David Pizzoni skrudad i bandyns retrotröja, en kombination av dåtid och nutid. Bild från bandyns facebook.


Ahmet Rapi vann ett SM-guld i roddmaskin i klassen Herrar 2000 m lättvikt med svenska rekordtiden 6.13,9. Därmed vann han ett inneguld för tredje året i rad.
  Årets andra guld stod futsallaget för. Efter en extremt jämn och spännande final kunde man besegra Örebro SK borta efter straffar.


2021 års mästerskapsmedaljer

SM

Guld (2): Fotboll: Futsal. Rodd: Ahmet Rapi, lättvikt inne
Brons (1): Friidrott: Grete Ahlberg, vikt inne

Junior-SM

DM

Junior-DM

Veteran-DM

Övrigt

Rodd: Ahmet Rapi NM-guld, Ruben Rapi UNM-silver, Theo Fritsch UNM-brons



Armbrytning


Medlemskort



Bandy, herrar


ELITSERIEN

Villa Lidköping BK262114179-7443
AIK261925186-9840
Sandvikens AIK261754128-9439
Edsbyns IF261745123-8638
Västerås SK 26 13 49118-126 30
IFK Vänersborg26107999-8227

Vetlanda BK2697 10136-15025
Broberg Söderhamn IF2610612110-13624
IK Sirius2610214131-12322
IFK Motala26931499-11121

Hammarby269314109-12821

Bollnäs GIF26651589-12117
Frillesås BK26512088-13911

IK Tellus2630 2365-1926

Årets lagbild.

Veteranlaget. Stående: Fredrik Johansson, materialare, Jonas Claesson, Per Einarsson, Per Hettman, Henrik Sundin. Övriga stående (utan inbördes ordning): Andrej Sannikov, Kenneth Granberg, Oscar PEttersson, Jonas Oijwall, Mikael Nyberg, Björn Einarsson. Knästående: Hans Elis Johansson, Fredrik Rinaldo, okänd, Nypan Nygren, allt i allo, Marcus Bergvall.

8 oktober: Första träningsmatchen i Gubbängshallen mot Tellus blev hela 12-1 till Hammarby. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

7 november: Ivan Lebedev framme mot Broberg. Bild från bandyns facebook.

7 november: Kasper Milerud. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

7 november: Tilltrasslad situation. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

19 november: Måljubel mot Bollnäs. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

19 november: En Bollnässpelare bjuds på en lufttur. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

27 november: 7-2 blev det i första möte mot Tellus i serien i Gubbängshallen. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

27 november: Daniel Mossberg mot Tellus. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

27 november: Blött värre mot Vänersborg på Zinken. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

27 november: Daniel Mossberg jublar, tillsammans med Christoffer Fagerström. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

11 december: Där satt den! Kasper Milerud skriker ut sin glädje. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

11 december: Daniel Mossberg i en närkamp. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.
Tränaren Pierre Roos blev inte långlivad i föreningen. Redan efter premiärmatchen mot AIK blev han utbytt mot assisterande tränaren Carl Malm.
  De två gamla Hammarbyspelarna Patrik ”Palle”Sandell och Mikael ”Larre” Larsson tog över som förbundskaptener för P17-landslaget.
  Pavel Bulatov fick i november ett förstjänsttecken av den ryska federationen. Detta efter att ha vunnit en lång rad VM-tecken för sitt land.
  Hammarby hade otur med skador. David Pizzoni tvingades till operation och vid en kollision mellan Robin Sundin och den ryska landslagmannen Alexander Egorychev så blev båda allvarligt skadade. Egorychevs knä pajade så det var någon mening att stanna kvar i Sverige. Kontraktet bröts och han åkte hem för att rehabilitera sig. Även Robin Sundin var borta en längre period.
  Istället kontrakterades 25-årige Samuel Helmersson, som tidigare spelat i Hammarby och Tellus. Dessutom värvades Axel Jansson från Falu BS.
  I slutet av december tog Stockholms stad det märkliga beslutet att stänga av frysaggregaten till stadens isar. Därmed kunde inte Hammarby spela på Zinkensdamm. Detta motiverades att folk kunde klättra in och tjuvåka på idrottsplatsen. Skälet var kamp mot coronapandemin. Ett beslut som knappast hjälpte i kampen mot smittan, men däremot omöjliggjorde verksamhet för många barn- och ungdomar.
  Man kunde försynt undra när staden skulle köpa luftvärnskanoner för att bekämpa den luftburna smittan.
  Efter en jobbig period med sju förluster i rad tog sig laget samman och besegrade Frillesås och Tellus i två ödesmatcher.
  Hammarby hade grepp om en slutspelsplats men Sandviken gjorde segermålet till 8-7, 2.55 in på stopptiden i den sista omgången. Men då hade Bajen tappat många onödiga poäng i serien. Det var första gången sen comebacksäsongen i högsta serien, 1995/96, som Hammarby missade slutspel.
  På vårkanten kom dock ett litet glädjebud då Hammarby ånyo fick rätt att bedriva restaurangverksamhet i Zinkentältet. En mycket viktig del i bandyns ekonomi.


Elitserien

201113 (Gubbängens Skridsko- och Bandyhall)
AIK-Hammarby 11-3 (6-2)
Mål, AIK: William Arvidsson 2, Daniel Andersson 2, Johan Willes, Christian Frohm, Linus Pettersson, Tobias Nyberg, Alan Dzhusoev, Johan Esplund, Erik Pettersson Hammarby: Kasper Milerud, Alexander Egorychev, David Pizzoni
Domare: Ulrik Bergman/Patrik Berglund, Mattias Morberg
Publik: 50

201119 (Gubbängens Skridsko- och Bandyhall)
Hammarby-Bollnäs 4-4 (2-3)
Mål, Hammarby: Kasper Milerud 2, Christoffer Fagerström, Daniel Mossberg Bollnäs: Anton Dahlberg, Casper Ekström, Patrik Nilsson, Philip Flodstam
Domare: Christoffer Aldesjö/Oscar Haraldsson, Fredrik Johansson
Publik: 50

201124 (Svenska Fönster Arena)
Edbyn-Hammarby 6-1 (1-0)
Mål, Edsbyn: Simon Jansson 2, Oskar Wikblad, Ted Hedell, Jesper Öhrlund Hammarby: Daniel Mossberg
Domare: Pavel Silinski/Fredrik Johansson, Mattias Morberg
Publik: 1

201127 (Gubbängens Skridsko- och Bandyhall)
Tellus-Hammarby 2-7 (1-4)
Mål, Tellus: Martin Krigh, Johan Hannegård Hammarby: Kasper Milerud 3, Alexander Egorychev 2, Robin Sundin, Christoffer Fagerström
Domare: Daniel Labe/Per Jakobsson, Oscar Haraldsson
Publik: 1

201202 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vänersborg 3-3 (1-1)
Mål, Hammarby David Pizzoni, Christoffer Fagerström, Alexander Egorychev Vänersborg: Jakob Jenefeldt, Emil Viklund, Joakim Johansson
Domare: Mikael Hellerius/Calle Larshans, Gustav Olhans
Publik: 8

201204 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sandviken 6-3 (3-0)
Mål, Hammarby: Christoffer Fagerström 2, David Jansson 2, Daniel Mossberg, Kasper Milerud Sandviken: Victor Berling, Hannes Edlund, Rasmus Forslund
Domare: Ulrik Bergman/Mattias Morberg, Kenneth Kristiansson
Publik: 8

201209 (Hydro Arena Vetlanda)
Vetlanda-Hammarby 5-6 (3-1)
Mål, Vetlanda: Patrik Johansson 2, Pontus Blomberg, Isac Karlsson, självmål Hammarby: Kasper Milerud 2, Christoffer Fagerström 2, David Jansson, Alexander Egorychev
Domare: Daniel Labe/Andreas och Samuel Pettersson
Publik: 1

201211 (Zinkensdamm)
Hammarby-Villa 3-2 (1-0)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Daniel Mossberg Villa: Christoffer Edlund, Martin Johansson
Domare: Pavel Silinski/Fredrik Johansson, Oscar Haraldsson
Publik: 8

201226 (Studenternas)
Sirius-Hammarby 5-3 (3-1)
Mål, Sirius: Teemu Määttä, Ted Bergström, Jerker Ortman, Ted Haraldsson, David Thorén Hammarby: Daniel Mossberg, Kasper Milerud, Ivan Lebedev
Domare: Jacob Sulasalmi/Viktor Grahn, Jimmy Elwing
Publik: 1

201228 (Gubbängens Skridsko- och Bandyhall)
Hammarby-Broberg 3-4 (1-1)
Mål, Hammarby: Christoffer Fagerström, Kasper Milerud, Daniel Mossberg Broberg: Jaakko Hyvönen 2, Erik Jonsson, Jonas Engström
Domare: Andreas Broberg/Fredrik Johansson, Kenneth Kristiansson
Publik: 8

201230 (Sävstaås)
Bollnäs-Hammarby 3-4 (0-3)
Mål, Bollnäs: Christian Mickelsson 2, Samuli Helavuori Hammarby: Kasper Milerud 2, Daniel Mossberg, Philip Åström
Domare: Gustav Bortas/Jonas Lindberg, Calle Larshans
Publik: 1

210102 (XL Bygg Arena)
Motala-Hammarby 6-1 (1-0)
Mål, Motala: Philip Florén 3, Fredrik Lönn, Jonas Enander, Viktor Hulthammar Hammarby: Daniel Mossberg
Domare: Jacob Liljegren/Ludvig Hallkvist, Jimmy Elwing
Publik: 8

210105 (Gubbängens Skridsko- och Bandyhall)
Hammarby-Sirius 3-5 (2-1)
Mål, Hammarby: Daniel Mossberg, Christoffer Fagerström, Kasper Milerud Sirius: Ted Bergström 2, Teemu Määttä, Nils Bergström, William Liw
Domare: Ulrik Bergman/Fredrik Johansson, Oscar Haraldsson
Publik: 8

210108 (Arena Vänersborg)
Vänersborg-Hammarby 9-2 (3-1)
Mål, Vänersborg: Emil Viklund 4, Juho Liukkonen 3, Lukas Forsström, Ilja Grachev Hammarby: Daniel Mossberg, Christoffer Fagerström
Domare: Daniel Labe/Per Jakobsson, Johan Bengtsson
Publik: 8

210113 (Gubbängens Skridsko- och Bandyhall)
Hammarby-AIK 4-6 (1-2)
Mål, Hammarby: David Jansson 3, Christoffer Fagerström AIK: Daniel Andersson 2, Johan Esplund 2, Kalle Lempinen, Erik Pettersson
Domare: Mikael Hillerius/Patrik Berglund, Tomas Ljung
Publik: 8

210115 (ABB Arena Västerås)
Västerås-Hammarby 4-2 (2-1)
Mål, Västerås: Robin Andersson, Niklas Gifting, Joel Engström, Elias Engholm Hammarby: Christoffer Fagerström, Daniel Mossberg
Domare: Jonas Kandell/Tomas Ljung, Jimmy Elwing
Publik: 2

210120 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerås 1-2 (0-1)
Mål, Hammarby: David Jansson Västerås: Jesper Jonsson, Robin Andersson
Domare: Ulrik Bergman/Patrik Berglund, Fredrik Johansson
Publik: 8

210123 (Sjöaremossen)
Frillesås-Hammarby 6-4 (2-2)
Mål, Frillesås: Fredrik Johansson, Mattias Johansson, Fredrik Brandin, Gustav Friman, Sergey Pochkunov, Adrian Emretsson Hammarby: Ivan Lebedev, Felix Nyman, Daniel Mossberg, Christoffer Fagerström
Domare: Daniel Labe/Per Jakobsson, Andreas Lindvall Viktorsson
Publik: 1

210127 (Zinkensdamm)
Hammarby-Frillesås 5-4 (2-1)
Mål, Hammarby: Ivan Lebedev 2, Kasper Milerud, Daniel Mossberg, Christoffer Fagerström Frillesås: Fredrik Brandin 2, Anton Lööf, Adreian Emretsson
Domare: David Eneland/Jimmy Elwing, Ludvig Hallqvist
Publik: 8

210130 (Zinkensdamm)
Hammarby-Tellus 6-3 (2-1)
Mål, Hammarby: Christoffer Fagerström 3, Daniel Mossberg 2, Kasper Milerud Tellus: Tobias Björklund, Filip Skoglund, Pontus Nordenfors
Domare: Jacob Liljegren/Jimmy Elwing, Gustav Brunberg
Publik: 8

210202 (Sparbanken Lidköping Arena)
Villa-Hammarby 6-5 (3-3)
Mål, Villa: Christoffer Edlund 3, Joel Broberg, Johan Löfstedt, Jesper Eriksson Hammarby: David Jansson 2, Christoffer Fagerström 2, Kasper Milerud
Domare: Daniel Labe/Robin Sörensson, Andreas Pettersson
Publik: 1

210205 (Helsingehus Arena Söderhamn)
Broberg-Hammarby 5-6 (4-1)
Mål, Broberg: Erik Jonsson 2, Adam Wijk, Vadim Arkhipkin, Jonas Engström Hammarby: David Jansson 2, Daniel Mossberg 2, Robin Sundin, Ivan Lebedev
Domare: Jonas Kandell/Tomas Ljung, Thomas Persson
Publik: 2

210212 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vetlanda 6-6 (3-2)
Mål, Hammarby: Christoffer Fagerström 3, Lucas Dalin, David Jansson, Kasper Milerud Vetlanda: Pontus Vilén 3, Patrik Johansson, Emil Fedorov, Isac Karlsson
Domare: Pavel Silinski/Tomas Ljung, Oscar Haraldsson
Publik: 8

210217 (Zinkensdamm)
Hammarby-Motala 8-2 (3-1)
Mål, Hammarby: Christoffer Fagerström 2, Kasper Milerud 2, Ivan Lebedev 2, David Jansson, Robin Sundin Motala: Fredrik Lönn, självmål
Domare: Andreas Broberg/Jimmy Elwing, Ludwig Hallkvist
Publik: 8

210219 (Zinkensdamm)
Hammarby-Edsbyn 6-8 (1-2)
Mål, Hammarby: Christoffer Fagerström 3, Kasper Milerud, Daniel Mossberg, Robin Sundin Edsbyn: Oskar Wikblad 4, Simon Jansson 2, Martin Frid, Mattias Hammarström
Domare: Daniel Labe/Tomas Ljung, Kenneth Kristiansson
Publik: 8

210223 (Göransson Arena)
Sandviken-Hammarby 8-7 (3-0)
Mål, SAIK: Lucas Widman 2, Rasmus Forslund 2, Jesper Hvornum 2, Hannes Edlund, Linus Forslund Hammarby: Daniel Mossberg 2, Christoffer Fagerström 2, David Jansson, Robin Sundin, Ivan Lebedev
Domare: Ulrik Bergman/Thomas Ljung, Fredrik Johansson
Publik: 1


Svenska cupen

200925 (gruppspel, Sparbanken Arena, Lidköping)
Sandviken-Hammarby 5-4 (1-2)
Mål, Sandviken: David Broden, Dennis Henriksen, Lucas Widman, Rasmus Forslund, Niklas Holopainen Hammarby: David Jansson, Daniel Mossberg, Ivan Lebedev, Alexander Egorychev
Domare: Anders Berg/Jesper Rundberg, Samuel Pettersson

200925
Hammarby-Villa Lidköping 1-6 (0-2)
Mål, Hammarby: David Jansson Villa: Martin Karlsson 2, Johan Löfstedt 2, Tim Persson, Christoffer Edlund
Domare: Jacob Liljegren/Jimmy Elwing, Tomas Ljung

200926
Hammarby-Vetlanda 3-2 (1-2)
Mål, Hammarby: Kasper Milerud, David Jansson, Lucas Dalin Vetlanda: Filip Bringe, Emil Federov
Domare: Jacob Liljegren/Johan Bengtsson, Andreas Lindvall Viktorsson


Träningsmatcher

200913 (Relitahallen)
IK Sirius-Hammarby 8-3 (3-2)
Mål, Sirius: Teemu Määttä 4, Jimi Heinonen, Kalle Mårtensson, Ted Bergström, Samuel Heeger Hammarby: 1-1 Christoffer Fagerström, 2-2 David Jansson, 5-3 Ivan Lebedev
Domare: Mikael Hillerius/Håkan Birgerson, Fredrik Johansson

201008 (Gubbängens Skridsko- och Bandyhall)
Hammarby-IK Tellus 12-1 (6-0) (2x30 min)
Mål, Hammarby: Christoffer Fagerström 4, Alexander Egorychev 2, Ivan Lebedev 2, Kasper Milerud 2, David Pizzoni, Philip Åström

201010 (Gubbängens Skridsko- och Bandyhall)
Hammarby-Broberg Söderhamn 8-4 (5-1)
Mål, Hammarby: Christoffer Fagerström 3, Kasper Milerud 2, Robin Sundin, Lucas Dalin, Alexander Egorychev
Publik: 50

201107 (Gubbängens Skridsko- och Bandyhall)
Hammarby-IK Sirius 7-3 (3-2)
Mål, Hammarby: Philip Åström, David Pizzoni, Christoffer Fagerström, Kasper Milerud, Robin Sundin, Klimenty Tarasenko, Ivan Lebedev

201110 (Behrn Arena, Örebro)
Hammarby-IFK Vänersborg 4-3 (3-1)
Mål, Hammarby: Alexander Egorychev 2, Christoffer Fagerström, Lukas Dahlin
Publik: 50


Spelartruppen

Målvakter:
30. Filip Mörkdal, 22 år, 26 matcher
26. Mikael Svensson, 27 år
26. Matteo Tuveson, 18 år, 5 m
26. Simon Westin, 17 år, 21 m
Backar:
32. Pavel Bulatov, 27 år, 26-0-1-1-40
23. Fredrik Larsson, 33 år, 25-0-3-3-100
16. Felix Nyman, 28 år, 20-1-0-1-60
63. Tom Nyström, 23 år, 21-0-0-0-110
Halvbackar/mittfältare:
75. Lucas Dalin, 19 år, 26-1-13-14-30
39. Ivan Lebedev, 34 år, 26-8-5-13-20
7. Kasper Milerud, 25 år, 26-21-4-25-0
10. Daniel Mossberg, 39 år, 26-20-15-35-70
11. David Pizzoni, 35 år, 7-2-3-5-40
17. Robin Sundin, 37 år, 18-5-17-22-10
8. Klimenty Tarasenko, 25 år, 20-0-3-3-0
Anfallare:
91. Alexander Egorychev, 29 år, 8-5-2-7-10
45. Christoffer Fagerström, 29 år, 25-29-11-40-40
9. David Jansson, 23 år, 26-16-3-19-10
20. Philip Åström, 21 år, 17-1-0-1-10
Övriga:
99. Samuel Helmerson, 25 år, 3-0-0-0-0
31. Axel Jansson, 18-0-1-1-30
Tränare:
Pierre Roos (till november)
Assisterande tränare:
Carl Malm (huvudtränare från november)
Materialförvaltare:
Lasse Englund
Lasse Wetter
Lasse Wikholm
Slipare:
Erik Johansson
Erik Sellin



Pavel Bulatov.

