Under senvintern och våren lamslogs inte bara Södermalm, Stockholm och Sverige utan hela världen, av virussjukdomen Covid 19. Hela länder stängdes ner och tidigt i förloppet avslutades den svenska idrottsäsongen och mästerskap sköts på framtiden. Banderollen som sattes upp av Hammarbysupportrar över Sickla kanal kanske är det som symboliserar den märkliga våren 2020 allra bäst. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.


Årets första SM-guld var ett guld för juniorer. Det var F17-laget i futsal som slog till med det efter seger över Dösjöbro i finalen i Helsingborg i mitten av februari.
  Det första seniorguldet kom ungefär samtidigt. Det var sprintern Emmanuel Dawlson som sprang hem guldet på 60 meter i inne-SM i Växjö.
  På fotbollens årsmöte på Södra Teatern den 11 mars röstades en intressant motion igenom. Det var ett förslag om att fotbollen, som en av medlemsföreningarna i Hammarbyalliansen, skulle verka för att flytta datum för föreningens grundande till det, av många ansett, mer historiskt korrekta, 10 april 1889.


Skrivet om Hammarby

Hammarbymedlem vill göra klubben åtta år äldre – kan bli storebror i stan. Artikel i Dagens Nyheter 7 mars 2020.
Motion till fotbollens årsmöte att verka för året 1889 som ursprungligt grundande av föreningen Medlemmen Gabriel Gemmels förslag som, trots styrelsens ogillande, röstades igenom 11 mars 2020.


2020 års mästerskapsmedaljer

SM

Guld: (1) Friidrott: Emmanuel Dawlson, 60 m
Silver: (3) Friidrott: Jonathan Holm, 60 m häck, Erik Ehrlin, tresteg, Grete Ahlberg, vikt
Brons: (1) Friidrott: Dennis Otieno, 200 m

Junior-SM

Guld: (1) Futsal: F17

DM

Guld: (2) Bowling: Katrin Fahlström, mixed. Innebandy, damer
Silver (1): Bordtennis: Linnea Johansson, singel
Brons (1): Bordtennis: Linnea Johansson, mixed dubbel

Junior-DM

Guld (24): Bordtennis: Pontus Kjellander, singel (P15), Linnea Johansson, singel, dubbel (D20), Moa Natanaelsson, singel (F15). Friidrott: Niklas Wall, längd inne, tresteg inne (P17), Vilmer Karlsson, 60 m inne, 200 m inne, 800 m inne (P13), Quincey Hacket, stav inne (P13), Anton Roslund, höjd inne, fyrkamp inne (P13), Benjamin Wilkinson, 60 m häck inne (P12), Theodor Håkansson, längd inne (P12), Wilma Nordgren, 400 m inne (F17), Melina Lidberg, tresteg inne (F15), Lii Jabbour-Clarke, 60 m häck inne (F14), Ellen Forsell, vikt inne (F14), Matilda Borg, 200 m inne, 800 m inne (F13), Ebba Wennebjer, höjd inne, fyrkamp inne (F13), Clara Aldskogius, längd inne (F13), Elin Nordlund, 60 m häck inne (F12)
Silver (22): Friidrott: Alexander Lindefalk, vikt inne (P17), Martin Sundberg, kula inne (P17), Filip Herre, 60 m häck inne (P14), Elias Kapell, kula inne (P14), Anton Roslund, 60 m häck inne, tresteg inne (P13), Theodor Håkansson, tresteg inne (P12), Linna Harryson, kula inne (F17), Alannah Hellstadius, stav inne (F16), Frida Krantz, kula inne (F16), Agnes Jansson, 60 m häck inne (F15), Olivia Grahn, 1000 m inne (F14), Lii Jabbour-Clarke, 60 m inne, längd inne, tresteg inne (F14), Matilda Borg, 60 m inne, längd inne (F13), Ella Johansson, 800 m inne (F13), 60 m häck inne (F13), Elin Nordlund, 200 m inne, höjd inne, tresteg inne (F12)
Brons (27): Bandy. Bordtennis: Hector Byström, singel (P15), Moa Natanaelsson, singel (J20), Linnea Johansson, singel (D17), Moa Natanaelsson, singel (D17), Moa Natanaelsson, singel (F14), Stina Källström, singel (F12). Friidrott: Håkon Aaberg, 60 m häck inne (P15), Neo Hall, 1000 m inne (P14), Aron Gullberg, stav inne (P14), Alfred Berglind, vikt inne (P14), Hannes Johansson, stav inne (P13), Vilmer Karlsson, längd inne, fyrkamp inne (P13), Albertina Brandt, 400 m inne (F17), Linn Harryson, vikt inne (F17), Alva Enblad, vikt inne (F16), Linna Lindefalk, 60 m häck inne (F15), Agnes Jansson, längd inne (F15), Sofia Eskilstuna, kula inne (F15), Emmy Wolgast, stav inne (F14), Ellen Forsell, tresteg inne (F14), Ella Johansson, 200 m inne, stav inne (F13), Clara Aldskogius, tresteg inne (F13), Elin Nordlund, 60 m inne (F12), Edit Jansson, tresteg inne (F12)

Veteran-DM

Guld (2): Friidrott: Christian Lindström, 3 000 m inne (M45), Peter Wikström, kula inne (M60)
Brons (1): Friidrott: Susanne Lindefalk, vikt inne (K50)



Armbrytning



Bandy, herrar


ELITSERIEN

Edsbyns IF262222172-5146
Villa Lidköping BK261844146-7640
Sandvikens AIK261637126-9835
Västerås SK261448136-9632
Bollnäs GIF 26 15 29113-89 35
Broberg Söderhamn IF26141 11113-11129

AIK2612212111-9826
IFK Motala26961181-8624
Vetlanda BK2611213100-11524
Hammarby269413109-11622

IFK Vänersborg26861289-11022

IK Sirius26921595-11920
Frillesås BK26512058-13011

Åby/Tjureda IF2601 2550-1961

JUNIORELITSERIEN SÖDRA

Villa Lidköping121110113-3323
Vetlanda BK1292198-4420
Västerås SK1271466-5015
Nässjö IF1261559-4913
IFK Vänersborg1241765-619
IFK Motala12201038-854
Hammarby12001220-1370

POJKALLSVENSKAN

Falu BS161222115-5026
Villa Lidköping BK161123126-6724
Vetlanda BK161024108-6122
Edsbyns IF16853119-8621
IFK Vänersborg16925111-8120
IK Sirius16826105-7418
VSK/TB16907106-9118
Nässjö IF1673697-7417
Ljusdals BK1654786-7314
IFK Motala16321157-1028
Sandvikens AIK16101558-1922
Hammarby16101525-1622
I ett led av den pågående saneringen av bandyns ekonomi försatte man Hammarby Bandy AB i konkurs.
  Det skulle inte få någon effekt på själva a-lagsverksamheten. Men i augusti fick det den effekten att konkusförvaltaren förbjöd organiserad träning. I vilket fall som helst var Hammarby tvunget att tacka nej till Brobergs 100-jubileum den 17 augusti då de skulle ha mötts i en match.
  David Pizzoni Elfving och Adam Gilljam representerade A-landslaget under säsongen.
  I januari utsågs Stefan ”X-et” Erixon till tredje spelare i Hammarby Bandy Hall of Fame.


Elitserien

191101 (Zinkensdamm)
Hammarby-Åby/Tjureda 7-0 (2-0)
Mål: Ted Bergström 2, Jakob Bucht, David Jansson, Jonas Söder, Ivan Lebedev, Simon Folkesson
Domare: Jonas Kandel
Publik: 2 291

191106 (Sparbanken Lidköping Arena)
Villa-Hammarby 5-1 (3-0)
Mål, Villa: Martin Karlsson, Joel Broberg, Felix Pherson, Joakim Andersson, Martin Andreasson Hammarby: Pontus Nordenfors
Domare: Adam Jokinen
Publik: 2 515

191109 (Sjöaremossen)
Frillesås-Hammarby 2-2 (0-2)
Mål, Frillesås: Jakob Jenefeldt, Adrian Emretsson Hammarby: Jakob Bucht, Ted Bergström
Domare: Niclas Skog
Publik: 902

191113 (Zinkensdamm)
Hammarby-Edsbyn 1-1 (1-1)
Mål, Hammarby: Ted Bergström Edsbyn: Jonas Edling
Domare: Mikael Hillerius
Publik: 1 712

191115 (ABB Arena)
Västerås-Hammarby 6-0 (1-0)
Mål: Robin Andersson 2, Magnus Joneby, Tobias Holmberg, Daniel Johansson, Martin Landström
Domare: Anders Berg
Publik: 1 511

191120 (Zinkensdamm)
Hammarby-Bollnäs 3-7 (2-2)
Mål, Hammarby: Jonas Söder, Ivan Lebedev, David Thorén Bollnäs: Christoffer Fagerström 3, Christian Mickelsson 2, Samuli Helavuori, Kasper Milerud
Domare: Pavel Silinski
Publik: 1 523

