1944 Sven Bergquist, fotboll/Arne Berg, ledare cykel |
1945 Kurt Kjellström, ishockey/Wilhelm Wendes, ledare friidrott |
1946 Bertil Dannebrink, tyngdlyftning/Curt Piper, ledare ishockey |
1947 Sven ”Svängis” Johansson, cykel |
1948 Gunnar Jansson, cykel/Åke ”Plutten” Andersson, fotboll |
1949 Holger Nurmela, ishockey/Arne Wahlström, ledare rodd |
1950 Gunnar Andersson, ledare rodd |
1951 Curt Brunnqvist, rodd/Lennart Nyman, ledare fotboll |
1952 Rune Johansson, ishockey/Artur Pettersson, ledare rodd |
1953 Tore Johansson, rodd/Bernt Lindh, ledare rodd |
1954 Ingen utdelning av bragd |
1955 Folke Adamsson, ledare fotboll |
1956 Nils Energren, ledare rodd/Sten Lindström, ledare bandy |
1957 Albert Ström, ledare brottning |
1958 Aldor Eriksson, fotboll/Olle Landgren, ledare rodd |
1959 Rune Larsson, fotboll/Åke Skoglund, ledare tyngdlyftning |
1960 Stig Anwret, ledare fotboll |
1961 Hans Nell, fotboll/Lars Karlsson, ledare bowling |
1962 Robert Wranning, ledare ishockey |
1963 Gösta Lundell, fotboll/Knut R Ohlsson, ledare rodd |
1964 Leif Fredblad, bandy/Erik Larsson, ledare orientering |
1965 Sven-Åke Blom, bandy/Lars Nordin, fotboll/Herbert Östring, ledare orientering |
1966 Ingen utdelning av bragd |
1967 Kjell Jakobsson, ishockey/Tom Turesson, fotboll/Rune Dareflod, ledare skidor/Sven de Flon, ledare rodd |
1968 Börje Andersson, bandy/Gösta Tufvesson, ledare fotboll |
1969 Jan Linder, rodd/Sten R Ahlner, ledare fotboll |
1970 Ingen utdelning av bragd |
1971 Inge Persson, fotboll/Allan Buhne, ledare brottning/Yngve Lindberg, ledare fotboll |
1972 Ronnie Hellström, fotboll/Ulla Jansson, skidor/Arvid Claesen, ledare bandy/Gustav Hallgren, ledare bandy/Kurt Wallentin, ledare bowling |
1973 Evert Palm, ledare brottning |
1974 Arvid Söderman, ledare skidor |
1975 Kenneth Ohlsson, fotboll/Adolf Adgert, ledare huvudföreningen |
1976 Jan Sjöström, fotboll/Hasse Möller, ledare fotboll |
1977 Marianne Bogestedt, skidor/Gunnar Wärnberg, ledare friidrott |
1978 Gösta Dahlman, ledare huvudföreningen/Jan Johannisson, ledare rodd/Asta Jernspets, ledare ishockey/Nora Larsson |
1979 Lars-Erik Andersson, ledare friidrott |
1980 Axel Eriksson, ledare huvudföreningen |
1981 Örjan Wallin, friidrott/ Olle Andersson, ledare fotboll |
1982 Björn Hedenström, Kenneth Ohlsson, Sten-Ove Ramberg, Michael Andersson, Jonnie Efraimsson, Mats Werner, Billy Ohlsson, Jörgen Sandell, Jan Wegerman, Per Holmberg, Anders Forsberg, Mats Wahlberg, Thomas Dennerby, Ulf Eriksson, Peter Gerhardsson, Thom Åhlund, Klas Johansson, fotboll/Gert Nyman, ledare fotboll/Bengt Persson, ledare fotboll/Nils Andersson, ledare skidor/Olle Norberg, ledare rodd/Sven-Erik Lindgren, ledare fotboll |
1983 Sven Arne Henning, ledare fotboll |
1984 Stig Darnald, ledare rodd/Sivert Svärling, ledare ishockey |
1985 Ingen utdelning av bragd |
1986 Mats Forsberg, tyngdlyftning |
1987 Åke Öhrbom, ledare fotboll |
1988 Willy Berggren, ledare friidrott |
1989 Harry Östlund, ledare bowling/Ragnar Sundin, ledare ishockey |
1990 Erik Engberg, ledare bowling/Roland Jakobsson, fotboll |
1991 Arne Skjutar, ledare friidrott |
1992 Per-Olof Weslin, ledare skidor/Sanna Granbeck, ledare damfotboll/Pia Sundhage, damfotboll |
1993 Ingen utdelning av bragd |
1994 Ingen utdelning av bragd |
1995 Ingen utdelning av bragd |
1996 Bo Lundholm, ledare bandy |
1997 Ingen utdelning av bragd |
1998 Hans Bergman, ledare fotboll |
1999 Björn Ekblom, ledare fotboll/Mats Lundin, ledare rodd |
2000 Jonas Claesson, bandy/Kenneth Kvist, ledare bandy |
2001 Per-Olof Steen, bandy/Ann-Ki Larsson, bowling / Lasse Eriksson, fotboll |
2002 Rickard Pell, friidrott |
2003 Ingen utdelning av bragd |
2004 Rolf Svensson, Sällskapet Hammarbyveteranerna |
2005 Staffan Olsson, handboll/Johan Attersand, friidrott |
2006 Tomas Grabe, rodd, Anders Johansson, rodd |
2007 Bengt Lindström, ledare rodd |
2008 Elis Sahlin, ledare bandy / Stefan Lillis Jonsson, ledare bandy / Sven Alm, ledare Sällskapet Hammarbyveteranerna |
2009 Ingen utdelning av bragd |
2010 Stefan "Xet" Erixon, bandy/Sonny Lööf, bandy |
2011 Ingen utdelning av bragd |
2012 Åke Andersson, ledare boxning/Michel Tornéus, friidrott |
2013 Abeba Aregawi, friidrott |
2014 Kennedy Bakircioglu, fotboll/Magnus Gunér, ledare fotboll |
2015 Brita von Qvanten, administration |
2016 Ingen utdelning av bragd |
2017 Ahmet Rapi, rodd / Stefan Magnusson, ledare bandy |
2018 Hasse Malm, ishockey |
2019 Björn Jansson, ledare |
2020 David Pizzoni Elfving, bandy |
2021 Martin Dolk, handboll, Gert Kling, damfotboll, bandy |