Armbrytning



Bandy, herrar


Elitserien

211029 (Göransson Arena)
Sandviken–Hammarby 7-6 (3-4)
Mål, Sandviken: Hannes Edlund 2, Joakim Bergman, Oscar Stadin, Daniel Berlin, Dennis Henriksen, Linus Forslund Hammarby: David Jansson 2, Pontus Nordenfors 2, Kasper Milerud, Lucas Dalin
Domare: Gustaf Bortas/Calle Larshans, Gustav Olhans
Publik: 1 698

211102 (Gubbängen)
Tellus-Hammarby 2-5 (0-3)
Mål, Tellus: Martin Krigh, Filip Lydén Hammarby: Kasper Milerud 2, Ivan Lebedev 2, David Jansson
Domare: Jonas Kandell/Viktor Grahn, Tomas Ljung
Publik: 443

211109 (ABB Arena)
Västerås-Hammarby 7-3 (4-3)
Mål, Västerås: Daniel Johansson 2, Joel Engström 2, Jesper Jonsson, Pontus Vilén, Viktor Spångberg Hammarby: Kasper Milerud, Niklas Gifting, Axel Jansson
Domare: Anders Berg/Tomas Ljung, Andreas Lindvall Viktorsson
Publik: 1 045

211112
Hammarby-Edsbyn

211117
Vänersborg–Hammarby

211119
Hammarby-Villa Lidköping

211121
Hammarby-Örebro

211125
Motala-Hammarby

211127
Sirius-Hammarby

211201
Hammarby-AIK

211203
Broberg-Hammarby

211207
Bollnäs-Hammarby

211210
Hammarby-Frillesås

211215
Hammarby-IFK Rättvik

211217
Vetlanda-Hammarby

211226
Hammarby-Sirius

211228
Frillesås-Hammarby

211230
Hammarby-Vänersborg

220102
Hammarby-Vetlanda

220105
AIK-Hammarby

220108
Hammarby-Bollnäs

220112
IFK Rättvik-Hammarby

220115
Hammarby-Broberg

220126
Edsbyn-Hammarby

220128
Hammarby-Västerås

220201
Örebro-Hammarby

220204
Hammarby-Tellus

220208
Hammarby-Motala

220211
Villa Lidköping-Hammarby

220213
Hammarby-Sandviken


Träningsmatcher

210822 (ABB Arena)
Västerås SK-Hammarby 14-0 (7-0)
Mål: Martin Landström 4, Jesper Jonsson 2, Robin Andersson 2, Daniel JOhansson 2, Pontus Vilén, Joel Engström, Max Mårtensson, Viktor Spångberg
Domare: Tobias Johnsson/Stefan Jonsson Publik: 300

210904 (Gubbängen)
Hammarby-IK Tellus 3-1 (2-0)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Robin Sundin Tellus: Johan Hannegård
Domare: Pavel Silinski/Viktor Grahn, Kenneth Kristiansson
Publik: 201

210924 (Vänersborsklubban Cup)
Hammarby-IFK Motala 1-1 (1-1)
Mål, Hammarby: Olle Öijer

210925 (Vänersborsklubban Cup)
Hammarby-IFK Vänersborg 3-4 (2-1)
Mål, Hammarby: David Jansson, Kasper Milerud, Ivan Lebedev Vänersborg: Ilja Grachev 2, Adam Herou Löf, Niclas Nyqvist

210926 (Vänersborsklubban Cup)
Hammarby-Frillesås BK 9-1 (6-0)
Mål, Hammarby: David Jansson 3, Pontus Nordenfors 2, Alex Adeheimer 2, Alfred Rustas 2 Frillesås: Markus Fremstad

211001 (Helsingehus Arena)
Broberg Söderhamn-Hammarby 9-5 (6-2)
Mål, Broberg: Jonas Engström 3, Martin Söderberg 2, Erik Jonsson, Jonas Nygren, William Larsson, Jesper Öhrlund Hammarby: Alfred Rustas 2, Pontus Nordenfors 2, Axel Jansson
Domare: Ulrik Bergman/Oscar Haraldsson, Mattias Morberg
Publik: 181

211002 (Helsingehus Arena)
Bollnäs-Hammarby 5-2 (2-1)
Mål, Bollnäs: Tim Stjernström, Anton Dahlberg, Joel Wigren, Saku Hämäläinen, Ere Verhelä Hammarby: Kasper Milerud, Axel Jansson
Domare: Pavel Silinski/Fredrik Johansson, Patrik Berglund
Publik: 100

211014 (gruppspel, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Hammarby-Team Sweden (P21-landslaget) 4-4 (3-3)
Mål, Hammarby: Ivan Lebedev 2, David Jansson, David Brodén Team Sweden: Alexander Härndal, Isac Karlsson, Tobias Augustsson, Edvin Isaksson
Domare: Kristian Förde/Fredrik Björset, Andreas Mikkelsen
Publik: 144

211015 (gruppspel, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Stabaek-Hammarby 1-6 (1-3)
Mål, Stabaek: Nikolai Jensen Hammarby: Ivan Lebedev 3, David Brodén, Robert Rimgård, självmål
Domare: Pavel Silinski/Kenneth Christiansson, Håkan Birgersson
Publik: 120

211016 (gruppspel, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Hammarby-Bollnäs 0-4 (0-2)
Mål: Oskar Westh 2, Saku Hämäläinen, Ere Verhelä
Domare: Ulrik Bergman/Christoffer Eriksson, Kristoffer Johansson
Publik: 394

211016 (gruppfinal/semifinal, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Ljusdal-Hammarby 1-5 (0-2)
Mål, Ljusdal: Isak Flodberg Hammarby: Kasper Milerud 2, David Pizzoni Elfving, Pontus Nordenfors, Lucas Dalin
Domare: Ulrik Bergman/Christoffer Eriksson, Kristoffer Johansson
Publik: 529

211016 (final, ExTe Cupen, Ljusdals IP) Bollnäs-Hammarby 2-6 (1-2)
Mål, Bollnäs: Tim Stjernström, Saku Hämäläinen Hammarby: Ivan Lebedev, Alfred Rustas, Niklas Gifting, Alex Adeheimer, David Jansson, Felix Nyman
Domare: Pavel Silinski/Jonas Lindberg, Håkan Birgersson
Publik: 570

211021 (Recoverhallen) Sirius-Hammarby 2-2 (0-1)
Mål, Sirius: Ted Bergström, Albin Thomsen Hammarby: Axel Jansson, Pontus Nordenfors
Domare: Jonas Kandell/Patrik Berglund, Victor Grahn
Publik: 45


Spelartruppen

Målvakter:
30. Filip Mörkdal, 23 år
26. Matteo Tuveson, 19 år
21. Simon Westin, 18 år
Försvarare:
16. Felix Nyman, 29 år
63. Tom Nyström, 24 år
11. David Pizzoni, 36 år
55. Robert Rimgård, 32 år (tillbaka från paus)
23. Olle Öijer, 22 år (IFK Rättvik)
Mittfältare:
29. Alex Adeheimer, 25 år (Örebro SK)
20. David Brodén, 29 år (Sandvikens AIK)
75. Lucas Dalin, 20 år
28. Niklas Gifting, 23 år (Västerås SK)
31. Axel Jansson, 26 år
39. Ivan Lebedev, 35 år
7. Kasper Milerud, 26 år
17. Robin Sundin, 38 år
Anfallare:
9. David Jansson, 24 år
51. Pontus Nordenfors, 22 år (Hammarby/Tellus)
91. Alfred Rustas, 19 år (IFK Rättvik)
Tränare:
Jonas Lindqvist (IK Tellus)
Klubbchef:
Carl Malm
Materialförvaltare:
Lasse Englund
Lasse Wetter
Lasse Wikholm
Slipare:
Erik Johansson
Erik Sellin
Lagledare:
Tommy Malm
Fystränare:
Richard Wallin
Massör:
Anders Friberg



Alex Adeheimer.

David Brodén.

Lucas Dalin.

Niklas Gifting.

Axel Jansson.

David Jansson.

Ivan Lebedev.

Kasper Milerud.

Filip Mörkdal.

Pontus Nordenfors.

Felix Nyman.

Tom Nyström.

David Pizzoni.

Roberg Rimgård.

Alfred Rustas.

Robin Sundin.

Matteo Tuvesson.

Simon Westin.

Olle Öijer.

Lasse Englund.

Anders Friberg.

Erik Johansson.

Jonas Lindqvist.

Carl Malm.

Tommy Malm.

Erik Sellin.

Richard Wallin.

Lasse Wetter.

Lasse Wikholm.




Bandy, damer



11 september: Lagbild från bandyns facebook.

