Bandy, herrar


Träningsmatcher

220831 (Kronfågel Arena)
Katrineholms SK-Hammarby 1-9 (0-2)
Mål, KSK: Gustaf Doktare Hammarby: David Jansson 2, Robert Rimgård, Kasper Milerud, Melker Broberg, Adam Gilljam, Lucas Dalin, Ivan Lebedev, Pontus Nordenfors
Hörnor: 3-11 (0-1)
Publik: 185


220916 Hammarby-IFK Motala (Vänersborgsklubban Cup)
220917 Gripen-Hammarby (Vänersborgsklubban Cup)
220918 IFK Vänersborg-Hammarby (Vänersborgsklubban Cup)
220922 Sirius-Hammarby
221002 Vetlanda BK-Hammarby
221015 Hammarby-IFK Motala (Gubbängen)


Futsal, herrar


Spelartruppen

13. Alan Arslan
Simon Chamoun (Örebro FC)
Adnan Cirak (Stallarholmens SK)
10. Liridon Makolli

Handboll, herrar


Handbollsligan

220916 (Arena Skövde)
Skövde-Hammarby 30-25 (16-11)
Mål, Skövde: Bjarni Valdimarsson 4, Viktor Hallén 4, Kristian Svensson 4, Adam Ljungquist 4, Jonas Samuelsson 3, Victor Siem 3, Rex Blom 3, Fredrik Mossestad 2, William Elovson, Linus Gustavsson Hammarby: Martin Dolk 5, Ludvig Lindeberg 5, Edvin Aspenbäck 5, Gustav Davidsson 4, Alexander Morsten 3, Max Gugolz, Johan Nilsson, David Källemyr
Domare: Jonas och Martin Gomér
Publik: 1 328


Svenska cupen

220814 (gruppspel, Hildursborg)
Bodens BK-Hammarby 25-39 (16-20)
Mål, Boden: Adam Hauser 9, Oscar Karlsson 4, Alexander Anglöv 4, Joel Törnblom Johansson 3, Gustav Carlsson 3, Albin Nilsson, Arvid Pettersson Hammarby: Johan Nilsson 7, Kevin Johansson-Eggan 4, Simon Lindberg 4, Gustav Davidsson 4, Richard Lindström 3, Ludvig Lindeberg 3, Jakob Magnusson 2, Anders Wik Rydberg 2, David Källemyr 2, Robin Sanderhem 2, Mattias Windahl 2, Martin Dolk, Max Gugolz, Viktor Ahlstrand, Hayder Al-khafadji
Domare: David Olovsson, Robin Strandberg
Publik: 287

220820 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IF Hallby 35-23 (18-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 10, Johan Nilsson 6, Viktor Ahlstrand 4, Ludvig Lindeberg 3, Anders Wik Rydberg 2, David Källemyr 2, Robin Sanderhem 2, Simon Lindberg, Richard Lindström, Edwin Aspenbäck, Kevin Johansson-Eggan, Mattias Windahl, Hayder Al-khafadji Hallby: Sebastian Mossestad 7, Oskar Hedvall 4, Gustaf Wedberg 3, Alexander Ryd 2, Didrik Sundelius 2, Martin Mårtensson 2, Jesper Jakobsson, Albin Broman, Filip Berentsen
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 579

220830 (Solnahallen)
AIK-Hammarby 29-35 (22-19)
Mål, AIK: Albin Haas 7, Axel Rämhed 4, Linus Pellas 4, Oscar Frank 4, Theodor Uliana 4, Emil Lundin 2, Kenan Bektesevic, Roberto Szoppe, Maximilian Binderis, Fred Olsson Hammarby: Ludvig Lindeberg 7, Johan Nilsson 6, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Richard Lindström 3, Simon Lindberg 2, Anders Wik-Rydberg 2, Robin Sanderhem 2, Max Gugolz
<Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 617

220904 (8-delsfinal, Lindesberg Arena)
LIF Lindesberg-Hammarby 32-36 (20-21)
Mål, Lindesberg: Thomas Einarsson 9, Tobias Varvne 5, Emil Pettersson 5, Herman Bosson 4, Joel Karlström 3, Asso Eliassi Sarzali 2, Erik Persson 2, Hampus Högberg, Fredrik Karlsson Hammarby: Viktor Ahlstrand 10, Martin Dolk 5, Gustav Davidsson 5, Edwin Aspenbäck 4, Johan Nilsson 4, Ludvig Lindeberg 3, Robin Sanderhem 3, Richard Lindström 2
Domare: Glenn Korsar, Jonas Torman
Publik: 604

220908 (Eriksdalshallen)
Hammarby-LIF Lindesberg 40-28 (22-18)
Mål, Hammarby: Johan Nilsson 7, Ludvig Lindeberg 7, Martin Dolk 5, Richard Lindström 4, Edwin Aspenbäck 4, Gustav Davidsson 4, Alexander Morsten 4, Viktor Ahlstrand 3, David Källemyr, Mattias Windahl Lindesberg: Herman Bosson 6, Emil Pettersson 5, Anton Flood 4, Tobias Varvne 4, Fredrik Karlsson 2, Joel Karlström 2, Thomas Einarsson 2, Asso Eliassi Sarzali, Jesper Gyllby, Felix Karlsson
Domare: Andreas Isén, Johan Markeby-Redén
Publik: 368


Träningsmatcher

220729 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Eskilstuna Guif 27-34 (11-15)
Mål, Hammarby: Richard Lindström 8, Gustav Davidsson 4, Ludvig Lindeberg 3, Viktor Ahlstrand 3, Simon Lindberg 2, Mattias Windahl 2, Jakob Magnusson 2, Johan Nilsson, Robin Sanderhem, Anders Wik Rydberg
Publik: 300


