Hammarbys Svenska Mästare



Namn

Svenska Mästare, år

Lars AbrahmsénFriidrott terräng 4 000 m lag 1980, 1981, 1982, 1987 3 000 m hinder 1983, 3 000 m inomhus 1986
Charlotta AgingerFotboll inomhus 1990
Mehdi AlkhatibHöjd inomhus 2012, 2015, utomhus 2013, 2014
Knut AlmlöfRodd tvåa med styrman 1946
Olle AnderbergBrottning fristil lättvikt och grekisk-romersk weltervikt 1954
Edvin AnderssonRodd fyra med styrman 1909
Jan AnderssonRodd fyra utan styrman 1977
Johan AnderssonFotboll 2001
Jonas AnderssonFotboll 2001
Michael AnderssonFotboll inomhus 1991
Mikael AnderssonFotboll 2001
Nils AnderssonCykel 150 km lag 1934, 1935, 1938, 1941, 50 km lag 1936, 1941, 1944, Mälaren runt lag 1936, 1940, 1943
Nils G AnderssonCykel 150 km lag 1938
Roger AnderssonBoxning tungvikt 1983
Stig Emanuel AnderssonIshockey 1933, 1936, 1937, 1942, 1943, 1945
Åke AnderssonIshockey 1936, 1937, 1942, 1943, 1945, 1951
Åke AnderssonBoxning lätt tungvikt 1971, tungvikt 1972
Helmer AndrénCykel banlopp 10000 m 1923
Mikael ApelgrenHandboll 2006, 2007, 2008
Knut AppeldahlRodd åtta med styrman 1939, tvåa med styrman 1946, tvåa utan styrman 1947
Lars ArvidssonHandboll 2006, 2007
Lasse AspFotboll inomhus 1991, five-a-side 1994
Johan AttersandFriidrott tresteg 2005
Lotfi AyedBoxning lätt mellanvikt 1983, mellanvikt 1984
Kennedy BakircioglüFotboll 2001
Josef BarciakBoxning flugvikt 1987
Björn BarreforsFriidrott sjukamp inomhus och tiokamp 2008
Kristin BengtssonFotboll inomhus 1990, five-a-side 1995
Arne BergCykel 100 km 1931, Mälaren runt lag 1934, 1936, 150 km lag 1934, 1935, 1941, 50 km lag 1936
Acke BerggrenBoxning weltervikt 1922, lättvikt 1924
Gunnar BerggrenBoxning lättvikt 1925, 1926, 1927, weltervikt 1928
Jeanette BerghFotboll 1985
Niclas BerghFotboll five-a-side 1994
Trym BergmanFotboll 2001
Sven BergquistIshockey 1933, 1937, 1942, 1943, 1945
Malin BergqvistFotboll five-a-side 1995
Andreas BergwallBandy 2013
Andreas BildFotboll 2001
Arthur BjurbergCykel 10 km individuellt och lag 1922
Erik BjurbergCykel 10 km och 100 km lag 1922
Hjalmar BjurbergCykel 10 km lag 1922
Nils BjörkRodd fyra med styrman lättvikt 1936, 1937, 1939
Gustav BjörkmanBandy 2010
Josef BlomqvistRodd fyra med styrman 1909
Marianne BogestedtSkidor skidorientering 1972, 1974, 1975, 1980, skidorientering budkavle 1976, 1980
Tyko BomanIshockey 1936
Carola Brage-MelinFotboll 1985
Karin BrandellFotboll inomhus 1990
Per-Olof BrolinIshockey 1951
Petra BrunaFotboll five-a-side 2000
Curt BrunnqvistRodd dubbelsculler 1950, 1951, 1952, singelsculler 1950, 1951, 1952, 1953
Lennart BrunzellIshockey 1951
Jill BuchwaldFotboll five-a-side 2000
Daniel BåverudHandboll 2006, 2007, 2008
Johan BåverudHandboll 2008
Berndt CarlssonCykel 150 km individuellt, lag och Mälaren runt lag 1934, 150 km lag 1935, 50 km individuellt 1935, 50 km lag 1935, 1936, 1938