Allsvenskan Södra




Träningsmatcher

210911
Västerås SK U-Hammarby 6-1 (3-0)
Mål, Hammarby: Saga Frosth Olsson

211003
Uppsala Bois-Hammarby 2-0 (1-0)
Mål: Tuva Alsén 2
Domare: Elisabeth Englund
Publik: 63

211003
Söråkers IF Dam-Hammarby 0-1 (0-1)
Mål: Sofie Zachrisson
Domare: Jonny P Sundberg/Magnus Lindskog
Publik: 32

211009
Uppsala Bois U-Hammarby 3-1 (3-1)
Mål, Uppsala: Ida Palm 2, Vera Ortman Hammarby: Sophia Wikström
Domare: Matviy Khotyaintsev/Vidar Wiklund
Publik: 15

211009
Uppsala Bois-Hammarby 3-1 (1-0)
Mål, Uppsala: Emma Roos 2, Hanna Nygren Hammarby: Sophia Wikström
Domare: Vidar Wiklund
Publik: 31


Spelartruppen

Målvakter:
99. Alva Barvaeus, 15 år
1. Malin Ekström, 15 år
Försvarare:
15. Inez Edenberg, 17 år
18. Hanna Hansson, 24 år
8. Jonna Nyman, 32 år
88. Jacqueline Sporre, 16 år
19. Sophia Wikström, 17 år
24. Esther Wirgén
Mittfältare:
21. Nathalie Andersson
95. Olivia Dahlsten
10. Greta Jonsson, 16 år
6. Josefin Nordin, 24 år
21. Kerstin Hagedorn Novik, 16 år
37. Saga Frosth Olsson, 18 år
20. Sofie Zachrisson, 29 år
Anfallare:
53. Sofia Forsman, 22 år
84. Johanna Haräng
91. Sanna Rinnbäck, 17 år
9. Hilma Roos, 16 år
Övriga:
24. Ida Edenberg, 15 år
24. Märta Götselius, 15 år
8. Mira Andersson Lord, 15 år
78. Alice Niring, 14 år
16. Ellen Olsson, 20 år
24. Klara Sörbom, 15 år
Tränare:
Mikael Dahlsten
Assisterande tränare:
Jonas Jonsson
Målvaktstränare:
Mats Irstam
Materialförvaltare:
Bosse Bengtsson
Matti Virkki
Lagledare:
Anders Malmquist



Basket, herrar


Basketettan Södra

210925 (Stiga Sports Arena)
Eskilstuna-Hammarby 103-61 (32-16, 23-14, 29-16, 19-15)
Poäng, Eskilstuna: Adam Karahmetovic 17, Einar Brådd 16, Lojong Andarea Ladu 16, Simon Findén 10, Albin Sandeberg 10, Julian Lopez Rodriguez 8, Muorwell Muorwel 7, Aken Muorwel 7, Kevin Lieu 5, Pablo Lopez Rodriguez 4, Oscar Bohman 2, Elisha Ninkingira Hammarby: Marcus Takamagno 19, Aaron Kodu 16, Joel Pörscke 9, Montasser Omer 8, Adam Winther 4, Jordan Samuelsson 2, Alwalid Sabah 2, Ludwig Sjödin
Publik: 48

211003 (Kristiansborgshallen)
Aros Basket-Hammarby 109-71 (25-19, 25-12, 27-24, 33-16)
Poäng, Aros: Oskar Ekh 46, Simon Wahlberg 20, Teymor Johanson 12, Salar Ibragim 6, Sebastian Orrmell 6, Alexander Lundqvist 6, Pierre Hultin 4, Caleb Mack 4, Philip Babic 3, Tonny Dabaugh 2 Hammarby: Michael Saladin 25, Leonard Cooks 21, Adam Winther 11, Aaron Kodu 7, Marcus Takamagno 4, Ludwig Sjödin 2, Montasser Omer
Publik: 100

211010 (Farstahallen)
Hammarby-Högsbo 101-72 (31-20, 18-17, 32-19, 20-15)
Poäng, Hammarby: Michael Saladin 39, Adam Winther 12, Oskar Rapp 8, Ludwig Sjödin 8, Montasser Omer 8, Marcus Takamgno 7, Leonard Cooks 7, Joel Pörscke 7, Alwalid Sabah 3, Edwin Sunnebo 2 Högsbo: David Sana Lindquist 11, Jesper Hallber 10, Leo Zhu 9, Luka Zuljevic 9, Jakob Fajersson 8, Måns Söderkvist 6, Lucas Antonsson 6, Powell Musoke 6, Herman Kihlman 5, Efraim Kouame-Palm 2
Publik: 166

211015 (Brännkyrkahallen)
Djurgården-Hammarby 100-83 (27-23, 31-25, 22-14, 20-21)
Poäng, Djurgården: Mårten Melinder 21, Brandon Barton 17, Johannes Lindström 17, Fredrik Björnsson Spets 14, Niklas Herring 7, Linus Skeppar 6, Colin Mcinerney 6, Jens Örnehed 5, Carl-Johan Lilljeqvist 3, Simon Busch Höök 2, Axel Clark 2 Hammarby: Michael Saladin 34, Leonard Cooks 21, Marcus Takamagno 12, Oskar Rapp 5, Ludwig Sjödin 2, Joel Pörscke 2, Jordan Samuelsson 2, Edwin Sunnebo 2, Montasser Omer
Publik: 87

211031 (Farstahallen)
Hammarby-Högland 76-100 (21-30, 18-24, 21-19, 16-27)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 26, Michael Saladin 19, Joel Pörscke 18, Michael Saladin 14, Aaron Kodu 6, Marcus Takamgno 5, Jordan Samuelsson 4, Mohamed Madani 2, Oskar Rapp Högland: Hampus Andersson 29, Filip Cantby 21, Morris Ntihabose 16, Anton Politis 11, Felix Larsson 10, Benjamin Lundquist 4, Jacob Ramgren 3, Alvin Bergkvist 3, Rasmus Eriksson 3
Publik: 155

211107 (Farstahallen)
Hammarby-Kalmar Saints 94-90 (25-23, 21-25, 21-30, 27-12)
Poäng, Hammarby: Leonard Cooks 23, Michael Saladin 17, Aaron Kodu 17, Oskar Rapp 13, Ludwig Sjödin 9, Marcus Takamgno 6, Adam Winther 4, Jordan Samuelsson 3, Mohamed Madani 2 Kalmar: Jesper Hagberg 18, Goran Ahmad 17, Ludvig Simonsson-Gavlefors 16, Bryan Owuor 15, Johannes Kåberg 12, Jovan Vega 11, Antonius Allko
Publik: 62


USM

HU17

Hammarby-Skuru 103-43
Hammarby-KFUM Örebro 92-79
Alvik Grön-Hammarby 96-61

HU16

Högsbo-Hammarby 120-74 (nivå 1)
Hammarby-Uppsala 84-87

HU15

Hammarby-Malbas 86-84 (nivå 1)
Kungsholmens BK-Hammarby 63-95
Danderyd-Hammarby 63-75
Hammarby-Viby 81-39 (nivå 2)
KFUM Östersund-Hammarby 55-99
Eskilstuna-Hammarby 43-69


Spelartruppen

8. Leonard Cooks, 29 år (Huddinge)
Robertino Duric, 29 år
10. Aaron Kodu, 19 år (BK Luleå)
5. Mohamed Madani, 25 år
4. Montasser Omer, 19 år
11. Joel Pörscke, 30 år (comeback)
16. Oskar Rapp, 21 år (KFUM Huddinge)
9. Alwalid Sabah, 20 år (Hammarby U19)
2. Michael Saladin, 23 år (Our Lady of the Lake University, San Antonio, USA)
6. Jordan Samuelsson, 19 år
15. Ludwig Sjödin, 17 år
3. Edwin Sunnebo, 17 år (Hammarby U19)
1. Marcus Takamgno, 18 år (Fryshuset)
7. Adam Winther, 18 år (Haga Haninge)



Basket, damer


Basketettan Södra

211010 (Farstahallen)
Hammarby-Norrköping 53-87 (14-17, 11-24, 14-25, 14-21)
Poäng, Hammarby: Alex Lindh 12, Fatou Ceesay 11, Alia Atawna 9, Felicia Delläng 9, Melat Abebe 7, Moa Fredriksson 3, Lulia Ghebregiorgis 2 Norrköping: Julia Lenngren 20, Ella Ekström 19, Hanna Klingberg 19, Tuva Eklöf 12, Martina Berg 9, Linnéa Röök 2, Ella Gärdqvist 2, Alva Lindvall 2, Tilda Björk, Emmie Bandh
Publik: 159

211019 (Rosenborg/Täljehallen)
Södertälje-Hammarby 69-52 (18-10, 22-16, 17-8, 12-18)
Poäng, Södertälje: Tina Panic 12, Josefine Enander 12, Emilia Englund 8, Tintin Henningsson 8, Aila Nyman 7, Tilde Månsson 6, Svea Rolander 5, Evelina Izgin 4, Matilda Kumlin 3, Nina Ismat 2, Towe Karlsson 2 Hammarby: Alia Atawna 19, Alexandra Lindh 8, Fatou Ceesay 8, Melat Abebe 5, Felicia Delläng 5, Lulia Ghebregiorgis 5, Moa Fredriksson 2
Publik: 25

211030 (Edbohallen)
Huddinge-Hammarby 71-44 (18-4, 19-12, 17-7, 17-21)
Poäng, Huddinge: Nina Baresso 21, Julia Lundkvist 13, Giorgia Fera 12, Maja Rydberg 10, Gulda Qaso 9, Una Kadiric 3, Anastasiya Karaivanova 2, Blessing Konde Hammarby: Tina Moen 17, Sara Labidi 9, Alia Atawna 4, Casandra Samuelsson 4, Belen Solomon 3, Joanna Bah 3, Alexandra Lindh 2, Denice Stewart 2
Publik: 60

211107 (Farstahallen)
Hammarby-Onsala 85-83 (18-15, 20-25, 26-23, 21-20)
Poäng, Hammarby: Tina Moen 31, Sara Labidi 20, Alex Lindh 11, Felicia Delläng 7, Fatou Ceesay 5, Belen Solomon 3, Lulia Ghebregiorgis 3, Joanna Bah 3, Denice Stewart 2 Onsala: Elin Larsson 27, Nova Rapp 11, Lovisa Ejbyfeldt 10, Ida Nyberg 8, Sofie Lundberg 6, Fredrika Gustavsson 5, Linnéa Valberg 3, Millie Skoglund 2
Publik: 50


USM

DU16

Hammarby-Växjö Ravens 57-53 (nivå 2)
Malbas-Hammarby 53-60


Spelartruppen

8. Melat Abebe, 19 år
3. Alia Atawna, 20 år
19. Joanna Bah, 19 år
15. Fatou Ceesay, 27 år
18. Felicia Delläng, 16 år
16. Moa Fredriksson, 25 år (Visby Ladies)
4. Lulia Ghebregiorgis, 18 år
5. Isabella Habteab, 18 år
10. Sara Labidi, 19 år (AIK)
9. Alexandra Lindh, 35 år (Södertälje Stars)
7. Tina Moen, 35 år
6. Casandra Samuelsson, 22 år (comeback)
1. Belen Solomon Elias, 20 år
14. Denice Stewart, 24 år
Headcoach:
David Leman
Assisterande coach
Gitt Willner



