Bandy, herrar


Tidigt på säsongen drog sig AIK ur serien på grund av ekonomiska problem. I samband med det så gick målvakten Viktor Birgersson över, vilket var tur då Hammarbys Filip Mörkdal missade hela säsongen på grund av skada i premiären.
  I det svenska P21-landslaget spelade Lucas Dahlin och Melker Broberg under säsongen.


Elitserien

221028 (Helsingehus Arena)
Broberg-Hammarby 8-1 (2-1)
Mål, Broberg: Martin Söderberg 3, Jaakko Hyvönen, Erik Jonsson, Tatu Ässämäki, Robin Öhrlund, Jesper Öhrlund Hammarby: Ivan Lebedev
Domare: Andreas Broberg/Jonas Lindberg, Gustav Olhans
Publik: 1 261

221101 (Gubbängen)
Hammarby-Vänersborg 3-5 (0-2)
Mål, Hammarby: David Jansson, Felix Nyman, Robin Sundin Vänersborg: Emil Viklund 3, Niklas Holopainen, Ilja Grachev
Domare: Ulrik Bergman/Oscar Haraldsson, Patrik Berglund
Publik: 1 041

221104 (Slättbergshallen)
GripenTrollhättan-Hammarby 4-5 (2-2)
Mål, Gripen: William Arvidsson, Adam Rudell, Victor Peterson, Tobias Augustsson Hammarby: David Jansson 3, David Brodén, Ivan Lebedev
Domare: Anders Berg/Per Jakobsson, Mattias Öhrn
Publik: 1 042

221111 (Gubbängen)
Hammarby-Sirius 4-1 (3-0)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson 2, Niklas Gifting, Melker Broberg Sirius: Kalle Mårtensson
Domare: Gustav Bortas/Jonas Lindberg, Patrik Berglund
Publik: 1 222

221115 (Svenska Fönster Arena)
Edsbyn-Hammarby 8-2 (1-0)
Mål, Edsbyn: Christian Mickelsson 4, Rasmus Skarps 2, Oscar Wikblad, Jimi Heinonen Hammarby: Isac Karlsson 2
Domare: Jonas Kandell/Viktor Grahn, Gustav Olhans
Publik: 1 005

221118 (Gubbängen)
Hammarby-Frillseås 10-2 (5-0)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson 4, Adam Gilljam 2, Robin Sundin, Kasper Milerud, David Brodén, Ivan Lebedev Frillesås: Marcus Lindholm, Tero Liimatainen
Domare: Anders Berg/Jonas Kristensen, Oscar Haraldsson
Publik: 883

221125 (Zinkensdamm)
Hammarby-Motala 5-4 (3-1)
Mål, Hammarby: David Jansson 3, Lucas Dalin, Kasper Milerud Motala: Philip Florén 2, Casper Hänninen, Aleksi Seppänen
Domare: Ulrik Bergman/Oscar Haraldsson, Jesper Rundberg
Publik: 2 414

221130 (ABB Arena)
Västerås-Hammarby 7-4 (3-2)
Mål, Västerås: Robin Andersson 2, Tobias Hjälmeby Holmberg, Oscar Gröhn, Pontus Vilén, Daniel Johansson, Viktor Spångberg Hammarby: David Jansson, David Pizzoni, Isac Karlsson, Adam Gilljam
Domare: Anders Berg/Tomas Ljung, Patrik Berglund
Publik: 1 437

221202 (Zinkensdamm)
Hammarby-Bollnäs 5-6 (2-3)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Felix Nyman, Isac Karlsson, Ivan Lebedev Bollnäs: Riku Hämäläinen 2, Linus Westh, Denis Sadakov, Saku Hämäläinen, Erik Pettersson
Domare: Jonas Kandell/Christoffer Gille, Fredrik Johansson
Publik: 2 195

221207 (Göransson Arena)
Sandviken-Hammarby 5-5 (2-1)
Mål, Sandviken: Daniel Mossberg, Albin Airisniemi, Daniel Bäck-Nirs, Dennis Henriksen, Linus Forslund Hammarby: Melker Broberg 2, Kasper Milerud 2, Robert Rimgård
Domare: Ulrik Bergman/Oscar Haraldsson, Patrik Berglund
Publik: 773

221210 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vetlanda 7-4 (4-3)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson 2, Ivan Lebedev 2, David Jansson, Lucas Dahlin, David Pizzoni Vetlanda: Emil Federov 2, Joakim Andersson, August Klang
Domare: Jonas Kandell/Emil Larshans, Ludwig Hallkvist
Publik: 1 966

221216 (Zinkensdamm)
Hammarby-Villa Lidköping 2-10 (1-6)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson, Kasper Milerud Villa: Christoffer Edlund 4, Tim Persson 2, Martin Andreasson 2, Alexander Härndahl, Erik Säfstrand
Domare: Andreas Svensson/Oscar Haraldsson, Christoffer Gille
Publik: 1 687

221226 (Studenternas)
Sirius-Hammarby 9-3 (7-0)
Mål, Sirius: Ted Bergström Heramb 3, Stefan Kröller 2, Albin THomsen, Kalle Mårtensson, Tobias Nyberg, Arvid Tapper Hammarby: Adam Gilljam, David Jansson, Robert Rimgård
Domare: Niclas Schultz/Jonas Lindberg, Samuel Pettersson
Publik: 3 410

221230 (Hydro Arena)
Vetlanda-Hammarby 8-3 (3-1)
Mål, Vetlanda: Joakim Andersson 3, Emil Federov 2, Albin Rehnholm, Elliot Fröjd Hammarby: Isac Karlsson, Ivan Lebedev, Robert Rimgård
Domare: Daniel Labe/Jonas Kristensen, Johan Bengtsson
Publik: 1 130