Lucas Dalin.

Christoffer Fagerström.

David Jansson.

Fredrik Larsson.

Ivan Lebedev.

Kasper Milerud.

Daniel Mossberg.

Filip Mörkdal.

Felix Nyman.

Tom Nyström.

David Pizzoni.

Robin Sundin.

Klimenty Tarasenko.

Matteo Tuvesson.

Simon Westin.

Philip Åström.

Carl Malm.

Lasse Englund.

Mats Irstam.

Erik Johansson.

Erik Sellin.

Matti Virkki.

Lasse Wetter.

Lasse Wikholm.



Medlemskort



Bandy, damer



Lagbild.

Träningsmatcher

200913 IFK Rättvik-Hammarby 6-1 (2-0) (Rättvik Arena)
200919 Hammarby-SBBK 9-4 (3-2) (Gubbängens Ishall)



Julia Ahlborg.

Nathalie Andersson.

Olivia Dahlsten.

Inez Edenberg.

Malin Ekström.

Sofia Forsman.

Hanna Hansson.

Johanna Haräng.

Maja Irstam.

Greta Jonsson.

Jonna Nyman.

Sanna Rinnbäck.

Hilma Roos.

Jaqueline Sporre.

Sophia Wikström.

Esther Wirgén.

Sofie Zachrisson.

Dennis Forsman.

Jonas Jonsson.




Basket, herrar


BASKETETTAN SÖDRA

Djurgårdens IF 1 1 099-74 2
Eskilstuna Basket11075-622
Helsingborgs BBK11093-802
Norrköping Dolphins11082-712
KFUM Fryshuset0000-00
Högland Basket0000-00
Huddinge Basket10171-820
Wetterbygden Highland10180-930
Aros Basket10162-750
Hammarby10174-990

Säsongens lag.

25 oktober: Sokratis Pavlidis stöter på patrull. Bild från basketens facebook. Foto: ANDERS TILLGREN.
Det blev inte så mycket spel i basketettan för Hammarby.
  I början av mars beslutade förbundet att inte återuppta den avbrutna säsongen.


Basketettan Södra

201025 (Farstahallen)
Hammarby-Djurgården 74-99 (8-28, 15-20, 24-27, 27-24)
Poäng, Hammarby: Sokratis Pavlidis 22, Emil Rydman 13, Baba Dibba 9, Montasser Omer 7, Fredrik Björnsson 5, Jordan Samuelsson 4, Adam Winther 4, Ernesto Celiker 4, Ludwig Sjödin 4, Andreas Fronda 2 Djurgården: André Benediktsson 24, Noah Kelly 19, Mårten Melinder 19, Kristoffer Gafor 12, Johannes Lindström 10, Colin Mcinemey 5, Brandon Barton 5, Kalle Helenius 3, Linus Skeppar 2
Publik: 50


Spelartruppen

8. Fredrik Björnsson, 29 år
1. Baba Dibbba, 23 år
19. Andreas Fronda, 18 år
9. Ernesto Kocer, 17 år
18. Montasser Omer, 18 år
5. Sokratis Pavlidis, 19 år
15. Emil Rudman, 17 år
3. Jordan Samuelsson, 18 år
14. Ludwig Sjödin, 16 år
4. Saman Saffari Tehrani, 18 år
6. Adam Winther, 17 år
Headcoach:
Ass coach:



Fredrik Björnsson.

Olle Cederberg.

Baba Dibba.

Robertino Duric.

Andreas Fronda.

Montasser Omer.

Sokratis Pavlidis.

Emil Rudman.

Saman Saffari-Tehrani.

Jordan Samuelsson.

Ludwig Sjödin.

Adam Winther.



Medlemskort



Basket, damer


DIVISION 2 SÖDRA SVEALAND

Hammarby 5 4 1301-257 8
Skuru Basket422251-2534
AIK624316-3554
Haga Haninge312193-1722
Arvika303138-2000
KFUM Örebro20369-1410

Årets lag.

4 oktober: Efter segern över Västerås. Bild från basketens facebook. Foto: ANDERS TILLGREN.

6 september: Denice Stewart. Bild från basketens facebook. Foto: ANDERS TILLGREN.
Liksom många andra sporter och herrbasketen, avslutades säsongen redan i oktober för att inte återupptas.


  

Division 2 Södra Svealand

200918 (Farstahallen)
Hammarby-AIK 52-43 (13-7, 11-5, 14-9, 14-12)
Poäng, Hammarby: Evelina Boberg Lyemark 12, Belen Solomon Elias 11, Özlem Toklucu 9, Viktoria Lopez Caballero 8, Aila Atawna 8, Fatou Ceesay 4

201004 (Farstahallen)
Hammarby-Västerås 78-57 (20-7, 21-19, 17-13, 20-18)
Poäng, Hammarby: Evelina Boberg Lyemark 24, Özlem Toklucu 14, Meja Lundberg 11, Belen Solomon 11, Denice Stewart 10, Marie Söderberg 3, Isabella Habteab 3, Viktoria Caballero Lopez 2

201011 (Farstahallen)
Hammarby-Skuru 66-61 (16-11, 24-9, 16-23, 10-18)
Poäng, Hammarby: Viktoria Caballero Lopez 19, Belen Solomon Elias 12, Özlem Toklucu 9, Marie Söderberg 8, Evelina Boberg Lyemark 6, Fatou Ceesay 5, Denice Stewart 2, Isabella Habteab 2, Jadranka Mwangi 2

201017 (Tegelbruket)
KFUM Örebro-Hammarby 37-60 (3-18, 17-14, 9-9, 8-17)
Hammarby: Meja Lundberg 19, Evelina Boberg Lyemark 13, Fatou Ceesay 10, Viktoria Caballero Lopez 7, Jadranka Mwangi 4, Isabella Habteab 3, Belen Elias Solomon 3, Aila Atawna, Melat Abebe

201025 (Stadium Arena)
Norrköping Dolphins-Hammarby 59-45


Träningsmatch

200906 Norrort-Hammarby 85-40 (23-10, 25-111, 20-9, 17-10) (Tibblehallen)


Spelartruppen

Melat Abebe, 18 år
Alia Atawna, 19 år
Fatou Ceesay, 26 år
Lulia Ghebregiorgis, 17 år
Isabella Habteab, 17 år
Meja Lundberg, 20 år
Viktoria Lopez, 21 år
Evelina Boberg Lyemark, 24 år
Belen Solomon, 19 år
Denice Stewart, 23 år
Sara Teklemariam, 17 år
Headcoach:
David Leman



Melat Abebe.

Alia Atawna.

Fatou Ceesay.

Lulia Ghebregiorgis.

Isabella Habteab.

Viktoria Lopez.

Meja Lundberg.

Evelina Boberg Lyemark.

Belen Solomon.

Denice Stewart.

Sara Teklemariam.




Bordtennis


DIVISION 3 ÖSTSVENSKA NORDÖSTRA

Ängby SK D 4 3 1031-16 7

Boo KFUM IA A2431031-187

Hammarby A1422030-166
Bro IK430128-236
Spårvägens BTK D412128-274
Hammarby A3410321-292

Tullinge TP BTK B400414-320
Järfälla BTK B400 410-320

DIVISION 3 ÖSTSVENSKA NORDVÄSTRA

Boo KFUM IA A1440032-88

Sundbybergs IK440032-138

Norrtulls SK B430126-186
Hammarby A2430127-236
IFK Lidingö410318-282
Södertälje BTK B410315-272

Tyresö BTK B400418-320
IFK Visby400413-320

DIVISION 1 NORRA DAMER

Västers BTK321017-75

Spårvägens BTK321017-115

Hammarby421121-175
IFK Täby420217-154
Ås IF311113-153

Karlsborgs BTK301210-171

Ängby SK B401310-231

12 november: Pontus Kjellander vann DM för P15. Hector Byström trea. Bild från bordtennisens hemsida.
  

Division 3 Östsvenska Nordöstra

201003 Hammarby A1-Hammarby A3 8-1
201003 Hammarby A3-Boo A2 6-8
201003 Hammarby A1-Spårvägen D 7-7
201018 Hammarby A3-Tullinge B 8-5
201018 Hammarby A1-Ängby D 7-7
201018 Hammarby A3-Ängby D 6-8
201018 Hammarby A1-Tullinge B 8-1

Lagen

A1
Christian Andersson
Tobias Balenius
Kent Bertilson, lagledare
Lasse Ericsson, lagledare
Pontus Kjellander
Håkan Sigrell
Micke Svensson
Joel Tiselius

A3
Mikael Andersson
Michel Hebert
Magnus Jernström
Tomas Karlsson, lagledare
Mattias Lindberg
Tommy Meyer
Pär Nilsson
Fredrik Ölund
Tomas Karlsson

Division 3 Östsvenska Nordvästra

201003 Boo A1-Hammarby A2 8-3
201003 Hammarby A2-Visby 8-5
201004 Hammarby A2-Södertälje B 8-4
201004 Hammarby A2-Tyresö B 8-6

Laget

Hector Byström
Michael Corsini
John Ekström, lagledare
Mika Hasmats
William Hoang
Mats Larsson
Carl Malmström
Daniel Sahlstrand

Division 1 norra, damer

201017 Hammarby-Täby 6-3
201017 Hammarby-Karlsborg 5-5
201018 Hammarby-Ängby B 6-3
201018 Hammarby-Ås 4-6

Laget

Anna-Klara Ahlmer
Nathalie Freij
Moa Natanaelsson
Frida Törnqvist
Lars Natanaelsson, lagledare


USM

P14, lag

Hammarby-Halmstads BTK 0-3
Hammarby-Linköpings BK 1-3
Hammarby-Askims BTK 0-3
Hammarby-Norrtulls SK 1-3

F14, lag

Hammarby-Karlsborgs BTK 3-0
Hammarby-Åsa IF 1-3
Hammarby-Mariedals IK 0-3
Hammarby-Våxtorps BoIS 1-3


Medlemskort



Boule


Medlemskort



Bowling, herrar


DIVISION 1 SÖDRA SVEALAND GRUPP B

IFK Norrköping 7 5 1 182-54 11
Hammarby641166-539

Team Linköping BC640271-488
BK Kaskad F731366-737

BK Domino621357-625
Värtans IK610548-712
Bowlingssäsongen pausades efter sex omgångar och kom aldrig igång igen. I februari beslutade förbundet att avbryta bowlingsäsongen helt.


Division 1 Södra Svealand

200912 Hammarby-Djurgården 11-9 (1-4, 1-4, 5-0, 4-1)
200919 Hammarby-Team Linköping BC 11-9 (2-3, 3-2, 2-3, 4-1)
200926 Katrineholms AIK-Hammarby 8-12 (1-4, 1-4, 4-1, 2-3)
200926 BK Force-Hammarby 13-7 (3-2, 3-2, 3-2, 4-1)
201017 Hammarby-IFK Norrköping 10-10 (3-2, 3-2, 1-4, 3-2)
201024 Hammarby-Värtans IK 15-4 (4-1, 4-1, 3-1, 4-1)


Laget

Kenneth Aspögård
Bo Collinge
Björn Ejderling
Jonas Gimhag
Tobias Hallberg
Nicklas Kihlberg
K-J Mattsson
Mats Nilsson
Peter Sainio
Leif Sjöberg
Robert Wikman


Medlemskort



Bowling, damer


ELITSERIEN

Spader Dam 5 3 2 068-32 8
BK Högland440050-308
B-K Eva, Stockholm431051-297
Hammarby420230-504

BK Merci610552-682

Team X-Calibur BK301223-371
Örgryte IS400426-540

Elitserien

200919 BK Marci-Hammarby 9-11 (4-1, 3-2, 1-4, 1-4)
200926 Hammarby-Spader Dam 2-18 (0-5, 1-4, 0-5, 1-4)
201017 Hammarby-BK Merci 6-14 (2-3, 3-2, 1-4, 0-5)
201025 Hammarby-Örgryte IS 11-9 (1-4, 3-2, 3-2, 4-1)


Laget

Lena Bark
Katrin Fahlström
Caroline Innergård
Frida Johansson
Mia Johansson
Ann-Ki Larsson Carlsson
Rakel Norberg
Lovisa Nylund
Susanne Olsson
Jennie Sjöberg
Tanja Sundström
Anita Wanhainen

Boxning


Hammarbyboxarna Adam Chartoi och Liridon Nuha tog plats i det landslag som tävlade i Bulgarien i februari. Chartoi vann en match i 75-kilosklassen medan Nuha förlorade knappt i 81 kg.


SM

Strandja Memorial Tournament, Bulgarien 2100221-28

75 kg

8-delsfinal: Adam Chartoi, Hammarby-Martin Poptolev, Bulgarien 5-0
Kvartsfinal: Adam Chartoi, Hammarby-Nurkanat Raiys, Kazakstan 2-3

81 kg

8-delsfinal: Liridon Nuha-Bauyrzan Baigonshekov, Kazakstan 2-3


Medlemskort



Fotboll, herrar


Årets silly season bjöd på både spelare in och spelare ut.
  En av de första som försvann var Hjalmar Ekdahl som var utlånad till Sirius från IK Frej och som gjorde en skaplig säsong där. Han hamnade i Djurgården. Senare gick Alexander Kacaniklic till Hajduk Split i Kroatien. Till samma land gick Junior som hamnade i Jiloan Hamads klub HNK Gorica. David Fällman gick till norska Aalesund.
  In kom den isländske mittbacken Jon Gudni Fjoluson som tidigare bland annat spelat i GIF Sundsvall och IFK Norrköping.
  Hammarbys samarbetsförening IK Frej i Täby Kyrkby beslutade på sitt årsmöte att dra sig ur alliansföreningen IK Frej och istället fortsätta på egen hand under Hammarbys vingar. Det första preliminära namnet var Stockhlm Talang FF, ett namn som dock inte godkändes av Stockholms Fotbollsförbund. Det nya namnet blev HTFF HF. Hammarby TFF:s plats i division fyra övertogs av original-Frej.
  Hammarby passade på att bryta en otrevlig vana att spela korpfotboll i derbyna mot AIK då man i cupen vann en rafflande gruppspelsfinal med 3-2.
  I väntan på kvartsfinal mot Trelleborgs FF drabbades Hammarby av ett 20-tal coronafall och matchen fick skjutas upp så länge att en eventuell semifinalmotståndare (Djurgården) och finalmotståndare (Häcken) redan var utsedda.