Bordtennis





Division 2 Östsvenska Norra

211016 Västerås BTK-Hammarby 8-2
211016 Hammarby-IFA Eskilstuna 8-4
211017 Katrineholms BTK-Hammarby 8-2
211017 Hammarby-Spårvägens BTK C2 3-8

Laget

Tobias Balenius
Hector Byström
Lars J Eriksson
Magnus Jernström
Viktor Kjellander
Daniel Sahlstrand


Division 3 Östsvenska Nordöstra

211016 Hammarby B1-Järfälla BTF 7-7
211016 IFK Lidingö-Hammarby B1 0-8
211017 Hammarby B1-Ängby D1 0-8
211017 KFUM Stocksund IA C-Hammarby B1 6-8

Laget

Michael Corsini
John Ekström
Måns Hagström
Mattias Lindberg
Pär Nilsson



Division 3 Östsvenska Nordvästra

211016 Hammarby B2-Tullinge TP B 3-8
211016 Nyköping Oxelösund-Hammarby B2 8-3
211017 Södertälje BTK B-Hammarby B2 8-4
211017 Hammarby B2-Boo KFUM B 5-8

Laget

Christian Andersson
Mika Hasmats
Kristian Korsgård
Jimmy Mané Perez Del Camino
Tommy Meyer


Division 4 Stockholm Södra

211008 Hammarby B-Boo KFUM C 7-7
211012 Tullinge TP C-Hammarby B 1-8
211031 Spårvägen E1-Hammarby B 7-7

Laget

Christian Andersson
Craig Gibb
Thomas Guldager
Håkan Källving
Lucas Minet
Pär Nilsson
Johan Reichard


Division 5 Stockholm Norra

211005 Rotebro B-Hammarby C1 8-3
211015 Hammarby C1-Ångby F 8-4
211029 Hammarby C1-Bro B 2-8

Laget

Lo Ah-King
Simon Dahlin
Alexander Engström
Sean Greenaway
Filip Josephson
Axel Stjernqvist
Sixten Weston


Division 5 Stockholm Södra

211008 Spårvägen F2-Hammarby C2 8-4
211015 Hammarby C2-Järfälla C2 8-5
211029 Hammarby C2-Makkabi 8-1

Laget

Richard Gill
Måns Hagström
Anton Hillerström
Peter Mikaelsson
Emanuel Rosenthal


Division 6 Stockholm Södra B

211008 Hammarby D-Sicklasjöns BK 3-8
211015 Spårvägen G2-Hammarby D 8-5
211028 KFUM Stocksund E-Hammarby D 7-7

Laget

Staffan Arvidson
Filip Johsephson
Otto Karlsson
Fredrik Kjellander
Kent Martin
Ming Pan
Hernik Wall
Gunnar Östberg


Division 2 östra, damer

210925 Hammarby-Ängby C3 5-5
210925 Hammarby IK Juno B 3-6
210926 Hammarby-Spårvägen BTK B 4-6
211017 Ängby SK C2-Hammarby 5-5
211017 Ängby SK C1-Hammarby 6-2

Laget

Anna Berg
Tilda Edberg
Stina Källström




Boule






Bowling, herrar


Division 1 Södra Svealand

210911 Hammarby-Team Linköping 14-6 (5-0, 2-3, 4-1, 3-2)
210917 Hammarby-IFK Norrköping 16-4 (3-2, 4-1, 5-0, 4-1)
210925 BK Trol-Hammarby 14-6 (3-2, 3-2, 4-1, 4-1)
210925 Vendelsö BK/Tyresö BK-Hammarby 11-8 (3-2, 1-3, 3-2, 4-1)
211016 Hammarby-Stånga IF 13-7 (4-1, 5-0, 1-4, 3-2)
211024 Hammarby-Fredrikshofs IF BK 5-15 (1-4, 2-3, 1-4, 1-4)
211030 BK Runan-Hammarby 7-13 (1-4, 2-3, 1-4, 3-2)


Laget

Fredrik Andersson
Peter Andersson
Bo Collinge
Björn Ejderling
Katrin Fahlström
Hans Fredén
Jonas Gimhag
Tobias Hallberg
Ralf Hellström
Nicklas Kihlberg
K-J Mattsson
Mats Nilsson
Peter Sainio
Leif Sjöberg
Robert Wikman


Division 2 Södra Svealand

210911 Team Södertälje-Hammarby F1 16-4 (5-0, 3-2, 5-0, 3-2)
210911 Djurgården F1-Hammarby F1 14-6 (4-1, 4-1, 1-4, 5-0)
210919 Hammarby F1-Team Baltzar F 12-8 (4-1, 3-2, 4-1, 1-4)
210925 Hammarby F1-BK Origo 5-15 (1-4, 2-3, 2-3, 0-5)
211016 BK Brio F1-Hammarby F1 15-5 (4-1, 1-4, 5-0, 5-0)
211016 Mini Arccus Club-Hammarby F1 16-4 (4-1, 5-0, 3-2, 4-1)
211023 Hammarby F1-BK Örnen F 10-10 (2-3, 3-2, 1-4, 4-1)
211030 Hammarby F1-Pin Club 6-14 (0-5, 4-1, 2-3, 0-5)

Laget

Daniel Ahlström
Bo Collinge
Leif Davidsson
Björn Ejderling
Martin Engberg
Katrin Fahlström
Hans Fredén
Ralf Hellström
Rolf Jäderdal
Oscar Kihlberg
Hans Lagerqvist
Stefan Liljeqvist
Joel Modin
Susanne Olsson
Torbjörn Persson
Peter Sainio
Jimmy Vikman
Jan Viljanen


Stockholmsligan 2

211017 Täby BwK B-Hammarby C 8-12 (1-4, 3-2, 2-3, 2-3)
211024 Hammarby C-Sundbybergs IK C 14-6 (4-1, 4-1, 3-2, 3-2)
211031 Hammarby C-KK Strike 12-8 (3-2, 3-2, 2-3, 4-1)

Laget

Leif Davidsson
Martin Engberg
Jonas Gimhag
Jörgen Gimhag
Vavva Gimhag
Caroline Innergård
Max Innergård
Rolf Jäderdal
Ewa Markus
K-J Mattsson
Susanne Olsson
Peter Sainio
Jimmy Vikman
Jan Viljanen



Bowling, damer


Hammarbys Susanne Olsson togs ut till veteran-VM IBF Masters World Championships i november.


Elitserien

210911 B-K Eva Stockholm-Hammarby 13-7 (4-1, 1-4, 5-0, 3-2)
210925 BK Högland-Hammarby 18-2 (5-0, 4-1, 5-0, 4-1)
210926 BK Merci-Hammarby 9-11 (3-2, 4-1, 1-4, 1-4)
211023 Hammarby-Spader Dam 6-13 (2-3, 2-3, 0-5, 2-2)
211023 Hammarby-BK Merci 9-11 (2-3, 4-1, 1-4, 2-3)
211030 Hammarby-BK Merci 10-9 (1-3, 1-4, 3-2, 5-0)


Laget

Giggie Bengtsson
Katrin Fahlström
Emma Franzen
Caroline Innergård
Elin Johansson
Frida Johansson
Gunnel Johansson
Ann-Ki Larsson Carlsson
Susanne Olsson
Jennie Sjöberg






Boxning






Fotboll, herrar






Fotboll, damer






Friidrott






Futsal, herrar


CHAMPIONS LEAGUE PRELIMINARY ROUND GRUPP D

Hammarby 3 2 0 116-9 6

JB Futsal Gentofte320112-116
FC SMS Viimsi320116-76
Sparta Belfast30035-220

  Hammarbys Tolga Ayranci, Gabriel Diaz och Liridon Makolli togs ut till dubbellandskampen mot Österrike i september.


Futsalligan

210917 (Åby Arena)
Norrköping-Hammarby 1-4 (1-1)
1-0 17 Daniel Matkovic, 1-1 19 självmål, 1-2 38 Liridon Makolli, 1-3 39 Liridon Makolli, 1-4 39.20 Liridon Makolli
Domare: Haris Curovac, Liridon Hasani, Carlos Kaly
Publik: 150

210926 (Stenungsund Arena)
Libertà FC-Hammarby 1-8 (0-1)
0-1 18.42 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-2 21.15 Liridon Makolli, 0-3 31.20 Peiman Pahlevan Afshari, 0-4 32.18 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-5 33.26 Liridon Makolli, 1-5 34.29 Alban Tahiri, 1-6 35.22 Gabriel Diaz, 1-7 36.21 självmål, 1-8 39.40 Patrick Gaete Ortega
Domare: George Jansizian, Abdelmasih Gergess, Bartek Svaberg
Publik: 39

211002 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Borås 1-1 (1-1)
1-0 13.59 Peiman Pahlevan Afshari, 1-1 16.48 Kasper Blom
Domare: Haris Curovac, Daniel Särén, Mauritz Grendin
Publik: 233

211010 (Thomas Arena)
Stallarholmen-Hammarby 2-1 (1-1)
1-0 8.38 Patrik Mallengren, 1-1 12.20 Liridon Makolli, 2-1 36.21 Sebastian Kantolic Nygårds
Domare: David Glavonjic, Odai Alwani, Liridon Hasani
Publik: 245

211017 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro FC 4-3 (2-2)
0-1 2.15 Mads Falck, 1-1 5.18 Alexander Browne, 1-2 16.15 Christoffer Skoog, 2-2 18.28 Jonatan Almendra Cifuentes, 3-2 30.56 Alan Arslan, 4-2 36.44 Pelman Pahlevan Afshari
Domare: Abdelmasih Gergess, Liridon Hasani, Teddy Dahlin
Publik: 235