230104 (Zinkensdamm)
Hammarby-Broberg/Söderhamn 2-2 (1-0)
Mål, Hammarby: David Jansson, David Pizzoni Broberg: Tatu Ässämäki, Jesper Öhrlund
Domare: Ulrik Bergman/Kenneth Kristiansson, Fredrik Johansson
Publik: 1 858


Träningsmatcher

220831 (Kronfågel Arena)
Katrineholms SK-Hammarby 1-9 (0-2)
Mål, KSK: Gustaf Doktare Hammarby: David Jansson 2, Robert Rimgård, Kasper Milerud, Melker Broberg, Adam Gilljam, Lucas Dalin, Ivan Lebedev, Pontus Nordenfors
Hörnor: 3-11 (0-1)
Domare: David Eneland/Gustav Brunberg, Ludwig Hallkvist
Publik: 185

220916 (Arena Vänersborg, Vänersborgsklubban Cup)
Hammarby-IFK Motala 3-4 (0-1)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Ivan Lebedev Motala: Albin Bjerkegren, Albin Rohlén, Fredrik Lönn, Anders Persson
Domare: Anders Berg/Erik Schultz, Gustav Brunberg
Publik: 114

220917 (Arena Vänersborg, Vänersborgsklubban Cup)
Gripen Trollhättan BK-Hammarby 5-2 (2-1)
Mål, Gripen: Mikko Lukkarila 2, Adam Rudell, Felix Callander, Johan Esplund Hammarby: Melker Broberg 2
Domare: Daniel Labe/Jonas Kristensen, Sven Olof Bly
Publik: 467

220918 (Arena Vänersborg, Vänersborgsklubban Cup)
IFK Vänersborg-Hammarby 5-1 (1-1)
Mål, Vänersborg: Adam Herou Löf 2, Emil Viklund, Linus Hagman, Ilja Grachev Hammarby: Ivan Lebedev
Domare: Daniel Labe/Jonas Kristensen, Samuel Silvesjö
Publik: 258

220922 (Recoverhallen)
IK Sirius-Hammarby 4-4 (2-1)
Mål, Sirius: David Thorén, Ted Berström, Oscar Quist, Stefan Kröller Hammarby: David Jansson, Ivan Lebedev, Robin Sundin, David Pizzoni
Domare: Ulrik Bergman/Fredrik Johansson, Patrik Berglund Publik: 120

220923 (Tingvalla Isstadion)
IF Boltic-Hammarby 6-6

220930 (Hyrdo Arena, Vetlanda)
Hammarby-IFK Vänersborg 4-4 (2-3)
Mål, Hammarby: David Pizzoni 2, David Brodén, Robert Rimgård Vänersborg: Samuel Baatz, Niklas Holopainen, Kalle Lempinen, Adam Herou Löf
Domare: Niclas Schultz/Andreas och Samuel Pettersson
Publik: 62

221002 (Hyrdo Arena, Vetlanda)
Vetlanda BK-Hammarby 4-5 (1-1)
Mål, Vetlanda: Vladimir In-Fa-Lin 2, Axel Ekholm, Joakim Andersson Hammarby: David Jansson, David Pizzoni, Niklas Gifting, Ivan Lebedev, Robert Rimgård
Domare: Niclas Schultz/Jesper Rundberg, Gustaf Brunberg
Publik: 214

221015 (Gubbängen)
Hammarby-IFK Motala 5-2 (4-2)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Kasper Milerud, David Pizzoni, Ivan Lebedev Motala: Philip Florén 2
Domare: Ulrik Bergman/Christoffer GIlle, Patrik Widmark
Publik: 105

221022 (Gubbängen)
AIK-Hammarby 3-3 (2-2)
Mål, AIK: Marcus Wikman, Iisakki Kaivola, Tobias Nyberg Hammarby: Adam Gilljam 3
Domare: Pavel Silinsky/Fredrik Johansson, Kenneth Kristiansson
Publik: 215


Spelartruppen

Målvakter:
30. Viktor Birgersson, 23 år (AIK)
30. Filip Mörkdal, 24 år
26. Matteo Tuveson, 20 år
Försvarare:
16. Felix Nyman, 30 år
63. Tom Nyström, 25 år
11. David Pizzoni, 37 år
55. Robert Rimgård, 33 år
23. Olle Öijer, 23 år
Mittfältare:
20. David Brodén, 30 år
75. Lucas Dalin, 21 år
28. Niklas Gifting, 24 år
39. Ivan Lebedev, 36 år
7. Kasper Milerud, 27 år
17. Robin Sundin, 39 år
Anfallare:
9. David Jansson, 25 år
19. Isac Karlsson, 20 år (AIK)
51. Pontus Nordenfors, 23 år
Övriga:
8. Melker Broberg, 19 år
40. Adam Gilliam, 32 år (ny)
34. Arvid Kilström, 22 år




Bandy, damer


Hammarbys F17-lag vann World Cup Girls 17 som spelades i Vetlanda i november. Man besegrade Villa Lidköping med 7-1 i finalen.
  