Svenska Cupen

210220 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-AFC Eskilstuna 4-1 (2-0)
1-0 11 Jeppe Andersen, 2-0 17 Astrit Selmani, 3-0 47 Abbe Khalili, 3-1 67 Alexander Ahl Holmström, 4-1 70 Mads Fenger
Varningar, Hammarby: Abbe Khalili, Simon Sandberg
Domare: Farouk Nehdi/Mikael Hallin, Daniel Yng, Rambod Beigi

210228 (Arena Oskarshamn)
Oskarshamns AIK-Hammarby 0-3 (0-1)
0-1 6 självmål, 0-2 59 Akinkunmi Amoo, 0-3 61 Vladimir Rodic (Astrit Selmani)
Varningar, Oskarshamn: Anton Ekeroth, Anton Agebjörn Hammarby: Mads Fenger, Axel Sjöberg
Domare: Fredrik Hansson/Fredrik Klyver, Pär Leek, Mikael Eriksson

210307 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-AIK 3-2 (1-0)
1-0 18 Akinkunmi Amoo, 1-1 49 Saku Ylätupa, 2-1 56 Vladimir Rodić, 2-2 75 Sebastian Larsson straff, 3-2 82 Gustav Ludwigson
Utv, Hammarby: Richard Magyar (2 gula)
Domare: Mohammed Al-Hakim/Peter Allheim, Daniel Wärnmark, Tess Olofsson

210401 (kvartsfinal, Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Trelleborgs FF 3-2 ef 1-1 (1-0)
1-0 10 Jeppe Andersen, 1-1 87 Petar Petrovic straff, 2-1 93 Gustav Ludwigson, 3-1 99 David Accam, 3-2 110 Dzenis Kozica
Varningar, Hammarby: Jeppe Andersen, Akinkunmi Amoo, Astrit Selmani, David Ousted Trelleborg: Johan Blomberg, Fritiof Björkén, Fredrik Liverstam, Haris Brkic, Mouhammed-Ali Dhaini
Domare: Joakim Östling/Daniel Yng, Per Rehnlund, Enzo Vesprini

210404 (semifinal, Söderstadion/Tele2 Arena)
Djurgårdens IF-Hammarby


Träningsmatcher

210203 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Akropolis IF 3-3 (1-1)
0-1 23 Andrew Stadler (Niclas Lindqvist), 1-1 31 Jusef Erabi (Alexander Kacaniklic), 1-2 53 Andrew Stadler, 2-2 79 Astrit Selmani (Vladimir Rodic), 3-2 (85) Vladimir Rodić (Astrit Selmani), 3-3 86 Oscar Pettersson
Varningar, Hammarby: Alexander Kacaniklic Akropolis: Lamine Nekrouf
Domare: Viktor Wolf

210207 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-IK Brage 2-1 (0-1)
0-1 45 Moses Makasi, 1-1 75 Loue bayere Junior, 2-1 80 Mayckel Lahdo
Domare: Adam Ladebäck/Daniel Wärnmark, Fredrik Hammarström
210211 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-IFK Norrköping 1-1 (1-1)
0-1 33 Jonathan Levi, 1-1 34 Akinkunmi Amoo
Domare: Glenn Nyberg/Magbod Beigi, Andreas Söderkvist


Spelartruppen

Forwards: David Accam (lån, Nashville SC)



Fotboll, damer


Hammarby satte fart direkt efter säsongen att jaga förstärkningar till allsvenskan 2021.
  Två finskor, landslagsspelarna målvakten Anna Tamminen, och backen Eva Nyström från Åland United respektive Umeå IK, skrev på i december. Lite senare kom också Nina Jakobsson från Piteå.
  Det blev inte sämre av att landslagsstjärnan Madelen Janogy, kom in från Piteå. Från samma lag kom även rutinerade Fanny Hjelm Rönnlund, vars morfars kusin var skidlegendaren Assar Rönnlund (avd. värdelöst vetande)
  Det var ett stort drag kring damlaget, trots coronapandemin. Över tusen säsongskort såldes till säsongens matcher på Kanalplan, matcher som supportrarna inte ens var garanterade att få se live.
  Laget gick in i säsongen med ett antal vunna matcher i rad 2020, och fler tränings- och cupsegrar. Det blev 20 innan Eskilstuna blev för svåra. En bränd straff på övertid av Emilia Larsson visade sig vara avgörande för att inte vinna gruppen.
  Hanna Lundkvist togs ut i A-landslaget som spelade två matcher på Malta i februari. Hon fick dock ingen speltid. Detsamma gällde finskorna Anna Tamminen och Eva Nyström som ingick i den finska EM-kvaltruppen mot Cypern.

Allsvenskan




Svenska cupen

210313 (gruppspel, Behrn Arena)
Karlslunds IF Örebro-Hammarby 0-3 (0-0)
0-1 51 Emilia Larsson, 0-2 62 Emilia Larsson, 0-3 71 Emilia Larsson
Varningar, KIF Örebro: Jenna Hellstrom, Carly Wickenheiser
Domare: Pernilla Larsson/Josefine Bastås, Heba Saadieh, Eskil Svedberg

210321 (Tunavallen)
Eskilstuna United-Hammarby 1-0 (0-0)
1-0 74 Loreta Kullashi
Varning, Eskilstuna: Loreta Kullashi
Domare: Lovisa Johansson/Caroline Lindqvist, Moa Wettby, Augin Melki

210327 (Hammarby IP)
Hammarby-Sundsvalls DFF 7-1 (2-0)
1-0 45+1 Nina Jakobsson, 2-0 45+2 Nina Jakobsson, 3-0 69 Emilia Larsson, 4-0 78 Emma Jansson, 5-0 80 Madelen Janogy, 5-1 84 Linnea Strand straff, 6-1 87 Emilia Larsson, 7-1 94 Emilia Larsson
Varning, Hammarby: Anna Tamminen
Domare: Jennifer Björnler/Ida Kellström, Jakob Lejonstad, Marcus Holmberg


Träningsmatcher

210206 (Volkswagen Stockholm Challenge, Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-AIK 2-0 (1-0)
1-0 13 Madelen Janogy (June Pedersen), 2-0 80 Emilia Larsson (Matilda Vinberg)
Domare: Laura Rapp/Emelie Elfstrand, Leonora Heimdahl, Adli Assali

210214 (final, Volkswagen Stockholm Challenge, Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Brommapojkarna 4-1 (2-0)
1-0 16 Madelen Janogy, 2-0 40 Emilia Larsson straff, 3-0 64 självmål, 3-1 72 Tempest-Marie Norlin, 4-1 74 Madelen Janogy
Domare: Laura Rapp/Josefine Bastås, Leonora Heimdahl, Sofie Borck Janeheim

210220 (Hammarby IP)
Hammarby-Älvsjö AIK 7-0 (5-0)
1-0 3 Emilia Larsson, 2-0 10 Matilda Vinberg, 3-0 43 Ellika Holmberg, 4-0 44 Ellen Wangerheim, 5-0 45+1 Emilia Larsson, 6-0 49 Emilia Larsson straff, 7-0 85 June Pedersen
Domare: Sofie Borck Janeheim/Alisa Levälampi, Amanda Nylund Karman

210227 (Hammarby IP)
Hammarby-Kristianstads DFF 3-2 (1-0)
1-0 41 Ellen Wangerheim, 2-0 53 Hanna Folkesson, 3-0 75 Emma Jansson, 3-1 79 Sveindis Jane Jonsdottir, 3-2 90 Jutta Rantala straff
Varningar, Hammarby: Hanna Folkesson, Ellen Gibson
Domare: Laura Rapp/Ayse Bozkurt, Mimmi Damtew

210307 (Gavlevallen)
Piteå-Hammarby 0-2 (0-2)
0-1 14 Ellen Wangerheim, 0-2 31 Ellen Wangerheim
Varningar, Hammarby: Emilia Larsson, Alice Carlsson
Domare: Laura Rapp/Hanna Laajanen, Elsa Wisting

210410 (Hammarby IP)
Hammarby-Uppsala



Friidrott


Grete Ahlberg tog inte bara ytterligare en SM-medalj inne. I början av mars drog hon väg sin slägga så långt i en tävling i Falun att det blev både personligt rekord och klubbrekord. Med 68,91 är hon femma i Sverige genom tiderna.


Inne-SM

Kvinnor


Vikt: 3. Grete Ahlberg, 20,58


Medlemskort



Futsal, herrar


SVENSKA FUTSALLIGAN

Örebro SK 22 15 16128-65 46
Hammarby22151686-7046
IFK Göteborg221435121-7345
IFK Uddevalla221327117-7641
AFC Eskilstuna221147112-11137
Strängnäs FC221129111-123/TD>35
Örebro FC221021078-8232
Borås AIK22868105-9030

Norrköpings FK22621487-10320
Libertà FC22621482-13620
Torslanda IK22521560-11417
Skoftebyns IF2241 1762-10613
Hammarby tappade seriesegern i slutomgången då man torskade hemma mot Borås. Men till slut blev det ändå det andra SM-guldet på raken.
  Slutspelet innehöll flera högdramatiska matcher. I den andra semifinalen sköt IFK Göteborg en frispark i mål i den sista sekunden, ett mål som skulle betytt förlängning. Men då bollen gick direkt i mål dömdes det (efter visst tumult) bort.
  I finalen mot stjärnspäckade Örebro SK hamnade Hammarby i ett 0-2-underläge men lyckades komma tillbaka och kvittera. Därefter tog man ledningen fyra gånger (!) men ÖSK:s Adnan Cirak kvitterade alla gånger, på ungefär samma sätt, varav de två sista kvitteringarna kom på övertid. Bajen vann sen straffsparkstävlingen genom att målvakten Tolga Ayranci fick en av straffarna i ansiktet.


Futsalligan

200927 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Norrköping 3-0 (2-0)
1-0 11.39 självmål (Sebastian Holmqvist), 2-0 16.40 Sebastian Holmqvist, 3-0 21.57 Jonatan Almendra Cifuentes
Domare: Odai Alwani, David Glavonjic, Haris Curovac
Publik: 42

201004 (Gamla Idrottshuset)
Örebro SK-Hammarby 4-0 (3-0)
1-0 0.28 Adnan Cirak, 2-0 2.40 Maicon Tauan Dias Alves, 3-0 16.53 Adnan Cirak, 4-0 39.36 Adnan Cirak straff
Domare: David Glavonjic, Abdelmasih Gergess, Namik Idrizovic
Publik: 50

201007 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Strängnäs 6-4 (3-2)
1-0 1.47 Ljeutrim Makolli, 1-1 7.28 Milkyas Andue, 2-1 9.28 Aus Al Maliki, 3-1 11.29 Mosaddiq Zekria, 3-2 12.00 Milkyas Andue, 4-2 21.27 Ljeutrim Makolli, 4-3 21.46 Edvin Lelic Ahmetovic, 5-3 28.05 Fredrik Arvidsson, 6-3 33.54 Fredrik Arvidsson, 6-4 35.28 Denis Milovanovic
Domare: Namik Idrizovic, August Köpberg, Tomislav Cosic
Publik: 49

201011 (Arena Älvhögsborg)
Skoftebyn-Hammarby 2-3 (1-2)
0-1 4.02 Ljeutrim Makolli, 0-2 12.57 Aus Al Maliki, 1-2 18.50 Sabrija Jasarevic, 1-3 24.03 Sebastian Holmqvist, 2-3 39.54 Viktor Mossberg
Domare: David Glavonjic, Odai Alwani, Roberto Incorvaia
Publik: 32

201018 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Torslanda 7-4 (3-0)
1-0 1.29 Mosaddiq Zekria, 2-0 7.40 Aus Al Maliki, 3-0 15.36 Fredrik Arvidsson, 4-0 30.59 Liridon Makolli, 4-1 32.37 Patrik Falk, 4-2 36.09 Rickard Schöndell, 4-3 36.53 Patrik Falk, 5-3 38.40 Liridon Makolli, 6-3 38.53 Aus Al Maliki, 6-4 39.07 Rickard Schöndell, 7-4 39.54 Aus Al Maliki
Domare: Namik Idrizovic, Tomislav Cosic, Carlos Kaly
Publik: 49

201025 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IFK Göteborg 4-7 (2-5)
0-1 2.39 Emilio Rossi, 1-1 2.59 Aus Al Maliki, 1-2 6.56 Emilio Rossi, 1-3 8.03 Albert Hiseni, 1-4 9.33 Flamur Tahiri straff, 2-4 17.37 Fredrik Arvidsson, 2-5 19.21 Fehim Smajlovic, 2-6 28.57 Haidar Bejan, 3-6 31.41 Modaser Zekiri, 3-7 32.55 Roberto Dos Santos Goncalves, 4-7 33.15 Michael Basberber
Domare: David Glavonjic, Odai Alwani, Kamal Berrahmoune
Publik: 49

201031 (Agnebergshallen)
Uddevalla-Hammarby 3-4 (2-2)
0-1 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-2 5.23 Liridon Makolli, 1-2 12.56 Idris Abdi, 2-2 13.17 självmål, 3-2 24.59 Farhan Yousofi, 3-3 25.25 Ljeutrim Makolli, 3-4 33.52 Mosaddiq Zekria
Domare: Ademir Avdic, Daniel Särén, Peter Johansson
Publik: 50

201113 (Eriksdalshallen)
Hammarby-AFC Eskilstuna 8-4 (0-2)
0-1 10.41 Lukman Murad, 0-2 15.50 Sebastian Nygårds, 1-2 20.26 Alan Arslan, 2-2 21.48 Liridon Makolli, 3-2 25.50 Alan Arslan, 4-2 30.00 Ljeutrim Makolli, 5-2 32.22 Alan Arslan, 5-3 33.22 Donat Gashi, 6-3 35.59 Fredrik Arvidsson, 6-4 36.48 Sebastian Nygårds, 7-4 38.40 Alan Arslan, 8-4 39.52 Modaser Zekria
Domare: David Glavonjic, Odai Alwani, Haris Curovac
Publik: 46

201115 (Boråshallen)
Borås AIK-Hammarby 2-6 (0-4)
0-1 4.55 Ljeutrim Makolli, 0-2 9.59 Ösgür Yasar, 0-3 16.45 Arsalan Ashtari, 0-4 19.16 Arsalan Ashtari, 0-5 27.19 Gabriel Diaz, 0-6 33.14 Josef Rakez 1-6 34.47 Robin Yarsuvat, 2-6 38.45 Alexander Elmström
Domare: Namik Idrizovic, August Köpberg, Teddy Dahlin
Publik: 49

201129 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Uddevalla 3-1 (0-1)
0-1 19.14 Martin Smedberg Dalence, 1-1 34.14 Liridon Makolli, 2-1 37.32 Ljeutrim Makolli, 3-1 39.59 Aus Al Maliki
Domare: Namik Idrizovic, August Köpberg, Tomislav Cosic
Publik: 8

201205 (Lundby Strand)
IFK Göteborg-Hammarby 4-4 (1-3)
1-0 4.43 Emilio Rossi, 1-1 14.21 Ljeutrim Makolli, 1-2 17.23 Ösgür Yasar, 1-3 19.59 Fredrik Arvidsson, 2-3 33.26 Roberto Dos Santos Goncalves, 2-4 34.26 Jonatan Almendra Cifuentes, 3-4 38.39 Flamur Tahiri, 4-4 39.33 Haidar Bejan
Domare: Ademir Avdic, Daniel Särén, Emre Akan

201212 (Stenungsunds Arena)
Libertá FC-Hammarby 3-8 (2-5)
0-1 5.43 Özgür Yasar, 0-2 6.14 Fredrik Notice, 0-3 11.11 Aus Al Maliki, 1-3 12.16 Ardi Thaqi, 2-3 13.24 Gzim Istrefi, 2-4 16.24 Michel Basberger, 2-5 17.19 Alan Arslan, 2-6 23.53 Alan Arslan, 2-7 28.17 Mosaddiq Zekria, 3-7 35.37 Gustav Kjellström, 3-8 39.48 Ljeutrim Makolli
Domare: Joseph Matti, George Jansizian, Oguz Acikgöz

201216 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro FC 3-0 (1-0)
1-0 17.25 Özgür Yasar, 2-0 33.08 Özgür Yasar, 3-0 35.47 Alan Arslan
Domare: David Glavonjic, Haris Curovac, Robert Lindén Säfström
Publik: 22

201220 (Thomashallen)
Strängnäs-Hammarby 4-5 (3-1)
1-0 2.53 Rinor Nushi, 2-0 4.35 Christiane Barahona Montes, 3-0 16.22 Alagi Sosseh, 3-1 17.57 Özgür Yasar, 3-2 20.53 Ljeutrim Makolli, 4-2 21.42 Milkyas Andue, 4-3 27.51 Özgür Yasar, 4-4 37.42 Özgür Yasar, 4-5 39.43 Liridon Makolli
Domare: Haris Curovac, Odai Alwani, Wesam Nabhany

201227 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Libertà FC 3-6 (2-2)
1-0 3.20 Ljeutrim Makolli, 2-0 12.48 Ljeutrim Makolli, 2-1 13.30 Martin Cruz, 2-2 16.21 Imer Beqiri, 2-3 30.37 Angelo Malesic, 3-3 34.05 Elvir Spahovic, 3-4 35.37 Gustav Kjellström, 3-5 37.37 Gustav Kjellström, 3-6 38.44 Martin Cruz
Domare: David Glavonjic, Abdelmasih Gergess, Robin Hägg
Publik: 8

210103 (Stiga Sports Arena)
AFC Eskilstuna-Hammarby 2-5 (1-0)
1-0 18 Carlos Eduardo Oliveira Gomes Dias, 2-0 25 Josef Ibrahim, 2-1 28 Elvir Spahovic, 2-2 31 Gabriel Diaz, 2-3 31 Özgür Yasar, 2-4 39 Peiman Pahlevan Afshari, 2-5 40 Liridon Makolli
Domare: Ademir Avdic, Abdelmasih Gergess, Liridon Hasani

210106 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Örebro SK 2-1 (1-1)
0-1 12.57 Ilhan Pepeljak, 1-1 14.18 Jonatan Almendra Cifuentes, 2-1 33.05 Özgür Yasar
Domare: Cavit Kinali/Joseph Matti, Emanuel Tas
Publik: 8

