2 april: Premiär. Första riktiga premiären på tre år och tifogruppen bjöd på något utöver det vanliga. Bild från Bajen Fans facebook.


Som vanligt var det roddarna som stod för årets första SM-guld. Och även det andra, liksom det fjärde
  I början av april vann Ahmet Rapi 2000 m lättvikt roddmaskin vid SM i Jönköping. Även Malin Sundström vann, men då på 500 meter.
  I augusti tog Ahmet Rapi ytterligare ett guld, den här gången (för första gången i singel sculler, inte lättvikt).
  Däremellan stack friidrottsstjärnan Grete Ahlberg igenom med ett guld i slägga.
  Den 30 maj skedde något som kan beskrivas som ett jättekliv för Hammarby, medan det kanske inte var ett så stort steg för mänskligheten. Då beslutade föreningen, med 14 röster mot 2, 1 nedlagd, och 3 inte avgivna, att ändra inledningsraderna i stadgarna till: ”..ursprungligen stiftad som Hammarby Roddförening den 10 april 1889, namnändrad den 7 mars 1897 till Hammarby idrottsförening och ombildad vid extra årsmöte den 1 oktober 1998 till en alliansförening från och med den 1 januari 1999”.
  Det innebär att den så kallade bildandeårsfrågan fick ett slut och att föreningen nu räknar 10 april 1889 som sin egentliga födelsedag.


2022 års mästerskapsmedaljer

SM

Guld (4): Friidrott: Grete Ahlberg, slägga. Rodd: Ahmet Rapi, 2000 m lättvikt roddmaskin, singelsculler, Malin Sundström, 500 m roddmaskin.
Silver (3): Friidrott: Dennis Otieno, 100 m ute, Erik Ehrlin, tresteg ute, Grete Ahlberg, vikt inne
Brons (1): Futsal, herrar.

Junior-SM

Guld (11): Armbrytning: Saga Gjäls, 63 kg vänster (U18). Basket: (P15). Friidrott: 4x100 m (Arvid Wändesjö, Alexander Pilgrim, Jonatan Borg, Viktor Wall) (P19), Jonatan Borg, 60 m inne (P19), Arvid Wändesjö, 60 m häck inne (P19), Teodor Borgius, stav inne (P19), 3x800 m (Jonas Atlassi, Bill Norlin, Vilmer Karlsson) (P15), Vilmer Karlsson, 1000 m inne (P15), Esther Sahlqvist, 60 m häck inne (F16), 3x800 m (Ella Johansson, Julia Wändin, Matilda Borg) (F15), lag (U17 och yngre)
Silver (12): Armbrytning: Saga Gjäljs, 63 kg höger (U18). Friidrott: Stafett 1000 m (P19), Elias Kapell, 60 m häck inne, sjukamp inne, tiokamp ute (P16), Agnes Jansson, längd inne (F17), Ellen Forsell, kula inne, vikt inne (F16), Esther Sahlqvist, 60 m inne, femkamp inne (F16), 4x80 m (F15), Ella Johansson, stav inne (F15)
Brons (9): Bandy: F17. Boule: Maja Ekström, mixed dubbel. Friidrott: Stafett 1000 m (P17), Felix Holmqvist, tiokamp (P16), 4x80 m (P15), Vilmer Karlsson, 100 m inne (P15), Alannah Hellstadius, stav inne (F19), 4x100 m (F17), Matilda Borg, 200 m inne (F15)

Veteran-SM

Guld (3): Armbrytning: Anders Karlsson, 86 kg vänster (Masters M). Friidrott: Eskil Persson, 10 000 (M45), Lars Svidén, 10 km landsväg (M75).
Silver (5): Armbrytning: Benny Pettersson, 95 kg höger, vänster (Senior-Grand-Masters M). Bowling: Katrin Fahlgström (A51-64). Friidrott: Eskil Persson, 3000 m inne, halvmaraton (M45)
Brons (4): Friidrott: Håkan Johansson, vikt inne, ute, slägga ute (M60), Eskil Persson, maraton (M45)

DM

Guld (2): Friidrott: Matthew Brown, diskus, Filippa Ramberg, 1500 m.
Silver (3): Bowling: Katrin Fahlström. Friidrott: Frida Krantz, diskus, parkstafett, damer
Brons (2): Friidrott: Albertina Brandt, 400 m, Frida Krantz, kula.

Junior-DM

Guld (38): Bandy: P14. Friidrott: Markus Moberg, 110 m häck (P19), Alfred Berglind, 200 m, 300 m häck (P17), Felix Holmqvist, kula, diskus (P17), 4x100 m (P17), Elias Kapell, längd (P16), Anton Roslund, tresteg, längd, 300 m häck (P15), Quincy Hacket, stav, kula (P15), Christoffer Bélec, slägga (P15), Hannes Johansson, spjut (P15), Jumanne Hackett, kula, spjut, diskus, Alessandro Mancinella, längd (P13), Frida Krantz, diskus (F19), Emmy Wolgast, 100 m (F17), Esther Sahlqvist, 100 m häck, 300 m häck (F16), Matilda Borg, 800 m (F15), 4x80 m (F15), parkstafett (Ella Johansson, Matilda Borg, Judith Nielsen, Julia Wändin, Tyra Sparv) (F15), Tyra Sparv, 300 m häck (F14), Amanda Broberg Rydqvist, 200 m, häck (F13), Stella Hagström, stav (F12)
Silver (41): Bandy: herrjunior. Friidrott: Alexander Pilgrim, 100 m, 400 m (P19), Aron Gullberg, 110 m häck (P17), Felix Holmqvist, stav (P17), Adam Torbjörnsson, diskus (P17), parkstafett (P17), Vilmer Karlsson, 800 m (P15), Anton Roslund, 80 m, höjd, tresteg (P15), Christoffer Bélec, kula, diskus (P15), 4x80 m (P15), parkstafett (P15), Ricky Wahlberg, kula, diskus (P14), Nicklas Bélec, spjut, Leon Hermansen, längd (P14), Alessandro Mancinella, 60 m inne (P13), Jumanne Hackett, stav (P13), Ivar Janson, 200 m, längd (P12), Linnéa Lindefalk, slägga (F17), Ellen Forsell, kula (F16), Tove Olsson, spjut (F16), Ella Johansson, 300 m häck (F15), Matilda Borg, 300 m (F15), Inez Resare, 800 m (F14), Tyra Sparv, längd (F14), Smilla Runeborg, 60 m inne (F13), parkstafett (F13), Malva Lönn, längd (F13), Hilda Järvinen, 600 m inne, 200 m, 600 m, kula, diskus (F12)
Brons (14): Friidrott: Alexander Pilgrim, 200 m (P19), Teodor Borgius, stav (P19), Felix Holmqvist, tresteg (P17), Alfred Berglind, diskus (P17), Elias Kapell, 300 m häck (P16), Filip Herre, 800 m (P16), Felix Holmqvist, tresteg, Längd, diskus (P16), Noah Holmlund, 80 m (P15), Vilmer Karlsson, 300 m (P15), Quincy Hackett, stav (P15), Ivar Janson, 600 m inne (P12), Hugo Winterman, längd (P12), Emmy Wolgast, 200 m (F17), Esther Sahlqvist, 100 m (F16), Lii Jabbour Clarke, 100 m häck, tresteg (F16), Ella Johansson, 1 500 m hinder (F15), Stella Hagström, 200 m (F12), Isabella Glod, 600 m inne, längd inne (F12), Märta Lundil, höjd, kula (F12). Innebandy: P16

Veteran-DM

Guld (3): Friidrott: Eskil Persson, 1500 m inne, 3000 m inne (M45), Håkan Johansson, vikt inne (M60)
Silver (3): Bowling: Bo Collinge (Veteran Herr). Friidrott: Eskil Persson, 400 m inne, 800 m inne (M45)

Övrigt

Boxning: Liridon Nuha, NM-guld, 80 kg. Friidrott: Matthew Brown, veteran-VM-guld, diskus (M40). Rodd: Ahmet Rapi, VM-brons, NM-guld, 2000 m roddmaskin lättvikt



Armbrytning


SM

Junior U18

Höger, 63 kg: 2. Saga Gjäls
Vänster, 63 kg 1. Saga Gjäls

Veteran, Masters, herr

Vänster, 86 kg: 1. Anders Karlsson

Veteran, Grand-Masters, herr

Höger, 95 kg: 2. Benny Pettersson
Vänster, 95 kg: 2. Benny Pettersson



Bandy, herrar


ELITSERIEN

Villa Lidköping BK302442238-8752
AIK302334201-9849
Edsbyns IF302415177-9449
Västerås SK302037172-9643
Broberg Söderhamn IF 30 17 49164-138 38
Sandvikens AIK301569147-12036

IK Sirius30153 12124-11733
IFK Motala3013611108-11532
IFK Vänersborg3011415102-11526
Vetlanda BK3012216128-14526

Hammarby3011217122-14824

Frillesås BK309516103-13723
Bollnäs GIF307815112-15122

IFK Rättvik30612398-16013
IK Tellus30312677-2147
Örebro SK3023 2585-2237

1 december: Laget som besegrade AIK.

10 december: Lagbild från moderklubbmatchen, alltså då man hedrade spelarnas ursprungsklubbar.

26 september: Hammarby slog Frillesås med 9-1 på försäsongen. Bild från bandyns instagram.

16 oktober: Nattmatch i Ljusdal mot Bollnäs. Bild från bandyns facebook.

29 oktober: Bajenjubel efter ett mål i premiären mot Sandviken. Bild från bandyns facebook.

17 november: Kasper Milerud har gjort mål på Vänersborg och gratuleras av David Brodén och David Pizzoni. Bild från bandyns facebook.
Hammarby hade en synnerligen knepig säsongsinledning.
  Det började med att flera matcher fick flyttas fram på grund av varmt väder. När vädret sen började komma igång, kom nästa smäll. Då upptäckte man att flera spelare hade, av misstag, spelat utan licens ett antal matcher. Förbundet utdömde böter på 25 000 och att matchen mot Västerås fick ett wo-resultat på 0-5.
  Men det var inte slut där. I början av december drabbades stora delar av truppen av Corona, vilket fick till följd nya flyttade matcher. Mot Frillesås spelade man till slut. Med sju startspelare borta så förlorade man med 1-7, trots tappert kämpande av ett antal juniorer och en tillfälligt comebackande Carl-Johan Rutqvist.
  Vid annandagsmatchen mot Sirius presenterades Hammarby Bandy Hall of Fame nummer 6 och 7. Det var Börje Andersson och Jonas Holgersson som hedrades.
  David Jansson utsågs efter säsongen till årets spelare och årets genombrott tillföll Niklas Gifting.
  Den 11 maj gick bandyprofilen, tränaren och spelaren Thomas Fransson bort. Han tränade Hammarby när laget återkom till den högsta serien 1995 och låg i högsta grad bakom klubbens storhetstid på 1990- och 2000-talet.
  Den 14 maj ägde den första upplagan av motionslöpartävlingen Zinkenloppet arrangerad av bandyn. 115 löpare deltog och de samlade ihop 73 000 kronor delat mellan UNHCR och Hammarby Bandy.


Elitserien

211029 (Göransson Arena)
Sandviken–Hammarby 7-6 (3-4)
Mål, Sandviken: Hannes Edlund 2, Joakim Bergman, Oscar Stadin, Daniel Berlin, Dennis Henriksen, Linus Forslund Hammarby: David Jansson 2, Pontus Nordenfors 2, Kasper Milerud, Lucas Dalin
Domare: Gustaf Bortas/Calle Larshans, Gustav Olhans
Publik: 1 698

211102 (Gubbängen)
Tellus-Hammarby 2-5 (0-3)
Mål, Tellus: Martin Krigh, Filip Lydén Hammarby: Kasper Milerud 2, Ivan Lebedev 2, David Jansson
Domare: Jonas Kandell/Viktor Grahn, Tomas Ljung
Publik: 443

211109 (ABB Arena)
Västerås-Hammarby 7-3 (4-3) (blev wo med 5-0)
Mål, Västerås: Daniel Johansson 2, Joel Engström 2, Jesper Jonsson, Pontus Vilén, Viktor Spångberg Hammarby: Kasper Milerud, Niklas Gifting, Axel Jansson
Domare: Anders Berg/Tomas Ljung, Andreas Lindvall Viktorsson
Publik: 1 045

211117 (Arena Vänersborg)
Vänerborg-Hammarby 2-5 (1-1)
Mål, Vänersborg: Niklas Holopainen, Adam Herou Löf Hammarby: Kasper Milerud 2, Niklas Gifting, Axel Jansson, Robert Rimgård
Domare: Andreas Svensson/Johan Bengtsson, Per Jacobsson
Publik: 875

211121 (Zinkensdamm)
Hammarby-Örebro 4-4 (3-2)
Mål, Hammarby: David Pizzoni 2, Niklas Gifting, Kasper Milerud Örebro: Jacob Edström, Vilgot Sjölander, Jakob Sjölander, Sebastian Eriksson
Domare: Niclas Skoog/Ludwig Hallkvist, Patrik Berglund
Publik: 1 011

211125 (K Bygg Arena)
Motala-Hammarby 4-3 (0-0)
Mål, Motala: Jonas Enander 2, Fredrik Lönn, Aleksi Seppänen Hammarby: Pontus Nordenfors, Robin Sundin, David Pizzoni
Domare: Jacob Liljegren/Fredrik Johansson, Patrik Berglund
Publik: 702

211127 (K Bygg Arena)
Sirius-Hammarby 2-3 (1-0)
Mål, Sirius: Ted Bergström Hammarby: Kasper Milerud, Pontus Nordenfors, David Brodén
Domare: Jonas Kandell/Fredrik Johansson, Patrik Berglund
Publik: 1 444

211201 (Zinkensdamm)
Hammarby-AIK 5-3 (4-0)
Mål, Hammarby: David Jansson, David Pizzoni, Robin Sundin, Niklas Gifting, Ivan Lebedev AIK: Isac Karlsson, Kalle Lempinen, Alan Dzhusoev
Domare: Niclas Skoog/Patrik Berglund, Jesper Rundberg
Publik: 2 102

211203 (Helsingehus Arena)
Broberg-Hammarby 8-6 (2-4)
Mål, Broberg: Jonas Engström 3, Martin Söderberg 2, Jaakko Hyvönen, Jesper Öhrlund Hammarby: David Jansson 2, Ivan Lebedev 2, David Pizzoni, Lucas Dalin
Domare: Gustaf Bortas/Emil och Calle Larshans
Publik: 1 048

211210 (Zinkensdamm)
Hammarby-Frillesås 1-7 (1-2)
Mål, Hammarby: David Jansson Frillesås: Jakob Jenefeldt 2, Fredrik Brandin 2, Fredrik Johansson, Lukas Norman, Markus Fremstad
Domare: Ulrik Bergman/Gustav Olhans, Oscar Haraldsson
Publik: 833

211212 (Zinkensdamm)
Hammarby-Edsbyn 5-8 (2-3)
Mål, Hammarby: David Jansson 3, Robin Sundin 2 Edsbyn: Oscar Wikblad 5, Per Hellmyrs, Martin Frid, Tommi Määttä
Domare: Ulrik Bergman/Gustav Olhans, Calle Larshans
Publik: 574

211215 (Zinkensdamm)
Hammarby-IFK Rättvik 7-3 (3-2)
Mål, Hammarby: Ivan Lebedev 2, David Jansson, Robin Sundin, Niklas Gifting, Lucas Dalin Rättvik: Christian Mickelsson 2, Jack Ternander
Domare: Pavel Silinski/Fredrik Johansson, Oscar Haraldsson
Publik: 1 155

211217 (Hydro Arena Vetlanda)
Vetlanda-Hammarby 6-2 (2-1)
Mål, Vetlanda: Joakim Andersson 3, Philip Lennartsson 2, Emil Fedorov Hammarby: Kasper Milerud 2
Domare: Niclas Skog Schultz/Andreas och Samuel Pettersson
Publik: 812

211219 (Zinkensdamm)
Hammarby-Villa 3-5 (1-1)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Kasper Milerud Villa: Johan Löfstedt 2, Martin Karlsson, Joel Broberg, Tim Persson
Domare: Christoffer Aidesjö/Calle Larshans, Jnas Lindberg
Publik: 1 346

211226 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sirius 1-7 (1-4)
Mål, Hammarby: Kasper Milerud Sirius: Ted Bergström 2, Nils Bergström 2, Kalle Mårtensson, William Liw, Ted Haraldsson
Domare: Jonas Kandell/Mattias Morberg, Niklas Sikström
Publik: 4 147

211227 (Sjöaremossen)
Frillesås-Hammarby 7-2 (3-0)
Mål, Frillesås: Jakob Jenefeldt 2, Sergey Pochkunov 2, Marcus Hillukkala, Fredrik Johansson, Markus Fermstad Hammarby: David Jansson 2
Domare: Jacob Sulasalmi/Johan Bengtsson, Jonas Kristensen
Publik: 528

211230 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vänersborg 4-2 (2-2)
Mål, Hammarby: David Jansson 4 Sirius: Markus Kumpuoja, Hugo Sjöling
Domare: Jonas Kandell/Christoffer Eriksson, Kalle Larshans
Publik: 708

220102 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vetlanda 6-7 (5-4)
Mål, Hammarby: Kasper Milerud 2, David Jansson 2, David Pizzoni, Ivan Lebedev Vetlanda: Filip Bringe 2, Joakim Andersson 2, Santtu Nurmi, Emil Nordström, Emil Fedorov
Domare: Pavel Silinski/Gustaf Brunberg, Ludvig Hallkvist
Publik: 1 079

220115 (Zinkensdamm)
Hammarby-Broberg 9-6 (4-3)
Mål, Hammarby: Ivan Lebedev 3, Robin Sundin 2, Kasper Milerud, David Jansson, David Brodén, Alex Adeheimer Bollnäs: Jaako Hyvönen 2, Jonas Nygren 2, Martin Söderberg, Jesper Öhrlund
Domare: Jacob Sulasalmi/Fredrik Johansson, Patrik Berglund
Publik: 2 880

220121 (Rättvik Arena)
Rättvik-Hammarby 6-2 (2-1)
Mål, Rättvik: Christian Mickelsson 3, Oskar Lundgren, Michael Pettersson, Elliot Fröjd Hammarby: Olle Öijer, Pontus Nordenfors
Domare: Jonas Kandell/Gustav Olhans, Emil Larshans
Publik: 272

220123 (Gubbängen)
AIK-Hammarby 10-3 (6-1)
Mål, AIK: Isac Karlsson 4, Erik Pettersson 3, Christian Frohm 2, Kalle Lempinen Hammarby: Pontus Nordenfors 2, Lucas Dalin
Domare: Anders Berg/Andreas Lindvall Viktorsson, Mattias Öhrn
Publik: 500

220126 (Svenska Fönster Arena)
Edsbyn-Hammarby 6-3 (5-2)
Mål, Edsbyn: Oscar Wikblad 3, Per Hellmyrs, Mattias Hammarström, Jimi Heinonen Hammarby: Kasper Milerud, David Brodén, Robert Rimgård
Domare: Christoffer Aidesjö/Mattias Öhrn, Viktor Grahn
Publik: 455

220201 (Behrn Arena)
Örebro-Hammarby 3-5 (1-2)
Mål, Örebro: Elias Sandholm, Martin Flodström, Tomas Knutson Hammarby: David Jansson 4, Kasper Milerud
Domare: Andreas Svensson/Gustaf Brunberg, Mattias Öhrn
Publik: 188

220206 (Sävstaås IP)
Bollnäs-Hammarby 3-3 (2-1)
Mål, Bollnäs: Riku Hämäläinen, Saku Hämäläinen, Ere Verhelä Hammarby: David Jansson 2, Felix Nyman
Domare: Pavel Silinski/Mattias Morberg, Jonas Lindberg
Publik: 1 131

220208 (Zinkensdamm)
Hammarby-Motala 2-1 (2-1)
Mål, Hammarby: Kasper Milerud, Niklas Gifting Motala: Casper Hänninen
Domare: Niclas Skoog/Andreas och Samuel Pettersson
Publik: 885

220211 (Sparbanken Lidköping Arena)
Villa-Hammarby 11-4 (5-3)
Mål, Villa: Christoffer Edlund 5, Joel Broberg 3, Felix Pherson, TIm Persson, Johan Löfstedt Hammarby: David Jansson 3, Kasper Milerud
Domare: Christoffer Aidesjö/Tomas Ljung, Nicklas Sikström, Oskar Källberg
Publik: 2 338

220213 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerås 4-5 (1-2)
Mål, Hammarby: Ivan Lebedev, David Pizzoni, Kasper Milerud, David Jansson Västerås: Robin Andersson, Daniel Johansson, Joel Engström, Martin Landström, Viktor Spångberg
Domare: Daniel Labe/Jimmy Lewing, Samuel Pettersson
Publik: 1 212

220215 (Zinkensdamm)
Hammarby-Bollnäs 5-4 (0-2)
Mål, Hammarby: Kasper Milerud 3, David Jansson 2 Bollnäs: Tim Stjernström, Philip Flodstam, Riku Hämäläinen, Saku Hämäläinen
Domare: Jonas Kandell/Fredrik Johansson, Gustav Olhans
Publik: 1 363

220217 (Zinkensdamm)
Hammarby-Tellus 11-0 (6-0)
Mål: David Jansson 5, Kasper Milerud 3, Robin Sundin, David Brodén, Niklas Gifting
Domare: Andreas Broberg/Fredrik Johansson, Viktor Grahn
Publik: 1 414

220219 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sandviken 3-4 (2-2)
Mål, Hammarby: Niklas Gifting 2, David Jansson Sandviken: Linus Forslund 2, Victor Berling, Dennis Henriksen
Domare: Mikael Hellerius/Viktor Grahn, Christoffer Eriksson, Kenneth Kristiansson
Publik: 1 825


Träningsmatcher

210822 (ABB Arena)
Västerås SK-Hammarby 14-0 (7-0)
Mål: Martin Landström 4, Jesper Jonsson 2, Robin Andersson 2, Daniel JOhansson 2, Pontus Vilén, Joel Engström, Max Mårtensson, Viktor Spångberg
Domare: Tobias Johnsson/Stefan Jonsson Publik: 300

210904 (Gubbängen)
Hammarby-IK Tellus 3-1 (2-0)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Robin Sundin Tellus: Johan Hannegård
Domare: Pavel Silinski/Viktor Grahn, Kenneth Kristiansson
Publik: 201

210924 (Vänersborsklubban Cup)
Hammarby-IFK Motala 1-1 (1-1)
Mål, Hammarby: Olle Öijer

210925 (Vänersborsklubban Cup)
Hammarby-IFK Vänersborg 3-4 (2-1)
Mål, Hammarby: David Jansson, Kasper Milerud, Ivan Lebedev Vänersborg: Ilja Grachev 2, Adam Herou Löf, Niclas Nyqvist

210926 (Vänersborsklubban Cup)
Hammarby-Frillesås BK 9-1 (6-0)
Mål, Hammarby: David Jansson 3, Pontus Nordenfors 2, Alex Adeheimer 2, Alfred Rustas 2 Frillesås: Markus Fremstad

211001 (Helsingehus Arena)
Broberg Söderhamn-Hammarby 9-5 (6-2)
Mål, Broberg: Jonas Engström 3, Martin Söderberg 2, Erik Jonsson, Jonas Nygren, William Larsson, Jesper Öhrlund Hammarby: Alfred Rustas 2, Pontus Nordenfors 2, Axel Jansson
Domare: Ulrik Bergman/Oscar Haraldsson, Mattias Morberg
Publik: 181

211002 (Helsingehus Arena)
Bollnäs-Hammarby 5-2 (2-1)
Mål, Bollnäs: Tim Stjernström, Anton Dahlberg, Joel Wigren, Saku Hämäläinen, Ere Verhelä Hammarby: Kasper Milerud, Axel Jansson
Domare: Pavel Silinski/Fredrik Johansson, Patrik Berglund
Publik: 100

211014 (gruppspel, ExTe Cupen, Ljusdals IP)
Hammarby-Team Sweden (P21-landslaget) 4-4 (3-3)
Mål, Hammarby: Ivan Lebedev 2, David Jansson, David Brodén Team Sweden: Alexander Härndal, Isac Karlsson, Tobias Augustsson, Edvin Isaksson
Domare: Kristian Förde/Fredrik Björset, Andreas Mikkelsen
Publik: 144

211015 (gruppspel, ExTe Cupen, Ljusdals IP)
Stabaek-Hammarby 1-6 (1-3)
Mål, Stabaek: Nikolai Jensen Hammarby: Ivan Lebedev 3, David Brodén, Robert Rimgård, självmål
Domare: Pavel Silinski/Kenneth Christiansson, Håkan Birgersson
Publik: 120

211016 (gruppspel, ExTe Cupen, Ljusdals IP)
Hammarby-Bollnäs 0-4 (0-2)
Mål: Oskar Westh 2, Saku Hämäläinen, Ere Verhelä
Domare: Ulrik Bergman/Christoffer Eriksson, Kristoffer Johansson
Publik: 394

211016 (gruppfinal/semifinal, ExTe Cupen, Ljusdals IP)
Ljusdal-Hammarby 1-5 (0-2)
Mål, Ljusdal: Isak Flodberg Hammarby: Kasper Milerud 2, David Pizzoni Elfving, Pontus Nordenfors, Lucas Dalin
Domare: Ulrik Bergman/Christoffer Eriksson, Kristoffer Johansson
Publik: 529

211016 (final, ExTe Cupen, Ljusdals IP)
Bollnäs-Hammarby 2-6 (1-2)
Mål, Bollnäs: Tim Stjernström, Saku Hämäläinen Hammarby: Ivan Lebedev, Alfred Rustas, Niklas Gifting, Alex Adeheimer, David Jansson, Felix Nyman
Domare: Pavel Silinski/Jonas Lindberg, Håkan Birgersson
Publik: 570

211021 (Recoverhallen)
Sirius-Hammarby 2-2 (0-1)
Mål, Sirius: Ted Bergström, Albin Thomsen Hammarby: Axel Jansson, Pontus Nordenfors
Domare: Jonas Kandell/Patrik Berglund, Victor Grahn
Publik: 45


Spelartruppen

Målvakter:
30. Filip Mörkdal, 23 år, 28 matcher
26. Matteo Tuveson, 19 år, 15 matcher
21. Simon Westin, 18 år, 17 matcher
Försvarare:
16. Felix Nyman, 29 år, 28-0-2-2-140
63. Tom Nyström, 24 år, 29-0-1-1-100
11. David Pizzoni, 36 år, 26-7-9-16-80
55. Robert Rimgård, 32 år, 16-2-1-3-10 (tillbaka från paus)
23. Olle Öijer, 22 år, 14-1-1-2-10 (IFK Rättvik)
Mittfältare:
29. Alex Adeheimer, 25 år, 18-1-2-3-0 (Örebro SK)
20. David Brodén, 29 år, 28-4-18-22-40 (Sandvikens AIK)
75. Lucas Dalin, 20 år, 30-4-6-10-30
28. Niklas Gifting, 23 år, 28-8-3-11-30 (Västerås SK)
31. Axel Jansson, 26 år, 28-1-3-4-40
39. Ivan Lebedev, 35 år, 23-12-0-12-40
7. Kasper Milerud, 26 år, 30-25-14-39-20
17. Robin Sundin, 38 år, 29-8-20-28-60
Anfallare:
9. David Jansson, 24 år, 29-40-8-48-35
51. Pontus Nordenfors, 22 år, 27-7-3-10-10 (Hammarby/Tellus)
91. Alfred Rustas, 19 år (IFK Rättvik)
Övriga:
29/39. Lukas Ahlqvist, 19 år, 6-0-0-0-0
55. Daniel Andersson, 19 år, 1-0-0-0-0
20. Alfred Bengtsson, 18 år, 3-0-0-0-0
29. Sebastian Roswall, 18 år, 1-0-0-0-0
31. Carl-Johan Rutqvist, 1-0-0-0-0
Tränare:
Jonas Lindqvist (IK Tellus)
Klubbchef:
Carl Malm
Materialförvaltare:
Lasse Englund
Lasse Wetter
Lasse Wikholm
Slipare:
Erik Johansson
Erik Sellin
Lagledare:
Tommy Malm
Fystränare:
Richard Wallin
Massör:
Anders Friberg


Junior-DM

Hammarby-Spånga/Bromsten BK 11-4 (semifinal)
Hammarby-Gustavsberg 5-6 (final)

Pojk-DM (U14)

Hammarby-Helenelunds IK 9-4 (final)



Alex Adeheimer.

David Brodén.

Lucas Dalin.

Niklas Gifting.

Axel Jansson.

David Jansson.

Ivan Lebedev.

Kasper Milerud.

Filip Mörkdal.

Pontus Nordenfors.

Felix Nyman.

Tom Nyström.

David Pizzoni.

Roberg Rimgård.

Alfred Rustas.

Robin Sundin.

Matteo Tuvesson.

Simon Westin.

Olle Öijer.

Lasse Englund.

Anders Friberg.

Erik Johansson.

Jonas Lindqvist.

Carl Malm.

Tommy Malm.

Erik Sellin.

Richard Wallin.

Lasse Wetter.

Lasse Wikholm.




Bandy, damer


ALLSVENSKAN SÖDRA

Villa Lidköping BK U 14 14 0 0123-37 28

Sunvära SK1491452-4319
IFK Vänersborg1481559-4417
Västerås SK1471666-4615
VAIK/ÖSK1462649-5214
Hammarby1424823-578
Tranås BoIS1414932-496
Jönköping Bandy IF14131028-1045

11 september: Lagbild från bandyns facebook.
Det unga Hammarbylaget lyckades hålla sig över två lag i tabellen. Och för Inez Edenberg blev det en extra lyckad säsong då hon vann guld F17-VM.
  Till årets spelare utsågs Alva Barvaeus och årets genombrott blev Malin Ekström.
  Hammarbys F17-lag tillsammans med Spånga/Bromsten tog sig till SM-semifinal.
  Malin Ekström togs efter säsongen ut till F17-landslagets observationstrupp. Sammanslagt 30 spelare togs ut.


Allsvenskan Södra

211114 (Gubbängen)
Hammarby-Vänersborg 1-10 (0-6)
Mål, Hammarby: Saga Frosth Olsson Vänersborg: Wilda Ejderfalk 3, Anna Egeberg 2, Elin Fahlen 2, Meja Norman, Rut-Lina Berner, Evelina Sköld
Domare: Marcus Letalick/Jonatan Jonsson, Lars Bodin
Publik: 52

211121 (Arena Vänersborg)
Vänersborg-Hammarby 4-0 (3-0)
Mål: Evelina Sköld 2, Rut-Lina Berner, Anna Egeberg
Domare: Christian Lembke, Hanna Pettersson
Publik: 122

211128 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerstrand AIK/Örebro SK 2-2 (1-0)
Mål, Hammarby: Josefine Nordin, Esther Wirgén VAIK/ÖSK: Lisa Östman 2
Domare: Mathias Karlsson/Frans Berner, Mattias Hedvik
Publik: 64

211212 (Sjöaremossen)
Sunvära-Hammarby 5-1 (4-1)
Mål, Sunvära: Fanny Pettersson 2, Amanda Ramborgh, Agnes Lundgren Hammarby: Hanna Hansson
Domare: Hanna Pettersson, Valther Alm
Publik: 64

211219 (Gubbängen)
Hammarby-Villa 1-5 (1-2)
Mål, Hammarby: Jonna Nyman Villa: Freja Lööf 2, Sara Svensson, Moa Lind, Elsa Folkesson
Domare: Bosse Fasth/Signe Lundell, Mattias Hedvik
Publik: 65

220108 (Tingvalla IP)
VAIK/ÖSK-Hammarby 4-1 (1-0)
Mål, VAIK/ÖSK: Lisa Östman 3, Marie Emmersjö Hammarby: Malin Ekström
Domare: Ola Fredricsson/Ulf Salomonsson, Samuel Wakman
Publik: 53

220121 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerås 2-3 (1-1)
Mål, Hammarby: Stella Wallin, Tove Eriksson Västerås: Tova Grönoset 2, Thea Öhlin
Domare: Bosse Fasth/Jakob Wagman, Gustaf Linder
Publik: 80

220123 (Gubbängen)
Hammarby-Sunvära 2-3 (2-1)
Mål, Hammarby: Stella Wallin, Saga Frosth Olsson Sunvära: Amanda Ramgorgh 2, Fanny Pettersson
Domare: Mathias Karlsson/Lars Bodin, Signe Lundell
Publik: 67

220129 (Sparbanken Lidköping Arena)
Villa-Hammarby 11-1 (6-0)
Mål, Villa: Ebba Stern 4, Lua Nyberg 2, Märta Stern 2, Sara Svensson, Agnes Nilsson, Elsa Folkesson Hammarby: Malin Ekström
Domare: Johan Svensson/Oliver Corcoran, Jonathan Grund
Publik: 55

220203 (ABB Arena)
Västerås-Hammarby 3-4 (0-2)
Mål, Västerås: Tova Grönoset 2, Elvira Björnberg Hammarby: Stella Wallin 3, Sofie Zachrisson
Domare: Markus Järvenpää/William Granqvist, Samuel Wakman
Publik: 34

220206 (Zinkensdamm)
Hammarby-Jönköping 1-1 (0-0)
Mål, Hammarby: Tove Eriksson Jönköping: Denise Stendahl
Domare: Signe Lundell/Johan Hedell, Anders Westman
Publik: 109

220213 (Zinkensdamm)
Hammarby-Tranås 1-1 (0-1)
Mål, Hammarby: Sofie Zachrisson Tranås: Nellie Sahlstedt
Domare: Elisabeth Englund/Johan Hedell, Robert Malmström
Publik: 77

220226 (Råslätts IP)
Jönköping-Hammarby 4-4 (0-3)
Mål, Jönköping: Anna Nilsson 3, Felicia Haegerstam Hammarby: Inez Edenberg 2, Josefine Nordin, Jackie Sporre
Domare: Håkan Grunditz/Anton Grön, Örjan Bruce
Publik: 25

220227 (OEM Arena)
Tranås-Hammarby 1-2 (1-0)
Mål, Tranås: Nellie Sahlstedt Hammarby: Malin Ekström, Sophia Wikström
Domare: Adam Jokinen/Pierre Sunesson, Thomas Bjerendal
Publik: 65


Allsvenska cupen

211030
IFK Rättvik-Hammarby 3-0 (2-0)
Mål: Lina Angantyr 2, Hanna Spjut
Domare: Markus Järvenpää/Jonathan Lööf, Håkan Birgersson
Publik: 15

211030
Villa Lidköpings BK U-Hammarby 4-0 (1-0)
Mål: Ebba Stern, Sara Svensson, Moa Lind, Märta Stern
Domare: Mattias Hedvik/Jonathan Lööf, Signe Lundell
Publik: 28

211031
Hammarby-Söråkers IF 2-0 (1-0)
Mål: Josefine Nordin, Hanna Hansson
Domare: Edvin Ludvigsson/Samuel Wakman, Ove Rinnbäck
Publik: 17

211031
Hammarby-Västerstrands AIK/Örebro SK 0-1 (0-1)
Mål: Cajza Stålheim
Domare: Edvin Ludvigsson/Matviy Khotyaintsev, Ove Rinnbäck
Publik: 15


Victoria Cup

220212 (ABB Arena)
Västerås SK-Hammarby 10-0 (3-0)
Mål: Isabelle Hedberg 3, Hilda Kolsmyr 2, Mathilda Spong 2, Ebba Johansson, Thea Öhlin, Ella Ulvemark
Domare: Håkan Brolin/Robert Malmström, Jonas Edström
Publik: 33

220218 (Spånga IP)
Spånga Bandy-Hammarby 4-2 (2-1)
Mål, Spånga: Stella Wallin 2, Saga Hartley 2 Hammarby: Sophia Wikström, Tove Eriksson
Domare: Oscar Hall/Jonathan Lööf, Johan Frisk
Publik: 10

220303 (Zinkensdamm)
Hammarby-AIK 3-6 (3-2)
Mål, Hammarby: Sophia Wikström, Tove Eriksson, Johanna Haräng (handikappstraffar) AIK: Sofia Ihrén 2, Olga Rodionova 2, Emma Nilsson, Diana Lipanova
Domare: Marcus Letalick/Robert och Bo Andersson
Publik: 148

220313 (Gubbängen)
Hammarby-Uppsala BoIS U 5-3 (2-3)
Mål, Hammarby: Sigrid Sörbom 2, Greta Jonsson, Josefine Nordin, Sophia Wikström Uppsala: Ellen Larsson 2, Hanna Slotte
Domare: Johan Hedell/Håkan och Bo Andersson
Publik: 33


Träningsmatcher

210911
Västerås SK U-Hammarby 6-1 (3-0)
Mål, Hammarby: Saga Frosth Olsson

211003
Uppsala Bois-Hammarby 2-0 (1-0)
Mål: Tuva Alsén 2
Domare: Elisabeth Englund
Publik: 63

211003
Söråkers IF Dam-Hammarby 0-1 (0-1)
Mål: Sofie Zachrisson
Domare: Jonny P Sundberg/Magnus Lindskog
Publik: 32

211009
Uppsala Bois U-Hammarby 3-1 (3-1)
Mål, Uppsala: Ida Palm 2, Vera Ortman Hammarby: Sophia Wikström
Domare: Matviy Khotyaintsev/Vidar Wiklund
Publik: 15

211009
Uppsala Bois-Hammarby 3-1 (1-0)
Mål, Uppsala: Emma Roos 2, Hanna Nygren Hammarby: Sophia Wikström
Domare: Vidar Wiklund
Publik: 31


Spelartruppen

Målvakter:
1 Alva Barvaeus, 15 år, 13 matcher
31. Elvira Jonsson Björkholm, 13 år, 1 match
Försvarare:
18. Hanna Hansson, 24 år, 12-1-5-6-20
2. Kerstin Hagedorn Novik, 16 år, 4-0-0-0-0
8. Jonna Nyman, 32 år, 14-1-3-4-10
17. Ellen Olsson, 20 år, 3-0-0-0-0
14. Selma Roos
28. Jacqueline Sporre, 16 år, 3-1-0-1-0
19. Sophia Wikström, 17 år, 13-1-2-3-10
13. Tyralie Öijwall, 16 år, 8-0-0-0-0
Mittfältare:
21. Nathalie Andersson, 24 år, 2-0-0-0-0
95. Olivia Dahlsten
22. Ida Edenberg, 15 år, 9-0-0-0-0
15. Inez Edenberg, 17 år, 12-2-1-3-30
26. Tove Eriksson, 21 år, 6-2-0-2-0
3. Märta Götselius, 15 år, 4-0-0-0-0
10. Greta Jonsson, 16 år, 8-0-0-0-20
37. Saga Frosth Olsson, 18 år, 8-2-0-2-10
4. Ida Pettersson, 20 år, 8-0-0-0-0
7. Klara Sörbom, 15 år, 3-0-0-0-0
25. Sigrid Sörbom, 15 år, 9-0-0-0-0
24. Esther Wirgén, 21 år, 3-1-0-1-0
20. Sofie Zachrisson, 29 år, 12-2-1-3-30
Anfallare:
11. Malin Ekström, 15 år, 13-3-0-3-0
53. Sofia Forsman, 22 år, 8-0-0-0-10
84. Johanna Haräng, 32 år, 1-0-1-1-0
16. Josefin Nordin, 24 år, 12-2-2-4-30
96. Sanna Rinnbäck, 17 år, 7-0-0-0-10
9. Hilma Roos, 16 år, 1-0-0-0-0
6. Stella Wallin, 15 år, 5-5-0-5-0
Tränare:
Mikael Dahlsten
Assisterande tränare:
Jonas Jonsson
Målvaktstränare:
Mats Irstam
Materialförvaltare:
Bosse Bengtsson
Matti Virkki
Lagledare:
Anders Malmquist


F17-SM

220224 (semifinal, Gubbängen)
Hammarby/Spånga Bromsten BK-Villa Lidköping 4-3
Mål, Hammarby: Villa:
Domare:
Publik:

220224 (semifinal 2, Gubbängen)
Villa Lidköping-Hammarby/Spånga Bromsten BK 6-3
Mål, Villa: Hammarby:
Domare:
Publik:



Basket, herrar


BASKETETTAN SÖDRA

Eskilstuna Basket 20 18 21844-1456 36
Djurgården201731830-156734
Huddinge Basket201641918-168032
Aros Basket201551799-160530
Norrköping Dolphins201191584-158522
Högland208121705-167716
Hammarby207131632-176614
Fryshuset Basket206141548-168512
Kalmar Saints204161428-17668
Högsbo Basket204 161564-17998
Södertälje BBK204 161460-17268

En lagbild från säsongen. Foto: ANDERS TILLGREN.