Allsvenskan Södra

221113 (Gubbängen)
Hammarby-Västerås SK U 4-3 (1-1)
Mål, Hammarby: Malin Ekström, Inez Edenberg, Hanna Hansson, Sophia Wikström Västerås: Hilda Kolsmyr, Tova Grönoset, Mathilda Spong
Domare: Daniel Käck/Tommy Åkesson, Malkolm Seger
Publik: 77

221120 (Gubbängen)
Hammarby-IFK Vänersborg 2-0 (0-0)
Mål: Stella Wallin, Malin Ekström
Domare: Peter Persson/Jakob Wagman, Urban Bendtz
Publik: 44

221211 (Zinkensdam)
Hammarby-Villa Lidköping BK U 5-3 (3-1)
Mål, Hammarby: Inez Edenberg 4, Sigrid Sörbom Villa:
Domare:
Publik: 42

221218 (Zinkensdam)
Hammarby-Tranås BoIS 6-0 (3-0)
Mål: Stella Wallin 5, Inez Edenberg
Domare: Elisabeth Englund/Carmarn Hanson, Max Wallgren
Publik: 213


Allsvenska Cupen A

221028
Hammarby-Västerås SK 1-5 (1-2)
Mål, Hammarby: Malin Ekström Västerås: Thea Öhlin 2, Elin Palm, Emelie Söderberg, Mathilda Spong
Domare: Ola Fredricsson/Samuel Wakman, Mikael Olsson
Publik: 42

221029
IFK Rättvik-Hammarby 3-1 (1-0)
Mål, Rättvik: Sigrid Hemlin 2, Tilda Berg Hammarby: Hanna Hansson
Domare: Ola Fredricsson/Viktor Nilsson, Björn Tömmernes
Publik: 42

221029
Västerstrands AIK-Hammarby 2-0 (2-0)
Mål: Jolin Rolandsson 2
Domare: Mikael Johansson/Viktor Nilsson, Robert Jonsson
Publik: 42

221030
Hammarby-Söråkers IF 4-0 (4-0)
Mål: Inez Edenberg 2, Hanna Hansson 2
Domare: Mikael Johansson/Samuel Wakman, Björn Tömmernes
Publik: 42

Spelartruppen

Målvakter:
1 Alva Barvaeus, 16 år
Försvarare:
18. Hanna Hansson, 25 år
8. Jonna Nyman, 33 år
28. Jacqueline Sporre, 17 år
19. Sophia Wikström, 18 år
Mittfältare:
21. Nathalie Andersson, 25 år
22. Ida Edenberg, 16 år
15. Inez Edenberg, 18 år
3. Märta Götselius, 16 år
10. Greta Jonsson, 18 år
4. Ida Pettersson, 21 år
25. Klara Sörbom, 16 år
7. Sigrid Sörbom, 16 år
Anfallare:
11. Malin Ekström, 16 år
53. Sofia Forsman, 23 år
96. Sanna Rinnbäck, 18 år
9. Hilma Roos, 17 år
6. Stella Wallin, 16 år
Övriga:
16. Alice Niring, 15 år

World Cup Girls 17

221104 Uppsala BoIS-Hammarby 1-3 (gruppspel)
221104 Hammarby-Skirö AIK/Tranås BoIS 6-2
221105 Hammarby-Villa Lidköping BK 5-4
221105 KS Bandy-Hammarby 1-5
221105 Hammarby-IFK Vänersborg 1-2
221106 Hammarby-IFK Vänersborg 4-3 (semifinal)
221106 Villa Lidköping BK-Hammarby 1-7 (final)



Basket, herrar


Basketettan Södra

221001 (Brännkyrkahallen)
Djurgården-Hammarby 94-67 (27-9, 21-22, 33-15, 13-21)
Poäng, Djurgården: Niklas Herring 21, Filip Bogdanovic 17, Jens Örnehed 15, Fredrik Björnsson Spets 11, Egal Saleman Rirach 10, Linus Skeppar 9, Johannes Höök 6, Simon Busch Höök 3, Edvin Ulmanen 2 Hammarby: Noah Kelly 18, Pirmin Gaisser 14, Adam Winther 9, Ernesto Celiker 9, Emil Rudman 7, Viktor Mauricio Figureoa Jonsson 3, Mohamed Madani 2, Edwin Sunnebo 2, John Börjeson 2, Aaron Kodu
Publik: 80

221016 (Farstahallen)
Hammarby-KFUM Kalmar 109-52 (30-12, 33-14, 19-19, 27-7)
Poäng, Hammarby: Emil Rudman 28, Noah Kelly 17, Viktor Figueroa Jonsson 15, Aaron Kodu 12, Pirmin Gaisser 9, Edwin Sunnebo 7, Ludwig Sjödin 6, Ernesto Celiker 6, Adam Winther 5, John Börjesson 2, Mohamed Madani 2 Kalmar: Antonius Allko 17, Casper Ronquist 14, Jovan Vega 11, Bryan Owuor 5, Filip Ivanovic Håkansson 3, Duc Bui 2
Publik: 159

221029 (Farstahallen)
Hammarby-Nässjö 90-88 (25-20, 21-20, 27-25, 17-23)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 19, Emil Rudman 18, Aaron Kodu 17, Adam Winther 10, Pirmin Gaisser 10, Ernesto Celiker 5, Mohamed Madani 4, Ludwig Sjödin 4, John Börjesson 3 Nässjö: Mio Hjalmarsson 25, Hampus Andersson 25, Anton Politis 14, Morris Ntihabose 13, Isak Eriksson 4, Felix Andersson 3, Filip Holm 2, David Elofsson 2
Publik: 140

221116 (Rosenborgsskolan)
Södertälje-Hammarby 74-71 (22-14, 17-15, 27-20, 8-22)
Poäng, Södertälje: Ludvig Lindby 17, Philip Gjerulf 16, Mac Omicevic 9, Felix Masud 8, Teodor Manfredsson 7, Viktor Schilström 5, Aleksandar Cigoja 5, Emil Åkerberg 3, Favour Aghavbere 2, Gustav Schilström 2, Hammarby: Aaron Kodu 23, Adam Winther 15, Noah Kelly 13, John Börjesson 10, Viktor Figueroa Jonsson 3, Adam Hakla 3, Ludwig Sjödin 2, Simon Forssberg, Pirmin Gaisser