210110 (Åby Arena)
Norrköping-Hammarby 5-1 (1-1)
1-0 14.56 Johan Roxström, 1-1 17.03 Arsalan Ashtari, 2-1 28.02 Johan Roxström, 3-1 30.23 Kristian Issa, 4-1 37.35 Merdin Kojic, 5-1 37.50 Almin Masic
Domare: Ademir Avdic, Carlos Kaly, Liridon Hasani

210117 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skoftebyn 0-3 (0-3)
0-1 11.41 Kristijan Nikolla, 0-2 17.05 Kristijan Nikolla, 0-3 18.26 Lavdim Azemi
Domare: Carlos Kaly, August Köpberg, Namik Idrizovic

210124 (Gamla Idrottshuset)
Örebro FC-Hammarby 1-3 (1-3)
0-1 3 Alan Arslan, 0-2 17 självmål, 1-2 17 Jonathan Rasch, 1-3 20 Liridon Makolli
Domare: Farid Mosadeghi Moghadam, Joseph Matti, Cavit Kinali
Publik: 8

210206 (Lundby Strand)
Torslanda-Hammarby 3-6 (3-2)
1-0 5.20 Linus Hallin, 1-1 7.30 Modaser Zekria, 2-1 14.45 Hector Quijada Diaz, 2-2 17.08 Fredrik Notice, 3-2 18.02 Linus Hallin, 3-3 22.40 Modaser Zekria, 3-4 30.15 Modaser Zekria straff, 3-5 36.00 Patrick Mallengren, 3-6 37.15 Aus Al Maliki
Domare: Namik Idrizovic, August Köpberg, Carlos Kaly

210213 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Borås 2-7 (1-3)
1-0 0.16 Liridon Makolli, 1-1 11.13 Kasper Blom, 1-2 11.49 Hassan Najafi, 1-3 14.38 självmål, 1-4 24.45 Alexander Elmström, 1-5 27.39 självmål, 2-5 32.46 Gabriel Diaz, 2-6 36.40 Alexander Elmström, 2-7 38.15 Alexander Elmström
Domare: Ademir Avdic, Odai Alwani, Liridon Hasani


Slutspel

210221 (kvartsfinal, Gamla Idrottshuset)
Örebro FC-Hammarby 1-2 (1-1)
1-0 4 Ignatius Malki, 1-1 5 Mosaddiq Zekria, 1-2 34 Alan Arslan
Domare: Cavit Kinali, Joseph Matti, George Jansizian
Publik: 8

210226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro FC 1-1 (0-1)
0-1 8.45 Henrik Lars Rodriguez, 1-1 31.37 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: Daniel Särén, Odai Alwani, David Glavonjic
Publik: 8

210314 (semifinal, Lundby Strand)
IFK Göteborg-Hammarby 2-4 (2-1)
1-0 3.03 Flamur Tahiri, 2-0 12.51 Petrit Zhubi, 2-1 13.00 självmål, 2-2 22.46 Gabriel Diaz, 2-3 29.07 Peiman Pahlevan Afshari, 2-4 30.32 Aus Al Maliki
Domare: Namik Idrizovic, Ademir Avdic, August Köpberg

210320 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IFK Göteborg 0-1 (0-0)
0-1 25.22 Roberto Dos Santos Goncalves
Domare: Haris Curovac, Odai Alwani, Liridon Hasani

210327 (Gamla Idrottshuset)
Örebro SK-Hammarby 9-11 es 6-6 ot 4-4 (2-0)
1-0 4.29 Leonardo Mieli Zanata, 2-0 14.47 Adnan Cirak, 2-1 22.01 Özgür Yasar, 2-2 32.49 självmål, 2-3 36.39 Peiman Pahlevan Afshari, 3-3 36.53 Adnan Cirak, 3-4 39.16 Ljeutrim Makolli, 4-4 39.35 Adnan Cirak, 4-5 43.16 Özgür Yasar, 5-5 44.10 Adnan Cirak, 5-6 45.51 Tolga Ayranci, 6-6 47.33 Adnan Cirak
Straffar: 6-7 Alan Arslan, 7-7 Slaven Novoselac, 7-8 Sebastian Holmquist, 8-8 Hussein Fawaz, 8-9 Mosaddiq Zekria, miss Felipe Fumes, 8-10 Liridon Makolli, 9-10 Maicon Tauan Dias Alves, 9-11 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: Ademir Avdic, George Jansizian, David Glavonjic
Publik: 8


Champions League 2020/21

201124 (Preliminary Round)
FK Vytis, Litauen-Hammarby 3-1 (3-1)
Mål, Hammarby: Ösgür Yasar


Träningsmatcher

200823 (Bro Sporthall)
Bro IK-Hammarby 1-3
Mål, Hammarby: Jonatan Almendra 3

2009??
Dinamo Futsal, Kroatien-Hammarby 6-3

200912
Hammarby-Söder Futsal

210130 (Bosön)
Hammarby-Sverige 3-2
Mål, Hammarby: Arsalan Ashtari 2, Özgur Yasar


Spelartruppen

Målvakter:
27. Tolga Ayranci, 11-0
25. Ehsan Gholami, 1-0
1. Benny Lekström, 12-0
5. Patrick Gaete Ortega, 20-0
Utespelare:
15. Peiman Pahlevan Afshari, 12-1
1. Thomaz Mendes Barata de Almeida, 1-0
13. Alan Arslan, 16-8
4. Fredrik Arvidsson, 14-6
93. Arsalan Ashtari, 9-3
6. Michel Basberber, 20-2
20. Jonatan Almendra Cifuentes, 18-4
2. Gabriel Diaz, 16-3
17. Sebastian ”Basse” Holmqvist, 5-2
10. Liridon Makolli, 21-9
92. Ljeutrim Makolli, 16-12
8. Aus Al Maliki, 18-9
22. Patrick Mallengren, 1-1
17. Sayyed Amin Mossavi, 3-0
14. Fredrik Notice, 12-2
9. Josef Rakez, 9-1
11. Elvir Spahovic, 8-2
7. Özgur Yasar, 14-10
90. 14. Modaser Zekria, 5-5
88. Mosaddiq ”Musse” Zekria, 17-4
Tränare:
Daniel Blanco
Assisterande tränare:
Ethan Arancibia
Mikael Hedlund
Lagledare:
Aylin Wallin
Materialförvaltare:
Anibal Orostica
Sportchef:
Joakim Eriksson



Taha Ali.

Alan Arslan.

Fredrik Arvidsson.

Tolga Ayranci.

Christiane Barahona.

Michel Basberber.

Gabriel Diaz.

Ehsan Gohlomi.

Sebastian Holmqvist.

Benny Lekström.

Liridon Makolli.

Aus Al Maliki.

Patrick Mallengren.

Fredrik Notice.

Josef Rakez.

Elvir Spahovic.

Nicolas Alejandro Vaz.

Stefan Veselinovic.

Dawid Wisniewski.

Özgur Yasar.

Modaser Zekria.

Mosaddiq Zekria.

Daniel Blanco.

Ethan Arancibia.

Joakim Eriksson.

Helene Grude.

Mikael Hedlund.

Nicholas Kirkvaag.

Anibal Orostica.

Ribin Mirza.

Miguel Prats.

Aylin Wallin.




Futsal, damer



Goalball


Medlemskort



Golf


Medlemskort



Handboll, herrar


ALLSVENSKAN

Hammarby 26 23 12818-641 47

HIF Karlskrona261826752-65138
Amo HK261826761-67538
Kungälvs HK261718716-66535

VästeråsIrsta HK2615110730-71931
Skånela IF2613013761-75226
Anderstorps SK2611213793-82224
HK Torslanda Elit2610115687-72821
Vinslövs HK2610115662-72421
Rimbo HK Roslagen269215795-83420
LIF Lindesberg267316694-74217
Tyresö Handboll268117752-81317
Kärra HF267316699-79717

AIK2652 19752-80912
Hammarby Handboll hade en litet annorlunda sponsor i travhästen Global Daredevil, ägd av ett antal Hammarbysupportrar som skänkte 30 procent av vad den 1,5 åriga kusen sprang in. Hästen tränades av Bajensupportern Ulf Stenströmmer.
  I VM i Egypten gjorde det svenska landslag en bragd som tog sig hela vägen till final. Där blev dock Danmark för svåra. Två tidigare Hammarbyspelare tog VM-silver: Fredric Pettersson och Lucas Pellas.


Allsvenskan

200912 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lindesberg 36-21 (18-11)
Mål, Hammarby: Ludvig Lindeberg 7, Martin Dolk 5, Topias Laine 5, Gustav Davidson 5 (3 str), Simon Hjortenbo 4, Andreas Halvarsson 3, Johan Nilsson 3, Max Gugolz 2, Kevin Johansson Eggan, Hendrik Varul Lindesberg: Max Broman 7, Jesper Nilsson 5, Herman Bosson 3, Joel Karlström 2, Karl Zetterlund 2, Martin Boija, Linuz Andersson
Domare: Daniel Berlin/Hampus Sörensen
Publik: 50

200919 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Karlskrona 28-24 (12-9)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 8, Gustav Davidsson 6 (1 str), Ludvig Lindeberg 3, Hendrik Varul 3, Topias Laine 3, Andreas Halvarsson 2, Nicklas Andreasson, Johan Nilsson, Gunnar Pettersson Karlskrona: Karl Jönsson 6, Jesper Sivertsson 4, Viktor Ahlstrand 4, Tobias Nordahl 3, Alfred Olsson 2, Erik Borgenhäll 2, Filip Psajd, Albin Stenberg, Hayder Al Khafadji
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 50

200925 (Solnahallen)
AIK-Hammarby 23-28 (10-11)
Mål, AIK: Simon Axelsson 6, Hampus Jildenbäck 4, Jörgen Vegsund 3, Zlatko Pavicevic 3, Linus Pellas 2, Axel Skoog 2, Victor Bergklint 2, Oskar Nilsson Hammarby: Martin Dolk 7 (1 straff), Gustav Davidsson 6, Kevin Johansson-Eggan 5, Nicklas Andreasson 3, Johan Nilsson 2, Ludvig Lindeberg 2, Topias Laine, Andreas Halvarsson, Hendrik Varul
Domare: Michael Johansson, Markus Winberg
Publik: 49

201003 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Tyresö 35-33 (16-15)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 7, Nicklas Andreasson 5, Topias Laine 4, Martin Dolk 4, Ludvig Lindeberg 4, Andreas Halvarsson 3, Johan Nilsson 3, Hendrik Varul 3, Kevin Johansson-Eggan, Simon Hjortenbo Tyresö: Max Ahlstrand 11, Martin Brandt 6, Alexander Holm 5, Sebastian Fagerdahl 3, Lukas Herwig 3, Fredrik Hellgren 3, Noa Bengtsson, Henrik Lundvall
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 50

201009 (Vikingahallen)
Skånela-Hammarby 25-31 (12-14)
Mål, Skånela: Ola Pewik 6, Robert Ladan 6, Gustav Näslund 3, Erik Östling 2, Marcus Lennernäs 2, Simon Nyberg 2, Yosef Rahali, Isak Nielsen, Marcus Nilsson, Anton Selander Hammarby: Andreas Halvarsson 8, Gustav Davidsson 5 (2 str), Topias Laine 4, Martin Dolk 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Gunnar Pettersson 2, Johan Nilsson 2, Ludvig Lindeberg 2, Hendrik Varul 2, Nicklas Andreasson
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 50

201017 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Torslanda 29-25 (13-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 12 (6 str), Martin Dolk 6, Andreas Halvarsson 3, Topias Laine 2, Kevin Johansson-Eggan 2, Ludvig Lindeberg 2, Nicklas Andreasson, Johan Nilsson Torslanda: Gunnar Bodin 6, Joseph Helgesson 5, Edvin Gustavsson 5, Hampus Dahlqvist 3, Hugo Stuivers 2, Alexander Henriksson 2, Marcus Färnskog, Calle Hellgren
Domare: Daniel Berlin, Hampus Sörensen
Publik: 50

201024 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Anderstorp 41-24 (24-11)
Mål, Hammarby: Ludvig Lindeberg 9, Anders Wik-Rydberg 7, Johan Nilsson 7, Robin Sanderhem 5 (3 str), Hendrik Varul 4, Kevin Johansson-Eggan 2, Topias Laine 2, Martin Dolk 2, Gustav Davidsson, Gunnar Pettersson, Max Gugolz Anderstorp: Hannes Rybo 7, Filip Ottosson 4, Johan Molander 3, Charlie Aronsson 2, Hampus Hoglund 2, Anton Moberg 2, Simon Matthijs, Alexander Ryd, Filip Linde, Anton Nilsson
Domare: Hans Lejon, Andrej Smailagic
Publik: 50

201102 (Västerås Arena)
VästeråsIrsta-Hammarby 27-30 (14-15)
Mål, Västerås: Anton Lindblom 7, Marcus Pedersen 5, Ferdinand Beckius 4, Linus Eriksson 4, Daniel Wolf 4, Olle Röken, Ludwig Isegren, Daniel Zachrisson Hammarby: Gustav Davidsson 10 (3 str), Martin Dolk 6, Simon Hjortenbo 4, Hendrik Varul 3, Topias Laine 2, Gunnar Pettersson 2, Max Gugolz 2, Andreas Halvarsson
Domare: Daniel Berlin, Hampus Sörensen Publik: 219

201113 (Sparbankshallen, Rimbo)
Rimbo-Hammarby 37-34 (17-16)
Mål, Rimbo: Nicklas Jading 8, Endrit Abdullahi 7, Robin Devall 6, Lynx Beverskog 5, Sasha Milovanovic 3, David Källemyr 3, Ken Tollbring 2, Jonas Westerberg 2, Kevin Isberg Hammarby: Gustav Davidsson 12 (1 str), Martin Dolk 6 (1 str), Kevin Johansson-Eggan 4, Max Gugolz 3, Andreas Halvarsson 2, Ludvig Lindeberg 2, Anders Wik-Rydberg 2, Topias Laine, Simon Hjortenbo, Alexander Holmberg
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 50

201212 (Kristianstad Arena)
Vinslöv-Hammarby 18-38 (6-20)
Mål, Vinslöv: Hampus Henningsson 6, Elias Holmström 2, Christian Cosmo 2, Linus Eriksson Lilja 2, Hugo Svensson 2, Wiktor Rundqvist, Adrian Hesslekrans, Ludwig Rosenberg Hammarby: Gustav Davidsson 7 (1 str), Simon Hjortenbo 5, Robin Sanderhem 4, Andreas Halvarsson 4, Topias Laine 4, Ludvig Lindeberg 4, Hendrik Varul 4, Johan Nilsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Max Gugolz
Domare: Fredrik Johansson, Oliver Qvist
Publik: 1

201216 (Amokabelhallen)
Amo-Hammarby 24-24 (12-15)
Mål, Amo: Mathias Mark Pedersen 10, Erik Sääf 6, Oliver Olsson 3, Philip Otterberg 2, Patrik Sandberg, Evon Mohlin, Johan Jonsson Hammarby: Gustav Davidsson 5 (2), Andreas Halvarsson 5, Simon Hjortenbo 4, Robin Sanderhem 4, Hendrik Varul 2, Kevin Johansson-Eggan, Johan Nilsson, Max Gugolz
Domare: Sebastian Buck, Kenneth Cardell
Publik: 1

201219 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kärra 33-22 (14-10)
Mål, Hammarby: Ludvig Lindeberg 8, Gustav Davidsson 8 (5 str), Johan Nilsson 3, Anders Wik-Rydberg 3, Andreas Halvarsson 3, Topias Laine 2 (1 str), Gunnar Pettersson 2, Simon Hjortenbo 2, Max Gugolz, Hendrik Varul Kärra: Tobias Jademan 5, Leonard Gegaj 5, Victor Höghielm 4, Isak Boström 3, Simon Torbjörnsson 2, Daniel Strandberg, Elias Azar, Daniel Ahlqvist
Domare: Daniel Berlin, Hampus Sörensen
Publik: 1

201226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Rimbo 33-26 (18-15)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 9 (2 str), Hendrik Varul 7, Anders Wik-Rydberg 5, Kevin Johansson-Eggan 4, Andreas Halvarsson 2, Gunnar Pettersson 2, Johan Nilsson 2, Robin Sanderhem 2 Rimbo: David Källemyr 7, Ken Tollbring 4, Robin Devall 4, Endrit Abdullahi 4, Lynx Beverskog 3, Nicklas Jadin 2, Jonas Westerberg, Leo Elvermark
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 1

210103 (Mimershallen)
Kungälv-Hammarby 24-30 (13-14)
Mål, Kungälv: Jesper Filén 6, Andreas Franz 5, Adam Jöhnsson 4, Sebastian Wiik 3, Alexander Regen 2, Andreas Skoglund 2, Daniel Wester, Henrik Weglin Hammarby: Ludvig Lindeberg 6, Simon Hjortenbo 6, Johan Nilsson 5, Anders Wik- Rydberg 5, Gustav Davidsson 4 (1 str), Kevin Johansson-Eggan 2, Hendrik Varul, Gunnar Pettersson
Domare: Oliver Quist, Jonas Åström
Publik: 1