25 september: Adam Winther i premiären mot Eskilstuna. Foto: ANDERS TILLGREN.

3 oktober: Leonard Cooks mot Aros. Foto: ANDERS TILLGREN.

10 oktober: Montasser Omer i dribblingsraid mot Högsbo. Foto: ANDERS TILLGREN.

7 november: Aaron Kodu måttar kast mot Kalmar. Oskar Rapp till vänster och 2 Michael Saladin bak till höger. Foto: ANDERS TILLGREN.

20 november: Michael Saladin utmanas av två Södertäljespelare. Foto: ANDERS TILLGREN.
Hammarby tog en mittenplacering i Basketettan, den tredje nivån på herrsidan.
  Hammarbys P07-lag fick vara med i Scania Cup, ett inofficiellt nordiskt mästerskap för klubblag. Där slutade man på tredje plats.
  U15-laget gick hela vägen och vann SM efter finalvinst över Alvik Basket grön. Två spelare, Malcolm Berglund Price och Check-Oumar Fadiga, kom med i All Star Team. Berglund Price blev dessutom utsedd till slutspelets MVP.
  I slutet av maj arrangerade föreningen, efter ett par års Coronapaus, sin stora internationella ungdomsturnering Lampe Challenge, med 122 låg från nio länder.


Basketettan Södra

210925 (Stiga Sports Arena)
Eskilstuna-Hammarby 103-61 (32-16, 23-14, 29-16, 19-15)
Poäng, Eskilstuna: Adam Karahmetovic 17, Einar Brådd 16, Lojong Andarea Ladu 16, Simon Findén 10, Albin Sandeberg 10, Julian Lopez Rodriguez 8, Muorwell Muorwel 7, Aken Muorwel 7, Kevin Lieu 5, Pablo Lopez Rodriguez 4, Oscar Bohman 2, Elisha Ninkingira Hammarby: Marcus Takamagno 19, Aaron Kodu 16, Joel Pörscke 9, Montasser Omer 8, Adam Winther 4, Jordan Samuelsson 2, Alwalid Sabah 2, Ludwig Sjödin
Publik: 48

211003 (Kristiansborgshallen)
Aros Basket-Hammarby 109-71 (25-19, 25-12, 27-24, 33-16)
Poäng, Aros: Oskar Ekh 46, Simon Wahlberg 20, Teymor Johanson 12, Salar Ibragim 6, Sebastian Orrmell 6, Alexander Lundqvist 6, Pierre Hultin 4, Caleb Mack 4, Philip Babic 3, Tonny Dabaugh 2 Hammarby: Michael Saladin 25, Leonard Cooks 21, Adam Winther 11, Aaron Kodu 7, Marcus Takamagno 4, Ludwig Sjödin 2, Montasser Omer
Publik: 100

211010 (Farstahallen)
Hammarby-Högsbo 101-72 (31-20, 18-17, 32-19, 20-15)
Poäng, Hammarby: Michael Saladin 39, Adam Winther 12, Oskar Rapp 8, Ludwig Sjödin 8, Montasser Omer 8, Marcus Takamgno 7, Leonard Cooks 7, Joel Pörscke 7, Alwalid Sabah 3, Edwin Sunnebo 2 Högsbo: David Sana Lindquist 11, Jesper Hallber 10, Leo Zhu 9, Luka Zuljevic 9, Jakob Fajersson 8, Måns Söderkvist 6, Lucas Antonsson 6, Powell Musoke 6, Herman Kihlman 5, Efraim Kouame-Palm 2
Publik: 166

211015 (Brännkyrkahallen)
Djurgården-Hammarby 100-83 (27-23, 31-25, 22-14, 20-21)
Poäng, Djurgården: Mårten Melinder 21, Brandon Barton 17, Johannes Lindström 17, Fredrik Björnsson Spets 14, Niklas Herring 7, Linus Skeppar 6, Colin Mcinerney 6, Jens Örnehed 5, Carl-Johan Lilljeqvist 3, Simon Busch Höök 2, Axel Clark 2 Hammarby: Michael Saladin 34, Leonard Cooks 21, Marcus Takamagno 12, Oskar Rapp 5, Ludwig Sjödin 2, Joel Pörscke 2, Jordan Samuelsson 2, Edwin Sunnebo 2, Montasser Omer
Publik: 87

211031 (Farstahallen)
Hammarby-Högland 76-100 (21-30, 18-24, 21-19, 16-27)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 26, Michael Saladin 19, Joel Pörscke 18, Michael Saladin 14, Aaron Kodu 6, Marcus Takamgno 5, Jordan Samuelsson 4, Mohamed Madani 2, Oskar Rapp Högland: Hampus Andersson 29, Filip Cantby 21, Morris Ntihabose 16, Anton Politis 11, Felix Larsson 10, Benjamin Lundquist 4, Jacob Ramgren 3, Alvin Bergkvist 3, Rasmus Eriksson 3
Publik: 155

211107 (Farstahallen)
Hammarby-Kalmar Saints 94-90 (25-23, 21-25, 21-30, 27-12)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 23, Michael Saladin 17, Aaron Kodu 17, Oskar Rapp 13, Ludwig Sjödin 9, Marcus Takamgno 6, Adam Winther 4, Jordan Samuelsson 3, Mohamed Madani 2 Kalmar: Jesper Hagberg 18, Goran Ahmad 17, Ludvig Simonsson-Gavlefors 16, Bryan Owuor 15, Johannes Kåberg 12, Jovan Vega 11, Antonius Allko
Publik: 62

211120 (Rosenborgsskolan)
Södertälje-Hammarby 71-96 (16-25, 22-24, 19-28, 14-19)
Poäng, Södertälje: Emil Åkerberg 12, Johan Lindqvist 11, Simon Skott 10, Malte Eriksson 7, Albin Wahlström 7, Oliver Sannicolò 6, Teodor Manfredsson 5, Janne Ala-Tainio 5, Viktor Schillström 4, Felix Masud 4 Hammarby: Leonard Cooks 24, Michael Saladin 15, Ludwig Sjödin 13, Aaron Kodu 12, Joel Pörscke 10, Edwin Sunnebo 5, Alwalid Sabah 5, Jordan Samuelsson 4, Oskar Rapp 4, Adam Winther 2, Mohammed Madani 2
Publik: 1

211205 (Farstahallen)
Hammarby-Aros 81-92 (25-19, 12-23, 28-23, 16-27)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 17, Aaron Kodu 14, Michael Saladin 13, Adam Fontaine 11, Adam Winther 9, Ludwig Sjödin 8, Mohamed Madani 7, Jabril Smith 2 Aros: Simon Wahlberg 23, Oskar Ekh 18, Salar Ibragim 18, Alexander Lundqvist 12, Alexander Videhult 12, Philip Babic 9
Publik: 117

211211 (Fryshuset)
Fryshuset-Hammarby 80-84 (16-21, 18-26, 29-23, 17-14)
Poäng, Fryshuset: Julius Price 40, Victor Johnson Saka 14, Eddie Hedqvist 11, Elliot Mogren 9, Ernesto Celiker 4, Albin Lindgren 4 Hammarby: Leonard Cooks 17, Aaron Kodu 17, Michael Saladin 16, Mohammed Madani 12, Jordan Samuelsson 6, Adam Winther 6, Simon Forsberg 6, Ludwig Sjödin 2, Edwin Sunnebo 2
Publik: 50

211219 (Farstahallen)
Hammarby-Huddinge 76-103 (13-20, 24-26, 25-31, 14-26)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 26, Aaron Kodu 13, Ludwig Sjödin 9, Mohamed Madani 8, Simon Forsberg 6, Jabril Smith 5, Edwin Sunnebo 5, Adam Winther 3, Oskar Rapp 1 Huddinge: Samoro Unger 27, Jamaal Sakariya Ali 16, Mak Bajic 16, Joys Tshibangu 10, Eddie Lihic Sahlberg 9, David Dauda Rcham Leal 9, Patrik Jaunzems 7, Leo Chatziathanasiou 3, Konstantinos Kritikos 2, Glenn Ali 2, Pedro Hök 2
Publik: 130

220109 (Farstahallen)
Hammarby-Norrköping 83-87 (18-18, 24-23, 17-23, 24-23)
Poäng, Hammarby: Oskar Rapp 20, Leonard Cooks 12, Joel Pörscke 10, Adam Fontaine 10, Ludwig Sjödin 9, Simon Forssberg 9, Jabrill Smith 5, Jordan Samuelsson 4, Adam Winther 4 Norrköping: Rasmus Westerlund 26, Jacob Burke 21, Jacob Hadi 16, Filip Persson 9, Elliot Ikuobase 8, Paul Ssembatya 7
Publik: 129

220115 (Sporthallen Nässjö)
Högland-Hammarby 94-79 (22-26, 32-23, 22-15, 18-15)
Poäng, Högland: Hampus Andersson 31, Morris Ntihabose 15, Benjamin Lundquist 12, Jacob Ramgren 12, Rasmus Eriksson 9, Mio Hjalmarsson 8, Robert Rockemar 4, Gabriel Alvarsson 3 Hammarby: Adam Fontaine 21, Simon Forssberg 15, Aaron Kodu 14, Ludwig Sjödin 10, Mohamed Madani 9, Jabril Smith 5, Jordan Samuelsson 3, Oskar Rapp 2
Publik: 77

220116 (Gothia Arena)
Högsbo-Hammarby 69-76 (21-26, 20-19, 7-11, 21-20)
Poäng, Högsbo: David Sana Lindquist 25, Herman Kihlman 13, Jesper Hallberg 10, Lowe Samuelsson 8, Powell Musoke 5, Leo Zhu 3, Jakob Fajersson 3, Victor Ekman 2 Hammarby: Aaron Kodu 14, Jordan Samuelsson 13, Simon Forssberg 12, Ludwig Sjödin 12, Oskar Rapp 11, Mohamed Madani 10, Jabril Smith 4
Publik: 50

220123 (Farstahallen)
Hammarby-Eskilstuna 81-101 (19-36, 17-22, 18-26, 27-17)
Poäng, Hammarby: Joel Pörscke 23, Noah Kelly 16, Mohamed Madani 13, Marcus Takamgno 12, Jabril Smith 11, Ludwig Sjödin 4, Jordan Samuelsson 2 Eskilstuna: Simon Findén 22, Julián López Rodríguez 16, Adam Krahmetovic 14, Pontus Lennartsson 13, Einar Brådd 12, Muorwell Muorwell 10, Lojong Andarea Ladu 6, Albin Sandeberg 4, Aken Muorwel 3, Pablo López Rodriguez
Publik: 102

220206 (Farstahallen)
Hammarby-Fryshuset 78-89 (16-21, 16-23, 24-21, 22-24)
Poäng, Hammarby: Joel Pörscke 20, Noah Kelly 18, Simon Forssberg 11, Jordan Samuelsson 9, Ludwig Sjödin 6, Mohamed Madani 5, Oskar Rapp 5, Adam Winther 4 Fryshuset: Eddie Hedqvist 31, Julius Price 28, Ellio Mogren 14, Max Lidman 6, Rodrigas Jucevicius 5, Igor Höglund 3, Åke Swahn 2
Publik: 147

220213 (Stadium Arena B)
Norrköping-Hammarby 86-80 (22-33, 22-17, 22-16, 20-14)
Poäng, Norrköping: Jacob Hadi 28, Rasmus Westerlund 24, Jacob Burke 12, Paul Ssembatya 5, Elliot Ikuobase, Hugo Lilja 4, Albin Rosenlund 3, Filip Forsgren 3, Hugo Waldeck Hammarby: Noah Kelly 28, Joel Pörscke 16, Ludwig Sjödin 15, Jabril Smith 6, Jordan Samuelsson 6, Adam Winther 5, Edwin Sunnebo 3, Mohamed Madani
Publik: 60

220220 (Farstahallen)
Hammarby-Södertälje 92-63 (28-16, 25-18, 16-12, 23-17)
Poäng, Hammarby: Michael Saladin 26, Noah Kelly 20, Simon Forssberg 16, Jordan Samuelsson 10, Marcus Takamgno 7, Adam Winther 5, Alwalid Sabah 4, Edwin Sunnebo 2, Mohamed Madani 2 Södertälje: Simon Skott 17, Teodor Manfredsson 12, Victor Kruse 7, Emil Åkerberg 7, Malte Eriksson 5, Olle Olheim 4, Felix Masud 3, Johan Lindqvist 3, Janne Ala-Tainio 3, Victor Nilsson 2
Publik: 137

220306 (Akea Arena)
Kalmar-Hammarby 64-71 (22-17, 10-25, 17-15, 15-14)
Poäng, Kalmar: Jovan Vega 14, Goran Ahmad 12, Filip Ivanovic Håkansson 10, Jesper Hagberg 10, Bryan Owuor 8, Antonius Allko 6, Algot Norström 4 Hammarby: Michael Saladin 25, Noah Kelly 19, Jordan Samuelsson 11, Alwalid Sabah 5, Mohamed Madani 4, Ludwig Sjödin 4, Edwin Sunnebo 3
Publik: 97

220313 (Farstahallen)
Hammarby-Djurgården 92-63 90–98 (18-18, 25-23, 17-18, 23-24, 7-15)
Poäng, Hammarby: Michael Saladin 30, Jordan Samuelsson 23, Noah Kelly 19, Simon Forssberg 6, Edwin Sunnebo 6, Adam Winther 5, Ludwig Sjödin Djurgården: Jens Örnehed 25, Dragoljub Kitanovic 20, Filip Bogdanovic 13, Mårten Melinder 9, Johannes Höök 8, Fredrik Björnsson Spets 7, Johannes Lindström 7, Niklas Herring 6, Carl-Johan Liljeqvist 3
Publik: 307

220326 (Edbohallen)
Huddinge-Hammarby 95-79 (29-19, 21-22, 24-20, 22-18)
Poäng, Huddinge: Nassim Mrabty 33, Samoro Unger 18, Jamaal Sakariya Ali 12, Glenn Ali 8, D'andre Brown 8, Eddie Lihic Sahlberg 6, Patrik Jaunzems, Joys Tshibangu 2, Noah Al Basha 2 Hammarby: Michael Saladin 27, Noah Kelly 20, Mohamed Madani 11, Marcus Takamgno 8, Ludwig Sjödin 6, Edwin Sunnebo 4, Jordan Samuelsson 2, Montasser Omer
Publik: 127


USM

HU21

Hammarby-KFUM Blackeberg 70-72
Hammarby-Västra Hisingen BK 98-69
Hammarby-Tyresö BBK 111-67
Hammarby-Tyresö BBK 70-64 (gruppspel)
Hammarby-Skuru Basket 79-81
Hammarby-KFUM Kalmar 74-68
Hammarby-KFUM Umeå 68-90 (omgång 3)
Hammarby-Fryshuset Basket 74-99
Hammarby-KFUM Blackeberg 67-88

HU19

Hammarby-KFUM Örebro 86-80
Hammarby-Onsala Pirates 54-84
Hammarby-AIK 61-70
Hammarby-KFUM Blackeberg 67-84 (omgång 2)
Hammarby-KFUM Sundsvall 40-56
Hammarby-VGB 81-36

HU17

Hammarby-Skuru 103-43
Hammarby-KFUM Örebro 92-79
Alvik Grön-Hammarby 96-61
Hammarby-Lobas (nivå 3)
Hammarby-Östersund
Hammarby-Eos
Hammarby-Järfälla

HU16

Högsbo-Hammarby 120-74 (nivå 1)
Hammarby-Uppsala 84-87
Hammarby Danderyd (nivå 3)
Hammarby-Eos
Hammarby-Sundsvall

HU15

Hammarby-Malbas 86-84 (nivå 1)
Kungsholmens BK-Hammarby 63-95
Danderyd-Hammarby 63-75
Hammarby-Viby 81-39 (nivå 2)
KFUM Östersund-Hammarby 55-99
Eskilstuna-Hammarby 43-69
Hammarby-Kungsholmen BBK 88-51 (nivå 3)
Hammarby-Högsbo Basket 100-80
Hammarby-Spånga BBK 82-69
Hammarby-Fryshuset Basket 71-72
Hammarby-Malbas 75-74 (semifinal)
Hammarby-Alvik Basket grön 83-76 (final)

Scania Cup, inofficiellt nordiskt mästerskap för klubblag

Hammarby P07-Breidablik, Island 54-45
Hammarby P07-Amager, Danmark 87-76
Hammarby P07-Spånga Basket 63-51
Hammarby P07-Onsala Pirates 55-59 (kvartsfinal)
Hammarby P07-Alvik Basket Grön 80-78 (match om 3:e pris)


Spelartruppen

8. Leonard Cooks, 29 år (Huddinge)
Robertino Duric, 29 år
10. Aaron Kodu, 19 år (BK Luleå)
5. Mohamed Madani, 25 år
4. Montasser Omer, 19 år
11. Joel Pörscke, 30 år (comeback)
16. Oskar Rapp, 21 år (KFUM Huddinge)
9. Alwalid Sabah, 20 år (Hammarby U19)
2. Michael Saladin, 23 år (Our Lady of the Lake University, San Antonio, USA)
6. Jordan Samuelsson, 19 år
15. Ludwig Sjödin, 17 år
3. Edwin Sunnebo, 17 år (Hammarby U19)
1. Marcus Takamgno, 18 år (Fryshuset)
7. Adam Winther, 18 år (Haga Haninge)
Coach:
Jemo Berisa
Assisterade coach:
Smith Adams



Leonard Cooks.

Aaron Kodu.

Mohamed Madani.

Montasser Omer.

Joel Pörscke.

Oskar Rapp.

Alwalid Sabah.

Michael Saladin.

Jordan Samuelsson.

Edwin Sunnebo.

Marcus Takamgno.

Adam Winther.

Jemo Berisa.

Smiths Adams.




Basket, damer


BASKETETTAN SÖDRA

RIG Mark 20 16 41494-1184 32
Lobas201551308-106330
Norrköping Dolphins201371443-126926
Wetterbygden Sparks201281353-122624
Huddinge Basket2010101311-122220
IK Eos utv.2010101248-123720
Södertälje BBK209111229-129818
Onsala Pirates208121360-136816
Malbas207131101-124814
Hammarby206141242-145112
Marbo Basket20416912-14358

Ett gäng basketspelare på Kanalplan. Foto: ANDERS TILLGREN.

En ganska glad lagbild trots uddapoängsförlust mot Malbas. Foto: ANDERS TILLGREN.

10 oktober: Fatou Ceesay mot Norrköping i premiären. Foto: ANDERS TILLGREN.

19 oktober: Alia Atawna håller undan en Södertäljespelare. Foto: ANDERS TILLGREN.

30 oktober: Melat Abebe kämpar mot två Huddingespelare. Foto: ANDERS TILLGREN.

7 november: Sara Labidi dribblar mot Onsala. Foto: ANDERS TILLGREN.

12 december: Fatou Ceesay i den första segermatchen borta, mot Eos. Foto: ANDERS TILLGREN.

12 december: Tina Moen sätter två av sina 15 poäng mot Huddinge. Foto: ANDERS TILLGREN.
Efter en litet ojämn säsong slutade Hammarby näst sist i Basketettan Södra.


  Efter säsongen togs Leya Landin ut till ett U16-läger i Södertälje inför NM.


Basketettan Södra

211010 (Farstahallen)
Hammarby-Norrköping 53-87 (14-17, 11-24, 14-25, 14-21)
Poäng, Hammarby: Alex Lindh 12, Fatou Ceesay 11, Alia Atawna 9, Felicia Delläng 9, Melat Abebe 7, Moa Fredriksson 3, Lulia Ghebregiorgis 2 Norrköping: Julia Lenngren 20, Ella Ekström 19, Hanna Klingberg 19, Tuva Eklöf 12, Martina Berg 9, Linnéa Röök 2, Ella Gärdqvist 2, Alva Lindvall 2, Tilda Björk, Emmie Bandh
Publik: 159

211019 (Rosenborg/Täljehallen)
Södertälje-Hammarby 69-52 (18-10, 22-16, 17-8, 12-18)
Poäng, Södertälje: Tina Panic 12, Josefine Enander 12, Emilia Englund 8, Tintin Henningsson 8, Aila Nyman 7, Tilde Månsson 6, Svea Rolander 5, Evelina Izgin 4, Matilda Kumlin 3, Nina Ismat 2, Towe Karlsson 2 Hammarby: Alia Atawna 19, Alexandra Lindh 8, Fatou Ceesay 8, Melat Abebe 5, Felicia Delläng 5, Lulia Ghebregiorgis 5, Moa Fredriksson 2
Publik: 25

211030 (Edbohallen)
Huddinge-Hammarby 71-44 (18-4, 19-12, 17-7, 17-21)
Poäng, Huddinge: Nina Baresso 21, Julia Lundkvist 13, Giorgia Fera 12, Maja Rydberg 10, Gulda Qaso 9, Una Kadiric 3, Anastasiya Karaivanova 2, Blessing Konde Hammarby: Tina Moen 17, Sara Labidi 9, Alia Atawna 4, Casandra Samuelsson 4, Belen Solomon 3, Joanna Bah 3, Alexandra Lindh 2, Denice Stewart 2
Publik: 60

211107 (Farstahallen)
Hammarby-Onsala 85-83 (18-15, 20-25, 26-23, 21-20)
Poäng, Hammarby: Tina Moen 31, Sara Labidi 20, Alex Lindh 11, Felicia Delläng 7, Fatou Ceesay 5, Belen Solomon 3, Lulia Ghebregiorgis 3, Joanna Bah 3, Denice Stewart 2 Onsala: Elin Larsson 27, Nova Rapp 11, Lovisa Ejbyfeldt 10, Ida Nyberg 8, Sofie Lundberg 6, Fredrika Gustavsson 5, Linnéa Valberg 3, Millie Skoglund 2
Publik: 50

211120 (Kinnahallen)
Marbo-Hammarby 74-65 (16-16, 20-14, 14-21, 24-11)
Poäng, Marbo: Ester Sjöstrand 32, Madeleine Broth 13, Nova Fridh 9, Alva Svensson 8, Astrid Lindgren 7, Lilli Goharian 4, Cornelia Keller Hammarby: Tina Moen 26, Fatou Ceesay 18, Alia Atawna 9, Alex Lindh 4, Moa Fredriksson 4, Melat Abebe 2, Joanna Bah 2
Publik: 30

211121 (Kinnahallen)
RIG Mark-Hammarby 99-67 (34-15, 24-26, 25-16, 16-10)
Poäng, RIG Mark: Anja Ekström 16, Frida Wernstedt 14, Kajsa Åhlberg 12, Edith Månsson 11, Wilma Sörensen 9, Elina Olsson 9, Ebba Löfvenborg 8, Alma Larsson 7, Lova Samuelsson 4, Ester Kapetanovic 3, My Andersson 3, Lova Stålgard 3 Hammarby: Tina Moen 17, Fatou Ceesay 15, Alex Lindh 11, Sara Labidi 9, Felicia Delläng 8, Melat Abebe 4, Moa Fredriksson 2, Joanna Bah
Publik: 20

211127 (Sandahallen)
Wetterbygden Sparks-Hammarby 77-45 (12-15, 24-11, 23-7, 18-12)
Poäng, Wetterbygden: Tilda Tengvall 22, Hilma Gross 18, Alice Barle 8, Asta Ceder 7, Antonia Jelica 6, Matilda Tylén 6, Stella Gavrilidou 5, Hanna Soltész 3, Maria Bergström 2 Hammarby: Fatou Ceesay 11, Melat Abebe 8, Lulia Ghebregiorgis 7, Denice Stewart 7, Felicia Delläng 6, Belen Solomon 3, Isabella Habteab 3
Publik: 35

211205 (Farstahallen)
Hammarby-Malbas 52-53 (10-22, 15-12, 16-8, 11-11)
Poäng, Hammarby: Tina Moen 18, Fatou Ceesay 18, Leya Landin 10, Sara Labidi 4, Moa Fredriksson 2 Malbas: Madeleine Olsson 17, Malva Ekelöf 11, Minna Stjerna 8, Johanna Mattsson 6, Josephine Lutterodt 5, Lovisa Ehrnström 2, Tilda Fajersson 2, Ate Mbago 2
Publik: 87

211212 (Sandahallen)
Eos-Hammarby 61-69 (16-21, 20-11, 18-9, 7-28)
Poäng, EOS: Alma Johansson 27, Aina Petterström 15, Klara Wennerholm 13, Klara Bergholtz 3, Andrea Nistor 3 Hammarby: Sara Labidi 22, Leya Landin 16, Felicia Delläng 13, Alex Lindh 8, Melat Abebe 6, Fatou Ceesay 4
Publik: 50

211219 (Farstahallen)
Hammarby-Huddinge 80-69 (19-18, 20-17, 29-17, 12-17)
Poäng, Hammarby: Leya Landin 23, Tina Moen 15, Fatou Ceesay 12, Sara Labidi 11, Moa Fredriksson 9, Felicia Delläng 5, Alex Lindh 4, Casandra Samuelsson Huddinge: Gulda Qaso 18, Nina Baresso 16, Dominyka Gerkyte 12, Simona Dobrovolskyté 10, Giorgia Fera 9, Nour Fathima Hmamal 2, Sara Bayat 2
Publik: 98

220109 (Farstahallen)
Hammarby-Marbo 86-43 (25-9, 20-13, 16-11, 25-10)
Poäng, Hammarby: Sara Labidi 22, Tina Moen 16, Alexandra Lindh 14, Moa Fredriksson 11, Felicia Delläng 8, Fatou Ceesay 7, Gitt Willner 4, Belen Solomon Elias 2, Denice Stewart 2 Marbo: Moa Nordling 13, Alva Svensson 12, Nova Heino Fridh 7, Sofia Bille Köhler 5, Emilia Grün 4, Annalena Grün 2
Publik: 75

220116 (Stadium Arena)
Norrköping-Hammarby 74-51 (23-14, 14-8, 17-6, 20-23)
Hammarby: Sara Labidi 17, Leya Landin 16, Moa Fredriksson 10, Fatou Ceesay 6, Isabella Habteab 2

220123 (Farstahallen)
Hammarby-Lobas 54-81 (12-24, 16-19, 13-17, 13-21)
Poäng, Hammarby: Leya Landin 12, Felicia Delläng 9, Vendela Lingqvist 9, Fatou Ceesay 8, Alexandra Lindh 7, Moa Fredriksson 4, Melat Abebe 3, Casandra Samuelsson 2 Lobas: Tova Boquist 22, Tove Hultin 14, Louise Hast 10, Emma Jensen 9, Chloe Dion 6, Josefin Lindström, Sandra Persson 5, Disa Zander 4, Ellinor Fransson 3, Julia Birgerud 2
Publik: 64

220206 (Farstahallen)
Hammarby-Riksidrottsgymnasiet Mark 61-74 (15-20, 19-17, 11-19, 16-18)
Poäng, Hammarby: Meja Lundberg 16, Fatou Ceesay 9, Sara Labidi 8, Leya Landin 8, Felicia Delläng 7, Alexandra Lindh 7, Vendela Lingqvist 4, Melat Abebe 2 Mark: Anja Ekström 19, Ebba Löfvenborg 14, Kajsa Åhlberg 13, Elina Olsson 10, Alma Larsson 8, Wilma Sörensen 5, My Andersson 3, Lova Stålgard 2
Publik: 167

220219 (Kollahallen)
Onsala-Hammarby 67-51 (15-9, 14-16, 16-10, 22-16)
Poäng, Onsala: Sofie Lundberg 26, Lovisa Ejbyfeldt 12, Fredrika Gustavsson 11, Millie Skoglund 7, Elin Larsson 4, Nelly Persson 4, Nova Rapp 2, Julia Valberg Hammarby: Leya Landin 15, Sara Labidi 8, Felicia Delläng 8, Alexanda Lindh 6, Vendela Lingqvist 6, Fatou Ceesay 5, Moa Fredriksson 3
Publik: 124

220227 (Farstahallen)
Hammarby-Södertälje 77-66 (13-15, 29-12, 18-18, 17-21)
Poäng, Hammarby: Fatou Ceesay 18, Leya Landin 17, Sara Labidi 13, Vendela Lingqvist 13, Alexandra Lindh 6, Gitt Willner 4, Joanna Bah 4, Denice Stewart 2 Södertälje: Tina Panic 18, Emilia Englund 16, Andrea Müller 7, Josefine Enander 6, Anasasia Mandrapa 6, Svea Rolander 6, Tilde Månsson 5, Towe Karlsson 2
Publik: 95

220306 (Farstahallen)
Hammarby-Wetterbygden 65-85 (14-19, 20-20, 9-18, 22-28)
Poäng, Hammarby: Sara Labidi 13, Meja Lundberg 11, Vendela Lingqvist 11, Fatou Ceesay 10, Felicia Delläng 10, Alexandra Lindh 6, Melat Abebe 2, Casandra Samuelsson, Moa Fredriksson Wetterbygden: Stella Gavriilidou 21, Hanna Soltész 18, Asta Ceder 18, Hilma Gross 11, Tilda Tengvall 9, Antonia Jelica 4, Matilda Tylén 2, Tuva Vikman 2
Publik: 93

220327 (Farstahallen)
Hammarby-EOS Utveckling 59-87 (20-22, 11-28, 16-24, 12-13)
Poäng, Hammarby: Sara Labidi 12, Meja Lundberg 12, Leya Landin 10, Felicia Delläng 9, Vendela Lingqvist 8, Denice Stewart 5, Melat Abebe 2, Fatou Ceesay EOS: Alma Johansson 15, Matilda Ferhm 13, Andrea Nistor 11, Klara Bergholtz 11, Klara Wennerholm 9, Nike Bolmgren 9, Linnea Malmgren 9, Tova Erlandsson 5, Lina Solbu 5
Publik: 142

220402 (Heleneholmshallen)
Malbas-Hammarby 66-54
Poäng, Malbas: Hammarby: Meja Lundberg 19, Sara Labidi 10, Leya Landin 6, Vendela Lingqvist 5, Felicia Delläng 4, Moa Fredriksson 4, Alexandra Lindh 4, Fatou Ceesay 2

220403 (Pilängshallen)
Lobas-Hammarby 65-72 (15-22, 24-14, 15-18, 11-18)
Poäng, Lobas: Louise Hast 18, Tove Hultin 14, Emma Jensen 10, Josefin Lindström 8, Matilda Olsson 6, Julia Birgerud 5, Chloe Dion 4 Hammarby: Alexandra Lindh 17, Fatou Ceesay 12, Sara Labidi 10, Felicia Delläng 10, Meja Lundberg 9, Vendela Lingqvist 6p, Leya Landin 5p och Moa Fredriksson 3p.
Publik: 73


USM

DU21

(gruppspel)
Hammarby-Onsala Pirates 58-68
Hammarby-Luleå BBK 46-108
Hammarby-KFUM Umeå 51-65
Hammarby-Fryshuset 66-59
Hammarby-Alvik 57-65

DU16

Hammarby-Växjö Ravens 57-53 (nivå 2)
Malbas-Hammarby 53-60


Spelartruppen

8. Melat Abebe, 19 år
3. Alia Atawna, 20 år
19. Joanna Bah, 19 år
15. Fatou Ceesay, 27 år
18. Felicia Delläng, 16 år
16. Moa Fredriksson, 25 år (Visby Ladies)
4. Lulia Ghebregiorgis, 18 år
5. Isabella Habteab, 18 år
10. Sara Labidi, 19 år (AIK)
3. Leya Landin, 15 år
9. Alexandra Lindh, 35 år (Södertälje Stars)
7. Tina Moen, 35 år
6. Casandra Samuelsson, 22 år (comeback)
1. Belen Solomon Elias, 20 år
14. Denice Stewart, 24 år
Headcoach:
David Leman
Assisterande coach
Gitt Willner



Melat Abebe.

Alia Atawna.

Fatou Ceesay.

Felicia Delläng.

Moa Fredriksson.

Lulia Ghebregiorgis.

Isabella Habteab.

Sara Labidi.

Alexandra Lindh.

Casandra Samuelsson.

Belen Solomon.

Denice Stewart.

David Leman.

Gitt Willner.




