Armbrytning



Bandy, herrar


Elitserien

211029
Sandviken–Hammarby

211102
Tellus-Hammarby

211105
Hammarby-Örebro

211109
Västerås-Hammarby

211112
Hammarby-Edsbyn

211117
Vänersborg–Hammarby

211119
Hammarby-Villa Lidköping

211125
Motala-Hammarby

211127
Sirius-Hammarby

211201
Hammarby-AIK

211203
Broberg-Hammarby

211207
Bollnäs-Hammarby

211210
Hammarby-Frillesås

211215
Hammarby-IFK Rättvik

211217
Vetlanda-Hammarby

211226
Hammarby-Sirius

211228
Frillesås-Hammarby

211230
Hammarby-Vänersborg

220102
Hammarby-Vetlanda

220105
AIK-Hammarby

220108
Hammarby-Bollnäs

220112
IFK Rättvik-Hammarby

220115
Hammarby-Broberg

220126
Edsbyn-Hammarby

220128
Hammarby-Västerås

220201
Örebro-Hammarby

220204
Hammarby-Tellus

220208
Hammarby-Motala

220211
Villa Lidköping-Hammarby

220213
Hammarby-Sandviken


Träningsmatcher

210822 (ABB Arena)
Västerås SK-Hammarby 14-0 (7-0)
Mål: Martin Landström 4, Jesper Jonsson 2, Robin Andersson 2, Daniel JOhansson 2, Pontus Vilén, Joel Engström, Max Mårtensson, Viktor Spångberg
Domare: Tobias Johnsson/Stefan Jonsson Publik: 300

210904 (Gubbängen)
Hammarby-IK Tellus
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Robin Sundin Tellus: Johan Hannegård
Domare: Pavel Silinski/Viktor Grahn, Kenneth Kristiansson
Publik: 201


Spelartruppen

Målvakter:
30. Filip Mörkdal, 23 år
26. Matteo Tuveson, 19 år
21. Simon Westin, 18 år
Utespelare:
29. Alex Adeheimer, 25 år (Örebro SK)
20. David Brodén, 29 år (Sandvikens AIK) 75. Lucas Dalin, 20 år
28. Niklas Gifting, 23 år (Västerås SK)
31. Axel Jansson, 26 år
9. David Jansson, 24 år
39. Ivan Lebedev, 35 år
7. Kasper Milerud, 26 år
51. Pontus Nordenfors, 22 år (Hammarby/Tellus)
63. Tom Nyström, 24 år
11. David Pizzoni, 36 år
55. Robert Rimgård, 32 år (tillbaka från paus)
91. Alfred Rustas, 19 år (IFK Rättvik)
17. Robin Sundin, 38 år
23. Olle Öijer, 22 år (IFK Rättvik)
Tränare:
Jonas Lindqvist (IK Tellus)



Bandy, damer






Basket, herrar


Basketettan Södra

210925
Eskilstuna-Hammarby

211003
Aros Basket-Hammarby

211010 (Farstahallen)
Hammarby-Högsbo


Spelartruppen

Headcoach:
David Leman



Basket, damer


Basketettan Södra

211010 (Farstahallen)
Hammarby-Norrköping



Bordtennis






Boule






Bowling, herrar






Bowling, damer






Boxning






Fotboll, herrar






Fotboll, damer






Friidrott






Futsal, herrar


CHAMPIONS LEAGUE PRELIMINARY ROUND GRUPP D

Hammarby 3 2 0 116-9 6

JB Futsal Gentofte320112-116
FC SMS Viimsi320116-76
Sparta Belfast30035-220

Champions League

210821 (Preliminary round, Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Hammarby-FC SMS Viimsi, Estland 3-1 (3-1)
1-0 2.02 Sebastian Holmquist, 2-0 15.04 Peiman Pahlevan, 3-0 15.29 Liridon Makolli, 3-1 18.43 Archil Sebiskveradze
Domare: Michael Christofides, Cypern, Joern Te Kloeze, Nederländerna, Bogdan Hanceariuc, Rumänien/Grigori Ošomkov, Estland

210822 (Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Hammarby-JB Futsal Gentofte, Danmark 5-6 (1-3)
0-1 7.12 Kevin Jørgensen, 0-2 7.57 Lars Bonde, 1-2 13.06 Sebastian Holmquist, 1-3 18.06 Oscar Merling Hansen, 2-3 19.56 Sebastian Holmquist, 3-3 27.50 Özgur Yasar, 3-4 29.45 Mads Falck, 3-5 33.21 Mads Falck, 3-6 35.22 Kevin Jørgensen, 4-6 36.38 Peiman Pahlevan, 5-6 38.38 Gabriel Diaz
Domare: Joern Te Kloeze, Nederländerna, Ruben António Cardoso Santos, Portugal, Michael Christofides, Cypern/Grigori Ošomkov, Estland