210116 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Amo 30-24 (13-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 12 (5 str), Andreas Halvarsson 5, Johan Nilsson 4, Kevin Johansson-Eggan 2, Simon Hjortenbo 2, Anders Wik-Rydberg 2, Hendrik Varul 2, Gunnar Pettersson Amo: Kasper Jansson 5, Oliver Olsson 4, Erik Sääf 4, Mathias Mark Pedersen 3, Filip Pettersson 3, Philip Otterberg 2, Theodor Claesson 2, Oliver Löfwenius
Domare: Sebastian Buck, Kenneth Cardell
Publik: 1

210120 (Eriksdalshallen)
Hammarby-VästeråsIrsta 26-23 (13-11)
Mål, Hammarby: Anders Wik-Rydberg 6, Gustav Davidsson 6 (3 str), Kevin Johansson-Eggan 4, Johan Nilsson 4, Andreas Halvarsson 3, Gunnar Pettersson, Simon Hjortenbo, Robin Sanderhem VästeråsIrsta: Daniel Wolf 6, Axel Ring 3, Linus Eriksson 3, Daniel Zachrisson 3, Anton Lindblom 2, William Hermansson 2, Jonathen Wallgren 2, Olle Röken, Thim Ahlin
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 1

210130 (Anderstorps Sporthall)
Anderstorp-Hammarby 29-30 (14-12)
Mål, Anderstorp: Anton Nilsson 9, Hannes Rybo 6, Filip Ottosson 4, Niclas Närenborn 3, Charlie Aronsson 2, Albin Nilsson 2, Filip Linde 2, Hampus Hoglund Hammarby: Gustav Davidsson 12, Kevin Johansson-Eggan 8, Topias Laine 3, Anders Rydberg 2, Hendrik Varul 2, Andreas Halvarsson, Simon Hjortenbo, Ludvig Lindeberg
Domare: Johan och Martin Gomér
Publik: 1

210213 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skånela 28-27 (13-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 9 (6 str), Johan Nilsson 6, Ludvig Lindeberg 5, Simon Hjortenbo 3, Robin Sanderhem 2, Max Gugolz 2, Andreas Halvarsson Skånela: Ola Pewik 7, Robert Ladan 5, Yosef Rahali 4, Gustav Näslund 3, Erik Östling 2, Mattias Friström 2, Martin Blomqvist 2, Oscar Frank, Simon Nyberg
Domare: Daniel Berlin, Hampus Sörensen

210217 (Torslanda Sporthall)
Torslanda-Hammarby 28-23 (15-7)
Mål, Torslanda: Hampus Dahlqvist 6, Hugo Stuivers 6, Joseph Helgesson 4, Hugo Johansson 4, Nikola Stojcevski 3, Gunnar Bodin 3, Jonas Klahammar Hammarby: Johan Nilsson 4, Gustav Davidsson 4 (2 str), Anders Wik-Rydberg 3, Andreas Halvarsson 3, Hendrik Varul 3, Robin Sanderhem 2, Nicklas Andreasson 2, Ludvig Lindeberg, Kevin Johansson-Eggan
Domare: Glenn Korsar, Jonas Torman
Publik: 1

210220 (Tyresöhallen)
Tyresö-Hammarby 24-29 (13-11)
Mål, Tyresö: Jesper Johansson 7, Alexander Holm 5, Fredrik Hellgren 4, Sebastian Fagerdahl 3, Martin Brandt 2, Douglas Otterström, Lukas Herwig, David Christiansson Hammarby: Andreas Halvarsson 7, Johan Nilsson 5, Gustav Davidsson 5 (2 str), Kevin Johansson Eggan 3, Gunnar Pettersson 3, Max Gugolz 2, Hendrik Varul 2, Robin Sanderhem 2
Domare: Magnus Bergman, Charlie Yvander
Publik: 1

210224 (Eriksdalshallen)
Hammarby-AIK 33-22 (16-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 9, Johan Nilsson 7, Andreas Halvarsson 3, Ludvig Lindeberg 3, Anders Rydberg 3, Nicklas Andreasson 2, Robin Sanderhem 2, Max Gugolz 2, Kevin Johansson-Eggan, Hendrik Varul AIK: Simon Axelsson 5, Zlatko Pavicevic 5, Miguel Mbumba 3, Karl Lindbom 2, Kenan Bektesevic, Linus Pellas, Oskar Nilsson, Axel Skoog, Henrik Smedby, Ludde Nyström, Victor Bergklint
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 1

210305 (Lindesberg Arena)
Lindesberg-Hammarby 20-26 (12-10)
Mål, Lindesberg: Algot Hane 4, Fatlum Ahmeti 3, Max Broman 2, Axel Magnusson 2, Fabian Lindholm 2, Gustaf Ekström 2, Joakim Bååk 2, Asso Eliassi Sarzali, Joel Karlström, Karl Zetterlund Hammarby: Gustav Davidsson 8 (5 str), Topias Laine 5, Kevin Johansson-Eggan 4, Gunnar Pettersson 2, Andreas Halvarsson 2, Anders Wik-Rydberg 2, Hendrik Varul, Martin Dolk
Domare: Sebastian Buck, Kenneth Cardell

210309 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Vinslöv 39-29 (20-9)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 11 (3 str), Martin Dolk 6, Kevin Johansson-Eggan 4, Anders Wik-Rydberg 4, Nicklas Andreasson 3, Johan Nilsson 3, Ludvig Lindeberg 3, Gunnar Pettersson 2, Andreas Halvarsson, Topias Laine, Hendrik Varul Vinslöv: Elias Holmström 10, Ludwig Rosenberg 5, Hugo Svensson 5, Christian Cosmo 3, Linus Eriksson Lilja 3, Emil Karlsson 2, Wiktor Rundqvist
Domare: Daniel Berlin, Hampus Sörensen
Publik: 1

210312 (Brinova Arena)
Karlskrona-Hammarby 24-32 (13-14)
Mål, Karlskrona: Anton Persson 5, Tobias Nordahl 5, Jesper Sivertsson 3, Linus Andersson 3, Karl Malmström 3, Uros Tomic 2, Gustav Jönne 2, Alfred Olsson Hammarby: Johan Nilsson 8, Kevin Johansson-Eggan 7, Andreas Halvarsson 6, Martin Dolk 6 (2 str), Anders Wik-Rydberg 2, Gustav Davidsson 2 (1 str), Nicklas Andreasson
Domare: Niclas Widell, Jonas Åström
Publik: 1

210317 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kungälv 39-12 (21-5)
Mål, Hammarby: Ludvig Lindeberg 12 (1 str), Johan Nilsson 5, Gunnar Pettersson 4 (1 str), Andreas Halvarsson 4, Tobias Laine 3, Anders Wik-Rydberg 3, Robin Sanderhem 3, Nicklas Andreasson 2, Kevin Johansson-Eggan, Gustav Davidsson, Hendrik Varul Kungälv: Walter Elonsson 3, Lukas Larsson 3, Birk Larsson 2, Rasmus Källerfelt, Marko Kolar, Viggo Vahnström, Elias Simonsson
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 1

210319 (Lillekärrshallen)
Kärra-Hammarby 26-33 (14-13)
Mål, Kärra: Isak Boström 7, Leonard Gegaj 6, Tobias Jademan 3, Marcus Grüner 3, Joel Järlfors 2, Victor Höghielm, Marcus Aggenfjord, Simon Torbjörnsson, Isak Karlsson, Olle Gustafsson Hammarby: Gustav Davidsson 5 (3 str), Andreas Halvarsson 4, Topias Laine 4, Nicklas Andreasson 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Johan Nilsson 3, Ludvig Lindeberg 3, Simon Hjortenbo 2, Hendrik Varul 2, Gunnar Pettersson, Anders Wik-Rydberg, Max Gugolz
Domare: Glenn Korsar, Jonas Torman
Publik: 1


Träningsmatcher

200821 IK Sävehof-Hammarby 30-34 (18-18) (träningsturnering, Brinova Arena, Karlskrona)
200822 HIF Karlskrona-Hammarby 27-29 (13-9)
200823 Hammarby-Amo Handboll 29-29 (12-15)
200828 Tyresö Handboll-Hammarby 26-32 (12-17) (träningsturnering, Slottshallen, Tyresö)
200829 Hammarby-LIF Lindesberg 33-22 (16-6)
200830 Hammarby-AIK 28-22 (14-13)
200905 Hammarby-Eskilstuna Guif 32-31 (15-17)


USM

Pojkar 18

200919-20 (steg 1)
Hammarby-Strands IF 38-13
Hammarby-Borlänge 27-21

Pojkar 16

200926-27 (steg 1)
Hammarby-HK eRPing 26-25
Hammarby-Rimbo HK Roslagen 26-19
Hammarby-Tyresö Handboll 21-18

Pojkar 14

201010-11 (steg 1)
Hammarby-Brännans HF 2 33-4
Hammarby-Strands IF 18-24
Hammarby-Lidingö SK 15-29


Spelartruppen

Målvakter:
1. Linus Bergh, 20 år
16. Alexander Holmberg, 25 år
Utespelare:
9. Nicklas Andreasson, 27 år
25. Gustav Davidsson, 21 år
11. Martin Dolk, 30 år
20. Max Gugolz, 20 år
5. Andreas Halvarsson, 26 år
14. Simon Hjortenbo, 22 år
3. Kevin Johansson-Eggan, 26 år
8. Topias Laine, 24 år
17. Ludvig Lindeberg, 21 år
15. Johan Nilsson, 28 år
19. Fred Olsson, 20 år
13. Gunnar Pettersson, 29 år
21. Anders Rydberg, 29 år
30. Robin Sanderhem
66. Hendrik Varul, 25 år
Tränare:
Patrik Fahlgren
Sportchef:
Kalle Matsson
Lagledare:
Mats Adolfsson
Sjukgymnast:
Anne Hopfgarten
Materialförvaltare:
Lasse Bjerén


Medlemskort



Handboll, damer


DIVISION 3 ÖSTSVENSKA SÖDRA

Skogås HK 5 5 0 0148-94 10

IFK Tumba5410114-809

Westermalms IF541096-809
Sannadals SK5302117-966
Haninge HK521286-875
Visby IF Gute420283-804
Hammarby5203120-1194
Norrtulls SK411274-763
Årstaiternas HK410390-992

Vallentuna HK510469-962
Sportsgear DHK510475-10442
Täby HBK400454-1150

15 september: Premiär mot Tumba. Bild från handbollens hemsida.
Damernas handbollssäsong blev bara fem matcher lång. I slutet av februari beslutade Svenska Handbollsförbundet att stoppa allt seriespel från division 1 och nedåt.


Division 3 Östsvenska Södra

200915 (Tumba Idrottshus)
IFK Tumba-Hammarby 22-17 (13-5)
Tumba: Emma Paulsson 5, Jasmine Willemsen 5, Sara Almgren 3, Filippa Hamberg 3, Elsa Almér 2, Rebecka Utterström 2, Emma Holmberg 2 Hammarby: Irma Åkesson 5, Alva Alm-Pettersson 4, Stephanie Johansson 3, Julia Thorberg 3, Elsa Bergstrand, Ellie Kågefors
Domare: Tord Saland, Roger Göransson

200927 (Hjorthagshallen)
Norrtull-Hammarby 23-20 (9-11)
Mål, Norrtull: Hedda Kinder 5, Maja Fyr 5, Aleksandra De Jong 4, Tove Granestrand 3, Emma Hermansson 2, Johanna Frisk 2, Ebba Lundgren 2 Hammarby: Stephanie Johansson 7, Alva Alm-Pettersson 6, Isa Lindblom 2, Alexandra Palm 2, Elisa Freedman, Elsa Bergstrand
Domare: Tord Sarlen, Ulf Sundberg
Publik: 49

201011 (Telefonplanshallen)
Hammarby-Täby 34-27 (17-11)
Mål, Hammarby: Julia Thorberg 7, Irma Åkesson 5, Stephanie Johansson 5, Elina Rådström 4, Alva Alm-Pettersson 4, Alexandra Palm 3, Elsa Bergstrand 2, Ida Lindblom 2, Elisa Freedman, Elvira Boström Täby: Ellinor Ekvall 9, Amanda Magnusson 5, Alida Nyström 3, Tilda Ditzinger 3, Danira Honic 2, Saga Johansson 2, Sofia Askstedt, Miriam Andersson, Sandra Sjögren
Domare: Torgny Lidman, Ulf Sundberg
Publik: 34

201017 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Årstaiterna 33-23 (19-12)
Mål, Hammarby: Irma Åkesson 10, Stephanie Johansson 6, Alva Alm-Pettersson 5, Julia Thorberg 5, Elsa Bergstrand 2, Alexandra Palm 2, Elvira Boström, Ida Lindblom, Lovisa Herber Årstaiterna: Ellen Richert 7, Jenny Karlsson 5, Josefine Grandin 4, Anna Campbell-Westlind 2, Sara Samuelsson 2, Therese Björkström, Maria Billberg, Lisa Holmgren
Domare: Kennth Elfgren, Linea Lind
Publik: 27

201025 (Skanstullshallen)
Hammarby-Visby Gute 16-24 (7-16)
Mål, Hammarby: Alva Alm-Pettersson 6, Elisa Freedman 2, Stephanie Johansson 2, Julia Thorberg 2, Ellie Kågefors 2, Elsa Bergstrand, Lovisa Herberg Visby: Lisa Furtenbach 10, Marie Pfeiffer 4, Ida Johansson 3, Fidelia Karnéus 3, Florence Karnéus 2, Emma Forsberg 2
Domare: Henrietta Berg, Erik Lundkvist
Publik: 16


USM

Flickor 18

Hammarby-Gustavsbergs IF HK 23-19
Hammarby-VästeråsIrsta HF 8-26

Flickor 18

201017-18 (steg 1)
Hammarby-Spånga HK 15-21
Hammarby-Partille IF 33-16
Hammarby-Ramunder HK 41-13

Flickor 14

Hammarby-Gökstens BK 2 26-6
Hammarby-Tyresö Handboll 2 22-8
Hammarby-Djurgårdshof IK 30-8


Spelartruppen

Målvakter:
35. Lina Håkansson, 22 år
Utespelare:
10. Alva Alm-Pettersson, 18 år
6. Elsa Bergstrand, 17 år
11. Elvira Boström, 18 år
2. Elisa Freedman, 17 år
34. Lovisa Herber, 17 år
15. Stephanie Johansson, 18 år
27. Moa Karlsson, 29 år
20. Ellie Kågefors, 18 år
22. Ida Lindblom, 17 år
26. Alexandra Palm, 17 år
5. Elina Rådström, 18 år
17. Julia Thorberg, 18 år
9. Irma Åkesson, 18 år
Tränare:
Rickard Lönn
Lagledare:
Inger Häggqvist



Innebandy, herrar


DIVISION 1 ÖSTRA SVEALAND

Björklinge BK 4 3 0 121-21 9
Rotebro IS421117-168

Vallentuna IBK412124-247
Älvsjö AIK320122-116
Värmdö IF420216-116
IBK Uppsala Teknologer320115-136
Järfälla IBK412120-206
Rosersbergs IK420214-206

Hammarby412117-215
Tyresö Trollbäcken IBK411224-244

Balrog Botkyrka IK402218-223
Farsta IBK410317-223

9 oktober: Hammarby vann över Rosersberg. Markus Holst och Johan Schantz. Bild från innebandys facebook.
Liksom i handbollen beslutade innebandyförbundet att avsluta säsongen i förtid för både herrar och damer i division 1, utan några upp- och nedflyttningar.


