hammarby C2 8-3
170312 Hammarby C2-Spånga 8-1

Division 4 Norra

161011 Ängby-Hammarby D2 8-4
161021 Hammarby D2-St.Posten 8-5
161028 Hammarby D2-Täby 3-8
161110 Järfälla-Hammarby D2 8-5
161125 Hammarby D2-Österåker 4-8
161211 Spånga-Hammarby D2 8-1
170113 Hammarby D2-Stocksund 8-4
170120 Hammarby D2-Ängby 7-7
170206 St.-Posten-Hammarby D2 8-0
170215 Täby-Hammarby D2 8-2
170310 Hammarby D2-Järfälla 3-8
170314 Österåker-Hammarby D2 8-3
170331 Hammarby D2-Spånga 1-8
170406 Stocksund-Hammarby wo 8-0

Division 4 Södra

161011 Ängby-Hammarby Hammarby D1 7-7
161021 Hammarby D1-Spånga 8-0
161028 Hammarby D1-Tullinge 8-1
161111 Tyresö-Hammarby D1 2-8
161125 Hammarby D1-Boo 8-2
161211 Norrtull-Hammarby D1 8-4
170113 Hammarby D1-Djurgården 8-2
170120 Hammarby D1-Ängby 8-6
170212 Spånga-Hammarby D1 3-8
170215 Tullinge-Hammarby D1 1-8
170310 Hammarby D1-Tyresö 8-3
170318 Boo-Hammarby D1 8-4
170331 Hammarby D1-Norrtull 2-8
170404 Djurgården-Hammarby D1 2-8

Division 5 Norra

161013 Täby-Hammarby E2 3-8
161023 Hammarby E2-Stocksund 8-6
161027 Järfälla-Hammarby E2 8-3
161113 Hammarby E2-Bro 8-5
161127 Hammarby E2-Sundbyberg 7-7
161206 Österåker-Hammarby E2 5-8
170115 Hammarby E2-Ängby 8-4
170122 Hammarby E2-Täby 6-8
170210 Stocksund-Hammarby E2 4-8
170219 Hammarby E2-Järfälla 8-2
170307 Bro-Hammarby E2 5-8
170315 Sundbyberg-Hammarby E2 8-5
170402 Hammarby E2-Österåker 8-0
170407 Ängby-Hammarby E2 8-1

Division 5 Södra

161023 Korpen-Hammarby E1 8-4
161028 Hammarby E1-Huddinge 7-7
161110 Tullinge-Hammarby E1 8-4
161124 Wärmdölandet-Hammarby E1 8-1
161209 Hammarby E1-Telia 8-4
170110 Ängby-Hammarby 8-1
170210 Hammarby E1-Korpen 7-7
170216 Huddinge-Hammarby E1 8-4
170310 Hammarby E1-Tullinge 8-3
170317 Hammarby E1-Wärmdölandet 8-3
170329 Telia-Hammarby 4-8
170407 Hammarby E1-Ängby 4-8

Division 6 Södra A

161014 Hammarby F1-Makkabi 7-7
161018 Ängby-Hammarby F1 7-7
161028 Tyresö-Hammarby F1 8-1
161111 Hammarby F1-Norrtull 8-6
161125 Spårvägen-Hammarby F1 8-1
161209 Hammarby F1-Spånga 1-8
170111 Lidingö-Hammarby F1 8-2
170117 Makkabi-Hammarby F1 8-2
170210 Hammarby F1-Ängby 3-8
170217 Hammarby F1-Tyresö 2-8
170312 Norrtull-Hammarby F1 5-8
170317 Hammarby F1-Spårvägen 0-8
170402 Spånga-Hammarby F1 8-0
170407 Hammarby F1-Lidingö 4-8

Division 6 Södra B

161014 Hammarby F2-Sickla 5-8
161018 Huddinge-Hammarby F2 7-7
161028 Tyresö-Hammarby F2 8-6
161111 Hammarby F2-Tullinge 8-3
161125 Spårvägen-Hammarby F2 8-1
161209 Hammarby F2-Nynäshamn 7-7
170113 Boo-Hammarby F2 8-1
170117 Sickla-Hammarby F2 8-4
170210 Hammarby F2-Huddinge 7-7
170217 Hammarby F2-Tyresö 4-8
170308 Tullinge-Hammarby F2 4-8
170317 Hammarby F2-Spårvägen 3-8
170329 Nynäshamn-Hammarby F2 0-8
170407 Hammarby F2-Boo 0-8

Division 7 Södra A

161011 Djurgården-Hammarby G2 0-8
161023 Hammarby G2-Spårvägen 8-5
161113 Ängby-Hammarby G2 6-8
161127 Hammarby G2-Sickla 6-8
161207 Täby-Hammarby G2 6-8
170115 Hammarby G2-Boo 8-0
170122 Hammarby G2-Djurgården 8-4
170210 Spårvägen-Hammarby G2 5-8
170312 Hammarby G2-Ängby 5-8
170314 Sickla-Hammarby G2 8-3
170402 Hammarby G2-Täby 1-8
170407 Boo-Hammarby G2 8-2

Division 7 Södra B

161016 Hammarby G1-Boo 8-3
161021 Spårvägen-Hammarby G1 7-7
161030 Hammarby G1-Tullinge 8-3
161121 Nynäshamn-Hammarby G1 6-8
170113 Tyresö-Hammarby G1 0-8
170120 Boo-Hammarby G1 1-8
170212 Hammarby G1-Spårvägen 8-1
170214 Tullinge-Hammarby G1 0-8
170319 Hammarby G1-Nynäshamn 8-2
170409 Hammarby G1-Tyresö wo 8-0

Division 2 Damer Östra

161015 Hammarby-Eskilstuna 6-4
161015 Ängby-Hammarby 6-0
161029 Hammarby-Boo 6-0
161029 Skoghall-Hammarby 3-6
170114 Väster-Hammarby 3-6
170114 Eskilstuna-Hammarby 6-2
170325 Hammarby-Ängby 4-6
170325 Boo-Hammarby 5-5
170326 Hammarby-Skoghall 5-5
170326 Hammarby-Väster 6-2



Boule


DIVISION 3

Tempête Club de Pétanque 10 8 2 0243 18
Boules Hit Kulklubb10262-1410
Boulero SSK 210334--339

Hammarby10253-109
Sumpan Boule Klubb10235-657
Kajutan Boule Club10235-1217

KVAL TILL DIVISION 3

Maria Pétanque Club 23300336
BK Grönbrallan3111223
Hammarby3102-292
Sumpan BK3012-261

13 maj: Hammarby kom tvåa i årets trekejsarslag vid Slottet.

4 juni: Bajen Cup i Björns trädgård. Bilder från boulens facebooksida.
Under vinterhalvåret deltog Hammarbyboularna bland annat i Orminges vinterserie. I division 3 fick man en mittenplacering och var tvungna att försöka kvala sig kvar.
  I samband med boulens årsmöte 18 mars arrangerades klubbmästerskapet. Vinnare blev Jörgen Andersson.
  Vid det traditionella trekejsarslaget mellan Hammarby, AIK och Djurgården kom Hammarby tvåa efter AIK.


Division 3

Hammarby-Tempête Club de Petanque 2-2 (4-13, 13-10, 3-13, 13-5)
Hammarby-Boules Hit Kulklubb 2-2 (7-13, 13-2, 13-3, 9-13)
Boulero SSK 2-Hammarby 3-1 (13-7, 13-9, 6-13, 13-3)
Kajutan-Hammarby 1-3 (4-13, 5-13, 13-3, 6-13)
Sumpan -Hammarby 1-3 (10-13, 7-13, 4-13, 13-11)
Hammaby-Tempête Club de Petanque 0-4 (1-13, 4-13, 6-13, 0-13)
Hammarby-Boules Hit Kulklubb 2-2 (13-7, 13-5, 7-13, 9-13)
Boulero SSK-Hammarby 2-2 (10-13, 13-12, 13-5, 5-13)
Kajutan-Hammarby 3-1 (13-9, 13-10, 13-4, 1-13)
Sumpan-Hanmmarby 2-2 (1-13, 13-9, 13-6, 5-13)

Nedflyttningskval

170909 Hammarby-Maria 2 1-3 (13-11, 5-13, 11-13, 12-13)
170909 Hammarby-Grönbrallan 0-4 (12-13, 8-13, 0-13, 2-13)
170909 Hammarby-Sumpan 3-1 (13-11, 13-1, 5-13, 13-9)


SM

Öppen Mixed Trippel: Laget med Melinda Oscarsson, Per Silverstav och Jan Åkesson kom till 16-delsfinal
Dubbel: Per Silverstav och Jan Åkesson kom till 16-delsfinal
Öppen Singel: Niklas Holmström tog sig till 32-delsfinal
Öppen Trippel: Niklas Holmström, Per Silverstav och Jan Åkesson tog sig till 32-delsfinal



Bowling, herrar


DIVISION 1 SÖDRA SVEALAND GRUPP B

Stureby BK F1 22 16 1 5278-158 33
Team Enköping BK221408245-19328

Hammarby221228243-19226

BK Amiki2211110208-21723
Bålsta BC229112192-23819

Scania IF222119123-3155

DIVISION 2 ÖSTRA SVEALAND GRUPP A

BajenFans BF221516242-19431

Hammarby F1221408236-20128

KK Träff2210210219-21922

BK Raa2210111226-21221
Älvsjöhook BK225116163-27611

Åkeshov BK222119152-2845
För första gången i Seniortourens 21 år stod en Hammarbyspelare högst upp på prispallen när krutröken skingrats.
  Det var Björn Ejderling som vann finalen i Nyköping där 40 spelare över 50 år gjorde upp om titeln.
  Vid Elit-SM för Herrar A 51-64 år i juni vann Peter Sainio en silvermedalj.