210824 (Viimsi Kooli Spordikeskus, Haabneeme, Estland)
Sparta Belfast, Nordirland-Hammarby 2-8 (0-5)
0-1 9.25 Sebastian Holmquist, 0-2 10.43 Gabriel Diaz, 0-3 12.01 Jonatan Almendra Cifuentes, 0-4 15.07 Alexander Browne, 0-5 25.21 Aleksandar Tomevski, 0-6 28.05 Jonatan Almendra Cifuentes, 1-6 29.42 Jasir Camara, 1-7 35.00 Liridon Makolli, 1-8 35.52 Gabriel Diaz, 2-8 38.34 Darius Roohi
Domare: Bogdan Hanceariuc, Rumänien, Joern Te Kloeze, Nederländerna, Michael Christofides, Cypern/Grigori Ošomkov, Estland


211027 (Intermediate Round, Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Record Bielsko-Biala, Polen-Hammarby

211028 (Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Luxol St. Andrews, Malta-Hammarby

211030 (Tal-Qroqq University Sports Hall, Gzira, Malta)
Hammarby-Haladas, Ungern


Träningsmatcher

210806 (Barcelona)
Teia, Spanien-Hammarby 1-9

210807 (Barcelona)
Teia, Spanien-Hammarby 1-5


Spelartruppen

Målvakt
Thomas Mendes de Almeida (Hammarby U19)
Benny Lekström
Utespelare
Alexander Browne (Strängnäs)



Futsal, damer


Spelartruppen

Tränare
Benjamin Namini
Assisterande tränare
Thomas Gibson
Sportchef
José Monteiro



Goalball






Handboll, herrar



31 juli: Hammarby spelade sin första träningsmatch i Hjorthagen mot finska Cocks. Bild från handbollens hemsida.
Hammarby gjorde comeback i den högsta serien.
  I Svenska cupen, som inledde säsongen, gick det inget vidare. I sista matchen behövde Hammarby vinna över Vinslöv med sex mål. Men man lyckades bara ta hem en fyramålsseger.
  Hammarbys Robin Sanderhem representerade U19-landslaget vid Scandinavian Open Championship i augusti. Han spelade och gjorde mål i samtliga tre matcher, mot Danmark, Färöarna och Norge. Även i U19-EM i Kroatien bidrog han med många mål. Sverige slutade sjua.


Handbollsligan

210911 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lugi 33-29 (18-13)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Johan Nilsson 7, Gustav Davidsson 6, Viktor Ahlstrand 4, Kevin Johansson-Eggan 2, Nicklas Andreasson 2, David Källemyr 2, Edwin Aspenbäck, Robin Sanderhem, Hayder Al-Khafadji Lugi: Isak Persson 11, Fredrik Olsson 6, Hugo Forsberg 5, Casper Käll 2, Steven Plucnar 2, Albin Carlsson, Jakob Söderberg, Axel Andersson
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 550


Svenska cupen

210815 (Anderstorps Sporthall
Anderstorps SK-Hammarby 24-34 (11-18)
Mål, Anderstorp: Jonathan Wiklund 6, Nils Mellert 5, Charlie Aronsson 3, Alexander Rydh 3, Alexander Wedin 2, Axel Dahlman 2, Erik Westerberg, Johan Jonsson, Anton Moberg Hammarby: Simon Lindberg 7, Viktor Ahlstrand 6, Edwin Aspenbäck 5, Topias Laine 4, Nicklas Andreasson 3, Johan Nilsson 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Max Gugolz 2, David Källemyr, Hayder Al-khafadji
Domare: Björn Larsson, Markus Sandberg
Publik: 82

210824 (Kristianstad Arena)
IFK Kristianstad-Hammarby 27-22 (15-17)
Mål, Kristianstad: Albin Selin 7, Emil Fred Öfors 6, Markus Olsson 5, Vsja Furlan 4, Philip Henningsson 2, Anton Hallbäck 2, Teitur Einarsson Hammarby: Martin Dolk 7, Gustav Davidsson 5, Viktor Ahlstrand 5, Johan Nilsson 2, Kevin Johansson-Eggan, Helge Freiman, Edwin Aspenbäck
Domare: Niklas Persson, Mikael Svensson
Publik: 300

210828 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Vinslövs HK 29-25 (15-10)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 7, Johan Nilsson 6, Gustav Davidsson 4, Viktor Ahlstrand 3, David Källemyr 3, Kevin Johansson-Eggan 2. Topias Laine 2, Nicklas Andreasson, Edwin Aspenbäck Vinslöv: Hugo Svensson 5, Ludwig Rosenberg 4, Sebastian Hansson 3, Alfred Olsson 3, Albin Mesanovic, Wiktor Rundqvist 2, Emil Karlsson 2, Linus Nilsson, Elias Holmström, Emil Schuster
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 403