Bordtennis


DIVISION 2 ÖSTSVENSKA NORRA

Västerås BTK 14 14 00112-30 28
Spårvägens BTK C1141022101-5622
Tullinge TP BTK1463588-7015
Back BTK1471676-7315
Katrineholm BTK1462674-8014
Stratos Enköping BTK B1461773-8213
Hammarby1421 1161-1035
IFA Eskilstuna1400 1421-1120

DIVISION 3 ÖSTSVENSKA NORDÖSTRA

Ängby SK D1141301106-3326
Bro IK1492397-6720
Spårvägens BTK D1464490-8416
Norrtulls SK C1453683-8213
KFUM Stocksund IA C1453680-9213
Järfälla BTF1443780-9311
Hammarby B11434771-9010
IFK Lidingö BTK14111241-1074

DIVISION 3 ÖSTSVENSKA NORDVÄSTRA

Ängby SK D2141121104-4424
Boo KFUM IA B14100493-6420
Nyköping-Ox. BTK1491498-6019
IFK Visby1470760-8414
Tullinge TP BTK B1461777-7713
Tyresö BTK B1442872-9010
Södertälje BTK B14221045-996
Hammarby B214201249-964

DIVISION 5 NORRA

Spårvägens BTK F112110194-4622
Bro IK B12100288-5516
Järfälla BTF C11262476-7014
Hammarby C11261574-6813
Upplands Väsby BTK1222866-856
IFK Täby BTK C1222862-846
Ängby SK F12111035-873

DIVISION 5 SÖDRA

Spårvägens BTK F2141121108-5124
IK Makkabi14111296-5223
Tyresö BTK C1472585-7216
Sundbybergs IK C1461773-8913
Hammarby C21452783-8712
Tullinge TP BTK D1460881-9012
Boo KFUM D14221059-1006
Järfälla BTF C214301159-1036

DIVISION 6 SÖDRA B

IFK Täby D112110194-3422
Spårvägens BTK G21272378-6416
KFUM Stocksund E1263384-6215
Sicklasjöns BK1261571-6713
Tyresö BTK D1250759-6810
Hammarby D1232767-758
Solna BTK12001216-960

DIVISION 2 ÖSTRA DAMER

Spårvägens BTK B112100265-2820
Ängby SK C11290361-2818
Ängby SK C31271456-4815
IK Juno B1270654-4714
Spårvägens BTK B21250741-5210
Ängby SK C21221929-645
Hammarby12021031-702

25 september: Damlaget från premiären mot Ängby. Bild från bordtennisens facebook.
Hammarby anordnade Bajen Cup Höst i slutet av oktober i Liljeholmshallen. Där deltog 285 spelare från 25 olika föreningar i 17 klasser.
  I februari var det dags för Hammarby Open i Brännkyrka, även där med många deltagare.
  Framemot försommaren var det dags vör Bajen Cup Vår.
  Vid USM i Uppsala i slutet av maj kom Tilda Edberg fram till åttondelsfinal i F14 singel. Även P14-dubbelparet Alexander Engström och Sean Greenaway nådde åttondelen.


Division 2 Östsvenska Norra

211016 Västerås BTK-Hammarby 8-2
211016 Hammarby-IFA Eskilstuna 8-4
211017 Katrineholms BTK-Hammarby 8-2
211017 Hammarby-Spårvägens BTK C2 3-8
211211 Back BTK-Hammarby 8-6
211211 Hammarby-Tullinge TP 7-7
211212 Stratos Enköping BTK B-Hammarby 8-6
211212 Hammarby-Västerås BTK 5-8
220115 IFA Eskilstuna-Hammarby 4-8
220115 Hammarby-Katrineholms BTK 5-8
220326 Spårvägens BTK C1-Hammarby 8-0
220326 Hammarby-Back BTK 3-8
220327 Tullinge TP BTK-Hammarby 8-2
220327 Hammarby-Stratos Enköping BTK B 4-8

Laget

Christian Andersson
Tobias Balenius
Kent Bertilsson
Hector Byström
Lars J Eriksson
Magnus Jernström
Viktor Kjellander
Daniel Sahlstrand
Michael Svensson


Division 3 Östsvenska Nordöstra

211016 Hammarby B1-Järfälla BTF 7-7
211016 IFK Lidingö-Hammarby B1 0-8
211017 Hammarby B1-Ängby D1 0-8
211017 KFUM Stocksund IA C-Hammarby B1 6-8
211120 Spårvägens BTK D-Hammarby B1 8-3
211120 Hammarby B1-Nortulls SK C 1-8
220116 Bro IK-Hammarby B1 8-5
220116 Järfälla BTF-Hammarby B1 0-8 wo
220205 Hammarby B1-IFK Lidingö 7-7
220205 Ängby SK D1-Hammarby B1 8-4
220206 Hammarby B1-KFUM Stocksund IA C 3-8
220206 Hammarby B1-Spårvägens BTK D 3-8
220326 Norrtulls SK C-Hammarby B1 7-7
220326 Hammarby B1-Bro IK 7-7

Laget

Christian Andersson
Michael Corsini
Pedro De la Torre Luque
John Ekström
Lars J Eriksson
Måns Hagström
Mattias Lindberg
Lucas Minet
Pär Nilsson
Marko Orre
Sixten Weston


Division 3 Östsvenska Nordvästra

211016 Hammarby B2-Tullinge TP B 3-8
211016 Nyköping Oxelösund-Hammarby B2 8-3
211017 Södertälje BTK B-Hammarby B2 8-4
211017 Hammarby B2-Boo KFUM B 5-8
211120 Ängby SK D2-Hammarby B2 8-2
211120 Hammarby B2-IFK Visby 4-8
211121 Tyresö BTK B-Hammarby B2 8-3
211121 Tullinge TP B-Hammarby B2 8-2
220115 Hammarby B2-Nyköping Oxelösund 0-8 wo
220115 Hammarby B2-Södetälje BTK B 8-0 wo
220116 Boo KFUM IA B-Hammarby B2 8-0
220116 Hammarby B2-Ängby SK D2 1-8
220205 IFK Visby-Hammarby B2 0-8 wo
220205 Hammarby B2-Tyresö BTK B 6-8

Laget

Christian Andersson
Mikael Andersson
Michael Corsini
Mika Hasmats
Kristian Korsgård
Jimmy Mané Perez Del Camino
Tommy Meyer
Fredrik Ölund


Division 5 Stockholm Norra

211005 Rotebro B-Hammarby C1 8-3
211015 Hammarby C1-Ångby F 8-4
211029 Hammarby C1-Bro B 2-8
211114 Spårvägens BTK F1-Hammarby C1 8-3
211126 Hammarby C1-Järfälla BTF C1 7-7
211129 Upplands Väsby BTK-Hammarby C1 6-8
211217 Hammarby C1-IFK Täby BTK C 8-4
220130 Ängby SK F-Hammarby C1 0-8 wo
220208 Bro IK B-Hammarby C1 2-8
220218 Hammarby C1-Spårvägens BTK F1 3-8
220309 Järfälla BTF C1-Hammarby C1 8-5
220320 Hammarby C1-Upplands Väsby BTK 8-5
220328 IFK Täby BTK C-Hammarby C1 8-6

Laget

Lo Ah-King
Simon Dahlin
Alexander Engström
Sean Greenaway
Filip Josephson
Axel Stjernqvist
Sixten Weston


Division 5 Stockholm Södra

211008 Spårvägen F2-Hammarby C2 8-4
211015 Hammarby C2-Järfälla C2 8-5
211029 Hammarby C2-Makkabi 8-1
211118 Tullinge TP BTK D-Hammarby C2 8-5
211126 Hammarby C2-Sundbybergs IK C 8-4
211205 Boo KFUM D-Hammarby C2 7-7
211210 Hammarby C2-Tyresö BTK C 7-7
220114 Hammarby C2-Spårvägens BTK F2 5-8
220126 Järfälla BTF C2-Hammarby C2 8-6
220210 IK Makkabi-Hammarby C2 8-2
220218 Hammarby C2-Tullinge TP BTK D 8-4
220309 Sundbybergs IK C-Hammarby C2 8-6
220318 Hammarby C2-Boo KFUM D 8-3
220408 Tyresö BTK C-Hammarby C2 8-1

Laget

Mikael Andersson
Mikael Berglund
Alexander Engström
Richard Gill
Måns Hagström
Mika Hasmats
Anton Hillerström
Lars Johansson
Jimmy Mané Perez Del Camino
Peter Mikaelsson
Emanuel Rosenthal
Fredrik Ölund


Division 6 Stockholm Södra B

211008 Hammarby D-Sicklasjöns BK 3-8
211015 Spårvägen G2-Hammarby D 8-5
211028 KFUM Stocksund E-Hammarby D 7-7
211112 Hammarby D-IFK Täby D1 4-8
211126 Solna BTK-Hammarby D 0-8
211210 Tyresö BTK D-Hammarby D 3-8
220111 Sicklasjöns BK-Hammarby D 8-5
220121 Hammarby D-Spårvägens BTK G2 3-8
220211 Hammarby D-KFUM Stocksund E 7-7
220217 IFK Täby D1-Hammarby D 8-2<
220311 Hammarby D-Solna BTK 8-2
220401 Hammarby D-Tyresö BTK D 4-8

Laget

Staffan Arvidson
Ronny Forsberg
William Hoang
Filip Josephson
Otto Karlsson
Fredrik Kjellander
Pontus Kjellander
Kent Martin
Ming Pan
Henrik Wall
Gunnar Östberg


Division 2 östra, damer

210925 Hammarby-Ängby C3 5-5
210925 Hammarby IK Juno B 3-6
210926 Hammarby-Spårvägen BTK B 4-6
211017 Ängby SK C2-Hammarby 5-5
211017 Ängby SK C1-Hammarby 6-2
211112 Hammarby-Spårvägens BTK B1 1-6
211211 Hammarby-Ängby SK C3 0-6
211212 IK Juno B-Hammarby 6-3
220326 Hammarby-Spårvägens BTK B2 1-6
220326 Ängby SK C2-Hammarby 6-2
220327 Hammarby-Ängby SK C1 1-6
220327 Spårvägens BTK B1-Hammarby 6-4

Laget

Anna Berg
Tilda Edberg
Stina Källström
Tilda Liske


Lag-SM

M40, lag

Svanesunds GIF-Hammarby 3-1 (Omg 1)

M50, lag

Katrineholms BTK 1-Hammarby 0-3 (Omg 2)
Kågeröds BTK 2-Hammarby 3-1 (Omg 3)

M60, lag

SK Frigg-Hammarby 0-3 (Omg 1)
LinnéPartille PK 3-Hammarby 0-3 (Omg 2)
Hammarby-Back BTK 1-3 (kvartsfinal)



Boule


I mars ägde klubbmästerskapet rum i Prins Bertils Boulehall.
  Vann gjorde Anders Norderman, före Johan Tikkanen och Carl Båve.
  Saga Wahlberg blev uttagen till boulelandslaget i april.
  På nationaldagen arrangerades för 18:e gången Bajen Cup i Björns Trädgård med 156 deltagare.
  Vid SM-tävlingarna i Jönköping i juli deltog en hel del Hammarbyspelare. Bäst gick det för Maja Ekström, som tog ett brons i klassen ”Ungdomar utan gränser” tillsammans med Viktor Tsuranov från Sörbyängens BK i mixed dubbel junior.

Division 3

220611-12
Boulesjevikerna-Hammarby 3-1
Bill och Boule-Hammarby 2-2
BK Borsten-Hammarby 3-1
Hammarby-Boulero SSK 1-3
Hammarby-Roslagsbro IF 2-2
220813-14
Ioch Boule-Hammarby 0-4
BK Borsten-Hammarby 4-0
Hammarby-Boulero SSK 3 0-4
Hammarby-Roslagsbro IF 2-2

SM

Ungdomar utan gränser, mixed dubbel, junior: 3. Maja Ekström, Hammarby/Viktor Tsuranov, Sörbyängens BK



Bowling, herrar


DIVISION 1 SÖDRA SVEALAND GRUPP B

IK Gotlandspärlan 22 17 1 4284-156 35
Stånga IF221327242-19628

BK Kaskad F22949210-22722
Hammarby229112200-23819

IFK Norrköping BK221014202-23516
BK Runan223118145-2937

DIVISION 2 SÖDRA SVEALAND GRUPP B

Mini Arccus Club211632272-14735

Team Baltzar BC F211137229-18625

Pin Club2111010218-20222
Ten-Pin Club211029207-21022

BK Brio F1214116144-2749
Hammarby F1213117134-2857

STOCKHOLMSLIGAN 2

BK Raa B181215211-14825
DN-Expressen IF B181125207-15024

Hammarby C181206183-17124
KK Strike181116189-16723
Sundbybergs IK C181017196-16421
NBC Gullmarsplan BC B18927186-17220
Kings Pin BK B185211169-18812
Uppsala BC 90 B185211148-21012
Täby BwK B184212162-19510
Fyrishof/Pegasus B184113136-2229
Hammarbys herrlag fick försöka kvala sig kvar i ettan, något som tyvärr inte lyckades.
  Vid veteran-DM tog Bo Collinge ett DM-silver i klassen Veteran Herr. Karl-Johan Mattsson blev fyra i klassen Herrar Oldboys.


Division 1 Södra Svealand

210911 Hammarby-Team Linköping 14-6 (5-0, 2-3, 4-1, 3-2)
210917 Hammarby-IFK Norrköping 16-4 (3-2, 4-1, 5-0, 4-1)
210925 BK Trol-Hammarby 14-6 (3-2, 3-2, 4-1, 4-1)
210925 Vendelsö BK/Tyresö BK-Hammarby 11-8 (3-2, 1-3, 3-2, 4-1)
211016 Hammarby-Stånga IF 13-7 (4-1, 5-0, 1-4, 3-2)
211024 Hammarby-Fredrikshofs IF BK 5-15 (1-4, 2-3, 1-4, 1-4)
211030 BK Runan-Hammarby 7-13 (1-4, 2-3, 1-4, 3-2)
211120 Stureby SK F1-Hammarby 15-5 (5-0, 2-3, 4-1, 4-1)
211120 BK Amiki-Hammarby 14-6 (3-2, 2-3, 5-0, 4-1)
211127 BK Kaskad F-Hammarby 10-10 (3-2, 1-4, 4-1, 2-3)
211127 IFK Norrköping-Hammarby 15-5 (2-3, 4-1, 4-1, 5-0)
211204 Hammarby-Team Sollentuna 5-15 (2-3, 0-5, 2-3, 1-4)
220129 Hammarby-BK Runan 13-7 (3-2, 4-1, 3-2, 3-2)
220220 Hammarby-Uppsala BC 90 15-5 (4-1, 4-1, 3-2, 4-1)
220226 Hammarby-IK Gotlandspärlan 9-11 (4-1, 1-4, 2-3, 2-3)
220305 Hammarby-Värtans IK 17-3 (3-2, 5-0, 5-0, 4-1)
220320 Stånga IF-Hammarby 15-5 (5-0, 5-0, 4-1, 1-4)
220320 Gotlandspärlan-Hammarby 18-2 (4-1, 5-0, 5-0, 4-1)
220326 Hammarby-Team Enköping 9-11 (1-4, 4-1, 2-3, 2-3)
220403 Hammarby-BK Kaskad 12-8 (4-1, 2-3, 3-2, 3-2)
220409 Djurgårdens IF-Hammarby 18-2 (5-0, 5-0, 4-1, 4-1)
220409 BK Stallis-Hammarby 9-10 (2-2, 4-1, 2-3, 1-4)

Kval till division 1

220514 Hammarby-Täby BWK 9-11 (2-3, 2-3, 3-2, 2-3)
220514 Täby BWK-Hammarby 5-15 (2-3, 1-4, 1-4, 1-4)
220514 Hammarby-Täby BWK 0-3


Laget

Sven Altenfors
Fredrik Andersson
Peter Andersson
Bo Collinge
Björn Ejderling
Katrin Fahlström
Hans Fredén
Jonas Gimhag
Mikael Gimhag
Anetthe Hallberg
Tobias Hallberg
Ralf Hellström
Nicklas Kihlberg
Oscar Kihlberg
K-J Mattsson
Mats Nilsson
Susanne Olsson
Torbjörn Persson
Peter Sainio
Leif Sjöberg
Robert Wikman


Division 2 Södra Svealand

210911 Team Södertälje-Hammarby F1 16-4 (5-0, 3-2, 5-0, 3-2)
210911 Djurgården F1-Hammarby F1 14-6 (4-1, 4-1, 1-4, 5-0)
210919 Hammarby F1-Team Baltzar F 12-8 (4-1, 3-2, 4-1, 1-4)
210925 Hammarby F1-BK Origo 5-15 (1-4, 2-3, 2-3, 0-5)
211016 BK Brio F1-Hammarby F1 15-5 (4-1, 1-4, 5-0, 5-0)
211016 Mini Arccus Club-Hammarby F1 16-4 (4-1, 5-0, 3-2, 4-1)
211023 Hammarby F1-BK Örnen F 10-10 (2-3, 3-2, 1-4, 4-1)
211030 Hammarby F1-Pin Club 6-14 (0-5, 4-1, 2-3, 0-5)
211120 Hammarby F1-BK SF-04 Åtvidaberg 3-17 (1-4, 1-4, 1-4, 0-5)
211127 Hammarby F1-BK Brio F1 8-12 (2-3, 2-3, 3-2, 1-4
211205 Hammarby F1-IK Sleipner 5-15 (2-3, 1-4, 0-5, 2-3)
220115 Åkeshovs BK-Hammarby F1 15-4 (5-0, 4-1, 5-0, 1-3)
220122 Hammarby F1-Mini Arccus Club 5-15 (1-4, 2-3, 1-4, 1-4)
220129 Pin Club-Hammarby F1 12-8 (3-2, 3-2, 3-2, 3-2)
220219 Hammarby F1-City Club 15-5 (4-1, 4-1, 3-2, 4-1)
220227 Ten-Pin Club-Hammarby F1 11-9 (4-1, 3-2, 0-5, 4-1)
220227 Team Baltzar BC F-Hammarby F1 13-7 (4-1, 3-2, 2-3, 4-1)
220305 Zorrow Club-Hammarby F1 18-2 (4-1, 4-1, 5-0, 5-0)
220305 BK Mjölby Bowling-Hammarby F1 18-2 (5-0, 5-0, 5-0, 3-2)
220402 Hammarby F1-Ten-Pin Club 2-18 (0-5, 0-5, 1-4, 1-4)
220409 Hammarby F1-Team Linköping BC F 12-8 (3-2, 5-0, 3-2, 1-4)

Laget

Daniel Ahlström
Ewalena Altenfors
Sven Altenfors
Bo Collinge
Leif Davidsson
Björn Ejderling
Martin Ek
Martin Engberg
Katrin Fahlström
Hans Fredén
Jonas Gimhag
Mikael Gimhag
Ralf Hellström
Thomas Hjerpe
Rolf Jäderdal
Oscar Kihlberg
Hans Lagerqvist
Ann-Ki Larsson Carlsson
Stefan Liljeqvist
Joel Modin
Susanne Olsson
Torbjörn Persson
Peter Sainio
Leif Sjöberg
Peter Svensson
Jimmy Vikman
Jan Viljanen


Stockholmsligan 2

211017 Täby BwK B-Hammarby C 8-12 (1-4, 3-2, 2-3, 2-3)
211024 Hammarby C-Sundbybergs IK C 14-6 (4-1, 4-1, 3-2, 3-2)
211031 Hammarby C-KK Strike 12-8 (3-2, 3-2, 2-3, 4-1)
211121 Hammarby C-Uppsala BC 90B 12-8 (3-2, 4-1, 1-4, 4-1)
211128 DN-Expressen IF B-Hammarby C 12-7 (5-0, 3-1, 2-3, 2-3)
211205 KK Strike-Hammarby C 16-3 (4-1, 4-0, 4-1, 4-1)
211212 Hammarby C-Fyrishof BK/BC Pegasus B 11-9 (4-1, 1-4, 2-3, 4-1)
220109 Kings Pin BK B-Hammarby C 7-12 (2-2, 3-2, 0-5, 2-3)
220116 Hammarby C-Kings Pin BK B 13-7 (1-4, 5-0, 4-1, 3-2)
220130 BK Raa B-Hammarby C 5-15 (1-4, 1-4, 1-4, 2-3)
220220 Hammarby C-DN Expressens IF B 4-15 (1-4, 2-3, 0-4, 1-4)
220227 NBC Gullmarsplan BC B-Hammarby C 15-5 (4-1, 2-3, 5-0, 4-1)
220306 Hammarby C-Täby BwK B 5-14 (2-3, 1-4, 0-4, 2-3)
220320 Hammarby C-BK Raa B 8-12 (2-3, 4-1, 1-4, 1-4)
220403 Uppsala BC 90 B-Hammarby C 5-14 (2-3, 1-4, 0-4, 2-3)
220403 Fyrishof BK/BC Pegasus B-Hammarby C 8-12 (1-4, 1-4, 2-3, 4-1)
220410 Hammarby C- NBC Gullmarsplan BC B 11-9 (3-2, 1-4, 3-2, 4-1)
220508 Sundbybergs IK C-Hammarby C 7-13 (1-4, 4-1, 1-4, 1-4)


Laget

Ewalena Altenfors
Sven Altenfors
Moa Peldan Carlsson
Bo Collinge
Ella Coogan
Leif Davidsson
Martin Engberg
Emma Franzén
Jonas Gimhag
Jörgen Gimhag
Mikael Gimhag
Vavva Gimhag
Ralf Hellström
Caroline Innergård
Max Innergård
Rolf Jäderdal
Hans Lagerqvist
Ewa Markus
K-J Mattsson
Karl Nittve
Susanne Olsson
Torbjörn Persson
Erik Philipsson
Peter Sainio
Rasmus Torell
Jimmy Vikman
Jan Viljanen
Anita Wanhainen
Rickard Westin



Bowling, damer


  

ELITSERIEN

Spader Dam 15 13 0 2208-90 26
Team X-Calibur BK151302199-10126
BK Högland151005186-11220
B-K Eva, Stockholm154011115-1828

BK Merci153012102-1966

Hammarby15201384-2134

Säsongens lag. Bild från bowlingens hemsida.
Hammarby blev sist i Elitserien men klarade sig kvar efter kvalseger över BK Calluna från Borås.
  Katrin Fahlström tog silver i veteran-SM i klassen Damer A 41-50. I klassen Damer A 51-64 kom Susanne Olsson 5:a och Ann-Ki Larsson Carlson 8:a.
  Fahlström tog även silver i DM, men då i ”stora” DM, DM Elit Damer.


Elitserien

210911 B-K Eva Stockholm-Hammarby 13-7 (4-1, 1-4, 5-0, 3-2)
210925 BK Högland-Hammarby 18-2 (5-0, 4-1, 5-0, 4-1)
210926 BK Merci-Hammarby 9-11 (3-2, 4-1, 1-4, 1-4)
211023 Hammarby-Spader Dam 6-13 (2-3, 2-3, 0-5, 2-2)
211023 Hammarby-BK Merci 9-11 (2-3, 4-1, 1-4, 2-3)
211030 Hammarby-BK Merci 10-9 (1-3, 1-4, 3-2, 5-0)
211127 Hammarby-Spader Dam 2-18 (0-5, 1-4, 1-4, 0-5)
220219 Spader Dam-Hammarby 17-3 (4-1, 5-0, 4-1, 4-1)
220220 Team X-Calibur BK-Hammarby 15-5 (3-2, 4-1, 4-1, 4-1)
220226 BK Högland-Hammarby 17-3 (5-0, 4-1, 3-2, 5-0)
220226 Team X-Calibur-Hammarby 15-5 (4-1, 4-1, 4-1, 3-2)
220402 B-K Eva-Hammarby 15-4 (4-0, 3-2, 4-1, 4-1)
220402 Hammarby-Team X-Calibur BK 6-14 (1-4, 1-4, 1-4, 3-2)
220409 Hammarby-BK Högland 5-15 (2-3, 1-4, 1-4, 1-4)
220423 Hammarby-B-K Eva Stockholm 6-14 (3-2, 1-4, 1-4, 1-4)


Kval till Elitserien

220515 Hammarby-BK Calluna 11-4 (5-0, 2-3, 4-1)
220515 BK Calluna-Hammarby 5-10 (1-4, 3-2, 1-4)


Laget

Giggie Bengtsson
Katrin Fahlström
Emma Franzen
Vavva Gimhag
Anetthe Hallberg
Caroline Innergård
Elin Johansson
Frida Johansson
Gunnel Johansson
Ann-Ki Larsson Carlsson
Ewa Markus
Susanne Olsson
Jennie Sjöberg
Anita Wanhainen



Boxning


Elwin Belezika var en av elva juniorer som deltog i ett landslagsläger i Höllviken 5-6 februari. Ett par veckor senare varr Majd Alsafadi med landslaget till en turnering i Sofia, Bulgarien. Dit var också Anton Hellström och Liridon Nuha kallade, men de tvingades lämna återbud. Belezika blev även uttagen till Brasov Open i Rumänien 22-28 februari där nio svenska boxare deltog.
  Han vann sina två matcher och 92+ kilosklassen.
  I slutet av mars vann Liridion Nuha Nordiska Mästerkapen i 80 kilosklassen efter en vinst över en norrman.
  I april deltog Liridon Nuha i ett landslag i Geebee-turneringen i Helsingfors.
  Den 11 juni arrangerades återigen en kulturdag på Skanskvarn vid Gullmarsplan, med boxning, musik och författare bland annat.


EM, Jerevan, Armenien 220523

80 kg

Liridon Nuha, Hammarby-Taylor Bevan, Wales 0-5

U22-EM, Porec, Kroatien 220312-23

75 kg

16-delsfinal: Majd Alsafadi, Hammarby-Vakhtan Harutyunyan, Armenien 3-2
8-delsfinal: Majd Alsafadi, Hammarby-Yusuf Ozdemir, Turkiet 2-3

Junior-EM, Sofia, Bulgarien

92 kg

220416: Elwin Belezika, Hammarby-Mammad Guluyev Azerbajdzjan 5-0
220418, kvartsfinal: Elwin Belezika, Hammarby-Avetik Hovakimyan, Armenien 5-0
220420, semifinal: Elwin Belezika, Hammarby-Damar Thomas, England 1-4

NM, Island 220325-27

80 kg

Final: Liridon Nuha, Hammarby-Adrian Hagen, Norge 5-0

60 kg

Semifinal: Alan Zangana, Hammarby-Maher Khatib, Danmark 5-0
Final: Alan Zangana, Hammarby-Lassi Rissanen, Finland 2-3

Brasov Open, Rumänien 220222-28

92+

Semifinal: Elwin Belezika, Hammarby-Alexandru Ardeleanu, Rumänien TKO 1
Final: Elwin Belezika, Hammarby-Daniele German 5-0

Narva Fight Night 220227

63 kg: Paulina Loutchko, Hammarby-Antonia Martin, Djurgården 0-3
63,5 kg: Johan Ait Hatrit Larsson, Hammarby-Lukas Edander, Arvefjord 3-0
60 kg: Alan Zangana, Hammarby-Abbas Mohevi, IF Linnéa 1-2

Danas Pozniakas Tournament, Vilnius, Litauen

92+: Elwin Belezika, Hammarby-Matijosaiti Gytis, Litauen TKO 2

Ruskaturnaus, Tammerfors

92+, final: Agit Bilge, Hammarby-Krenar Aliu, Finland 3-1

Diplom-SM, Askim, 220604-05

Diplom A 60 kg:: 1. Belal Jeberah
Diplom A 66 kg:: 2. Ruben Gard
Diplom B 52 kg:: 1. Ali Zaheer Changezi
Diplom C 40 kg:: 1. Mohammed Arzish Changezi

Mellansvenska mästerskapen, Skarpnäck, 220514-15

M Senior A 75 kg:: 1. Ewaz Khalili
M Senior A 80 kg:: 1. Majd Alsafadi
M Senior C 92 kg:: 1. Moumen Wahbie
W Senior C 63 kg:: 1. Paulina Loutchko
M Diplom A 52 kg:: 1. Lionel Silva
M Diplom A 63 kg:: 1. Belal Jeberah
M Diplom A 66 kg:: 1. Ruben Gard
M Diplom B 57 kg:: 1. Ali Zaheer Changezi
M Diplom C 40 kg:: 1. Mohammed Arzish Changezi
M Junior C 80 kg:: 1. Noah Sundström Jalteh

Sverigerankning, april 2022

57 kg: 2. Alan Zangana, Hammarby
60 kg: 5. Ibrahim Bakhtiari, Hammarby
71 kg: 1. Anton Hellström, Hammarby, 2. Ali Amanullah Yousufi, Hammarby
75 kg: 3. Majd Alsafadi, Hammarby
80 kg: 1. Liridon Nuha, Hammarby
92 kg: 2. Agit Bilge, Hammarby
+92 kg: 4. Elwin Belezika, Hammarby






Fotboll, herrar


Hammarby inledde året med ett träningsläger i spanska Costa del Sol. Såväl herrarna som damerna tränade och spelade matcher under tio dagar i februari.
  Det blev en hel del förändringar i truppen över nyår. David Ousted, Paulinho, Vladimir Rodic och David Accam var bland dem som fick lämna. Talangerna Aziz Mohammed Ouattara såldes, liksom Akinkunmi Amoo för ett stort antal miljoner.
  I april utsåg Svensk Elitfotboll Williot Swedberg till månadens spelare och Martí Cifuentes till månadens tränare. Cifuentes upprepade bedriften i augusti.
  I juni fick backen Edvin Kurtulus debutera för det svenska A-landslaget. Därmed ”svek” han sina föräldrars hemland Kosovo, som han representerat som U21-spelare.
  Målvakten Oliver Dovin representerade U21-landslaget.
  Williot Swedberg, Jusef Erabi och Ben Engdahl spelade för P19-landslaget under året.
  Markus Karlsson spelade i P18-landslaget i flera landskamper på sommaren.
  Wilson Lindberg Uhrström representerade P16 i en turnering i Nederländerna i april.
  I P15-landslaget spelade Emil Werner, Dennis Steven och Asprilla Ponce i matcherna mot Finland i augusti. Även Adrian Lahdo var uttagen men kunde inte vara med. I Sveriges P15-landlsag Future Team deltog Ivar Steggo Forsse, TIm Lindberg, Gustav Andrén och Alvin Stålö.
  Hammarbyspelare som representerade andra länder var Astrit Selmani som spelade för Kosovo och Mohanad Jeahze som representerade Irak.


Allsvenskan

220402 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Helsingborg 2-1 (1-0)
1-0 18 Gustav Ludwigson (Mohanad Jeahze), 2-0 91 Williot Swedberg, 2-1 97 Assad Al-Hamlawi
Varningar, Hammarby: Mayckel Lahdo, Mohanad Jeahze Helsingborg: Charlie Weberg, Ravy Tsouka-Dozi, Joseph Amoako
Domare: Adam Ladebäck/Daniel Yng, Niclas Ivarsson, Pontus Olofsson
Publik: 30 126

220409 (NP3 Arena)
Sundsvall-Hammarby 1-5 (1-4)
0-1 10 Nahir Besara (Darijan Bojanic), 1-1 15 Saku Ylätupa (Pontus Engblom), 1-2 23 Edvin Kurtulus (Nahir Besara), 1-3 29 Williot Swedberg (Simon Sandberg), 1-4 35 Williot Swedberg (Gustav Ludwigson), 1-5 77 Nahir Besara (Astrit Selmani)
Varning, Sundsvall: Robert Lundström
Domare: Mohammed Al-Hakim/Peter Allheim, Mark Josef, Enzo Vesprini
Publik: 6 175

220415 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Mjällby 2-0 (0-0)
1-0 57 Gustav Ludwigson (Nahir Besara), 2-0 90 Mayckel Lahdo (Jeppe Andersen)
Varningar, Hammarby: Mohanad Jeahze Mjällby: Otto Rosengren, Ivan Kricak, David Löfquist
Domare: Joakim Östling/Simon Kristensson, Anton Sjöberg, Fredrik Hansson
Publik: 24 764

220421 (Stora Valla)
Degerfors-Hammarby 0-1 (0-1)
0-1 25 Edvin Kurtulus (Nahir Besara)
Varningar, Degerfors: Joseph-Claude Agyeman Gyau, Sean Sabetkar, Nikola Djurdjic Hammarby: Williot Swedberg, Oliver Dovin, Joel Nilsson, Bjørn Paulsen
Domare: Kristoffer Karlsson/Per Rehnlund, Mark Josef, Mohammed Al-Hakim
Publik: 4 833

220425 (Studenternas)
Sirius-Hammarby 0-3 (0-1)
0-1 41 Williot Swedberg (Simon Sandberg), 0-2 47 Nahir Besara, 0-3 78 Williot Swedberg (Bjørn Paulsen)
Varningar, Sirius: Tim Björkström Hammarby: Edvin Kurtulus, Williot Swedberg
Domare: Adam Ladebäck/Daniel Yng, Mark Josef, Farouk Nehdi
Publik: 10 038

220502 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Malmö 0-0
Varningar, Hammarby: Mohanad Jeahze, Darijan Bojanic Malmö: Erdal Rakip
Domare: Glenn Nyberg/Magbod Beigi, Andreas Söderkvist, Victor Wolf
Publik: 29 696

220508 (Guldfågeln Arena)
Kalmar-Hammarby 2-0 (2-0)
1-0 35 Noah Shamoun (Isak Jansson), 2-0 38 Noah Shamoun (Isak Jansson)
Domare: Fredrik Klitte/Robin Wilde, Christian Tennstedt, Dino Demo
Publik: 8 768

220515 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-AIK 3-3 (2-1)
0-1 9 Nabil Bahoui (Nicolas Stefanelli), 1-1 32 Gustav Ludwigson (Nahir Besara), 2-1 40 Mohanad Jeahze, 2-2 64 Sebastian Larsson straff, 3-2 72 Nahir Besara, 3-3 84 Nabil Bahoui (Erick Otieno)
Varningar, Hammarby: Mads Fenger, Edvin Kurtulus AIK: Sotirios Papagiannopoulos, Budimir Janosevic, Axel Björnström
Domare: Kristoffer Karlsson/Mehmet Culum Niklas Nyberg, Farouk Nehdi
Publik: 28 756

220522 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Norrköping 3-0 (1-0)
1-0 32 Darijan Bojanic (Mohanad Jeahze), 2-0 61 Darijan Bojanic (Loret Sadiku), 3-0 71 Astrit Selmani (Dennis Collander)
Varningar, Hammarby: Simon Sandberg, Mads Fenger, Loret Sadiku Norrköping: Jean Carlos De Brito, Jacob Ortmark, Abdulrazaq Ishaq
Domare: Kaspar Sjöberg/Robin Wilde, Andras Svensson, Enzo Vesprini
Publik: 26 137

220529 (Finnvedsvallen)
Värnamo-Hammarby 1-0 (0-0)
1-0 48 Marcus Antonsson (Oscar Johansson)
Varningar, Värnamo: William Kenndal, Marcus Antonsson, Evaldo Nascimento Lamaur Neto
Domare: Joakim Östling/Simon Kristensson, Anton Sjöberg, Adi Aganovic
Publik: 5 010

220626 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Häcken 2-2 (0-0)
0-1 58 Alexander Jeremejeff (Tomas Olai Totland), 0-2 61 Mikkel Rygaard Jensen (Blair Turgott), 1-2 82 Bubacarr Trawally (Mohanad Jeahze), 2-2 88 Björn Paulsen (Mohanad Jeahze)
Varningar, Hammarby: Loret Sadiku, Mads Fenger Häcken: Jonathan Ursin Rasheed
Domare: Fredrik Klitte/Mehmet Culum, Niklas Nyberg, Fredrik Hansson
Publik: 23 681

220703 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Djurgården-Hammarby 1-0 (0-0)
1-0 68 Gustav Wikheim (Emmanuel Banda)
Varningar, Hammarby: Edvin Kurtulus, Simon Sandberg, Loret Sadiku
Domare: Mohammed Al-Hakim/Fredrik Klyver, Niclas Ivarsson, Enzo Vesprini
Publik: 27 203

220711 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Göteborg 3-0 (1-0)
1-0 43 Nahir Besara (Mohanad Jeahze), 2-0 49 Gustav Ludwigson (Bjørn Paulsen), 3-0 72 Astrit Selmani straff
Varningar, Göteborg: Marcus Berg, Amir Al-Ammari
Domare: Andreas Ekberg/Mehmet Culum, Fredrik Klyver, Mohammed Al-Hakim
Publik: 28 837

220717 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Elfsborg 3-0 (2-0)
1-0 7 Abdelrahman Saidi (Nahir Besara), 2-0 44 Gustav Ludwigson (Nahir Besara), 3-0 74 Gustav Ludwigson (Simon Sandberg)
Varning, Elfsborg: Emmanuel Boateng
Domare: Victor Wolf/Mehmet Culum, Andreas Svensson, Fredrik Hansson
Publik: 24 612