211022 (Eriksdalshallen)
Hammarby-AFC Eskilstuna 2-1 (1-1)
0-1 4.37 Nikola Durovic, 1-1 13.40 Özgür Yasar, 2-1 22.47 Gabriel Diaz
Domare: George Jansizian, David Glavonjic, Haris Curovac
Publik: 320

211107 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skoftebyn 2-0 (0-0)
1-0 21.07 Liridon Makolli, 2-0 34.43 Alexander Browne
Domare: Odai Alwani, Carlos Kaly, Teddy Dahlin
Publik: 160


Champions League

210821 (Preliminary round, Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Hammarby-FC SMS Viimsi, Estland 3-1 (3-1)
1-0 2.02 Sebastian Holmquist, 2-0 15.04 Peiman Pahlevan, 3-0 15.29 Liridon Makolli, 3-1 18.43 Archil Sebiskveradze
Domare: Michael Christofides, Cypern, Joern Te Kloeze, Nederländerna, Bogdan Hanceariuc, Rumänien/Grigori Ošomkov, Estland

210822 (Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Hammarby-JB Futsal Gentofte, Danmark 5-6 (1-3)
0-1 7.12 Kevin Jørgensen, 0-2 7.57 Lars Bonde, 1-2 13.06 Sebastian Holmquist, 1-3 18.06 Oscar Merling Hansen, 2-3 19.56 Sebastian Holmquist, 3-3 27.50 Özgur Yasar, 3-4 29.45 Mads Falck, 3-5 33.21 Mads Falck, 3-6 35.22 Kevin Jørgensen, 4-6 36.38 Peiman Pahlevan, 5-6 38.38 Gabriel Diaz
Domare: Joern Te Kloeze, Nederländerna, Ruben António Cardoso Santos, Portugal, Michael Christofides, Cypern/Grigori Ošomkov, Estland

210824 (Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Sparta Belfast, Nordirland-Hammarby 2-8 (0-5)
0-1 9.25 Sebastian Holmquist, 0-2 10.43 Gabriel Diaz, 0-3 12.01 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-4 15.07 Alexander Browne, 0-5 25.21 Aleksandar Tomevski, 0-6 28.05 Jonatan Almendra Cifuentes, 1-6 29.42 Jasir Camara, 1-7 35.00 Liridon Makolli, 1-8 35.52 Gabriel Diaz, 2-8 38.34 Darius Roohi
Domare: Bogdan Hanceariuc, Rumänien, Joern Te Kloeze, Nederländerna, Michael Christofides, Cypern/Grigori Ošomkov, Estland


211027 (Intermediate Round, Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Record Bielsko-Biala, Polen-Hammarby 7-2 (2-1)
0-1 5.53 Özgür Yasar, 1-1 8.22 Artur Poplawski straff, 2-1 18.11 Pawel Budniak, 3-1 21.11 Michal Kubik, 3-2 23.07 Peiman Pahlevan, 4-2 25.09 Sebastian Leszczak, 5-2 31.32 Michal Kubik, 6-2 32.35 Matheus Ribeiro, 7-2 36.59 Kamil Surmiak
Domare: Jan Kresta, Tjeckien, David Schaerli, Schweiz, Carl Hughes, Wales, Andrea Naudi, Malta

211028 (Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Luxol St. Andrews, Malta-Hammarby 3-2 (0-1)
0-1 3.04 Ignatius Malki, 1-1 22.24 Jonatan Almendra Ciuentes, 1-2 23.03 Gabriel Diaz, 2-2 29.51 Hebberth Bolt, 3-2 38.19 Jean Costa
Domare: David Schaerli, Schweiz, Grigori Zelentsov, Ryssland, Jan Kresta, Tjeckien, Andrea Naudi, Malta

211030 (Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Hammarby-Haladas, Ungern 4-6 (1-3)
0-1 16.22 Dávid Vatamaniuc-Bartha, 0-2 17.18 Luiggi Longo, 0-3 17.38 Ádám Vas, 1-3 19.32 Aus Al Maliki, 1-4 20.12 Milán Hajmási, 1-5 21.57 Máté Kovács, 2-5 22.07 självmål (Antal Gerencsér), 2-6 23.53 Antal Gerencsér, 3-6 25.30 Liridon Makolli, 4-6 30.17 Sebastian Holmquist
Domare: David Schaerli, Schweiz, Carl Hughes, Wales, Jan Kresta, Tjeckien, Andrea Naudi, Malta


Träningsmatcher

210806 (Barcelona)
Teia, Spanien-Hammarby 1-9

210807 (Barcelona)
Teia, Spanien-Hammarby 1-5


Spelartruppen

Målvakt
Thomas Mendes de Almeida (Hammarby U19)
Benny Lekström
Utespelare
Alexander Browne (Strängnäs)



Futsal, damer


Division 1

211107 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lindhagen 9-0 (3-0)
1-0 2 Hanna Lundqvist, 2-0 4 Elina Johansson, 3-0 16 Elina Johansson, 4-0 21 Jennifer Egelryd, 5-0 31 Rebecca Lyxell, 6-0 33 Elina Johansson, 7-0 35 Elina Johansson, 8-0 39 Elina Johansson, 9-0 43 Jennifer Egelryd
Domare: Robin Rosén, Jafar Abdelkader
Publik: 150


Spelartruppen

Målvakt:
1. Zeynep Anar
Utespelare:
15. Jennifer Egelryd
6. Sarah Fredriksson
Natalia Fuentes
8. Fia Grönborg
7. Sibel Göker
Amanda Johansson
9. Elina Johansson
18. Alexandra Lindberg
Emma Lund
14. Hanna Lundqvist
11. Rebecca Lyxell
2. Josefin Nordin
10. Louise Schillgard
Josefina Zandén
Tränare
Benjamin Namini
Assisterande tränare
Thomas Gibson
Målvaktstränare
Jonathan De la Fuente
Lagledare
Umut Gavgacioglu
Naprapat
Sirin Tiftikci
Materialförvaltare
Lars Almström
Sportchef
José Monteiro



Goalball






Handboll, herrar



31 juli: Hammarby spelade sin första träningsmatch i Hjorthagen mot finska Cocks. Bild från handbollens hemsida.
Hammarby gjorde comeback i den högsta serien.
  I Svenska cupen, som inledde säsongen, gick det inget vidare. I sista matchen behövde Hammarby vinna över Vinslöv med sex mål. Men man lyckades bara ta hem en fyramålsseger.
  Hammarbys Robin Sanderhem representerade U19-landslaget vid Scandinavian Open Championship i augusti. Han spelade och gjorde mål i samtliga tre matcher, mot Danmark, Färöarna och Norge. Även i U19-EM i Kroatien bidrog han med många mål. Sverige slutade sjua.
  I september utsågs Gustav Davidsson till månadens bästa spelare.


Handbollsligan

210911 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lugi 33-29 (18-13)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Johan Nilsson 7, Gustav Davidsson 6, Viktor Ahlstrand 4, Kevin Johansson-Eggan 2, Nicklas Andreasson 2, David Källemyr 2, Edwin Aspenbäck, Robin Sanderhem, Hayder Al-Khafadji Lugi: Isak Persson 11, Fredrik Olsson 6, Hugo Forsberg 5, Casper Käll 2, Steven Plucnar 2, Albin Carlsson, Jakob Söderberg, Axel Andersson
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 550

210917 (Stiga Sports Arena)
Eskilstuna Guif-Hammarby 28-27 (10-13)
Mål, Guif: Fredrik Gustavsson 6, Marcus Ekman 5, Pavle Karacic 5, Carl Gabrielsson 3, Melker Norrman 3, Johan Palm 2, Olle Österhall 2, Daniel Freyr Andresson, Kasper Larsson Hammarby: Viktor Ahlstrand 7, Martin Dolk 4, Johan Nilsson 3, Gustav Davidsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Simon Lindberg 2, Nicklas Andreasson 2, Edwin Aspenbäck 2, David Källemyr 2
Domare: Rickard Canbro, Jasmin Kliko
Publik: 665

210924 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Malmö 36-26 (21-13)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 9, Martin Dolk 8, Viktor Ahlstrand 6, Edwin Aspenbäck 5, Kevin Johansson-Eggan 5, Johan Nilsson 3 Malmö: Kassem Awad 6, Anton Blickhammar 5, Hampus Jildenbäck 5, Magnus Persson 4, Tim Hilding 2, Adam Tumba 2, Arvid Johansson, Inge Aas Eriksen
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 550

210930 (Partille Arena)
Sävehof-Hammarby 29-25 (17-10)
Mål, Sävehof: Sebastian Karlsson 5, Gzim Salihi 4, Felix Möller 3, Alexander Westby 3, Rune Schrøder 3, Olle Ek 2, Vetle Eck Aga 2, Jonathan Stenbäcken 2, Malte Celander 2, Kelvin Roberts, Marcus Lennernäs, Elias Á Skipagøtu Hammarby: Kevin Johansson-Eggan 4, Martin Dolk 4, Johan Nilsson 4, Viktor Ahlstrand 3, Gustav Davidsson 2, Robin Sanderhem 2, Edwin Aspenbäck 2, Ludvig Lindeberg, Anders Wik-Rydberg, David Källemyr, Topias Laine
Domare: Mikael Johansson, Markus Winberg
Publik: 1 107

211006 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kristianstad 25-27 (9-17)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 6, Martin Dolk 5, Ludvig Lindeberg 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Nicklas Andreasson 3, Johan Nilsson 2, Viktor Ahlstrand, Robin Sanderhem Kristianstad: Albin Selin 9, Anton Hallbäck 4, Markus Olsson 3, Vsja Furlan 3, Ludvig Åström 3, Johan Nilsson 2, Hampus Henningsson, Philip Henningsson, Emil Frend Öfors
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 1 850