Ruben CarlssonIshockey 1932, 1933
Uno CarlssonCykel Mälaren runt lag 1944
Valter CarlssonCykel 100 km lag 1923
Eva CarneholmFotboll five-a-side 2000
Fredrik CasselhagRugby 10-manna 2002
Leon ChartoiBoxning mellanvikt 2014, 75 kg 2015
Brad CoxRugby 10-manna 2002
Anton DahlbergBandy 2013
Bertil DannebrinkTyngdlyftning enarmslyft mellanvikt 1946, 1947
Sven de FlonRodd åtta med styrman 1954
Martin DeaconBandy 2013
Karolina DivertFotboll inomhus 1990
Erik EhrlinFriidrott tresteg ute 2014
Per EinarssonBandy 2013
Ulf EinarssonBandy 2010, 2013
Olle Ragnar EkbergFriidrott stående höjd och längd 1908
Aksel EkblomBandy 2010
Thobias EkhamreFriidrott 4x800 m 2010, 2011
Jan EkmanHandboll 2006, 2007
Mounir El GuerouaouiFriidrott 4x1 500 m 2007
August ElebringBandy 2013
Per ElebäckRodd fyra med styrman lättvikt 1972, singelsculler lättvikt 1974, 1975
Erik EmilssonFriidrott 4x1 500 m 2007, 4x800 m 2009
Magnus EmilssonRugby 10-manna 2002
Jonas EnanderBandy 2013
Nils EnergrenRodd åtta med styrman 1954
Olov EnglundBandy 2010, 2013
Malin EngmanFotboll five-a-side 2000
Erik EnrothRodd fyra utan styrman 1977
Ingvar EricssonCykel 50 km lag 1935, 1938, Mälaren runt individuellt 1935, 1937, 1939, 150 km individuellt 1936, 1937, 1939, 1940, 150 km lag, Mälaren runt lag 1936, 1937
Annika ErikssonFotboll 1985
Jens ErikssonHandboll 2008
Jesper ErikssonBandy 2010
Lars ErikssonFotboll 2001
Mikael ErikssonIsracing Lag-SM 2011
Stefan ErixonBandy 2010, 2013
Eva ErmanFotboll inomhus 1990
Sven ErssonIshockey 1951
Helen FagerströmFotboll five-a-side 2000
Linda FagerströmFotboll five-a-side 2000
Per FahlströmFotboll inomhus 1991, five-a-side 1994
Karen FarleyFotboll five-a-side 1995
Ingemar FarthRodd tvåa med styrman 1971
Emma FlyborgFotboll five-a-side 2000
Mats ForsbergTyngdlyftning styrkelyft 56 kg 1985, 1987, 1990, 1991, 1992, 1993
Harry FranzénRodd fyra utan styrman 1951
Erik FriborgCykel 100 km 1911
Claes FriströmRodd tvåa med styrman 1968, tvåa utan styrman 1969, 1970
Christer FursthFotboll 2001
Andrey GavrilkinIsracing Lag-SM 2011, 2012
Helena GebeliusFotboll inomhus 1990
Patrik GerrbrandFotboll 2001
Adam GiljamBandy 2013
Sture GillströmIshockey 1932, 1933
Annika GrablerFotboll five-a-side 1995
Thomas GrabsRodd dubbelsculler lättvikt 2005
Sanna GranbeckFotboll 1985
Svante GranlundIshockey 1943
Nicklas GrundstenHandboll 2006, 2007, 2008
Jens GustafsonFotboll five-a-side 1994
Bengt GustavssonRodd inriggad fyra med styrman 1940
Peter GöranssonRodd tvåa med styrman 1968
Elisabeth HallbergFotboll five-a-side 1995
Bengt HallbäckRodd tvåa med styrman 1968, tvåa utan styrman 1969, 1970
Johan HammarströmFotboll inomhus 1991, five-a-side 1994
Benn HarradineFriidrott diskus 2015
Tony HasselsjöRodd tvåa med styrman 1967, 1969, tvåa utan styrman 1967, 1968
Peter HautalahtiFotboll inomhus 1991