220725 (Varberg Energi Arena)
Varberg-Hammarby 0-3 (0-2)
0-1 16 Gustav Ludwigson (Joel Nilsson), 0-2 20 Gustav Ludwigson (Nahir Besara), 0-3 65 Nahir Besara
Varningar, Varberg: Oskar Sverrisson, Robin Tranberg, Ismet Lushaku Hammarby: Jeppe Andersen
Domare: Mohammed Al-Hakim/Peter Allheim, Per Rehnlund, Fikret Buqa
Publik: 4 320

220731 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Värnamo 1-2 (0-0)
0-1 75 Marcus Antonsson (Freddy Winsth), 1-1 88 Nahir Besara straff, 1-2 92 Marcus Antonsson (Edvin Becirovic)
Varningar, Hammarby: Jeppe Andersen, Edvin Kurtulus, Darijan Bojanic, Alper Demirol, Shaquille Pinas Värnamo: Pilip Vaitsiakhovich, Victor Larsson, Robin Tihi
Domare: Kristoffer Karlsson/Mahbod Beigi, Pär Leek, Odai Alwani
Publik: 22 689

220807 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Sundsvall 3-0 (1-0)
1-0 1 Abdo Saidi (Darijan Bojanic), 2-0 71 Veton Berisha (Abdo Saidi), 3-0 85 självmål
Varning, Sundsvall: Robert Lundström
Domare: Glenn Nyberg/Mahbod Beigi, Andreas Söderkvist, Fredrik Hansson
Publik: 21 526

220815 (Gamla Ullevi)
Göteborg-Hammarby 0-1 (0-0)
0-1 77 Bubacarr Trawally (Darijan Bojanic)
Varningar, Hammarby: Mohanad Jeahze, Nahir Besara
Domare: Mohammed Al-Hakim/Fredrik Klyver, Daniel Gustavsson, Bojan Pandzic
Publik: 17 351

220822 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Degerfors 5-1 (2-1)
1-0 2 Mohanad Jeahze (Shaquille Pinas), 2-0 26 Nahir Besara (Veton Berisha), 2-1 42 Chriss-Albin Mörfelt (Joseph Gyau), 3-1 65 Veton Berisha (Nahir Besara), 4-1 76 Veton Berisha (Mohanad Jeahze), 5-1 88 Abdulrahman Saidi (Jeppe Andersen)
Varningar, Hammarby: Jeppe Andersen, Edvin Kurtulus Degerfors: Dijan Vukojevic, Gustav Granath
Domare: Bojan Pandzic/Mahbod Beigi, Peter Allheim, Rambod Beigi
Publik: 25 264

220828 (Friends)
AIK-Hammarby 2-2 (1-1)
1-0 2 John Guidetti (Erik Ring), 1-1 37 Nahir Besara (Darijan Bojanic), 2-1 46 Nicolas Stefanelli (Bilal Hussein), 2-2 59 Veton Berisha (Darijan Bojanic)
Varningar, AIK: Jesper Ceesay Hammarby: Mohanad Jeahze, Mads Fenger, Shaquille Pinas
Domare: Andreas Ekberg/Mehmet Culum, Markus Klitte, Adam Ladebäck
Publik: 45 117

220905 (Friends)
Norrköping-Hammarby 4-1 (0-1)
0-1 42 självmål, 1-1 50 Arnor Sigurdsson straff, 2-1 71 Arnor Traustason, 3-1 89 Christoffer Nyman (Arnor Sigurdsson), 4-1 96 Arnor Sigurdsson straff
Varningar, Norrköping: Ari Skúlason, Jonathan Levi, Linus Wahlqvist Hammarby: Gustav Ludwigson, Davor Blazevic, Alper Demirol
Domare: Joakim Östling/Robin Wilde, Daniel Yng, Andreas Dufva-Johansson
Publik: 13 078

220911 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Djurgården 0-0
Varning, Hammarby: Edvin Kurtulus
Domare: Mohammed Al-Hakim/Fredrik Klyver, Robin Wilde, Glenn Nyberg
Publik: 27 987


Svenska Cupen

220220 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Falkenbergs FF 2-1 (2-0)
1-0 33 Gustav Ludwigson, 2-0 36 Richard Magyar, 2-1 54 Wilhelm Ärlig
Varningar, Hammarby: Jeppe Andersen, Björn Paulsen Falkenberg: Linus Dahl
Domare: Tess Olofsson/Christian Tennstedt, Josef Alacam, Rambod Beigi
Publik: 14 153

220226 (Ånge IP)
Ytterhogdals IK-Hammarby 1-6 (0-3)
0-1 13 Joel Nilsson, 0-2 26 Astrit Selmani, 0-3 43 Richard Magyar, 0-4 50 Astrit Selmani, 1-4 53 Santeri Surkka, 1-5 61 Astrit Selmani, 1-6 84 Mayckel Lahdo
Varningar, Ytterhogdal: Ragib Alassan, Santeri Surkka, Jelaino Fonseca Hammarby: Darijan Bojanic, Alper Demirol
Domare: Glenn Nyberg/Martin Palm, Robert Nyberg, Robin Albertsson
Publk: 700

220306 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-BK Häcken 4-0 (2-0)
1-0 38 Darijan Bojanic, 2-0 45 självmål (Astrit Selmani), 3-0 60 Jeppe Andersen (Astrit Selmani), 4-0 94 Björn Paulsen (Gustav Ludwigson)
Varningar, Hammarby: Astrit Selmani, Jeppe Andersen, Mohanad Jeahze Häcken: Valgeir Fridriksson
Domare: Adam Ladebäck/Daniel Yng, Mark Josef, Jesper Fredholm
Publik: 14 820

220313 (kvartsfinal, Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-IFK Norrköping 3-2 (1-2) Biljett
0-1 17 Christoffer Nyman, 0-2 20 Christoffer Nyman, 1-2 42 Nahir Besara, 2-2 50 Darijan Bojanic, 3-2 57 Astrit Selmani, straff
Varningar, Hammarby: Richard Magyar, Simon Sandberg Norrköping: Jean Carlos De Brito, Linus Wahlqvist
Utv, Norrköping Jacob Ortmark (2 gula, 45, 92)
Domare: Kristoffer Karlsson/Fredrik Klyver Niclas Ivarsson, Mohammed Al-Hakim
Publik: 15 759

220319 (semifinal, Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Elfsborg 1-0 (1-0)
1-0 27 Nahir Besara
Varningar, Hammarby: Simon Sandberg, Mads Fenger Elfsborg: Per Frick
Domare: Fredrik Klitte/Niklas Nyberg, Marcus Lundgren Klitte, Victor Wolf
Publik: 22 737

220526 (final, Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Malmö FF 3-4 es (0-0)
Sergio Peña Flores miss, Nahir Besara miss, 0-1 Veljko Birmancevic, 1-1 Mads Fenger, 1-2 Jo Inge Berget, 2-2 Bubacarr Trawally, 2-3 Martin Olsson, 3-3 Abbe Khalili, 3-4 Ola Toivonen, Astrit Selmani miss
Varningar, Hammarby: Abbe Khalili, Björn Paulsen Malmö: Ola Toivonen, Jo Inge Berget
Domare: Andreas Ekberg/Mehmet Culum, Fredrik Klyver, Fredrik Klitte
Publik: 29 214


Svenska Cupen 2022/23

220702
Huddinge IF-Hammarby TFF wo (HTFF fick inte matchen flyttad av förbundet)

220901 (Rosvalla IP)
Nyköpings BIS-Hammarby 1-2 (0-1)
0-1 8 Mads Fenger straff, 0-2 53 självmål, 1-2 77 Enis Ahmetovic
Varningar, Nyköping: Kevin Jarrett, Abdulmannan Khalil, Enis Ahmetovic, Abdoul Diallo Hammarby: Nathaniel Adjei
Domare: Andreas Dufva-Johansson/Anders Böwing, Ajdin Mlivic
Publk: 2 856


Träningsmatcher

220129 (Studenternas)
Sirius-Hammarby 1-3 (1-1)
1-0 27 Christian Kouakou (Moustafa Zeidan), 1-1 40 Mayckel Lahdo (Darijan Bojanic), 1-2 59 Filston Manawa straff, 1-3 68 Aziz Harabi
Domare: Rambod Beigi/Omar Majid, Robert Fornstedt
Publik: 1 000

220205 (Marbella Football Center)
Hammarby-IFK Göteborg 2-0 (1-0)
1-0 37 Gustav Ludwigson straff, 2-0 66 Richard Magyar
Varningar: Simon Sandberg, Richard Magyar
Publik: 300

220209 (Arrayo Enmedio)
Hammarby, Vélez CF, Spanien (div 4) 5-0
1.0 Astrit Selmani, 2-0 Astrit Selmani, 3-0 Joel Nilsson, 4-0 Gory Diocunda, 5-0 Jusef Erabi

220211 (Arraya Enmedio)
Hammarby-Molde FK, Norge 1-3 (0-1)
0-1 21 Magnus Wolff Eikrem, 1-1 55 Jusef Erabi, 1-2 56 Datro Fofana, 1-3 72 Datro Fofana
Varning: Jeppe Andersen

220326 (Bolt Arena)
HJK Helsingfors-Hammarby 2-2 (1-2)
1-0 34 Bojan Radulovic, 1-1 36 Gustaf Ludwigson, 1-2 39 Joel Nilsson, 2-2 71 Bojan Radulovic straff

220614 (Årsta IP)
Hammarby-IK Brage 2-1
Mål, Hammarby: Richard Magyar, Nahir Besara

220618 (Stadsparksvallen)
Jönköping Södra-B-betonat Hammarby 0-0
Publik: 1 296

220619 (Visma Arena)
Öster-Hammarby 1-2
0-1 18 Astrit Selmani straff, 0-2 25 Astrit Selmani
Publik: 1 375

220720 (The Den)
Millwall FC-Hammarby 3-5 es (0-0)

Publik: 1 992






Fotboll, damer


Hammarby kom med stor optimism in i den här säsongen. Laget fick samma förutsättningar som herrlaget genom ett tiodagarsläger i Marbella, Spanien, där man kunde ladda upp under bästa förutsättningar.
  Madelen Janogy togs ut till Algarve Cup i februari, så det blev mycket Spanien i februari för henne.
  Till EM åkte Janogy dock ur truppen så Hammarbyinslaget blev nyförvärvet Jonna Andersson.
  På höstkanten gjorde Janogy comeback i VM-kvaltruppen tillsammans med Jonna Andersson. Även Matilda Vinberg fick följa med på samlingen för att senare spela med i U23-landslaget.
  I F19-landslaget spelade Ellen Wangerheim, Matilda Vinberg och Sara Eriksson EM-kval. På grund av den förstnämndas långtidsskada så blev de två andra som fick spela EM.
  Mercy Sabuni Söderling representerade F18-landslaget i en landskamp mot Norge i september.
  Maja Wangerheim, Smilla Holmberg och Bella Andersson spelade i F16-landslaget i en fyrnationsturnering i maj. Även Lykke Ihrfelt tillhörde truppen under året.
  Anna Tamminen, Eva Nyström och Adelina Engman tillhörde finska A-landslaget under året. Det danska förvärvet Simone Boye Sørensen representerade Danmark under säsongen. Och i Australiens landslag, ledd av gamla Hammarbytränaren Tony Gustavsson, spelade Kyra Cooney-Cross och Courtney Nevin.
  I augusti utsågs Vilde Hasund till månadens spelare i allsvenskan.


Allsvenskan

220326 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Eskilstuna 0-3 (0-2) Biljett
0-1 8 Ngozi Sonia Okobi-Okeoghene, 0-2 45 Mia Jalkerud, 0-3 78 Noor Hoelsbrekken Eckhoff
Varning, Hammarby: Alice Carlsson
Domare: Tess Olofsson/Almira Spahic, Ida Kellström, Sara Persson
Publik: 7 877

220401 (Bravida Arena)
Häcken-Hammarby 4-1 (2-0)
1-0 11 Stine Larsen, 2-0 37 Stine Larsen, 3-0 53 självmål, 4-0 67 Mille Gejl Jensen, 4-1 85 Eva Nyström
Varning, Häcken: Molly Johansson
Domare: Sara Persson/Ida Kellström, Camilla Stendahl, Daniel Särén
Publik: 1 475

220417 (Hammarby IP)
Hammarby-Piteå 1-0 (0-0)
1-0 77 Emilia Larsson (Matilda Vinberg)
Varning, Hammarby: Fanny Hjelm Rönnlund, Emilia Larsson Piteå: Cecilia Edlund, Katrina Guillou
Domare: Ulrica Löv/Leonora Heimdahl, Daniel Tekeste, Teddy Dahlin
Publik: 1 109

220420 (Linköping Arena)
Linköping-Hammarby 3-1 (2-0)
1-0 8 Amalie Jørgensen Vangsgaard (Alva Selerud), 2-0 10 Amalie Jørgensen Vangsgaard (Alva Selerud), 3-0 64 Amalie Jørgensen Vangsgaard, 3-1 66 Courtney Nevin
Domare: Ulrica Löv/Simon Butros, Leonora Heimdahl, Emanoel Tanzi
Publik: 907

220424 (Hammarby IP)
Hammarby-Umeå 2-0 (1-0)
1-0 30 Vilde Hasund (Ellen Schampi), 2-0 79 Ellen Wangerheim (Matilda Vinberg)
Domare: Eva Svärdsudd/Leonora Heimdahl, Oscar Forsberg, Teddy Dahlin
Publik: 923

220429 (Malmö IP)
Rosengård-Hammarby 4-1 (2-1)
1-0 14 Stefanie Sanders, 1-1 17 Emilia Larsson, 2-1 45+1 Olivia Schough, 3-1 82 Bea Spung, 4-1 93 Olivia Schough
Domare: Ulrica Löv/Alisa Levälampi, Heba Saadieh, Alexander Bergqvist
Publik: 1 225

220508 (Hammarby IP)
Hammarby-Vittsjö 2-2 (1-1)
0-1 6 Sarah Stratigakis, 1-1 37 Emilia Larsson, 2-1 79 Madelen Janogy, 2-2 82 Clare Polkinghorn
Varningar, Hammarby: Ellen Gibson, Courtney Nevin, okänd Vittsjö: Sarah Stratigakis, Katrina Gorry
Domare: Sandra Almkvist/Leonora Heimdahl, Ayse Bozkurt, Stefan Jovanovic
Publik: 1 016

220512 (Grimsta IP)
BP-Hammarby 0-2 (0-2)
0-1 27 Ellen Wangerheim (Cortney Nevin), 0-2 38 självmål
Varningar, BP: Jennifer Sjösten, Frida Thörnqvist Hammarby: Courtney Nevin, Emilia Larsson, Adelina Engman
Domare: Maral Mirzai Beni/Heba Saadieh, Ahmed Sami, Cecilia Ekwall
Publik: 623

220516 (Hammarby IP)
Hammarby-Kristianstad 0-2 (0-1)
0-1 32 Emmi Alanen, 0-2 54 Sheila van den Bulk
Varning, Hammarby: Madelen Janogy
Domare: Sara Wiinikka/Heba Saadieh, Leonora Heimdahl, Teddy Dahlin
Publik: 1 008

220523 (Stadion)
Djurgården-Hammarby 1-2 (0-0)
0-1 54 Vilde Hasund (Emilia Larsson), 1-1 73 Tilde Lindwall (Hayley Dowd), 1-2 91 Elsa Karlsson
Varningar, Djurgården: Kamilla Lilhammer Karlsen Hammarby: Emilia Larsson, Ellen Gibson
Domare: Sara Wiinikka/Ida Kellström, Josefine Bastås, Odai Alwani
Publik: 1 854

220529 (Guldfågeln Arena)
Kalmar-Hammarby 1-5 (1-0)
1-0 26 Alyssa Mae Walker, 1-1 49 Madelen Janogy, 1-2 53 Courtney Nevin (Madelen Janogy), 1-3 69 Ellen Gibson, 1-4 80 Madelen Janogy (Emma Jansson), 1-5 82 Madelen Janogy
Varning, Kalmar: Hallbera Gudny Gisladottir
Domare: Lovisa Johansson/Josefine Bastås, Henrik Svensson, Jovan Bjelajac
Publik: 311

220605 (Hammarby IP)
Hammarby-AIK 2-0 (2-0)
1-0 36 Courtney Nevin (Emilia Larsson), 2-0 39 Emma Jansson (Courtney Nevin)
Varningar, Hammarby: Adelina Engman AIK: Sara Nordin, Agnes Nyberg, Adelisa Grabus, Milla-Maj Majasaari
Domare: Anastasia Oberlauf Poopuu/Josefin Aronsson, Elsa Wisting, Laura Rapp
Publik: 2 634

220608 (Behrn Arena)
KIF Örebro-Hammarby 0-1 (0-1)
0-1 43 Madelen Janogy (Emilia Larsson)
Varningar, KIF: Berglind Ros Augustdottir Hammarby: Matilda Vinberg, Madelen Janogy
Domare: Laura Rapp/Leonora Heimdahl, Caroline Lindqvist, Ahmed Abid
Publik: 2 023

220612 (Hammarby IP)
Hammarby-IFK Kalmar 4-0 (3-0)
1-0 2 Emma Jansson (Courtney Nevin) 2-0 28 Adelina Engman, 3-0 45 Emma Jansson straff, 4-0 74 Eva Nyström
Varningar, Hammarby: Sara Eriksson Kalmar: Alyssa Mae Walker, Hallbera Gudny Gisladottir
Domare: Laura Rapp/Alisa Levälampi, Fernando Gonzalez, Stefan Jovanovic
Publik: 983

220617 (Hammarby IP)
Hammarby-Häcken 1-2 (0-0)
0-1 52 Marika Bergman Lundin, 0-2 53 Andrine Stolsmo Hegerberg, 1-2 96 Matilda Vinberg
Varningar, Häcken: Anna Julia Csiki, Marika Bergman Lundin
Domare: Eva Svärdsudd/Alisa Levälampi, Heba Saadieh, Adli Assali
Publik: 1 464

220814 (Tunavallen)
Eskilstuna Utd-Hammarby 0-1 (0-1)
0-1 27 Vilde Hasund
Varningar, Eskilstuna: Anna Oskarsson, Matilda Plan
Domare: Eva Svärdsudd/Jilan Taher, Pierre Zakaria, Elias Khori
Publik: 1 478

220821 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Djurgården
1-0 7 Vilde Hasund (Matilda Vinberg), 2-0 46 Madelen Janogy (Vilde Hasund), 3-0 59 Madelen Janogy (Vilde Hasund)
Domare: Eva Svärdsudd/Josefin Aronsson, Jilan Taher, Ulrica Löv
Publik: 8 978

220828 (Umeå Energi Arena SOL)
Umeå-Hammarby 0-3 (0-1)
0-1 13 Madelen Janogy, 0-2 56 Matilda Vinberg, 0-3 91 Vilde Hasund
Domare: Sofie Borck Janeheim/Mattias Eriksson, Mattias Jonsson, Mattias Hiding
Publik: 1 428

220910 (Hammarby IP)
Hammarby-Rosengård 2-0 (2-0)
1-0 17 Madelen Janogy (Vilde Hasund), 2-0 24 Madelen Janogy (Jonna Andersson)
Varningar, Hammarby: Matilda Vinberg Rosengård: Jessica Wik, Sofie Bruun Bredgard
Domare: Sara Wiinikka/Alisa Levälampi, Leonora Heimdahl, Sam Seno
Publik: 1 538

220616 (Kristianstads Fotbollsarena)
Kristianstad-Hammarby 3-1 (1-0)
1-0 12 Amanda Jacobsen Andradottir (Emma Petrovic), 2-0 54 Tabitha Tindell (Mia Carlsson), 3-0 72 Emelia Oskarsdottir, 3-1 83 Vilde Hasund (Fanny Hjelm)
Varningar, Kristianstad: Evelyne Viens Hammarby: Courtney Nevin
Domare: Maral Mirzai Beni/Leonora Heimdahl, Zilhad Zigovic, Fidan Hasani
Publik: 725


Svenska Cupen

220227 (Hammarby IP)
Hammarby-IF Brommapojkarna 4-0 (2-0)
1-0 3 Hanna Folkesson, 2-0 23 Emma Jansson, 3-0 56 Vilde Hasund, 4-0 68 Vilde Hasund
Varning, BP: Klara Andrup
Domare: Lovisa Johansson/Emelie Elfstrand, Ida Kellström, Lukas Wallin
Publik: 723

220306 (Hammarby IP)
Bollstanäs SK-Hammarby 0-11 (0-6)
0-1 1 Madelen Janogy, 0-2 9 Emilia Larsson, 0-3 19 Vilde Hasund, 0-4 39 Ellen Wangerheim, 0-5 42 Matilda Vinberg, 0-6 44 Madelen Janogy, 0-7 56 Ellen Wangerheim, 0-8 59 Emma Jansson, 0-9 71 Ellen Wangerheim, 0-10 83 Emma Westin, 0-11 87 Emilia Larsson
Varningar, Hammarby: Matilda Vinberg, Emma Jansson
Domare: Hanna Laajanen/Josefine Bastås, Leonora Heimdahl, Teddy Dahlin
Publik: 322

220313 (Hammarby IP)
Hammarby-Umeå IK 3-2 (1-1)
1-0 3 Vilde Hasund, 1-1 39 Henna-Riikka Honkanen, 2-1 47 Matilda Vinberg, 3-1 82 Madelen Janogy, 3-2 85 Sarah Mellouk
Varningar, Hammarby: Hanna Folkesson Umeå: Olivia Holm, Sarah Mellouk
Domare: Sara Wiinikka/Emelie Elfstrand, Leonora Heimdahl, Eva Svärdsudd
Publik: 457

220319 (semifinal, Hammarby IP)
Hammarby-BK Häcken 1-2 ef (1-1)
1-0 12 Matilda Vinberg, 1-1 42 Stine Larsen, 1-2 109 Johanna Rytting Kaneryd
Varningar, Hammarby: Vilde Hasund Häcken: Filippa Curmark, Marika Bergman Lundin, Dilja Yr Zomers
Utv, Häcken Anna Julia Csiki (2 gula, 32, 112)
Domare: Lovisa Johansson/Ida Kellström, Elsa Wisting, Ulrica Löv
Publik: 905


Svenska Cupen 2022/23

220921 IFK Norrköping-Hammarby (Platinumcars Arena)


Victoria Cup

220327 (8-dels, Brantbrinks IP)
Huddinge IF-Hammarby 2-12 (2-6)
Hammarby: Emilia Larsson 4, Esme Faulds 3, Vendela Dreifaldt 2, Lykke Ihrfelt 2, Sara Eriksson
Publik: 80

220504 (kvartsfinal, Mälarhöjdens IP)
Mälarhöjdens IK-Hammarby 1-6
Mål, Hammarby: Eden Lind 2, Bella Andersson, Esme Faulds, Smilla Holmberg, Mercy Sabuni Söderling
Publik: 205

220612 (semifinal, Grimsta)
Brommapojkarna-Hammarby 4-1 (2-1)
Mål, Hammarby: Eden Lind
Publik: 64


Träningsmatcher

220129 (Hammarby IP)
Hammarby-Älvsjö 8-0 (4-0)
1-0 9 Madelen Janogy (Adelina Engman), 2-0 23 Adelina Engman (Madelen Janogy), 3-0 32 Ellen Wangerheim (Hanna Kohl), 4-0 35 Ellen Gibson, 5-0 60 Nina Jakobsson straff, 6-0 75 Emma Westin, 7-0 79 Nina Jakobsson, 8-0 81 Vilde Hasund
Varning, Hammarby: Ellen Gibson
Domare: Jesper Fredholm/Emelie Elfstrand, Josefin Aronsson
Publik: 250

220207 (Santa Maria Polo Club, Marbella)
Hammarby-Rosenborg BK, Norge 1-3 (0-3)
0-1 23 Skinnes Hansen, 0-2 25 Sara Kanutte Fornes, 0-3 39 Sara Kanutte Fornes, 1-3 87 Matilda Vinberg (Adelina Engman)
Varning, Hammarby: Mercy Söderling

220211 (Santa Maria Polo Club, Marbella)
Hammarby-SK Brann, Norge 2-0 (1-0)
1-0 43 Emilia Larsson (Matilda Vinberg), 2-0 57 Emma Jansson (Ellen Wangerheim)
Varning, Hammarby: Eva Nyström

220219 (Hammarby IP)
Hammarby-Lidköpings FK 2-1 (1-0)
1-0 24 Nina Jakobsson, 2-0 57 Emma Jansson 2-1 62 Hanna Boubezari
Domare: Hanna Laajanen/Alisa Levälampi, Ayse Bozkurt

220731 (Lessebo IP)
Husqvarna FF (div 1)-Hammarby 0-5 (0-2)
Mål: Emma Jansson 2, Matilda Vinberg, Vilde Hasund, Ellen Schampi

220806
Linköping FC-Hammarby 2-1



Spelartruppen

Målvakter:
27. Hanna Kohl, 24 år (Umeå IK)
28. Kathrine Larsen, 28 år (Klepp IL, Norge)
1. Anna Tamminen, 27 år
Försvarare:
18. Alice Carlsson, 26 år
8. Ellen Gibson, 25 år
15. Elsa Karlsson, 29 år
5. Courtney Nevin, 19 år (Melbourne Victory, Australien)
2. Eva Nyström, 22 år
15. Ellen Schampi, 19 år (Morön BK)
23. Emma Westin, 23 år (studier, USA)
Mittfältare:
19. Kyra Cooney-Cross, 19 år (Melbourne Victory, Australien)
7. Adelina Engman, 28 år (Växjö)
4. Sara Eriksson, 18 år (ny)
17. Hanna Folkesson, 33 år
6. Fanny Hjelm, 30 år
10. Emma Jansson, 25 år
16. Emilia Larsson, 23 år
Anfallare
9. Madelen Janogy, 26 år
13. Matilda Vinberg, 18 år
11. Ellen Wangerheim, 18 år
Tränare:
Pablo Piñones-Arce
Ass tränare:
Rafael Roldán
Målvaktstränare:
Sofia Lundgren
Team Manager:
Cathrine Dahlström
Lagledare:
John Fransson
Fysioterapeut:
Filippa Sparf
Caroline Svedjeby
Rebecka Zaar Chindove (äv. näringsfysiolog)
Naprapat:
Jill Buskas
Sportchef:
Johan Lager






Friidrott


Grete Ahlberg startade året med att sätta nytt klubbrekord i viktkastning i Westinghouse Inlagda Gurkspel i Västerås i januari. Hon kastade hela 21.20m vilket är det tredje bästa i Sverige genom tiderna.
  I Nordenkampen 12-13 februari, där hon och även Nora Lundin deltog, slog hon till igen och förbättrade sitt rekord med 18 centimeter och nådde den näst längsta kastet i Sverige genom tiderna.
  Under utesäsongen gick det inte sämre. Via en reservplats deltog hon i VM i Eugene, Oregon, USA, och var rankad 29:a i släggtävlingen. Men väl där tog hon sig till final.
  Hon deltog även i EM. Där gick det inte lika bra. Med ett kast på 67,29 slutade hon nia.
  Vid SM i maraton, Stockholm Marathon, kom Eskil Persson på total 53:e plats, vilket räckte till en bronsmedalj i veteranklassen M45.
  Vid veteran-VM i Finland vann Matthew Brown guld i diskus i klassen M40 med ett kast på 47,72m.
  110 m häcklöparen Markus Moberg tog sig till semifinal i JVM i Cali, Columbia i början av augusti. I semin slutade han femma med personbästat 13,76.
  Flera Hammarbyare tog plats i U20-landslaget i Nordiska juniorlandskampen i juli. Det var Alexander Pilgrim (400 m och 4x400 m, Nils Holm (5000 m), Markus Moberg (110 m häck), Arvid Wändesjö (110 m häck), Noah Bucht Wesslén (400 m häck), Teodor Borgius (stav) och Viktor Vall (4x100 m).
  Esther Sahlqvist var Hammarbys representant vid ungdoms-PS Europa i Banská Bystrica, Slovakien. Där blev hon näst bäst på 100 m häck med tiden 13,56. På försöken hade hon den allra snabbaste tiden med 13,49.

  Midnattsloppet var äntligen tillbaka IRL efter pandemin, och samlade som vanligt tusentals löpare. Bästa Hammarbyplacering gjorde Niklas Jonsson som blev fyra på 31.10.
  Helgen 3-4 september avgjordes Finnkampen i Helsingfors och Grete Ahlberg vann släggan, medan trestegshopparen Erik Ehrlin blev femma i sin gren. I ungdomslandskampen var Esther Sahlqvist med i laget som vann 4x100 meter.


Inne-SM

P19

60 m: 1. Jonatan Borg, 6,89
60 m häck: 1. Arvid Wändesjö, 7,89
Stav: 1. Teodor Borgius, 486

P16

60 m häck: 2. Elias Kapell
Sjukamp: 2. Elias Kapell

P15

200 m: 3. Vilmer Karlsson
1000 m: 1. Vilmer Karlsson

Kvinnor

Vikt: 1. Sara Forsell, Motala AIF, 20,54 2. Grete Ahlberg, Hammarby, 20,37

F19

Stav: 3. Alannah Hellstadius

F17

Längd: 2. Agnes Jansson

F16

60 m: 2. Esther Sahlqvist
60 m häck: 1. Esther Sahlqvist
Kula: 2. Ellen Forsell
Vikt: 2. Ellen Forsell
Femkamp: 2. Esther Sahlqvist

F15

200 m: 3. Matilda Borg
Stav: 2. Ella Johansson

M45

3000 m: 2. Eskil Persson, 9.26,81

M60

Vikt: 3. Håkan Johansson


Ute-SM

Män

100 m: 2. Dennis Otieno, Hammarby, 10,47
Tresteg: 2. Erik Ehrlin, 15,41

P19

4x100 m: 1. Hammarby (Arvid Wändesjö, Alexander Pilgrim, Jonatan Borg, Viktor Wall)
Stafett 1000 m: 2. Hammarby

P17

Stafett 1000 m: 3. Hammarby

P16

Tiokamp: 2. Elias Kapell, 3. Felix Holmqvist

P15

4x80 m: 3. Hammarby
3x800 m: 1. Hammarby (Jonas Atlassi, Bill Norlin, Vilmer Karlsson)

Kvinnor

Slägga: 1. Grete Ahlberg, Hammarby, 66,50

F17

4x100 m: 3. Hammarby

F15

4x80 m: 2. Hammarby
3x800 m: 1. Hammarby (Ella Johansson, Julia Wändin, Matilda Borg)

M45

10 000 m: 1. Eskil Persson, Hammarby
Maraton: 3. Eskil Persson, Hammarby
Halvmaraton: 2. Eskil Persson, Hammarby

M60

Slägga: 3. Håkan Johansson, Hammarby
Vikt;: 3. Håkan Johansson, Hammarby

M75

10 km landsväg: 1. Lars Svidén, Hammarby


Lag-SM

USM, 17 år eller yngre

1. Hammarby 175p
2. Turebergs FK lag 1, 170p
3. Hässelby SK, 155p
4. Malmö AI, 147p
5. Upsala IF, 144p
6. Täby IS, 137p
7. Huddinge AIS, 112p
8. IFK Växjö, 111p
9. Västerås FK, 107p
10. IF Göta, Karlstad, 104p
11. Turebergs FK lag 2, 96p
12. IFK Lund, 94p
13. KFUM Örebro, 73p


Inne-DM

P13

60 m: 2. Alessandro Mancinella

P12

600 m: 3. Ivar Janson

F13

60 m: 2. Smilla Runeborg

F12

600 m: 2. Hilda Järvinen, 3. Isabella Glod
Längd: 3. Isabella Glod

M45

400 m: 2. Eskil Persson
800 m: 2. Eskil Persson
1500 m: 1. Eskil Persson
3000 m: 1. Eskil Persson

M60

Vikt: 1. Håkan Johansson


Ute-DM

Män

Diskus: 1. Matthew Brown

P19

100 m: 2. Alexander Pilgrim
200 m: 3. Alexander Pilgrim
400 m: 2. Alexander Pilgrim
110 m häck: 1. Markus Moberg
Stav: 3. Teodor Borgius

P17

200 m: 1. Alfred Berglind
110 m häck: 2. Aron Gullberg
300 m häck: 1. Alfred Berglind
Stav: 2. Elix Holmqvist
Tresteg: 3. Felix Holmqvist
Kula: 1. Felix Holmqvist
Diskus: 1. Felix Holmmqvist, 2. Adam Torbjörnsson, 3. Alfred Berglind
4x100 m: 1. Hammarby
Parkstafett: 2. Hammarby

P16

800 m: Filip Herre
300 m häck: Elias Kapell
Längd: 1. Elias Kapell, 3. Felix Holmqvist
Tresteg: 3. Felix Holmqvist
Diskus: 3. Felix Holmqvist

P15

80 m: 2. Anton Roslund, 3. Noah Holmlund
300 m: 3. Vilmer Karlsson 800 m: 2. Villmer Karlsson
300 m häck: 1. Anton Roslund
Höjd: 2. Anton Roslund
Längd: 1. Anton Roslund
Tresteg: 2. Anton Roslund
Stav: 3. Quincy Hacket
Slägga: 1. Christoffer Bélec
Spjut: 1. Hannes Johansson
Kula: 2. Christoffer Bélec
Diskus: 2. Christoffer Bélec
4x80 m: 2. Hammarby
Parkstafett: 2. Hammarby

P14

300 m häck: 2. Theodor Håkansson
Höjd: 3. Ricky Wahlberg
Längd: 2. Leon Hermansen
< Kula: 2. Ricky Wahlberg
Diskus: 2. Ricky Wahlberg

P13

Längd: 1. Alessandro Mancinella
Stav: 2. Jumanne Hackett
Kula: 1. Jumanne Hackett
Diskus: 1. Jumanne Hackett
Slägga: 1. Jumanne Hackett
Spjut: 1. Jumanne Hackett

P12

200 m: 2. Ivar Janson
Längd: 2. Ivar Janson, 3. Hugo Winterman

Kvinnor

400 m: 3. Albertina Brandt
1 500 m: 1. Filippa Ramberg
Kula: 3. Frida Krantz
Diskus: 2. Frida Krantz
Parkstafett: 2. Hammarby

F19

Diskus: 1. Frida Krantz

F17

100 m: 1. Emmy Wolgast
200 m: 3. Emmy Wolgast
Slägga: 2. Linnéa Lindefalk

F16

100 m: 3. Esther Sahlqvist
100 m häck: 1. Esther Sahlqvist, 3. Lii Jabbour Clarke
300 m häck: 1. Esther Sahlqvist
Tresteg: 3. Lii Jabbour Clarke
Kula: 2. Ellen Forsell
Spjut: 2. Tove Olsson

F15

300 m: 2. Matilda Borg
800 m: 1. Matilda Borg
300 m häck: 2. Ella Johansson
1 500 m hinder: 3. Ella Johansson
4x80 m: 1. Hammarby
Parkstafett: 1. Hammarby (Ella Johansson, Matilda Borg, Judith Nielsen, Julia Wändin, Tyra Sparv)

F14

300 m häck: 1. Tyra Sparv
800 m: 2. Inez Resare
Längd: 2. Tyra Sparv

F13

200 m häck: 1. Amanda Broberg Rydqvist
Längd: 2. Malva Lönn
Parkstafett: 2. Hammarby

F12

200 m: 2. Hilda Järvinen, 3. Stella Hagström
600 m: 2. Hilda Järvinen
Höjd: 3. Märta Lundin
Stav: 1. Stella Hagström
Kula: 2. Hilda Järvinen, 3. Märta Lundin
Diskus: 2. Hilda Järvinen



Futsal, herrar


SVENSKA FUTSALLIGAN

Örebro SK 22 18 22105-38 56
IFK Uddevalla221732114-5854
Hammarby22142694-5644
Stallarholmens SK22124682-7440
Norrköpings FK22112994-8535
Skoftebyns IF22112973-7635
IFK Göteborg221011198-6431
Borås AIK2285998-8829

Örebro FC22751097-9326
AFC Eskilstuna22431565-9515
Torslanda IK22221852-1248
Libertà FC2221 1952-1737

CHAMPIONS LEAGUE PRELIMINARY ROUND GRUPP D

Hammarby 3 2 0 116-9 6

JB Futsal Gentofte320112-116
FC SMS Viimsi320116-76
Sparta Belfast30035-220

Lagbild.

Lagbild från träningsläger i Barcelona.

Lagbild inför Champions league.

Lagbild på Malta under Champions leagues andra runda.
Hammarby lyckades inte försvara titeln ytterligare en gång. IFK Uddevalla blev för svåra i semifinalen. Sedan vann, inte oväntat, hårdsatsande Örebro SK SM-guldet.
  Hammarbys Tolga Ayranci, Gabriel Diaz och Liridon Makolli togs ut till dubbellandskampen mot Österrike i september. Även Sebastian Holmquist fick representera Sverige vid en turnering i november. Hela kvartetten togs senare ut till Nordic Cup i Karlskrona i december.
  När VM-kvalet inleddes i april spelade Makolli, Nima Kadivar och Peiman Pahlevan Afshari.