221120 (Farstahallen)
Hammarby-Malbas 52-74 (8-21, 11-14, 21-12, 12-27)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 15, Aaron Kodu 12, Pirmin Gaisser 7, Mohamed Madani 7, Adam Hakla 3, Adam Winther 2, Emil Rudman 2, Ludwig Sjödin 2, Edwin Sunnebo, Ernesto Celiker Malbas: Peter Möller 29, Kasper Hagberg 19, Mohamad Obaysi 6, Ahmed Abdi 6, Edin Becarevic 6, Jesper Hagberg 4, Maxim Moracanin 2, Tomas Callesen 2
Publik: 126

221126 (Fryshuset)
Fryshuset-Hammarby 83-74 (24-15, 15-17, 23-18, 21-24)
Poäng, Fryshuset: Gustav Skogsjö 25, Nathaniel Nzonyansi 22, Edwin Soamo 12, Alexander Nzonyansi 8, Åke Swahn 6, Lukas Kemter 5, Alvin Ernman 3, Igor Höglund 2 Hammarby: Noah Kelly 18, Ernesto Celiker 14, Simon Forssberg 14, Pirmin Gaisser 9, Emil Rudman 8, Adam Winther 5, Mohamed Madani 4, John Börjesson 2
Publik: 50

221204 (Farstahallen)
Hammarby-Norrköping 93-87 (25-18, 24-21, 12-20, 32-28)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 27, Aaron Kodu 16, Adam Winther 12, Emil Rudman 10, Ernesto Celiker 6, John Börjeson 5, Adam Hakla 5, Pirmin Gaisser 5, Viktor Mauricio Figueroa Jonsson 3, Edwin Sunnebo 2, Simon Forsberg 2 Norrköping: Tage Mattsson 27, Adam Massarsch 20, Elias Olander 13, Viktor Byström 6, Albin Gahns 6, Robin Andersson 6, Pelle Westerlund 5, Elis Toomson 2, Albin Tholin 2
Publik: 68

221211 (Gothia Arena)
Högsbo-Hammarby 66-75 (25-19, 22-23, 16-17, 13-16)
Poäng, Högsbo: Jesper Hallberg 17, Alem Hamza 13, Alexander Olsson 10, Efraim Kouame Palm 8, Lucas Antonsson 6, Luka Zuljevic 4, Jakob Fajersson 4, Tarik Hamza 4 Hammarby: Emil Rudman 15, Viktor Mauricio Figueroa Jonsson 12, Adam Winther 11, Pirmin Gaisser 11, Noah Kelly 9, Aaron Kodu 8, Ludwig Sjödin 6, Ernesto Celiker 3
Publik: 58


Träningsmatcher

220915 Blackeberg-Hammarby 78-68
220918 Hammarby-Alvik Basket 81-69
220925 Hammarby-AIK 78-63

USM

HU21



HU19

Hammarby-Huddinge 57-68 (gruppspel)
Hammarby-KFUM Lidingö 78-71
Hammarby-Tureberg Basket 148-58

HU17

Hammarby-BC Luleå 71-53 (gruppspel)
Hammarby-Högsbo 77-81
Hammarby-Huddinge 71-47

HU16

Hammarby Vit-KFUM Östersund Basket Ungdom 80-76 (gruppspel)
Spånga BBK-Hammarby Vit 83-65
Hammarby Grön-KFUM Lidingö Basket 88-40 (gruppspel)
Nössjö Basket-Hammarby Grön 88-99
Hammarby Grön-Tureberg Basket 94-51
Hammarby-Norrköping 79-46 (gruppspel)
Hammarby-Danderyd 70-84
Hammarby-Gävle 108-51

HU15

Kalmar Basket-Hammarby 42-99 (gruppspel)
Fryshuset Basket-Hammarby 87-72
Hammarby-Västerås BF 87-75
Hammarby-Spånga 114-30 (gruppspel)
Hammarby-Östersund 164-28
Viby-Hammarby 43-78


Spelartruppen

11. John Börjeson (ny)
26. Ernesto Celiker (ny)
16. Simon Forsberg (ny)
34. Pirmin Gaisser (ny)
33. Adam Hakla (ny)
27. Philip Hauff (ny)
8. Viktor Mauricio Figueroa Jansson (ny)
10. Noah Kelly (ny)
6. Aaron Kodu, 20 år
1. Mohamed Madani, 26 år
2. Emil Rudman (ny)
15. Ludwig Sjödin, 18 år
3. Edwin Sunnebo, 18 år
7. Adam Winther, 19 år




Basket, damer


Basketettan Sädra

220924 (Kollahallen)
Onsala Pirates-Hammarby 69-47 (16-4, 22-16, 10-9, 21-18)
Poäng, Onsala: Sofie Lundberg 25, Julia Valberg 13, Maja Strand 12, Ebba Löfvenborg 9, Fredrika Gustavsson 8, Ida Nyberg 2 Hammarby: Ann Sheaia 12, Marcelina Pawlikowska 11, Evelina Lyemark 8, Coline Avril 7, Elsa Zuluca 4, Felicia Delläng 2, Fatou Ceesay 2, Suzana Kraljevic
Publik: 200

221002 (Farstahallen)
Hammarby-Södertälje 66-38 (22-6, 17-8, 13-12, 14-12)
Poäng, Hammarby: Coline Avril 16, Erica Iderstål 14, Marcelina Pawlikowska 8, Ann Sheaia 7, Elsa Zuluca 7, Kajsa Svensson 6, Evelina Boberg Lyemark 4, Felicia Delläng 2, Suzana Kraljevic, Denice Stewart Södertälje: Angela Jakovljevic 9, Nina Ismat 8, Sandra Bou Faical 6, Hannah Biwersi 4, Tilde Månsson 4, Alva Guvå 4, Tilde Ahlqvist 3
Publik: 116