Divsion 1 Östra Svealand

200926 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Uppsala Teknologer 3-7 (1-3, 2-2, 0-2)
Mål, Hammarby: Viktor Rodén 2, självmål Uppsala: Markus Nordlindh 3, Felix Nilsson 2, Magnus Sjödin 2
Domare: Alexander Sommensjö, Daniel Wahlström

201002 (Hammarbackens Sporthall)
Vallentuna-Hammarby 6-5 ef (1-4, 2-0, 2-1, 1-0)
Mål, Vallentuna: Joakim Ekerberg 2, Fredrik Nyholm, Jesper Nyholm, Ronnie Forsman, Jonathan Schrenckh Hammarby: Mattias Khan 2, Johan Schantz, Viktor Rodén, Lukas Örtengren
Domare: Elis Erbing, Shari Tingman
Publik: 7

201009 (Rosersbergshallen)
Rosersberg-Hammarby 2-4 (0-3, 2-0, 0-1)
Mål, Rosersberg: Oscar Ekfeldt, Daniel Eklund Hammarby: Viktor Rodén 3, Alexander Fastberg
Domare: Elis Erbing, Shari Tingman
Publik: 50

201024 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Rotebro 5-6 ef (2-0, 1-3, 2-2, 0-1)
Mål, Hammarby: Jakob Cedervall 2, Viktor Rodén 2, Mattias Khan Rotebro: Simon Fungdal 2, Erik Bengtsson, Daniel Vikman, Jesper Johansson, Andreas Lagerblad
Domare: Robert Forslind Lovrencic, Johnny Lindberg
Publik: 50


DM

200829-30 (gruppspel)
Hammarby B-Vaxholms IBF 3-2
Danderyds SK-Hammarby B 4-1
Värmdö IF B-Hammarby B 0-5


Junior-DM

200829-30 (gruppspel)
Ekerö IK-Hammarby 7-4
Hammarby-Vendelsö IK 4-3
Hammarby-Djurgårdens IF 1-2


Spelartruppen

Målvakter:
71. Christian Eddeborn
69. John Koski
1. Jesper Telin
Backar:
26. Jacob Cedervall
68. Alexander Fastberg
20. Pontus Fors
80. Marcus Holst
22. Markus Johansson
30. Johan Schantz
8. Lukas Örtengren
Forwards:
10. Gustav Arbell
95. Carl Brorsson
11. Oscar Hallström
4. John Karlsson
60. Mattias Khan
9. Viktor Rodén
6. Joel Sund
Centrar:
19. Marcus Attebrant
98. Filip Hagman
16. Daniel Thelander
Övriga:
66. Rasmus Andersson
Tränare:
Dan Berg
Ass tränare:
Birger Franzén
Magnus Wallner
Materialförvaltare:
Jens-Peter Andersson
Lagledare:
Gabriel Isoz
Sjukvårdare:
Sofia Brorsson


Medlemskort



Innebandy, damer


ALLSVENSKAN ÖSTRA

Storvreta IBK 5 5 0 029-15 15
Hammarby540139-1412

Telge SIBK531127-1710
Åkersberga IBF531124-1610
Tyresö Trollbäcken IBK530235-209
Älvsjö AIK530230-189

Bele Barkarby IF521218-218

Alunda IBF521218-207
KAIS Mora510419-263
IK Sirius510413-383
IBF Borlänge510411-433
Huddinge IBS50059-240

3 oktober: Malin Söderberg firar ett mål mot Sirius tillsammans med lagkompisar. Bild från innebandyns facebook.
Efter att Hammarby hade vunnit fyra av de fem inledande matcherna, bröts seriespelet och kom aldrig mer igång på grund av coronapandemin. Samtliga lag behöll sin serietillhörighet.


Allsvenskan Östra

200926 (Åkersberga Sporthall)
Åkersberga-Hammarby 5-7 (2-3, 1-2, 2-2)
Mål, Åkersberga: Mina Lyth, Melinda Berggren, Sanna Ulvhag, Hanna Nordstrand, Isabel Balzano Hammarby: Moa Delshammar 2, Julia Ravelius 2, Tuva Henriksson, Ida Petrén-Lantz, Lisa Dahl
Domare: Hampus Viking, Simon Holm Schlemowitz

201003 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Sirius 12-2 (4-1, 4-1, 4-0)
Mål, Hammarby: Julia Ravelius 5, Moa Delshammar 2, Saga Emtell 2, Tuva Henriksson, Ida Petrén-Lantz, Jenniefer Cedervall Sirius: Frida Wennberg, Emma Åsberg
Domare: Andreas Bengtsson, Arash Sohrevardi

201011 (Maserhallen)
IBF Borlänge-Hammarby 0-12 (0-3, 0-6, 0-3)
Mål: Ida Petrén-Lantz 3, Malin Söderberg 2, Moa Delshammar 2, Sara Ryman 2, Julia Ravelius, Saga Emtell, Alexandra Vänskä
Domare: Daniel Larsson, Amir Zilic
Publik: 50

201017 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Storvreta 4-5 (1-1, 2-1, 1-3)
Mål, Hammarby: Moa Delshammar 3, Ida Petrén-Lantz Storvreta: Viktoria Hübinette 2, Frida Bäfve, Anna Wijk, Amanda Skyltbäck
Domare: Richard Himberg, Daniel Pettersson
Publik: 50

201025 (Idre Fjäll Arena)
KAIS Mora-Hammarby 2-4 (0-0, 1-3, 1-1)
Mål, KAIS: Therése Karlsson, Wilma Holmberg Hammarby: Julia Ravelius 2, Moa Delshammar, Malin Söderberg
Domare: Jörgen Andersson, Amir Zilic


Träningsmatch

200916 Nykvarns IBF-Hammarby 4-6 (Björkestahallen)


Junior-DM

200829-30 (gruppspel)
Hammarby-Värmdö IF 1-3
Hammarby-Hässelby SK IBK 3-1
Tyresö Trollbäcken IBK-Hammarby 3-1

Hammarby-Bele Barkarby (kvartsfinal)


Spelartruppen

Målvakter:
91. Anna Jansmarker
90. Klara Norberg
Backar:
94. Jenniefer Cedervall
28. Angelica Gustafsson
18. Tyra Müller-Nord
20. Felicia Nilsson
12. Sara Ryman
3. Disa Sewerin
99. Frida Sundh
72. Malin Söderberg
19. Ida Torbjörner
13. Alexandra Vänskä
Forwards:
14. Lisa Dahl
17. Tuva Henriksson
16. Caroline Jönsson
22. Ida Petrén-Lantz
21. Julia Ravelius
Centrar:
15. Moa Delshammar
9. Saga Emtell
32. Felicia Envall
Tränare:
Dennis Elgholm Grönroos
Ass tränare:
Niclas Borg
Björn Larsson Svante Nilsson
Lagledare:
Lena Riddervold



Ishockey, herrar


HOCKEYETTAN ÖSTRA

Huddinge IK 22 18 1/03115-50 56
Enköpings SK22151/2480-6349
Visby/Roma HK22132/1667-5344
Hudiksvalls HC22121/3683-5041
Hanvikens SK22111/2875-7437

Strömsbro IF22102/1994-8135
Vallentuna BK2292/11081-8032
Nyköpings SK2271/11353-7324
Sollentuna HC2271/01453-7523
Wings HC Arlanda2261/21356-8322
Segeltorps IF2270/11471-10222
Hammarby2222/1 1749-9311

HOCKEYETTAN ÖSTRA VÅR

Vallentuna Hockey (5p)18113/0477-4444

Strömsbro (6p)1874/3464-5238
Nyköpings SK (4p)1881/4550-5434

Wings HC Arlanda (2p)1880/3746-5629
Segeltorps IF (1p)1871/01058-6324
Sollentuna HC (3p)1843/11049-6122
Hammarby1842/3946-6019

KVALSERIEN TILL ÖSTRA HOCKEYETTAN

Wings HC Arlanda650/0118-815
Segeltorps IF631/1115-1312

Sollentuna HC620/0420-206
Hammarby601/1411-233
18 september: Hammarby vann andra matchen i rad.
En supporterkampanj startade på försäsongen för att värva spelare till laget.
  Det var Bajen Fans, Bara Bajare och Bamsingarna som slog sig ihop och samlade ihop ca 33 000 per spelare. Den första spelaren som värvades in var Pontus Okerblad, som återkom till Hammarby efter sex år med spel i bland annat USA och Kumla HC. Spelare nummer två var Wincent Blomdahl, senast i Lindlöven.
  I februari byttes tränarparet Algeman/Jansson ut mot Stefan Gustafsson och Jonas Fredmark.


HockeyEttan Östra

201003 (SDC-hallen)
Hammarby-Wings 3-4 (0-0, 1-2, 2-2)
Mål, Hammarby: Joakim Albertsson 2, Daniel Liiv Wings: Tim Friberg, Rasmus Hedin, Sebastian Lindström, Oliver Ödman-Hadzinkolic
Utv, Hammarby: Pontus Okerblad, Simon Pousette, Wincent Blomdahl Wings: Oscar Andrén, Rasmus Hedin
Skott: 26-32 (6-10, 6-15, 14-7)
Domare: Fredrik Stenerfelt/Axel Andrup, Gustaf Löfberg
Publik: 38

201009 (SDC-hallen)
Hammarby-Nyköping 3-6 (1-2, 1-2, 1-2)
Mål, Hammarby: Niclas Rosenberg, Emil Mäki, Daniel Liv Nyköping: John Moberg 2, David Ojamäe 2, Viktor Johansson, Daniel Bergqvist
Utv, Hammarby: Pontus Okerblad Westin 4, Simon Pousette 4, Niclas Rosenberg, Robin Kokkonen, Gabriel Olsson, Andreas Andersson Nyköping: David Ojamäe, Viktor Johansson, Daniel Bergqvist
Skott: 24-30 (12-8, 7-16, 5-6)
Domare: Alex Eriksson/Jacob Good, Axel Andrup
Publik: 50

201011 (Glysishallen)
Hudiksvall-Hammarby 10-2 (1-0, 3-1, 6-1)
Mål, Hudiksvall: Henrik Marklund 2, Emil Lindblom 2, Christoffer Jansson, Linus Hedman, Adam Byström Johansson, Jesper Wiberg, Christian Lindberg, Hugo Enock Hammarby: Joonas Ruotsaari, Tim Henriksson
Utv, Hudiksvall: Algot Landin, Marcus Sirén, Marcus Linderborg, Linus Hedman Hammarby: Wincent Blomdahl 4, Tim Henriksson, Robin Kokkonen, William Brännmark, Gabriel Olsson
Skott: 43-21 (12-4, 14-6, 17-11)
Domare: Petter Norman/Anton Appelgren, Oliver Sjöberg
Publik: 50

201014 (SDC-hallen)
Hammarby-Enköping 3-5 (0-1, 2-4, 1-0)
Mål, Hammarby: Joakim Albertsson, Joonas Ruotsaari, Gabriel Olsson Enköping: Wilmer Lindblad 2, Gustav Lindberg, Robin Nilsson, Alexander Starck
Utv, Hammarby: Robin Kokkonen 6, Emil Mäki 4, Daniel Liiv 4, Andreas Andersson 4, Pontus Okerblad Westin, TIm Henriksson, Joonas Ruotsaari, William Brännmark, Gabriel Olsson Enköping: Fredrik Lundin 12, Edvin Johansson 4, Ludvig Wallin 4, Alexander Starck 4, William Kaijser, Daniel Andersson, Tobias Smids, Elias Lindskog
Skott: 26-27 (10-7, 9-14, 7-6)
Domare: Alex Eriksson/Oskar Zacharoff, Calle Alfredsson
Publik: 50

201018 (Björkängshallen)
Huddinge-Hammarby 4-2 (1-0, 1-2, 2-0)
Mål, Huddinge: Christian Blomqvist 2, Bjorn Jonasson, Rasmus Dahlberg-Karlsson Hammarby: Joonas Ruotsaari, Daniel Liiv
Utv, Huddinge: Björn Jonasson, Martin Liljekvist, Robin Liljekvist Hammarby: William Brännmark 4, Emil Andersson, Simon Pousette, Gabriel Olsson
Skott: 41-24 (18-7, 14-8, 9-9)
Domare: Fredrik Stenerfelt/Christoffer Claar, Jimmy Hellström
Publik: 50

201021 (SDC-hallen)
Hammarby-Strömsbro 5-4 ef (0-1, 2-2, 2-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Joakim Albertsson 2, Marton Papa, Gabriel Olsson, Casper Siösteen Strömsbro: Erik Broman 2, Johan Eriksson 2
Utv, Hammarby: Joonas Ruotsaari 25, Simon Pousette 4, Lukas Aaw, Joakim Albertsson, Johan Uhlin Strömsbro: Alex Lind 4, Krister Sundlöf, Freddie Stömne, Jesper Åhlen-Hedenström, Erik Broman, Linus Bergander, Victor Barrögård, Viktor Ehn
Skott: 33-36 (3-7, 12-11, 13-18, 5-0)
Domare: Niklas Johansson/Mathias Franzén, Albin Värmhed
Publik: 50

201113 (Visby Ishall)
Visby/Roma-Hammarby 4-1 (1-1, 3-0, 0-0)
Mål, Visby: Carl Ericson, Sami Tamminen, William Erenrot, Eric Winbergh Hammarby: Joonas Ruotsaari
Utv, Visby: Carl Ericson, William Erinrot, Victor Sandberg Hammarby: Niclas Rosenberg, Emil Leijon, Marcus Pedersen, Wincent Blomdahl
Skott: 47-19 (16-8, 16-6, 15-5)
Domare: Alex Eriksson/Fredrik Engert, Jacob Good
Publik: 50

201120 (Stora Hallen)
Nyköping-Hammarby 1-2 (0-0, 0-2, 1-0)
Mål, Nyköping: Albin Ivarsson-Hamberg Hammarby: Marcus Pedersen 2
Utv, Nyköping: Charlie Björlin Hammarby: Andreas Andersson
Skott: 40-32 (10-10, 12-15, 18-7)
Domare: Henrik Fluch/Calle Alfredsson, Jimmy Hellström
Publik: 50

201122 (SDC-hallen)
Hammarby-Hudiksvall 1-3 (0-0, 1-1, 0-2)
Mål, Hammarby: Pontus Okerblad Westin Hudiksvall: Marcus Linderborg 2, Christoffer Jansson
Utv, Hammarby: Tim Henriksson Hudiksvall: Henrik Marklund 4, Algot Landin, Axel Levander, Sebastian Björnstad
Skott: 29-40 (9-15, 10-15, 10-10)
Domare: Emil Netz/Axel Andrup, Filip Samuelsson

201124 (Segeltorpshallen)
Segeltorp-Hammarby 2-5 (1-3, 1-1, 0-1)
Mål, Segeltorp: Joel Thulin, Chrisoffer Usov Hammarby: Pontus Okerblad Westin 2, Joakim Albertsson, William Brännmark, Robin Kokkonen
Utv, Segeltorp: Razmuz Waxin-Engback, Gustav Grahn, Filip Jakobsson, Sean Goliats, Oskar Ahlholm Hammarby: Tim Henriksson, Niclas Rosenberg, Marcus Pedersen, Joakim Albertsson
Skott: 27-34 (9-7, 9-9, 9-18)
Domare: Stefan Johansson/Christoffer Claar, Calle Alfredsson
Publik: 8

201125 (Bahcohallen)
Enköping-Hammarby 4-1 (2-0, 2-0, 0-1)
Mål, Enköping: Daniel Andersson 2, Jesper Cederberg, Wilmer Lindblad Hammarby: Pontus Okerblad Westin
Utv, Enköping: Jesper Cederberg, Hammarby: Pontus Okerblad Westin 4, Jens Westerdahl, Marcus Pedersen
Skott: 39-25 (13-5, 13-10, 13-10)
Domare: Fredrik Stenerfelt/Jimmy Hellström, Oskar Strömberg

201128 (SDC-hallen)
Hammarby-Huddinge 1-5 (0-2, 1-2, 0-1)
Mål, Hammarby: Joonas Ruotsaari Huddinge: Sebastian Frantz, Fabian Lundh, Rasmus Dahlberg-Karlsson, Martin Liljekvist, Kim Lennhammer
Utv, Hammarby: Joonas Ruotsaari 4, Tim Henriksson, Jens Westerdahl, Jacob Grönhagen, Pontus Okerblad Westin, Robin Kokkonen, Joakim Albertsson Huddinge: Kim Lennhammer 4, Johan Franzén, Alexander Svarvén, Robin Liljekvist, Christian Blomqvist, Björn Jonasson, Sebastian Frantz, Rasmus Dahlberg-Karlsson
Skott: 20-37 (6-19, 9-13, 5-5)
Domare: Kim Selguson/Mathias Franzén, Patric Pettersson

201129 (SDC-hallen)
Hammarby-Visby/Roma 1-3 (0-0, 1-0, 0-3)
Mål, Hammarby: Daniel Liiv Visby: Sebastian Walfridsson, Herman Johansson, Carl Ericson
Utv, Hammarby: Emil Leijon, Joonas Ruotsaari, Andreas Andersson Visby: Sebastian Walfridsson, Herman Johansson, Christian Olsson, Adrian Elefalk
Skott: 37-34 (7-9, 11-14, 19-11)
Domare: Marcus Karlsson/Axel Andrup, Niclas Rosendahl

201202 (Testebo Arena)
Strömsbro-Hammarby 4-3 ot (1-1, 1-0, 1-2, 1-0)
Mål, Strömsbro: Joakim Axman 2, Adam Lööf, Viktor Ehn Hammarby: Robin Kokkonen 2, Jacob Grönhagen
Utv, Strömsbro: Adam Deutsch, Lucas Gustavsson, Erik Broman Hammarby: Tim Henriksson, Joonas Ruotsaari, Andreas Andersson
Skott: 26-34 (6-8, 7-10, 7-13, 6-3)
Domare: Andreas Wikström/Anton Appelgren, Linus Magnusson
Publik: 8

201204 (Vallentuna Ishall)
Vallentuna-Hammarby 2-3 ot (0-0, 2-2, 0-0, 0-1)
Mål, Vallentuna: Sebastian Höglund, Stefan Söder Hammarby: Emil Andersson, William Brännmark, Simon Pousette
Utv, Vallentuna: Erik Näslund 12, Viktor Trojmar, Gustav Ahnelöv Hammarby: Wincent Blomdahl 12, Calle Wäng, Simon Pousette, William Brännmark
Skott: 29-21 (14-6, 9-3, 4-9, 2-3)
Domare: Stefan Johansson/Fredrik Engert, Mathias Ramberg

201205 (SDC-Hallen)
Hammarby-Vallentuna 2-3 (2-0, 0-3, 0-0)
Mål, Hammarby: Jacob Grönhagen, Gabriel Olsson Vallentuna: Marcus Af Burén, Gustav Ahnelöv, Stefan Söder
Utv, Hammarby: Tim Henriksson Vallentuna: Erik Näslund 6, Sebastian Höglund
Skott: 19-25 (6-5, 7-15, 6-5)
Domare: Ludwig Gran/Filip Samuelsson, Axel Andrup