Futsalligan

210917 (Åby Arena)
Norrköping-Hammarby 1-4 (1-1)
1-0 17 Daniel Matkovic, 1-1 19 självmål, 1-2 38 Liridon Makolli, 1-3 39 Liridon Makolli, 1-4 39.20 Liridon Makolli
Domare: Haris Curovac, Liridon Hasani, Carlos Kaly
Publik: 150

210926 (Stenungsund Arena)
Libertà FC-Hammarby 1-8 (0-1)
0-1 18.42 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-2 21.15 Liridon Makolli, 0-3 31.20 Peiman Pahlevan Afshari, 0-4 32.18 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-5 33.26 Liridon Makolli, 1-5 34.29 Alban Tahiri, 1-6 35.22 Gabriel Diaz, 1-7 36.21 självmål, 1-8 39.40 Patrick Gaete Ortega
Domare: George Jansizian, Abdelmasih Gergess, Bartek Svaberg
Publik: 39

211002 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Borås 1-1 (1-1)
1-0 13.59 Peiman Pahlevan Afshari, 1-1 16.48 Kasper Blom
Domare: Haris Curovac, Daniel Särén, Mauritz Grendin
Publik: 233

211010 (Thomas Arena)
Stallarholmen-Hammarby 2-1 (1-1)
1-0 8.38 Patrik Mallengren, 1-1 12.20 Liridon Makolli, 2-1 36.21 Sebastian Kantolic Nygårds
Domare: David Glavonjic, Odai Alwani, Liridon Hasani
Publik: 245

211017 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro FC 4-3 (2-2)
0-1 2.15 Mads Falck, 1-1 5.18 Alexander Browne, 1-2 16.15 Christoffer Skoog, 2-2 18.28 Jonatan Almendra Cifuentes, 3-2 30.56 Alan Arslan, 4-2 36.44 Pelman Pahlevan Afshari
Domare: Abdelmasih Gergess, Liridon Hasani, Teddy Dahlin
Publik: 235

211022 (Eriksdalshallen)
Hammarby-AFC Eskilstuna 2-1 (1-1)
0-1 4.37 Nikola Durovic, 1-1 13.40 Özgür Yasar, 2-1 22.47 Gabriel Diaz
Domare: George Jansizian, David Glavonjic, Haris Curovac
Publik: 320

211107 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skoftebyn 2-0 (0-0)
1-0 21.07 Liridon Makolli, 2-0 34.43 Alexander Browne
Domare: Odai Alwani, Carlos Kaly, Teddy Dahlin
Publik: 160

211120 (Agnebergshallen)
Uddevalla-Hammarby 6-4 (4-1)
1-0 2.34 Fredrik Söderqvist, 2-0 7.25 Younes Raisi straff, 3-0 11.12 Granit Berisha, 3-1 17.48 Özgür Yasar, 4-1 19.30 Fredrik Söderqvist straff, 5-1 22.49 Noraldin Azizi, 5-2 27.00 Özgür Yasar, 5-3 31.33 Özgür Yasar, 5-4 36.00 Özgür Yasar, 6-4 38.22 Donat Gashi
Domare: Ademir Avdic, Joseph Matti, Oguz Acikgöz
Publik: 783

211124 (Gamla Idrottshuset)
Örebro SK-Hammarby 5-0 (3-0)
1-0 1.08 Senad Berisha, 2-0 12.17 Sergio Morales González, 3-0 15.58 Leonardo Mieli Zanata, 4-0 33.46 Senad Berisha, 5-0 36.05 Sergio Morales González
Domare: Ademir Avdic, David Glavonjic, Nedim Prguda
Publik: 1 287

211127 (Prioritet Serneke Arena)
Torslanda-Hammarby 4-5 (2-2)
0-1 5.30 självmål, 1-1 7.10 Arvid Olofsson, 2-1 8.50 Edward Holmén, 2-2 17.32 Fredrik Notice, 2-3 25.10 Fredrik Notice, 3-3 25.20 Can Aslaner, 3-4 27.10 Fredrik Notice, 3-5 31.40 Fredrik Notice, 4-5 39.30 Patrik Falk
Domare: Abdelmasih Gergess, Odai Alwani, Stefan Andrade
Publik: 124

211205 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IFK Göteborg 2-8 (1-5)
0-1 3.57 Wahid Jawid, 0-2 6.46 Wahid Jawid, 0-3 9.30 Roberto Dos Santos Goncalves, 1-3 13.02 självmål, 1-4 16.53 Petrit Zhubi, 1-5 19.26 Hampus Furublad, 1-6 23.08 Roberto Dos Santos Goncalves, 1-7 25.10 Jahid Jawid, 1-8 26.23 Wahid Jawid, 2-8 33.08 Sayyed Amin Mossavi
Domare: Haris Curovac, Ademir Avdic, Mauritz Grendin
Publik: 171

211211 (Lundby Strand)
IFK Göteborg-Hammarby 0-5 (0-2)
0-1 10.02 Sebastian Holmquist, 0-2 17.18 Sebastian Holmquist, 0-3 20.00 +0.32 Liridon Makolli, 0-4 20.48 Sebastian Holmquist, 0-5 28.31 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: David Glavonjic, Odai Alwani, Liridon Hasani
Publik: 313

211226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Norrköping 6-4 (4-2)
1-0 3.38 Arsalan Achtari, 2-0 6.43 Alan Arslan, 2-1 7.14 Johan Roxström, 2-2 8.50 Rafael Kivits da Graca, 3-2 10.33 Fredrik Notice, 4-2 15.58 Sebastian Holmquist, 4-3 25.49 Azad Eliassy, 5-3 31.45 Alan Arslan, 5-4 33.52 Shaalan Bittar, 6-4 39.40 Patrick Gaete Ortega
Domare: Namik Idrizovic, Abdelmasih Gergess, Liridon Hasani
Publik: 220

220102 (Arena Älvhögsborg)
Skoftebyn-Hammarby 3-2 (3-1)
1-0 2.59 Lars Bonde, 1-1 12.49 Fredrik Arvidsson, 2-1 15.33 Jepser Thorsell, 3-1 19.48 Andy Borges Montoya Gomes, 3-2 27.58 Fredrik Notice
Domare: George Jansizian/Teddy Dahlin, Stefan Andrade
Publik: 282

220106 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Torslanda 7-3 (3-0)
1-0 3.13 Ivo Öjhage, 2-0 7.59 Fredrik Notice, 3-0 12.52 Sayyed Amin Mossavi, 4-0 20.50 Alan Arslan, 5-0 23.58 Peiman Pahlevan Afshari, 5-1 31.11 Pontus Lundborg, 6-1 32.56 Fredrik Notice, 6-2 33.37 Pontus Lundborg, 6-3 35.36 Muhammed Hakim Kakande, 7-3 38.44 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: Kastriot Gerxhaliu/Farid Mosadeghi Moghadam
Publik: 240

220108 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Stallarholmen 3-1 (2-0)
1-0 1.58 Liridon Makolli, 2-0 6.52 Liridon Makolli, 2-1 38.49 Adnan Cirak, 3-1 39.59 Alan Arslan
Domare: Joseph Matti/Cavit Kinali, George Jansizian
Publik: 263

220116 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Libertà 17-1 (4-1)
1-0 9.21 Fredrik Arvidsson, 1-1 16.48 Gentonis Gjikokaj, 2-1 18.03 Sayyed Amin Mossavi, 3-1 19.10 Fredrik Notice, 4-1 19.42 Sayyed Amin Mossavi, 5-1 21.53 Alan Arslan, 6-1 23.41 Aus Al Maliki, 7-1 24.16 Alan Arslan, 8-1 27.01 Javier Donado Gómez, 9-1 27.47 Jonatan Almendra Cifuentes, 10-1 28.27 Javier Donado Gómez, 11-1 32.58 Liridon Makolli, 12-1 33.08 Liridon Makolli, 13-1 36.39 Alan Arslan, 14-1 37.53 Javier Donado Gómez, 15-1 38.39 Liridon Makolli, 16-1 39.14 Alan Arslan, 17-1 39.57 Jonatan Almendra Cifuentes
Domare: David Glavonjic/Kastriot Gerxhaliu, Wesam Nabhany
Publik: 187

220130 (Boråshallen)
Borås-Hammarby 4-3 (2-1)
1-0 2.50 Elliot Sköld, 2-0 5.18 Alen Krasnici, 2-1 12.32 självmål, 2-2 22.58 Liridion Makolli straff, 2-3 24.03 Fredrik Arvidsson, 3-3 36.44 Mattin Atai Najafi, 4-3 37.25 Mehmed Dresevic
Domare: Odai Alwani/Anel Begovic, Kastriot Gerxhaliu
Publik: 250

220205 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IFK Uddevalla 6-1 (1-0)
1-0 14.20 Ivo Öjhage, 2-0 21.35 Peiman Pahlevan Afshari, 2-1 25.10 Linus Skarin, 3-1 27.26 Nima Kadivar, 3-2 33.55 Granit Berisha, 4-2 34.53 Javier Donado Gómez, 5-2 35.45 Javier Donado Gómez, 6-2 38.55 Liridon Makolli
Domare: Teddy Dahlin/Oguz Acikgöz, Robert Vangeus
Publik: 247

220213 (Stiga Sports Arena)
AFC Eskilstuna-Hammarby 1-6 (1-3)
1-0 5 Robin Zolfagary, 1-1 6 Ösgür Yasar, 1-2 9 Nima Kadivar, 1-3 14 Ivo Öjhage, 1-4 25 Nima Kadivar, 1-5 29 Liridon Makolli, 1-6 33 Javier Donado Gómez
Domare: Joseph Matti/Teddy Dahlin, Carlos Kaly

220220 (Gamla Idrottshuset)
Örebro FC-Hammarby 4-4 (4-3)
0-1 3 Sebastian Holmquist, 1-1 7 Dino Garaca, 1-2 10 Sayyed Amin Mossavi, 2-2 15 Adem Kücükkartal, 2-3 18 Özgür Yasar, 2-4 18 Javier Donado Gómez, 3-4 20 Simon Chamoun, 4-4 40 Viktor Lindqvist
Domare: Odai Alwani/Farid Mosadeghi Moghadam, Namik Idrizovic
Publik: 117

220226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro SK 2-1 (0-1)
0-1 5.48 Leonardo Mieli Zanata, 1-1 27.01 Jonatan Almendra Cifuentes, 2-1 39.40 Liridon Makolli
Domare: Teddy Dahlin/George Jansizian, Salem Zahda Aldarcazallie
Publik: 352


Slutspel

220304 (kvartsfinal, Mässhallen)
Norrköping-Hammarby 3-5 (1-2)
0-1 7.45 Nima Kadivar, 0-2 14.13 Sebastian Holmqvist, 1-2 16.50 Daniel Matkovic, 1-3 22.37 Javier Donado Gómez, 1-4 22.52 Ivo Öjhage, 2-4 30.59 Johan Roxström, 2-5 35.18 Peiman Pahlevan Afshari, 3-5 37.08 Danijel Dekanic
Domare: Ademir Avdic/Liridon Hasani, Namik Idrizovic
Publik: 150

220313 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Norrköping 4-2 (0-1)
0-1 4.01 Azad Eliassy, 1-1 21.50 Özgür Yasar, 1-2 27.18 Daniel Matkovic, 2-2 29.43 Sebastian Holmquist, 3-2 32.20 Fredrik Arvidsson, 4-2 4-2 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: Kastriot Gerxhaliu/Mauritz Grendin, Teddy Dahlin
Publik: 351

220320 (semifinal, Eriksdalshallen)
Hammarby-Uddevalla 2-2 (1-2)
0-1 13.38 Fredrik Söderqvist, 0-2 15.29 Granit Berisha, 1-2 16.06 okänd, 2-2 21.46 Özgür Yasar
Domare: Joseph Matti/Mamik Idrizovic, Odai Alwani
Publik: 372

220327 (Agnebergshallen)
Uddevalla-Hammarby 4-1 (0-1)
0-1 18.19 Peiman Pahlevan Afshari, 1-1 33.29 Younes Raisi, 2-1 34.06 Nadim Raisi, 3-1 35.21 Younes Raisi, 4-1 39.43 Albert Hiseni
Domare: Ademir Avdic/George Jansizian, Kastriot Gerxhaliu
Publik: 1 793




Champions League

210821 (Preliminary round, Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Hammarby-FC SMS Viimsi, Estland 3-1 (3-1)
1-0 2.02 Sebastian Holmquist, 2-0 15.04 Peiman Pahlevan, 3-0 15.29 Liridon Makolli, 3-1 18.43 Archil Sebiskveradze
Domare: Michael Christofides, Cypern, Joern Te Kloeze, Nederländerna, Bogdan Hanceariuc, Rumänien/Grigori Ošomkov, Estland

210822 (Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Hammarby-JB Futsal Gentofte, Danmark 5-6 (1-3)
0-1 7.12 Kevin Jørgensen, 0-2 7.57 Lars Bonde, 1-2 13.06 Sebastian Holmquist, 1-3 18.06 Oscar Merling Hansen, 2-3 19.56 Sebastian Holmquist, 3-3 27.50 Özgur Yasar, 3-4 29.45 Mads Falck, 3-5 33.21 Mads Falck, 3-6 35.22 Kevin Jørgensen, 4-6 36.38 Peiman Pahlevan, 5-6 38.38 Gabriel Diaz
Domare: Joern Te Kloeze, Nederländerna, Ruben António Cardoso Santos, Portugal, Michael Christofides, Cypern/Grigori Ošomkov, Estland

210824 (Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Sparta Belfast, Nordirland-Hammarby 2-8 (0-5)
0-1 9.25 Sebastian Holmquist, 0-2 10.43 Gabriel Diaz, 0-3 12.01 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-4 15.07 Alexander Browne, 0-5 25.21 Aleksandar Tomevski, 0-6 28.05 Jonatan Almendra Cifuentes, 1-6 29.42 Jasir Camara, 1-7 35.00 Liridon Makolli, 1-8 35.52 Gabriel Diaz, 2-8 38.34 Darius Roohi
Domare: Bogdan Hanceariuc, Rumänien, Joern Te Kloeze, Nederländerna, Michael Christofides, Cypern/Grigori Ošomkov, Estland


211027 (Intermediate Round, Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Record Bielsko-Biala, Polen-Hammarby 7-2 (2-1)
0-1 5.53 Özgür Yasar, 1-1 8.22 Artur Poplawski straff, 2-1 18.11 Pawel Budniak, 3-1 21.11 Michal Kubik, 3-2 23.07 Peiman Pahlevan, 4-2 25.09 Sebastian Leszczak, 5-2 31.32 Michal Kubik, 6-2 32.35 Matheus Ribeiro, 7-2 36.59 Kamil Surmiak
Domare: Jan Kresta, Tjeckien, David Schaerli, Schweiz, Carl Hughes, Wales, Andrea Naudi, Malta

211028 (Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Luxol St. Andrews, Malta-Hammarby 3-2 (0-1)
0-1 3.04 Ignatius Malki, 1-1 22.24 Jonatan Almendra Ciuentes, 1-2 23.03 Gabriel Diaz, 2-2 29.51 Hebberth Bolt, 3-2 38.19 Jean Costa
Domare: David Schaerli, Schweiz, Grigori Zelentsov, Ryssland, Jan Kresta, Tjeckien, Andrea Naudi, Malta

211030 (Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Hammarby-Haladas, Ungern 4-6 (1-3)
0-1 16.22 Dávid Vatamaniuc-Bartha, 0-2 17.18 Luiggi Longo, 0-3 17.38 Ádám Vas, 1-3 19.32 Aus Al Maliki, 1-4 20.12 Milán Hajmási, 1-5 21.57 Máté Kovács, 2-5 22.07 självmål (Antal Gerencsér), 2-6 23.53 Antal Gerencsér, 3-6 25.30 Liridon Makolli, 4-6 30.17 Sebastian Holmquist
Domare: David Schaerli, Schweiz, Carl Hughes, Wales, Jan Kresta, Tjeckien, Andrea Naudi, Malta


Träningsmatcher

210806 (Barcelona)
Teia, Spanien-Hammarby 1-9

210807 (Barcelona)
Teia, Spanien-Hammarby 1-5


Spelartruppen

Målvakt
3. Thomas Mendes de Almeida (Hammarby U19)
1. Tolga Ayranci
Benny Lekström
5. Patrick Gaete Ortega
Utespelare
15. Peiman Pahlevan Afshari
8. Aus Al Maliki
13. Alan Arslan
4. Fredrik Arvidsson
93. Arsalan Ashtari
6. Michel Basberber
20. Alexander Browne (Strängnäs)
9. Jonatan Almendra Cifuentes
2. Gabriel Diaz
92. Javier Donado Gómez
90. David Hansson
17. Sebastian Holmquist
88. Younes Silver Louardirhi
10. Liridon Makolli
25. Sayyed Amin Mossavi
14. Fredrik Notice
11. Josef Rakez
21. Mohamed Abdel Razzak
18. Aleksandar Tomevski
7. Özgür Yasar
27. Youssef Zlailouh
88. Mosaddiq Zekria
6. Ivo Öjhage



Futsal, damer


DIVISION 1

Hammarby 8 8 0 058-0 24

Älta IF 1832317-1611
Sätra SK 1831418-3010
Lindhagen FF822414-358
Sickla IF811612-384
IK Hephata uteslutet

Lagbild.

Ytterligare en lagbild på premiärtruppen.

7 november: Hanna Lundqvist blev damernas första målskytt. Foto: PETER JONSSON.
När Hammarby på allvar klev in i futsalen för damer så blev det rena slakten.
  Bajen hade flera ton rutin och dansade igenom serie och kval med endast tre insläppta mål. Och de kom i den sista kvalmatchen då Garphyttan höll emot i en halvlek.


Division 1

211107 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lindhagen 9-0 (3-0)
1-0 2 Hanna Lundqvist, 2-0 4 Elina Johansson, 3-0 16 Elina Johansson, 4-0 21 Jennifer Egelryd, 5-0 31 Rebecca Lyxell, 6-0 33 Elina Johansson, 7-0 35 Elina Johansson, 8-0 39 Elina Johansson, 9-0 43 Jennifer Egelryd
Domare: Robin Rosén, Jafar Abdelkader
Publik: 150

211114 (Fisksätra Sporthall)
Sickla-Hammarby 0-11 (0-5)
0-1 4 Josefin Nordin, 0-2 14 Elina Johansson, 0-3 15 Hanna Lundqvist, 0-4 16 Sarah Fredriksson, 0-5 17 Elina Johansson, 0-6 21 Elina Johansson, 0-7 26 Jennifer Egelryd, 0-8 29 Alexandra Lindberg, 0-9 35 Hanna Lundqvist, 0-10 37 Rebecca Lyxell, 0-11 40 Rebecca Lyxell
Domare: Catalin Manea, Fikret Göker

211121 (Myrsjö Sporthall)
Älvsjö-Hammarby 0-3 wo

211205 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Sätra 7-0 (3-0)
1-0 12 Natalia Fuentes, 2-0 17 Emma Lund, 3-0 17 Amanda Johansson, 4-0 30 Jennifer Egelryd, 5-0 32 Amanda Johansson, 6-0 33 Emma Lund, 7-0 35 Natalia Fuentes
Domare: Nike Sjögerås, Kerim Kilali

211212 (Farstahallen)
Hephata-Hammarby 0-3 wo

211218 (Sätrahallen)
Sätra-Hammarby 0-9 (0-2)
0-1 6 Jennifer Egelryd, 0-2 16 Fia Grönborg, 0-3 25 Emma Lund, 0-4 35 Alexandra Lindberg, 0-5 37 Hanna Lundqvist, 0-6 37 Emma Lund, 0-7 40 Natalia Fuentes, 0-8 42 Hanna Lundqvist, 0-9 43 Alexandra Lindberg
Domare: Peter och Marcus Fridén

220116 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Älta 3-0 (1-0)
1-0 2 Fia Grönborg, 2-0 23 Alexandra Lindberg, 3-0 42 Natalia Fuentes
Domare: Gabriel Lahdo och Eshaq Ayobi
Publik: 187

220130 (Farstahallen)
Hammarby-Sickla 6-0 (4-0)
1-0 5 Alexandra Lindberg, 2-0 7 Natalia Fuentes, 3-0 11 Natalia Fuentes, 4-0 16 Natalia Fuentes, 5-0 24 Fia Grönborg, 6-0 29 Elina Johansson
Domare: Dejan Lukacevic och Szymon Lagowski
Publik: 20

220206 (Farstahallen)
Lindhagen-Hammarby 0-10 (0-4)
0-1, ,0-2 5 Fia Grönborg, 0-3 12 Natalia Fuentes, 0-4 15 Natalia Fuentes, 0-5 22 Alexandra Lindberg, 0-6 28 Zeynep Anar, 0-7 28 Zeynep Anar straff, 0-8 28 Natalia Fuentes, 0-9 30 Natalia Fuentes, 0-10 41 Natalia Fuentes
Domare: Jesper Ekwall och Jan Sörälv


Kval till RFL

220226 (Norrtälje Sportcentrum)
Ankaret FK-Hammarby 0-4 (0-0) 0-1 24 Alexandra Lindberg, 0-2 34 Jennifer Egelryd, 0-3 35 Zeynep Anar, 0-4 40 Jennifer Egelryd straff
Domare: Daniel Tekeste och Ivica Nicic
Publik: 150

220306 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Garphyttans IF 9-3 (5-3)
0-1 3 Hanna Ryding, 1-1 6 Zeynep Anar, 2-1 8 Natalia Fuentes, 3-1 13 Jennifer Egelryd, 3-2 15 Sara Walfridsson, 4-2 17 Jennifer Egelryd, 4-3 18 Evelina Forsberg, 5-3 19 Emma Lund, 6-3 22 Emma Lund, 7-3 24 Josefin Nordin, 8-3 27 Fia Grönborg, 9-3 34 Emma Lund
Domare: Salem Zahda Aldarcazallie och Michel Tas
Publik: 78


Träningsmatch

Hammarby-IK Tun 14-2


Spelartruppen

Målvakt:
1. Zeynep Anar
Utespelare:
15. Jennifer Egelryd
6. Sarah Fredriksson
4. Natalia Fuentes
8. Fia Grönborg
7. Sibel Göker
5. Amanda Johansson
9. Elina Johansson
18. Alexandra Lindberg
25. Emma Lund
14. Hanna Lundqvist
11. Rebecca Lyxell
2. Josefin Nordin
10. Louise Schillgard
Josefina Zandén
Tränare
Benjamin Namini
Assisterande tränare
Thomas Gibson
Målvaktstränare
Jonathan De la Fuente
Lagledare
Umut Gavgacioglu
Naprapat
Sirin Tiftikci
Materialförvaltare
Lars Almström
Sportchef
José Monteiro



Zeynep Anar.

Sarah Fredriksson.

Natalia Fuentes.

Fia Grönborg.

Sibel Göker.

Alexandra Lindberg.

Hanna Lundqvist.

Rebecca Lyxell.

Josefin Nordin.

Louise Schillgård.




Goalball


  Goalbollens ordförande Rebekah Krebs tilldelades Lennart Nymans pris för år 2021, ett pris på 15 000 kronor från Hammarby IF, som går till en ideell ledare som förtjänar det.



Golf


H50 DIVISION 2 RÖD

HaningeStrand 1 12 8 2 263-31 18
Hammarby1270555-4114
Fågelbro1233638-569
AIK1231834-627

H60 DIVISION 4 BLÅ

HaningeStrand 3 12 8 2 233,5-14,5 18
Huvudstaden 51252524-2412
Tyresö1242620,5-27,510
Hammarby1232718-308
Den 31 mars ägde klubbmästerskapet rum inomhus på Nacka Indoor Golf
  Stephan Lindberg vann före Peder Dyrén och Jonas Heller.
  Den traditionsenliga tävlingen Kenta Ohlsson Trophy samlade 41 spelare i juli. Vinnare individuellt blev Fredrik Damm och i lag vann Mika Laitanen, Bosse Lemon och John Blidefjord.
  Klubbmästerskapet som avgjordes den 3 september i Salem, vanns av Herman Sundgren.


H40 Division 2 Röd

220524 Hammarby-Ågesta 1-3
220524 Hammarby Björkhagen 1-3
220524 Hammarby-Tyresö 4-0
220621 Hammarby-Ågesta 2-2
220621 Hammarby-Björkhagen 4-0 wo
220621 Hammarby-Tyresö- 4-0 wo
220816 Ågesta-Hammarby 3-1
220816 Hammarby-Björkhagen 0-4
220816 Hammarby-Tyresö 4-0

Spelare

Stefan Bondesson
Kristoffer Johansson
Robin Johansson
Anders Mejner
Jonas Olsson
Mats Olsson

H50 Division 2 Röd

220523 Hammarby-AIK 3-1
220523 Hammarby Fågelbro 3-1
220523 Hammarby-HaningeStrand 2 1-3
220620 Hammarby-HaningeStrand 2 3-5
220620 Hammarby-AIK 6-2
220620 Hammarby-Fågelbro 5-3
220815 Hammarby-AIK 6-2
220815 Hammarby-Fågelbro 3-5
220815 Hammarby-HaningeStrand 1 3-5
220829 Hammarby-HaningeStrand 1 6-2
220829 Hammarby-Fågelbro 6-2
220829 Hammarby-AIK 3-5

Spelare

Jonas Fahlman
Jonas Heller
Håkan Jonsson
Gunnar Karlsson
Göran Karlsson
Herman Sundgren
Thomas Österberg (Huvudstaden)

H60 Division 4 Blå

220524 Hammarby-Tyresö 3-1
220524 Hammarby-Huvudstaden 5 4-0
220524 Hammarby-HaningeStrand 3 4-0
220621 Hammarby-Tyresö 2-2
220621 Hammarby-HaningeStrand 3 0,5-3,5
220621 Hammarby-Huvudstaden 5 2-2
220816 Tyresö-Hammarby 3-1
220816 Hammarby-HaningeStrand 3 1-3
220816 Hammarby-Huvudstaden 4 0-4
220830 Hammarby-Tyresö 1,5-2,5
220830 Hammarby-HaningeStrand 3 0-4
220830 Hammarby-Huvudstaden 5 0-4

Spelare

Stefan Andersson (Haninge)
Benny Flodström
Sten Hansson
Jan Modin
Einar Pihl



Handboll, herrar


HANDBOLLSLIGAN

IK Sävehof 26 21 14794-685 43
IFK Skövde261826766-70638
IFK Kristianstad31736730-66537
Ystads IF261628775-71434
HK Malmö2614210743-70430
Alingsås HK2611510722-71227
Hammarby2612212735-73426
Lugi HF2610412701-69824

Eskilstuna Guif IF2611015720-77422
IF Hallby268513680-72521

Önnereds HK268315737-77219
Redbergslids IK267316719-77617
HK Aranäs266317665-74315

IFK Ystad2635 18675-75411

31 juli: Hammarby spelade sin första träningsmatch i Hjorthagen mot finska Cocks. Bild från handbollens hemsida.

11 september: Seger i premiären mot Lugi. Bild från handbollens facebook.

17 september: Uddamålsförlust borta mot Eskilstuna Guif. Bild från handbollens facebook.

16 oktober: Tuffa tag mot Skövde. Bild från handbollens facebook.
Hammarby gjorde comeback i den högsta serien.
  I Svenska cupen, som inledde säsongen, gick det inget vidare. I sista matchen behövde Hammarby vinna över Vinslöv med sex mål. Men man lyckades bara ta hem en fyramålsseger.
  I serien gick det dock oväntat bra. Laget tog sig till slutspel som nykomling och gjorde ett par starka matcher mot Skövde.
  2022 års pris till Pelle Rydells minne gick till ledaren Maria Casado. Rydell var aktiv på flera positioner inom Hammarby Handboll och då han avled, 59 år gammal, beslutade styrelsen att man skulle ge ett pris i hans anda.
  Hammarbys Robin Sanderhem representerade U19-landslaget vid Scandinavian Open Championship i augusti. Han spelade och gjorde mål i samtliga tre matcher, mot Danmark, Färöarna och Norge. Även i U19-EM i Kroatien bidrog han med många mål. Sverige slutade sjua.
  I september utsågs Gustav Davidsson till månadens bästa spelare. Martin Dolk fick samma utmärkelse i december.
  I november fick Hammarbys finske högersexa Topias Laine chans i det finska landslaget som besegrade Estland och Storbritannien och spelade oavgjort mot Georgien i ett förkval till VM.
  Även det svenska ligalandslaget, alltså ett landslag för spelare som ännu inte debuterat i A-landslaget, hade representation från Hammarby då Gustav Davidsson spelade två matcher i november. I april fick Kevin Johanson Eggan representera laget.
  Tränaren Kalle Matsson fick i november Bajen Fans pris Årets Bajenvrak 2021.
  Två Hammarbyspelare kom topp-10 i Handbollsligans skytteliga. Martin Dolk blev trea med 148 mål och Gustav Davidsson nia med 126 mål. Dolk togs dessutom ut i ligans All Star Team som vänstersexa.
  I juni uttogs Gustav Davidsson till SOK:s läger på Fuerteventura med talangfulla spelare från Handbollsligan.


Handbollsligan

210911 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lugi 33-29 (18-13)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Johan Nilsson 7, Gustav Davidsson 6, Viktor Ahlstrand 4, Kevin Johansson-Eggan 2, Nicklas Andreasson 2, David Källemyr 2, Edwin Aspenbäck, Robin Sanderhem, Hayder Al-Khafadji Lugi: Isak Persson 11, Fredrik Olsson 6, Hugo Forsberg 5, Casper Käll 2, Steven Plucnar 2, Albin Carlsson, Jakob Söderberg, Axel Andersson
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 550

210917 (Stiga Sports Arena)
Eskilstuna Guif-Hammarby 28-27 (10-13)
Mål, Guif: Fredrik Gustavsson 6, Marcus Ekman 5, Pavle Karacic 5, Carl Gabrielsson 3, Melker Norrman 3, Johan Palm 2, Olle Österhall 2, Daniel Freyr Andresson, Kasper Larsson Hammarby: Viktor Ahlstrand 7, Martin Dolk 4, Johan Nilsson 3, Gustav Davidsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Simon Lindberg 2, Nicklas Andreasson 2, Edwin Aspenbäck 2, David Källemyr 2
Domare: Rickard Canbro, Jasmin Kliko
Publik: 665

210924 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Malmö 36-26 (21-13)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 9, Martin Dolk 8, Viktor Ahlstrand 6, Edwin Aspenbäck 5, Kevin Johansson-Eggan 5, Johan Nilsson 3 Malmö: Kassem Awad 6, Anton Blickhammar 5, Hampus Jildenbäck 5, Magnus Persson 4, Tim Hilding 2, Adam Tumba 2, Arvid Johansson, Inge Aas Eriksen
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 550

210930 (Partille Arena)
Sävehof-Hammarby 29-25 (17-10)
Mål, Sävehof: Sebastian Karlsson 5, Gzim Salihi 4, Felix Möller 3, Alexander Westby 3, Rune Schrøder 3, Olle Ek 2, Vetle Eck Aga 2, Jonathan Stenbäcken 2, Malte Celander 2, Kelvin Roberts, Marcus Lennernäs, Elias Á Skipagøtu Hammarby: Kevin Johansson-Eggan 4, Martin Dolk 4, Johan Nilsson 4, Viktor Ahlstrand 3, Gustav Davidsson 2, Robin Sanderhem 2, Edwin Aspenbäck 2, Ludvig Lindeberg, Anders Wik-Rydberg, David Källemyr, Topias Laine
Domare: Mikael Johansson, Markus Winberg
Publik: 1 107

211006 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kristianstad 25-27 (9-17)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 6, Martin Dolk 5, Ludvig Lindeberg 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Nicklas Andreasson 3, Johan Nilsson 2, Viktor Ahlstrand, Robin Sanderhem Kristianstad: Albin Selin 9, Anton Hallbäck 4, Markus Olsson 3, Vsja Furlan 3, Ludvig Åström 3, Johan Nilsson 2, Hampus Henningsson, Philip Henningsson, Emil Frend Öfors
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 1 850

211009 (Ystad Arena)
IFK Ystad-Hammarby 27-29 (12-16)
Mål, Ystad: Jesper Johansson 6, Jostein Epland 5, Freddy Andersson 4, Filip Långh 4, Marius Ferkingstad 4, Linus Fernebrand 3, Felix Spross Hammarby: Martin Dolk 7, Gustav Davidsson 7, Viktor Ahlstrand 4, Nicklas Andreasson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Johan Nilsson 2, Ludvig Lindeberg 2, Edwin Aspenbäck, David Källemyr
Domare: Emil Blanc, Martin Strand
Publik: 487

211016 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skövde 30-33 (16-16)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 10, Ludvig Lindeberg 6, Kevin Johansson-Eggan 5, Johan Nilsson 3, Nicklas Andreasson 2, Gustav Davidsson 2, Viktor Ahlstrand, David Källemyr Skövde: Viktor Hallén 9, Vjarni Valdimarsson 6, Fredrik Mossestad 5, Matias Helt Jepsen 4, Dan Beck Hansen 2, Daniel Björk 2, Fabian Norsten 2, Adam Samuelsson, Adam Ljungkvist, Erik Sääf
Domare: Andreas Isen, Johan Larsson
Publik: 1 310

211022 (Prioritet Serneke Arena)
Redbergslid-Hammarby 28-29 (12-17)
Mål, RIK: Elliot Stenmalm 8, Tobias Johansson 5, Carl Hamberg 5, Oskar Joelsson 3, William Höghielm 3, Linus Lövgren 2, Isak Älgekrans 2 Hammarby: Martin Dolk 6, Ludvig Lindeberg 5, Viktor Ahlstrand 5 (3 str), Kevin Johansson-Eggan 4, Edwin Aspenbäck 4, Robin Sanderhem 3, Nicklas Andreasson, David Källemyr
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 769

211030 (Jönköpings Idrottshus)
Hallby-Hammarby 32-37 (15-20)
Mål, Hallby: Gustaf Wedberg 8, Filip Berentsen 7, Hampus Dahlgren 6, Robin Svensson 4, Oskar Hedvall 3, Jesper Jakobsson 2, Hampus Söderman, Jesper Järlfors Hammarby: Martin Dolk 9, Ludvig Lindeberg 7, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 5, Gustav Davidsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Johan Nilsson 2, Anders Wik Rydberg 2, David Källemyr 2
Domare: Mattias Fält, Mikael Holm
Publik: 1 261

211110 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Alingsås 29-32 (14-12)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Ludvig Lindeberg 5, Kevin Johansson-Eggan 4, Edwin Aspenbäck 4, Viktor Ahlstrand 3, Gustav Davidsson 3, Nicklas Andreasson, Johan Nilsson, David Källemyr Alingsås: William Andersson Moberg 7, Rasmus Torbjörnsson 6, Mathias Bach Møller 6, Mathias Pedersen 5, Jacob Lundahl 2, Jesper Filén 2, Christoffer Thor 2, Niclas Barud 2
Domare: Michael Johansson, Markus Winberg
Publik: 1 422

211124 (ÖHK-hallen)
Önnered-Hammarby 32-28 (13-12)
Mål, Önnered: Markus Thorbjörn 10, Marcus Norrbrink 7, Kjartan Johansen 5, Viktor Rhodin 4, Andreas Berg 3, David Sandberg 2, Erik Rudvall Hammarby: Martin Dolk 6, Johan Nilsson 6, Ludvig Lindeberg 5, Gustav Davidsson 4, David Källemyr 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Anders Wik-Rydberg, Viktor Ahlstrand
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 623

211201 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Aranäs 29-29 (14-12)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 11, Gustav Davidsson 6, Viktor Ahlstrand 4, Johan Nilsson 3, Ludvig Lindeberg 3, Kevin Johansson-Eggan, Edwin Aspenbäck Aranäs: Philip Jonsson 5, David Florander 5, Adam Wennerholm 4, Jacob Hellström 3, Melwin Beckman 3, Erik Karelius 3, Tobias Ljungmark 2, Oscar Gentzel 2, Tobias Torbjörnsson, Jesper Gustavsson
Domare: Andrej och Sandro Smailagic
Publik: 1 011

211208 (Ystad Arena)
Ystads IF-Hammarby 27-28 (14-12)
Mål, Ystad: Jakob Nygren 7, Jim Andersson 6, Hampus Andersson 4, Jonathan Svensson 3, Anton Månsson 2, Christoffer A Svensson 2, Johan Dahlin, Kasper Palmar, Julius Lindskog Andersson Hammarby: Ludvig Lindeberg 9, Martin Dolk 7, Edwin Aspenbäck 4, Gustav Davidsson 4, Johan Nilsson 2, Viktor Ahlstrand, David Källemyr
Domare: Niclas Widell, Jonas Åström
Publik: 841