221009 (Farstahallen)
Hammarby-KFUM Kalmar 89-64 (23-23, 29-11, 20-18, 17-12)
Poäng, Hammarby: Ann Sheaia 25, Erica Iderstål 21, Coline Avril 19, Marcelina Pawlikowska 9, Elsa Zuluca 7, Evelina Lyemark 5, Kajsa Svensson 3 Kalmar: Mellisa Majonga 25, Louise Falk 16, Amanda Sjögren 9, Frida Tolic 8, Emmie Persson 2, Klara Toräng 2, Amanda Lindström 2
Publik: 85

221013 (Farstahallen)
Hammarby-Norrköping Dolphins 78-85 (16-22, 15-21, 19-22, 28-20)
Poäng, Hammarby: Ann Sheaia 19, Evelina Boberg Lyemark 16, Erica Iderstål 16, Coline Avril 7, Felicia Delläng 7, Marcelina Pawlikowska 6, Fatou Ceesay 6, Elsa Zuluca Norrköping: Maja Dilén 19, Tuva Eklöf 15, Sara Basaran 13, Hanna Kajevic Medina 12, Sofia Törndahl 7, Sara Saleh 6, Maja Mirosavljevic 5, Minna Ersdala 4, Olivia Hultgren 2, Emmy Ersdala 2

221029 (GA-hallen)
Helsingborg-Hammarby 53-62 (19-17, 14-11, 13-20, 7-14)
Poäng, Helsingborg: Alina Sjögren 12, Celia Pravita 10, Klara Friberg 8, Miriam Wahlqvist 8, Kelly Le 7, Clara Eneroth 4, Selma Olofsson 4 Hammarby: Ann Sheaia 17, Fatou Ceesay 11, Coline Avril 9, Evelina Lyemark 6, Marcelina Pawlikowska 6, Denice Stewart 5, Kajsa Svensson 4, Felicia Delläng 2, Suzana Kraljevic 2
Publik: 54

221030 (Heleneholms sporthall)
Malbas-Hammarby 70-45 (27-13, 13-12, 13-11, 17-9)
Poäng, Malbas: Thea Fischer 18, Elin Ekdahl 13, Ester Kapetanovic 12, Sofia Gustafsson 9, Kajsa Lundahl 7, Vendela Genell 5, Johanna Mattsson 3, Sofia Andreasson 2, Elin Hållenius Hammarby: Marcelina Pawlikowska 17, Coline Avril 8, Felicia Delläng 6, Ann Sheaia 3, Suzana Kraljevic 3, Kajsa Svensson 3, Denice Stewart 2, Lara Eken 2, Evelina Lyemark
Publik: 167

221105 (Sporthallen, Huskvarna)
Wetterbygden Sparks-Hammarby 85-52 (23-17, 1-12, 26-13, 18-10)
Poäng, Wetterbygden: Emilia Forss 18, Ebba Sjökvist 12, Irene Perez 11, Hannah Wester 9, Hanna Soltész 8, Hilma Gross 7, Tilda Tengvall 7, Tuva Vikman 7, Matilda Tylén 6 Hammarby: Ann Sheaia 15, Coline Avril 14, Evelina Lyemark 6, Marcelina Pawlikowska 6, Felicia Delläng 4, Denice Stewart 3, Lara Eken 2, Suzana Kraljevic 2
Publik: 82

221113 (Farstahallen)
Hammarby-RIG Mark 80-86 (16-24, 22-19, 19-23, 23-20)
Poäng, Hammarby: Erica Iderstål 29, Elsa Zuluca 14, Coline Avril 12, Ann Sheaia 8, Fatou Ceesay 7, Evelina Boberg Lyemark 5, Felicia Delläng 3, Marcelina Pawlikowska 2 RIG Mark: Wilma Sörensen 21, Elina Olsson 18, Lova Stålgard 14, Anja Ekström 10, Nike Borg 10, Lova Samuelsson 5, Frida Wernstedt 4, Ella Hallonqvist 2, Jaidyn Caldwell 2
Publik: 135

221208 (Farstahallen)
Hammarby-Eskilstuna BBK 77-50 (17-8, 20-8, 29-17, 11-17)
Poäng, Hammarby: Coline Avril 23, Kajsa Svensson 17, Erica Iderstål 10, Felicia Delläng 8, Fatou Ceesay 6, Lara Eken 3, Linnéa Löf 3, Elsa Zuluca 3, Denice Stewart 3, Marcelina Pawlikowska Eskilstuna: Amelie Nilsson 16, Kajsa Carlsson 15, Kiden Andarea Ladu 6, Negin Elham 5, Jasmine Abdelkader 4, Isabella Moussa 2, Juliana Larsson 2
Publik: 60

221210 (Farstahallen)
Hammarby-Onsala Pirates 59-78 (9-20, 20-20, 19-17, 11-21)
Poäng, Hammarby: Coline Avril 20, Erica Iderstål 16, Felicia Delläng 6, Elsa Zuluca 4, Marcelina Pawlikowska 4, Denice Stewart 4, Merima Helsing 3, Fatou Ceesay 2 Onsala: Sofie Lundberg 23, Ebba Löfvenborg 17, Maja Strand 15, Elin Larsson 8, Axelia Litgård 7, Nelly Persson 4, Fredrika Gustavsson 4
Publik: 60

221211 (Stadium Arena)
Norrköping Dolphins-Hammarby 82-48 (24-14, 18-7, 21-5, 19-22)
Poäng, Norrköping: Hanna Kajevic Medina 20, Tuva Eklöf 16, Sofia Törndahl 10, Sara Basaran 8, Cornelia Petersson 8, Sara Saleh 4, Alva Lindvall 4, Emmy Ersdala 2, Elise Rudolfsson 2 Hammarby: Feliciana Zuluca 16, Merima Helsing 10, Erica Iderstål 6, Denice Stewart 5, Coline Avril 3, Felicia Delläng 3, Marcelina Pawlikowska 2, Ann Sheaia 2, Casandra Samuelsson
Publik: 60