191122 (K Bygg Arena)
Motala-Hammarby 4-4 (3-3)
Mål, Motala: Philip Florén 2, Kasperi Hirvonen, Jonas Enander Hammarby: Philip Åström 2, Jonas Söder, Simon Folkesson
Domare: Jacob Liljegren
Publik: 674

191127 (Zinkensdamm)
Hammarby-Broberg 8-4 (4-1)
Mål, Hammarby: Ted Bergström 3, Adam Gilljam 2, David Jansson, David Pizzoni Elfving, Robin Sundin Broberg: Martin Söderberg 3, Erik Jonsson
Domare: Jacob Liljegren
Publik: 1 714

191129 (Studenternas)
Sirius-Hammarby 3-3 (1-0)
Mål, Sirius: Nils Bergström, Kalle Mårtensson, Samuel Heeger Hammarby: Ted Bergström, Robin Sundin, Adam Gilljam
Domare: Gustav Bortas
Publik: 1 208

191203 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vänersborg 5-2 (4-0)
Mål, Hammarby: Ted Bergström 2, Robin Sundin 2, Jonas Söder Vänersborg: Felix Callander, Jocke Hedqvist
Domare: Andreas Broberg
Publik: 1 205

191207 (Östermalms IP)
AIK-Hammarby 3-2 (3-1)
Mål, AIK: Johan Willes, Kalle Lempinen, Sebastian Ytterell Hammarby: Ted Bergström, Adam Gilljam
Domare: Daniel Labe
Publik: 3 923

191211 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerås 4-5 (2-1)
Mål, Hammarby: Pontus Nordenfors 2, David Jansson, Adam Gilljam Västerås: Daniel Johansson 2, Rasmus Sjöström, Joel Engström, Martin Landström
Domare: Adam Jokinen
Publik: 1 566

191213 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vetlanda 5-3 (2-1)
Mål, Hammarby: Ted Bergström 2, David Jansson, Adam Gilljam, Pontus Nordenfors Vetlanda: Niklas Gälman, Pontus Vilen, Patrik Johansson
Domare: Niclas Skog
Publik: 1 737

191226 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sirius 5-3 (4-1)
Mål, Hammarby: Jakob Bucht 2, Ted Bergström, David Pizzoni Elfving, David Thorén Sirius: Jimi Heinonen, Victor Lundberg, Kalle Mårtensson
Domare: Jonas Kandell
Publik: 6 498

191228 (Svenska Fönster Arena)
Edsbyn-Hammarby 3-2 (2-0)
Mål, Edsbyn: Tuomas Määttä 2, Oscar Wikblad Hammarby: Robin Sundin, David Thorén
Domare: Jacob Sulasalmi
Publik: 1 686

200103 (Zinkensdamm)
Hammarby-AIK 4-8 (0-3)
Mål, Hammarby: Ted Bergström, Robin Sundin, Ivan Lebedev, Pontus Nordenfors AIK: Johan Willes 2, Patrik Nilsson 2, Pavel Ryazantcev 2, Jimmy Jansson, Sebastian Ytterell
Domare: Mikael Hillerius
Publik: 5 849

200106 (Arena Vänersborg)
Vänersborg-Hammarby 2-7 (1-3)
Mål, Vänersborg: Niclas Nyqvist, Robin Öhrlund Hammarby: Felix Nyman 3, David Jansson 2, Ted Bergström, David Pizzoni Elfving
Domare: Christoffer Aidesjö
Publik: 1 317

200111 (Zinkensdamm)
Hammarby-Motala 3-5 (3-2)
Mål, Hammarby: David Pizzoni Elfving, Ivan Lebedev, Simon Folkesson Motala: Philip Florén 2, Erik Litzén, Fredrik Lönn, Jonas Enander
Domare: Jonas Kandell
Publik: 3 140

200115 (Sävstaås IP)
Bollnäs-Hammarby 8-3 (2-1)
Mål, Bollnäs: Daniel Mossberg 2, Christian Mickelsson 2, Per Hellmyrs, Andreas Westh, Markus Ståhl, Christoffer Fagerström Hammarby: Jakob Bucht, Robin Sundin, Adam Gilljam
Domare: Niclas Skog
Publik: 1 179

200117 (Hydro Arena)
Vetlanda-Hammarby 8-5 (4-1)
Mål, Vetlanda: Patrik Johansson 3, Niklas Gälman 2, Axel Ekholm, Emil Nordström, Emil Fedorov Hammarby: David Thorén 2, Ted Bergström, Jonas Söder, Adam Gilljam
Domare: Jacob Sulasalmi
Publik: 1 435

200129 (Göransson Arena)
Sandviken-Hammarby 10-6 (4-4)
Mål, SAIK: Hannes Edlund 4, Lucas Widman 3, Daniel Berlin, Erik Säfström, Dennis Henriksen Hammarby: Ted Bergström 4, David Jansson, Pontus Nordenfors
Domare: Mikael Hillerius
Publik: 1 854

200131 (Zinkensdamm)
Hammarby-Villa 2-5 (0-3)
Mål, Hammarby: Ted Bergström, Adam Gilljam Villa: Jesper Eriksson, Tim Persson, Joakim Andersson, Johan Esplund
Domare: Andreas Broberg
Publik: 2 431

200205 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sandviken 9-7 (3-4)
Mål, Hammarby: David Jansson 4, Ivan Lebedev 2, Adam Gilljam 2, Ted Bergström SAIK: Hannes Edlund 3, Dennis Henriksen 2, Daniel Berlin, Jesper Hvornum
Domare: Niclas Skog
Publik: 1 522

200207 (Eriksson Arena)
Åby/Tjureda-hammarby 3-10 (0-5)
Mål, Åby: Viktor Wernersson, Viktor Johansson, Filip Fransson Hammarby: Adam Gilljam 4, Ted Bergström 2, Robin Sundin, Philip Åström, Tom Nyström, David Thorén
Domare: Daniel Labe
Publik: 770

200214 (Zinkensdamm)
Hammarby-Frillesås 5-4 (2-2)
Mål, Hammarby: Ted Bergström 2, David Jansson, Ivan Lebedev, Adam Gilljam Frillesås: Adam Rudell 3, Sergey Pochkunov
Domare: Ulrik Bergman
Publik: 1 873

200216 (Helsingehus Arena)
Broberg/Söderhamn-Hammarby 5-3 (4-1)
Mål, Broberg: Martin Söderberg 3, Jonas Nygren, Jonas Engström Hammarby: Adam Gilljam 2, Simon Folkesson
Domare: Anders Berg
Publik: 1 359


Slutspel

200218 (8-delsfinal, Zinkensdamm)
Hammarby-AIK 2-2 (1-1)
Mål, Hammarby: David Pizzoni Elfving, Adam Gilljam AIK: Johan Willes, Patrik Nilsson
Domare: Jonas Kandell
Publik: 3 434

200220 (Bergshamra Arena)
AIK-Hammarby 8-4 (5-0)
Mål, AIK: Pavel Ryazantcev 3, Patrik Nilsson 2, Jimmy Jansson, Kalle Lempinen, Alexandr Kim Hammarby: Jakob Bucht, Ted Bergström, Adam Gilljam, David Thorén
Domare: Ulrik Bergman
Publik: 1 783


Träningsmatcher

190912 (Västerås)
Tillberga-Hammarby 0-8 (0-3)
Mål: Ted Bergström 3, Adam Gilljam 2, Robin Sundin, Pontus Nordenfors, David Jansson

190922 (Relitahallen)
Sirius-Hammarby 7-2

190927 (gruppspel, Svenska cupen, Sparbanken Arena, Lidköping)
Bollnäs-Hammarby 2-2 (0-1)
Mål, Bollnäs: Jens Wiik, Christoffer Fagerström Hammarby: David Jansson, Ted Bergström
Domare: Anders Berg
Publik: 400

190927 (Sparbanken Arena, Lidköping)
Villa Lidköping-Hammarby 3-3 (0-2)
Mål, Villa: Joakim Andersson 2, Martin Karlsson Hammarby: David Jansson, Ted Bergström, Fredrik Larsson
Domare: Anders Berg
Publik: 712

190928 (Sparbanken Arena, Lidköping)
IFK Vänersborg-Hammarby 7-1 (3-1)
Mål, Vänersborg: Johan Kock 2, Jesper Öhrlund 2, Niclas Nyqvist, Emil Viklund, Joakim Johansson Hammarby: David Jansson
Domare: Niclas Skoog
Publik: 241

191007 (Relitahallen, Uppsala)
Hammarby-Jenisej 2-7
Mål, Hammarby: Adam Gilljam, Ted Bergström

191009 (gruppspel, World Cup, Göransson Arena)
Broberg Söderhamn-Hammarby 3-1 (1-0)
Mål, Broberg: Jonas Nygren, Rasmus Linder, Vadim Arkhipkin Hammarby: Ted Bergström
Domare: Anfrey Tokmakov
Publik: 367