211212 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Ystads IF 32-32 (16-14)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 13, Ludvig Lindeberg 5, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 3, Gustav Davidsson 3, Johan Nilsson 2, Kevin Johansson-Eggan Ystad: Kasper Palmar 8, Hampus Andersson 5, Jim Andersson 5, Anton Månsson 4, Knud Ronau Larsen 3, Philip Stenmalm 2, Jonathan Svensson 2, Julius Lindskog Andersson, Christoffer A Svensson
Domare: Andreas Isén, Hans Lejon
Publik: 1 627

211219 (Kungsbacka Sporthall)
Aranäs-Hammarby 22-25 (9-12)
Mål, Aranäs: David Florander 7, Tobias Torbjörnsson 3, Jacob Hellström 2, Tobias Svantesson 2, Adam Wennerholm 2, Oscar Gentzel 2, Philip Jonsson, Daniel Bergqvist, Carl Rollmar, Daniel Wester Hammarby: Gustav Davidsson 6, Ludvig Lindeberg 5, Edwin Aspenbäck 5, Kevin Johansson-Eggan 3, Martin Dolk 2, Viktor Ahlstrand 2, Johan Nilsson, David Källemyr
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 601

211226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Önnered 30-29 (16-16)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 7, Gustav Davidsson 7, Edwin Aspenbäck 6, Ludvig Lindeberg 5, Martin Dolk 2, Kevin Johansson-Eggan, Nicklas Andreasson, Anders Wik Rydberg Önnered: Andreas Berg 6, Markus Thorbjörn 4, Viktor Rhodin 4, David Sandberg 4, Kjartan Johansen 3, Marcus Norrbrink 3, Erik Rudvall 2, Alexander Palmquist, Joseph Helgesson, Fredrik Teern
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 550

211229 (Estrad Alingsås)
Alingsås-Hammarby 22-25 (9-12)
Mål, Alingsås: Daniel Blomgren 9, Samuel Lindberg 5, Jacob Lundahl 5, Mathias Pedersen 3, Christoffer Thor 3, Pontus Josefsson Säll, Jesper Filén Hammarby: Gustav Davidsson 10, Kevin Johansson-Eggan 4, Viktor Ahlstrand 4, Martin Dolk 3, Johan Nilsson 3, Edwin Aspenbäck 3, David Källemyr 3, Helge Freiman
Domare: Glenn Korsar, Jonas Torman
Publik: 731

220202 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Hallby 28-30 (12-13)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 12, Ludvig Lindeberg 5, Viktor Ahlstrand 4, Kevin Johansson-Eggan 2, Edwin Aspenbäck 2, Nicklas Andreasson, Anders Wik Rydberg, David Källemyr Hallby: Gustaf Wedberg 8, Hampus Söderman 4, Hampus Dahlgren 4, Marcus Erlandsson 3, Martin Mårtensson 3, Oskar Hedvall 2, Robin Svensson 2, Jesper Järlfors 2, Jesper Jakobsson, Andreas Söderman
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 700

220210 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Redbergslid 32-29 (13-15)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 11, Edwin Aspenbäck 7, Gustav Davidsson 4, Johan Nilsson 3, Ludvig Lindeberg 3, Viktor Ahlstrand 2, David Källemyr, Hayder Al-khafadji RIK: Elliot Stenmalm 8, William Höghielm 6, Anton Schultze 5, Oskar Joelsson 4, Tobias Johansson 2, Ludvig Högberg 2, Linus Lövgren, Carl Hamberg
Domare: Kenneth Cardell, Sandro Samilagic
Publik: 1 800

220223 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IFK Ystad 27-24 (14-13)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 6, Viktor Ahlstrand 5, Gustav Davidsson 5, Martin Dolk 4, Kevin Johansson-Eggan 2, Ludvig Lindeberg 2, Johan Nilsson, Anders Wik Rydberg, David Källemyr Ystad: Christoffer Nilsson 6, Marius Ferkingstad 6, Jostein Epland 4, Christoffer Schnell 2, Jepser Johansson 2, Filip Långh 2, Linus Fernebrand, Axel Eriksson
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 1 012

220226 (Kristianstad Arena)
Kristianstad-Hammarby 24-21 (11-14)
Mål, Kristianstad: Markus Olsson 6, Philip Henningsson 5, Anton Halén 5, Anton Hallbäck 3, Emil Frend Öfors 2, Hampus Henningsson, Mattias Windahl, Herman Josefsson Hammarby: Gustav Davidsson 6, Martin Dolk 4, Viktor Ahlstrand 4, Edwin Aspenbäck 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Johan Nilsson 2
Domare: Jonas Åström, Martin Strand
Publik: 3 120

220303 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Sävehof 27-29 (11-11)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 9, Johan Nilsson 5, Ludvig Lindeberg 4, Edwin Aspenbäck 3, Gustav Davidsson 2, Kevin Johansson-Eggan, David Källemyr, Robin Sanderhem, Hayder Al Khafadji Sävehof: Sebastian Karlsson 7, Elias Á Skipagötu 7, Emil Berlin 5, Rune Schröder 4, Felix Möller 3, Vetle Eck Aga 2, Pontus Brolin
Domare: Michael Johansson, Markus Winberg
Publik: 1 221

220307 (Baltiska Hallen)
Malmö-Hammarby 32-25 (18-10)
Mål, Malmö: Kassem Awad 6, Daniel Ekman 6, Magnus Persson 5, Simon Nyberg 5, Charles Hugoson 4, Anton Blickhammar 2, Max Santos, Fredrik Lindahl, Adam Tumba, Inge aas Eriksen Hammarby: Edwin Aspenbäck 7, Martin Dolk 5, Viktor Ahlstrand 4, Gustav Davidsson 4, David Källemyr 3, Kevin Johansson-Eggan, Ludvig Lindeberg
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 622

220313 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Eskilstuna Guif 25-27 (14-12)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 7, Martin Dolk 5, Viktor Ahlstrand 4, Ludvig Lindeberg 3, Kevin Johansson-Eggan 3, David Källemyr 2, Edwin Aspenbäck Guif: Fredrik Gustavsson 8, Erik Persson 5, Pavle Karacic 3, Kasper larsson 3, Johan Palm 3, Marcus Ekman 2, Melker Norrman, Olle Österhall, Anton Lindblom
Domare: Makus Winberg, Jonas Åström
Publik: 955

220320 (Arena Skövde)
Skövde-Hammarby 29-25 (17-10)
Mål, Skövde: Dan Beck Hansen 8, Jack Thurin 6, Bjarni Valdimarson 5, William Elovson 2, Viktor Hallén 2, Fredrik Mossestad 2, Rex Blom 2, Adam Ljungquist, Herman Dyberg Hammarby: Ludvig Lindeberg 7, Viktor Ahlstrand 6, Gustav Davidsson 3, Nicklas Andreasson 2, David Källemyr 2, Martin Dolk, Max Gugolz, Johan Nilsson, Edwin Aspenbäck, Robin Sanderhem
Domare: Mattias Fält, Mikael Holm
Publik: 1 355

220323 (Sparbanken Skåne Arena)
Lugi-Hammarby 21-22 (10-11)
Mål, Lugi: Hugo Forsberg 5, Fredrik Olsson 4, Isak Persson 3, Theo Übelacker 3, Axel Andersson 3, Rasmus Nilsson 3 Hammarby: Martin Dolk 7, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 4, Gustav Davidsson 3, Kevin Johansson-Eggan, Johan Nilsson, Ludvig Lindeberg
Domare: Niclas Persson, Mikael Svensson
Publik: 813


Slutspel

220328 (kvartsfinal, Arena Skövde)
Skövde-Hammarby 30-28 (18-15)
Mål, Skövde: Jack Thurin 7, Viktor Hallén 6, Matias Helt Jepsen 6, Fredrik Mossestad 4, Bjarni Valdimarsson 3, Dan Beck Hansen 3, Rex Blom Hammarby: Martin Dolk 7, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 4, Gustav Davidsson 3, Kevin Johansson-Eggan, Johan Nilsson, Ludvig Lindeberg
Domare: Michael Johansson, Markus Winberg
Publik: 1 439

220401 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skövde 24-30 (7-13)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Gustav Davidsson 6, Ludvig Lindeberg 4, Johan Nilsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Max Gugolz, Viktor Ahlstrand Skövde: Dan Beck Hansen 7, Viktor Hallén 6, Bjarni Valdimarsson 4, Jack Thurin 4, William Elovsson 3, Matias Helt Jepsen 2, Fredrik Mossestad 2, Adam Ljungquist, Fabian Norsten
Domare: Johan Gedda, Joakim Lindbratt
Publik: 1 550

220409 (Arena Skövde)
Skövde-Hammarby 37-23 (20-11)
Mål, Skövde: Matias Helt Jepsen 6, Jack Thurin 6, Dan Beck Hansen 5, Adam Ljungquist 4, Bjarni Valdimarsson 3, Viktor Hallén 3, William Elovson 2, Herman Dyberg 2, Erik Sääf 2, Kristian Svensson, Fredrik Mossestad, Jesper Jensen, Rex Blom Hammarby: Gustav Davidsson 5, Kevin Johansson-Eggan 4, Martin Dolk 4, Viktor Ahlstrand 4, Johan Nilsson 3, Ludvig Lindeberg 3
Domare: Johan och Martin Gomér
Publik: 1 949


Svenska cupen

210815 (Anderstorps Sporthall
Anderstorps SK-Hammarby 24-34 (11-18)
Mål, Anderstorp: Jonathan Wiklund 6, Nils Mellert 5, Charlie Aronsson 3, Alexander Rydh 3, Alexander Wedin 2, Axel Dahlman 2, Erik Westerberg, Johan Jonsson, Anton Moberg Hammarby: Simon Lindberg 7, Viktor Ahlstrand 6, Edwin Aspenbäck 5, Topias Laine 4, Nicklas Andreasson 3, Johan Nilsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Max Gugolz 2, David Källemyr, Hayder Al-khafadji
Domare: Björn Larsson, Markus Sandberg
Publik: 82

210824 (Kristianstad Arena)
IFK Kristianstad-Hammarby 27-22 (15-17)
Mål, Kristianstad: Albin Selin 7, Emil Fred Öfors 6, Markus Olsson 5, Vsja Furlan 4, Philip Henningsson 2, Anton Hallbäck 2, Teitur Einarsson Hammarby: Martin Dolk 7, Gustav Davidsson 5, Viktor Ahlstrand 5, Johan Nilsson 2, Kevin Johansson-Eggan, Helge Freiman, Edwin Aspenbäck
Domare: Niklas Persson, Mikael Svensson
Publik: 300

210828 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Vinslövs HK 29-25 (15-10)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Johan Nilsson 6, Gustav Davidsson 4, Viktor Ahlstrand 3, David Källemyr 3, Kevin Johansson-Eggan 2. Topias Laine 2, Nicklas Andreasson, Edwin Aspenbäck Vinslöv: Hugo Svensson 5, Ludwig Rosenberg 4, Sebastian Hansson 3, Alfred Olsson 3, Albin Mesanovic, Wiktor Rundqvist 2, Emil Karlsson 2, Linus Nilsson, Elias Holmström, Emil Schuster
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 403


Träningsmatcher

210731 (Hjorthagshallen)
Hammarby-Cocks, Finland 27-24 (15-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 5, Viktor Ahlstrand 5, Edwin Aspenbäck 5, Johan Nilsson 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Ludvig Lindeberg 2, Robin Sanderhem 2, Topas Laine, David Källemyr, Helge Freiman

210804
Guif-Hammarby 25-33 (15-16)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 6 (1 str), Kevin Johansson-Eggan 5, Simon Lindberg 5, Viktor Ahlstrand 4 (1 str), Johan Nilsson 4, Edwin Aspenbäck 3, David Källemyr 3, Helge Freiman 2, Topias Laine

210806 (Skövde Arena)
IFK Skövde-Hammarby 30-23 (14-11)
Mål, Hammarby: David Källemyr 8, Johan Nilsson 4, Gustav Davidsson 4 (3 str), Kevin Johansson-Eggan 3, Viktor Ahlstrand 2, Simon Lindberg, Edwin Aspenbäck

210807 (Skövde Arena)
Hammarby-Guif 35-32 (21-14)
Mål, Hammarby: Johan Nilsson 7, David Källemyr 6, Helge Freiman 5, Kevin Johansson-Eggan 5, Gustav Davidsson 4 (2 str), Viktor Ahlstrand 3, Edwin Aspenbäck 2, Simon Lindberg, Nicklas Andreasson, Hayder Al-khafadji

210811 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skånela 26-20 (12-11)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 9 (4 str), Helge Freiman 5, Simon Lindberg 4, Kevin Johansson-Eggan 2, David Källemyr 2, Nicklas Andreasson, Johan Nilsson, Edwin Aspenbäck, Topias Laine


USM

Pojkar 14

211016 IFK Nyköping-Hammarby 9-34 (steg 1)
210117 Hammarby-RP IF Linköping 33-15
Årsta AIK-Hammarby 16-39
211204 Hammarby-Spånga HK 27-19 (steg 2)
VästeråsIrsta HF-Hammarby 18-22
220122 Skogås HK-Hammarby 21-23 (steg 3)
Hammarby-Tyresö Handboll 22-26
220123 Hammarby-Huddinge HK 1 26-21
Cliff HK-Hammarby 0-10 (wo)
220326 Hammarby-Önnereds HK 2 35-12 (steg 4)
220327 Hammarby-Åhus Handboll 1 21-16
Hammarby-Täby HBK 1 19-18
220506 Hammarby-Ystads IF 2 26-16 (slutspel)
Hammarby-Halmstads HF 18-24
Hammarby-Bankeryd 19-25
220508 Hammarby-Lugi HF 2 23-21 (match om 7:e plats)

Pojkar 16

211002 Hammarby-Årsta AIK 32-23 (steg 1)
211003 IK Bolton-Hammarby 23-31
HK eRPing 2-Hammarby 22-36
220129 Hammarby-Lidingö SK 28-22 (steg 3)
220130 Hammarby-Täby HBK 2 36-22
Hammarby-Kungsängens SK 21-21
220219 HK Silwing-Troja-Hammarby 26-23 (steg 4)
220320 IK Sävehof 1-Hammarby 29-24
Hammarby-IFK Kristianstad 1 29-26

Pojkar 18

210925 Hammarby-IK Sävehof 21-24 (steg 1)
Lidingö SK-Hammarby 25-35
220205 Hammarby-IF Swithiod 32-13 (steg 3)
220206 Hammarby-AIK 29-20
Hammarby-Silwing/Troja 33-24
220402 Hammarby-Kungsängens SK 25-16 (steg 4)
Hammarby-Redbergslid 24-16
220403 Hammarby-Ystads IF 18-23
Hammarby-Alingsås HK 22-19
220506 Hammarby-Lugii HF 22-26 (slutspel)
Hammarby-Lödde Vikings HK 23-27
Hammarby-HK Aranäs 16-27
220508 Hammarby-Tyresö Handboll 30-21 (match om 7:e plats)


Spelartruppen

Målvakter:
18. Hayder Al-khafadji, 24 år (HIF Karlskrona)
1. Linus Bergh, 21 år
16. Alexander Holmberg, 26 år
Utespelare:
22. Viktor Ahlstrand, 24 år (HIF Karlskrona)
9. Nicklas Andreasson, 28 år
77. Edwin Aspebäck, 22 år (lån, Elverum, Norge)
25. Gustav Davidsson, 22 år
11. Martin Dolk, 31 år
10. Helge Freiman, 29 år (Alingsås)
13. Max Gugolz, 21 år
3. Kevin Johansson-Eggan, 27 år
66. David Källemyr, 20 år (Rimbo)
8. Topias Laine, 25 år
5. Simon Lindberg, 18 år (Cliff)
17. Ludvig Lindeberg, 22 år
15. Johan Nilsson, 29 år
21. Anders Wik Rydberg, 30 år
30. Robin Sanderhem, 19 år
6. Felix Wallberg, 19 år (Cliff)
Tränare:
Patrik Fahlgren
Assisterande tränare:
Robin Doverhagen
Målvaktstränare:
Martin Norrbom
Lagledare:
Mats Adolfsson
Sjukgymnast:
Anne Hopfgarten
Materialförvaltare:
Lasse Bjerén
Sportchef:
Kalle Matsson



Handboll, damer


DIVISION 3 ÖSTSVENSKA SÖDRA

SK Kvarnberga 18 15 1 2550-335 31

Skogås HK181413504-34229
Hammarby181224496-40426
Sannadals SK181017437-37621
Sportsgear DHK18936430-40521
Haninge HK187110362-39715
Årstaiternas HK186111416-47013
IFK Tumba185211368-44912

Norrtulls SK185013342-44310
Visby Gute1810 17254-5182
Hammarbys damer hakade på i toppstriden men räckte inte hela vägen fram.
  Hammarbys högersexa Julia Ringström togs ut i U16-landslaget på sommaren efter säsongen.


Division 3 Östsvenska Södra

211003 (Telefonplanshallen)
Hammarby-Norrtulls SK 24-13 (11-7)
Mål, Hammarby: Alva Alm-Pettersson 8, Linn Gerdtham 5, Stephanie Johansson 3, Elisa Freedman 3, Nellie Lind 2, Nellie Tillå, Ellie Kågefors, Ida Lindblom Norrtull: Hedda Kinder 4, Linnea Sjöbrink 4, Johanna Frisk 2, Dajana Halilovic Chopra 2, Linda Hellenborg
Domare: Tord Sarland, Ulf Sundberg
Publik: 36

211010 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Sportsgear 27-24 (13-11)
Mål, Hammarby: Stephanie Johansson 11, Irma Åkesson 6, Alva Alm-Pettersson 5, Linda Gerdtham 2, Nellie Lind, Ida Lindblom, Filippa Ovendal Sportsgear: Sara Söderman 8, Jessica Larholm 6, Matilda Agné 4, Frida Eriksson 2, Louise Melander 2, Ebba Vestlund 2
Domare: Bo Christoffersson, Roger Göransson
Publik: 50

211016 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Årstaiterna 38-28 (18-12)
Mål, Hammarby: Stephanie Johansson 11, Irma Åkesson 8, Filippa Ovendal 6, Ida Lindblom 3, Lovisa Herber 3, Alva Alm-Pettersson 3, Nellie Tillå 2, Nellie Lind, Karin Steggo Forsse Årstaiterna: Jelina Strand 13, Wilma Henriksson 5, Vendela Luxenburg 4, Josefine Grandin 3, Sara Samuelsson 3
Domare: Ulf Bourelius, Ulf Gustavsson
Publik: 80

211023 (Södervärnshallen)
Visby Gute-Hammarby 7-36 (3-19)
Mål, Visby: Iryna Shevchuk 3, Emelie Andersson, Olivia Hedenstein, Fidelia Karneus, Klara Lindberg Hammarby: Alva Alm-Pettersson 6, Irma Åkesson 5, Nellie Lind 4, Linn Gerdtham 4, Stephanie Johansson 4, Filippa Ovendal 4, Elisa Freedman 4, Isa Lindblom 3, Nellie Tillå, Lovisa Herber
Domare: Jonas Jensen, Peder Andersson
Publik: 75

211031 (Torvalla Träningshall)
Haninge-Hammarby 14-25 (9-13)
Mål, Haninge: Emma Sandqvist 3, Freja Norberg 2, Ann-Sofie Lövgren 2, Lovisa Kantén 2, Hanna Johansson 2, Kajsa Pettersson, Feliciea Norberg, Vendela Seemann Hammarby: Stephanie Johansson 10, Alva Alm-Pettersson 7, Linn Gerdtham 4, Ellie Kågefors 2, Karin Steggo Forsse, Filippa Ovendal
Domare: Roger Göransson, Bo Christoffersson
Publik: 42

211121 (Skärholmshallen)
Hammarby-Tumba 32-25 (16-14)
Mål, Hammarby: Alva Alm-Pettersson 11, Stephanie Johansson 6, Nellie Lind 5, Filippa Ovendal 3, Linn Gerdtham 2, Irma Åkesson 2, Ida Lindblom 2, Ellie Kågefors Tumba: Emelie Hildeby 7, My Aggefors 6, Lisa Ahlén 4, Emma Ståhl 4, Sara Stengård Nordgren 2, Sarah Linderoth, Rebecka Utterström
Domare: Louis Lesage, Reza Hajializad
Publik: 46

211128 (Kämpetorpshallen)
Sannadal-Hammarby 21-28 (11-12)
Mål, Sannadal: Linnea Ek 5, Nathalie Hanze 4, Elin Norqvist 3, Hedvig Henriksson 3, Sara Demiray 2, Frida Nilsson 2, Caroline Fredholm 2 Hammarby: Stephanie Johansson 7, Irma Åkesson 6, Linn Gerdtham 5, Filippa Ovendal 5, Alva Alm-Pettersson 4, Lovisa Herber
Domare: Leif Tano, Roine Bergell
Publik: 40

211204 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skogås 33-32 (11-15)
Mål, Hammarby: Irma Åkesson 9, Alva Alm-Pettersson 6, Stephanie Johansson 6, Linn Gerdtham 5, Filippa Ovendal 4, Nellie Lind, Nellie Tillå, Lovisa Herber Skogås: Tove Berglund 7, Kelly Säther 7, Frida Jonsson 5, Ronja Hamlin 5, Julia Andström 5, Julia Bergström 2, Emma Hamberg
Domare: Bo Christoffersson, Bengt Engberg
Publik: 45

211212 (Östra Gymnasiet)
Kvarnberga-Hammarby 29-31 (13-15)
Mål, Kvarnberga: Alexandra Hjelström 9, Sol Karlsson 4, Ethel Blennow 4, Alice Falk 4, Martina Gustavsson 4, Olivia Strömberg 3, Cassandra Värja Hammarby: Alva Alm-Pettersson 8, Linn Gerdtham 7, Stephanie Johansson 5, Irma Åkesson 4, Lovisa Herber 4, Filippa Ovendal 2, Nellie Lind
Domare: Reza Hajializad, Roine Bergell
Publik: 45

220116 (Skärholmshallen)
Hammarby-Kvarnberga 16-34 (9-17)
Mål, Hammarby: Irma Åkesson 4, Alva Alm-Pettersson 4, Stephanie Johansson 2, Ida Lindblom 2, Lovisa Herber 2, Linn Gerdtham, Ellen Lundstedt Kvarnberga: Cassandra Värja 9, Ethel Blennow 8, Martina Gustafsson 5, Isa Ljungholm 4, Nellie Sandahl 3, Jonna Lundblad 3, Olivia Eriksson, Nathalie Skogäng
Domare: Kristoffer Cwiek, Reza Hajializad
Publik: 55

220129 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Sannadal 20-32 (8-16)
Mål, Hammarby: Linn Gerdtham 5, Ellen Lundstedt 4, Alva Alm-Pettersson 4, Nellie Tillä 3, Ida Lindblom 2, Amanda Eriksson, Lovisa Herber Skogås: Nathalie Hanze 8, Linnea Ek 7, Rebecka Jacobson 6, Sara Demiray 5, Lovisa Nordgren 2, Caroline Fredholm 2, Therese Strand, Hedvig Henriksson
Domare: Bengt Engberg, Roger Pettersson
Publik: 37

220205 (Tumba Idrottshus)
Tumba-Hammarby 18-30 (8-14)
Mål, Tumba: Malin Wingård 6, Sabina Thiman 5, Lova Eriksson 3, Michelle Baumann 2, Rebecka Utterström Hammarby: Alva Alm-Pettersson 7, Irma Åkesson 5, Clara Bascuas 5, Linn Gerdtham 4, Nellie Tillå 4, Filippa Ovendal 2, Lovisa Herber 2, Nellie Lind
Domare: Louis Lesage, Sebastian Tingström
Publik: 68

220213 (Skärholmshallen)
Hammarby-Haninge 19-23 (12-8)
Mål, Hammarby: Irma Åkesson 7, Linn Gerdtham 4, Agnes Rutqvist 3, Ida Lindblom 2, Alva Alm-Pettersson, Alva Martinovic, Filippa Ovendal Haninge: Ana Tramosljanin 6, Emma Sandqvist 4, Felicia Norberg 4, Hanna Johansson 4, Ann-Sofie Lövgren 2, Julia Zetterberg 2, Lovisa Kantén
Domare: Reza Hajializad, Hossein Yazdani
Publik: 45

220219 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Visby Gute 38-12 (18-5)
Mål, Hammarby: Irma Åkesson 13, Nellie Lind 6, Filippa Ovendal 5, Clara Bascuas 4, Lovisa Herber 4, Nellie Tillå 3, Ida Lindblom 3 Visby: Erika Wallin 5, Klara Lindberg 4, Iryna Shevchuk, Emelie Andersson, Maria Andersson
Domare: Matilda Olsson, Titus Mondore
Publik: 30

220306 (Östra Gymnasiet)
Skogås-Hammarby 19-19 (11-10)
Mål, Skogås: Kelly Säther 6, Frida Jonsson 3, Ronja Hamlin 2, Julia Bromell 2, Julia Bergström 2, Josefin Idegran 2, Elin Pilgren, Julia Andström Hammarby: Ida Lindblom 4, Linn Gerdtham 3, Irma Åkesson 3, Filippa Ovendal 3, Ellen Lundstedt 2, Lovisa Herber 2, Alva Alm-Pettersson , Nellie Tillå
Domare: Mia Dzubur, Hanna Eldås
Publik: 155

220313 (Farstahallen)
Sportsgear DHK-Hammarby 22-22 (9-14)
Mål, Sportsgear: Frida Eriksson 5, Sara Söderman 4, Jessica Larholm 4, Matilda Agné, Ebba Vestlund 2, Anne Rønning, Louise Turesson, Louse Melander Hammarby: Linn Gerdtham 5, Alva Alm-Pettersson 5, Irma Åkesson 3, Nellie Lind 2, Alma Martinovic 2, Agnes Rutqvist 2, Clara Bascuas, Filippa Ovendal, Lovisa Herber
Domare: Reza Hajializad, Adel Somorjai
Publik: 67

220320 (Telefonplanshallen)
Årstaiterna-Hammarby 18-31 (8-13)
Mål, Årstaiterna: Anna Cmpbell Westlund 8, Joseine Grandin 4, Vendela Luxenburg 2, Jenny Karlsson 2, Johanna Bergstedt, Jelina Strand Hammarby: Agnes Rutqvist 11, Irma Åkesson 6, Linn Gerdtham 4, Alva Alm-Pettersson 4, Nellie Lind 2, Ellie Kågefors 2, Clara Bascuas, Karin Steggo Forsse
Domare: Adel Somorjai, Reza Hajializad
Publik: 16

220320 (Hjorthagshallen)
Norrtull-Hammarby 33-27 (18-14)
Mål, Norrtull: Hedda Kinder 9, Emma Hermansson 6, Matilda Archer 6, Li Persson 6, Linnea Sjöbrink 3, Melica Lidberg, Ida Hertin, Dajana Halilovic Chopra Hammarby: Alva Alm-Pettersson 8, Agnes Rutqvist 8, Ida Lindblom 6, Lovisa Herber 2, Linn Gerdtham, Irma Åkesson, Alma Martinovic
Domare: Hossein Yazdani, Kristoffer Cwiek
Publik: 30


Träningsmatcher

210816 Hammarby-Sollentuna HK 2 (Eriksdalshallen)
210827 Täby HBK-Hammarby 21-26 (Tibblehallen)
210912 Tyresö Handboll-Hammarby (Tyresöhallen)
210913 Hammarby-Skogås HK (Eriksdalshallen)


USM

Flickor 14

211009 Skånela IF-Hammarby 20-11 (steg 1)
211010 Årsta AIK 2-Hammarby 14-27
Hammarby-Sikeå SK 12-5
211127 GT Söder-Hammarby 21-20 (steg 2)
Hammarby-RP IF Linköping Röd 16-17
211128 Hammarby-Sundsvall HK 24-8 (steg 2 plac)
220205 Silwing/Troja-Hammarby 18-25 (steg 3)
220206 Hammarby-AIK 38-9
Vallentuna HK-Hammarby 16-24
220319 Ludvika HF 1-Hammarby 16-16 (steg 4)
Hammarby-IFK Bankeryd 11-27
220320 Hammarby-Bollstanäs SK 20-29
Skövde HF Röd-Hammarby 22-21

Flickor 16

211023 IFK Strängnäs-Hammarby 14-31 (steg 1)
Hammarby-IF Hallby 2 25-19
211024 Hammarby-Sannadals IK 32-19
Vallentuna HK-Hammarby 13-34
220129 Skogås HK-Hammarby 21-24 (steg 3)
Hammarby-IK Bolton 16-13
220130 Årsta AIK HF-Hammarby 7-32
220326 GF Kroppskultur-Hammarby 25-18
Önnereds HK 1-Hammarby 27-16
220327 KFUM Lundagård 2-Hammarby 16-20
Hammarby-Tyresö Handboll 25-30

Flickor 18

210925 Hammarby-Enköpings HF 23-14 (steg 1)
210926 Hammarby-Ramunder HK 26-19
Hammarby-Sollentuna HK 24-12
220122 LIF Lindesberg-Hammarby 21-23 (steg 2)
220123 Hammarby-Uppsala HK 18-13
Guif Eskilstuna-Hammarby 22-17


Spelartruppen

Målvakter:
35. Lina Håkansson, 23 år
1. Alva Wretman, 19 år
Utespelare:
10. Alva Alm-Pettersson, 19 år
29. Amanda Eriksson, 17 år
2. Elisa Freedman, 18 år
4. Linn Gerdtham, 21 år
34. Lovisa Herber, 18 år
35. Lina Håkansson, 23 år
15. Stephanie Johansson, 19 år
20. Ellie Kågefors, 19 år
2. Nellie Lind, 17 år
22. Ida Lindblom, 18 år
8. Ellen Lundstedt, 17 år
31. Filippa Ovendal, 17 år
27. Karin Steggo Forsse, 17 år
14. Nellie Tillå, 17 år
9. Irma Åkesson, 19 år
Lagledare:
Inger Häggqvist



Innebandy, herrar


DIVISION 2 STOCKHOLM

IBK Uppsala Teknologer 20 16 2(0)2166-79 50
Älvsjö AIK20162(0)2142-9350
Värmdö IF20113(1)6122-9137
Tyresö Trollbäcken IBK20105(1)5115-10636

Björklinge BK20103(2)7110-10135
Farsta IBK2077(2)6119-10830
Balrog Botkyrka IK2062(1)1298-13721
Hammarby2052(1)1384-11418
Vallentuna IBK2052(1)1394-13318

Järfälla IBK2043(0)1387-12915
Rotebro IS2041(0) 1597-14313

Divsion 1 Östra Svealand

210917 (Rosendalsskolans Norra Sporthall)
Vallentuna-Hammarby 2-6 (1-0, 0-3, 1-3)
Mål, Vallentuna: Albin Samuelsson, David Holmberg Hammarby: Calle Härstedt 2, Viktor Rodén 2, Carl Brorsson, Markus Khan
Domare: Andreas Bengtsson, Johannes Ekenberg
Publik: 79

210926 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Björklinge 3-6 (0-2, 2-2, 1-2)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén, Oscar Hallström, Carl Brorsson Björklinge: Nils Göthberg 2, Charlie Eklund 2, Johan Strandberg Andersson, Alexander Spinord
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 60

211002 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Järfälla 7-6 (3-2, 3-1, 1-3)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 3, Carl Brorsson 2, Lukas Örtengren, Andreas Åslund Järfälla: Nicklas Hedengran 3, Mikael Leijon 2, Adam Christiansson
Domare: Pierre Borghoff, Shari Tingman
Publik: 85

211009 (IFU Arena E)
Uppsala Teknologer-Hammarby 9-3 (2-0, 3-2, 4-1)
Mål, UT: Joakim Alvinder 2, Albin Sand 2, Jakom Drews 2, Erik Oscarsson, Isak Brånstrand, Gabirel Oredsson Hammarby: Viktor Rodén 2, Lukas Örtengren
Domare: Robert Jäderlund, Jacob Leijon
Publik: 70

211023 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Rotebro IS 5-3 (1-1, 2-2, 2-0)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 2, Mattias Khan, Filip Hagman, Carl Brorsson Rotebro: Simon Sandman, Anton Ponnert, Lukas Granath
Domare: Tobias Berger, Leif Borglund
Publik: 89

211103 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Värmdö 2-3 (2-2, 0-1, 0-0)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén, Mattias Khan Värmdö: Kim Johansson, Mickael Hessedahl, Jimmy Risberg
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 122

211106 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Älvsjö 8-7 ef (0-2, 3-2, 4-3, 1-0)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 3, Lukas Örtengren, Markus Khan, Pontus Fors, Filip Hagman, Marcus Attebrant Älvsjö: Victor Ferraresi 3, Jonas Agnepil 2, Niclas Pilati, Leo Karlström
Domare: Aldin Imamovic, Andreas Morelius
Publik: 85

211113 (Farstahallen)
Farsta-Hammarby 5-4 (4-2, 0-1, 1-1)
Mål, Farsta: Christoffer Myr-Holmqvist 2, Linus Rydberg, Daniel Fritz, Hannes Linnes Hammarby: Viktor Rodén 2, Markus Johansson, Mattias Khan
Domare: Sebastian Öhman, Johan Larsson
Publik: 101

211120 (Botkyrkahallen)
Balrog Botkyrka-Hammarby 5-3 (1-2, 3-1, 1-0)
Mål, Balrog: Joromi Ringtjärn, Philip Haglund, Elias Lunnestad, William Broberg, Fredrik Holm Hammarby: Gustav Arbell, Victor Törngren, Andreas Åslund
Domare: Fredrik Landin, Jimmy Rittervall
Publik: 84

211127 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Tyresö Trollbäcken 4-5 (1-2, 2-2, 1-1)
Mål, Hammarby: Mattias Khan 2, Alexander Fastberg, Viktor Rodén Tyresö: Robin Wiregård, Linus Wahlström, Oliver Forsberg, Oscar Karlsson, Fredrik Odelius
Domare: Jesper Liedberg, Edo Sabanovic
Publik: 89

211218 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Vallentuna 8-6 (4-2, 3-3, 1-1)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 2, Markus Khan 2, Gustav Arbell, Lukas Örtengren, Mattias Khan, Filip Hagman Tyresö: Robin Wiregård, Linus Wahlström, Oliver Forsberg, Oscar Karlsson, Fredrik Odelius
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 65

220108 (IFU Arena)
Björklinge-Hammarby 3-1 (2-0, 0-0, 1-1)
Mål, Björklinge: Simon Gustafsson, Charlie Eklund, Viktor Johansson Hammarby: Alexander Johansson
Domare: Rickard Olsen, Edo Sabanovic
Publik: 128

220128 (Rotebrohallen)
Rotebro-Hammarby 11-3 (2-2, 5-0, 4-1)
Mål, Rotebro: Simon Fungdal 3, Lukas Granath 2, Erik Bengtsson 2, Albin Sjöberg, Fredrik Svensson, Daniel Vikman, Anders Simons-Pettersson Hammarby: Marcus Attebrant, Carl Brorsson, Filip Hagman
Domare: Elis Erbing, Shari Tingman
Publik: 78

220205 (Jakobsbergs Sporthall)
Järfälla-Hammarby 1-7 (1-0, 0-2, 0-5)
Mål, Järfälla: Axel Fredriksson Hammarby: Alexander Johansson 3, Viktor Rodén 2, Pontus Fors, Alexander Fastberg
Domare: Pierre Borghoff
Publik: 51

220209 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Uppsala Teknologer 3-11 (1-4, 1-4, 1-3)
Mål, Hammarby: Filip Hagman, Alexander Johansson, Jacob Cedervall Uppsala: Jakob Drews 4, Albin Sand 2, Joakim Alvinder 2, Gabriel Oredsson, Melvin Alm, Eric Kjellerstedt
Domare: Tobias Berger, Johannes Ekenberg
Publik: 55

220215 (Värmdö Sporthall)
Värmdö-Hammarby 4-2 (1-0, 1-1, 2-1)
Mål, Värmdö: Vilde Westerlund 2, Henrik Johansson, Filip Lundmark Hammarby: Daniel Thelander, Marcus Attebrant
Domare: Fredrik Landin, Jimmy Rittervall
Publik: 112

220220 (Västertorpshallen)
Älvsjö-Hammarby 9-2 (2-0, 4-0, 3-2)
Mål, Älvsjö: Robert Karlsson 3, Daniel Gonzalez Palm, Victor Ferraresi, Simon Lundin, Victor Nensén, Niclas Pilati, Johan Gunnarsson Hammarby: Alexander Johansson 2
Domare: Andreas Bengtsson, Johannes Ekberg
Publik: 225

220226 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Farsta 7-8 ef (1-4, 5-0, 1-3, 0-1)
Mål, Hammarby: Alexander Johansson 2, Filip Hagman, Carl Brorsson, Markus Khan, Marcus Attebrant, Jacob Cedervall Farsta: Christoffer Myr-Holmqvist 3, Anton Lundgren, William Köhler, Hugo Svensson, Daniel Strid, Linus Rydberg
Domare: Simon Broman, Martin Matti
Publik: 130

220306 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Balrog Botkyrka 3-4 (0-1, 2-1, 1-2)
Mål, Hammarby: Markus Khan, Alexander Johansson, Jacob Cedervall Balrog: Fredrik Holm, Ludvig Bloss, Robin Eneroth, Fredrik Gustafsson
Domare: Andreas Bengtsson, Johannes Ekenberg
Publik: 102

220312 (Strandhallen)
Tyresö Trollbäcken-Hammarby 6-3 (2-0, 2-0, 2-3)
Mål, Tyresö: Hampus Wallert 2, Mathias Benckert, Fredrik Odelius, Alexander Rönnlund, Robin Wiregård Hammarby: Jakob Cedervall, Lukas Örtengren, Filip Hagman
Domare: Fredrik Landin, Jimmy Rittervall
Publik: 213


DM

210904-05 (gruppspel)
Hammarby B-Hammarbyhöjden IBK (div 3) (5-8)
Hammarby B-Farsta IBK (div 5) 7-6
Hammarby B-Bergfoten IBK (div 4) 3-5

210911-12 (gruppspel)
Sköndals IK-Hammarby 2-6
Hammarby-Jakobsbergs IBF 2-1
Hammarby-Huddinge IBS 3-4

211201 Hammarby-Bele Barkarby IF 2-9 (2-1, 0-3, 0-5) (8-delsfinal)


USM/P16

Hammarby-Järfälla IBK 3-2
Hammarby-Väsby AIK 2-2

JDM/P16

Farsta IBK-Hammarby 1-5
Hammarby-Järfälla IBK 1-3
Hammarby-Djugården 7-2
211219 Åkersberga IBF-Hammarby 1-4 (8-delsfinal)
220213 Hammarby-Tyresö Trollbäcken 11-5 (kvartsfinal)
220424 Hammarby-Järfälla IBK 1-2 (semifinal)


Spelartruppen

Målvakter:
71. Christian Eddeborn, 17-0-0-0-2
32. Albin Hillbom, 8-0-0-0-0
69. John Koski, 23-0-0-0-0
1. Jesper Telin, 2-0-0-0-0
Backar:
26. Jacob Cedervall, 23-5-6-11-8
68. Alexander Fastberg, 24-2-4-6-6
20. Pontus Fors, 23-3-2-5-10
80. Marcus Holst, 20-0-5-5-0
22. Markus Johansson, 21-1-6-7-6
87. Linus Järnholm, 1-0-0-0-0
6. Joel Sund, 4-2-1-3-0
7. Andreas Åslund, 20-4-3-7-4
8. Lukas Örtengren, 21-7-6-13-2
Forwards:
10. Gustav Arbell, 15-2-4-6-2
95. Carl Brorsson, 19-8-3-11-8
11. Oscar Hallström, 16-1-2-3-4
17. Calle Härstedt, 7-2-0-2-2
17. Alexander Johansson, 7-10-1-11-2
70. Markus Khan, 20-7-20-27-4
60. Mattias Khan, 13-6-6-12-0
9. Viktor Rodén, 21-22-7-29-2
17. Victor Törngren, 4-1-0-1-0
Centrar:
66. Albin Abbate, 8-0-0-0-0 (Vendelsö IK)
19. Marcus Attebrant, 20-5-2-7-0
98. Filip Hagman, 23-8-5-13-8
16. Daniel Thelander, 23-1-3-4-8
Övriga:
Dante Wallner, 1-0-0-0-0
Tränare:
Dan Berg
Ass tränare:
John Karlsson
Sjukvårdare:
Sofia Brorsson
Lagledare:
Gabriel Isoz






Innebandy, damer


ALLSVENSKAN ÖSTRA

Telge SIBK 22 20 1(0)1173-57 61
Åkersberga IBF22191(1)2144-5259

Älvsjö AIK22143(0)5116-7845
Storvreta IBK22131(1)8125-7641
Alunda IBF2296(4)792-8237
Tyresö Trollbäcken IBK22104(0)886-9534

Bele Barkarby IF2291(0)1277-8928

Huddinge IBS2265(2)1184-10925
KAIS Mora2243(2)1568-10517
IBF Borlänge2252(0)1593-15517
IS Sirius2252(0)1579-14917
Hammarby2223(0) 1758-1489
Hammarbys Saga Emtell och Ida Torbjörner fick vara med i ett U19-läger på Bosön i juni. Emtell togs sedan ut till fyrnationsturneringen Euro Floorball Tour i Tammerfors i oktober.