Träningsmatcher

210731 (Hjorthagshallen) Hammarby-Cocks, Finland 27-24 (15-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 5, Viktor Ahlstrand 5, Edwin Aspenbäck 5, Johan Nilsson 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Ludvig Lindeberg 2, Robin Sanderhem 2, Topas Laine, David Källemyr, Helge Freiman

210804
Guif-Hammarby 25-33 (15-16)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 6 (1 str), Kevin Johansson-Eggan 5, Simon Lindberg 5, Viktor Ahlstrand 4 (1 str), Johan Nilsson 4, Edwin Aspenbäck 3, David Källemyr 3, Helge Freiman 2, Topias Laine

210806 (Skövde Arena)
IFK Skövde-Hammarby 30-23 (14-11)
Mål, Hammarby: David Källemyr 8, Johan Nilsson 4, Gustav Davidsson 4 (3 str), Kevin Johansson-Eggan 3, Viktor Ahlstrand 2, Simon Lindberg, Edwin Aspenbäck

210807 (Skövde Arena)
Hammarby-Guif 35-32 (21-14)
Mål, Hammarby: Johan Nilsson 7, David Källemyr 6, Helge Freiman 5, Kevin Johansson-Eggan 5, Gustav Davidsson 4 (2 str), Viktor Ahlstrand 3, Edwin Aspenbäck 2, Simon Lindberg, Nicklas Andreasson, Hayder Al-khafadji

210811 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skånela 26-20 (12-11)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 9 (4 str), Helge Freiman 5, Simon Lindberg 4, Kevin Johansson-Eggan 2, David Källemyr 2, Nicklas Andreasson, Johan Nilsson, Edwin Aspenbäck, Topias Laine


Spelartruppen

Målvakter:
18. Hayder Al-khafadji, 24 år (HIF Karlskrona)
1. Linus Bergh, 21 år
16. Alexander Holmberg, 26 år
Utespelare:
22. Viktor Ahlstrand, 24 år (HIF Karlskrona)
9. Nicklas Andreasson, 28 år
77. Edwin Aspebäck, 22 år (lån, Elverum, Norge)
25. Gustav Davidsson, 22 år
11. Martin Dolk, 31 år
10. Helge Freiman, 29 år (Alingsås)
31. Max Gugolz, 21 år
3. Kevin Johansson-Eggan, 27 år
66. David Källemyr, 20 år (Rimbo)
8. Topias Laine, 25 år
5. Simon Lindberg, 18 år (Cliff)
17. Ludvig Lindeberg
15. Johan Nilsson, 29 år
30. Robin Sanderhem
6. Felix Wallberg, 19 år (Cliff)
Andres Wik Rydberg
Tränare:
Patrik Fahlgren
Assisterande tränare:
Robin Doverhagen
Målvaktstränare:
Martin Norrbom
Lagledare:
Mats Adolfsson
Sjukgymnast:
Anne Hopfgarten
Materialförvaltare:
Lasse Bjerén
Sportchef:
Kalle Matsson



Handboll, damer


Träningsmatcher

210816 Hammarby-Sollentuna HK 2 (Eriksdalshallen)
210827 Täby HBK-Hammarby 21-26 (Tibblehallen)
210912 Tyresö Handboll-Hammarby (Tyresöhallen)
210913 Hammarby-Skogås HK (Eriksdalshallen)



Innebandy, herrar






Innebandy, damer


Hammarbys Saga Emtell och Ida Torbjörner fick vara med i ett U19-läger på Bosön i juni.


Svenska cupen





Ishockey, herrar


Inför säsongen tackades ordförande Hasse Malm av. Han fortsatte i styrelsen medan Knut ”Knutte” Engqvist blev ny ordförande.
  
  


Hockeytvåan Östra B




Träningsmatcher

210821 Järfälla HC-Hammarby 4-5 (Järfälla Cup)
210822 Wings-Hammarby 7-1 (final, Järfälla Cup)
210905 Hammarby-Tierps HK 5-1
210910 Hammarby-Arboga Hockey 4-4
210912 Arboga Hockey-Hammarby
210918 Hammarby-Borås HC
210919 Åmåls SK-Hammarby



Ishockey, damer


Spelartruppen

Målvakter:
Backar:
Forward:
Head Coach:
Lagledare:
Robert Nyqvist



Orientering






Rugby, herrar






Rugby, damer






Skidor






Speedway/Isracing






2022



Bandy



Basket



Futsal



6 juni: Sebastian Holmqvist sliter med försäsongsträningen i Eriksdalshallen. Foto: Futsalens facebook.

Damlagets tränare och ass; Benjamin Namini och Thomas Gibson. Foto: Futsalens facebook.

Här är Namini med damernas sportchef José Monteiro. Foto: Futsalens facebook.

Handboll



Årets säsongkort.

Ishockey, dam



21 juni: Försäsongsträning i Hammarbybacken. Bild från hockeyns facebook.