Division 1 Södra Svealand Grupp B

160910 Hammarby-Wåxnäs 11-9
160917 Hammarby-Amiki 12-8
160924 Team Baltzar-Hammarby 12-8
160924 Varta-Hammarby 8-12
161015 Hammarby-Bålsta 10-10
161022 Hammarby-Taifun 9-10
161029 Scania-Hammarby 5-15
161119 Origo-Hammarby 4-16
161119 Mini Arccus Club-Hammarby 6-14
161126 Stureby-Hammarby 12-7
161126 Amiki-Hammarby 11-8
170114 Hammarby-Vingåker 16-4
170121 Hammarby-Force 14-6
170128 Team Enköping-Hammarby 12-8
170128 Bålsta-Hammarby 12-8
170218 Hammarby-Scania 16-4
170225 Hammarby-Stallis 11-9
170304 Hammarby-Team Enköping 14-6
170401 Hammarby-Nobel 10-10
170408 Hammarby-Stureby 4-15
170422 Flax-Hammarby 12-7
170422 Team Gamleby-Hammarby 7-13

Division 2 Södra Svealand Grupp A

160910 Hammarby F1-Fredrikshof 1-19
160917 Hammarby F1-Åkeshov 13-7
160924 DN-Expressen-Hamamrby F1 13-6
160924 Gullmarsplan-Hammarby F1 9-11
161015 Hammarby F1-Raa 12-8
161022 Hammarby F1-Runan 16-4
161029 Älvsjöhook-Hammarby F1 6-14
161119 Hammarby F1-Märsta 15-5
161127 Raa-Hammarby F1 14-6
161127 Åkeshov-Hammarby F1 7-13
170114 Stureby-Hammarby F1 9-11
170114 Aftonbladet-Hammarby F1 8-12
170121 Hammarby F1-Täby 9-11
170128 Hammarby F1-BajenFans 9-11
170218 Hammarby F1-Älvsjöhook 16-4
170226 Hammarby F1-Sigma 8-11
170304 Hammarby F1-Träff 11-9
170401 Värtan-Hammarby F1 8-12
170401 Pin Club-Hammarby F1 10-9
170409 Träff-Hammarby F1 7-13
170422 BajenFans-Hammarby F1 13-7
170422 Hammarby F1-AIK F2 12-8


Spelartruppen

Peter Dannfeldt
Björn Ejderling
Katrin Fahlström
Cornell Gassner
Jonathan Hallberg
Albin Hellström
Patrik Hillborg
Christer Hörngren
Nicklas Kihlberg
K-J Mattsson
Susanne Olsson
Peter Schell



Bowling, damer


ELITSERIEN

Team X-Calibur BK 18 15 1 2248-111 31
Spader Dam181332230-12729
BK Eva Sthlm181224201-15626
BK Högland181215206-15025

BK Cahoot18828182-17618
BK Skrufscha18729177-18216

Örgryte IS BF186111155-20213
Hammarby184212145-21110
Scandinavia BC183114125-2337

BK Hallandia DA182115118-2395
Hammarbys två lag i tremanna-DM tog nästan full pott då man snodde både guldet och bronset.
  Laget med Caroline Innergård, Susanne Olsson och Katrin Fahlström vann övertygande, medan Ann-Ki Larsson Carlsson, Frida Johansson, Lovisa Nylund och Rakel Norberg var nära att sno silvret från Sollentuna.
  Vid SM tog sig DM-vinnarna ända fram till semifinalspelet där man till slut blev femma. Vid SM i tvåmanna kom paret Katrin Fahlström/Susanne Olsson sjua.
  Susanne Olsson togs ut till Sernior-VM i München i augusti. 2015 vann hon hela tävlingen. Nu gick det inte fullt lika bra. Hon åkte ur i steg 2 mot blivande världsmästarinnan Lynda Barnes från USA. I lagspelet gick det bättre. Där vann laget ett brons.


Elitserien

160910 Hammarby-Örgryte 13-7
160918 Hammarby-Spader Dam 4-16
161015 Cahoot-Hammarby 13-7
161016 Högland-Hammarby 15-5
161022 Hammarby-Team X-Calibur 3-17
161029 Hammarby-Scandinavia 12-7
161119 Skrufscha-Hammarby 11-9
161120 Team X-Calibur-Hammarby 17-3
161126 Hammarby-Högland 6-13
161201 Scandinavia-Hammarby 13-7
170122 Spader Dam-Hammarby 10-10
170128 Hammarby-Skrufscha 16-4
170218 Hammarby-Eva 9-10
170225 Hammarby-Hallandia 14-6
170304 Örgryte-Hammarby 14-5
170305 Hallandia-Hammarby 10-10
170408 Hammarby-Cahoot 6-14
170423 Eva-Hammarby 14-6

Kval till Elitserien

170513 Hammarby-AIK 10-10 (3-2, 1-4, 3-2, 3-2)
170513 AIK-Hammarby 3-12 (1-4, 1-4, 1-4)


Spelartruppen

Susanna Ahlm
Ann-Ki Larsson Carlsson
Helena Carlsson
Katrin Fahlström
Caroline Innergård
Frida Johansson
Mia Johansson
Maria Lindius
Rakel Norberg
Lovisa Nylund
Susanne Olsson
Katarina Sundberg
Eva Vännman



Boxning



4 mars: Nasser Haidari vann i Linnéas tävling. Bild från boxningens facebooksida.

5 mars: Ali Yusefi är glad efter segern i Askim Cup. Bild från boxningens facebooksida.

19 mars: Elvin Belizaka vann diplom-SM i 50 kg. Bild från boxningens facebooksida.
I november (2016) fick Hassan Ali Yusef Stockholms stads idrottsnämnds ungdomsledarstipendium tack vare sin gärning som ledare.
  Vid Svenska Boxningsförbundets årsmöte 26 mars utsågs Samer Tabal till Årets herrjunior.


JVM

64 kg

1 omg: Samer Tabal, Hammarby-Zine Elabidine Amroug, Marocko TKO2
16-delsfinal: Samer Tabal, Hammarby-Roan Polanco, Dominikanska Republiken 1-4


SM 170701-03

60 kg

Semifinal: Ali Yusefi, Hammarby-Shukrat Abdrim, Djurgården 5-0
Final: Ali Yusefi, Hammarby-Emil Harrysson, BK Falken 4-1

60 kg

Semifinal: Adam Chartoi, Hammarby-Erik Mendoza, Djurgården 3-2
Final: Adam Chartoi, Hammarby-Mariusz Gnas, IF Linnéa 0-5


JSM-USM 161216-18

63 kg

Kvartsfinal: Ibrahim Bakhtiari, Hammarby-Firas Zein, Lunds BS 3-2
Semifinal: Ibrahim Bakhtiari, Hammarby-Mohammad Akbari, Angered BC 2-3

64 kg

Semifinal: Nasser Haidari, Hammarby-Billy Liljeqvist IF Göteborg Team Box 0-5

75 kg

Kvartsfinal: Adam Belalia, Hammarby-Malla Allan Malla, Malmö BK 0-3
Kvartsfinal: Ali Amanullah Yousufi, Hammarby-Adrian Pettersson, BK Swing TKO2
Semifinal: Ali Amanullah Yousufi, Hammarby-Noor Yacko, BK Köping 1-4


Mellansvenska mästerskapen

Senior C 64 kg, semi: Denis Zeneli, Hammarby-Jian Saliman, BK Hammaren 3-0
Senior C 64 kg, final: Denis Zeneli, Hammarby-Benny Truong, Värnamo BK 0-3
Diplom B 52 kg, final: Marcel Schazewich, Hammarby-Maeid Hussain, Upsala IF 3-0
Diplom B 54 kg, final: Elvin Belizaka, Hammarby-Emil Åhs, BK Rapid 3-0
Diplom B 57 kg, final: Ibrahim Echelchi, Hammarby-Mark Khamraev, Antares BK 1-2
Diplom A 70 kg, final: Genadi Gasharashvili, Hammarby-Amir Tourabi, Djurgårdens IF 3-0
Diplom A 42 kg, final: Antonio Karlsson, Hammarby-Hares Temur, BK Dalen 3-0
Junior C 69 kg, final: Dilan Budakei, Hammarby-Alexandra Romlin, BK Hammaren 0-3


Simon Trestin Memorial, Odessa, Ukraina

60 kg

160721, 8-delsfinal: Ali Yusefi, Hammarby-Memmedov, Odessa 0-3

75 kg

160721 8-delsfinal: Adam Chartoi, Hammarby-Ozgovitch, Odessa 3-0
160722 kvartsfinal: Adam Chartoi, Hammarby-Timur Brikov, Ukraina 2-1
160723 semifinal: Adam Chartoi, Hammarby-Yeschenov, Kazakstan 2-1
160724 final: Adam Chartoi, Hammarby-Pankov, Belarus 2-1


Klubbmatch

Hammarby-Panathinaikos 5-3

Ungdom 64 kg: Samer Tabal-Nahom Aron 3-0 (tävlar för BK Köping)
Ungdom 69 kg: Ali Amanullah Yousufi-Adel Belalia 3-0 (tävlar för Djurgården)
Ungdom 75 kg: Adam Belalia-Ioannis Kasidokostas 2-1
Elit 64 kg: Arstan Lensen-Emmanouil Papadopoulos 3-0
Elit 60 kg: Ali Yusefi-Dionisis Perdikaris 3-0
Elit 69 kg: Jamshid Nazari-Thodoris Ritzakis 0-3
Elit 75 kg: Adam Chartoi-Andreas Katzourakis 1-2
Elit 81 kg: Victor Tolancev-Giorgi Kistauri 1-2
Publik: 900 (Bajen Rough House, Eriksdalshallen 160923) Biljett

Diplom-SM

Diplom A 38 kg, semifinal: Antonio Karlsson, Hammarby-Melvin Yenioglu, BK Rapid 2-1
Final: Antonio Karlsson, Hammarby-Sigge Rajamäe, Redbergslid BK 3-0
Diplom B 50 kg, final: Elvin Belizaka, Hammarby-Daniel Holm, Hallstahammar KF 3-0
Diplom B 52 kg, final: Marcel Schazewich, Hammarby-Amar Muminhudzic, BK Kungälv 0-3
Diplom B 57 kg, final: Ibrahim Echelchi, Hammarby-Alex Engström, BK Rapid 3-0


Diplomserien

Bästa klubb, 20 deltagande

1. Haninge BK 682 p
2. BK Rapid 581 p
3. Linnéa IF 477 p
4. Djurgårdens IF 438 p
5. Narva BK 433 p
6. Hammarby IF 425 p

Mesta klubb

1. Haninge BK 1911
2. BK Rapid 1239
3. Linnéa IF 662
4. Hammarby 579
5. Djurgårdens IF 566



Fotboll, herrar


ALLSVENSKAN

Malmö FF 30 19 7 463-27 64
AIK30169547-2257
Djurgårdens IF30158754-3053
BK Häcken301410642-2852
Östersunds FK301311648-3250
IFK Norrköping301461045-4048
IK Sirius301171246-5140
IF Elfsborg301091153-5939
Hammarby309111042-4338
IFK Göteborg309101142-4037
Örebro SK301061438-5436
Kalmar FF30951630-4932
GIF Sundsvall307101329-4631

Jönköping Södra IF306121231-4630

Halmstads BK30591629-4524
AFC Eskilstuna30481828-5520

FOLKSAM U21 NORRA

Djurgårdens IF14111241-1534
IF Brommapojkarna14101346-1331
IFK Norrköping1474326-1925

Hammarby1460828-2318
IK Sirius1452715-2817
GIF Sundsvall1451815-4116
AFC Eskilstuna1442821-2814
Örebro SK1421119-347

U19 ALLSVENSKAN NORRA

IF Brommapojkarna26213282-2766
Täby FK26156558-3251

AIK26144851-3946
Hammarby26126854-4042
FC Djursholm261141157-4937
Djurgårdens IF261061051-4536
Vasalunds IF261051154-6035
IFK Lidingö26951237-4732
Örebro SK26871160-5631
GIF Sundsvall26871140-5531
Åtvidabergs FF266101052-7428
Sollentuna FK26691151-4827

Gefle IF26641635-7222
Assyriska FF26561538-7621

U17 ALLSVENSKAN NORRA

Täby FK26175473-3256
AIK26174567-3555

Djurgårdens IF26166473-4454
Hammarby26163767-2851
IF Brommapojkarna26137680-4546
FC Djursholm26116951-4539
GIF Sundsvall261051148-5835
Skiljebo SK261041247-5734
IK Sirius26781153-5029
Vasalunds IF26671340-7325
Assyriska FF26661443-7624
Älvsjö AIK26661435-7024

IFK Lidingö26581337-5523
Gefle IF26332035-8112

U16 NATIONELL GRUPP 1

IK Sirius18125160-2141
AIK18131461-2740
Hammarby18102663-4232
Älvsjö AIK18102638-3032