191010 (World Cup)
Hammarby-Dynamo Moskva 2-4 (1-4)
Mål, Hammarby: Robin Sundin, Carl-Johan Rutqvist Dynamo Moskva: Vladislav Tarasov, Yanis Befus, Nikita Ivanov, Maxim Vasilenko
Domare: Mikael Hillenius
Publik: 173

191011 (World Cup)
AIK-Hammarby 6-0 (3-0)
Mål: Pavel Ryazantcev 4, Patrik Nilsson 2
Domare: Evenly Lededev
Publik. 775


Junior-DM

191122 Hammarby P19-Helenelunds IK 5-2
191213 Gustavsbergs IF-Hammarby P19 4-3
200120 SIF Norrtelje-Hammarby P19 3-9
200302 GT/76-Hammarby P19 3-5
200305 Hammarby P19-Spånga/Bromsten BK 4-5


Spelartruppen

Målvakter:
1. Max Bergström, 26 år, 28-0-1-1-0 (Falu BS)
30. Filip Mörkdal, 21 år, 21-0-0-0-0 (Västerås SK)
26. Simon Westin, 16 år, 6-0-0-0-0
Utespelare:
10. Ted Bergström, 31 år, 27-28-9-37-10 (Västerås SK)
7. Jacob Bucht, 33 år, 28-6-10-16-10 (Västerås SK)
11. David Pizzoni Elfving, 34 år, 23-5-4-9-50
43. Simon Folkesson, 28 år, 27-4-6-10-85 (Västerås SK)
40. Adam Gilljam, 29 år, 25-20-20-40-90
9. David Jansson, 22 år, 27-12-6-18-40 (Falu BS)
23. Fredrik Larsson, 32 år, 28-0-6-6-40
39. Ivan Lebedev, 33 år, 25-7-3-10-20
51. Pontus Nordenfors, 20 år, 13-6-2-8-10
16. Felix Nyman, 27 år, 20-3-1-4-90
63. Tom Nyström, 22 år, 21-1-0-1-70
4. Pekka Rintala, 34 år, 4-0-0-0-0 (Tillberga)
33. Carl-Johan Rutqvist, 36 år, 10-0-0-0-50
17. Robin Sundin, 36 år, 28-8-13-21-10
15. Jonas Söder, 21 år, 16-5-2-7-5 (lån, IFK Rättvik)
66. David Thorén, 22 år, 22-7-1-8-0
20. Philip Åström, 20 år, 18-3-1-4-10
Tränare:
Stefan Karlsson



Bandy, damer


ALLSVENSKAN NORRA

Söråkers IF 12 11 1 082-34 23
IFK Rättvik1262459-4514
Hammarby1270538-2814
Grycksbo IF1260665-4512
Härnösands AIK1244450-5012
Kalix Bandy1221939-815
Spånga Bromsten BK12201032-824

FLICKOR 17 CUP NORR

SBBK/IFK Rättvik860229-1412
Kalix/Ljusdal Bandy860227-1812
Uppsala BoIS851216-911
Umedalen821512-185
Hammarby/Söråker80086-3101

Allsvenskan Norra

191110 (Zinkensdamm)
Hammarby-Rättvik 3-0 (0-0)
Mål: Julia Ahlborg, Esther Wirgén, Johanna Haräng
Domare: Bosse Fasth
Publik: 98

191124 (Söråkers IP)
Söråker-Hammarby 6-3 (5-3)
Mål, Söråker: Erica Persson 2, Tuvali Andersson 2, Hanna Palm, Soie Nordström Hammarby: Emma Dalin, Sofie Zachrisson, Esther Wirgén
Domare: Matthias Karlsson
Publik: 55

191201 (Zinkensdamm)
Hammarby-Grycksbo 3-1 (1-1)
Mål, Hammarby: Olivia Dahlsten 2, Maja Irstam Grycksbo: Wilma Uhlin
Domare: Axel Eriksson
Publik: 115

191207 (Zinkensdamm)
Hammarby-Härnösand 3-2 (2-0)
Mål, Hammarby: Olivia Dahlsten 3 Härnösand: Anna Häggblad, Johanna Näsman
Domare: Love Öhman
Publik: 70

191215 (FOMAB Arena)
Kalix-Hammarby 2-5 (1-3)
Mål, Kalix: Emma Andersson 2 Hammarby: Hilma Roos, Tove Eriksson, Sophia Wikström, Sanna Rinnbäck, Olivia Dahlsten
Domare: Keijo Hyvärrinen
Publik: 55

191220 (Zinkensdamm)
Hammarby-Spånga/Bromsten 5-3 (3-2)
Mål, Hammarby: Tove Eriksson 2, Johanna Haräng 2, Sanna Rinnbäck Spånga: Saga Frosth Olsson, Hanna Spjuth, Mikaela Hasselgren
Domare: Petter Åhs
Publik: 95

200111 (Zinkensdamm)
Hammarby-Söråker 2-3 (1-3)
Mål, Hammarby: Hanna Hansson, Johanna Haräng Söråker: Hanna Palm, Sofie Nordström, Tuvali Andersson
Domare: Bosse Fasth
Publik: 124

200119 (Zinkensdamm)
Hammarby-Kalix 6-0 (2-0)
Mål: Maja Irstam 2, Johanna Haräng 2, Julia Ahlborg, Olivia Dahlsten
Domare: Bosse Fasth
Publik: 105

200209 (Spånga IP)
Spånga Bromsten-Hammarby 1-4 (0-3)
Mål, Spånga: Karin Rudström Hammarby: Julia Ahlborg 3, Maja Irstam
Domare: Oscar Haraldsson
Publik: 42

200216 (Tansvallen)
Grycksbo-Hammarby 1-0 (1-0)
Mål: Tova Grönoset
Domare: Gustav Heinonen
Publik: 33

200223 (Rättvik Arena)
Rättvik-Hammarby 4-2 (1-1)
Mål, Rättvik: Olivia Rustas 2, Tilda Berg, Lina Angantyr Hammarby: Inez Edenberg, Olivia Dahlsten
Domare: Lasse Dyrsmeds
Publik: 78

200301 (Högslätten)
Härnösand-Hammarby 5-2 (3-0)
Mål, Härnösand: Amanda Aldengård 2, Sandra Timan 2, Anna Häggblad Hammarby: Sanna Rinnbäck 2
Domare: Hans Ödmark
Publik: 47


Victoria Cup

191122 (Studenternas)
Uppsala BoIS-Hammarby 1-2 (0-1)
Mål, Uppsala: Ellinor Abrahamsson Hammarby: Johanna Haräng, Olivia Dahlsten
Domare: Bosse Fasth
Publik: 45

200112 (Gubbängens IP)
Hammarby-Uppsala BoIS 3-2 (1-1)
Mål, Hammarby: Hanna Hansson, Maja Irstam, Johanna Haräng Uppsala: Hanna Slotte, Lina Alsén
Domare: Bosse Fasth
Publik: 19

200221 (Spånga IP)
Spånga Bromsten BK-Hammarby 3-2 (3-0)
Mål, SBBK: Tyra Frick, Signe Lundell, Emma Kelter Hammarby: Emma Dalin, Maja Irstam
Domare: Love Öhman
Publik: 32

200304 (Zinkensdamm)
Hammarby-Spånga Bromsten BK 1-2 (0-0)
Mål, Hammarby: Julia Ahlborg SBBK: Ulrika Fröberg, Stella Wallin
Domare: Bosse Fasth
Publik: 45


Träningsmatcher

190831 Villa-Hammarby 12-0 (7-0) P: 43 (Sparbanken Lidköping Arena)

Allsvenska Cupen 191025-27

Hammarby-VSK Ungdom 0-1
Hammarby-Sunvära SK 0-2
Hammarby-Tranås BoIS 1-1
Hammarby-IFK Rättvik 2-2


Spelartruppen

Målvakter:
1. Tova Anfält, 15 år, 9 matcher
99. Wilma Askwall, 19 år, 1 match
1. Malin Ekström, 13 år, 5 matcher
Utespelare:
19. Ellinor Abrahamsson, 20 år, 1-0-0-0-0
6. Julia Ahlborg, 24 år, 10-5-4-9-0
24. Lina Alsén, 15 år, 3-0-0-0-0
86. Nathalie Andersson, 22 år, 8-0-1-1-20
7. Emma Dahlin, 15 år, 10-1-1-2-10
95. Olivia Dahlsten, 19 år, 9-8-0-8-0
15. Inez Edenberg, 15 år, 11-1-0-1-10 16. Tove Eriksson, 19 år, 9-3-1-4-0
53. Sofia Forsman, 20 år, 8-0-0-0
18. Hanna Hansson, 22 år, 7-1-1-2-10
84. Johanna Haräng, 30 år, 7-6-2-8-0
78. Maja Irstam, 19 år, 9-4-1-5-20
10. Greta Jonsson, 14 år, 7-0-0-0-0
8. Jonna Nyman, 30 år, 12-0-3-3-20
91. Sanna Rinnbäck, 15 år, 9-4-0-4-10
9. Hilma Roos, 14 år, 5-1-0-1-0
88. Jacqueline Sporre, 14 år, 8-0-0-0-30
18. Matilda Weiselius, 15 år, 3-0-0-0-0
19. Sophia Wikström, 15 år, 10-1-0-1-0
24. Esther Wirgén, 19 år, 5-2-0-2-10
20. Sofie Zachrisson, 27 år, 4-1-0-1-0



Basket, herrar


Tre Hammarbyspelare representerade olika landslag under försäsongen.
  Markus Takamgno deltog i B-EM för U16-landslaget i Podgorica, Montenegro och Ludvig Sjödin och Edwin Sunnebo spelade med när U15-landslaget vann en turnering i Danmark.