221218 (Huskvarna Sporthall)
Brahe Basket-Hammarby 63-58 (14-21, 10-15, 21-12, 18-10)
Poäng, Brahe: Frida Jern 19, Emilia Rotviker Bexell 14, Nova Grimfjord 10, Tilda Hultin 9, Ida Gustafsson 5, Ella Petersson 4, Tindra Rosén Fagerström 2 Hammarby: Ann Sheaia, 23, Fatou Ceesay 15, Coline Avril 12, Denice Stewart 4, Merima Helsing 4
Publik: 42


Träningsmatcher

220915 Hammarby-Tureberg 40-65
220918 Norrort Basket-Hammarby 44-64


USM

DU21



DU17

Hammarby-Norrort 36-84 (steg 1)
Hammarby-Lobas 70-66
Hammarby-Eskilstuna BBK 33-68

DU15

Spånga BBK-Hammarby 70-56 (gruppspel)
Norrköpings BF-Hammarby 79-55
Hammarby-Turebergs Basket 33-90
Hammarby-EOS Basket 41-80 (gruppspel)
Hammarby-Duvbo 32-79


Spelartruppen

7. Coline Avril (ny)
15. Fatou Ceesay, 28 år
11. Felicia Delläng, 17 år
8. Lara Eken (ny)
33. Merima Helsing
16. Erica Iderstål (ny)
5. Suzana Kraljevic
9. Evelina Lyemark (ny)
10. Linnéa Löf (ny)
1. Marcelina Pawlikowska (ny)
6. Casandra Samuelsson
3. Ann Sheaia (ny)
14. Denice Stewart, 25 år
19. Kajsa Svensson (ny)
4. Feliciana Zuluca (ny)




Bordtennis


Återigen arrangerade Hammarby Bajen Cup Höst 29-30 oktober i Liljeholmshallen. Där deltog 250 spelare från 30 olika föreningar.
  

Division 3 Nordsvenska Sydöstra

220924 Hammarby A1-Stratos Enköping BTK B 7-7
220924 Österåker BTK C-Hammarby A1 6-8
220925 Hammarby A1-Uppsala BTK C 7-7
220925 Upplands Ekeby B-Hammarby A1 8-1
221015 Hammarby A1-IFK Täby BTK B2 3-8
221015 Hammarby A1-Sunnersa AIF 4-8
221119 Heby AIF-Hammarby A1 2-8
221119 Stratos Enköping BTK B-Hammarby A1 2-8

Laget

Lo Ah-King
Mikael Andersson
Kent Bertilsson
John Ekström
Lars J Eriksson
Thomas Karlsson
Jimmy Mané Perez Del Camino
Michael Svensson
Hossein Zonouzimarand


Division 3 Östsvenska Nordöstra

220925 Norrtulls SK C-Hammarby A2 8-4
221015 Hammarby A2-Spårvägen BTK E2 4-8
221015 Ängby SK C-Hammarby A2 4-8
221016 Hammarby A2-Tyresö BTK B 8-2
221016 KFUM Stocksund IA B-Hammarby A2 0-8
221211 Hammarby A2-Boo KFUM IA BI 8-2

Laget

Tobias Balenius
Hector Byström
Ulf Drakenberg
Pedro De la Torre Luque
Magnus Jernström
Mattias Lindberg
Daniel Sahlstrand


Division 4 Stockholm Södra

221009 Norrtulls SK D-Hammarby B 8-1
221014 Hammarby B-Sundbybergs IK A2 8-1
221030 Spårvägens BTK F3-Hammarby B 7-7
221111 Hammarby B-Tyresö BTK C 8-5
221125 Hammarby B-IK Makkabi 8-6
221209 Hammarby B-Spårvägens BTK F1 8-5

Laget

Lo Ah-King
John Ekström
Alexander Engström
Craig Gibb
Mika Hasmats
Dan Höjer
Jimmy Mané Perez Del Camino
Tommy Meyer
Pär Nilsson
Fredrik Ölund


Division 5 Stockholm Norra

221007 Hammarby C1-Spårvägens BTK G1 5-8
221010 Tullinge TP C2-Hammarby C1 4-8
221028 Hammarby C1-Tibble-Kungsängen BTK B 6-8
221127 IFK Täby C2-Hammarby C1 3-8
221207 Järfälla BTF C-Hammarby C1 1-8
221218 Norrtulls SK E-Hammarby C1 7-7

Laget

Simon Dahlin
Alexander Engström
Sean Greenaway
Flynn Hedman
Filip Josephson
Tuan Tran
Linus Walstedt


Division 5 Stockholm Södra

221004 Djurgården-Hammaryby C2 5-8
221014 Hammarby C2-IFK Lidingö 8-4
221031 IFK Täby C1-Hammarby C2 8-4
221111 Hammarby C2-Boo KFUM C 2-8
221130 Tullinge TP BTK C1-Hammarby C2 8-0
221209 Hammarby C2-Spårvägens BTK G2 8-5

Laget

Staffan Arvidson
Mikael Berglund
Ronny Forsberg
Anton Hillerström
Lars Johansson
Peter Mikaelsson
Emanuel Rosenthal


Division 7 Stockholm Södra B

221004 Djurgården C1-Hammarby D 1-8
221015 Hammarby D-Huddinge BTK B2 0-8
221110 Tullinge TP E-Hamamrby D 2-8
221112 Hammarby D-Boo KFUM D2 8-1
221126 Hammarby D-Tyresö BTK E 8-3
221204 Spårvägens BTK I3-Hammarby D 4-8
221210 Hammarby D-Nynäshamns BTK 7-7