IK Frej1892749-3529
IFK Lidingö1872942-4223
Dalkurd FF1872939-4523
Gefle IF18511224-7416
Gideonsbergs IF18411331-6713
BKV Norrtälje18241229-5310

U16 NATIONELL A1

FC Djursholm541013-113

IF Brommapojkarna540121-312
IK Sirius530210-109
GIF Sundsvall512210-105
Hammarby51133-94
IK Frej50055-240
Det var en tråkig nyhet som inledde året. Hemkommande Petter Andersson bestämde sig strax före jul att inte göra comeback på fotbollspsplan. Kroppen klarade inte återhämtningen från alla skador. Han kom sommaren 2016 med planer att spela det här året. Men det blev tyvärr inte så.
  Hammarby fick en ny fystränare, brottaren Jimmy Lidberg, som har vunnit medalj i OS, VM och EM.
  Under sommaren värvades tre nya spelare in: Muamer Tankovic från AZ Alkmaar, norske anfallaren Sander Svendsen från Molde FK och Oscar Krusnell, ungdomslandslagsspelare från Sunderland.
  Hammarby fick med en spelare i A-landslaget, alldeles i slutet av året då Jiloan Hamad togs ut till januariturnén, denna gång i Abu Dhabi.
  I P19-landslaget fanns Marcus Degerlund, Dusan Jajic och Isac Lidberg då laget spelade Elite Round-kval till EM-slutspelet på sommaren. Även den tidigare Bajenmålvakten, Viktor Johansson, nu i Aston Villa, deltog. Senare under säsongen fick även Leo Bengtsson chansen i ett läger inför EM-slutspelet. Till EM togs till slut Dusan Jajic ut. Degerlund och Bengtsson ansågs behövas i Hammarby. Även Viktor Johansson, nu i Aston Villa och Isac Lidberg, nu i Åtvidaberg togs ut till EM.
  Fyra spelare fick chansen på P18/99-landslagets träningsläger på Bosön i mars. Det var Guiliano Gatica Almqvist, Samouil Izountouemoi, Jakob Rylander och Abiel Sequar.
  P17-landslaget hade ett läger i juli på Bosön. Fem Hammarbyspelare blev uttagna av de totalt 68. Jonathan Jonsson, André Alsanati, Elias Durmaz, Olle Edlund och Kevin Jarrett.
  I månadsskiftet mars-april anordnade förbundet ett träningsläger för 16-åringar P01. Av 57 spelare kom två från Hammarby: Christopher Sidgwick och Richie Hemmens. I P16/01 Future Team figurerade Paul Eichoue och Noa Williams.
  Målvakten Oliver Nnonyelu Dovin togs ut i P15-truppen som mötte Norge i september.
  Hammarbys tre islänningar fick känna på landslagsspel under året. Redan i januari representerade samtliga sitt hemland i China Cup; målvakten Ögmundur Kristinsson, försvararen Birkir Már Sævarsson och mittfältaren Arnór Smárason.
  Junior, eller Serge-Junior Martinsson Ngouali om vi tar hela namnet, representerade Gabon under året.
  Mittfältaren Rebin Assad togs ut i Iraks landslag i en match mot Syrien på hösten.
  I samband med Stockholms Fotbollförbunds 100 års-jubileum utsåg man, tillsammans med P4 Stockholm, Lennart ”Nacka” Skoglund till Stockholms bästa spelare genom tiderna.


Allsvenskan

170402 (Östgötaporten)
Norrköping-Hammarby 2-1 (2-0)
1-0 24 Sebastian Andersson (Nicklas Bärkroth), 2-0 41 Filip Dagerstål (Niclas Eliasson), 2-1 91 Romulo (Jiloan Hamad)
Varningar, Hammarby: Joseph Aidoo, Ögmundur Kristinsson
Domare: Kristoffer Karlsson/Magnus Sjöblom, Stefan Hallberg, Joakim Östling
Publik: 14 533

170409 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Kalmar 1-1 (0-1)
0-1 14 Papa Aliounde Diof, 1-1 94 Björn Paulsen (Brikir Mar Saevarsson)
Varningar, Hammarby: Mario Musa, Björn Paulsen, Joseph Aidoo Kalmar: Stefan Larsson, Melker Hallberg, Emin Nouri
Domare: Kaspar Sjöberg/Mikael Hallin, Daniel Ekman, Johan Krantz
Publik: 30 671

170417 (Friends Arena)
AIK-Hammarby 1-2 (1-1)
1-0 14 Nils-Eric Johansson (Stefan Ishizaki), 1-1 18 Arnór Smárason (Birkir Mar Saevarsson), 1-2 79 Pa Dibba (Arnór Smárason)
Varningar, AIK: Sulejman Krpic, Kristoffer Olsson Hammarby: Birkir Mar Saevarsson, Joseph Aidoo, Jiloan Hamad
Domare: Jonas Eriksson/Mathias Klasenius, Daniel Wärnmark, Johan Hamlin
Publik: 32 318

170423 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Sundsvall 0-0
Varningar, Hammarby: Arnór Smárason, Fredrik Torsteinbö Sundsvall: Noah Sonko Sundberg
Domare: Magnus Lindgren/Peter Allheim, Tobias Wärn, Farouk Nehdi
Publik: 20557

170426 (Gamla Ullevi)
Göteborg-Hammarby 1-1 (0-1)
0-1 42 självmål, 1-1 91 Mikael Boman (Tobias Hysén)
Varning, Hammarby: Joseph Aidoo
Domare: Stefan Johannesson/Fredrik Nilsson, Magnus Sjöblom, Antti Kanerva
Publik: 12 149

170429 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-AFC Eskilstuna 4-0 (0-0)
1-0 46 Björn Paulsen, 2-0 66 Pa Dibba (Björn Paulsen), 3-0 78 Björn Paulsen (Pa Dibba), 4-0 91 Arnór Smárason (Kennedy Bakircioglu)
Varning, Sundsvall: Simon Alexandersson
Utv, Sundsvall: Anel Rashkaj (68, 2 gula)
Domare: Kaspar Sjöberg/Mehmet Culum, Mikael Hallin, Farouk Nehdi
Publik: 20 741

170507 (Jämtkraft Arena)
Östersund-Hammarby 2-1 (0-0)
0-1 62 Junior, 1-1 72 Alhaji Gero, 2-1 94 Jamie Ryan Hopcutt (Curtis Edwards)
Varningar, Hammarby: Arnór Smárason, Birkir Mar Saevarsson
Utv, Östersund: Alhaji Gero (87, 2 gula)
Domare: Bojan Pandzic/Mikael Hallin, Johan Thalin, Henrik Molin
Publik: 6 027

170514 (Örjans Vall)
Halmstad-Hammarby 1-2 (0-2)
0-1 7 Jiloan Hamad (Björn Paulsen), 0-2 11 Jiloan Hamad (Björn Paulsen), 1-2 86 Kosuke Kinoshita (Rebin Asaad)
Varningar, Hammarby: Birkir Mar Saevarsson, Fredrik Torsteinbö
Domare: Patrik Eriksson/Fredrik Klyver, Jan-Erik Swärdh, Adi Aganovic
Publik: 5 201

170517 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Malmö 1-1 (0-0)
1-0 51 Arnór Smárason, 1-1 68 Anton Tinnerholm
Varningar, Hammarby: Richard Magyar, Romulo Malmö: Oscar Lewicki, Anton TInnerholm, Jo Inge Berget
Domare: Johan Hamlin/Fredrik Klyver, Niclas Ivarsson, Victor Wolf
Publik: 22 456

170521 (Studenternas)
Sirius-Hammarby 1-1 (1-1)
1-0 12 Niklas Busch-Thor (Kingsley Kofi Sarfo), 1-1 45 Fredrik Torsteinbö (Kennedy Bakircioglu)
Varningar, Sirius: Karl Larson, Moses Ogbu Hammarby: Björn Paulsen, Leo Bengtsson
Domare: Magnus Lindgren/Tobias Wärn, Per Rehnlund, Patrik Eriksson
Publik: 7 124

170528 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Jönköping S:a 2-2 (1-0)
1-0 18 Pa Dibba (Arnór Smárason), 1-1 74 Dzenis Kozica, 1-2 77 Eric Ayuk (Robert Gojani), 2-2 91 Mats Solheim (Arnór Smárason)
Varningar, Hammarby: Arnór Smárason Jönköping: Daryl Smylie
Utv, Hammarby: Richard Magyar (26, 2 gula)
Domare: Kristoffer Karlsson/Mehmet Culum, Tobias Wärn, Mohamed Nablsi
Publik: 20 386

170604 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Djurgården 3-1 (0-1)
0-1 32 Gustav Engvall (Magnus Eriksson), 1-1 58 Romulo (Leo Bengtsson), 2-1 83 Romulo (Stefan Batan), 3-1 93 Pa Dibba
Varning, Hammarby: Leo Bengtsson
Domare: Andreas Ekberg/Mehmet Culum, Stefan Hallberg, Stefan Johannesson
Publik: 29 374

170703 (Bravida Arena)
Häcken-Hammarby 2-0 (1-0)
1-0 45 Alexander Farnerud (Chisom Egbuchunam), 2-0 56 Paulinho straff
Varningar, Hammarby: Marcus Degerlund, Junior
Domare: Jonas Eriksson/Mathias Klasenius, Daniel Wärnmark, Alexander Pavlovic
Publik: 4 009

170708 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Örebro 3-1 (1-0)
1-0 40 Fredrik Torsteinbö, 2-0 49 Pa Dibba, 3-0 66 Pa Dibba (Jiloan Hamad), 3-1 83 Brendan Hines-Ike (Nahir Besara)
Varningar, Hammarby: Jiloan Hamad Örebro: Sebastian Ring, Michael Junior Omoh, Brendan Hines-Ike
Domare: Stefan Johannesson/Mehmet Culum, Niclas Ivarsson, Ozan Camlibel
Publik: 20 337

170717 (Borås Arena)
Elfsborg-Hammarby 3-0 (3-0)
1-0 4 Simon Lundevall (Issam Jebali), 2-0 12 Joakim Nilsson (Samuel Holmén), 3-0 37 Simon Lundevall (Viktor Prodell)
Domare: Mohammed Al-Hakim/Fredrik NIlsson, Peter Allheim, Granit Maqedonci
Publik: 11 092

170724 (Tele2 Arena)
Hammarby-Elfsborg 2-1 (1-1)
1-0 21 Björn Paulsen, 1-1 28 Daniel Gustafsson (Simon Lundevall), 2-1 54 Björn Paulsen (Pa Dibba)
Varningar, Hammarby: Birkir Mar Saevarsson Elfsborg: Samuel Holmén
Domare: Bojan Pandzic/Fredrik Klyver, Mahbod Beigi, Johan Krantz
Publik: 20 420

170729 (Stadsparksvallen)
Jönköping S:a-Hammarby 1-0 (1-0)
1-0 27 Tommy Thelin
Varningar, Hammarby: Joakim Karlsson, Dzenis Kozica Hammarby: Marcus Degerlund, Jeppe Andersen
Utv, Hammarby: Pa Dibba (36)
Domare: Stefan Johannesson/Mehmet Culum, Jonas Bäcklund, Haris Memisevic
Publik: 5 914