211009 (Ystad Arena)
IFK Ystad-Hammarby 27-29 (12-16)
Mål, Ystad: Jesper Johansson 6, Jostein Epland 5, Freddy Andersson 4, Filip Långh 4, Marius Ferkingstad 4, Linus Fernebrand 3, Felix Spross Hammarby: Martin Dolk 7, Gustav Davidsson 7, Viktor Ahlstrand 4, Nicklas Andreasson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Johan Nilsson 2, Ludvig Lindeberg 2, Edwin Aspenbäck, David Källemyr
Domare: Emil Blanc, Martin Strand
Publik: 487

211016 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skövde 30-33 (16-16)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 10, Ludvig Lindeberg 6, Kevin Johansson-Eggan 5, Johan Nilsson 3, Nicklas Andreasson 2, Gustav Davidsson 2, Viktor Ahlstrand, David Källemyr Skövde: Viktor Hallén 9, Vjarni Valdimarsson 6, Fredrik Mossestad 5, Matias Helt Jepsen 4, Dan Beck Hansen 2, Daniel Björk 2, Fabian Norsten 2, Adam Samuelsson, Adam Ljungkvist, Erik Sääf
Domare: Andreas Isen, Johan Larsson
Publik: 1 310

211022 (Prioritet Serneke Arena)
Redbergslid-Hammarby 28-29 (12-17)
Mål, RIK: Elliot Stenmalm 8, Tobias Johansson 5, Carl Hamberg 5, Oskar Joelsson 3, William Höghielm 3, Linus Lövgren 2, Isak Älgekrans 2 Hammarby: Martin Dolk 6, Ludvig Lindeberg 5, Viktor Ahlstrand 5 (3 str), Kevin Johansson-Eggan 4, Edwin Aspenbäck 4, Robin Sanderhem 3, Nicklas Andreasson, David Källemyr
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 769

211030 (Jönköpings Idrottshus)
Hallby-Hammarby 32-37 (15-20)
Mål, Hallby: Gustaf Wedberg 8, Filip Berentsen 7, Hampus Dahlgren 6, Robin Svensson 4, Oskar Hedvall 3, Jesper Jakobsson 2, Hampus Söderman, Jesper Järlfors Hammarby: Martin Dolk 9, Ludvig Lindeberg 7, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 5, Gustav Davidsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Johan Nilsson 2, Anders Wik Rydberg 2, David Källemyr 2
Domare: Mattias Fält, Mikael Holm
Publik: 1 261

211110 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Alingsås 29-32 (14-12)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Ludvig Lindeberg 5, Kevin Johansson-Eggan 4, Edwin Aspenbäck 4, Viktor Ahlstrand 3, Gustav Davidsson 3, Nicklas Andreasson, Johan Nilsson, David Källemyr Alingsås: William Andersson Moberg 7, Rasmus Torbjörnsson 6, Mathias Bach Møller 6, Mathias Pedersen 5, Jacob Lundahl 2, Jesper Filén 2, Christoffer Thor 2, Niclas Barud 2
Domare: Michael Johansson, Markus Winberg
Publik: 1 422


Svenska cupen

210815 (Anderstorps Sporthall
Anderstorps SK-Hammarby 24-34 (11-18)
Mål, Anderstorp: Jonathan Wiklund 6, Nils Mellert 5, Charlie Aronsson 3, Alexander Rydh 3, Alexander Wedin 2, Axel Dahlman 2, Erik Westerberg, Johan Jonsson, Anton Moberg Hammarby: Simon Lindberg 7, Viktor Ahlstrand 6, Edwin Aspenbäck 5, Topias Laine 4, Nicklas Andreasson 3, Johan Nilsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Max Gugolz 2, David Källemyr, Hayder Al-khafadji
Domare: Björn Larsson, Markus Sandberg
Publik: 82

210824 (Kristianstad Arena)
IFK Kristianstad-Hammarby 27-22 (15-17)
Mål, Kristianstad: Albin Selin 7, Emil Fred Öfors 6, Markus Olsson 5, Vsja Furlan 4, Philip Henningsson 2, Anton Hallbäck 2, Teitur Einarsson Hammarby: Martin Dolk 7, Gustav Davidsson 5, Viktor Ahlstrand 5, Johan Nilsson 2, Kevin Johansson-Eggan, Helge Freiman, Edwin Aspenbäck
Domare: Niklas Persson, Mikael Svensson
Publik: 300

210828 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Vinslövs HK 29-25 (15-10)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Johan Nilsson 6, Gustav Davidsson 4, Viktor Ahlstrand 3, David Källemyr 3, Kevin Johansson-Eggan 2. Topias Laine 2, Nicklas Andreasson, Edwin Aspenbäck Vinslöv: Hugo Svensson 5, Ludwig Rosenberg 4, Sebastian Hansson 3, Alfred Olsson 3, Albin Mesanovic, Wiktor Rundqvist 2, Emil Karlsson 2, Linus Nilsson, Elias Holmström, Emil Schuster
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 403


Träningsmatcher

210731 (Hjorthagshallen)
Hammarby-Cocks, Finland 27-24 (15-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 5, Viktor Ahlstrand 5, Edwin Aspenbäck 5, Johan Nilsson 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Ludvig Lindeberg 2, Robin Sanderhem 2, Topas Laine, David Källemyr, Helge Freiman

210804
Guif-Hammarby 25-33 (15-16)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 6 (1 str), Kevin Johansson-Eggan 5, Simon Lindberg 5, Viktor Ahlstrand 4 (1 str), Johan Nilsson 4, Edwin Aspenbäck 3, David Källemyr 3, Helge Freiman 2, Topias Laine

210806 (Skövde Arena)
IFK Skövde-Hammarby 30-23 (14-11)
Mål, Hammarby: David Källemyr 8, Johan Nilsson 4, Gustav Davidsson 4 (3 str), Kevin Johansson-Eggan 3, Viktor Ahlstrand 2, Simon Lindberg, Edwin Aspenbäck

210807 (Skövde Arena)
Hammarby-Guif 35-32 (21-14)
Mål, Hammarby: Johan Nilsson 7, David Källemyr 6, Helge Freiman 5, Kevin Johansson-Eggan 5, Gustav Davidsson 4 (2 str), Viktor Ahlstrand 3, Edwin Aspenbäck 2, Simon Lindberg, Nicklas Andreasson, Hayder Al-khafadji

210811 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skånela 26-20 (12-11)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 9 (4 str), Helge Freiman 5, Simon Lindberg 4, Kevin Johansson-Eggan 2, David Källemyr 2, Nicklas Andreasson, Johan Nilsson, Edwin Aspenbäck, Topias Laine


USM

Pojkar 14

211016-17 (steg 1)
IFK Nyköping-Hammarby 9-34
Hammarby-RP IF Linköping 33-15
Årsta AIK-Hammarby 16-39
211023-24 (steg 2)
Hammarby-IFK Nyköping 34-9
Hammarby-RP IF Linköping 33-15

Pojkar 16

211002-03 (steg 1)
Hammarby-Årsta AIK 32-23
IK Bolton-Hammarby 23-31
HK eRPing 2-Hammarby 22-36

Pojkar 18

210925-26 (steg 1)
Hammarby-IK Sävehof 21-24
Lidingö SK-Hammarby 25-35


Spelartruppen

Målvakter:
18. Hayder Al-khafadji, 24 år (HIF Karlskrona)
1. Linus Bergh, 21 år
16. Alexander Holmberg, 26 år
Utespelare:
22. Viktor Ahlstrand, 24 år (HIF Karlskrona)
9. Nicklas Andreasson, 28 år
77. Edwin Aspebäck, 22 år (lån, Elverum, Norge)
25. Gustav Davidsson, 22 år
11. Martin Dolk, 31 år
10. Helge Freiman, 29 år (Alingsås)
13. Max Gugolz, 21 år
3. Kevin Johansson-Eggan, 27 år
66. David Källemyr, 20 år (Rimbo)
8. Topias Laine, 25 år
5. Simon Lindberg, 18 år (Cliff)
17. Ludvig Lindeberg, 22 år
15. Johan Nilsson, 29 år
21. Anders Wik Rydberg, 30 år
30. Robin Sanderhem, 19 år
6. Felix Wallberg, 19 år (Cliff)
Tränare:
Patrik Fahlgren
Assisterande tränare:
Robin Doverhagen
Målvaktstränare:
Martin Norrbom
Lagledare:
Mats Adolfsson
Sjukgymnast:
Anne Hopfgarten
Materialförvaltare:
Lasse Bjerén
Sportchef:
Kalle Matsson



Handboll, damer


Division 3 Östsvenska Södra

211003 (Telefonplanshallen)
Hammarby-Norrtulls SK 24-13 (11-7)
Mål, Hammarby: Alva Alm-Pettersson 8, Linn Gerdtham 5, Stephanie Johansson 3, Elisa Freedman 3, Nellie Lind 2, Nellie Tillå, Ellie Kågefors, Ida Lindblom Norrtull: Hedda Kinder 4, Linnea Sjöbrink 4, Johanna Frisk 2, Dajana Halilovic Chopra 2, Linda Hellenborg
Domare: Tord Sarland, Ulf Sundberg
Publik: 36

211010 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Sportsgear 27-24 (13-11)
Mål, Hammarby: Stephanie Johansson 11, Irma Åkesson 6, Alva Alm-Pettersson 5, Linda Gerdtham 2, Nellie Lind, Ida Lindblom, Filippa Ovendal Sportsgear: Sara Söderman 8, Jessica Larholm 6, Matilda Agné 4, Frida Eriksson 2, Louise Melander 2, Ebba Vestlund 2
Domare: Bo Christoffersson, Roger Göransson
Publik: 50