Laget

Joachim Alvarsson
Ture Carlgren Breitenstein
Ludwig Dahlin
Isak Elovsson
Adriaan Kjellsson
Tibor Mladoniczky
Einar Lundin Orrghen
Viggo Wahlberg


Bowling, herrar


Division 2 Södra Svealand

220917 Hammarby-Matteus-Pojkarna BK F1 7-13 (3-2, 2-3, 1-4, 4-1)
220924 Hammarby-BK Origo 7-13 (2-3, 1-4, 1-4, 3-2)
221016 Värtans IK-Hammarby 11-9 (2-3, 5-0, 4-1, 0-5)
221016 Mini Arccus Club F-Hammarby 15-5 (5-0, 4-1, 4-1, 2-3)
221023 Hammarby-BK Amiki 9-11 (3-2, 3-2, 1-4, 2-3)
221029 Hammarby-BK SF-04 Åtvidaberg 8-12 (4-1, 0-5, 1-4, 3-2)
221119 Hammarby-Pin Club 8-12 (2-3, 1-4, 3-2, 2-3)
221126 BK Mjölby-Hammarby 14-6 (3-2, 2-3, 4-1, 5-0)
221126 Team Baltzar BC F-Hammarby 4-16 (2-3, 1-4, 1-4, 0-5)
221203 Hammarby-BK Mjölby 14-6 (3-2, 4-1, 4-1, 3-2)


Laget

Sven Altenfors
Bo Collinge
Björn Ejderling
Katrin Fahlström
Jonas Gimhag
Mikael Gimhag
Caroline Innergård
Nicklas Kihlberg
Oscar Kihlberg
Hans Lagerqvist
K-J Mattsson
Mats Nilsson
Susanne Olsson
Torbjörn Persson
Leif Sjöberg

Stockholmsligan 2

220918 Hammarby B-Sundbybergs IK C 12-8
220918 Hammarby B-Uppsala BC 90 B 14-6
220925 KK Strike-Hammarby B 9-11
221020 Täby BwK B-Hammarby B 16-4
221023 NBC Gullmarsplan BC B-Hammarby B 12-8
221030 Hammarby B-Värtans IK B 5-15
221127 Kings Pin BK B-Hammarby B 5-15
221204 Hammarby B-BK Runan B 6-14

Laget

Ewalena Altenfors
Sven Altenfors
Bo Collinge
Leif Davidsson
Katrin Fahlström
Jonas Gimhag
Mikael Gimhag
Vavva Gimhag
Caroline Innergård
Rolf Jäderdal
Oscar Kihlberg
Hans Lagerqvist
Ewa Markus
K-J Mattsson
Karl Nittve
Torbjörn Persson
Jimmy Vikman
Evalina Westin



Bowling, damer


Hammarbys tremmannalag tog sig till slutfasen i SM i december dit 32 lag hade kvalificerat sig.
  Caroline Innergård, An-Ki Larsson-Karlsson, Susanne Olsson och Katrin Fahlström slutade på en hyfsad 11:e plats.


Elitserien

220917 Hammarby-B-K Eva Stockholm 10-10 (1-4, 4-1, 4-1, 1-4)
220924 BK Merci-Hammarby 12-7 (4-1, 3-1, 3-2, 2-3)
221016 Hammarby-Spader Dam 6-14 (1-4, 2-3, 2-3, 1-4)
221022 Hammarby-BK Merci 17-3 (4-1, 4-1, 4-1, 5-0)
221022 Hammarby-BK Cahoot 15-5 (4-1, 4-1, 4-1, 3-2)
221029 Spader Dam-Hammarby 14-6 (2-3, 4-1, 4-1, 4-1)
221029 Team X-Calibur BK-Hammarby 15-5 (5-0, 3-2, 4-1, 3-2)
221030 BK Högland-Hammarby 14-6 (3-2, 2-3, 5-0, 4-1)
221119 Hammarby-BK Högland 3-17 (0-5, 1-4, 1-4, 1-4)
221203 Hammarby-BK Cahoot 17-3 (5-0, 4-1, 4-1, 4-1)

Laget

Giggie Bengtsson
Amanda Engström
Katrin Fahlström
Emma Franzen
Caroline Innergård
Elin Johansson
Frida Johansson
Gunnel Johansson
Ann-Ki Larsson Carlsson
Frida Johansson
Susanne Olsson
Jennie Sjöberg
Felicia Svensson
Evelina Westin


Svenska Cupen

230219 Hammarby-IK Brage (gruppspel)
230225 Norrby IF-Hammarby
230305 Hammarby-GIF Sundsvall






Fotboll, damer


Försäsongen blev spännande med flera spelare både ut och in.
  Trotjänaren Emma Jansson lämnade för Rosengård. In kom landlsagsmeriterade Julia Roddar, senast från Washington Spririt, och hemvändande Lotta Ökvist, som bl a spelat i Manchester United och senast i Rosengård.


Victoria Cup

230326 Hammarby-Kungsängens IF/Täby FK (8-delsfinal)






Futsal, herrar


Gabriel Diaz, Liridon Makolli, Adnan Cirak och Peiman Pahlevan Afshari representerade A-landslaget under säsongen.
  