201209 (SVEAB Arena)
Sollentuna-Hammarby 7-2 (0-1, 5-1, 2-0)
Mål, Sollentuna: Philip Wong, Lucas Lagerstedt, Johan Fredriksson, Lukas Tillberg, Ryan Murphy, Emil Johansson, Emil Gabrielson Mål, Hammarby: Pontus Okerblad Westin, Robin Kokkonen
Utv, Sollentuna: Andreas Edström, Lucas Lagerstedt, Oscar Arpe, Ryan Murphy, Simon Boman, Emil Forsgren Hammarby: Robin Kokkonen 27, Pontus Okerblad Westin, Andreas Andersson
Skott: 27-10 (9-4, 8-3, 10-3)
Domare: Niklas Johansson/Fredrik Engert, Oskar Zacharoff
Publik: 2

201211 (SDC-hallen)
Hammarby-Sollentuna 1-4 (0-2, 1-1, 0-1)
Mål, Hammarby: Lucas Aaw Sollentuna: Ryan Murphy, Simon Boman, Fredrik Wink, Mathias Kemppi
Utv, Hammarby: Oliver Karlström 14, Wincent Blomdahl 6, Joakim Albertsson 4, Andreas Andersson 4, Pontus Okerblad Westin, Emil Mäki, Gabriel Olsson Sollentuna: Oscar Arpe 25, Oskar Ståhl 12, Daniel Nordström 4, Emil Johansson 4, Andreas Ekström, Philip Wong, Emil Broed
Skott: 18-32 (1-8, 9-15, 8-9)
Domare: Niklas Johansson/Oskar Zacharoff, Calle Alfredsson

201216 (SDC-hallen)
Hammarby-Segeltorp 2-6 (1-0, 0-3, 1-3)
Mål, Hammarby: William Brännmark, Joakim Albertsson Segeltorp: Markus Lindholm 2, Adam Winborg 2, Ludvig Georgsson, Sean Goliats
Utv, Hammarby: Pontus Okerblad Westin, William Ignberg Nilsson Segeltorp: Sean Goliats 20, Johan Svensson 6, Ludvig Georgsson 4, Razmuz Waxin-Engback
Skott: 40-25 (12-8, 12-10, 16-7)
Domare: Kim Selguson/Calle Alfredsson, Gustaf Löfberg
Publik: 8

201228 (Tyresö Ishall)
Hanviken-Hammarby 6-3 (3-1, 3-1, 0-1)
Mål, Hanviken: Felix Liljegren 2, Charlie Ahlberg, Hampus Berg, Fredric Jansson, Samuel Sjölund Hammarby: William Brännmark, Gabriel Olsson, William Gustafsson
Utv, Hanviken: Samuel Sjölund, Axel Steen, Johannes Sandberg, Oscar Lundin, Fredric Jansson Hammarby: Simon Pousette 6, Wincent Blomdahl, Emil Andersson, Robin Kokkonen, Calle Wäng 4, William Gustafsson
Skott: 35-27 (11-10, 16-8, 8-9)
Domare: Niklas Johansson/Jimmy Hellström, Gustav Schmidt

201229 (SDC-hallen)
Hammarby-Hanviken 2-4 (0-0, 1-0, 1-4)
Mål, Hammarby: Andreas Andersson, Pontus Okerblad Westin Hanviken: Dennis Nordström, Hampus Berg, Mathias Sundberg, Oliver Tärnström
Utv, Hammarby: Joonas Ruotsaari, Simon Pousette, Robin Kokkonen Hanviken: Robin Askebrand
Skott: 26-25 (7-6, 10-8, 9-11)
Domare: Henrik Fluch/Gustaf Löfberg, Calle Alfredsson

210103 (Pinbackshallen)
Wings-Hammarby 2-1 (1-0, 0-1, 1-0)
Mål, Wings: Pontus Andersson, Oliver Ödman-Hadzinkolic Hammarby: Gabriel Olsson
Utv, Wings: Nick Hedemyr Hammarby: lagstraff, Robin Kokkonen, William Gustafsson
Skott: 34-27 (8-6, 14-12, 12-9)
Domare: Stefan Johansson/Gustav Schmidt, Patric Pettersson
Publik: 8


HockeyEttan Östra vår

210110 (Vallentuna Ishall)
Vallentuna-Hammarby 5-3 (2-1, 3-0, 0-2)
Mål, Vallentuna: Isak Renemark, Marcus Andersson, Stefan Söder, Oskar Söderberg, Jacob Lundin Hammarby: Wincent Blomdahl, William Ignberg Nilsson, William Brännmark
Utv, Vallentuna: Victor Andersson 25, Niclas Ivarsson 8 Hammarby: Marcus Pedersen 25, William Ignberg Nilsson 6, Simon Pousette 4, Emil Leijon, Joonas Ruotsaari, Axel Åström
Skott: 36-32 (11-9, 14-9, 11-14)
Domare: Fredrik Stenerfelt/Fredrik Engert, Anna Hammar

210113 (SDC-hallen)
Hammarby-Sollentuna 5-3 (0-0, 2-2, 3-1)
Mål, Hammarby: Joakim Albertsson 2, Charlie Björn, Joonas Ruotsaari, Emil Leijon Sollentuna: Philip Wong, Mathias Kemppi, Fredrik Schlyter
Utv, Hammarby: Robin Kokkonen 4, Simon Pousette, Gabriel Olsson, Charlie Björlin Sollentuna: Fredrik Wink 4, Lukas Tillberg, Johan Simons, VIktor Lundberg, Daniel Nordström, Philip Wong
Skott: 28-22 (9-6, 9-8, 10-8)
Domare: Niklas Johansson/Gustaf Löfberg, Mathias Ramberg
Publik: 8

210115 (Stora Hallen)
Nyköping-Hammarby 1-2 ot (1-0, 0-0, 0-1, 0-1)
Mål, Nyköping: Albin Ivarsson-Hamberg Hammarby: Pontus Okerblad Westin, Marcus Pedersen
Utv, Nyköping: Robin Axbom, lagstraff, Albin Ivarsson-Hamberg, Isak Sandström Hammarby: William Ignberg Nilsson, William Brännmark, Marcus Pedersen, Emil Andersson
Skott: 23-27 (11-9, 8-3, 3-13, 1-2)
Domare: Henric Lindgren/Gustav Schmidt, Fredrik Engert

210117 (SDC-hallen)
Hammarby-Wings 1-4 (1-2, 0-1, 0-1)
Mål, Hammarby: Pontus Okerblad Westin Wings: Rasmus Hedin 2, Pontus Andersson, Otto Larsson
Utv, Hammarby: Pontus Okerblad Westin 8, Wincent Blomdahl 6, Simon Pousette 4, Joonas Ruotsaari, Joakim Albertsson Wings: Marcus Karlsson, Adam Harrysson-Karlsson, Sebastian Lindström, Tim Friberg, Jonathan Tordhall
Skott: 22-33 (7-13, 9-11, 6-9)
Publik: 8

210120 (Segeltorphallen)
Segeltorp-Hammarby 1-4 (0-1, 0-2, 1-1)
Mål, Segeltorp: Samuel Duggan Hammarby: Daniel Liiv 2, William Ignberg Nilsson, William Brännmark
Utv, Segeltorp: Alexander Tärnström, Ludvig Georgsson, Adam Winborg Hammarby: Joakim Albertsson, Daniel Liiv, William Ignberg Nilsson
Skott: 43-26 (10-5, 19-11, 14-10)
Domare: Marcus Karlsson/Gustaf Löfberg, Mathias Ramberg
Publik: 8

210124 (SDC-hallen)
Hammarby-Strömsbro 4-5 ot (3-2, 1-1, 0-1, 0-1)
Mål, Hammarby: Calle Wäng, Andreas Andersson, Pontus Okerblad Westin, William Brännmark Strömsbro: Alexander Ljungkrantz 3, Max Pålholm, Viktor Ehn
Utv, Hammarby: Marcus Nylander, Calle Wäng, Charlie Björlin, Joakim Albertsson, Simon Pousette Strömsbro: Alex Lind, Freddie Stömne, Gabriel Deutsch, Johan Börjesson, lagstraff
Skott: 20-29 (5-12, 7-9, 8-7, 0-1)
Domare: Marcus Karlsson/Jacob Good, Axel Andrup
Publik: 8

210131 (SDC-hallen)
Hammarby-Vallentuna 0-4 (0-2, 0-1, 0-1)
Mål: Andreas Paulsson, Victor Andersson, Erik Stenbacka, Oskar Söderberg
Utv, Hammarby: Robin Kokkonen 25, Marcus Pedersen 12, Joona Ruotsaari 4, Daniel Liiv, Pontus Okerblad Westin, Lukas Aaw Vallentuna: Stefan Söder 25, Sebastian Höglund 4, Isak Renemark, Victor Andersson
Skott: 26-24 (11-6, 2-9, 13-9)
Domare: Niklas Johansson/Gustaf Löfberg, Oskar Zacharoff
Publik: 8

210203 (SVEAB Arena)
Sollentuna-Hammarby 2-3 ot (0-1, 0-1, 2-0, 0-1)
Mål, Sollentuna: Lucas Lagerstedt, Fredrik Wink Hammarby: William Ignberg Nilsson, Daniel Liiv, Pontus Okerblad Westin
Utv, Sollentuna: Fredrik Wink, Oscar Arpe, Oskar Ståhl, Andreas Ekström, Lucas Lagerstedt, Jonathan Myrenberg Hammarby: Charlie Björlin, lagstraff, Calle Wäng, William Brännmark, Mathias Wikudd
Skott: 34-30 (11-11, 10-10, 10-5, 3-4)
Domare: Alex Eriksson/Jimmy Hellström, Albin Värmhed

210205 (SDC-hallen)
Hammarby-Nyköping 6-3 (2-2, 2-1, 2-0)
Mål, Hammarby: Pontus Westin Okerblad 2, Calle Wäng, William Ignberg Nilsson, Marcus Pedersen, William Gustafsson Nyköping: Isak Sandström, Robin Axbom, Albin Ivarsson-Hamberg
Utv, Hammarby: Andreas Andersson, Charlie Björlin, lagstraff, Marcus Nylander, Joonas Ruotsaari Nyköping: Albin Ivarsson-Hamberg 20, Robin Axbom 4, Isak Sandström, Adam By, Christian Axelsson, Tim Thorsén, Daniel Ohlsson
Skott: 29-33 (11-8, 8-13, 10-12)
Domare: Ludwig Gran/Jacob Bolinder Hansson, Axel Andrup
Publik: 8

210207 (Pinbackshallen)
Wings-Hammarby 5-2 (0-0, 1-0, 4-2)
Mål, Wings: Pontus Andersson, Oliver Ödman-Hadzinkolic, Jesper Andersson, Felix Dahlgren, Nick Hedemyr Hammarby: Gabriel Olsson, Charlie Björlin
Utv, Wings: lagstraff, Leo Råtts Hammarby: lagstraff
Skott: 25-33 (11-8, 7-12, 7-13)
Domare: Henrik Fluch/Patric Pettersson, Albin Värmhed
Publik: 8

210210 (SDC-hallen)
Hammarby-Segeltorp 1-3 (0-1, 0-1, 1-1)
Mål, Hammarby: Robin Kokkonen Segeltorp: Oskar Ahlholm, Christoffer Usov, Sören Dietz Larsen
Utv, Hammarby: Simon Pousette Segeltorp: Adam Winborg
Skott: 31-25 (8-8, 10-8, 13-9)
Domare: Henrik Fluch/Filip Samuelsson, Albin Värmhed
Publik: 8

210214 (Testebo Arena)
Strömsbro-Hammarby 5-4 ot (2-0, 1-0, 1-4, 1-0)
Mål, Strömsbro: Erik Broman 2, Johan Börjesson, Aaron Ryback, Martin Naenfeldt Hammarby: William Ignberg Nilsson, Emil Broed, Calle Wäng, Mathias Wikudd
Utv, Strömsbro: Viktor Ehn, Erik Broman, Victor Barrögård Hammarby: Pontus Okerblad Westin, William Brännmark
Skott: 39-41 (13-11, 14-12, 8-16, 4-2)
Domare: Niklas Johansson/Anton Appelgren, Oskar Strömberg
Publik: 8

210221 (Vallentuna Ishall)
Vallentuna-Hammarby 4-3 ot (0-1, 1-2, 2-0, 1-0)
Mål, Vallentuna: Marcus Andersson 2, Isak Andersson, Lukas Macklin Hammarby: Pontus Okerblad Westin 2, Emil Leijon
Utv, Vallentuna: Erik Näslund 6 Hammarby: Robin Kokkonen 4, Pontus Okerblad Westin, Simon Pousette, Daniel Liiv
Skott: 29-27 (6-10, 10-9, 9-6, 4-2)
Domare: Henric Lindgren/Calle Alfredsson, Christoffer Claar

210226 (Stora Hallen, Nyköping)
Nyköping-Hammarby 2-4 (1-1, 1-1, 0-2)
Mål, Nyköping: Christian Axelsson, Tim Thorsén Hammarby: William Ignberg Nilsson, Joakim Albertsson, Daniel Liiv, Robin Kokkonen
Utv, Nyköping: Robin Axbom, Daniel Andersson, Christian Axelsson Hammarby: lagstraff 4
Skott: 32-39 (12-13, 6-12, 14-14)
Domare: Alex Eriksson/Gustaf Löfberg, Jacob Good

210228 (SDC-hallen)
Hammarby-Wings 0-3 (0-0, 0-2, 0-1)
Mål: Sebastian Båvensjö, Pontus Andersson, Isak Salqvist
Utv, Hammarby: Pontus Okerblad Westin, William Ignberg Nilsson, Emil Broed, Joakim Albertsson, Mathias Wikudd Wings: Jonathan Tordhall, Rasmus Hedin, Marcus Karlsson
Skott: 26-27 (4-6, 14-14, 8-7)
Domare: Emil Netz/Jacob Good, Albin Värmhed

210303 (Segeltorpshallen)
Segeltorp-Hammarby 2-1 (0-0, 1-1, 1-0)
Mål, Segeltorp: Samuel Duggan, Filip Runbjer Hammarby: William Ignberg Nilsson
Utv, Segeltorp: Filip Runbjer, Samuel Duggan, Sören Dietz Larsen, Pontus Johansson Hammarby: Lukas Aaw, Andreas Andersson, Pontus Okerblad Westin, Mathias Wikudd
Domare: Stefan Johansson/Filip Samuelsson, Calle Alfredsson
Publik: 8

210314 (SDC-hallen)
Hammarby-Sollentuna 0-4 (0-3, 0-1, 0-0)
Mål: Oskar Ståhl, Oscar Arpe, Zane Jones, Viktor Lundberg
Utv, Hammarby: Andreas Andersson, Charlie Björlin Sollentuna: Mathias Kemppi, Oskar Ståhl, Oliver Rooth
Domare: Henrik Fluch/Mathias Franzén, Albin Värmhed
Publik: 8

210317 (SDC-hallen)
Hammarby-Strömsbro 3-4 (3-2, 0-1, 0-1)
Mål, Hammarby: Calle Wäng 2, Axel Åström Strömsbro: William Gradin, Viktor Ehn, Adam Deutsch, Alexander Ljungkrantz
Utv, Hammarby: Andreas Andersson, Lukas Aaw, Calle Wäng, Pontus Okerblad Westin, Oliver Karlström, William Ignberg Nilsson Strömsbro: Adam Deutsch, Freddie Stömne, Emil Lindgren, Jesper Åhlen-Hedenström
Domare: Emil Netz/Christoffer Claar, Anna Hammar
Publik: 8


Kval till HockeyEttan Östra vår

210321 (Pinbackshallen)
Wings-Hammarby 3-1 (0-0, 2-1, 1-0)
Mål, Wings: Isak Salqvist 2, Gustav Eurenius Hammarby: Andreas Andersson
Utv, Wings: Adam Harrysson-Karlsson 30, Jonathan Tordhall, Joel Linander, Oliver Ödman-Hadzinkolic Hammarby: Pontus Okerblad Westin 10+2, Calle Wäng 2x2, William Brännmark, William Ignberg Nilsson, Lukas Aaw, Charlie Björlin
Domare: Stefan Johansson/Niclas Rosendahl, Christoffer Claar
Publik: 8

210324 (SDC-hallen)
Hammarby-Segeltorp 2-1 ot (0-0, 1-0, 0-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Daniel Liiv, Wincent Blomdahl Segeltorp: Filip Runbjer
Utv, Hammarby: Joonas Ruotsaari 25, Calle Wäng 2x2, William Ignberg Nilsson 2x2, Lukas Aaw, William Brännmark Segeltorp: Sean Goliats 3x2, Robin Carneholm, Johan Svensson, Wille Hedqvist, Christoffer Usov, Filip Runbjer
Domare: Stefan Johansson/Fredrik Engert, Albin Värmhed
Publik: 8