Basketettan Södra

191012 Hammarby-Högland 100-63 (26-16, 32-18, 27-9, 15-20) P: 279 (Farstahallen)
191020 Huddinge-Hammarby 82-112 (21-24, 15-32, 30-35, 16-21) (Edbohallen)
191026 Hammarby-Haga Bg Dolphins 93-106 (25-26, 17-23, 31-16, 18-26, 2-15) P: 119 (Farstahallen)
191110 KFUM Fryshuset-Hammarby 61-63 (11-16, 15-16, 19-18, 16-13) (Fryshuset CC)
191123 Hammarby-Kalmar 87-99 (21-22, 22-23, 21-25, 23-29) P: 164 (Farstahallen)
191130 Tälje-Hammarby 99-70 (33-13, 16-16, 29-19, 21-22) P: 100 (Rosenborgsskolan)
191207 Eskilstuna-Hammarby 77-82 (18-27, 19-18, 20-23, 20-14) P: 87 (Stiga Sports Arena)
191214 Hammarby-RIG Mark 81-90 (25-27, 28-21, 19-18, 9-24) P: 109 (Farstahallen)
191220 Hammarby-Wetterbygden 112-52 (35-12, 22-16, 22-10, 33-14) P: 172 (Farstahallen)
200111 Högland-Hammarby 78-66 (17-18, 20-17, 21-15, 20-16) P: 226 (Sporthallen Nässjö)
200118 Hammarby-Huddinge 98-74 (27-24, 22-13, 31-14, 18-23) P: 179 (Farstahallen)
200130 Norrköping-Hammarby 85-68 (14-13, 20-16, 24-27, 27-12) P: 68 (Stadium Arena)
200204 Hammarby-KFUM Fryshuset 99-78 (20-18, 19-20, 34-13, 26-27) P: 157 (Farstahallen)
200216 Kalmar-Hammarby 93-90 (20-27, 26-22, 26-28, 21-13) P: 350 (Sportcenter A, Kalmar)
200222 Hammarby-Tälje 84-82 (20-24, 18-17, 21-14, 25-27) P: 118 (Farstahallen)


Svenska cupen

190915 Hammarby-Norrköping Dolphins 54-110 (21-24, 8-30, 14-27, 11-29) P: 179 (Farstahallen)


USM

HU19 gruppspel, Edsbergshallen, Sollentuna
Hammarby-Tureberg Basket 83-75
Hammarby-IK Eos 80-57
Hammarby-BC Luleå 66-69


Spelartruppen

Mak Bajic
Nestor Betancor
Fredrik Björnsson
Leonard Cooks
Baba Dibba
Robertino Duric
Niclas Eriksson
Andreas Fronda
Noah Kelly
Ernesto Kocer
Michel Kouadio
David Leal (Fryshuset)
Sokrates Pavlidis
Jordan Samuelsson
Headcoach:
Åke Bärlin



Basket, damer


  

Division 2 Svealand

190914 Hammarby-Skur Basket 28-49
190922 Kungsholmen-Hammarby 71-25 (Konradbergshallen)
190929 Hammarby-Eskilstuna 44-71 (Farstahallen)
191006 Hammarby-Haga Haninge 43-53 (Farstahallen)
191013 KFUM Ekerö-Hammarby 49-64 (10-24, 15-8, 9-17, 16-15) (Stora Mossen)
191020 Hammarby-KFUM Linköping 31-53 (11-16, 6-16, 5-10, 9-11) (Farstahallen)
191027 Skuru-Hammarby 88-55 (26-14, 25-12, 16-15, 21-14) (Nacka Sporthall)
191109 Norrköping-Hammarby 78-41 (14-1, 25-8, 22-18, 17-14) (Stadium Arena B)
191129 Hammarby-Kungsholmen 29-78 (Farstahallen)
191208 Eskilstuna-Hammarby 71-52 (18-15, 21-10, 14-7, 18-20) (Stiga Sports Arena)
191215 Haga Haninge-Hammarby 45-49 (11-12, 14-15, 7-16, 13-6) (Brandbergshallen)
200126 Hammarby-Norrköping 36-61 (Farstahallen)
200201 VGB-Hammarby 38-42 (17-13, 10-12, 4-11, 7-6) (Tenstahallen)
200215 Viby Basket-Hammarby 62-48 (20-15, 8-5, 23-9, 11-19) (Sollentuna Sporthall)
200222 Hammarby-Fryshuset 35-34 (7-9, 9-11, 14-7, 5-7) (Farstahallen)


Spelartruppen

Sofia Avramidis
Evelina Boberg
Mariyama Bojang
Lulia Ghebregiorgis
Isabella Habteab
Belen Solomon
Denice Stewart
Sara Teklemariam
Headcoach:
Åke Bärlin



Bordtennis


  

DM

P15, singel: 1. Pontus Kjellander, 3. Hector Byström
Mixed dubbel: 3. Linnea Johansson
Damsingel: 2. Linnea Johansson
D20, singel: 1. Linnea Johansson, 3. Moa Natanaelsson
D20, dubbel: 1. Linnea Johansson
D17, singel: 3. Linnea Johansson, 3. Moa Natanaelsson
F15, singel: 1. Moa Natanaelsson
F14, singel: 3. Moa Natanaelsson
F12, singel: 3. Stina Källström



Boule


Svenska cupen 200125-26

Hammarby-Fagersjö PS 2-1 (gruppspel)
Hammarby-Boulesjevikerna 2-1
Hammarby-Tempete Club de Petanque 0-3
Hammarby tvåa i gruppen, endast ettan vidare


Svenska cupen öppen 200215

Hammarby-Sibirien Club Petanque 0-3
Hammarby-Kajutan Bouleförening 3-0
Hammarby-AIK 0-3



Bowling, herrar



Bowling, damer


DM

Mixed: 1. Katrin Fahlström, Hammarby/Tomas Lind, BK Runan



Boxning


Hammarbys Adam Chartoi i 75 kg och Liridon Nuha i 81 kg, var två av fem svenska boxare som togs ut till OS-kval i London i mars.


Strandja Memorial Tournament, Sofia, Bulgarien

81 kg

8-delsfinal: Liridon Nuha-Kvenar Aliu, Finland 3-2
Kvartsfinal: Liridon Nuha-Giorgi Svechev, Bulgarien 4-1
Semifinal: Liridon Nuha-Blagoi Naimedov, Bulgarien 1-4

75 kg

8-delsfinal: Adam Chartoi-Mohammad Abdilrasoon, Finland 2-3


Diplom-SM

A 57 kg, 8-delsfinal: Rohan Ghuler-Farris Mekic, KFUM Fight Zone 0-3
A 60 kg, 8-delsfinal: Ben Anderberg-Uno Enerskog Ottosson, IF Linnea 3-0
Kvartsfinal: Ben Anderberg-Axel Härstedt, Höllvikens BK 0-3
A 63 kg, kvartsfinal: Tim Callmetti-Nick Zulawinski, Höllvikens BK 0-3
A 86 kg, final: Elvin Belizaka-Adnan Ezeddine, BK Ringen 3-0
B 32 kg, final: Daniil Shynul-Yasin Alko, BK Fighter 0-3
B 46 kg: Belal Jeberah-Marcello Karlsson, Hisingens BK 1-2


Förbundets rankningslista

Dam 51 kg: 8. Nathalie Mattsson (jan)
Dam 57 kg: 4. Ellen Karlsson (jan)
Herr 56 kg: 10 Alan Zangana (jan)
Herr 64 kg: 7. Ibrahim Bakhtiari (jan)
Herr 69 kg: 6. Ali Amanullah Yousufi (jan)
Herr 75 kg: 1. Adam Chartoi, 5. Majd Alsafad (jan)
Herr 81 kg: 1. Liridon Nuha, 2. Constantino Nanga (jan)



Fotboll, herrar


Fyra Hammarbyspelare följde med på A-landslagets januariturné till Qatar. Det var Simon Sandberg, Darijan Bojanic, Muamer Tankovic och Alexander Kacaniklic.
  I januari bröt 34-årige Nikola Djurdjic sitt kontrakt för att kunna skrapa ihop pengar i slutet av karriären med två år i Kina som enligt uppgift skulle ge honom 10 miljoner kronor. Han hade dock lite otur då ett det blev ett utbrott av det nya coronaviruset i landet. Städer stängdes, idrottstävlingar ställdes in eller sköts upp. Bland annat de nationella fotbollsserierna.
  Under tiden kunde Hammarby presentera ett nyförvärv i Paulinho, tidigare Häcken, som varit med och sänkt Hammarby både en och flera gånger.
  En annan som olyckligtvis var tvungen att lämna var Johan Wiland som slutade spela på grund av en efterhängsen skada. Efter kort ”provspel” i Portugal värvades danske målvakten David Ousted, närmast från USA. Imad Khalilis kusin Abdulrahman ”Abbe” Khalili skrev också på för Hammarby inför säsongen.
  Hammarbys Gabriel Diaz var inte bara med i dubbellandskampen i P19 mot Moldavien i februari, han var dessutom lagkapten och målskytt. Det blev dock två förluster, 2-3 och 2-5.