Duane HeathRugby 10-manna 2002
Patrik HedbergBandy 2010, 2013
Arne HellmanRodd fyra med styrman lättvikt 1972
Lennart HellmanIshockey 1936, 1937
Åke HellmanRodd fyra med styrman lättvikt 1972
Erland HellströmFotboll 2001
Mikael HellströmFotboll inomhus 1991, five-a-side 1994, allsvenskan 2001
Michaek HelmerRodd tvåa utan styrman 2014
Martin HelmfridRugby 10-manna 2002
Robert HendersonIsracing Lag-SM 2011, 2012 Par-SM 2012
Johan HenricssonHandboll 2006, 2007, 2008
Minna HeponiemiFotboll five-a-side 2000
Andreas HermanssonFotboll 2001
Hans HjelmIshockey 1945, 1951
Peter HolmFotboll 2001
Nathan HoreRugby 10-manna 2002
Tore HultbergRodd fyra med styrman lättvikt 1936, 1937, 1939, åtta med styrman 1939
Ulrika HultmanFotboll five-a-side 2000
Johan HydénFriidrott 4x1500 m 2013
Malte HåkanssonBrottning fristil flugvikt 1946
Kristina Hård af SegerstadSkidor skidorientering budkavle 1980
Rebecca HögbergFriidrott 4x400 m 2010
Erik HöglundHandboll 2007, 2008
Sven HöglundCykel 50 km lag 1935, 1936, 150 km lag, Mälaren runt lag 1936
Lennart HögströmRodd fyra utan styrman 1951, åtta med styrman 1954
Anders HöögCykel Mälaren runt lag 1923
Veijo ImmonenRodd fyra med styrman lättvikt 1972
Joni JaakoFriidrott 800 m, 4x800m 2011, 4x1500m 2013
Per-Olof JacobsonFriidrott terräng 4 000 m lag 1987
Stig JacobssonRodd dubbelsculler 1950, fyra utan styrman 1951, åtta med styrman 1954
Petra JaneldFotboll inomhus 1990, five-a-side 1995
Allan JanssonRodd fyra med styrman 1939, 1941, tvåa med styrman 1941, 1942
Georg JanssonCykel Mälaren runt lag 1922, 1923
Gunnar JanssonCykel Mälaren runt lag 1945
Gösta JanssonRodd åtta med styrman 1954
Björn JensenCykel Mälaren runt lag 1944
Olle JohannessonHandboll 2006
Ronny JohannessonFriidrott 4x800 m 1999, 2000
Ellmar JohanssonFriidrott terräng 4000m lag 1945
Fredrik JohanssonIsracing Lag-SM 2011, 2012 Par-SM 2012
Gunnar JohanssonCykel Mälaren runt lag 1934
Helena JohanssonFotboll 1985
Herman JohanssonRodd fyra med styrman 1909
Kenneth JohanssonTyngdlyftning styrkelyft 82,5 kg 1992
Lars JohanssonBandy 2010
Lennart JohanssonRodd åtta med styrman 1954
Mats JohanssonRodd fyra utan styrman 1977
Patrik JohanssonHandboll 2007, 2008
Ragnar JohanssonIshockey 1936, 1937, 1942, 1943
Richard JohanssonRugby 10-manna 2002
Rickard JohanssonBandy 2010
Roland JohanssonIshockey 1951
Rune JohanssonIshockey 1951
Sven ”Svängis” JohanssonCykel 50 km individuellt 1937, 1938, 1941, 1947, 50 km lag 1937, 1938, 1940, 1941, 1944, Mälaren runt lag 1937, 1943, 1944, 1945, 150 km individuellt 1938, 1941, 150 km lag 1938, 1941, 1942, Mälaren runt individuellt 1938, 1940, 1943, 1946
Sven-Erik JohanssonRodd tvåa utan och med styrman 1965, 1966
Tore JohanssonRodd inriggad fyra med styrman 1940, dubbelsculler 1950, 1952
Willy JohanssonBandy 2010
Östen JohanssonIshockey 1951