210326 (SVEAB Arena)
Sollentuna-Hammarby 6-2 (2-0, 0-1, 4-1)
Mål, Sollentuna: Viktor Lundberg, Simon Boman, Oscar Arpe, Oliver Rooth, Philip Wong, Fredrik Wink Hammarby: William Gustafsson, William Ignberg Nilsson
Utv, Sollentuna: Emil Gabrielsson 25, Oliver Rooth, Gustav Kapborg, Zane Jones, Oskar Ståhl Hammarby: Pontus Okerblad Westin 2x2, Joakim Albertsson
Domare: Ludwig Gran/Jimmy Hellström, Axel Andrup
Publik: 8

210328 (SDC-hallen)
Hammarby-Sollentuna 2-6 (0-1, 1-2, 1-3)
Mål, Hammarby: Joonas Ruotsaari, Emil Leijon Sollentuna: Fredrik Schlyter, Fredrik Wink, Wilmer Svensson, Oskar Ståhl, Zane Jones, Johan Simons
Utv, Hammarby: Emil Broed, Simon Pousette, Joakim Albertsson Sollentuna: Simon Boman 2x2, Oskar Ståhl, Emil Johansson
Domare: Fredrik Stenerfelt/Mathias Franzén, Filip Samuelsson
Publik: 8

210331 (Segeltorpshallen)
Segeltorp-Hammarby 4-3 es (0-0, 1-1, 2-3, 0-0, 1-0)
Mål, Segeltorp: Nicklas Sjölund, Filip Runbjer, Philip Zubenko, Christoffer Usov Hammarby: Calle Wäng, Emil Broed, Joakim Albertsson
Utv, Segeltorp: Pontus Johansson, Adam Winborg, Joel Thulin Hammarby: William Gustafsson, William Ignberg Nilsson, Andreas Andersson
Domare: Fredrik Stenerfelt/Christoffer Claar, Jimmy Hellström
Publik: 8

210402 (SDC-hallen)
Hammarby-Wings 1-3 (0-1, 1-1, 0-1)
Mål, Hammarby: William Brännmark Wings: Nick Hedemyr, Niklas Larsson, Tim Friberg
Utv, Hammarby: Simon Pousette 2x2, Daniel Liiv, Wincent Blomdahl Wings: Nick Hedemyr, Teodor Nyström
Domare: Alex Eriksson/Mathias Franzén, Albin Värmhed
Publik: 8


Träningsmatcher

200819 (SDC-Hallen)
Hammarby-Köping Hockey 1-1 (0-0, 0-0, 1-1, 0-0)
1-0 47.31 Joonas Routsaari (Pontus Okerblad, Joakim Albertsson), 1-1 56.20 Albin Bard (Rasmus Kesti, Linus Skager)
Utv, Hammarby: 7×2, Köping: 7×2, 2×5+20
Skott: 34-39 (8-17, 16-9, 5-12, 5-1)

200826 (Köpings Ishall)
Köping Hockey-Hammarby 3-4 es 3-3
Mål, Hammarby: Emil Leijon, Kasper Sundqvist, Hugh Levenius Quinn

200829 (SDC-Hallen)
Hammarby-Eskilstuna Linden HK 4-8 (1-3, 3-3, 0-2)
1-0, 1-1 Filip Lekbrant, 1-2 Hampus Wallin, 1-3 Hugo Olilla, -4 Emil Johansson, -5 Christopher Norlin, -6 Niklas Hjalmarsson, 4-7 Eric Björlin, 4-8 Christopher Norlin
Publik: 50

200902 (SDC-Hallen)
Hammarby-Huddinge IK 2-6 (0-2, 2-2, 0-2)
Mål, Hammarby: Niclas Rosenberg, Emil Leijon Huddinge: Sebastian Frantz, Rasmus Dahlberg-Karlsson, Alexander Svarvén, Marcus Kiviharju, Simon Wassberg, Filip Runbjer
Publik: 50

200912
Eskilstuna Linden HK-Hammarby 3-4 (0-2, 3-1, 0-1)
0-1, 0-2, 1-2, 2-2, 3-2, 3-3, 3-4
Mål, Linden: Christopher Norlin 2, Oskar Carlsson

200918 (SDC-Hallen)
Hammarby-IF Vallentuna BK 4-3 (2-1, 1-1, 1-1)
1-0 Niclas Rosenberg, 2-1 Pontus Okerblad, 3-1 Niclas Rosenberg, 4-3 Emil Mäki

200925 (Borlänge Ishall)
Borlänge HF-Hammarby 9-8 (2-3, 2-3, 5-2)


Spelartruppen

Målvakter:
30. Marcus Due-Boje, 27 år, 9 matcher
35. Philip Svedebäck, 18 år, 2 matcher (Växjö Lakers)
57. Oscar Walldén, 21 år, 37 matcher (Vimmerby HC)
Backar:
15. Lukas Aaw, 21 år, 42-1-3-4-12 (Wings HC/Vallentuna BK)
56. Joakim Albertsson, 25 år, 42-11-15-26-22
2. Emil Andersson, 20 år, 37-1-2-3-6 (AIK J20)
38. Charlie Björlin, 20 år, 15-2-5-7-12 (Nyköpings SK)
8. Victor Erixon 21 år, 4-0-0-0-0
3. Tim Henriksson, 22 år, 15-1-11-12-14 (Kallinge/Ronneby IF)
77. Christoffer Juvas, 21 år, 1-0-0-0-0 (Ogden Mustangs/Las Vegas Thunderbirds, USA)
27. Rasmus Lindgren, 20 år, 9-0-1-1-0 (Örnsköldsvik HF/MoDo)
9. Linus Lundberg, 19 år, 4-0-0-0-0 (lån Södertälje SK J20)
17. Simon Pousette, 24 år, 34-1-4-5-40
8. Tim Welin, 18 år, 7-0-0-0-0 (lån AIK)
6. Jens Westerdahl, 28 år, 10-0-0-0-4 (Vällingby AIK)
4. Calle Wäng, 19 år, 37-6-12-18-20 (lån Södertälje SK)-
71. Axel Åström, 25 år, 42-1-3-4-2
Forwards:
91. Andreas Andersson, 20 år, 41-3-1-4-28 (Sparta Sarpsborg U21, Norge)
24. Wincent Blomdahl, 23 år, 43-2-15-17-34 (Lindlövens IF)
7. Emil Broed, 23 år, 13-2-2-4-4 (Sollentuna HC)
47. William Brännmark, 20 år, 43-7-3-10, 20 (AIK)
27. William Gustavsson, 19 år, 26-3-8-11-6 (lån Rögle BK)
77. William Ignberg Nilsson, 19 år, 27-8-9-17-24 (lån Timrå IK)
81. Oliver Karlström, 18 år, 15-0-1-1-16 (Flemingsbergs IK)
26. Robin Kokkonen, 25 år, 34-6-1-7-78
10. Emil Leijon, 24 år, 42-3-13-16-6
63. Daniel Liiv, 20 år, 45-9-14-23-10 (Västerås IK J20)
14. Emil Mäki, 22 år, 21-1-1-2-6
14. Marcus Nylander, 19 år, 13-0-1-1-4 (lån Djurgårdens IF)
11. Pontus Okerblad Westin, 25 år, 40-14-6-20-56 (Kumla HC)
61. Gabriel Olsson, 23 år, 34-6-10-16-12 (SK Lejon)
6. Márton Pápa, 25 år, 6-1-0-1-0 (MAC Ujbuda, Ungern)
12. Marcus Pedersen, 19 år, 27-4-9-13-47 (lån Malmö Redhawks)
9. Niclas Rosenberg, 20 år, 11-1-0-1-6
19. Joonas Ruotsaari, 24 år, 39-7-4-11-72 (Åker/Strängnäs/Linden Hockey)
38. Casper Siösteen, 20 år, 7-1-0-1-0 (Örebro HK)
85. Mathias Wikudd, 19 år, 16-1-4-5-6 (lån Timrå)
85. Herman Åstrand, 23 år, 6-0-0-0-0 (Kiruna IF/Nacka HK)


Tränare:
Filip Algeman
Assisterande tränare:
Tobias Jansson
Sportchef:
Robert Grääs
Videocoach:
Björn Josdal
Lagledare:
Tony Hjälmheden
Materialansvarig:
Bo Mårtensson
Materialförvaltare:
Robert Gustafsson
Patrik Westerlund



Lukas Aaw.

Joakim Albertsson.

Andreas Andersson.

Emil Andersson.

Wincent Blomdahl.

William Brännmark.

Marcus Due-Boje.

Victor Erixon.

Robin Kokkonen.

Emil Leijon.

Daniel Liiv.

Rasmus Lindgren.

Emil Mäki.

Pontus Okerblad.

Gabriel Olsson.

Simon Pousette.

Joonas Ruotsaari.

Casper Siösteen.

Oscar Walldén.

Axel Åström.

Filip Algeman.

Robert Grääs.

Robert Gustafsson.

Tony Hjälmheden.

Tobias Jansson.

Björn Josdal.

Bo Mårtensson.

Patrik Westerlund.



Medlemskort



Ishockey, damer


DAMETTAN ÖSTRA

Haninge Anchors HC 6 6 0/0041-6 18
Södertälje SK630/1222-1410
AIK 2530/0230-179
Hammarby530/0221-99

SDE HF 2430/0123-129
Almtuna IS411/0211-105
Tullinge TP610/0510-333
Kallhälls IF600/0 66-630
8 oktober: Hammarby vann borta mot SSK. Bild från hockeyns hemsida.

DamEttan Östra

201004 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Tullinge 5-0 (1-0, 2-0, 2-0)
Mål: Annie Åsell 2, Johanna Blomkvist, Amanda Egebring, Malin Törnblom
Utv, Hammarby: Veronica Gifting, Julia Avelin, Cecilia Libassi, Rebecca Dahl Tullinge: Sofie Wallin 2x2, Lina Sandberg
Skott: 44-12 (10-6, 23-4, 11-2)
Domare: Jonas Svensson/Victor Tjärnsved, Sten Edvin Richardson
Publik: 24


201008 (Scaniarinken)
Södertälje-Hammarby 1-2 (1-1, 0-1, 0-0)
Mål, SSK: Madeleine Noonan Hammarby: Linnea Örnqvist, Annie Åsell
Utv, SSK: Isabella Horvath 6, Madeleine Noonan, Mindy Lindholm, Bim Schalén, Carlotta Clodi, Daria Tsymyrenko Hammarby: Linn Hansén 6, Elin Eriksson
Skott: 36-38 (16-11, 10-19, 10-8)
Domare: Tony Swärdhammar/Elliot Jensson, Hampus Karlsten

201014 (Kärrtorps IP)
Hammarby-SDE 2 0-3 (0-2, 0-0, 0-1)
Mål: Hanna Åström 2, Frida Ekdahl
Utv, Hammarby: Linnea Örnqvist 4, Ida Andersson, Linn Hansén, Anna Hjortstorp, Linn Asplund SDE: Nora Lindborg 16, Saga Wengborn 4, Lydia Wretlind
Skott: 24-39 (9-15, 9-14, 6-10)
Domare: Fredrik Almgren/Dasha Garipova, Petter Karlsson
Publik: 24

201018 (Kallhälls Ishall)
Kallhäll-Hammarby 1-13 (0-6, 1-5, 0-2)
Mål, Kalhäll: Jennifer Åström Hammarby: Annie Åsell 3, Linnea Örnqvist 2, Johanna Blomkvist 2, Elin Eriksson, Amanda Egebring, Ida Andersson, Mikaela Karlsson, Linn Theichert Asplund, Rebecca Dahl
Utv, Kalhäll: Jennifer Åström 4, Terese Johansson Hammarby: lagstraff, Elin Eriksson, Ida Andersson
Skott: 9-59 (1-19, 4-17, 4-23)
Domare: Jonas Wollberg/Måns Bengtsson, Joshua Ranson

201021 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Haninge 1-4 (0-1, 1-1, 0-2)
Mål, Hammarby: Johanna Blomkvist Haninge: Nadja Schillström 2, Pandora Nåtby 2
Utv, Hammarby: Petra Eriksson 4, Linn Asplund, Annie Åsell, Ida Andersson, Linnea Örnqvist, Cecilia Libassi, Linn Hansén Haninge Alexandra Cipparone 4, Hanna Hållander
Skott: 29-47 (3-21, 7-15, 19-11)
Domare: Christoffer Malmström/Fredrik Sundberg, Ted Stengarn
Publik: 46


Träningsmatch

200926 Tullinge TP-Hammarby 2-7 (0-1, 1-4, 1-2) (Fastighetsbyråns Ishall)


Spelartruppen

Målvakt:
1. Sandra Borglycke, 35 år, 5 matcher (3)
31. Linnea Holterud Olsson, 24 år, 5 matcher (4)
Backar:
18. Linn Theichert Asplund, 31 år, 5-1-6-7-4
72. Zelma Back, 22 år, 1-0-0-0-0
24. Amanda Egebring, 21 år, 3-2-1-3-0 (Haninge)
3. Petra Eriksson, 25 år, 5-0-3-3-4 (Falu IF)
33. Henny Franzén, 26 år, 5-0-1-1-0
23. Mikaela Karlsson, 25 år, 3-1-0-1-0
7. Cecilia Libassi, 30 år, 5-0-4-4-4
99. Jonna Ryttar, 20 år (HässelbyKälvesta)
95. Pernilla Sandström 26 år
Forward:
68. Ida Andersson, 44 år, 5-1-3-4-6 (Haninge)
19. Julia Avelin, 27 år, 5-0-1-1-2
25. Johanna Blomkvist, 24 år, 5-4-0-4-0
8. Rebecca Dahl, 29 år, 4-1-2-3-2 (Kallhälls IF)
21. Amanda Egebring, 21 år (Haninge)
17. Elin Eriksson, 28 år, 4-1-4-5-4
12. Anna Faber, 29 år
13. Veronica Gifting, 39 år, 4-0-1-1-2
20. Hanna Hamell, 32 år
28. Linn Hansén, 31 år, 5-0-3-3-10
15. Anna Hjortstorp, 32 år, 2-0-1-1-2 (SDE)
27. Eveline Kjetselberg, 24 år
14. Loiuse Leong, 32 år, 3-0-1-1-0 (Huddinge IK)
10. Malin Törnblom, 28 år, 4-1-1-2-0
16. Annie Åsell, 19 år, 5-6-1-7-2
22. Linnea Örnqvist, 21 år, 5-3-2-5-6
Head Coach:
Lennart Älgekrans
Lagledare:
Robert Nyqvist
Team staff:
Jan Wiklund



Julia Avelin.

Zelma Back.

Johanna Blomkvist.

Anna Faber.

Veronica Gifting.

Nanna Hamell.

Eveline Kjetselberg.

Linnea H Olsson.

Susanne Stålkrona.

Malin Törnblom.




Orientering


Medlemskort



Rodd


För tredje året i rad vann Ahmet Rapi SM-guld i inomhusrodd.
  Han slog även till och vann Nordiska Mästerskapen i samma disciplin. Guld i senior lättvikt. Hans bror Ruben Rapi tog silver i klasen U23 och Theo Fritsch brons i U19.
  Svenska Roddförbundet delade i mars ut utmärkelsen förtjänsttecken i guld till Hammarbyledaren Tomas Eriksson.


SM

Herrar 2000 m lättvikt roddmaskin

1. Ahmet Rapi, Hammarby, 6.13,9


Medlemskort



Rugby, herrar


Medlemskort



Rugby, damer



Skidor


Medlemskort



Speedway/Isracing


Medlemskort



2021



Bandy



En motståndarsupporters mardröm: Ett prisskåp för Hammarby! Och bara för en av alla sektioner. I oktober fick bandyn den här till skänks att förvara sina fina bucklor i. Foto: Bandyns facebook.

6 maj: Försäsongsträning på Zinken. Bilder från bandyns facebook.

27 maj: Här kör man på rink. Bilder från bandyns facebook.

5 juni: David Pizzoni Elfving och Christoffer Fagerström togs ut i landslagets första bruttotrupp.

15 augusti: Laget spelar frisbeegolf. Bild från bandyns facebook..

19 november: Måljubel mot Bollnäs. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

19 november: Felix Nyman laddar bössan. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

19 november: Ivan Lebedev lägger en hörna. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

Pavel Bulatov. Bild från bandyns facebook.

Nyförvärvet Alexander Egorychev. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

Christoffer Fagerström återkom till Hammarby. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

Fredrik Larsson. Bild från bandyns facebook.

Daniel Mossberg, nyförvärv. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

Kasper Milerud, tillbaka i Bajen. Foto: ROMUS RAMSTRÖM.

David Pizzoni. Bild från bandyns facebook.

Pierre Roos, ny tränare. Bild från bandyns facebook.

Christoffer Fagerström i en bilannons.

Basket



Damernas nya coach David Leman. Bild från basketens hemsida.

Träning för spelare födda 2005-2008. Bild från basketens facebook. Foto: ANDERS TILLGREN.

Handboll



Annons för säsongskortet.

26 oktober: Robin Sanderhem fick en plats i U18-landslaget. Bild från handbollens hemsida.

1 oktober: Damjuniorerna och A-pojkarna firar att de går vidare i USM.

Innebandy



13 september: Laget pojkar födda 2006 vann några turneringar under hösten. Bild från innebandyns facebook. Foto: LOTTA BRINGNÄS.

Ishockey



3 maj: Försäsongen startade med fystester på Bosön.