170806 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Häcken 1-2 (0-0)
0-1 57 Juhani Ojala (Daleho Irandust), 1-1 90 Arnór Smárason (Marcus Degerlund), 1-2 95 Paulinho
Varningar, Hammarby: Björn Paulsen Häcken: Juhani Ojala, Chisom Egbuchunam, Rasmus Lindgren, Mohammed Abubakari
Domare: Glenn Nyberg/Mahbod Beigi, Niklas Nyber, Farouk Nehdi
Publik: 18 474

170821 (Behrn Arena)
Örebro-Hammarby 0-3 (0-1)
0-1 8 Björn Paulsen (Arnór Smárason), 0-2 56 Sander Svendsen (Muamer Tankovic), 0-3 67 Pa Dibba (Sander Svendsen)
Varningar, Örebro: Brendan Hines-Ike, Arvid Brorsson
Domare: Patrik Eriksson/Fredrik Klyver, Julian Poulsen Sosefo, Kastriot Gerxhaliu
Publik: 8 407

170826 (Tunavallen)
AFC Eskilstuna-Hammarby 0-0
Varningar, AFC: Chidi Dauda Omeje, Ludvig Öhman Silwerfeldt Hammarby: Jeppe Andersen
Domare: Kristoffer Karlsson/Mahbod Beigi, Niklas Nyberg, Jesper Ekwall
Publik: 7 500

170910 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-AIK 1-1 (1-1)
1-0 12 Pa Dibba, 1-1 45+3 Kristoffer Olsson
Varningar, Hammarby: Pa Dibba AIK: Nils-Eric Johansson
Domare: Jonas Eriksson/Mathias Klasenius, Daniel Wärnmark, Farouk Nehdi
Publik: 29306

170917 (Swedbank Stadion)
Malmö-Hammarby 4-0 (1-0)
1-0 21 Erdal Rakip (Jo Inge Berget), 2-0 49 Jo Inge Berget (Anders Christiansen), 3-0 62 Erdal Rakip (Markus Rosenborg), 4-0 94 Alexander Jeremejeff (Andreas Aalen Vindheim)
Varningar, Malmö: Anton Tinnerholm, Markus Rosenberg, Behrang Safari, Anders Christiansen Hammarby: Jeppe Andersen
Domare: Johan Hamlin/Magnus Sjöblom, Peter Allheim, Robert Daradic
Publik: 18 830

170920 (Tele2 Arena)
Hammarby-Göteborg 2-1 (0-0)
0-1 54 Mikkel Diskerud (Sören Rieks), 1-1 58 Kennedy Bakircioglu, 2-1 61 Sander Svendsen
Varningar, Hammarby: Arnór Smárason Göteborg: Thoomas Pauck Rogne
Domare: Mohammed Al-Hakim/Fredrik Nilsson, Stefan Hallberg, Victor Wolf
Publik: 20 650

170924 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Djurgården-Hammarby 1-1 (0-1)
0-1 41 Björn Paulsen (Kennedy Bakircioglu), 1-1 53 Jonas Olsson (Kim Källström)
Varningar, Djurgården: Jonas Olsson Hammarby: Kennedy Bakircioglu, Björn Paulsen, Muamer Tankovic, Jiloan Hamad
Domare: Bojan Pandzic/Joakim Amri Nilsson, Daniel Gustavsson, Johan Krantz
Publik: 24174

171001 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Norrköping 0-2 (0-2)
0-1 7 Alexander Jakobsen, 0-2 34 Gudmundur Thorarinsson (Alexander Jakobsen)
Varningar, Hammarby: Oscar Krusnell, Pa Dibba Norrköping: Simon Skrabb, Daniel Sjölund
Domare: Stefan Johannesson/Mehmet Culum, Mahbod Beigi, Jesper Ekwall
Publik: 21 337

171016 (Guldfågeln Arena)
Kalmar-Hammarby 2-0 (0-0)
1-0 79 självmål, 2-0 88 Jonathan Ring
Varning, Kalmar: Erton Fejzullahu
Domare: Mohammed Al-Hakim/Daniel Gustavsson, Mark Josef, Jonas Karlsson
Publik: 6 514

171023 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Sirius 3-3 (2-1)
1-0 17 Jiloan Hamad (Birkir Mar Saevarsson), 2-0 22 Sander Svendsen (Birkir Mar Saevarsson), 2-1 34 Shkodran Maholli, 2-2 55 Johan Andersson (Shkodran Maholli), 2-3 61 Shkodran Maholli, 3-3 85 Sander Svendsen (Kennedy Bakircioglu)
Varningar, Hammarby: Björn Paulsen, Pa Dibba Sirius: Jakob Bergman
Domare: Patrik Eriksson/Daniel Gustavsson, Daniel Ekman, Fredrik Hansson
Publik: 17 403

171029 (Idrottsparken)
Sundsvall-Hammarby 1-4 (1-1)
1-0 17 Carlos Moros Gracia (Noah Sonko Sundberg), 1-1 42 Sander Svendsen (Birkir Mar Saevarsson), 1-2 52 Sander Svendsen (Kennedy Bakircioglu), 1-3 68 Björn Paulsen, 1-4 91 Arnór Smárason (Sander Svendsen)
Varningar, Sundsvall: Tommy Naurin Hammarby: Jeppe Andersen
Domare: Magnus Lindgren/Jan-Erik Swärdh, Robin Wilde, Arian Chalak
Publik: 5 157

171105 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Halmstad 1-3 (1-1)
1-0 12 Muamer Tankovic (Mats Solheim), 1-1 26 Aboubakar Keita (Höskuldur Gunnlaugsson), 1-2 71 Marcus Klingenberg Mathisen (Höskuldur Gunnlaugsson), 1-3 Tryggvi Hrafn Haraldsson
Varningar, Hammarby: Arnór Smárason Halmstad: Aboubakar Keita, Tryggvi Hrafn Haraldsson
Domare: Johan Hamlin/Daniel Ekman, Johan Thalin, Victor Wolf
Publik: 20 070


Svenska cupen 2016/17

170218 (Rosvalla IP)
Nyköpings BIS-Hammarby 2-3 (1-3)
0-1 14 Pa Dibba, 0-2 17 Kennedy Bakircioglu straff, 0-3 38 Jiloan Hamad, 1-3 45 Dagoberto Zaldivar Funes, 2-3 71 Enis Ahmetovic
Varningar, Nyköping: Andrew Jean-Baptiste, Simon Esséus, Lennart Johansson, Enis Ahmetovic, Suad Gruda, Pontus Nordenberg Hammarby: Jiloan Hamad, Leo Bengtsson, Kennedy Bakircioglu
Utvisning, Hammarby: Mats Solheim (2 gula)
Domare: Nermin Cisic/Julia Magnusson, Pär Leek, Jesper Ekwall


Svenska cupen 2017/18

170816 (Grimsta IP)
Akropolis IF-Hammarby 1-3 (1-2) 1-0 6 Alagie Sosseh, 1-1 30 Leo Bengtsson, 1-2 44 Muamer Tankovic, 1-3 90+2 Sander Svendsen
Varningar, Akropolis: Nikola Vasic Hammarby: Marcus Degerlund, Mads Fenger
Domare: Patrik Eriksson/Johan Thalin, Youssef Bennani
Publik: 3 000

170226 (Tele2 Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Varbergs BoIS 3-3 (2-2)
0-1 4 Gabriel Altemark Vanneryr, 0-2 10 Karl Söderström, 1-2 12 Birkir Mar Saevarsson, 2-2 26 Jiloan Hamad, 2-3 70 Karl Söderström, 3-3 95 Pa Dibba
Varningar, Hammarby: Richard Magyar, Jiloan Hamad Varberg: Thomas Boakye, Oliver Sanisic
Domare: Mohammed Al-Hakim/Jonas Bäcklund, Julian Poulsen Sosefo, Erik Skotte
Publik: 6 700

170305 (Jämtkraft Arena)
Östersunds FK-Hammarby 1-0 (1-0)
1-0 6 Hosam Aiesh
Varningar, Östersund: Johan Bertilsson, Tom Pettersson, Douglas Bergqvist, Saman Ghoddos Hammarby: Arnór Smárason, Joseph Aidoo, Romulo, Jiloan Hamad
Domare: Bojan Pandzic/Niklas Nyberg, Pär Lindström, Henrik Molin
Publik: 1 500


Träningsmatcher

170124 (Kanarieöarna)
Las Palmas-Hammarby 2-0 (1-0)

170129 (Grimsta)
Brommapojkarna-Hammarby 1-3 (0-2)
Mål, Hammarby: Pa Dibba, Joseph Aidoo, Arnór Smárason
Domare: Jim Petersson/Tobias Wärn, Josef Alacam

170207 (Volkswagen Stockholm Cup, Nya Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-HJK, Helsingfors 2-3 (2-0)
Mål, Hammarby: 1-0 Leo Bengtsson, 2-0 Joseph Aidoo
Domare: Glenn Nyberg/Mikael Hallin, Niclas Ivarsson
Publik: 4 178

170211 (Volkswagen Stockholm Cup, Nya Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-IFK Norrköping 0-2 (0-0)
Domare: Johan Hamlin/Peter Allheim, Mahbod Beigi
Publik: 5 028

170212 (Södertälje Fotbollsarena)
Assyriska FF-Hammarby 2-2 (0-0)
Mål, Hammarby: 1-1 Rômulo, 1-2 Pa Dibba
Domare: Patrik Eriksson/Jon Lindholm, Youssef Bennani
Publik: 300

170306
Hammarby-Västerås SK 1-1 (1-1)
1-0 Isac Lidberg (Abiel Sequar)
Domare: Victor Wolf/Niklas Alfredsson, Richard Holöien
Publik: 50

170311 (Tunavallen)
AFC Eskilstuna-Hammarby 0-2 (0-0)
0-1 52 Kennedy Bakircioglu, 0-2 68 Bjørn Paulsen
Domare: Farouk Nehdi/Niklas Alfredsson, Josef Alacam
Publik: 2 058

170316 (Behrn Arena)
Örebro SK-Hammarby 3-2 (2-1)
Mål, Hammarby: Fredrik Torsteinbø, Marcus Degerlund
Domare: Glenn Nyberg/Conny Hugman, Pär Lindström

170324 (Tyresövallen)
Hammarby-Ilves, Tammerfors 4-0 (1-0)
1-0 10 Pa Dibba, 2-0 56 Bjørn Paulsen, 3-0 60 Kennedy Bakircioglu straff, 4-0 70 Jiloan Hamad
Domare: Johan Hamlin/Daniel GUstavsson, Jan-Erik Swärdh
Publik: 300

170622 (Grimsta IP)
Hammarby-GIF Sundsvall 1-3 (0-2)
0-1 16 Lars Krogh Gerson, 0-2 38 Kristinn Freyr Sigurðsson, 0-3 58 Smajl Suljević, 1-3 79 Olle Edlund
Domare: Johan Hamlin/Johan Thalin, Pär Lindström
Publik: 411

170626 (Norrtälje IP)
Hammarby-Östersunds FK 0-3 (0-0)
0-1 54 Ludvig Fritzon, 0-2 64 Saman Ghoddos, 0-3 66 Alhaji Gero
Domare: Victor Wolf/Johan Kristoffersson, Jon Lindholm
Publik: 683

171019 (Solid Park Arena)
Västerås SK-Hammarby 1-4 (0-2)
Mål, Hammarby: 0-1 Muamer Tankovic straff, 0-2 Pa Dibba, 0-3 Sander Svendsen, 1-4 Birkir Már Sævarsson
Domare: Enzo Vesprini/Danha Bachiri, Jeton Mustini


Spelartruppen

Mario Musa (lån Dinamo Zagreb)


Övrigt

UEFA Youth League

170926 Hammarby P19-AFC Ajax, Holland 0-4 (0-0) P: 1 712 (Nya Söderstadion/Tele2 Arena)
171017 AFC Ajax, Holland-Hammarby P19 2-0

Junior-DM

170614 IFK Österåker-Hammarby 2-1 (0-0) P: 120 (kvartsfinal, Åkersberga IP)


Medlemskort



Fotboll, damer


Filippa Angeldal, Emma Holmgren och Anna Oskarsson togs ut till det svenska U23-landslagets två landskamper i La Manga i mars. Senare under säsongen fick även Julia Zigiotti chansen i U23.
  Målvakten Emma Holmgren skötte sig så bra att hon fick en A-landslagschans mot Frankrike i november.
  Vid fotbollsgalan utsågs Filippa Angeldahl till allsvenskans mest värdefulla spelare med motiveringen: "Kombinerar unik speluppfattning med strålande passningsspel. Har under hela året, i match efter match, varit drivande och tongivande för sitt lags prestation."
  Hammarbys legendar Ann Jansson valdes in i fotbollens Hall of Fame av SFS, Sveriges Fotbollhistoriker och statistiker.