Spelartruppen

Målvakter:
97. Hayder Al Khafadji, 25 år
1. Linus Bergh, 22 år
Utespelare:
22. Viktor Ahlstrand, 25 år
18. Edwin Aspenbäck, 22 år
25. Gustav Davidsson, 23 år
11. Martin Dolk, 32 år
13. Max Gugolz, 22 år
3. Kevin Johansson-Eggan 28 år
23. David Källemyr, 21 år
4. Simon Lindberg, 19 år
17. Ludvig Lindeberg, 23 år
7. Richard Lindström, 26 år
6. Jakob Magnusson, 19 år
28. Alexander Morsten, 29 år
15. Johan Nilsson, 30 år
Nils Pettersson (Malmö HK)
30. Robin Sanderhem, 20 år
21. Anders Wik-Rydberg, 31 år
46. Mattias Windahl, 25 år (IFK Kristianstad)
Tränare:
Patrik Fahlgren
Assisterande tränare:
Robin Doverhagen
Målvaktstränare:
Martin Norrbom
Lagledare:
Mats Adolfsson
Sjukgymnast:
Anne Hopfgarten
Sportchef:
Kalle Matsson


Handboll, damer


På försäsongen blev det nya målvaktsförvärvet Louise Neidenström uttagen till beachhandbolllandslaget i ett par matcher mot Norge.
  


Träningsmatcher

220822 Bålsta IF-Hammarby 18-27 (8-16) (Pre-Season)
220829 Skogås HK-Hammarby 22-16 (9-7) (Pre-Season)
220904 Tyresö Strand HK-Hammarby 26-10 (11-3) (Pre-Season)

Spelartruppen

Målvakter:
18. Olivia Barrios, 18 år
35. Lina Håkansson, 23 år
1. Alva Wretman, 19 år
Utespelare:
6. Clara Bascuas, 20 år
7. Jeanette Bäckström, 17 år
15. Emma Da Fonseca, 17 år
29. Amanda Eriksson, 18 år
34. Lovisa Herber, 19 år
2. Nellie Lind, 18 år
23. Alva Losnedal, 18 år
4. Ellin Löfving, 17 år
31. Filippa Ovendal, 18 år
19. Thea Synnermark, 18 år
14. Nellie Tillå, 18 år
Tränare:
John Lindvall



Innebandy, herrar


DM

(gruppspel)
220910 Hammarby-Danderyds SK 4-1
220910 Hammarby-Huddinge IBS 3-3
220911 Hammarby-Sköndals IK 5-3

Hammarby-Salems IF (8-delsfinal)


JDM/P16

Hammarby-Nacka IBK 6-2
Hammarby-Hässelby IBK 3-1
Hammarby-Duvbo IK 7-0


Spelartruppen

Målvakter:
71. Christian Eddeborn
32. Albin Hillbom
Backar:
47. Harald Bälte (Älvsjö AIK)
26. Jacob Cedervall
68. Alexander Fastberg
20. Pontus Fors
80. Marcus Holst
22. Markus Johansson
Forwards:
66. Albin Abbate
10. Gustav Arbell
95. Viktor Breklert (Hammarby J)
4. Ted Di Luca (Hammarby J)
18. Marcus Hellström Giörtz (Älvsjö AIK)
12. Marvin Rickman (Balrog Botkyrka IK/Västerhaninge IBK)
17. Victor Törngren
Centrar:
19. Marcus Attebrant
98. Filip Hagman
16. Daniel Thelander
Tränare:
Dan Berg






Innebandy, damer


Hammarbyfostrade Saga Emtell var, som lagkapten, med att vinna U19-VM i Schweiz på försäsongen.


DM

(gruppspel)
220910 Hammarby-Högdalens AIS 2-1
220910 Hammarby-Sköndals IK 3-2
220911 Hammarby-Duvbo IK 5-2

Hammarby-Tyresö Trollbäcken IBK (8-delsfinal)


Spelartruppen

Målvakter:
90. Josefine Svensson (Vendelsö IK)
Backar:
2. Dina Eklöf
18. Tyra Müller-Nord
16. Emelie Raab (Hammarby J)
21. Smilla Parkler
Forwards:
23. Hanna Adamsson-Loreby
14. Lisa Dahl
11. Eilish Eriksson (Älvsjö AIK)
13. Elsa Janholt
9. Amanda Kaiser (Tyresö-Trollbäcken IBK)
12. Madelene Rydin (Tävy FC)
7. Amanda Torbjörner
17. Tindra Westerlund
Centrar:
94 Andrea Kratz
29. Ida Ulltin
Tränare:
John Karlsson
Lagledare:
Anders Blomgren

Ishockey, herrar


Träningsmatcher

220830 Spånga-Hammarby 1-5 (Från stan hallen)
220907 IFK Arboga HK-Hammarby 6-4 (1-1, 2-1, 3-2) (Brödernas arena)
220910 Hammarby-Tierps HK 5-2 (2-0, 1-1, 2-1) (A3 El Arena)
220913 Hammarby-Spånga. SDC-hallen
220917 Hammarby-Arboga. SDC-hallen
220918 Haninge-Hammarby. Torvalla ishall


Träningsmatcher

220925 (Gränby Sportcenter)
Hammarby-Skellefteå AIK


2023



Bandy



Basket



Fotboll, herrar



Fotboll, damer



Futsal



Handboll



Ishockey, herr



Ishockey, dam