Svenska Cupen

170224 (Friends Arena/Nya Söderstadion)
Hammarby-Varbergs BoIS 5-1 (2-0)
1-0 19 Aron Jóhannsson, 2-0 27 Alexander Kačaniklić, 3-0 51 Alexander Kačaniklić, 4-0 57 Aron Jóhannsson, 4-1 66 Alexander Johansson, 5-1 92 Muamer Tanković
Publik: 14 581

Träningsmatcher

200126 (Årsta IP)
Hammarby-Linköping City 1-0 (0-0)
0-1 75 Vladimir Rodic
Publik: 0

200128 (Hammarby IP)
Hammarby-Midtjylland 0-4 (0-1)
Publik: 2 482

200201 (EJLi Jalgpallihallis, Tallinn)
FC Flora-Hammarby 1-1 (1-0)
1-1 92 Darijan Bojanic (Muamer Tankovic)

200208 (Algarve)
Hammarby-Slavia Prag 2-4 (1-3)
Mål, Hammarby: Muamer Tankovic, Gustav Ludwigsson

200212 (Algarve)
SC Farence, Portugal-Hammarby 3-2 (1-1)
Mål, Hammarby: Alexander Kaceniklic, Muamer Tankovic


Spelartruppen

Darijan Bojanic
Mads Fenger
Gustav Ludwigson (Örgryte IS)
Tränare:
Stefan Billborn
Ass tränare:
Joachim Björklund


Junior-DM

Hammarby-Värmdö IF
Ängby IF-Hammarby TFF



Fotboll, damer


  Ellika Holmberg var med F03-landslaget på en turnering i Indien i december. I januari fick två Hammarby speltid i dubbelmötet för F19-landslaget mot Italien. Det var Hanna Lundkvist och Filippa Graneld, den sistnämnda även målskytt.


Elitettan

200404 (Ljungbergsplanen)
Kvarnsveden–Hammarby

200418 (Hammarby IP)
Hammarby–Jitex

200426 april (Skogsvallen)
Morön–Hammarby

200502 (Hammarby IP)
Hammarby–Älvsjö

200509 (Limhamns IP)
Limhamn Bunkeflo–Hammarby

200516 (Hammarby IP)
Hammarby–BP

200523 (Tingbergsvallen)
Kungsbacka–Hammarby

200531 (Hammarby IP)
Hammarby–Mallbacken

200604 (Bollstanäs IP)
Bollstanäs–Hammarby

200613 (Hammarby IP)
Hammarby–AIK

200618 (Hammarby IP)
Hammarby–IFK Kalmar

200627 (Framnäs IP)
Lidköping–Hammarby

200704 (Mjörnvallen)
Alingsås FC–Hammarby

200711 (Hammarby IP)
Hammarby–Kungsbacka

200808 (Gröndals IP)
Kalmar–Hammarby

200814 (Hammarby IP)
Hammarby–Bollstanäs

200822 (Strandvallen)
Mallbacken–Hammarby

200829 (Hammarby IP)
Hammarby–Alingsås FC

200905 (Grimsta IP)
BP–Hammarby

200912 (Hammarby IP)
Hammarby–Limhamn Bunkeflo

200926 (Skytteholms IP)
AIK–Hammarby

201003 (Hammarby IP)
Hammarby–Kvarnsveden

201010 (Hammarby IP)
Hammarby–Lidköping

201017 (Åbyvallen)
Jitex Mölndal–Hammarby

201031 (Älvsjö IP)
Älvsjö AIK–Hammarby

201108 (Hammarby IP)
Hammarby–Morön


Träningsmatcher

200118 (Vinnarhallen, Bosön)
F17-landslaget–Hammarby 2-3
0-1 Filippa Graneld straff, 1-2 Emilia Larsson, 1-3 Moa Ekmyr Garbenbeck

200201 (EJLi Jalgpallihallis, Tallinn)
FC Flora–Hammarby 1-0 (1-0)
1-0 18

200215 (Hammarby IP)
Hammarby–KIF Örebro 0-1 (0-0)
0-1 57 Sara Lilja Vidlund
Publik: 100

200222 (Eckeröhallen)
Åland United–Hammarby (1-1 (0-0)
1-0 66, 1-1 69 Emilia Larsson
Publik: 150

200229 (Hammarby IP)
Hammarby–Sandvikens IF

200304 (Hammarby IP)
Hammarby–Tyresö

200308 (Hammarby IP)
Hammarby–Bollstanäs

200314 (Ljungbergsplanen)
Kvarnsveden–Hammarby

200328 (Hammarby IP)
Hammarby–IK Uppsala


Spelartruppen

Jonna Andersson
Klara Andrup (Kungsbacka DFF)
Alice Carlsson (Brommapojkarna)
Helén Eke
Hanna Folkesson (Djurgården)
Ellen Gibson
Britta Gynning
Dajan Hashemi (Linköping)
Emma Jansson
Ellinor Johansson
Elsa Karlsson (IFK Kalmar)
Emilia Larsson
Lawlaw Nazeri
June Pedersen (Piteå IF)
Jonna Ståhl
Frida Thörnqvist (Tyresö FF)
Ellen Wangerheim (Djurgården)
Tränare:
Pablo Piñones-Arce
Ass tränare:
Ludvig Axelsson
Målvaktstränare:
Sofia Lundgren
Medicinskt ansvarig:
Mikaela Johansson
Lagledare:
John Fransson
Sportchef:
Johan Lager


Junior-DM

Hammarby-BP



Friidrott


Hammarby IF:s första SM-guld för seniorer inhystades vid inomhus-SM i februari i Växjö. Det var sprintern Emmanuel Dawlson som tog hem 60 meter.


Inne-SM

Män

60 m: 1. Emmanuel Dawlson
200 m: 3. Dennis Otieno
60 m häck: 2. Jonathan Holm
Tresteg: 2. Erik Ehrlin

Kvinnor

Vikt: 2. Grete Ahlberg


Inne-DM

P17

Längd: 1. Niklas Wall
Tresteg: 1. Niklas Wall
Vikt: 2. Alexander Lindefalk
Kula: 2. Martin Sundberg

P15

60 m häck: 3. Håkon Aaberg

P14

60 m häck: 2. Filip Herre
1000 m: 3. Neo Hall
Kula: 2. Elias Kapell
Vikt: 3. Alfred Berglind
Stav: 3. Aron Gullberg

P13

60 m: 1. Vilmer Karlsson
200 m: 1. Vilmer Karlsson
800 m: 1. Vilmer Karlsson
60 m häck: 2. Anton Roslund
Längd: 3. Vilmer Karlsson
Tresteg: 2. Anton Roslund
Höjd: 1. Anton Roslund
Stav: 1. Quincey Hackett, 3. Hannes Johansson
Fyrkamp: 1. Anton Roslund, 3. Vilmer Karlsson

P12

60 m häck: 1. Benjamin Wilkinson
Längd: 1. Theodor Håkansson
Tresteg: 2. Theodor Håkansson

F17

400 m: 1. Wilma Nordgren, 3. Albertina Brandt
Kula: 2. Linna Harryson
Vikt: 3. Linn Harryson

F16

Stav: 2. Alannah Hellstadius
Kula: 2. Frida Krantz
Vikt: 3. Alva Enblad

F15

60 m häck: 2. Agnes Jansson, 3. Linna Lindefalk
Längd: 3. Agnes Jansson
Tresteg: 1. Melina Lidberg
Kula: 3. Sofia Eskilsson

F14

60 m: 2. Lii Jabbour-Clarke
60 m häck: 1. Lii Jabbour Clarke
1000 m: 2. Olivia Grahn
Längd: 2. Lii Jabbour-Clarke
Tresteg: 2. Lii Jabbour-Clarke, 3. Ellen Forsell
Vikt: 1. Ellen Forsell
Stav: 3. Emmy Wolgast

F13

60 m: 2. Matilda Borg
200 m: 1. Matilda Borg, 3. Ella Johanson
800 m: 1. Matilda Borg, 2. Ella Johansson
60 m häck: 2. Ella Johansson
Höjd: 1. Ebba Wennebjer
Tresteg: 3. Clara Aldskogius
Längd: 1. Clara Aldskogius, 2. Matilda Borg
Stav: 3. Ella Johansson
Fyrkamp: 1. Ebba Wennebjer

F12

60 m: 3. Elin Nordlund
200 m: 2. Elin Nordlund
60 m häck: 1. Elin Nordlund
Höjd: 2. Elin Nordlund
Tresteg: 2. Elin Nordlund, 3. Edit Jansson


Veteran-DM, inne

M45

3 000 m: 1. Christian Lindström

M60

Kula: 1. Peter Wikström

K50

Vikt: 3. Susanne Lindefalk



Futsal, herrar


Sebastian Holmqvist representerade A-landslaget under säsongen. Bland annat deltog han i VM-kvalet i Kroatien i oktober. Ett kvar som dock inte slutade bra för Sverige. Senare under säsongen spelade även Taha Abdi Ali och Alan Arslan.