Allsvenskan Östra

210918 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Åkersberga 0-10 (0-2, 0-4, 0-4)
Mål: Hanna Nordstrand 3, Frida Nilsson 3, Sanna Ulvhag 2, Emelie Eriksson, Isabel Balzano
Domare: Leif Borglund, Robert Jäderlund
Publik: 66

210925 (Ifu Arena)
Storvreta-Hammarby 9-0 (1-0, 4-0, 4-0)
Mål: Viktoria Hübinette 2, Amanda Skyltbäck, Matilda Andersson, Selma Frykholm, Emma Berg, Anna Skyltbäck, Ella Johansson, Frida Bäfve
Domare: Alexander Sommensjö, Edwin Simonian
Publik: 119

211009 (Olandshallen)
Alunda-Hammarby 5-4 ef (2-0, 1-2, 1-2, 1-0)
Mål, Alunda: Elvira Danielsson, Jasmine Van der Veen, Frida Wennberg, Matilda Wallin, Ebba Olsson Hammarby: Tyra Müller-Nord, Ida Torbjörner, Smilla Parkler, Tuva Henriksson
Domare: Handrin Thunqvist, Christoffer Wallenborg
Publik: 106

211023 (IFU Arena E)
Sirius-Hammarby 8-3 (1-0, 2-1, 5-2)
Mål, Sirius: Alma Hållner 2, Telma Carlsson, Isa Lunneborg, Klara Strömbeck, Ebba Johansson, Tilde Klermyr, Josefin Emilsson Hammarby: Ida Ulltin, Felicia Nilsson, Filippa Ekman
Domare: Anders Westerberg, Alexander Sommensjö
Publik: 72

211030 (Sjöstadshallen)
Hammarby-KAIS Mora 4-4 (0-1, 3-2, 1-1, 0-0)
Mål, Hammarby: Ida Torbjörner 2, Lisa Dahl, Tuva Henriksson Mora: Elvira Collin, Hannah Kempendahl, Alice Winges, Maja Schneider
Domare: Johnny Lindberg, Robert Forslind Lovrencic
Publik: 95

211107 (Västergård Arena)
Telge-Hammarby 9-2 (3-0, 4-1, 2-1)
Mål, Telge: Therese Gustafsson 4, Caroline Rosenberg 2, Helena Lundqvist, Wera Nygren, Fanny Sundgren Hammarby: Felicia Nilsson, Hanna Adamsson-Loreby
Domare: Pierre Borghoff, Edwin Simonian
Publik: 92

211110 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Huddinge 4-3 (0-0, 0-1, 4-2)
Mål, Hammarby: Therése Perswalld 2, Saga Emtell, Lisa Dahl Huddinge: Jessica Holmqvist, Cecilia Asplund, Olivia Tellström Jovicic
Domare: Fredrik Landin, Jimmy Rittervall
Publik: 186

211114 (Tyresöhallen)
Tyresö Trollbäcken-Hammarby 7-2 (4-0, 0-1, 3-1)
Mål, Tyresö: Linnea Lindgren 2, Lisa Holmer, Julia Lundgren, Alva Palmedal, Ebba Svanholm, Felicia Envall Hammarby: Therése Perwalld 2
Domare: Marcus Svedinger, Richard Öhneskog
Publik: 105

211128 (Maserhallen)
Borlänge-Hammarby 6-5 (1-1, 2-1, 3-3)
Mål, Borlänge: Hilma Forsberg 2, Ingela Hansson, Lovisa Bjurell, Malin Birath, Linn Eliasson Hammarby: Felicia Nilsson 2, Saga Emtell, Tyra Müller-Nord, Ida Ulltin
Domare: Jonas Nordqvist, Anders Ståhlberg
Publik: 80

211212 (Västertorpshallen)
Älvsjö-Hammarby 7-3 (2-0, 4-0, 1-3)
Mål, Älvsjö: Frida Nyquist 2, Johanna Hall 2, Alexandra Rodriguez Lundin, Emilia Oldenburg, Josefine Oldenburg Landin Hammarby: Felicia Nilsson, Amanda Torbjörner, Elsa Janholt
Domare: Marcus Svedinger, Richard Öhneskog
Publik: 65

211218 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Bele Barkarby 3-6 (1-2, 0-0, 2-4)
Mål, Hammarby: Ryra Müller-Nord, Ida Torbjörner, Ida Ulltin Bele Barkarby: Alexandra Svensson Wallin, Felicia Blomqvist, Jennifer Hallander, Anna Jansson, Johanna Turesson, Juliet Waldenfjord
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 77

220106 (Åkersberga Sporthall)
Åkersberga-Hammarby 6-0 (2-0, 2-0, 2-0)
Mål: Freja Norrman 2, Mikaela Jönsson, Linn Reher, Sanna Ulvhag, Hanna Nordstrand
Domare: Andreas Bengtsson, Johannes Ekenberg
Publik: 78

220108 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Storvreta 1-11 (0-4, 0-4, 1-3)
Mål, Hammarby: Therése Perswalld Storvreta: Maja Bergbom 2, Evelina Sparf 2, Amanda Skyltbäck, Anna Skyltbäck, Frida Bäfve, Lovisa Thorsander, Johanna Kauppinen, Selma Frykholm, Saga-Maja Andersson
Domare: Tobias Berger, Elis Erbing
Publik: 50

220129 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Sirius 1-8 (0-2, 0-3, 1-3)
Mål, Hammarby: Smilla Parkler Storvreta: Tilde Klermyr 3, Klara Strömbeck 2, Josefin Emilsson, Isa Lunneborg, Bella Klettner
Domare: Daniel Mårtensson, Håkan Augustsson
Publik: 49

220205 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Alunda 1-5 (0-2, 0-3, 1-3)
Mål, Hammarby: Ida Torbjörner Alunda: Elin Höglund 2, Frida Ågren, Tilda Persson, Jonna Westerholm
Domare: Tobias Berger, Elis Erbing
Publik: 65

220211 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Borlänge 8-9 (3-5, 1-2, 4-2)
Mål, Hammarby: Ida Torbjörner 3, Dina Eklöf 2, Lisa Dahl, Felicia Nilsson, Therése Perswalld, Tuva Henriksson Borlänge: Ingela Hansson 4, Petra Hansson, Frida Backlund, Hilma Forsberg, Linnea Brandt, Malin Birath
Domare: Sebastian Öhman, Johan Larsson
Publik: 73

220213 (Åkersberga Sporthall)
KAIS Mora-Hammarby 1-5 (0-3, 1-0, 0-2)
Mål, KAIS: Stina Jonsson Hammarby: Amanda Klevbo, Dina Eklöf, Ida Torbjörner, Tuva Henriksson, Ida Ulltin
Domare: Tomas Edstrand, Rickard Olsen
Publik: 45

220219 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Telge 1-7 (1-2, 0-3, 0-2)
Mål, Hammarby: Elsa Janholt Telge: Jennifer Ekman 2, Therese Gustafsson 2, Felicia Forsmark, Josefin Ekerhov, Ester Persson
Domare: Pierre Borghoff, Edwin Simonian
Publik: 85

220223 (Fleminghallen A)
Huddinge-Hammarby 4-3 (3-0, 0-1, 1-2)
Mål, Huddinge: Ida Petrén-Lantz 2, Linn Maxen Jordal, Elin Barbus Hammarby: Dina Eklöf 2, Lisa Dahl
Domare: Christer Avasjö, Jonas Holm
Publik: 137

220226 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Tyresö Trollbäcken 4-4 (3-0, 0-2, 1-2)
Mål, Hammarby: Amanda Torbjörner 2, Tuva Henriksson, Hanna Adamsson-Loreby Tyresö: Madelene Westerberg 2, Alva Palmedal, Sara Ryman
Domare: Simon Broman, Martin Matti
Publik: 83

220306 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Älvsjö 2-11 (0-3, 0-4, 2-4)
Mål, Hammarby: Tuva Henriksson, Jenniefer Cedervall Älvsjö: Anna Monthan 4, Beatrice Lundevall 2, Frida Nyquist, Johanna Hall, Josefine Oldenburg Landin, Emilia Oldenburg, Daniela Engstrand
Domare: Andreas Bengtsson, Johannes Ekenberg
Publik: 76

220312 (Jakobsbergs sporthall)
Bele Barkarby-Hammarby 8-2 (1-0, 2-1, 5-1)
Mål, Bele: Ellen Wistedt 2, Felicia Blomqvist 2, Juliet Waldenfjord, Nathalie Holmberg, Johanna Turesson, Emma Johansson Hammarby: Jenniefer Cedervall, Lisa Dahl
Domare: Elis Erbin, Shari Tingman
Publik: 93


DM

Hammarby B-Älvsjö AIK IBF B 1-4
Hammarby B-Älta IF 2-2
AIK-Hammarby B 7-1

211201 Täby FC-Hammarby A 4-3 ef (1-1, 1-1, 1-1, 1-0) (8-delsfinal)


Junior-DM/DJ19

210904-05 (gruppspel)
Hammarby-Åkersberga IBK 1-6
Hammarby-Järfälla IBK 1-1
Hammarby-Tyresö Trollbäcken IBK 8-1

211125 Järfälla IBK-Hammarby 0-7 (8-delsfinal)


Spelartruppen

Målvakter:
77. Ella Bernes, 1-0-0-0-0
90. Klara Norberg, 17-0-0-0-0
95. Filippa Svenningsson, 16-0-1-1-0
77. Elin Tjernström, 1-0-0-0-0
Backar:
94. Jenniefer Cedervall, 9-2-1-3-0
15. Dina Eklöf, 9-5-2-7-2
94. Elin Ericsson, 1-0-0-0-0
5. Annabel Jonsson, 19-0-1-1-0
30. Andrea Kratz, 19-0-0-0-6
18. Tyra Müller-Nord, 14-4-4-8-4
20. Felicia Nilsson, 22-6-0-6-0
21. Smilla Parkler, 23-3-3-6-2
19. Ida Torbjörner, 23-9-8-17-6
Forwards:
23. Hanna Adamsson-Loreby, 18-2-2-4-0
14. Lisa Dahl, 22-6-1-7-8
12. Filippa Ekman, 12-1-1-2-2
16. Ronja Ericsson-Åström, 7-0-1-1-0
17. Tuva Henriksson, 22-5-17-22-6
13. Elsa Janholt, 20-2-0-2-2
9. Amanda Klevbo, 8-1-0-1-0
18. Tindra Westerlund, 9-0-2-2-0
7. Amanda Torbjörner, 22-3-1-4-2
Centrar:
9. Saga Emtell, 2-2-3-5-0
22. Terése Perswalld, 17-6-5-11-4
29. Ida Ulltin, 23-4-2-6-0
Ass tränare:
Björn Bekkhus
Lagledare:
Anders Blomgren
Sportchef: Dennis Elgholm Grönroos
Materialförvaltare:
Svante Nilsson



Ishockey, herrar


HOCKEYTVÅAN ÖSTRA B

Nacka HK 16 11 0/1478-22 34
Hammarby1691/1465-5632
Åker/Strängnäs HC1683/1459-4731
Sudrets HC1682/1549-5529

Haninge Anchors HC1682/0663-4228
IFK Tumba1651/1955-7018
Trångsunds IF1650/3855-7118
Nynäshamns IF1641/11048-7515
Järna SK1630/21143-7711

ALLTVÅAN ÖSTRA

Sollentuna HC14130/0164-1539

Nacka HK14102/0262-3234
Göta Traneberg IK1470/2545-4223
Järfälla HC1462/2553-4922
Åker/Strängnäs HC1451/1746-5618
Sudrets HC1431/2840-6313

Hammarby1431/01041-6211
Lidingö Vikings HC1421/01136-688
Inför säsongen tackades ordförande Hasse Malm av. Han fortsatte i styrelsen medan Knut ”Knutte” Engqvist blev ny ordförande.
  Under året byggde Hammarby Hockey upp en organisation som satsade på framtiden. Ett SM-guld inom tio år var målet.
  En av åtgärderna var att knyta till sig den tidigare hammarbytränaren Tommy Boustedt som Senior Advisor.
  Efter säsongen valdes Owe Larsson till ny ordförande.


Hockeytvåan Östra B

210928 (SDC-hallen)
Hammarby-Haninge 5-6 es (2-1, 2-2, 1-2, 0-0, 0-1)
Mål, Hammarby: Måns Seppänen Hallén 2, Philip Fridh, William Ehn, Viktors Jasunov Haninge: Tim Werner 2, Viktor Härstam, Hugo Stjernfeldt, David Engberg, Markus Lindholm
Utv, Hammarby: Robin Kokkonen 5+20, Elliot Vall-Hallin 5+20, Jonathan Queckfeldt 5+20, Doglas Dahling-Barger, Melvin Lidberg, Måns Hallén Seppänen, Viktors Jasunovs Haninge: Andreas Kroon 2+5+20, Victor Dahl, Jonathan Fagerlund
Skott: 37-33 (7-13, 10-9, 13-7, 7-3, 0-1)
Domare: Dennis Lennhammar/William Lindfors, Anton Östberg
Publik: 208

211001 (Nacka Ishall)
Nacka-Hammarby7 1-3 (0-0, 1-1, 0-2)
Mål, Nacka: Hugo Fritzell Hammarby: Jonathan Queckfeldt, Doglas Dahling-Barger, Morgan Melker
Utv, Nacka: Filip Lekbrant 5+20, Casper Söderling 20, Alexander Sågström, Leo Martiniussen Hammarby: William Ehn, Melvin Lidberg, Philip Fridh, Doglas Dahling-Barger, Sammy Andersson
Skott: 42-31 (15-8, 13-10, 14-13)
Domare: Kristian Wigfeldt/Douglas Dellgren, Anil Zubovic
Publik: okänt

211005 (SDC-hallen)
Hammarby-Järna 5-4 ot (1-2, 2-1, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Sammy Andersson 2, Linus Lindahl, Jonathan Queckfeldt, William Ehn Järna: Ludvig Wickman, Dorian Donath-Sanchez, Niklas Gold, Joakim Persson
Utv, Hammarby: Doglas Dahling-Barger 2x2, lagstraff, Linus Lindahl, Morgan Melker Järna: Joakim Persson, Filip Carlsson, Samuel Pätsi, Adam Gottlind
Skott: 38-15 (13-5, 13-5, 10-5, 2-0)
Domare: Carl Von Sivers/Anton Östberg, Douglas Dellgren
Publik: 103

211008 (Ishuset)
Tumba-Hammarby 2-4 (0-1, 0-2, 2-1)
Mål, Tumba: Albin Lundquist, Nils Vikner Hammarby: Doglas Dahling-Barger 2, William Ehn, Viktors Jasunovs
Utv, Tumba: okänd 20, Philip Sahlin 3x2, Albin Steiner 2x2, Erik Stenros 2x2, Emil Tikka 2x2, Johan Lindgren, lagstraff Hammarby: Ricky Bredberg 2x2+10, Doglas Dahling-Barger 4x2, Adam Holmqvist Lindarv, Melvin Lidberg, Philip Fridh, Robin Kokkonen
Skott: 29-27 (4-11, 6-11, 19-5)
Domare: John Norling/Andrée Riutta, Melker Örneblad
Publik: 115

211010 (SDC-hallen)
Hammarby-Sudret 7-3 (1-0, 5-1, 1-2)
Mål, Hammarby: Måns Hallén-Seppänen 2, Viktors Jasunovs, Melker Morgan, Philip Fridh, Melvin Lidberg, William Ehn Sudret: Tom Lindby, Oskar Weström, Viktor Greveback
Utv, Hammarby: Melvin Lidberg, Linus Lindahl, Ricky Bredberg, Philip Fridh, Morgan Melker Sudret: Danil Piatin 10, Jesper Van Den Bosch, Adam Lingström, lagstraff, Lucas Hederstedt, Oskar Af Bjur, William Tönseth, Oskar Weström, Viktor Greveback, Oskar Thorén
Skott: 36-31 (9-11, 11-10, 16-10)
Domare: Tim Koglin/Vicktor Kihlberg, Joel Norum
Publik: 40

211012 (Folkets Hall)
Nynäshamn-Hammarby 2-6 (2-1, 0-2, 0-3)
Mål, Nynäashamn: Marcus Ohlsson-Örnelius, Jesper Voss Hammarby: Måns Hallén Seppänen 4, Sammy Andersson, Ricky Bredberg
Utv, Nynäshamn: Alex Bergkrantz, Christian Wallier, Aron Lundgren, Lorian Bezuk, Alexander Byhlin Hammarby: Philip Fridh
Skott: 28-45 (8-12, 10-18, 10-15)
Domare: Carl Von Sivers/Jonathan Holmström, Douglas Dellgren
Publik: 177

211015 (SDC-hallen)
Hammarby-Trångsund 5-4 ot (2-0, 1-3, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 2, Måns Hallén Seppämen, Robin Kokkonen, Sammy Andersson Trångsund: Emil Tyssling Engström 2, Gustav Steen, Axel Steen
Utv, Hammarby: Sammy Andersson 4, Doglas Dahling-Barger 4, Philip Fridh Trångsund: Charlie Jansson 14, Philip Baczek, Rasmus Sahlström, Johan Uhlin, Melker Ferdfelt, Tim Tormund, Gustav Steen
Skott: 34-21 (10-5, 8-10, 13-6, 3-0)
Domare: Kristian Wigfeldt/Stefan Andersson, Teddie Bander
Publik: 82

211019 (Åkers Ishall)
Åker/Strängnäs-Hammarby 4-3 (0-2, 2-0, 2-1)
Mål, Åker: Viktor Madell 2, Leo Karlsson, Eric Lövstrand Hammarby: William Ehn, Robin Kokkonen, Ricky Bredberg
Utv, Åker: Wincent Blomdahl 4, Charlie Elgén 4, Leo Karlsson, Christopher-Robin Ericson Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 6, Jonathan Queckfeldt 4, Melvin Lidberg, Sammy Andersson
Skott: 32-35 (10-16, 13-12, 9-7)
Domare: Max Hultin/Emil Enhörning, Erik Johnsson
Publik: 202

211026 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 1-6 (1-2, 0-1, 0-3)
Mål, Haninge: Tim Werner Hammarby: Viktors Jasunovs 3, Sammy Andersson 2, William Ehn
Utv, Haninge: Andreas Kroon 27, Albin Grimborg, Lucas Gylfe Hammarby: William Ehn, Morgan Melker, Doglas Dahling-Barger, Samuel Hellberg, Philip Fridh
Skott: 25-20 (7-7, 12-4, 6-9)
Domare: Carl Von Sivers/Jonathan Holmström, Anton Östberg
Publik: 169

211029 (SDC-hallen)
Hammarby-Nacka 0-7 (0-1, 0-2, 0-4)
Mål: Leo Martinniussen 2, Hilb Tkach, Gustav Aderskog, Daniel Thomasson, Filip Lekbrant, Erik Söderlund
Utv, Hammarby: Jonas Löfgren, Sammy Andersson, Jonathan Queckfeldt, William Ehn, Robin Lindström Nacka: Daniel Enbacka 6, Victor Erixon, Adam Svensson, Hugo Martiniussen
Skott: 18-26 (4-8, 8-6, 6-12)
Domare: Joakim Flink/Anton Östberg, Karl Bolinder
Publik: 93

211102 (Järna Ishall)
Järna-Hammarby 4-5 (1-0, 2-3, 1-2)
Mål, Järna: Max Eriksson, Alexander Rindå, Hugo Örtqvist, Kip Eriksson Hammarby: Sammy Andersson 2, Gustav Klingström, Jonathan Queckfeldt, Jonas Löfgren
Utv, Järna: Niklas Gold, Max Eriksson Hammarby: Doglas Dahling-Barger 27, lagstraff 4, Elias Rongione, Ricky Bredberg, Måns Hallén Seppänen
Skott: 27-28 (5-7, 11-11, 11-10)
Domare: Mikael Ström/Viktor Eriksson, Erik Johnsson
Publik: 75

211105 (SDC-hallen)
Hammarby-Tumba 2-8 (0-4, 0-1, 2-3)
Mål, Hammarby: Sammy Andersson, Jonathan Queckfeldt Tumba: Calle Ekfeldt 3, Emil Tikka, Albin Lundquist, Charlie Siekkinen Lindeman, Michael Rayneé, Daniel Wigren
Utv, Hammarby: Jonathan Queckfeldt, Linus Lindahl, lagstraff, Gustav Klingström, Jonas Löfgren Tumba: Jesper Skogström, Daniel Wigren
Skott: 53-31 (12-13, 24-6, 17-12)
Domare: Pontus Sjöberg/Stefan Andersson, Teddie Bander
Publik: 113

211106 (Hemse Ishall)
Sudret-Hammarby 4-2 (2-1, 1-0, 1-1)
Mål, Sudret: Adam Lingström 2, Danil Platin, Viktor Greveback Hammarby: Sammy Andersson, Doglas Dahling-Barger
Utv, Sudret: William Tönseth 6, Oskar Af Bjur, Tobias Waktel Werkelin Hammarby: Sammy Andersson 4, Doglas Dahling-Barger, Måns Hallén Seppänen, Jonas Löfgren
Skott: 27-27 (9-11, 10-7, 8-9)
Domare: Fredrik Hård/Daniel Lilja, Elias Edman
Publik: 311

211109 (SDC-hallen)
Hammarby-Nynäshamn 2-1 (0-0, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Måns Hallén Seppänen, Viktors Jasunovs Nynäshamn: Lukas Dany
Utv, Hammarby: lagstraff, Jonas Löfgren, Sammy Andersson Nynäshamn: Jesper Voss, Lukas Dany, Kevin Niskanen Elmquist
Skott: 37-15 (18-4, 14-8, 5-3)
Domare: Andreas Elfvengren/Anil Zubovic, Fredrik Ohlsson
Publik: 137

211112 (Stortorpshallen)
Trångsund-Hammarby 2-5 (0-0, 0-2, 2-3)
Mål, Trångsund: Alex Koskinen, Lucas Glysing Pettersson Hammarby: Doglas Dahling-Barger, Morgan Melker, Sammy Andersson, Viktors Jasunovs, Ricky Bredberg
Utv, Trångsund: Daniel Dahnér, Marcus Hellman Hammarby: Philip Fridh, Doglas Dahling-Barger, Viktors Jasunovs
Skott: 36-37 (11-5, 10-16, 15-16)
Domare: Dennis Lennhammer/Viktor Eriksson, Melker Örneblad
Publik: 130

211116 (SDC-hallen)
Hammarby-Åker/Strängnäs 5-3 (1-0, 1-2, 3-1)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 2, Sammy Andersson 2, Robin Lindström Åker: William Warging, David Bank, Gustav Sultan
Utv, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 4, Philip Fridh, Linus Lindahl Åker: Joonas Ruotsaari, Gustaf Kleman, Gustav Sultan, Olle Johansson
Skott: 20-34 (5-10, 6-12, 9-12)
Domare: Kristian Wigfeldt/Daniel Barvehed, Patric Pettersson
Publik: 150


Alltvåan Östra

211126 (SDC-hallen)
Hammarby-Göta Traneberg 1-4 (1-1, 0-2, 0-1)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt Göta Traneberg: William Bengtsberg, Emil Mäki, Daniel Spännar, Oskar Brändström
Utv, Hammarby: William Ehn, Jonathan Queckfeldt Göta Traneberg: Simon Lind, Marwin Ingmarsson, Jonathan Bengtsberg
Skott: 27-25 (7-8, 11-8, 9-9)
Domare: Joakim Flink/Daniel Barvehed, Anil Zubovic
Publik: 132

211130 (SVEAB Arena)
Sollentuna-Hammarby 3-1 (1-1, 2-0, 0-0)
Mål, Sollentuna: Henric Croneld, Andreas Paulsson, Erik Stenbacka Hammarby: Robin Kokkonen
Utv, Sollentuna: Andreas Ekström 20+5+2, Simon Boman, Isac Thorén, Kevin Gabor Hammarby: Linus Lindahl, Måns Hallén Seppänen
Skott: 30-18 (11-7, 14-4, 5-7)
Domare: Johan Norling/Rasmus Madsen, William Lindfors
Publik: 194

211203 (Nacka Ishall)
Nacka-Hammarby 7-3 (5-1, 0-2, 2-0)
Mål, Nacka: Gustav Aderskog 2, Isac Södergren, Pelle Lidström, Philip Nilsson-Fornes, Casper Söderling, Hugo Fritzell Hammarby: Sammy Andersson 2, Gustav Klingström
Utv, Sollentuna: Lukas Hilding 20+5, Daniel Enbacka 10+2x2, Andreas Vucic, Victor Erixon Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 20+5, Robin Lindström, Melker Ferdfelt, Måns Hallén Seppänen
Skott: 33-27 (19-10, 2-9, 12-8)
Domare: Andreas Elfvengren/Rasmus Broberg, William Lindfors
Publik: 57

211207 (SDC-hallen)
Hammarby-Järfälla 3-6 (1-4, 1-1, 1-1)
Mål, Hammarby: Viktors Jasunovs 2, Viktor Karvonen Järfälla: Fredrik Nordquist, Johan Lindholm, Timothy Holmström, Rasmus Österholm, Linus Nordin, Johan Simons
Utv, Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 4, William Ehn, Sammy Andersson Järfälla: Fredrik Nordquist, Linus Nordin, Timothy Holmström, lagstraff, David Simling, Adrian Sjöqvist
Skott: 21-18 (9-9, 5-6, 7-3)
Domare: Andreas Elfvengren/Anton Östberg, Erik Johnsson
Publik: 69

211209 (Åkers Ishall)
Åker/Strängnäs-Hammarby 3-2 (3-0, 0-0, 0-2)
Mål, Åker: Christopher-Robin Ericson, Joonas Ruotsaari, William Warging Hammarby: Sammy Andersson, William Ehn
Utv, Åker: Christopher-Robin Ericson 8, William Warging, Gustav Sultan, Joonas Ruotsaari, Nils Carlsson, Gustaf Kleman Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 4, Ricky Bredberg, William Ehn, lagstraff
Skott: 28-34 (14-8, 6-20, 8-6)
Domare: Andreas Elfvengren/Rasmus Broberg, Anton Östberg
Publik: 83

211211 (SDC-hallen)
Hammarby-Sudret 5-4 es (1-1, 0-2, 3-1, 0-0, 1-0)
Mål, Hammarby: André Petersson 3, Doglas Dahling-Barger, Ricky Bredberg Sudret: Viktor Greveback, Danil Piatin, Tom Lindby, Alfons Nilsson
Utv, Hammarby: Måns Hallén Seppänen 4, Jonathan Queckfeldt, Ricky Bredberg, Gustav Klingström, André Petersson, Adam Holmqvist Lindarv Sudret: Oskar Thorén 4, Hampus Persson, Joel Thorén, Tom Lindby, Viktor Greveback
Skott: 40-27 (9-9, 13-11, 13-7, 4-0, 1-0)
Domare: Dennis Lennhammer/William Lindfors, Joel Norum
Publik: 61

220107 (SDC-hallen)
Hammarby-Lidingö 3-2 (1-0, 1-2, 1-0)
Mål, Hammarby: Sammy Andersson, Morgan Melker, Gustav Klingström Lidingö: Max Brodén, Theodor Liss-Karlsson
Utv, Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 27, lagstraff 4, Sammy Andersson 4, Ricky Bredberg, Philip Nilsson Lidingö: Karl Versteegh 25, Gustav Dahlstedt, Klas Frykfeldt, Carl Johansson, Max Brodén, Jonatan Wilund
Skott: 31-27 (10-10, 15-10, 6-7)
Domare: John Norling/Erik Johnsson, Rasmus Broberg
Publik: 80

220203 (Childhoodhallen)
Lidingö-Hammarby 4-9 (1-1, 1-2, 2-6)
Mål, Lidingö: Marcus von Sydow 3, Joakim Lundh Hammarby: Sammy Andersson 2, Jonathan Queckfeldt 2, Robin Kokkonen 2, Jonas Löfgren 2, William Ehn
Utv, Lidingö: Marcus von Sydow, Viktor Hansson, Theodor Liss-Karlsson Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 4, Sammy Andersson, Robin Kokkonen, doglas Dahling-Barger
Skott: 23-33 (8-8, 8-10, 7-15)
Domare: Andreas Elfvengren/Fredrik Ohlsson, Joel Norum
Publik: 50

220211 (SDC-hallen)
Hammarby-Åker/Strängnäs 4-6 (3-1, 1-3, 0-2)
Mål, Hammarby: Robin Kokkonen 2, Doglas Dahling-Barger, William Ehn Åker: Joonas Ruotsaari 2, David Bank, Viktor Madell, William Warging, Jesper Karlsson
Utv, Hammarby: Doglas Dahling-Barger 8, Jacob Bering, Måns Hallén Seppänen, Ricky Bredberg Åker: Marcus Isberg 4, Jesper Karlsson, David Bank, Joonas Ruotsaari, Andreas Sollén
Skott: 36-23 (18-9, 8-9, 10-5)
Domare: John Norling/Douglas Dellgren, Andrée Riutta
Publik: 107

220215 (Järfälla Ishall)
Järfälla-Hammarby 6-3 (2-1, 1-0, 3-2)
Mål, Järfälla: Emil Broed 3, Niklas Thorin, Fredrik Nordquist, Linus Nordin Hammarby: Gustav Klingström, Andreas Eklund, Jonas Löfgren
Utv, Järfälla: Emil Broed 4, lagstraff, Linus Nordin, Ludwig Hedman, David Simling, Fredrik Nordquist, Timothy Holmström, Niklas Thorin Hammarby: Doglas Dahling-Barger 4, Edwin Lindström, Adam Holmqvist Lindarv
Skott: 37-27 (13-6, 8-10, 16-11)
Domare: Kristian Wigfeldt/Joel Norum, Rasmus Madsen
Publik: 111

220218 (SDC-hallen)
Hammarby-Nacka 2-5 (1-1, 1-2, 0-2)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt, William Ehn Nacka: Philip Nilsson-Fornes 2, Erik Söderlund, Filip Likbrant, Daniel Thomasson
Utv, Hammarby: Måns Hallén Seppänen, Doglas Dahling-Barger Nacka: Daniel Enbacka 14, Filip Lindgren, Casper Söderling, Andreas Vucic, Philip Nilsson-Fornes
Skott: 29-37 (14-11, 8-17, 7-9)
Domare: Dennis Lennhammer/Erik Johnsson, Anton Östberg
Publik: 84

220222 (SDC-hallen)
Hammarby-Sollentuna 1-3 (0-0, 0-1, 1-2)
Mål, Hammarby: Sammy Andersson Sollentuna: Viktor Lundberg, Andreas Ekström, Erik Stenbacka
Utv, Hammarby: Doglas Dahling-Barger 6, Robin Kokkonen, Måns Hallén Seppänen, Jonas Löfgren, Sammy Andersson, Andreas Eklund, William Ehn Sollentuna: Simon Boman 25, Kevin Gabor 4, Daniel Nordström 4, Viktor Lundberg, Andreas Gällstedt, Johan Fredriksson, Andreas Ekström
Skott: 30-31 (6-10, 11-6, 13-15)
Domare: John Norling/Jonathan Holmström, Douglas Dellgren
Publik: 69

220301 (Stora Mossen)
Göta Traneberg-Hammarby 6-0 (3-0, 3-0, 0-0)
Mål: Emil Mäki 2, William Brännmark, Marwin Ingmarsson, Felix Johansson, William Svanberg
Utv, GT: William Bengtsberg 25, lagstraff, Daniel Spännar, Pontus Hedman, Kevin Forsman Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 25, Jonas Löfgren, Melker Ferdfelt, Jonathan Queckfeldt, Måns Hallén Seppänen
Skott: 21-29 (4-12, 6-12, 11-5)
Domare: Pontus Sjöberg/William Lindfors, Anil Zubovic
Publik: 220

220305 (Hemse Ishall)
Sudret-Hammarby 3-4 (1-2, 2-1, 0-1)
Mål, Sudret: Gustaf Lundin, Danil Piatin, Alfons Nilsson Hammarby: Robin Kokkonen, Ricky Bredberg, Jonathan Queckfledt, Måns Hallén Seppänen
Utv, Sudret: Adam Lingström 25, Joakim Smitterberg 25, Danil Piatin 25, Alfons Nilsson, Viktor Greveback, Adam Lingström, Joel Thorén Hammarby: Jonathan Queckfeldt 25, William Ehn 25, Edwin Lindström 4, Doglas Dahling-Barger, Filip Lindblom, Robert Holmström
Skott: 29-35 (7-11, 13-13, 9-11)
Domare: Pontus Sjöberg/William Lindfors, Erik Johnsson
Publik: 255


Träningsmatcher

210821 Järfälla HC-Hammarby 4-5 (Järfälla Cup)
210822 Wings-Hammarby 7-1 (final, Järfälla Cup)
210905 Hammarby-Tierps HK 5-1
210910 Hammarby-IFK Arboga 4-4
210912 IFK Arboga Hockey-Hammarby 2-5
210918 Hammarby-Borås HC 1-3 (Åmålscupen)
210919 Åmåls SK-Hammarby 5-2 (Åmålscupen)


Spelartruppen

Tränare:
Stefan Gustafsson
Målvaktstränare:
Max Falk
Sportchef:
Andreas Pettersson
Videocoach:
Björn Josdal
Fystränare:
Philip Olsson
Massör:
Anders Friberg
Lagledare:
Tony Hjälmheden
Materialansvarig:
Bo Mårtensson
Materialförvaltare:
Robert Gustafsson
Patrik Westerlund



Ishockey, damer


DAMETTAN ÖSTRA

Hammarby 14 13 0/1072-8 41
Södertälje SK1493/1184-2634
Haninge Anchors HC1490/1461-1828
AIK 21480/2447-2926

Almtuna IS1470/0742-3221
SDE HF 21440/01040-6812
Kallhälls IF1420/01221-866
Tullinge TP1400/0 147-1070

DAMETTAN ÖSTRA TOPP 4

Södertälje SK970/1135-1722
Hammarby950/0424-1415

Haninge Anchors HC941/0431-2514
Almtuna IS910/0812-463

DAMALLSVENSKAN SÖDRA

IF Malmö Redhawks650/1021-716
Hammarby630/1216-1210
Södertälje SK613/0215-149

IF Troja-Ljungby600/155-241
Årets lag. Övre raden: Rebeka Sádecká, Sigrid Jason, Eveline Kjetselberg, Malin Törnblom, Cecilia Libassi, Amanda Egebring, Linnea Örnqvist, Petra Eriksson och Anna Faber. Mittenraden: Conny Olausson, Anna Hjortstorp, Nadja Schillström, Henny Franzén, Lucia Záborská, Emilia Lind, Julia Avelin, Elin Eriksson, Filippa Wahlfried och Robert Nyqvist. Nedre raden: Marianne Gimhag, Linnea Holterud Olsson, Veronica Gifting, Linn Hansén, Linn Teichert Asplund, Johanna Blomkvist, Maja Nyberg, Sandra Borglycke och Lennart Älgekrans.
Ytterligare en lagbild från säsongen.
17 oktober: Jubel efter ett mål mot SDE. Bild från hockeyns facebook.