Träningsmatcher

170219 (Stadshagen)
Hammarby-IK Uppsala 2-0 (0-0)
1-0 Julia Zigiotti Olme, 2-0 Kajsa Sund

170225 (Behrn Arena)
KIF Örebro-Hammarby 1-0 (0-0)
1-0 89 straff

170304 (Eckeröhallen)
Åland United-Hammarby 0-0

170311
Kvarnsvedens IK-Hammarby 0-1 (0-0)
0-1 68 Kajsa Sund (Amanda Johansson)

170318 (Tunavallen)
Eskilstuna Utd-Hammarby 4-0

170325 (Stadshagen)
Djurgården-Hammarby 1-3 (0-2)
Mål, Hammarby: Julia Zigiotti Olme, sjävmål, Filippa Angeldahl
Publik: 157

170806 (Örnäsvallen, Åmål)
Mallbackens IF, Sunne-Hammarby 0-0

170811 (Linköping Arena)
Linköping FC-Hammarby 1-0


Spelartruppen

Målvakter:
1. Emma Holmgren (Sirius)
91. Patricia Kaldoyo
31. Ida Karlsson (Hammarby U)
Försvarare:
22. Sejde Abrahamsson (KIF Örebro)
20. Helén Eke
2. Julia Ekholm (University of Central Florida)
9. Amanda Johansson
4. Marie Johansson
3. Alexandra Lindberg
Mittfältare:
16. Filippa Angeldahl
10. Therése Boström
7. Cathrine Dahlström
6. Olga Ekblom
19. Klara Folkesson (Jitex)
8. Ellen Gibson (Santa Clara University)
17. Astrid Larsson (Älta IF)
14. Anna Oscarsson
11. Elena Sadiku (Eskilstuna United)
25. Frida Sjöberg
13. Madeleine Tegström
Anfallare:
5. Alma Nygren (P18 IK, Visby)
15. Julia Zigiotti Olme
18. Kajsa Sund (Rimbo)



Friidrott


Michel Tornéus vann sitt 14:e SM-guld för Hammarby i slutet av februari då han hoppade 766 cm i längd, 37 centimeter längre än tvåan. I augusti var det så dags för det 15:e, fast då utomhus, på 765.
  Men den som var relativt sett ”bäst” i sin gren var ändå kanske Grete Ahlberg som på våren var världsetta i grenen viktkastning i sin åldersklass F19. 18,64 låg hennes resultat på, 25 centimeter längre än tvåan, kanadensiskan Camryn Rogers.
  Desmond Rogo blev uttagen till junior-EM i 100 m, men en arrangörsmiss gjorde att det blev strul om vilket heat han skulle springa. Han missade finalplats med 13 hundradelar.
  För släggkastaren Grete Ahlberg blev JEM en besvikelse. Visserligen tog hon sig till final men väl där kärvade kasten och hon nådde bara 50,72, vilket var nästan tio meter kortare än i försöken.
  I VM i London var två Hammarbyare representerade. Michel Tornéus gjorde en mycket bra insats i finalen då han hoppade 818 cm. Det räckte till en åttondeplats. I diskus tävlade australiensaren Benn Harradine som inte lyckades ta sig till final. 60,95 blev hans bästa resultat.
  Till Finnkampen fick Hammarby med tre deltagare; Tornéus i längdhopp, Erik Ehrlin, tresteg och Grete Ahlberg i slägga. Dessutom fanns sprintern Greta Deltin med i ungdomslandslaget.
  Vid årets slut kom den amerikanska tidskriften Track & Field News årsbästalista, med en tio-i-topplista i världen i olika grenar, något man gjort sen 1947. Michel Tornéus var med för tredje gången. Hans femteplats var den bästa dittills för honom.


Inne-EM

Längdhopp

1. Izmir Smajlaj, Albanien, 808 cm
2. Michel Tornéus, Hammarby, 808 cm


Inne-SM

Män

Längdhopp: 1. Michel Torneus, 766 cm

P19

Tresteg: 1. Timothy Olsson, 14,34

F19

Vikt: 1. Grete Ahlberg, 17,90

F16

60 m häck: 3. Klara Rådbo, 8,73
400 m: 3. Hanna Lindé, 59,01
Längd: 2. Sira Gassama, 559 cm
Kula: 1. Stina Gustavsson, 13,65, 2. Klara Rådbo, 12,48


Ute-SM

M22

100 m: 2. Douglas Hellbratt, 10,54, 3. Desmond Rogo, 10,57
200 m: 3. Douglas Hellbratt, 21,31
4x100 m: 1. Hammarby, 40,77 (Desmond Rogo, Jean Christian Zirignon, Douglas Hellbratt, Amadou Sussoho)

P19

Tresteg: 3. Timothy Olsson, 14,15
4x100 m: 2. Hammarby
3x800 m: 3. Hammarby
Svensk stafett: 3. Hammarby

P15

80 m: 2. Sidney Léger, 9,42
300 m: 2. Sidneay Léger, 36,64

K22

3x800 m: 3. Hammarby

F19

Längd: 3. Victoria Almerén Hansson, 14,15
Slägga: 1. Grete Ahlberg, 61,45

F17

100 m: 1. Greta Deltin, 12,00
800 m: 3. Vilma Hulström, 2.23,69

F16

Kula: 1. Stina Gustavsson, 13,06

F15

4x80 m: 3. Hammarby


Veteran-SM

M35-M55

Terräng, 8000 m, lag: 3. Hammarby (Mikkel Knif, Joakim Pihlstrand-Trulp, Christian Lindström)

M35

Terräng 8000 m: 2. Mikkel Knif

M40

400 m: 3. Joakim Pihlstrand-Trulp
800 m: 2. Joakim Pihlstrand-Trulp
3000 m hinder: 1. Joakim Pihlstrand-Trulp
Landsvägslöpning, 10 km: 3. Joakim Pihlstrand-Trulp, 34.50
Terräng, 8000 m: 2. Joakim Pihlstrand-Trulp

M45

Landsvägslöpning, 10 km: 2. Johan Danelius, 36.50

M75

Landsvägslöpning, 10 km: 3. Jan Förberg, 51.18
Terräng, 4000 m: 3. Jan Förberg

K40

Landsvägslöpning, 10 km: 2. Susanna Neill, 42.53

K65

Terräng, 4000 m: 2. Maria Björkman


Lag-SM, kval

Män

1. Huddinge AIS 85
---
2. IF Göta Karlstad 70
3. Hammarby 67
4. IFK Lidingö 65
5. Turebergs FK 54
6. Västerås FK 33

Kvinnor

1. Spårvägens FK 92
---
2. Upsala IF 69,5
3. Hammarby 63
4. Västerås FK 55,5
5. Gefle IF 49
6. Täby IS 46


Lag-USM

1. MAI 167
2. Mölndals AIK 135,5
3. Turebergs FK 133,5
4. Upsala IF 132
5. Hammarby IF 129
6. KFUM Örebro 122
7. IF Göta 118
8. IFK Växjö 109
9. Hässelby SK 88,5
10. IFK Göteborg 87,5
11. Bromma IF 62


Inne-DM

P15

Höjd: 1. Andreé Barosso Johansson, 181 cm

P11

Fyrkamp: 1. Elias Kapell, 2821

F16

60 m: 1. Klara Rådbo, 7,94
60 m häck: 1. Klara Rådbo, 8,90
400 m: 1. Hanna Lindé, 59,15
Kula: 1. Klara Rådbo, 12,57

F15

1000 m: Molly Freeman, 3.13,70
Stav: 1. Embla Wihk, 230 cm

F12

Längd: 1. Alvah Lind, 465 cm
Tresteg: 1. Alvah Lind, 9,77
Höjd: 1. Norah Lind, 144 cm
Kula: 1. Norah Lind, 1060 cm

F11

Fyrkamp: 1. Alva Lind 3302, 2. Norah Lind, 3188, 3. Agnes Jansson, 2829


Ute-DM

Män

4x100 m: 1. Hammarby, 41,90 (Desmond Rogo, JC Zirignon, Douglas Hellbratt, Amadou Sussoho)

P17

4x100 m: 3. Hammarby (Daniel Simic Rihtnesberg, Adam Fogelberg, Tawsiful Islam, Gabriel Larsson Stewart)

P15

Terräng, 4 km: 1. Erik Danielsson, 14.26

P14

Åttakamp: 2. Teodor Borgius, 3223 p

P11

Femkamp: 1. Elias Kapell, 3514 p
5x60 m: 1. Hammarby, 42,03 (Adrian Kylington, Elias Kapell, William Loqvist, Noah Lindqvist, Filip Herre)
3x600 m: 3. Hammarby

F17

4x100 m: 1. Hammarby, 49,90 (Stina Gustavsson, Greta Deltin, Sira Gassama, Hanna Lindé)

F15

Terräng, 4 km: 3. Hoa Sjöholm, 18.07

F14

Slägga: 1. Linn Harrysson

F13

Diskus: 1. Frida Krantz
5x60 m: 2. Hammarby

F12

60 m häck: 1. Alvah Lind
Höjd: 1. Alvah Lind
Längd: 1. Alvah Lind
Diskus: 1. Norah Lind
Slägga: 1. Norah Lind
Stav: 1. Norah Lind
Kula: 1. Norah Lind
Spjut: 1. Norah Lind

F11

5x60 m: 1. Hammarby, 43,47 (Isabella Axelsson, Lii Jabbour-Clarke, Tyra Hedberg, Wilma Rydström, Emmy Wolgast)
3x600 m: 1. Hammarby, 5.53,07 (Maja Simonsson, Tyra Hedberg, Olivia Grahn)


Futsal


Hammarbys mer seriösa satsning på innefotboll, futsal, fick en bra start då laget vann sin första match för säsongen mot IK Hephata. Och inte nog med det. Det blev serieseger och också seger i kvalet mot Söder Futsal i två jämna matcher.
  Det blev alltså spel i högsta ligan redan år två för Hammarby Futsal.
  I laget hittade man gamla Bajenbekantingar som Filip Bergman, Jans Gustafson, Alagi Sosseh, Erik Sundin, Roger Sandberg och Andreas Haddad med flera.