  

Futsalligan

191013 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Nacka Juniors 9-0 (6-0)
Mål: Elvir Spahovic 3, Alan Arslan 3, Nicolas Alejandro Vaz Rodriguez, Josef Rakez, Christiane Barahona Montes
Publik: 425

191018 (Tomashallen)
Strängnäs-Hammarby 5-5 (4-4)
Mål, Hammarby: Elvir Spahovic 2, Özgur Yasar 2, Alan Arslan
Publik: 303

191103 (Gamla Idrottshuset)
Örebro-Hammarby 1-6 (1-1)
Mål, Hammarby: Fredrik Notice 2, Sebastian Holmqvist 2, Taha Ali, självmål
Publik: 853

191109 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Uddevalla 4-3 (1-3)
Mål, Hammarby: Özgür Yasar 2, Sebastian Holmqvist 2
Publik: 303

191110 (Eriksdalshallen)
Hammarby-AFC Eskilstuna 4-5 (1-2)
Mål, Hammarby: Özgür Yasar, Sebastian Holmqvist, Michel Basberber, Tolga Ayranci
Publik: 352

191117 (Eriksdalshallen)
Djurgården-Hammarby 4-4 (1-4)
Mål, Hammarby: Özgur Yasar, Fredrik Notice, Elvir Spahovic, Liridon Makolli
Publik: 765

191208 (Boråshallen)
Borås-Hammarby 3-4 (2-3)
Mål, Hammarby: Yasar Özgür, Liridon Makolli, Patrick Mallengren, självmål
Publik: 601

191211 (Gamla Idrottshuset)
Örebro-Hammarby 2-4 (0-2)
Mål, Hammarby: Sebastian Holmqvist, Liridon Makolli, Özgür Yasar, Taha Abdi Ali
Publik: 260

191215 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Torslanda 6-0 (4-0)
Mål: Taha Abdi Ali 2, Özgür Yasar, Elvir Spahovic, Josef Rakez, Liridon Makolli
Publik: 412

191228 (Lundenhallen)
IFK Göteborg-Hammarby 3-5 (0-1)
Mål, Hammarby: Josef Rakez 2, Taha Abdi Ali, Fredrik Notice, Alan Arslan
Publik: 209

200105 (Stiga Sports Arena)
AFC Eskilstuna-Hammarby 3-5 (1-3)
Mål, Hammarby: Özgur Yasar, Taha Abdi Ali, Aus Al Maliki, Mosaddiq Zekria, Alan Arslan
Publik: 1 596

200112 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Djurgården 6-2 (2-1)
Mål, Hammarby: Fredrik Notice 2, Alan Arslan, Özgur Yasar, Taha Abdi Ali, Gabriel Diaz
Publik: 1 850

200117 (Nacka Bollhall)
Nacka Juniors-Hammarby 1-10 (1-4)
Mål, Hammarby: Özgür Yasar 3, Fredrik Notice 2, Christiane Barahona Montes 2, Alan Arslan, Fredrik Arvidsson, Josef Rakez
Publik: 275

200119 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Borås 1-1 (1-1)
Mål, Hammarby: Yasar Özgür
Publik: 425

200124 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Strängnäs 5-5 (3-2)
Mål, Hammarby: Liridon Makolli 2, Fredrik Notice, Gabriel Diaz, Tolga Ayranci
Publik: 561

200209 (Arena Älvhögsborg)
Skoftebyn-Hammarby 2-0 (1-0)
Publik: 1 228

200216 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro 10-2 (6-1)
Mål Hammarby: Elvir Spahovic 2, Sebastian Holmquist 2, Mosader Zekria, Alejandro Vaz, Liridon Makolli, Josef Rakez, Fredrik Notice, självmål
Publik: 404

200222 (Torslandahallen)
Torslanda-Hammarby 2-2 (0-1)
Mål, Hammarby: Elvir Spahovic, Fredrik Notice
Publik: 231

200223 (Agnebergshallen)
Uddevalla-Hammarby 2-4 (2-0)
Mål, Hammarby: Christiane Barahona Montes 2, Liridon Makolli, Gabriel Diaz
Publik: 584


Spelartruppen

Taha Ali (Nacka Juniors)
Alan Arslan
Tolga Ayranci
Michel Basberber
Stephan Eriksson (Djurgården)
Sebastian ”Basse” Holmqvist
Liridon Makolli
Christiane Barahona Montes
Fredrik Notice
Josef Rakez
Nicolas Alejandro Vaz Rodriguez
Elvir Spahovic
Özgur Yasar
Mosaddiq ”Musse” Zekria (Nacka Juniors)
Tränare:
Daniel Blanco
Assisterande tränare:
Mikael Hedlund (Strängnäs FC)



Futsal, damer


Hammarbys F17-lag inledde året genom att vinna SM-guld i mitten av februari.


Regionala Futsalligan Södra Svealand

191026 (Skärholmshallen)
Hammarby-Örebro 2-4 (2-2)
Mål, Hammarby: Ellika Holmberg, Linn Malmberg
Publik: 25

191102 (Alléhallen)
Sköllersta-Hammarby 2-4 (0-1)
Mål, Hammarby: Fanny Michelsson 2, Ida Nyberg
Publik: 156

191117 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Boo 4-8 (1-5)
Mål, Hammarby: Grace Cespedes 2, Klara Spjuth, Natalia Julia Maciaszczyk
Publik: 69

191207 (Sjöstadshallen)
Sätra-Hammarby 8-8 (3-3)
Publik: 15

191213 (Skärholmshallen)
Hammarby-Sätra 4-1 (2-0)
Mål, Hammarby: Esmé Faulds, Ida Edegård, Grace Cespedes, Klara Spjuth
Publik: 62

191222 (Vintervikshallen)
Rågsved-Hammarby 6-1 (3-0)
Mål, Hammarby: Esmé Faulds
Publik: 55

200105 (Myrsjö Sporthall)
Boo-Hammarby 5-5 (1-3)
Mål, Hammarby: Mercy Sabuni Söderling 2, Esmé Faulds 2, Klara Spjuth

200118 (Skärholmshallen)
Hammarby-Sköllersta 1-4 (0-2)
Mål, Hammarby: Esmé Faulds
Publik: 20

200126 (Gamla Idrottshuset)
Örebro-Hammarby 14-1 (10-0)
Mål, Hammarby: Julia Maciaszczyk


Spelartruppen

Grace Cespedes
Ida Edegård
Esmé Faulds
Ellika Holmberg
Natalia Julia Maciaszczyk
Linn Malmberg
Fanny Michelsson
Ida Nyberg
Klara Spjuth
Mercy Sabuni Söderling



F17 SM

200202 (gruppspel, Bombardier Arena, Västerås)
Hammarby-Adolfsbergs IK 2-0
Hammarby-IFK Visby 15-0
Hammarby-Gideonsbergs IF 9-3
200214 Sunnanå SK-Hammarby 1-5 (finalspel)
200215 Hammarby-IFK Kalmar 3-2
200215 Hammarby-Södra Sandby IF 3-1
200216 Hammarby-Umeå IK 4-2 eft förl (semifinal)

200216 (final, Helsingborg)
Dösjöbro IF-Hammarby 0-4
0-1 0-27 Linn Malmberg, 0-2 8.05 Eden Lind, 0-3 10.54 Kim Vulic, 0-4 13.28 Klara Spjuth
Hammarbys guldmedaljörer: Siri Zetterquist, Linn Malmberg, Fanny Michelsson, Esmé Faulds, Kim Vulic, Mercy Sabuni Söderling, Svea Karlsson, Eden Lind, Klara Spjuth, Ida Egegård, Tilda Eklind, Grace Cespedes



Goalball



Handboll, herrar


Andreas Halvarssons efterhängsna axelskada spoilerade hela hans säsong. Ett tungt avbräck för Hammarby. Rickard Lönns beslut att trappa ner en aning likaså. Ett glädjeämne var förvärvet från Sävehof, Gustav Davidsson.
  Gustav Davidsson representerade Sverige då U21-landslaget kom trea i Scandinavian Open på försäsongen.
  Han deltog även i U21-VM i juli där Sverige slutade 11:a.
  Hammarbys målvakt Linus Bergh var med i U19-landslaget som spelade VM i Skopje, Nordmakedonien.
  Hammarbys ekonomiska bekymmer fortsatte. Laget blev ju tvångsnedflyttat då elitlicens inte beviljades. Nu betydde det inte så mycket för Bajen åkte ut ändå. Den här säsongen blev en kamp om att få ekonomin på fötter. Med hjälp av bland annat en kampanj så kunde man i slutet av januari betala av skatteskulderna och komma upp på noll.