DamEttan Östra

211003 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Kallhäll 12-0 (9-0, 2-0, 1-0)
Mål: Rebeka Sadecka 3, Sigrid Jason 2, Filippa Wahlfried 2, Linnea Örnqvist, Petra Eriksson, Linn Hansén, Johanna Blomkvist, Maja Nyberg
Utv, Kallhäll: Madeleine Gustafsson 2x2, Ida Ekelund 2x2, Jennifer Åström, Jannice Sanrell, Emma Carlsson Sandelin
Skott: 76-4 (34-0, 22-1, 20-3)
Domare: Daniel Wangerheim/Jonathan Andersson, Eric Umberg
Publik: 44

211008 (Fastighetsbyråns Ishall)
Tullinge-Hammarby 0-9 (0-4, 0-2, 0-3)
Mål: Filippa Wahlfried 2, Lucia Zaborska 2, Johanna Blomkvist, Sigrid Jason, Nadja Schillström, Elin Eriksson, Linnea Örnqvist
Utv, Tullinge: Tove Johansson Hammarby: Veronica Gifting, Lucia Zaborska, Elin Eriksson, Amanda Egebring
Skott: 9-65 (4-25, 4-13, 1-27)
Domare: Tarun Olsson/Isaac Age, Fred Jonsson
Publik: 39

211013 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Almtuna 3-1 (0-1, 1-0, 2-0)
Mål, Hammarby: Rebeka Sadecka, Sigrid Jason, Linnea Örnqvist Almtuna: Karolina Erbanova
Utv, Hammarby: Rebeka Sadecka, Eveline Kjetselberg, lagstraff, Elin Eriksson, Linn Hansén Almtuna: Ebba Karlsson-Moberg, lagstraff, Greta Melander
Skott: 45-21 (12-7, 21-6, 12-8)
Domare: Mathias Tegnér/Daniel Valk Neuhaus, Markus F Karlsson
Publik: 35

211017 (Zinkens Ishall)
Hammarby-SDE 2 5-0 (1-0, 2-0, 2-0)
Mål: Linnea Örnqvist, Ida Nikula, Johanna Blomkvist, Rebecka Sadecka, Julia Avelin
Utv, Hammarby: Eveline Kjetselberg, Ida Nikula, Linn Hansén, Sigrid Jason SDE: Andrea Kaspersen, Emma Jonasson, Agnes Brydling, Eimear Leacy
Skott: 36-24 (9-8, 14-11, 13-5
Domare: Kristian Hokka/Liam Larsson, Joel Jacobsson
Publik: 32

211021 (Ulriksdals IP)
AIK 2-Hammarby 0-2 (0-0, 0-1, 0-1)
Mål: Ida Nikula 2
Utv, AIK: Saga Wengborn 4, Vega Milfors, Tuva Kärrhage Hammarby: Nadja Schillström, Lucia Zaborska, Julia Avelin, Rebeka Sadecka, Linn Theichert Asplund
Skott: 21-42 (6-10, 7-15, 8-17)
Domare: Lennart Stafström/Liam Larsson, Vilmer Kastevik
Publik: 50

211024 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Södertälje 3-0 (1-0, 2-0, 0-0)
Mål: Sigrid Jason, Johanna Blomkvist, Rebeka Sadecka
Utv, Hammarby: Linn Theichert Asplund, Julia Avelin
Skott: 41-35 (18-10, 13-10, 10-15)
Domare: Daniel Okonor/Andreas Törnqvist, Vilmer Kastevik
Publik: 42

211027 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 2-4 (0-1, 1-2, 1-1)
Mål, Haninge: Iveta Koka, Pusle Dyring-Andersen Hammarby: Linnea Örnqvist 3, Henny Franzén
Utv, Haninge: Alice Wallin Hammarby: Rebeka Sadecka, Lucia Zaborska
Skott: 27-23 (3-7, 12-8, 12-8)
Domare: Conny Ringman/Vilmer Kastevik, Filip Snöfors
Publik: 54

211031 (Kallhälls Ishall)
Kallhäll-Hammarby 2-5 (0-2, 0-1, 2-2)
Mål, Kallhäll: Amanda Olofsson, Olivia Almgren Hammarby: Johanna Blomkvist 2, Linnea Örnqvist, Sigrid Jason, Cecilia Libassi
Utv, Kallhäll: Marlene Henningsson, Sandra Lindgren, Sofie Lindström, Jessica Sundström Hammarby: Filippa Wahlfried, Linnea Örnqvist, Sigrid Jason
Skott: 13-39 (4-11, 1-16, 8-12)
Domare: Lennart Stafström/Joel Jacobsson, Isaac Age
Publik: 34

211110 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Tullinge 6-0 (1-0, 4-0, 1-0)
Mål: Johanna Blomkvist 2, Sigrid Jason, Maja Nyberg, Linnea Örnqvist, Elin Eriksson
Utv, Hammarby: lagstraff, Ida Nikula, Linnea Örnqvist, Sigrid Jason, Cecilia Libassi Tullinge: Lina Sandberg 4, Cecilia Finholm, Mia Leander, Ellenor Sabel, Wilma Westlund, Carina Ekelin, Wilma Lindgren
Skott: 53-13 (18-3, 18-1, 17-9)
Domare: Fredrik Almgren/Måns Bengtsson, Magnus Nordberg
Publik: 27

211119 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Haninge 1-0 (1-0, 0-0, 0-0)
Mål: Petra Eriksson
Utv, Hammarby: lagstraff, Cecilia Libassi Haninge: Alexandra Cipparone 4, Anna Löfstedt
Skott: 29-17 (7-6, 8-6, 14-5)
Domare: Christoffer Malmström/Thea Enström, Andreas Törnqvist
Publik: 70

211121 (Enebybergs Ishall)
SDE 2-Hammarby 0-13 (0-4, 0-6, 0-3)
Mål: Linnea Örnqvist 4, Lucia Zamborska 3, Elin Eriksson 3, Filippa Wahlfried 3
Utv, SDE: Frida Ekdahl, Sandra Claesson Hammarby: Elin Eriksson 4, Lucia Zaborska
Skott: 22-43 (6-14, 6-16, 10-13)
Domare: Conny Ringman/Erik Dahlström, Conny Abrahamsson
Publik: 35

211124 (Zinkens Ishall)
Hammarby-AIK 2 3-1 (2-0, 0-0, 1-1)
Mål, Hammarby: Linnea Örnqvist, Ida Nikula, Filippa Wahlfried AIK: Vega Milfors
Utv, Hammarby: Linnea Örnqvist 4, Johanna Blomkvist, Ida Nikula, Lucia Zaborska, Henny Fanzén, Linn Hansén, Petra Eriksson, Eveline Kjetselberg, Sigrid Jason AIK: Wilma Hallberg, Vega Milfors, Tuva Kärrhage, Alexandra Cservjacsenko, Alva Hellqvist
Skott: 38-31 (13-7, 10-8, 15-16)
Domare: Lennart Stafström/Daniel Valk Neuhaus, Måns Bengtsson
Publik: 57

211125 (Upplands Bilforum Arena)
Almtuna-Hammarby 0-3 (0-0, 0-2, 0-1)
Mål: Johanna Blomkvist, Sigrid Jason, Cecilia Libassi
Utv, Almtuna: Amanda Qvarfordt, Ella Bergström-Ågren, Ebba Karlsson-Moberg, Karolina Erbanova Hammarby: Elin Eriksson 4, Filippa Wahlfried, Maja Nyberg, Eveline Kjetselberg
Skott: 35-21 (3-10, 11-15, 7-13)
Domare: Alexander Ellnebrant/Elias Eklund, Lukas Mattsson
Publik: 47

211128 (Scaniarinken)
Södertälje-Hammarby 2-3 es (0-0, 1-1, 1-1, 0-0, 0-1)
Hammarby: Filippa Wahlfried 2, Ida Nikula
Utv, SSK: Kira Kulakova, Mirey Saado Skott: 39-45 (12-11, 9-15, 13-15, 5-3, 0-1)
Domare: Stefan Skoog/Ludwig Rehnström, Fredrik Hällgren
Publik: 63


DamEttan Östra Topp 4

211205 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 2-6 (0-1, 1-1, 1-4)
Mål, Haninge: Anna Löfstedt, Alexandra Cipparone Hammarby: Elin Eriksson 3, Linnea Örnqvist 2, Ida Nikula
Utv, Haninge: Sunna Bjorgvinsdottir, Hanna Hållander Hammarby: Linn Theichert Asplund, Petra Eriksson, Linn Hansén
Skott: 26-41 (9-15, 5-15, 12-11)
Domare: Johan Persson/Leo Claeson, Axel Åhgren
Publik: 33

211208 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Almtuna 0-2 (0-1, 0-1, 0-0)
Mål: Karolina Erbanova, Ida Mattsson
Utv, Hammarby: Lucia Zaborska, Elin Eriksson Almtuna: Julia Weckström, Amanda Qvarfordt, Elina Ingemarsson, lagstraff, Karolina Erbanova
Skott: 32-16 (14-3, 7-10, 11-3)
Domare: Tarun Olsson/Lucas Riutta, Håkan Karlsson
Publik: 14

211212 (Scaniarinken)
Södertälje-Hammarby 2-1 (1-0, 1-1, 0-1)
Mål, Södertälje: Indiria Bosch, Julija Blazinsek Hammarby: Linnea Örnqvist
Utv, Södertälje: Julija Blazinsek 4, Leyre Villar Toro, Kira Kulakova Hammarby: Ida Nikula 10+3x2, Elin Eriksson 4, Petra Eriksson, Cecilia Libassi, Linnea Örnqvist
Skott: 32-25 (12-4, 12-14, 8-7)
Domare: Kim Axelsson/Filip Lindvall, Anton Risberg
Publik: 78

220109 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Södertälje 1-3 (0-1, 0-1, 1-1)
Mål, Hammarby: Katka Kaplanova Södertälje: Julija Blazinsek, Pia Pren, Madeleine Noonan
Utv, Hammarby: Linn Hansén SSK: Isabella Horvath 4
Skott: 35-14 (12-3, 8-6, 15-5)
Domare: Daniel Okonor/Conny Abrahamsson, Thea Enström
Publik: 40

220112 (Upplands Bilforum Arena)
Almtuna-Hammarby 1-5 (0-2, 1-0, 0-3)
Mål, Almtuna: Karolina Erbanova Hammarby: Johanna Blomkvist 2, Estelle Forsberg 2, Rebeka Sedecka
Utv, Almtuna: Ida Mattsson Hammarby: Linnea Örnqvist, Estelle Forsberg, Veronica Gifting
Skott: 23-31 (8-10, 6-12, 9-9)
Domare: Stefan Hurtig/Lukas Mattsson, Elias Eklund
Publik: 26

220123 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Haninge 5-1 (1-0, 2-0, 2-1)
Mål, Hammarby: Cecilia Libassi, Filippa Wahlfried, Linnea Örnqvist, Estelle Forsberg, Sigrid Jason Haninge: Julia Sidblad
Utv, Hammarby: Linn Hansén 4, Ida Nikula, Linn Theichert Asplund, Lucia Zaborska, Estelle Forsberg, Linnea Örnqvist, Katka Kaplanova Haninge: Sunna Bjorgvinsdottir 4, Pandora Nåtby 4, Beatrice Hjälm, Thea Johansson, Lea Grandin Lindstedt
Skott: 29-30 (11-13, 11-10, 7-7)
Domare: Taurun Olsson/Axel Ågren, Lucas Riutta
Publik: 20

220125 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Haninge 0-1 (0-0, 0-0, 0-1)
Mål: Julia Sidblad
Utv, Hammarby: Linn Hansén, Johanna Blomqvist, Julia Avelin, Cecilia Libassi Haninge: Pusle Dyring-Andersen 4, Julia Olsson, Thea Johansson
Skott: 18-46 (6-19, 7-13, 5-14)
Domare: Daniel Okonor/Liam Persson, Noel Amritzer
Publik: 19

220130 (Scaniarinken)
Södertälje-Hammarby 1-2 (0-0, 0-1, 1-1)
Mål, Södertälje: Madeleine Noonan Hammarby: Estelle Forsberg, Linnea Örnqvist
Utv, Södertälje: Isabella Horvath, Silvia Bjorgvinsdottir Hammarby: Linne Örnqvist, Rebeka Sadecka, Elin Eriksson, Filippa Wahlfried
Skott: 36-35 (16-10, 8-9, 12-16)
Domare: Stefan Skog/Hampus Karlsten, Anton Risberg
Publik: 221

220202 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Almtuna 4-1 (0-0, 3-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Linnea Örnqvist, Estelle Forsberg, Katka Kaplanova, Cecilia Libassi Almtuna: Greta Melander
Utv, Hammarby: Julia Avelin, Filippa Wahlfried, Ida Nikula, Rebeka Sadecka Almtuna: Ella Bergström-Ågren, Karolina Erbanova, Ida Wickström, Amanda Qvarfordt
Skott: 50-13 (11-4, 23-6, 16-3)
Domare: Oskar Danielsson/Liam Larsson, Magnus Åstrand
Publik: 20


Damhockeyallsvenskan Södra

220214 (Scaniarinken)
Södertälje-Hammarby 4-3 (1-2, 2-1, 0-0, 1-0)
Mål, Södertälje: Julija Blazinsek 2, Mindy Lindholm, Silvia Björgvinsdottir Hammarby: Katka Kaplanova, Filippa Wahlfried, Henny Franzén
Utv, Södertälje: Mirey Saado Hammarby: Lucia Zaborska 25, Cecilia Libassi
Skott: 21-35 (7-8, 7-15, 6-12)
Domare: Ida Henriksson/Thea Enström, Alexandra Köhl
Publik: 104

220216 (Zinkensdamm)
Hammarby-Södertälje 2-0 (1-0, 1-0, 0-0)
Mål: Rebeka Sadecka, Ida Nikula
Utv, Hammarby: Elin Eriksson, Estelle Forsberg Södertälje: Saga Blöndal, Julija Blazinsek, Mindy Lindholm, Daria Tsymrenko, Indiria Bosch
Skott: 34-21 (14-5, 12-2, 8-14)
Domare: Marcus Rosenberg/Eric Umberg, Erik Budajev
Publik: 70

220219 (Ljungby Arena)
Troja/Ljungby-Hammarby 1-3 (0-1, 1-1, 0-1)
Mål, Troja: Emma Aller Mathiesen Hammarby: Rebeka Sadecka, Ida Nikula, Filippa Wahlfried
Utv, Troja: Sara Lundqvist 4, Ellen Nyström, Alva Johansson, Moa Johannesson, Wilma Nilsson, Julie Öiseth Hammarby: Filippa Wahlfried, Cecilia Libassi, Elin Eriksson, Linn Theichert Asplund, Linnea Örnqvist, Ida Nikula
Skott: 28-25 (10-5, 12-11, 6-9)
Domare: Terese Bergecliff/Hanna Persson, Robin Ågren
Publik: 104

220220 (Malmö Isstadion)
Malmö-Hammarby 5-0 (0-0, 4-0, 1-0)
Mål: Amanda Andersson 2, Karoline Pedersen, Michelle Weis, Agata Sarnovska
Utv, Hammarby: Linn Hansén 4, Sigrid Jason
Skott: 43-14 (14-4, 17-6, 12-4)
Domare: Krister Rami/Jacob Fors, Jesper Eklund
Publik: 115

220225 (Zinkensdamm)
Hammarby-Södertälje 0-2 (0-2, 0-0, 0-0)
Mål: Atata Sarnovska, Karolin Malmquist
Utv, Hammarby: Maja Nyberg, Linnea Örnqvist, Ida Nikula, Lucia Zaborska Malmö: Kristine Melberg Hansen, Rebecca Bardeman, Saga Nederman, Josephine Asperup
Skott: 29-26 (15-7, 10-12, 4-7)
Domare: Anna Hammar/Thea Enström, Maren Frohaug
Publik: 70

220226 (Zinkensdamm)
Hammarby-Troja-Ljungby 8-0 (2-0, 5-0, 1-0)
Mål: Maja Nyberg, Cecilia Libassi, Sigrid Jason, Julia Avelin, Estelle FOrsberg, Johanna Blomkvist, Rebeka Sadecka, Ida Nikula
Utv, Hammarby: Filippa Wahlfried 4, Maja Nyberg, Linn Theichert Asplund, Katka Kaplanova Troja-Ljunby: Ellen Nyström, Ida Eklind, Hanna Svensson, Moa Johannesson
Skott: 25-20 (9-9, 11-6, 5-5)
Domare: Jim Holmlund/Pontus Pedersen, Axel Åhgren
Publik: 69


Play off till SDHL

220303 (kvartsfinal, Winpos Arena)
IF Björklöven-Hammarby 4-0 (2-0, 1-0, 1-0)
Mål: Elin Öhrner 2, Leontine Almén 2
Utv, Björklöven: Stina Andersson, Megan Holzhuter, Kate Randazzo Hammarby: Filippa Wahlfried, Julia Avelin, Linn Hansén, Rebeka Sadecka, Lucia Zaborska
Skott: 43-21 (9-6, 16-7, 18-8)
Domare: Albin Orädd/Lukas och Jonathan Wirtala
Publik: 197

220305 (Zinkensdamm)
Hammarby-Björklöven 4-3 (1-0, 0-2, 2-0)
Mål, Hammarby: Björklöven:
Utv, Hammarby: Björklöven:
Skott:
Domare:
Publik:

220306 (Zinkensdamm)
Hammarby-Björklöven 0-4 (0-1, 0-2, 0-1)
Mål: Megan Holzhuter 2, Elin Öhrner, Steina Andersson
Utv, Hammarby: Cecilia Libassi, Sigrid Jason, Julia Avelin, Estelle Forsberg, Rebeka Sadecka Björklöven: Stina Andersson, Linnea Hurtig, Megan Holzhuter, Kate Randazzo
Skott: 22-26 (4-15, 6-7, 12-4)
Domare: Pontus Sjöberg/Rasmus Madsen, William Lindfors
Publik: 70


Träningsmatcher

210925
Almtuna-Hammarby 3-1
Mål, Hammarby: Linnea Örnqvist

210926
Almtuna-Hammarby 1-3
Mål, Hammarby: Elin Eriksson, Linnea Örnqvist, Johanna Blomkvist

211230 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Färjestads BK 1-2 ot


Spelartruppen

Målvakter:
1. Sandra Borglycke, 36 år, 2 matcher
31. Linnea Holterud Olsson, 25 år, 30 matcher
Backar:
68. Ida Andersson, 45 år, 4-0-0-0-0
19. Julia Avelin, 28 år, 31-2-1-3-12
21. Amanda Egebring, 22 år, 5-0-0-0-2
3. Petra Eriksson, 26 år, 16-2-5-7-6
12. Anna Faber, 30 år, 6-0-3-3-0
33. Henny Franzén, 27 år, 31-2-4-6-2
7. Cecilia Libassi, 31 år, 30-5-7-12-14
4. Maja Nyberg, 23 år, 29-3-7-10-8
9. Nadja Schillström, 33 år, 4-1-2-3-2
18. Linn Teichert Asplund, 32 år, 25-0-12-12-12
Forward:
25. Johanna Blomkvist, 25 år, 30-12-10-22-4
8. Rebecca Dahl, 30 år, 4-0-0-0-0
17. Elin Eriksson, 29 år, 24-8-6-14-24
23. Estelle Forsberg, 20 år, 16-7-3-10-8
13. Veronica Gifting, 40 år, 12-0-0-0-4
20. Nanna Hamell, 33 år, 0-0-0-0-0
28. Linn Hansén, 32 år, 29-1-10-11-22
15. Anna Hortstorp, 33 år, 0-0-0-0-0
14. Sigrid Jason, 20 år, 32-10-6-16-12
20. Katka Kaplanova, 28 år, 15-3-4-7-4
23. Mikaela Karlsson, 26 år, 0-0-0-0-0
27. Eveline Kjetselberg, 25 år, 10-0-2-2-8
14. Louise Leong, 33 år, 0-0-0-0-0
15. Ida Nikula, 23 år, 25-9-14-23-36
30. Rebeka Sadecka, 22 år, 24-11-10-21-26
10. Malin Törnblom, 29 år, 0-0-0-0-0
6. Filippa Wahlfried, 20 år, 31-14-19-33-18
72. Lucia Zaborska, 23 år, 23-6-7-13-43
22. Linnea Örnqvist, 22 år, 32-20-13-33-20
Huvudtränare:
Lennart Älgekrans
Ass tränare:
Janne Wiklund
Lagledare:
Robert Nyqvist
Fystränare:
Marianne Gimhag
Sportchef:
Conny Olausson


Linn Asplund.

Julia Avelin.

Johanna Blomkvist.

Sandra Borglycke.

Amanda Egebring.

Elin Eriksson.

Anna Faber.

Henny Franzén.

Veronica Gifting.

Linn Hansén.

Anna Hjortstorp.

Linnea Holterud.

Sigrid Jason.

Eveline Kjetselberg.

Cecilia Libassi.

Emilia Lind.

Maja Nyberg.

Rebeka Sadecka.

Malin Törnblom.

Filippa Wahlifried.

Lucia Zaborska.

Linnea Örnqvist.




Orientering


Hammarby Orientering firade sitt 100-årsjubileum detta år. Men det var en förening med problem.
  Av de knappt 40 medlemmarna var bara ett halvdussin fortfarande aktiva.
  Men till den årliga Jukolakavlen i Finland gjordes en rejäl kraftsamling. Drygt 40 löpare lyckades man få ihop, och flera kända orienteringsnamn tog chansen att få springa i Hammarbys tröja.
  En av ”nyförvärven” var den gamla världsmästaren Jörgen Mårtensson, 63.
  I tävlingen gick det på följande sätt: På herrsidan fick lag A placeringen 362, lag B 577 och lag C 760. 1270 lag fullföljde tävlingen. Damernas lag B blev nr 285 och lag A kom 394:e plats. Även där var det 1270 fullföljande lag lustigt nog.



Rodd


Den 25-26 februari tog Ahmet Rapi VM-brons i roddmaskin som ägde rum virtuellt, alltså över dator.
  I herrarnas lättviktsklass över 2000 meter rodde Rapi på 6.13,9.
  Även i Nordiska Mästerskapen i samma klass gjorde han bra ifrån sig. Han segrade bland fem tävlande i klassen.
  Vid EM i München i augusti, kom Rapi på sjunde plats efter att ha vunnit B-finalen i singelsculler lättvikt.
  I början av april var det så dags för Hammarby IF:s två första SM-guld för säsongen då Ahmet Rapi och Malin Sundström tog varsitt guld i inomhusrodd.
  Den 24 april ägde Bajen Rowing Race rum i Årstaviken efter två års pandemiuppehåll.
  I slutet av augusti vann Ahmet Rapi ytterligare ett SM-guld då han vann singel sculler.


SM

Herrar 2000 m lättvikt roddmaskin

1. Ahmet Rapi, Hammarby

Damer 500 m roddmaskin

1. Malin Sundström, Hammarby

Herrar, singelsculler

1. Ahmet Rapi, Hammarby



Rugby, herrar


I april togs Eliott Axling Stegier ut i P18-landskampen mot Danmark.
  Och i slutet av sommaren togs Amanda Hamfelt ut till damlandslagets träningstrupp bland 38+9 spelare för säsongen 22/23.


Div 1 Herr Allsvenskan Norr

220515 (Gubbängen)
Stockholm Exiles B-Hammarby 19-10 (12-5)
Poäng, Hammarby: Mons Derk 10

220521 (Gubbängen)
Hammarby-Erikslund 7-32 (7-25)
Poäng, Hammarby: Tore Österlund 5, Fredrik Enstad 2
Publik: 30

220604 (Gubbängen)
Hammarby-Uppsala 15-22 (0-8)
Poäng, Hammarby: Charles Martin 10, Måns Derk 5
Publik: 44

220806 (Gubbängen)
Hammarby-Stockholm Exiles B 14-5 (7-0)
Poäng, Hammarby: Timothy Good 5, Alejandro Bordach 5, Joshua Donegan 2, Johan Westermark 2
Publik: 35

220813 (Gubbängen)
Uppsala-Hammarby 22-22 (5-0)
Poäng, Hammarby: Rodrigo Churio 10, Abdelhamid Mouhsine 5, Fredrik Enstad 4, Joshua Donegan 3

220820 (Täby Rugbycenter)
Erikslund-Hammarby 22-7 (10-0)
Poäng, Hammarby: Leonardo Giustiniani 5, Joshua Donegan 2

Slutspel

220910 (kvartsfinal, Gubbängen)
Hammarby-Spartacus RFC 10-73 (0-46)
Poäng, Hammarby: Sebastian Pihlainen 5, Fredrik Enstad 5


SM, Rugby Sevens

Spartacus RFC-Hammarby 20-5
Stockholm Exiles-Hammarbys 41-0
Hammarby-Erikslund 5-24
Match om placering 8-9: Hammarby-Vänersborg 10-28


Spelartruppen

20. Mohammed Al-Musawy
8. Edward Bell
1. Alejandro Bodach
22. Robin Cervin
15. Kajetan Calczynski
21. Måns Derk
14. Joshua Donegan
13. Johan Englund
10. Fredrik Enstad
16. Leonardo Giustiniani
26. Timothy Good
6. Daniel Johansson
7. Dennis Kjelllberg
5. Charles Martin
2. Abdelhamid Mouhsine
18. Mattias Mucheri
4. Bastian Paredes
24. Sebastian Pihlainen
17. Lluis Pina
28. William Pounder
11. Hampus Putikis
12. Joel Rosén
19. Miggelito Sandgren
9. Filip Tsichilis
25. Steven White
23. Robin Kvarnström Wikfors
3. Alvaro Zimmerman
27. Tore Östlund
Eliott Axling Steiger (P18)
Valter Falck (P18)
Herransvarig:
Johan Westmark
Huvudtränare:
Rodrigo Churio
Lagledare:
Jesper Liljestrand



Rugby, damer





Allsvenskan Dam

220507 (Välen)
Göteborg-Hammarby 86-5 (51-5)
Poäng, Hammarby: Amanda Hamfelt 5

220514 (Korsängen)
Enköping-Hammarby 49-0 (25-0)

220521 (Gubbängen)
Hammarby-Uppsala 26-7 (7-0)
Poäng, Hammarby: Cathryn Clackson 11, Carina Thunberg 5, Viktoria Svangren 5, Amanda Hamfelt 5
Publik: 52

220709 (Orrholmens IP, Karlstad)
Karlstad/Södertälje-Hammarby 0-54 (0-20)
Poäng, Hammarby: Amanda Hamfelt 30, Mathilda Söderström 5, Elinor Haapanen 5, Ida Leden 5, Rebecca Lindroth 5, okänd 4

220820 (Gubbängen)
Hammarby-Skåne Ladies 21-52 (7-28)
Poäng, Hammarby: Amanda Hamfelt 9, Viktoria Svangren 5, Mirjam Sundin Odelby 5, Cathryn Clackson 2
Publik: 37

220827 (Gubbängen)
Exiles Ladies-Hammarby 69-0 (45-0)

220903 (Gubbängen)
Hammarby-Vänersborg 0-32 (0-22)


Rugby Seven Kval 1 Norr 220528

NRK Trojan-Hammarby 15-0 (5-0)
Södertälje RK-Hammarby 0-32 (0-15)
Enköping RK-Hammarby 62-0 (31-0)
Stockholm Exiles-Hammarby 0-17 (0-17)

Rugby Seven Kval 2 Norr 220604

Södertälje RK-Hammarby 0-24 (0-24)
Hammarby-Enköping RK 0-27 (0-15)
NRK Troján-Hammarby 25-5 (15-5)
Stockholm Exiles RFC-Hammarby 17-17 (7-12)

Rugby Seven SM-slutspel

Hammarby-Stockholm Exiles 10-24
Malmö-Hammarby 5-22
Hammarby-Pingvin 0-30
NRK Troján-Hammarby 27-0
Matcher om placering 5-7:
Stockholm Exiles-Hammarby 15-0
Enköping-Hammarby 43-15


Spelartruppen

Cathryn Clackson
RUna Gulliksson
Amanda Hamfelt
Elinor Haapanen
Ida Leden
Rebecca Lindroth
Mirjam Sundin Odelby
Viktoria Svangren
Mathilda Söderström
Carina Thunberg



Skidor


23 åkare fullföljde Vasaloppet under Hammarby IF:s namn.
  Bästa tid hade Fredrik Andersson, H40, på 5.03.02 och blev 1 166. Bästa i damklassen blev Klara Torlén som åkte på 6.34.01 och slutade 236:a i klassen D35.



2022




2 februari: Kanalplan en vintermorgon. Foto: BENJAMIN THORÉN


I mars drabbades Gula villan vid Kanalplan av vandalism. Det var inte första gången i historien. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Bandy



13 augusti: Hammarby på is i Gubbängen. Bild från bandyns instagram.

29 oktober: Hammarby Bandy på väg. Bild från bandyns facebook.

Niklas Gifting. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Axel Jansson. Foto: BENJAMIN THORÉN.

David Jansson. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Ivan Lebedev. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

Kasper Milerud. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Robin Sundin. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

Sundin. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Olle Öijer. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

Annons för bandyn i Situation Stockholm #290, januari 2022.

Hammarby Oldboys. Bild från bandyns facebook.

10 november: Hammarbys Team -08 vann KOSA-natta CUP i Örebro. Bild från bandyns facebook.

Basket



Leonard Cooks. Foto: ANDERS TILLGREN.

Aaron Kodu. Foto: ANDERS TILLGREN.

Mohamed Madani. Foto: ANDERS TILLGREN.

Montasser Omer. Foto: ANDERS TILLGREN.

Joel Pörscke. Foto: ANDERS TILLGREN.

Oskar Rapp. Foto: ANDERS TILLGREN.

Michael Saladin. Foto: ANDERS TILLGREN.

Jordan Samuelsson. Foto: ANDERS TILLGREN.

Ludwig Sjödin. Foto: ANDERS TILLGREN.

Edvin Sunnebo. Foto: ANDERS TILLGREN.

Marcus Takamgno. Foto: ANDERS TILLGREN.

Adam Winther. Foto: ANDERS TILLGREN.

Melat Abebe. Foto: ANDERS TILLGREN.

Alia Atawna. Foto: ANDERS TILLGREN.

Joanna Bah. Foto: ANDERS TILLGREN.

Fatou Ceesay. Foto: ANDERS TILLGREN.

Felicia Delläng. Foto: ANDERS TILLGREN.

Moa Fredriksson. Foto: ANDERS TILLGREN.

Lulia Ghebregiorgis. Foto: ANDERS TILLGREN.

Sara Labidi. Foto: ANDERS TILLGREN.

Alexandra Lindh. Foto: ANDERS TILLGREN.

Tina Moen. Foto: ANDERS TILLGREN.

Belen Salomon. Foto: ANDERS TILLGREN.

Casandra Samuelsson. Foto: ANDERS TILLGREN.

Hammarby Baskets klubbchef Joakim Samuelsson. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Fotboll, herrar



Matchprogram från säsongen.

Premiärprogrammet med ny look.

Fotboll, damer



Matchprogram från säsongen.

9 januari: Årets första träning på Kanalplan. Foto: HENRIC WAUGE.

31 mars: Damlagets spelarbuss på plats inför matchen mot Häcken. Foto: BENJAMIN THORÉN.

31 mars: Ett par spelare förbereder sig inför restan till Göteborg. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Futsal



6 juni: Sebastian Holmqvist sliter med försäsongsträningen i Eriksdalshallen. Foto: Futsalens facebook.

3 augusti: Laget på plats i Barcelona. Foto: Futsalens facebook.

24 augusti: Träning inför match mot Sparta Belfast. Foto: Futsalens facebook.

Tolga Ayranci. Foto: PETER JONSSON.

Aleksandar Tomevski.

Damlagets tränare och ass; Benjamin Namini och Thomas Gibson. Foto: Futsalens facebook.

Här är Namini med damernas sportchef José Monteiro. Foto: Futsalens facebook.

P19-laget.

Handboll



Årets säsongkort.

En biljett från säsongen.

Viktor Ahlstrand. Bild från handbollens facebook.

Nicklas Andreasson. Bild från handbollens facebook.

Linus Bergh. Bild från handbollens facebook.

Ludvig Lindeberg. Bild från handbollens facebook.

Johan Nilsson. Bild från handbollens facebook.

Innebandy



13 september: Pojkar 2006 som vann Fatpipe Invitation i Linköping. Bild från innebandyns facebook.

Ishockey, herr



Robin Kokkonen, en av hockeyns stöttepelare. Foto: HENRIC WAUGE.

5 november: Här får han diplom för 100 matcher i Hammarby utdelat av Hasse Malm. Bild från hockeyns facebook.

Hammarbys omklädningsrum i hallen i Bredäng. Bild från hockeyns facebook.

Ishockey, dam



21 juni: Försäsongsträning i Hammarbybacken. Bild från hockeyns facebook.

Julia Avelin. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Linn Hansén. Bild från hockeyns facebook.

Sigrid Jason. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Cecilia Libassi. Bild från hockeyns facebook.

Maja Nyberg. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Linnea Holterud Olsson. Bild från hockeyns facebook.

Rebeka Sadecka. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Filippa Wahlfried. Foto: BENJAMIN THORÉN.