Björn JohnsonSkidor speedski standardklass 2001

Namn

Svenska Mästare, år

Algot JonssonCykel 50 km lag 1940
Lena JonssonFotboll inomhus 1990
Niklas JonssonFriidrott 4x1500 m 2013
Niclas JönssonFotboll inomhus 1991
Ulrika KalteFotboll inomhus 1990
Bertil ”Långhundra” KarlssonFriidrott terräng 4000m lag 1945
Charlotte KarlssonMaraton 2012
David KarlssonBandy 2010
Fredrik KarlssonFriidrott 4x800 m 1999, 2000, 2002, 2003, 2005, 2009, 2010, 2011
H KarlssonCykel Mälaren runt lag 1922
Kurt KarlssonRodd fyra utan styrman 1951, åtta med styrman 1954
Leif KarlssonRodd fyra utan styrman 1977
Lukas KarlssonHandboll 2006, 2007
Magnus KarlssonRugby 10-manna 2002
Tobias KarlssonHandboll 2006, 2007, 2008
Kurt KjellströmIshockey 1942, 1943, 1945
Antonin KlatovskyIsracing Lag-SM 2011
Jan KlatovskyIsracing Lag-SM 2011
Haldor KlingströmRodd åtta med styrman 1939, tvåa med styrman 1946, tvåa utan styrman 1947
Ulla KlingströmSkidor skidorientering budkavle 1980
Johan KlintbergRugby 10-manna 2002
Johan KlinteskogFriidrott 4x800 m 2002, 2003
Grzegorz KnappIsracing Lag-SM 2012
Sandra KnezevicFriidrott 4x400 m 2012
Rickard KochBandy 2010, 2013
Maria KovacsFotboll inomhus 1990
Eva KrampFotboll inomhus 1990
Arne LagerRodd inriggad fyra med styrman 1940
Gunnar LandeliusIshockey 1942, 1943, 1945
Ann-Ki LarssonBowling individuellt 2004
Charles LarssonIshockey 1951
Erik LarssonIshockey 1932, 1933
Fredrik LarssonHandboll 2006, 2007, 2008
Lars LarssonRodd tvåa med styrman 1943
Rune LarssonRodd fyra med styrman lättvikt 1936, 1937, 1939
Bo LaureniusFotboll inomhus 1991
Magnus LefvertFotboll inomhus 1991, five-a-side 1994
Anneli LemanFotboll 1985
Petra LernellFotboll five-a-side 1995
Bengt LiedstrandIshockey 1932, 1933, 1937, 1942, 1943
Berit LignercronaFriidrott 60 m inomhus 1985
Bengt LindénRodd åtta med styrman 1954
Jan LinderRodd tvåa med styrman 1965, 1966, 1967, 1969, 1971, tvåa utan styrman 1965, 1966, 1967, 1968
Suzie LinderFotboll 1985
Arne LindgrenSkidor speedski standardklass 2005
Gerhard LindgrenRodd fyra med styrman lättvikt 1936, 1937, 1939, tvåa med styrman 1938
Gerth LindgrenRodd åtta med styrman 1939
Mikael LindqvistFotboll inomhus 1991
Erik LindströmIshockey 1937
Erland LindströmRodd åtta med styrman 1939
Per-Anders LindströmIsracing Par-SM 2012, Lag-SM 2012
Martin LossmanFotboll five-a-side 1994
Karl LundbergerCykel 100 km lag 1922, 1923, Mälaren runt lag 1923, 10 km 1926, 1927
Bertil LundellIshockey 1932, 1933, 1936, 1937, 1942
Thomas LundinFotboll inomhus 1991
Bengt LundgrenFriidrott terräng 4 000 m lag 1982
Carl LundgrenBowling individuellt och i tvåmannalag 1946, fyrmannalag 1947
Yngve LundholmRodd inriggad fyra med styrman 1940
Maria LundkvistArmbrytning V55kg, H55kg 2015
Wilgot LundströmTyngdlyftning enarmslyft tungvikt 1930, 1931, 1932
Tony LöfholmFotboll 2001
