Hammarbybragden



Sällskapet Hammarbyveteranerna, SHV, bildades 17 februari 1917, och har, förutom att ha haft trevligt tillsammans i närmare 100 år, bland annat delat ut stipendier till aktiva inom Hammarby IF
Sedan 1944 har man delat ut Hammarbybragden till en aktiv eller ledare inom Hammarby, som man ansett förtjäna extra uppmärksamhet.
Här följer samtliga personer som erhållit Hammarbybragden.

1944  Sven Bergquist, fotboll/Arne Berg, ledare cykel
1945  Kurt Kjellström, ishockey/Wilhelm Wendes, ledare friidrott
1946  Bertil Dannebrink, tyngdlyftning/Curt Piper, ledare ishockey
1947  Sven ”Svängis” Johansson, cykel
1948  Gunnar Jansson, cykel/Åke ”Plutten” Andersson, fotboll
1949  Holger Nurmela, ishockey/Arne Wahlström, ledare rodd
1950  Gunnar Andersson, ledare rodd
1951  Curt Brunnqvist, rodd/Lennart Nyman, ledare fotboll
1952  Rune Johansson, ishockey/Artur Pettersson, ledare rodd
1953  Tore Johansson, rodd/Bernt Lindh, ledare rodd
1954  Ingen utdelning av bragd
1955  Folke Adamsson, ledare fotboll
1956  Nils Energren, ledare rodd/Sten Lindström, ledare bandy
1957  Albert Ström, ledare brottning
1958  Aldor Eriksson, fotboll/Olle Landgren, ledare rodd
1959  Rune Larsson, fotboll/Åke Skoglund, ledare tyngdlyftning
1960  Stig Anwret, ledare fotboll
1961  Hans Nell, fotboll/Lars Karlsson, ledare bowling
1962  Robert Wranning, ledare ishockey
1963  Gösta Lundell, fotboll/Knut R Ohlsson, ledare rodd
1964  Leif Fredblad, bandy/Erik Larsson, ledare orientering
1965  Sven-Åke Blom, bandy/Lars Nordin, fotboll/Herbert Östring, ledare orientering
1966  Ingen utdelning av bragd
1967  Kjell Jakobsson, ishockey/Tom Turesson, fotboll/Rune Dareflod, ledare skidor/Sven de Flon, ledare rodd
1968  Börje Andersson, bandy/Gösta Tufvesson, ledare fotboll
1969  Jan Linder, rodd/Sten R Ahlner, ledare fotboll
1970  Ingen utdelning av bragd
1971  Inge Persson, fotboll/Allan Buhne, ledare brottning/Yngve Lindberg, ledare fotboll
1972  Ronnie Hellström, fotboll/Ulla Jansson, skidor/Arvid Claesen, ledare bandy/Gustav Hallgren, ledare bandy/Kurt Wallentin, ledare bowling
1973  Evert Palm, ledare brottning
1974  Arvid Söderman, ledare skidor
1975  Kenneth Ohlsson, fotboll/Adolf Adgert, ledare huvudföreningen
1976  Jan Sjöström, fotboll/Hasse Möller, ledare fotboll
1977  Marianne Bogestedt, skidor/Gunnar Wärnberg, ledare friidrott
1978  Gösta Dahlman, ledare huvudföreningen/Jan Johannisson, ledare rodd/Asta Jernspets, ledare ishockey/Nora Larsson
1979  Lars-Erik Andersson, ledare friidrott
1980  Axel Eriksson, ledare huvudföreningen
1981  Örjan Wallin, friidrott/ Olle Andersson, ledare fotboll
1982  Björn Hedenström, Kenneth Ohlsson, Sten-Ove Ramberg, Michael Andersson, Jonnie Efraimsson, Mats Werner, Billy Ohlsson, Jörgen Sandell, Jan Wegerman, Per Holmberg, Anders Forsberg, Mats Wahlberg, Thomas Dennerby, Ulf Eriksson, Peter Gerhardsson, Thom Åhlund, Klas Johansson, fotboll/Gert Nyman, ledare fotboll/Bengt Persson, ledare fotboll/Nils Andersson, ledare skidor/Olle Norberg, ledare rodd/Sven-Erik Lindgren, ledare fotboll
1983  Sven Arne Henning, ledare fotboll
1984  Stig Darnald, ledare rodd/Sivert Svärling, ledare ishockey
1985  Ingen utdelning av bragd
1986  Mats Forsberg, tyngdlyftning
1987  Åke Öhrbom, ledare fotboll
1988  Willy Berggren, ledare friidrott
1989  Harry Östlund, ledare bowling/Ragnar Sundin, ledare ishockey
1990  Erik Engberg, ledare bowling/Roland Jakobsson, fotboll
1991  Arne Skjutar, ledare friidrott
1992  Per-Olof Weslin, ledare skidor/Sanna Granbeck, ledare damfotboll/Pia Sundhage, damfotboll
1993  Ingen utdelning av bragd
1994  Ingen utdelning av bragd
1995  Ingen utdelning av bragd
1996  Bo Lundholm, ledare bandy
1997  Ingen utdelning av bragd
1998  Hans Bergman, ledare fotboll
1999  Björn Ekblom, ledare fotboll/Mats Lundin, ledare rodd
2000  Jonas Claesson, bandy/Kenneth Kvist, ledare bandy
2001  Per-Olof Steen, bandy/Ann-Ki Larsson, bowling
2002  Ingen utdelning av bragd
2003  Ingen utdelning av bragd
2004  Ingen itdelning av bragd
2005  Rolf Svensson, Sällskapet Hammarbyveteranerna
2006  Staffan Olsson, handboll
2007  Bengt Lindström, ledare rodd/Elis Sahlin, ledare bandy
2008  Stefan Lillis Jonsson, ledare bandy
2009  Ingen utdelning av bragd
2010  Stefan "Xet" Erixon, bandy/Sonny Lööf, bandy
2011  Ingen utdelning av bragd
2012  Åke Andersson, bandy/Michel Tornéus, friidrott
2013  Abeba Aregawi, friidrott
2014  
2015  
2016  
2017  
2018  Ahmet Rapi, rodd
2019  
2020