211016 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Årstaiterna 38-28 (18-12)
Mål, Hammarby: Stephanie Johansson 11, Irma Åkesson 8, Filippa Ovendal 6, Ida Lindblom 3, Lovisa Herber 3, Alva Alm-Pettersson 3, Nellie Tillå 2, Nellie Lind, Karin Steggo Forsse Årstaiterna: Jelina Strand 13, Wilma Henriksson 5, Vendela Luxenburg 4, Josefine Grandin 3, Sara Samuelsson 3
Domare: Ulf Bourelius, Ulf Gustavsson
Publik: 80

211023 (Södervärnshallen)
Visby Gute-Hammarby 7-36 (3-19)
Mål, Visby: Iryna Shevchuk 3, Emelie Andersson, Olivia Hedenstein, Fidelia Karneus, Klara Lindberg Hammarby: Alva Alm-Pettersson 6, Irma Åkesson 5, Nellie Lind 4, Linn Gerdtham 4, Stephanie Johansson 4, Filippa Ovendal 4, Elisa Freedman 4, Isa Lindblom 3, Nellie Tillå, Lovisa Herber
Domare: Jonas Jensen, Peder Andersson
Publik: 75

211031 (Torvalla Träningshall)
Haninge-Hammarby 14-25 (9-13)
Mål, Haninge: Emma Sandqvist 3, Freja Norberg 2, Ann-Sofie Lövgren 2, Lovisa Kantén 2, Hanna Johansson 2, Kajsa Pettersson, Feliciea Norberg, Vendela Seemann Hammarby: Stephanie Johansson 10, Alva Alm-Pettersson 7, Linn Gerdtham 4, Ellie Kågefors 2, Karin Steggo Forsse, Filippa Ovendal
Domare: Roger Göransson, Bo Christoffersson
Publik: 42


Träningsmatcher

210816 Hammarby-Sollentuna HK 2 (Eriksdalshallen)
210827 Täby HBK-Hammarby 21-26 (Tibblehallen)
210912 Tyresö Handboll-Hammarby (Tyresöhallen)
210913 Hammarby-Skogås HK (Eriksdalshallen)


USM

Flickor 14

211009-10 (steg 1)
Skånela IF-Hammarby 20-11
Årsta AIK 2-Hammarby 14-27
Hammarby-Sikeå SK 12-5

Flickor 16

211023-24 (steg1)
IFK Strängnäs-Hammarby
Hammarby-IF Hallby 2
Hammarby-Sannadals IK
Vallentuna HK-Hammarby
211023-24 (steg 2)
IFK Strängnäs-Hammarby 14-31
Hammarby-IF Hallby HK 2 25-19
Hammarby-Sannadals SK 32-19
Vallentuna HK-Hammarby 13-34

Flickor 18

210925-26 (steg 1)
Hammarby-Enköpings HF 23-14
Hammarby-Ramunder HK 26-19
Hammarby-Sollentuna HK 24-12


Spelartruppen

Målvakter:
35. Lina Håkansson, 23 år
12. Alva Wretman, 19 år
Utespelare:
10. Alva Alm-Pettersson, 19 år
2. Elisa Freedman, 18 år
4. Linn Gerdtham, 21 år
34. Lovisa Herber, 18 år
35. Lina Håkansson, 23 år
15. Stephanie Johansson, 19 år
20. Ellie Kågefors, 19 år
2. Nellie Lind, 17 år
22. Ida Lindblom, 18 år
31. Filippa Ovendal, 17 år
27. Karin Steggo Forsse, 17 år
14. Nellie Tillå, 17 år
Lagledare:
Inger Häggqvist



Innebandy, herrar


Divsion 1 Östra Svealand

210917 (Rosendalsskolans Norra Sporthall)
Vallentuna-Hammarby 2-6 (1-0, 0-3, 1-3)
Mål, Vallentuna: Albin Samuelsson, David Holmberg Hammarby: Calle Härstedt 2, Viktor Rodén 2, Carl Brorsson, Markus Khan
Domare: Andreas Bengtsson, Johannes Ekenberg
Publik: 79

210926 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Björklinge 3-6 (0-2, 2-2, 1-2)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén, Oscar Hallström, Carl Brorsson Björklinge: Nils Göthberg 2, Charlie Eklund 2, Johan Strandberg Andersson, Alexander Spinord
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 60

211002 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Järfälla 7-6 (3-2, 3-1, 1-3)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 3, Carl Brorsson 2, Lukas Örtengren, Andreas Åslund Järfälla: Nicklas Hedengran 3, Mikael Leijon 2, Adam Christiansson
Domare: Pierre Borghoff, Shari Tingman
Publik: 85

211009 (IFU Arena E)
Uppsala Teknologer-Hammarby 9-3 (2-0, 3-2, 4-1)
Mål, UT: Joakim Alvinder 2, Albin Sand 2, Jakom Drews 2, Erik Oscarsson, Isak Brånstrand, Gabirel Oredsson Hammarby: Viktor Rodén 2, Lukas Örtengren
Domare: Robert Jäderlund, Jacob Leijon
Publik: 70

211023 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Rotebro IS 5-3 (1-1, 2-2, 2-0)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 2, Mattias Khan, Filip Hagman, Carl Brorsson Rotebro: Simon Sandman, Anton Ponnert, Lukas Granath
Domare: Tobias Berger, Leif Borglund
Publik: 89

211103 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Värmdö 2-3 (2-2, 0-1, 0-0)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén, Mattias Khan Värmdö: Kim Johansson, Mickael Hessedahl, Jimmy Risberg
Domare: Mathias Stegrud, Daniel Söderberg
Publik: 122

211106 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Älvsjö 8-7 ef (0-2, 3-2, 4-3, 1-0)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 3, Lukas Örtengren, Markus Khan, Pontus Fors, Filip Hagman, Marcus Attebrant Älvsjö: Victor Ferraresi 3, Jonas Agnepil 2, Niclas Pilati, Leo Karlström
Domare: Aldin Imamovic, Andreas Morelius
Publik: 85

211113 (Farstahallen)
Farsta-Hammarby 5-4 (4-2, 0-1, 1-1)
Mål, Farsta: Christoffer Myr-Holmqvist 2, Linus Rydberg, Daniel Fritz, Hannes Linnes Hammarby: Viktor Rodén 2, Markus Johansson, Mattias Khan
Domare: Sebastian Öhman, Johan Larsson
Publik: 101


DM

210904-05 (gruppspel)
Hammarby B-Hammarbyhöjden IBK (div 3) (5-8)
Hammarby B-Farsta IBK (div 5) 7-6
Hammarby B-Bergfoten IBK (div 4) 3-5

210911-12 (gruppspel)
Sköndals IK-Hammarby 2-6
Hammarby-Jakobsbergs IBF 2-1
Hammarby-Huddinge IBS 3-4

Hammarby-Bele Barkarby IF (8-delsfinal)


JDM/P16

Farsta IBK-Hammarby 1-5
Hammarby-Järfälla IBK 1-3
Hammarby-Djugården 7-2


Spelartruppen

Målvakter:
71. Christian Eddeborn
32. Albin Hillbom
69. John Koski
Backar:
26. Jacob Cedervall
68. Alexander Fastberg
20. Pontus Fors
80. Marcus Holst
22. Markus Johansson
7. Andreas Åslund
8. Lukas Örtengren
Forwards:
10. Gustav Arbell
95. Carl Brorsson
11. Oscar Hallström
17. Calle Härstedt
70. Markus Khan
9. Viktor Rodén
Centrar:
6. Albin Abbate (Vendelsö IK)
19. Marcus Attebrant
98. Filip Hagman
16. Daniel Thelander
Tränare:
Dan Berg
Ass tränare:
John Karlsson
Sjukvårdare:
Sofia Brorsson






Innebandy, damer


Hammarbys Saga Emtell och Ida Torbjörner fick vara med i ett U19-läger på Bosön i juni. Emtell togs sedan ut till fyrnationsturneringen Euro Floorball Tour i Tammerfors i oktober.


Allsvenskan Östra

210918 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Åkersberga 0-10 (0-2, 0-4, 0-4)
Mål: Hanna Nordstrand 3, Frida Nilsson 3, Sanna Ulvhag 2, Emelie Eriksson, Isabel Balzano
Domare: Leif Borglund, Robert Jäderlund
Publik: 66

210925 (Ifu Arena)
Storvreta-Hammarby 9-0 (1-0, 4-0, 4-0)
Mål: Viktoria Hübinette 2, Amanda Skyltbäck, Matilda Andersson, Selma Frykholm, Emma Berg, Anna Skyltbäck, Ella Johansson, Frida Bäfve
Domare: Alexander Sommensjö, Edwin Simonian
Publik: 119

211009 (Olandshallen)
Alunda-Hammarby 5-4 ef (2-0, 1-2, 1-2, 1-0)
Mål, Alunda: Elvira Danielsson, Jasmine Van der Veen, Frida Wennberg, Matilda Wallin, Ebba Olsson Hammarby: Tyra Müller-Nord, Ida Torbjörner, Smilla Parkler, Tuva Henriksson
Domare: Handrin Thunqvist, Christoffer Wallenborg
Publik: 106

211023 (IFU Arena E)
Sirius-Hammarby 8-3 (1-0, 2-1, 5-2)
Mål, Sirius: Alma Hållner 2, Telma Carlsson, Isa Lunneborg, Klara Strömbeck, Ebba Johansson, Tilde Klermyr, Josefin Emilsson Hammarby: Ida Ulltin, Felicia Nilsson, Filippa Ekman
Domare: Anders Westerberg, Alexander Sommensjö
Publik: 72

211030 (Sjöstadshallen)
Hammarby-KAIS Mora 4-4 (0-1, 3-2, 1-1, 0-0)
Mål, Hammarby: Ida Torbjörner 2, Lisa Dahl, Tuva Henriksson Mora: Elvira Collin, Hannah Kempendahl, Alice Winges, Maja Schneider
Domare: Johnny Lindberg, Robert Forslind Lovrencic
Publik: 95