Träningsmatcher

190816 Nyköping-Hammarby 14-32 (6-19) P: 250 (Rosvalla)
190821 Hammarby-Tyresö 28-26 (14-14) (Eriksdalshallen)
190830 Tyresö-Hammarby 37-34 (20-16) (Tyresö Open)
190831 Hammarby-Bodens BK 36-26 (18-16) (Tyresö Open)
190901 LIF Lindesberg-Hammarby 27-26 (16-14) (Tyresö Open)
190903 Eskilstuna Guif-Hammarby 26-26 (14-12) (Stiga Sports Center)
190909 Hammarby-Rimbo 39-25 (17-14) P: 450 (Eriksdalshallen)
200121 IFK Skövde-Hammarby 33-22 (13-10) (Skövde Arena)


USM

Pojkar 18

190921 Uppsala HK-Hammarby 16-18 (steg 1)
190921 Hammarby-IK Sävehof 14-26
190922 Hammarby-HK Varberg 28-19
190922 IFK Nyköping-Hammarby 18-19
190928 VästeråsIrsta HF-Hammarby 22-27 (steg 2)
190928 Hammarby-Falu HK 20-18
190929 Uppsala HK-Hammarby 19-19
190929 Åkersberga HK-Hammarby 21-26
200118 HammarbyYstads IF 17-32 (steg 3)
2001 Hammarby-Halmstads HF 27-20
2001 Hammarby-Eslövs HF 29-24
200119 Hammarby-HK Aranäs Blå 28-19
200201 Hammarby-IFK Skövde 21-28 (steg 4)
2002 OV Helsingborg HK-Hammarby 29-22
200202 Örebro SK Herr-Hammarby 21-35

Pojkar 14

191012 Visby IF Gute-Hammarby 7-29 (steg 1)
191013 Hammarby-Uppsala HK 2 26-21
191013 Eskilstuna Guif-Hammarby 28-24
200111 Halmstads HF 2-Hammarby 21-24 (steg 3)
2001 OV Helsingborgs HK-Hammarby 25-17
2001 Lödde Vikings HK-Hammarby 31-19
200112 Hammarby-VästeråsIrsta HF 21-21


Spelartruppen

Målvakter:
Linus Bergh (Täby HBK)
Alexander Holmberg (Skånela IF)
Utespelare:
Gustav Davidsson (Sävehof)
Martin Dolk
Kevin Johansson Eggen
Max Gugolz
Simon Hjortenbo
Topias Laine
Ludvig Lindeberg
Johan Nilsson
Fred Olsson
Gunnar Pettersson
Leo Rosendahl
Robin Sanderhem
Hendrik Varul (Pölva Serviti)
Anders Wik-Rydberg
Målvaktstränare:
Martin Norrbom (Täby HBK)
Fystränare:
Sonny Andersson



Handboll, damer


Liksom herrarna så inledde Hammarbys damer ett samarbete med HK Cliff. Det innebar att damjuniorerna skulle få möjlighet att spela seniorhandboll, fast då i en lägre serie.


Division 2 Östsvenska Norra

190928 Hammarby-Borlänge 15-27 (7-12) P: 40 (Sköndalshallen)
191005 Åkersberga-Hammarby 36-26 (16-9) P: 85 (Hackstahallen)
191013 Hammarby-Rosersberg 28-26 (13-15) P: 100 (Eriksdalshallen)
1910 Hammarby-Täby 22-23 (12-12) P: 123 (Eriksdalshallen)
191026 Ceres-Hammarby 28-18 (14-7) P: 63 (Norrtälje Sportcentrum)
191102 Enköping-Hammarby 27-17 (14-10) P: 70 (Idrottshuset)
191109 Uppsala-Hammarby 25-21 (12-12) P: 71 (Tjundaskolan)
191123 Hammarby-Lidingö 20-27 (10-12) P: 87 (Sköndalshallen)
191201 Sollentuna-Hammarby 23-23 (12-16) P: 30 (Sollentuna Sporthall)
191208 Hammarby-Spånga 25-31 (17-14) P: 78 (Eriksdalshallen)
191214 HF SIF-Hammarby 32-22 (18-8) P: 75 (Vikingahallen)
200113 Spånga-Hammarby 23-18 (15-7) P: 46 (Smedshagshallen)
200118 Hammarby-Sollentuna 22-34 (11-18) P: 95 (Eriksdalshallen)
200120 Hammarby-HF SIF 20-52 (9-26) P: 22 (Eriksdalshallen)
200125 Lidingö-Hammarby 32-20 (12-14) P: 109 (Gångsätrahallen)
200201 Hammarby-Enköping 18-33 (9-16) P: 56 (Eriksdalshallen)
200209 Hammarby-Uppsala 19-31 (8-14) P: 49 (Eriksdalshallen)
200215 Hammarby-Ceres 12-32 (5-12) P: 49 (Eriksdalshallen)
200222 Täby-Hammarby 24-22 (13-11) P: 63 (Tibblehallen)


USM

Flickor 18

190921 Hammarby-Gökstens BK 15-21 (steg 1)
1909 GF Kroppskultur-Hammarby 30-14
1909 Hammarby-Borlänge HK 21-28
190922 Skånela IF-Hammarby 18-13
191116 Kalmar-Hammarby 16-11 (steg 2)
1911 Ankaret-Hammarby 14-9
19117 Hammarby-Trollhättan 15-22

Flickor 16

191005 Hammarby-Torslanda HK Blå 25-15 (steg 1)
1910 Hammarby-Gustavsbergs IF HK 13-18
191006 Hammarby-Edsbyns IF 17-23
191123 Hammarby-Vadstena HK 19-21 (steg 2)
1911 Hammarby-Falu HK 18-28
191124 Hammarby-Vassunda IF 19-16

Flickor 14

191019 Hammarby-Skå IK 25-9 (steg 1)
1910 Kiruna HK-Hammarby 11-30
191020 Bodens BK-Hammarby 10-28
200201 Hammarby-Skövde HF 16-15 (steg3)
2002 Hammarby-Härnösands HK 30-10
2002 Hammarby-Eskilstuna Guif 30-21
200202 Hammarby-Borlänge HK 18-21


Spelartruppen

Alva Alm-Pettersson
Elsa Bergstrand
Elvira Boström
Amanda Ferm
Elisa Freedman
Stephanie Johansson
Leonora Krasniqi
Ellie Kågefors
Sanna Lindstrand
Felicia Palm
Zarah Raboeai
Elina Rådström (Spårvägen)
Jobélla Tesfai (Silwing-Troja)
Julia Thorberg
Irma Åkesson
Tränare:
Rickard Lönn



Innebandy, herrar


Divsion 2 Stockholm

190921 Hammarby-Bar Central Nytorget 8-3 (4-2, 2-0, 2-1) (Sjöstadshallen)
190928 Offensiv Lidingö-Hammarby 3-8 (1-1, 0-5, 2-2) (Bodals Bollhall)
191005 Hammarby-Hässelby 5-4 (2-1, 1-2, 2-1) (Sjöstadshallen)
191012 Sörskogen-Hammarby 3-8 (0-2, 2-5, 1-1) P: 40 (Fleminghallen)
191019 Hammarby-Väsby 3-2 (0-1, 3-0, 0-1) (Sjöstadshallen)
191025 Vallentuna-Hammarby 8-8 (2-2, 0-3, 6-3) (Hammarbackens Sporthall)
191102 Hammarby-Hammarbyhöjden 10-3 (0-1, 6-2, 4-0) (Sjöstadshallen)
191123 Hammarby-Värmdö 4-4 (1-0, 2-3, 1-1) (Sjöstadshallen)
191129 Nacka Wallenstam-Hammarby 1-5 (1-2, 0-1, 0-2) (Ormingehallen)
191206 Ingarö-Hammarby 3-11 (1-4, 0-3, 2-4) P: 138 (Ingarö Sporthall)
191214 Bar Central Nytorget-Hammarby 4-6 (0-3, 2-0, 2-3) P: 93 (Skanstullshallen)
200104 Hammarby-Offensiv Lidingö 10-5 (4-2, 2-1, 4-2) (Sjöstadshallen)
200111 Hässelby-Hammarby 5-9 (4-3, 0-3, 1-3) P: 171 (Hässelbyhallen)
200118 Hammarby-Sörskogen 9-6 (2-2, 3-1, 4-3) (Sjöstadshallen)
200205 Väsby-Hammarby 5-8 (0-2, 1-2, 4-4) P: 93 (Smedsgärdshallen)
200215 Hammarby-Vallentuna 5-8 (1-1, 2-5, 2-1) (Sjöstadshallen)
200223 Hammarbyhöjden-Hammarby 2-7 P: 40 (Västertorpshallen)