Division 1 Södra Svealand

161110 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Hephata 9-4 (3-0)
Mål, Hammarby: Peiman Pahlevan 3, Alagie Sosseh 2, Valentin Ponce, Andreas Haddad, Armend Makolli, Erik Sundin
Publik: 762

161127 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Stockholm 9-4 (4-0)
Mål, Hammarby: Alagie Sosseh 4, Valentin Ponce Bonazzi 3, Andreas Haddad 2
Publik: 581

161203 (Sporthallen Nyköping)
IFK Nyköping-Hammarby 2-8 (0-2)
Mål, Hammarby: Andreas Haddad 4, Peiman Pahlevan, Valentin Ponce, Liridon Makolli, Max von Schlebrügge

161210 (Hammarens sporthall)
Mariefred-Hammarby 0-5 (0-5)
Mål: Peiman Pahlevan, Liridon Makolli. Armend Makolli, Råsgard Majid, Valentin Ponce

161217 (Eriksdalshallen)
IK Hephata-Hammarby 0-8 (0-2)
Mål, Hammarby: Armend Makolli 2, Michel Basberber, Rårsgar Majid, Jose Monteiro De Macedo, Max von Schlebrügge, Patrick Mallengren, Christophe Lallet
Publik: 487

170108 (Mässhallen, Norrköping)
Åbackarna-Hammarby 4-9
Mål, Hammarby: Patrick Mallengren 2, Liridon Makolli 2, Alagie Sosseh 2, Armend Makolli, Max von Schlebrügge, Christophe Lallet
Publik: 250

170111 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Åbackarna 12-4 (6-0)
Mål, Hammarby: Alagie Sosseh 3, Christophe Lallet 3, Armend Makolli 2, Patrick Mallengren 2, José Monteiro, Peiman Pahlevan
Publik: 904

170117 (Eriksdalshallen)
Stockholm-Hammarby 5-4 (4-1)
Mål, Hammarby: Armend Makolli 2, Liridon Makolli, Max von Schlebrügge
Publik: 281

170121 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Nyköping 9-4 (3-4)
Mål, Hammarby: Christophe Lallet 2, Valentin Ponce 2, Armend Makolli 2, Patrick Mallengren, Victor Söderström, Peiman Pahlevan
Publik: 460

170127 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Mariefred 7-1 (5-1)
Mål, Hammarby: Liridon Makolli 3, Peiman Pahlevan 2, Valentin Ponce, Andreas Dahl
Publik: 214


Kval till Futsalligan

170217 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Söder Futsal 3-1 (2-1)
Mål, Hammarby: Max von Schlebrügge 2, Alagie Sosseh
Publik: 452

170226 (Eriksdalshallen)
Söder Futsal-Hammarby 5-5
Mål, Hammarby: 1-1 11 Alagie Sosseh, 3-2 28 Valentin Ponce, 4-3 37 Peiman Afshari, 5-4 40 Peiman Pahlevan, 5-5 40 Max von Schlebrügge.
Publik: 312


Träningsmatch

170215 Hammarby-Djurgården 6-4 (Skarpnäck)


Spelartruppen

Målvakt:
1. Poja Tahmi-Masole
Utespelare:
8. Peiman Pahlevan Afshari
13. Michel Basberber
5. Filip Bergman
9. Valentin Ponce Bonazzi (K)
Andreas Dahl
7. Jens Gustafson
4. Andreas Haddad
Christophe Lallet
3. Rårsgar Majid
11. Armend Makolli
6. Liridon Makolli
10. Patrick Mallengren
José Monteiro
2. Roger Sandberg
Max von Schlebrügge
14. Alagie Dodou Matar Sosseh
18. Erik Sundin



Goalball



Handboll, herrar


Hammarby klarade sig kvar i högsta serien efter kvalspel. Försäljningen av ett kvalkort för 500 kronor bidrog till att räta upp en skakig ekonomi med risk för indragen elitlicens.
  Till Årets Hammarbyspelare utsågs Alexander Morsten.
  I DM ställde man upp med ett juniorbetonat lag, så det blev svårt att gå hela vägen.
  De två tidigare Hammarbyspelarna Josef Pujol och Alexander Morsten togs ut till en av de två A-landslagstrupperna som spelade i juni.
  Adam Norman fick chans att delta i ett landslagsläger för U19.
  Hammarbyspelaren Natanael Blomberg togs ut till förbundets riksläger för talanger födda 1999 i månadsskiftet juli-augusti.


DM

160821 HK Silwing/Troja-Hammarby 35-21 (Högdalshallen)
160831 Sollentuna HK-Hammarby 23-21 (Sollentuna sporthall)
160905 Hammarby-Matteuspojkarna 32-29 (Eriksdalshallen)
160916 Hammarby-Huddinge HK 18-21 (kvartsfinal, Eriksdalshallen)


Träningsmatcher

160810 Hammarby-Ricoh HK 24-25 (12-12) P: 137 (Eriksdalshallen)
160812 Tyresö Handboll-Hammarby 27-32 (13-15) (Tyresöhallen)
160818 Hammarby-Skånela IF 30-15 (16-8) (Eriksdalshallen)
160825 RP IF Linköping-Hammarby 17-26 (7-12) P: 480 (Sporthallen)
160828 Eskilstuna Guif-Hammarby 26-24 (11-12) (miniturnering, Skjulstahallen, Eskilstuna)
160828 Hammarby-IFK Skövde 23-23 (11-12) (Skjulstahallen)
160902 Hammarby-IK Sävehof 19-32 (8-16) (Billingehus Elitcup, Skövde Idrottshall)
160903 Hammarby-Aranäs HK 30-30 (17-14) (Skövde Idrottshall)


USM

Junior

160924 Borlänge HK-Hammarby 18-30 (steg 1)
1609 VästeråsIrsta HF-Hammarby 11-28
160925 Hammarby-Sannadals SK 40-7
170114 Hammarby-Torslanda HK 22-25 (steg 3)
1701 Hammarby-Kungälvs HK 31-16
1701 Hammarby-HK Ankaret 27-23
170115 Hammarby-Sollentuna HK 33-20
170318 Hammarby-IK Sävehof 19-29 (8-11) P: 234 (steg 4, 16-delsfinalspel)
170319 Hammarby-IFK Skövde 21-17 (11-10) P: 247
170319 Hammarby-Ystads IF 22-31 (9-16) P: 237

Pojkar

161001 Hammarby-Kalix HK 38-17 (steg 1)
161002 Hammarby-HK Ceres 38-18 (21-10)
161002 Hammarby-RP IF Linköping 28-31 (16-16)
170128 Hammarby-Sollentuna HK 33-24 (steg 3)
1701 Hammarby-Sävar IK 29-24
170129 Hammarby Uppsala HK 28-27
170325 Hammarby-Eskilstuna Guif 15-26 (steg 4)
1703 Hammarby-OV Helsingborg 22-29
170326 IFK Skövde-Hammarby 30-25

B-Pojkar

161015 Sävar IK-Hammarby 10-22 (steg 1)
161015 Hammarby-VästeråsIrsta HF 23-17
161016 Skånela IF-Hammarby 15-14
161016 HK Guldkroken Hjo-Hammarby 15-22
170121 Sollefteå HK-Hammarby 20-37 (steg 3)
1701 Hammarby-Enköpings HF 28-17
170122 Hammarby-HK Silwing/Troja 16-20
170512 Hammarby-Vetlanda 16-15 (steg 4)
170512 Hammarby-H43 Lund 21-22
170513 Hammarby-Kävlinge HK 19-26


Junior-DM

170430 Hammarby-IFK Tumba 22-16 (9-7) P: 117 (final)


Spelartruppen

Viktor Bergklint
Alexander Binderis
Örn Bjarkason
Andreas Halvarsson
Jesper Johansson (Redbergslids IK)
Patrik Lindblad
Jonas Løkken
Alexander Morsten
Johan Nilsson
Adam Norman
Nils Pettersson
Axel Svensson (U-laget)
Jonatan Wenell
Anders Wik-Rydberg


Medlemskort



Handboll, damer


Hammarbys handbollsdamer vann serien och gick därmed upp till tvåan.


Division 3 Östsvenska Södra

160917 Hammarby-Westermalm 32-18
1610?? Stockholmspolisen-Hammarby 14-21 P:47 (Skärholmshallen)
161015 HUFF-Hammarby-21-29 (Huddingehallen)
161022 Hammarby-Gubbängen 29-21 P: 79 (Eriksdalshallen)
161113 Haninge-Hammarby 18-24 (7-9)
161120 Spårhunden-Hammarby 20-28 (Vintervikshallen)
161126 Hammarby-Spånga 25-18 (Skarpnäckshallen)
161203 Vallentuna-Hammarby 14-23 (Vallentuna sporthall)
161211 Hammarby-Mariefred 29-9 (Eriksdalshallen)
161218 Sportsgear-Hamamrby 15-22 (Farstahallen)
170115 Hammarby-Sportsgear 19-22 (Eriksdalshallen)
170122 Mariefred-Hammarby 12-24 (Hammarens IP)
170128 Hammarby-Vallentuna 34-18 (Eriksdalshallen)
170205 Spånga-Hammarby 13-17 (Stora Mossens idrottsha.l)
170212 Hammarby-Spårhunden 22-18 (Farstahallen)
170219 Hammarby-Haninge 24-8 (Eriksdalshallen)
170305 Hammarby-HUFF 31-12 (12-7) (Eriksdalshallen)
170319 Hammarby-Stockholmspolisen 26-20 (Farstahallen)
170326 Westermalm-Hammarby 20-25 (Engelbrektshallen)


DM

160901 Täby HBK-Hammarby 29-27 (gruppspel, Gribbyhallen)
160905 HK Silwing/Troja-Hammarby 35-27 (18-10) (Högdalshallen)
160909 Hammarby-Spånga HK 15-20 (8-8) (Eriksdalshallen)


Eken cup 160618-21

Hammarby-AIK 7-8 (gruppspel)
Hammarby-Dicken, Finland 8-7
Hammarby-Rosa Skrot HK 15-5
Hammarby-Sannadal SK 16-8
Hammarby-BK Sol 13-6
Hammarby-HK Silwing/Troja 9-10 (semifinal)


USM

B-Flickor

161022 Årsta AIK-Hammarby 12-13 (steg 1)
1610 Hammarby-Spånga HK 18-12
1610 Örebro SK HK Dam-Hammarby 6-16
161023 Strands IF-Hammarby 17-14
170114 Hammarby-Hallstahammars SK 16-11 (steg 3)
1701 Hammarby-Alingsås HK 16-21
1701 Hammarby-IFK Nyköping 19-16
170115 Hammarby-Tyresö Handboll 19-21


Spelartruppen

Anna Engstam
Mira Harms
Sandra Pettersson Kettler
Egita Kiršteine
Melica Lidberg
Maria Lundström
Jessica Malmén
Sandra Nagy
Nathalie Nord
Emelie Nybom
Arita Rakstina
Olivia Rosenberg
Cristine Tvilling
Anna Palmqvist Ullholm
Emma Welander
Lina Welander
Julia Ågren



Innebandy, herrar


Hammarby tog steget upp till tvåan efter att ha vunnit serien.
  Men det satt långt inne till slut. I sista matchen behövdes en poäng men Hammarby låg under med 4-6 i den sista perioden. Laget lyckades dock få till 6-6 och blev därmed kvalificerat till division två.