211107 (Västergård Arena)
Telge-Hammarby 9-2 (3-0, 4-1, 2-1)
Mål, Telge: Therese Gustafsson 4, Caroline Rosenberg 2, Helena Lundqvist, Wera Nygren, Fanny Sundgren Hammarby: Felicia Nilsson, Hanna Adamsson-Loreby
Domare: Pierre Borghoff, Edwin Simonian
Publik: 92

211110 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Huddinge 4-3 (0-0, 0-1, 4-2)
Mål, Hammarby: Therése Perswalld 2, Saga Emtell, Lisa Dahl Huddinge: Jessica Holmqvist, Cecilia Asplund, Olivia Tellström Jovicic
Domare: Fredrik Landin, Jimmy Rittervall
Publik: 186


DM

Hammarby B-Älvsjö AIK IBF B 1-4
Hammarby B-Älta IF 2-2
AIK-Hammarby B 7-1

Hammarby A-Täby FC (8-delsfinal)


Junior-DM

210904-05 (gruppspel)
Hammarby-Åkersberga IBK 1-6
Hammarby-Järfälla IBK 1-1
Hammarby-Tyresö Trollbäcken IBK 8-1

Hammarby-Järfälla IBK (8-delsfinal)


Spelartruppen

Målvakter:
90. Klara Norberg
1. Filippa Svenningsson
Backar:
94. Jenniefer Cedervall
5. Annabel Jonsson
94. Andrea Kratz
18. Tyra Müller-Nord
20. Felicia Nilsson
21. Smilla Parkler
19. Ida Torbjörner
Forwards:
32. Hanna Adamsson-Loreby
14. Lisa Dahl
12. Filippa Ekman
16. Ronja Ericsson-Åström
28. Tuva Henriksson
13. Elsa Janholt
7. Amanda Torbjörner
Centrar:
29. Ida Ulltin
22. Terése Perswalld
Ass tränare:
Björn Bekkhus
Lagledare:
Anders Blomgren
Sportchef: Dennis Elgholm Grönroos
Materialförvaltare:
Svante Nilsson



Ishockey, herrar


Inför säsongen tackades ordförande Hasse Malm av. Han fortsatte i styrelsen medan Knut ”Knutte” Engqvist blev ny ordförande.
  
  


Hockeytvåan Östra B

210928 (SDC-hallen)
Hammarby-Haninge 5-6 es (2-1, 2-2, 1-2, 0-0, 0-1)
Mål, Hammarby: Måns Seppänen Hallén 2, Philip Fridh, William Ehn, Viktors Jasunov Haninge: Tim Werner 2, Viktor Härstam, Hugo Stjernfeldt, David Engberg, Markus Lindholm
Utv, Hammarby: Robin Kokkonen 5+20, Elliot Vall-Hallin 5+20, Jonathan Queckfeldt 5+20, Doglas Dahling-Barger, Melvin Lidberg, Måns Hallén Seppänen, Viktors Jasunovs Haninge: Andreas Kroon 2+5+20, Victor Dahl, Jonathan Fagerlund
Skott: 37-33 (7-13, 10-9, 13-7, 7-3, 0-1)
Domare: Dennis Lennhammar/William Lindfors, Anton Östberg
Publik: 208

211001 (Nacka Ishall)
Nacka-Hammarby7 1-3 (0-0, 1-1, 0-2)
Mål, Nacka: Hugo Fritzell Hammarby: Jonathan Queckfeldt, Doglas Dahling-Barger, Morgan Melker
Utv, Nacka: Filip Lekbrant 5+20, Casper Söderling 20, Alexander Sågström, Leo Martiniussen Hammarby: William Ehn, Melvin Lidberg, Philip Fridh, Doglas Dahling-Barger, Sammy Andersson
Skott: 42-31 (15-8, 13-10, 14-13)
Domare: Kristian Wigfeldt/Douglas Dellgren, Anil Zubovic
Publik: okänt

211005 (SDC-hallen)
Hammarby-Järna 5-4 ot (1-2, 2-1, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Sammy Andersson 2, Linus Lindahl, Jonathan Queckfeldt, William Ehn Järna: Ludvig Wickman, Dorian Donath-Sanchez, Niklas Gold, Joakim Persson
Utv, Hammarby: Doglas Dahling-Barger 2x2, lagstraff, Linus Lindahl, Morgan Melker Järna: Joakim Persson, Filip Carlsson, Samuel Pätsi, Adam Gottlind
Skott: 38-15 (13-5, 13-5, 10-5, 2-0)
Domare: Carl Von Sivers/Anton Östberg, Douglas Dellgren
Publik: 103

211008 (Ishuset)
Tumba-Hammarby 2-4 (0-1, 0-2, 2-1)
Mål, Tumba: Albin Lundquist, Nils Vikner Hammarby: Doglas Dahling-Barger 2, William Ehn, Viktors Jasunovs
Utv, Tumba: okänd 20, Philip Sahlin 3x2, Albin Steiner 2x2, Erik Stenros 2x2, Emil Tikka 2x2, Johan Lindgren, lagstraff Hammarby: Ricky Bredberg 2x2+10, Doglas Dahling-Barger 4x2, Adam Holmqvist Lindarv, Melvin Lidberg, Philip Fridh, Robin Kokkonen
Skott: 29-27 (4-11, 6-11, 19-5)
Domare: John Norling/Andrée Riutta, Melker Örneblad
Publik: 115

211010 (SDC-hallen)
Hammarby-Sudret 7-3 (1-0, 5-1, 1-2)
Mål, Hammarby: Måns Hallén-Seppänen 2, Viktors Jasunovs, Melker Morgan, Philip Fridh, Melvin Lidberg, William Ehn Sudret: Tom Lindby, Oskar Weström, Viktor Greveback
Utv, Hammarby: Melvin Lidberg, Linus Lindahl, Ricky Bredberg, Philip Fridh, Morgan Melker Sudret: Danil Piatin 10, Jesper Van Den Bosch, Adam Lingström, lagstraff, Lucas Hederstedt, Oskar Af Bjur, William Tönseth, Oskar Weström, Viktor Greveback, Oskar Thorén
Skott: 36-31 (9-11, 11-10, 16-10)
Domare: Tim Koglin/Vicktor Kihlberg, Joel Norum
Publik: 40

211012 (Folkets Hall)
Nynäshamn-Hammarby 2-6 (2-1, 0-2, 0-3)
Mål, Nynäashamn: Marcus Ohlsson-Örnelius, Jesper Voss Hammarby: Måns Hallén Seppänen 4, Sammy Andersson, Ricky Bredberg
Utv, Nynäshamn: Alex Bergkrantz, Christian Wallier, Aron Lundgren, Lorian Bezuk, Alexander Byhlin Hammarby: Philip Fridh
Skott: 28-45 (8-12, 10-18, 10-15)
Domare: Carl Von Sivers/Jonathan Holmström, Douglas Dellgren
Publik: 177

211015 (SDC-hallen)
Hammarby-Trångsund 5-4 ot (2-0, 1-3, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 2, Måns Hallén Seppämen, Robin Kokkonen, Sammy Andersson Trångsund: Emil Tyssling Engström 2, Gustav Steen, Axel Steen
Utv, Hammarby: Sammy Andersson 4, Doglas Dahling-Barger 4, Philip Fridh Trångsund: Charlie Jansson 14, Philip Baczek, Rasmus Sahlström, Johan Uhlin, Melker Ferdfelt, Tim Tormund, Gustav Steen
Skott: 34-21 (10-5, 8-10, 13-6, 3-0)
Domare: Kristian Wigfeldt/Stefan Andersson, Teddie Bander
Publik: 82

211019 (Åkers Ishall)
Åker/Strängnäs-Hammarby 4-3 (0-2, 2-0, 2-1)
Mål, Åker: Viktor Madell 2, Leo Karlsson, Eric Lövstrand Hammarby: William Ehn, Robin Kokkonen, Ricky Bredberg
Utv, Åker: Wincent Blomdahl 4, Charlie Elgén 4, Leo Karlsson, Christopher-Robin Ericson Hammarby: Adam Holmqvist Lindarv 6, Jonathan Queckfeldt 4, Melvin Lidberg, Sammy Andersson
Skott: 32-35 (10-16, 13-12, 9-7)
Domare: Max Hultin/Emil Enhörning, Erik Johnsson
Publik: 202

211026 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 1-6 (1-2, 0-1, 0-3)
Mål, Haninge: Tim Werner Hammarby: Viktors Jasunovs 3, Sammy Andersson 2, William Ehn
Utv, Haninge: Andreas Kroon 27, Albin Grimborg, Lucas Gylfe Hammarby: William Ehn, Morgan Melker, Doglas Dahling-Barger, Samuel Hellberg, Philip Fridh
Skott: 25-20 (7-7, 12-4, 6-9)
Domare: Carl Von Sivers/Jonathan Holmström, Anton Östberg
Publik: 169

211029 (SDC-hallen)
Hammarby-Nacka 0-7 (0-1, 0-2, 0-4)
Mål: Leo Martinniussen 2, Hilb Tkach, Gustav Aderskog, Daniel Thomasson, Filip Lekbrant, Erik Söderlund
Utv, Hammarby: Jonas Löfgren, Sammy Andersson, Jonathan Queckfeldt, William Ehn, Robin Lindström Nacka: Daniel Enbacka 6, Victor Erixon, Adam Svensson, Hugo Martiniussen
Skott: 18-26 (4-8, 8-6, 6-12)
Domare: Joakim Flink/Anton Östberg, Karl Bolinder
Publik: 93