DM

190807 Hammarby-Tungelsta IF (gruppspel, Sjöstadshallen)
190908 Hammarby-Sörskogens IF (Sjöstadshallen)
190908 Tyresö Trollbäcken IBK-Hammarby (Sjöstadshallen)
191030 Hammarby B-Järfälla IBK 2-5 (2-1, 0-3, 0-1) (Sjöstadshallen)


Träningsmatcher

Hammarby-Tungelsta IF (div 3) 8-4


Spelartruppen

Pontus Fors
Gustav Arbell
Marcus Attebrant
Alexander Fastberg
Pontus Fors
Oscar Hallström (Tyresö Trollbäcken)
Markus Johansson
Markus Khan
Mattias Khan
Nicklas Nydén
Henrik Olsson
Viktor Rodén
Johan Schantz
Rasmus Stark
Joel Sund
David Westberg
Andreas Åslund
Lukas Örtengren
Tränare:
Danne Berg
Birger Franzén
Magnus Wallner



Innebandy, damer


Två Hammarbyspelare, Saga Emtell och Ida Torbjörner vann SM-guld för F16-distriktslag i januari då Stockholm slog Skåne i finalen med 2-1. Emtell gjorde matchvinnarmålet genom sitt 2-0.


Allsvenskan Östra

190920 Alunda-Hammarby 4-5 (0-3, 2-0, 2-2) P: 285 (Olandshallen)
190928 Hammarby-Sundsvall 5-7 (2-2, 2-1, 1-4) P: 60 (Sjöstadshallen)
190929 Hammarby-Kockargården 13-1 (7-0, 2-0, 4-1) P: 50 (Sjöstadshallen)
191012 RIG Umeå-Hammarby 6-5 (1-0, 1-2, 4-3) (Umeå Energi Arena)
191013 Dalen-Hammarby 4-6 (0-3, 2-1, 2-2) (Umeå Energi Arena)
191026 Hammarby-Storvreta 5-2 (2-1, 2-0, 1-1) P: 75 (Sjöstadshallen)
191103 Hammarby-Åkersberga 6-2 (2-1, 2-0, 2-1) P: 52 (Sjöstadshallen)
191107 AIK-Hammarby 2-5 (2-1, 0-3, 0-1) P: 297 (Solnahallen)
191123 Hammarby-Falun 3-4 (1-0, 2-1, 0-3) P: 90 (Sjöstadshallen)
191201 Bele Barkarby-Hammarby 3-5 (1-2, 2-1, 0-2) P: 202 (Jakobsbergs sporthall)
191221 Storvreta-Hammarby 2-6 (2-0, 0-2, 0-4) P: 137 (Storvreta IBK Sporthall)
200111 Hammarby-Thoréngruppen 5-4 (3-3, 1-0, 1-1) P: 75 (Sjöstadshallen)
200112 Hammarby-Örnsköldsvik 5-6 (2-2, 2-2, 1-2) P: 67 (Sjöstadshallen)
200125 Notviken-Hammarby 6-7 ot (0-1, 3-3, 3-2, 0-2) (Kronanhallen)
200126 Kågedalen-Hammarby 3-11 (1-4, 1-2, 1-5) P: 328 (Balderhallen)
200208 Hammarby-Alunda 4-3 (0-0, 2-1, 2-2) P: 68 (Sjöstadshallen)
200215 Åkersberga-Hammarby 2-1 (1-0, 0-1, 1-0) P: 150 (Åkersberga Sporthall)
200222 Hammarby-AIK 4-3 (1-0, 1-2, 2-1) (Sjöstadshallen)


DM

190831 Hammarby B-Vendelsö IK (gruppspel, Sjöstadshallen)
190831 Hammarby B-Täby FC (Sjöstadshallen)
190901 Vaxholms IBF-Hammarby B (Sjöstadshallen)
191003 Hammarby B-Bele Barkarby 0-17 (0-7, 0-5, 0-5) (8-delsfinal, Sjöstadshallen)
191017 Vendelsö IK-Hammarby 1-6 (0-2, 1-1, 0-3) (Lyckeby Sporthall)
191125 Hammarby-Bele Barkarby IF IBF 4-2 (1-0, 2-1, 1-1) (kvartsfinal, Sjöstadshallen)
191219 Hammarby-Älvsjö AIK 5-2 (1-1, 1-1, 3-0) (semifinal, Sjöstadshallen)

200129 (final, Eriksdalshallen)
Hammarby-Åkersberga IBF 3-2 (0-0, 3-0, 0-2)
Mål, Hammarby: Mikaela Lanbro, Moa Delshammar, Saga Emtell
Publik: 402


Spelartruppen

Lisa Dahl
Moa Delshammar
Saga Emtell
Felicia Envall
Mimmi Eriksson
Angelica Gustafsson
Moa Hedlund
Mikaela Lanbro
Moa Lindqvist
Tyra Müller-Nord
Ida Petrén-Lantz
Julia Ravelius
Sara Ryman
Frida Sundh
Isabella Sundman
Malin Söderberg
Ida Ulltin



Ishockey, herrar


Hammarby genomled en mycket tuff säsong där man aldrig var i närheten att kunna gå till Allettan..
  I fortsättningsserien spelade man dock upp sig rejält och inför sista omgången så hade man allt i sin egen hand för att slippa negativt kval. Det ”enda” man behövde göra borta i avslutande streckmatchen mot Enköping, var att undvika att förlora med tre mål. Inför sista perioden ledde man med ett mål. Kvitteringen kom snabbt och i mitten av perioden droppade två snabba puckar in bakåt. Enköpings 5-2-mål kom endast 14 sekunder innan slutsignalen. Ett ovisst kval följde.


Träningsmatcher

190821 (SDC-hallen)
Hammarby-Vallentuna BK 0-2 (0-1, 0-1, 0-0)

190827
Köping HC-Hammarby 6-0

190830 (Ängevi Ishall)
Forshaga-Hammarby 4-5 es

190904 (SDC-hallen)
Hammarby-Köping

190907
Mariestad-Hammarby 3-1 (0-1, 2-0, 1-0)
Mål, Hammarby: Robin Kokkonen

190914
Skövde-Hammarby


Spelartruppen

Målvakter:
Sebastian Andersson (utflykt i Birmingham Bulls, USA samt Australien)
Marcus Due-Boje (Hanviken)
Utespelare:
Joakim Albertsson (Huddinge)
Gustav Eriksson (IFK Arboga)
Victor Erixon (Nacka HK)
Robin Kokkonen (Nybro Vikings)
Emil Leijon (Tyresö/Hanviken)
Niclas Rosenberg (Junior Bruins, USA)
Viktor Thim (Viggbyholm)
Tränare:
Tommy Latva (till december)
Benny Rönnelöw (från december)
Assisterande tränare:
Magnus Kullerback
Arto Parkkali (från december)
Lagledare:
Tony Hjälmheden
Materialförvaltare:
Robert Gustafson
Bosse Mårtensson
Patrik Westerlund
Sportchef:
Benny Rönnelöw
Fystränare:
Stefan Ek
Rehabansvarig:
Marcus Vig



Ishockey, damer


Att ishallen vid Zinkensdamm var tvungen att rivas drabbade Hammarbys hockeytjejer.
  Till den här säsongen fick laget flytta till Kärrtorp där man satt upp ett tält.


Spelartruppen

Annie Åsell (SDE)



Orientering



Rodd



Rugby, herrar


Förutom det nya damlaget så startade rugbyn även ett utvecklingslag. Det betydde två herrlag. Dessutom hade man en mängd ungdomslag igång.


Allsvenskan

200502 Hammarby-Pingvin
200509 Hammarby-Stockholm Exiles
200523 Enköping-Hammarby
200617 Stockholm Exiles-Hammarby
200808 Troján-Hammarby
200815 Göteborg-Hammarby
200822 Pingvin-Hammarby
200829 Hammarby-Enköping
200912 Hammarby-Troján
200919 Hammarby-Göteborg


Spelartruppen

Tränare:
Joshua Donegan
Theo Njuru
Jeff Ruttle



Rugby





Sjumanna-SM



Allsvenskan, Norra

200815 Exiles Ladies-Hammarby
200822 Enköping-Hammarby
200829 Uppsala-Hammarby
200905 Hammarby-Exiles Ladies
200912 Hammarby-Enköping
200926 Hammarby-Uppsala


Spelartruppen





Skidor



2020