Division 3 Södra Stockholm

160924 Hammarby-Vendelsö 9-6 (2-3, 4-0, 3-3) (Sjöstadshallen)
161001 Högdalen-Hammarby 6-2 (2-1, 0-0, 4-1) P: 35 (Högdalshallen)
161015 Hammarby-Sörskogen 8-7 (2-2, 4-2, 2-3) (Sjöstadshallen)
161023 Huddinge-Hammarby 2-12 (1-6, 0-1, 1-5) P: 77 (Huddingehallen)
161113 Skogås/Trångsund-Hamamrby 6-7 (2-1, 2-3, 2-3) P: 95 (Skogåshallen)
161119 Hammarby-Lokomotiv Tumba 8-5 (3-1, 4-3, 1-1) (Sjöstadshallen)
161127 Sköndal-Hammarby 3-7 (1-2, 0-3, 2-2) P: 82 (Sköndalshallen)
161210 Hammarby-Västerhaninge 1-2 (0-1, 0-1, 1-0) (Sjöstadshallen)
161217 Boo KFUM IA-Hammarby 5-6 (2-1, 1-3, 2-2) (Ormingehallen)
170114 Vendelsö-Hammarby 7-10 (3-4, 2-2, 2-4) (Söderbymalmsskolan)
170121 Hammarby-Högdalen 8-4 (3-1, 1-0, 4-3) (Sjöstadshallen)
170204 Sörskogen-Hammarby 2-3 (1-1, 1-0, 0-2) (Tomtbergahallen)
170211 Hammarby-Huddinge 4-4 (2-1, 0-2, 2-1) (Sjöstadshallen)
170218 Hammarby-Skogås/Trångsund 9-4 (2-1, 3-2, 4-1) P: 65 (Eriksdalshallen)
170226 Lokomotiv Tumba-Hammarby 2-17 (Storvretens sporthall)
170305 Hammarby-Sköndal 5-2 (2-1, 1-1, 2-0) P: 120 (Sjöstadshallen)
170318 Västerhaninge-Hammarby 1-4 (1-1, 0-1, 0-2) (Söderbymalmsskolan)
170325 Hammarby-Boo KFUM 6-6 (1-3, 3-2, 2-1) P: 160 (Sjöstadshallen)


Kvarnen Cup 070505-06

Hammarby-Kvarnbergsplan 2-3 (gruppspel)
Hammarby-Farsta 6-1
Hammarby-Sundbyberg 4-2
Hammarby-BC Nytorget 5-3 (kvartsfinal)
Hammarby-Östermalm 6-5 (semifinal)
Hammarby-Västerhaninge 4-2 (final)


Träningsmatcher

160820 Hammarby-Onyx Innebandy Utv. (div 2) 10-8
160821 Hammarby-Ingarö IF (div 2) 4-3
160828 Älvsjö AIK (div 1)-Hammarby 12-4
160902-04 IBK Vänerborg-Hammarby 4-3 (Björnslaget Cup, Frölunda)
Hammarby-Ullkisa Innebandyklubb, Norge 7-2
Hammarby-Öckerö IBK 2-0
Hammarby-Myggenäs IBK 5-3 eft str 2-2 (8-delsfinal)
Hammarby-Sandareds IBS 3-4 (kvartsfinal)
160910 Onyx-Hammarby 4-8 (Rosvalla sporthall, Nyköping)
160916 Nacka Wallenstam IBK-Hammarby (Ormingehallen)


Spelartruppen

Rasmus Andersson
Marcus Attebrant
Richter Johannes Björklund
Nicklas Dalbjer
Robin Fors
Filip Hagman
Marcus Holst
John Karlsson
Rasmus Lundevall
Oskar Pålsson
Staffan Santesson
Johan Schantz (Djurgårdens IF)
Rasmus Starck
Joel Sund
Chris Svensson
Carl Tennerheim
Lukas Örtengren



Innebandy, damer


Hammarby tog sig ända fram till DM-final där dock Superligalaget Täby blev för svåra. Men Bajen höll emot bra i två perioder och hade till och med ledningen efter en. I serien hade man länge toppkänning men kroknade en aning på slutet och blev femma.
  Frida Svan togs ut till U19-landslagets Finnkampen i februari.


Allsvenskan Östra

160924 Hammarby-Notviken 11-1 (0-0, 5-0, 6-1) P: 82 (Sjöstadshallen)
160925 Hammarby-Team Kalix 6-1 (2-0, 3-1, 1-0) P: 50 (Sjöstadshallen)
161008 IKSU Ungdom-Hammarby 10-8 (4-4, 2-2, 4-2) P: 152 (IKSU Sportcenter Arena)
161009 Team Thoréngruppen-Hammarby 6-4 (2-1, 2-1, 2-2) P: 104 (Vildmannahallen)
161015 Hammarby-Storvreta 8-3 (4-0, 2-2, 2-1) P: 75 (Sjöstadshallen)
161022 Hammarby-Telge 3-8 (1-4, 1-2, 1-2) P: 210 (Sjöstadshallen)
161112 Hammarby-Åkersberga 3-4 (2-0, 1-1, 0-3) P: 100 (Sjöstadshallen)
161119 Hammarby-Kais Mora 11-2 (1-0, 5-1, 5-1) (Sjöstadshallen)
161122 Bele Barkarby-Hammarby 2-3 eft förl (0-1, 2-1, 0-0, 0-1) P: 89 (Jakobsbergs Sporthall)
161204 Storvreta-Hammarby 3-5 (2-2, 0-1, 1-2) P: 117 (Vattholma sporthall)
161207 Älvsjö-Hammarby 1-6 (1-2, 0-2, 0-2) P: 152 (Västertorpshallen)
161217 Hammarby-Sundsvall 2-8 (0-2, 1-4, 1-2) P: 57 (Sjöstadshallen)
161218 Hammarby-Örnsköldsvik 5-6 eft förl (2-1, 2-2, 1-2, 0-1) P: 49 (Sjöstadshallen)
170114 RIG Umeå-Hammarby 3-4 (0-1, 1-1, 2-2) P: 21 (Umeå Energi Arena Väst)
170115 Dalen-Hammarby 3-9 (1-0, 1-4, 1-5) (Sporthallen Musköten, Umeå)
170128 Telge-Hammarby 3-4 (0-1, 2-2, 1-1) P: 145 (Västergård Arena)
170211 Hammarby-Falun 3-7 (0-1, 1-3, 2-3) P: 70 (Sjöstadshallen)
170219 Åkersberga-Hammarby 6-3 (1-2, 2-0, 3-0) P: 75 (Åkersberga sporthall)
170225 Kais Mora-Hammarby 6-3 (3-1, 0-0, 3-2) (Unihoc Arena)
170305 Hammarby-Bele Barkarby 5-7 (2-2, 2-2, 1-3) P: 136 (Sjöstadshallen)


DM

161017 Järfälla IBK-Hammarby 1-11 (1-2, 0-4, 0-5) P: 10 (Viksjö Sporthall)
161129 Bele Barkarby IF-Hammarby 2-4 (0-3, 0-1, 2-0) P: 63 (Jakobsbergs sporthall)
170201 Hammarby-Täby 4-10 (2-1, 1-3, 1-6) P: 342 (final, Eriksdalshallen)


Göteborg Cup 170429-0501

Hammarby-Lindås Waves IBK 7-1 (gruppspel)
Hammarby-Varla/Sandö IBK 6-0
Hammarby-Lillån IBK 8-1
Hammarby-Fristad GoIF 2-0
Hammarby-Älvsjö AIK 8-0 (kvartsfinal)
Hammarby-Tvåstad KIK 4-0 (semifinal)
Hammarby-Pixbo Wallenstam IBK 3-2 (final)


Träningsmatcher

160909 Nacka Wallenstam IBK-Hammarby 5-6


Spelartruppen

Johanna Arvidsson
Matilda Bidö
Emelie Björklund
Sara Björklund
Mikaela Hedlund
Moa Hedlund
Caroline Jönsson
Elin Kull
Carolina Malmstedt
Emma Mörk
Sandra Olsson
Disa Sewerin
Frida Sundh
Frida Svan
Elin Södermark
Ida Ternvall (Bele Barkarby)
Madeleine Westerberg
Tränare:
Jonas Delshammar (Järfälla)



Ishockey, herrar


Stockholms stad utredde framtiden för ishallen i Sätra. Fastighetskontoret kom fram till att den befintliga hallen skulle bli dyr att renovera.
  Därför blev huvudspåret att uppföra en ny hall som var anpassad till division 1-spel med plats för 1 000 åskådare.


Träningsmatcher

16081? (Björkängshallen)
Huddinge-Hammarby 3-5 (0-3, 0-0, 3-2)
Mål, Hammarby: Anton Molnar 3, Kenny Salander, Erik Linbro

160824 (Vallentuna Ishall)
Vallentuna BK-Hammarby 8-8 (2-1, 3-4, 3-3)
Mål, Hammarby: Kenny Salander 2, Erik Linbro, Anton Molnar, Oliver Forsberg, Benjamin Blomberg, Marcus Berntsson, Robert Sterling Berglund

160830 (LW-hallen)
Hammarby-Huddinge 5-2 (2-1, 1-0, 2-1)
Mål, Hammarby: Joakim Ramsten 2, Viktor Mickelsson, Linus Carlsson, Felix Lundqvist

160904 (LW-hallen)
Hammarby-Kumla HC Black Bulls 4-1 (2-0, 2-1, 0-0)
Mål, Hammarby: Felix Lundqvist, Joakim Ramsten, Kenny Salander, Mattias Enroth

160911 (LW-hallen)
Hammarby-Vallentuna BK 4-2 (0-1, 1-0, 3-1)
Mål, Hammarby: Tomas Lindgren, Anton Molnar, Oliver Forsberg, Erik Linbro


Spelartruppen

Målvakter:
Backar:
Forwards:
Tränare:
Assisterande tränare:
Målvaktstränare:
Mental coach:
Lagledare:
Materialförvaltare:
Sjukgymnast:
Sportansvarig:
Nyförvärv:
Olle Wallberg, mv (Visby/Roma)
Niklas Ala-Juoni, b (Haninge)
Erik Linbro, f (SPAIF)
Jeff Karlborg, f (MB Hockey)
Kenny Salander, f (Södertälje SK)


Medlemskort



Ishockey, damer


Till den här säsongen tog så Hammarby beslutet att återuppväcka ett damlag, något man hade till och från på 1980-talet.
  Man spelade på Zinkensdamm och laget startade i Divsion 1, som var den andra och lägsta damserien. Den allra första matchen på över 30 år, spelade Hammarby Damhockey borta i Västerås i augusti.
  Hammarbys målvakt Linnea Holterud Olsson togs ut till det norska landslaget i december.