Joakim LöfwingFriidrott 4x1 500 m 2007, 4x800 m 2009, 2010, 2011
Leif MagnussonBoxning bantamvikt 1970, fjädervikt 1972
Bengt MalmgrenCykel Mälaren runt lag 1940, 150 km lag 1942
Patrik ManzilaFotboll 2001
Peter MarkstedtFotboll 2001
Charles MeijerTyngdlyftning enarmslyft fjädervikt 1926, 1928, 1929, 1930, 1931
Björn MellströmBordtennis singel och lag 1956
Lars MellströmBoxning bantamvikt 1925
Andy MillwardRugby 10-manna 2002
Eva MobergSkidor skidorientering budkavle 1976
Maria MolinFotboll 1985
Lynette MorganFriidrott 4x400 m 2012
Anna MörnborgFotboll inomhus 1990
Mika NielsenFotboll inomhus 1990
Malin NiklassonFotboll five-a-side 1995
Amanda NilssonFriidrott 4x400 m 2010
Anette NilssonFotboll 1985
Patrik NilssonBandy 2010
Per NilssonRugby 10-manna 2002
Sven NilssonBowling fyrmannalag 1947
Thomas NilssonFotboll inomhus 1991
Tom NilssonFotboll inomhus 1991
Kanogo NjuruRugby 10-manna 2002
Daniel NorbergFriidrott 4x800 m 1999, 2002, 2003, 2005
Patrik NordgaardBandy 2010
Annelie NorénFotboll five-a-side 1995
Holger NurmelaIshockey 1942, 1943, 1945
Espen NygårdHandboll 2006, 2007
Annika NyströmFotboll inomhus 1990
Knut-Roland OhlssonRodd inriggad fyra med styrman 1940, åtta med styrman 1954
Lars Olav OlaussenHandboll 2008
Anneli OlssonFotboll inomhus 1990, five-a-side 1995
Göte OlssonRodd tvåa med styrman 1938
Texas OlssonHandboll 2006
Misja PasjkinBandy 2013
Mirsad PecikozaHandboll 2008
Rickard PellFriidrott 800 m inomhus 1998, 2003, 2005, 2006, 4x800 m 1999, 2000, 2002, 2003, 2009, 2010 1 500 m 2001, 800 m 2001, 2003, 4x1 500 m 2007
Frida PerssonFriidrott 400 m häck 2010, 2012, 2013, 2014 4x400 m 2012
Lars-Erik PerssonFriidrott terräng 4 000 m lag 1987
Lilie PerssonFotboll 1985, inomhus 1990, five-a-side 1995
Viveka PerssonFotboll 1985
Svend Magnus PettersenHandboll 2006
Bror PetterssonIshockey 1942, 1943, 1945, 1951
Lars PetterssonBordtennis lag 1952, 1956, mixed dubbel 1955
Martin PetterssonRodd fyra med styrman 1909
Rolf PetterssonIshockey 1951
David Pizzoni-ElfvingBandy 2010, 2013
Anders PrezentFotboll five-a-side 1994
Kurt QvarnströmBowling fyrmannalag 1947
Joel RasmussonHandboll 2006
Robert RimgårdBandy 2010, 2013
Ann RundqvistFotboll inomhus 1990
Emil RundqvistIshockey 1932, 1933
Karl-Erik RuthbergCykel 150 km lag 1942, Mälaren runt lag 1943, 1945
Carl-Johan RuthqvistBandy 2013
Fredrik RydbergBandy 2013
Niklas RysjöFriidrott 4x800 m 2005
Benny Ryttervik (tid. Andersson)Rodd tvåa med styrman 1965, 1966
Jasmin SabirFriidrott 4x400 m 2010, 2012, tresteg inne och ute 2014
Jo SaetreIsracing Lag-SM 2011
Robin SafarBoxning 81 kg 2015
Roger SandbergFotboll 2001
Axel SandöIshockey 1932
Erik SchafferRodd tvåa med styrman 1971, fyra med styrman lättvikt 1972
Carl SchmidtCykel 150 km lag 1922
Anders Selander (Johansson)Rodd dubbelsculler lättvikt 2005, tvåa utan styrman 2014, singelsculler lättvikt 2005, 2006