211102 (Järna Ishall)
Järna-Hammarby 4-5 (1-0, 2-3, 1-2)
Mål, Järna: Max Eriksson, Alexander Rindå, Hugo Örtqvist, Kip Eriksson Hammarby: Sammy Andersson 2, Gustav Klingström, Jonathan Queckfeldt, Jonas Löfgren
Utv, Järna: Niklas Gold, Max Eriksson Hammarby: Doglas Dahling-Barger 27, lagstraff 4, Elias Rongione, Ricky Bredberg, Måns Hallén Seppänen
Skott: 27-28 (5-7, 11-11, 11-10)
Domare: Mikael Ström/Viktor Eriksson, Erik Johnsson
Publik: 75

211105 (SDC-hallen)
Hammarby-Tumba 2-8 (0-4, 0-1, 2-3)
Mål, Hammarby: Sammy Andersson, Jonathan Queckfeldt Tumba: Calle Ekfeldt 3, Emil Tikka, Albin Lundquist, Charlie Siekkinen Lindeman, Michael Rayneé, Daniel Wigren
Utv, Hammarby: Jonathan Queckfeldt, Linus Lindahl, lagstraff, Gustav Klingström, Jonas Löfgren Tumba: Jesper Skogström, Daniel Wigren
Skott: 53-31 (12-13, 24-6, 17-12)
Domare: Pontus Sjöberg/Stefan Andersson, Teddie Bander
Publik: 113

211106 (Hemse Ishall)
Sudret-Hammarby 4-2 (2-1, 1-0, 1-1)
Mål, Sudret: Adam Lingström 2, Danil Platin, Viktor Greveback Hammarby: Sammy Andersson, Doglas Dahling-Barger
Utv, Sudret: William Tönseth 6, Oskar Af Bjur, Tobias Waktel Werkelin Hammarby: Sammy Andersson 4, Doglas Dahling-Barger, Måns Hallén Seppänen, Jonas Löfgren
Skott: 27-27 (9-11, 10-7, 8-9)
Domare: Fredrik Hård/Daniel Lilja, Elias Edman
Publik: 311

211109 (SDC-hallen)
Hammarby-Nynäshamn 2-1 (0-0, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Måns Hallén Seppänen, Viktors Jasunovs Nynäshamn: Lukas Dany
Utv, Hammarby: lagstraff, Jonas Löfgren, Sammy Andersson Nynäshamn: Jesper Voss, Lukas Dany, Kevin Niskanen Elmquist
Skott: 37-15 (18-4, 14-8, 5-3)
Domare: Andreas Elfvengren/Anil Zubovic, Fredrik Ohlsson
Publik: 137

211112 (Stortorpshallen)
Trångsund-Hammarby 2-5 (0-0, 0-2, 2-3)
Mål, Trångsund: Alex Koskinen, Lucas Glysing Pettersson Hammarby: Doglas Dahling-Barger, Morgan Melker, Sammy Andersson, Viktors Jasunovs, Ricky Bredberg
Utv, Trångsund: Daniel Dahnér, Marcus Hellman Hammarby: Philip Fridh, Doglas Dahling-Barger, Viktors Jasunovs
Skott: 36-37 (11-5, 10-16, 15-16)
Domare: Dennis Lennhammer/Viktor Eriksson, Melker Örneblad
Publik: 130


Träningsmatcher

210821 Järfälla HC-Hammarby 4-5 (Järfälla Cup)
210822 Wings-Hammarby 7-1 (final, Järfälla Cup)
210905 Hammarby-Tierps HK 5-1
210910 Hammarby-IFK Arboga 4-4
210912 IFK Arboga Hockey-Hammarby 2-5
210918 Hammarby-Borås HC 1-3 (Åmålscupen)
210919 Åmåls SK-Hammarby 5-2 (Åmålscupen)



Ishockey, damer


DamEttan Östra

211003 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Kallhäll 12-0 (9-0, 2-0, 1-0)
Mål: Rebeka Sadecka 3, Sigrid Jason 2, Filippa Wahlfried 2, Linnea Örnqvist, Petra Eriksson, Linn Hansén, Johanna Blomkvist, Maja Nyberg
Utv, Kallhäll: Madeleine Gustafsson 2x2, Ida Ekelund 2x2, Jennifer Åström, Jannice Sanrell, Emma Carlsson Sandelin
Skott: 76-4 (34-0, 22-1, 20-3)
Domare: Daniel Wangerheim/Jonathan Andersson, Eric Umberg
Publik: 44

211008 (Fastighetsbyråns Ishall)
Tullinge-Hammarby 0-9 (0-4, 0-2, 0-3)
Mål: Filippa Wahlfried 2, Lucia Zaborska 2, Johanna Blomkvist, Sigrid Jason, Nadja Schillström, Elin Eriksson, Linnea Örnqvist
Utv, Tullinge: Tove Johansson Hammarby: Veronica Gifting, Lucia Zaborska, Elin Eriksson, Amanda Egebring
Skott: 9-65 (4-25, 4-13, 1-27)
Domare: Tarun Olsson/Isaac Age, Fred Jonsson
Publik: 39

211013 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Almtuna 3-1 (0-1, 1-0, 2-0)
Mål, Hammarby: Rebeka Sadecka, Sigrid Jason, Linnea Örnqvist Almtuna: Karolina Erbanova
Utv, Hammarby: Rebeka Sadecka, Eveline Kjetselberg, lagstraff, Elin Eriksson, Linn Hansén Almtuna: Ebba Karlsson-Moberg, lagstraff, Greta Melander
Skott: 45-21 (12-7, 21-6, 12-8)
Domare: Mathias Tegnér/Daniel Valk Neuhaus, Markus F Karlsson
Publik: 35

211017 (Zinkens Ishall)
Hammarby-SDE 2 5-0 (1-0, 2-0, 2-0)
Mål: Linnea Örnqvist, Ida Nikula, Johanna Blomkvist, Rebecka Sadecka, Julia Avelin
Utv, Hammarby: Eveline Kjetselberg, Ida Nikula, Linn Hansén, Sigrid Jason SDE: Andrea Kaspersen, Emma Jonasson, Agnes Brydling, Eimear Leacy
Skott: 36-24 (9-8, 14-11, 13-5
Domare: Kristian Hokka/Liam Larsson, Joel Jacobsson
Publik: 32

211021 (Ulriksdals IP)
AIK 2-Hammarby 0-2 (0-0, 0-1, 0-1)
Mål: Ida Nikula 2
Utv, AIK: Saga Wengborn 4, Vega Milfors, Tuva Kärrhage Hammarby: Nadja Schillström, Lucia Zaborska, Julia Avelin, Rebeka Sadecka, Linn Theichert Asplund
Skott: 21-42 (6-10, 7-15, 8-17)
Domare: Lennart Stafström/Liam Larsson, Vilmer Kastevik
Publik: 50

211024 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Södertälje 3-0 (1-0, 2-0, 0-0)
Mål: Sigrid Jason, Johanna Blomkvist, Rebeka Sadecka
Utv, Hammarby: Linn Theichert Asplund, Julia Avelin
Skott: 41-35 (18-10, 13-10, 10-15)
Domare: Daniel Okonor/Andreas Törnqvist, Vilmer Kastevik
Publik: 42

211027 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 2-4 (0-1, 1-2, 1-1)
Mål, Haninge: Iveta Koka, Pusle Dyring-Andersen Hammarby: Linnea Örnqvist 3, Henny Franzén
Utv, Haninge: Alice Wallin Hammarby: Rebeka Sadecka, Lucia Zaborska
Skott: 27-23 (3-7, 12-8, 12-8)
Domare: Conny Ringman/Vilmer Kastevik, Filip Snöfors
Publik: 54

211031 (Kallhälls Ishall)
Kallhäll-Hammarby 2-5 (0-2, 0-1, 2-2)
Mål, Kallhäll: Amanda Olofsson, Olivia Almgren Hammarby: Johanna Blomkvist 2, Linnea Örnqvist, Sigrid Jason, Cecilia Libassi
Utv, Kallhäll: Marlene Henningsson, Sandra Lindgren, Sofie Lindström, Jessica Sundström Hammarby: Filippa Wahlfried, Linnea Örnqvist, Sigrid Jason
Skott: 13-39 (4-11, 1-16, 8-12)
Domare: Lennart Stafström/Joel Jacobsson, Isaac Age
Publik: 34

211110 (Zinkens Ishall)
Hammarby-Tullinge 6-0 (1-0, 4-0, 1-0)
Mål: Johanna Blomkvist 2, Sigrid Jason, Maja Nyberg, Linnea Örnqvist, Elin Eriksson
Utv, Hammarby: lagstraff, Ida Nikula, Linnea Örnqvist, Sigrid Jason, Cecilia Libassi Tullinge: Lina Sandberg 4, Cecilia Finholm, Mia Leander, Ellenor Sabel, Wilma Westlund, Carina Ekelin, Wilma Lindgren
Skott: 53-13 (18-3, 18-1, 17-9)
Domare: Fredrik Almgren/Måns Bengtsson, Magnus Nordberg
Publik: 27


Träningsmatcher

210925
Almtuna-Hammarby 3-1
Mål, Hammarby: Linnea Örnqvist

210926
Almtuna-Hammarby 1-3
Mål, Hammarby: Elin Eriksson, Linnea Örnqvist, Johanna Blomkvist


Spelartruppen

Målvakter:
Backar:
Forward:
Head Coach:
Lagledare:
Robert Nyqvist



Orientering






Rugby, herrar






Rugby, damer






Skidor






2022



Bandy



Basket



Futsal



6 juni: Sebastian Holmqvist sliter med försäsongsträningen i Eriksdalshallen. Foto: Futsalens facebook.

Damlagets tränare och ass; Benjamin Namini och Thomas Gibson. Foto: Futsalens facebook.

Här är Namini med damernas sportchef José Monteiro. Foto: Futsalens facebook.

Handboll



Årets säsongkort.

Ishockey, herr



Robin Kokkonen, en av hockeyns stöttepelare. Foto: HENRIC WAUGE.

Ishockey, dam



21 juni: Försäsongsträning i Hammarbybacken. Bild från hockeyns facebook.