Träningsmatcher

160828
Västerås-Hammarby 2-5 (0-1, 1-3, 1-1)
0-1 Julia Avelin (Hanna Tidala, Nadja W-R), 0-2 Linn Hansén (Nora Lindborg, Nina Uitto) 1-3 Hanna Tidala (Julia Avelin, Nadja W-R) 1-4 Hanna Tidala (Nina Uitto) 1-5 Saga Broman (Pernilla Sandström, Linn Asplund)
Skott: 9-39

160909 (Metallåtervinning Arena)
Almtuna-Hammarby 1-3 (0-2, 0-1, 1-0) Mål, Hammarby: Kajsa Tidala, Nora Lindborg

070409 (Grimsta IP)
Hässelby/Kälvesta Team 02-Hammarby 3-6 (1-2, 1-3, 1-1)


Spelartrupp

Linn Asplund
Julia Avelin
Saga Broman
Linn Hansén
Nora Lindborg
Pernilla Sandström
Hanna Tidala
Kajsa Tidala
Nina Uitto
Tränare:
Erik Lektorp (SDE)
Assisterande tränare:
Magnus Berg



Orientering



Rodd


Maximilan-duon Auer och Fritsch rodde hem roddens 48:e SM-guld genom tiderna då de tog hem 2000-metersloppet för dubbelsculler i Jönköping i augusti.
  Som vanligt tävlade Hammarbyroddarna på roddmaskin under vinterhalvåret. Och som vanligt gick det riktigt bra.
  B-junioren Gabriel Hoffsten blev allra bäst på 1000 m och därmed förbundsmästare. I senior-SM tog Ahmet Rapi silver i lättvikt 2000 m och Kristalina Smårs brons i damernas 2000 m.
  När väl båtarna kommit i sjön så vann Ahmet Rapi ett guld vid sprint-SM i Borås i början av juli i singel lättvikt. I klassen utan viktbegränsning slutade han trea. Han gjorde sen ett bra NM där han kom tvåa i tvåa utan stryman och trea i dubbelsculler. Detta tillsammans med Stockholms RF:s Eskil Borgh.


SM

2-, 2000 m

1. Hammarby, 6.15,5 (Maximilian Auer, Maximilian Fritsch)
2. Mölndals RK, 6.16,5
3. Mölndals RK, 6.25,1
4. Helsingborgs RK, 6.27,9
5. Mölndals RK, 6.42,1
6. Stockholms RF, 6.44,1

2x, 2000 m

1. Falkenbergs RK, 5.57,6
2. Mölndals RK, 6.00,4
3. Hammarby, 6.04,8 (Victor Hoffmann, Ahmet Rapi)

4x, 2000 m

1. Falkenbergs RK, 5.32,3
2. Mölndals RK, 5.35,7
3. Hammarby, 5.42,5 (William Tassel, Anders Joelsson, Maximilian Auer, Ahmet Rapi)

4-, 2000 m

1. Falkenbergs RK, 5.43,6
2. Hammarby, 5.58,1 (Viktor Hoffmann, Peter Näslund, Michael Raisbeck, Maximilian Fritsch)
3. Mölndals RK, 5.59,1

8+, 2000 m

1. Mölndals RK, 5.26,3
2. Halmstad GoRF, 5.33,8
3. Hammarby, 5.39,8 (Rasmus Melin, Daniel Böcker, Tim Block, Fabian Mueller, Olle Andersson, Tobias Karlsson, Henrik Winnberg, Fredrik Klintefors/Edvin Persson)

4-, 2000 m, damer

1. Falkenbergs RK, 6.23,2
2. Öresjö SS Rodd, 6.38,7
3. Hammarby, 7.16,1 (Hanna Sundberg, Hanna Pingry, Saioa Ibarrola Barandika, Lisa Backman)

8+, 2000 m, damer

1. Mölndals RK, 6.13,2
2. Halmstad GoRF, 6.17,1
3. Hammarby, 6.49,8 (Valeria Pestana Gianvittorio, Rebecca Larsson, Petra Sandberg, Kristalina Smårs, Hanna Sundberg, Hanna Pingry, Saioa Ibarrola Barandika, Lisa Backman/Benoit Desirier)

1x, 1000 m, junior A

1. Melker Persson, Falkenbergs RK, 6.45,9
2. Ruben Rapi, Hammarby, 6.51,5
3. Markus Daniels, Brudpiga RK, 6.54,6

1x, 1000 m, junior B

1. Ruben Rapi, Hammarby, 3.46,3
2. Theodor Fritsch, SPIF, 3.50,5
3. Isak Birkeholme, Solleröns IF, 3.51,4

2x, 1000 m, junior B

1. Kungälvs RK, 3.28,6
2. Falkenbergs, RK, 3.30,7
3. Hammarby, 3.42,6 (Gabriel Hoffsten, Ruben Rapi)


Rugby


Vid den första landslagssamlingen i februari fanns fyra Hammarbyspelare med: Ryan Baker, Christopher Sidgwick, Richie Hemmens och Jorge Campos. Senare under året fick även Ehsan Fadakar, Sebastian Pihlainen och Robert Persson komme med på landslagsläger.
  Till matchen mot Ungern i oktober hade hela fem hammarbyspelare tagits ut. Förutom Fadakar, Sidgwick, Persson och Pihlainen fick även Marcus Loxvi chansen.


Allsvenskan

170513 (Årsta Rugbycenter)
Stockholm Exiles RFC-Hammarby 10-8 (10-3)
Poäng, Hammarby: Fabio Rubino 5, Johan Gustavsson 3
Publik: 114

170527 (Pilevallen, Trelleborg)
Pingvin RC-Hammarby 24-5 (9-0)
Poäng, Hammarby: David Thorarinsson 5

170603 (Årsta Rugbycenter)
Hammarby-NRK Troján 45-12 (24-0)
Poäng, Hammarby: Ehsan Fadakar 10, Henning Eklund 10, Johan Gustavsson 10, Sebastian Pihlainen 5, Joel Fitton 5, Mikael Lundgren 5
Publik: 60

170610 (Korsängens IP)
Enköping RK-Hammarby 42-24 (23-12)
Poäng, Hammarby: Tore Österlund 10, Johan Gustavsson 5, David Thorarinsson 5, Philip Axelsson 2, Linus Skoglund 2

170617 (Årsta Rugbycenter)
Hammarby-Pingvin RC 13-31 (6-12)
Poäng, Hammarby: Johan Gustavsson 8, Dustin Jinka 5
Publik: 75

170819 (Årsta Rugbycenter)
Hammarby-Stockholm Exiles RFC 11-27 (11-13)
Poäng, Hammarby: Johan Gustavsson 6, Sebastian Pihlainen 5
Publik: 65

170826 (Bollspelarens IP)
NRK Troján-Hammarby 17-32 (5-15)
Poäng, Hammarby: Erik Rehn 10, Dustin Jinka 5, Sebastian Pihlainen 5, Patrick Doran 5, Dyall Ferris 5, Johan Gustavsson 2

170902 (Årsta Rugbycenter)
Hammarby-Enköping RK 29-17 (12-10)
Poäng, Hammarby: Fredrik Enstad 10, Johan Gustavsson 9, Dyall Ferris 5, Sebastian Pihlainen 5
Publik: 100


Semifinal

170909 (Årsta Rugbycenter)
Hammarby-Stockholm Exiles RFC 18-33 (3-26)
Poäng, Hammarby: Dustin Jinka 6, Andreas Nilserius 5, Patrik Westlund Spaak 5, Johan Gustavsson 2
Publik: 50

170916
Stockholm Exiles RFC-Hammarby 19-3 (8-3)
Poäng, Hammarby: Dustin Jinka 3


Bronsmatcher

170930 (Årsta Rugbycenter)
Hammarby-Enköping RK 43-24 (10-5)
Poäng, Hammarby: Ryan Baker 10, Dustin Jinka 8, Tore Österlund 5, Michael Davis 5, Philip Axelsson 5, Fredrik Enstad 5, Sebastian Pihlainen 5
Publik: 50

171007 (Korsängens IP)
Enköping RK-Hammarby 32-6 (10-3)
Poäng, Hammarby: Johan Gustavsson 6
Enköping vann bronset med siffrorna 56-49



Skidor


I serietävlingen Söderskidan slutade Hammarby på sjätte plats av nio klubbar. Hammarby skrapade ihop 59 poäng medan vinnaren IK Jordbänningarna hade 430 poäng.



Speedway/Isracing


I och med byggandet av en bandyhall på Gubbängen så var det slutåkt för speedway där. Och inte bara där. För första gången någonsin så stod speedwaysporten helt utan bana i Stockholm. Man kan säga att Hammarby Speedway lades i malpåse.



2017



28 april: Sällskapet Hammarby-Veteranerna fyllde 100 år. Det firades med en fest i roddhuset. Det var förresten SHV:s klubbmärke som inspirerade huvudföreningen och inte tvärtom. Insidan

14 juli: Hammarby IP, Kanalplan, i full färd att äntligen få sin ombyggnad. Foto: BENJAMIN THORÉN.

14 juli: Hammarbys damfotboll fick komma tillbaka till Kanalplan 2018. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Alliansföreningens årliga medlemslotteri som bland annat bekostar underhåll och upprustning av klubbhuset vid Kanalplan.

Bandy, herr



Hammarbys U20-lag.

Hammarbys P16-lag.

Bandy, dam



Sex landslagsspelare på försäsongsläger: Esther Wirgén och Olivia Dahlsten, F17 och Maria Thorén, Anna Fosselius, Anna Widing och Linnéa Larsson, A-landslaget. Bild från dambandyns facebooksida

7 september: Första träningen på stor plan. Bild från dambandyns facebooksida

18 september: I bussen på väg till första träningsmatchen. Bild från dambandyns facebooksida

Mars: Olivia Dahlsten utsågs till årets flickspelare på bandygalan. Bild från dambandyns facebooksida

U-laget. Bild från dambandyns facebooksida

Basket, herr



Thomas Cooks, senast i KFUM Huddinge, blev Hammarbys nya coach. Bild från basketens facebooksida.

Basket, dam



Julia Teimert representerade det svenska U15-landslaget under säsongen. Bild från basketens facebooksida.

Och här är hon i Bajendräkten. Bild från basketens facebooksida.

Boule



28 januari: Bajenkvällen på Hovet. Från boulens facebooksida.

18 mars: Klubbmästaren Jörgen Andersson. Bild från boulens facebooksida.

17 juni: Laget tar igen sig under spel i Vårberg. Bild från boulens facebooksida.

Boxning



Annons inför USM i december 2016.

12 februari: Anthony Yigit med coachen Joel Grandell.

31 juli: Sommarträning på Zinkensdamm. Bilder från boxningens facebooksida.

13 oktober: Annons inför Bajen Rough House.

28 oktober: Dammotionärer i boxningens lokal på Kocksgatan.

Fotboll, herrar



Säsongskort och medlemskort.

Kampanjfilm för säsongskortet.

Hammarby var ambassadör för FN:s kampanj HeForShe för kvinnors rätt till trygghet och jämställdhet. Här Stefan Batan och Ögmundur Kristinsson.

Kennedy Bakircioglu.

50-50-lott.

Annons för ”Bajen i luren”.

Fotboll, damer



Säsongskort.

Annons för en mäklarfirma som stöttar flickor födda 2003.

Futsal



Biljett från säsongen.

Handboll, herrar



Kvalkort.

50-50-lott.

Ishockey, herrar



Säsongskort.

Ishockey, herrar



28 januari: Annons för Bajenkvällen.

SHV



Medlemskort till Veteranerna.

Supportrar



Medlemskort till Hammarby Supporterklubb.

Medlemskort till Bajen Fans.

Medlemskort till Bamsingarna Hammarby Hockey Support.