Åke SeyffarthCykel 50 km individuellt 1940, 50 km lag 1940, 1941
Monica SignahlFriidrott halvmaraton och terräng 8 000 m 1989
Ermin SiljakFotboll 2001
Thore SjöstrandFriidrott terräng 4000m lag 1945
Nils SkoglundRodd åtta med styrman 1939, fyra med styrman 1939, 1941, tvåa med styrman och fyra utan styrman 1941, 1942
Josef SkolinRodd fyra med styrman lättvikt 1936, 1937, 1939, åtta med styrman 1939
Piotr SkrobowskiFotboll inomhus 1991
Harry SköldRodd tvåa med styrman 1938, 1941, 1942, 1943, fyra med styrman 1939, 1941, fyra utan styrman 1941, 1942
Suleyman SleymanFotboll 2001
Kalle SpjuthBandy 2010, 2013
Helen SpålsFotboll inomhus 1990
Jonas StarkFotboll 2001
Anna-Linh StenqvistFotboll five-a-side 2000
Leif StrandhFotboll five-a-side 1994
Kalle StrömHandboll 2007
Niklas StåhleRugby 10-manna 2002
Pia SundhageFotboll inomhus 1990, five-a-side 1995
Robin SundinBandy 2010, 2013
Karolina SundqvistFotboll inomhus 1990
Alex SussmanRugby 10-manna 2002
Olle SvenssonCykel Mälaren runt lag 1922, 100 km lag 1922, 1923
Oskar SvenssonRodd fyra med styrman 1909
Per SynnermanFriidrott 4x800 m 2000
Ann-Sofie SödergrenFotboll five-a-side 2000
Håkan SöderströmRodd tvåa utan styrman 1967, tvåa med styrman 1967, 1969
Joakim SöderströmIsracing Lag-SM 2012
Catharina TeveborgFotboll 1985
Folke ThorénBowling tvåmannalag 1946, fyrmannalag 1947
Mathias ThorhardRugby 10-manna 2002
Karin ThorildssonFotboll five-a-side 1995
Peter ThörnqvistFotboll five-a-side 1994
Albin TingsvallHandboll 2008
Sven TisellRodd tvåa med styrman 1943
Nathalie TolversFriidrott 4x400 m 2010
Alex TorgerssonFriidrott 4x1500 m 2013
Michel TornéusFriidrott längd inomhus 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 längd utomhus 2012, 2013, 2014, 2015 tresteg utomhus 2012
Georg TsapposBordtennis lag 1952
Eric UddebomTyngdlyftning tvåarmslyft tungvikt 1964, 1965
Marie VargasFotboll 1985
Dragan VasiljevicFotboll 2001
Arne WahlströmRodd åtta med styrman 1939, fyra med styrman 1939, 1941, fyra utan styrman 1941, 1942
Stig WahlströmRodd fyra med styrman 1939, 1941, fyra utan styrman 1941, 1942
Olle WallerängFriidrott 4x800 m 2005, 1 500 m 2008
Örjan WallinFriidrott 5 000 m 1980, terräng 4 000 m lag 1980, 1981
Göte WesterbergIshockey 1951
Evert WidevallCykel 50 km lag 1944
John WiklandIshockey 1936
Karin WiklanderSkidor skidorientering budkavle 1976
Arne WingårdRodd åtta med styrman 1939
Gunnar WärngårdFriidrott terräng 4 000 m lag 1980, 1981, 1982
Agnes ÅkerlundArmbrytning V80kg, H80kg 2015
Jeanette ÅkerlundFotboll five-a-side 2000
Sussie ÅgerdahlFotboll inomhus 1990
Mikael Åström (tidigare Jansson)Handboll 2006, 2007, 2008
Sture ÅströmIshockey 1945
Sigge ÖbergIshockey 1932, 1933, 1936, 1937
Curt ÖsterholmBordtennis lag 1952, 1956, mixed dubbel 1956
Lennart ÖsterholmIshockey 1936
Johan ÖstblomBandy 2010