Futsalligan

221002 (Brännkyrkahallen)
Hammarby-Borås 3-3 (1-1)
1-0 4.13 Alexander Browne, 1-1 15.09 Alexander Elmström, 2-1 21.19 Christopher Moen, 2-2 29.12 Mehmed Dresevic, 3-2 36.08 Muzaffer Arpacik, 3-3 39.12 Mehmed Dresevic
Domare: Odai Alwani, Liridon Hasani, David Glavonjic
Publik: 204

221017 (Gamla Idrottshuset)
Örebro SK-Hammarby 2-1 (1-0)
1-0 11.57 Erik Sergio Francisco Da Silva Monte, 2-0 37.12 Maicon Tauan Dias Alves, 2-1 39.04 Christopher Moen
Domare: Kastriot Gerxhaliu, Carlos Kaly, Namik Idrizovic
Publik: 822

221023 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IFK Göteborg 0-4 (0-0)
0-1 25.21 Younes Raisi, 0-2 27.06 Fehim Smajlovic, 0-3 36.52 Emilio Rossi, 0-4 38.57 Younes Raisi
Domare: Josephe Matti, Mauritz Grendin, August Köpberg
Publik: 182

221029 (Agnebergshallen)
Uddevalla FC-Hammarby 2-4 (1-4)
0-1 1.54 Peiman Pahlevan Afshari, 0-2 8.19 Adnan Cirak, 0-3 11.43 Fredrik Notice, 1-3 17.55 William Dresch, 1-4 19.40 Adnan Cirak, 2-4 39.35 Andy Borges Montoya Gomez
Domare: Kastriot Gerxhaliu, Carlos Kaly, Farid Mosadeghi Moghadam
Publik: 1 273

221113 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro FC 6-0 (4-0)
1-0 1 Muzaffer Arpacik, 2-0 3 Arsalan Achtari, 3-0 12 Muzaffer Arpacik, 4-0 18 Adnan Cirak, 5-0 37 Fredrik Notice, 6-0 39 Adnan Cirak
Domare: Namik Idrizovic, Odai Alwani, August Köpberg
Publik: 230

221120 (Calrforsska gymnasiet)
Västerås FC-Hammarby 2-3 (0-3)
0-1 7 Peiman Pahlevan Afshari, 0-2 8 Muzaffer Arpacik, 0-3 20 Liridon Makolli, 1-3 30 Felipe Rodrigues Chemello, 2-3 39 Mahdi Hassani
Domare: Maruitz Grendin, Abdelmasih Gergess, Odai Alwani
Publik: 200

221127 (Stiga Sports Arena)
AFC Eskilstuna-Hammarby 1-2 (1-1)
0-1 3 Peiman Pahlevan Afshari, 1-1 15 Ahmed Ibraihm Mustafa 1-2 36 Liridon Makolli
Domare: Kastriot Gerxhaliu, Geroge jansizian, Pierre Zakaria
Publik: 192

221204 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Rosengård 3-0 (2-0)
1-0 9 Gabriel Diaz, 2-0 12 Liridon Makolli, 3-0 40 Alan Arslan
Domare: Odai Alwani, Carlos Kaly, Dany Kako
Publik: 258

221209 (Mässhallen)
Norrköping-Hammarby 0-3 (0-0)
0-1 22 Gabriel Diaz, 0-2 27 Peiman Pahlevan Afshari, 0-3 39 Gabriel Diaz
Domare: Joseph Matti, Oguz Acikgöz, Rafil Alinnbjörk

221216 (Thomas Arena)
Stallarholmen-Hammarby 2-1 (1-1)
0-1 3 Liridon Makolli, 1-1 20 Rinor Nushi, 2-1 29 Stefan Ostojic
Domare: Mauritz Grendin, Autust Köpberg, Liridion Hasani
Publik: 357

221226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skoftebyn 0-1 (0-0)
0-1 37 Flamur Tahiri
Domare: Ademir Avdic, Carlos Kaly, Pierre Zakaria
Publik: 450

230105 (Gamla Idrottshuset)
Örebro FC-Hammarby 2-8 (1-4)
0-1 3 Adnan Cirak, 1-1 3 Senad Berisha, 1-2 8 Adnan Cirak, 1-3 14 Fredrik Notice, 1-4 18 Fredrik Notice, 1-5 23 Adnan Cirak, 2-5 24 Henrik Lara Rodriguez, 2-6 26 Peiman Pahlevan Afshari, 2-7 30 Christopher Moen, 2-8 38 Özgür Yasar
Domare: Abdelmasih Gergess, Liridion Hasani, Pierre Zakaria
Publik: 147


Träningsmatcher

220904 Hammarby-Svenska Dövlandslaget 5-6 (2-6) (Eriksdalshallen)
220910 Hammarby-Söder Futsal 7-1 (4-0) (Eriksdalshallen)
220919 Hammarby-Norrköpings FK 5-0 (3-0) (Eriksdalshallen)
220925 Hammarby-Ektorp FK 6-2 (3-1) (Sjöstadshallen)


Spelartruppen

13. Alan Arslan
Simon Chamoun (Örebro FC)
Adnan Cirak (Stallarholmens SK)
10. Liridon Makolli

Målvakt
1. Tolga Ayranci
5. Patrick Gaete Ortega
Utespelare
11. Peiman Pahlevan Afshari
18. Muzaffer Arpacik (ny)
13. Alan Arslan
93. Arsalan Ashtari
20. Alexander Browne
21. Simon Chamoun (ny)
9. Adnan Cirak (ny)
2. Gabriel Diaz
10. Liridon Makolli
6. Christopher Moen (ny)
21. Sayyed Amin Mossavi
14. Fredrik Notice
7. Özgür Yasar




Futsal, damer


Regionala Futsalligan Dam Svealand

221029 (Hjorthagshallen)
Djurgården-Hammarby 5-2 (1-0)
1-0 10.35 Rebecca Rolin, 2-0 26.40 Mirjana Jovanovic, 3-0 35.50 Mirjana Jovanovic, 3-1 36.25 självmål, 4-1 37.35 Matilda Stegius, 4-2 38.15 Natalia Fuentes, 5-2 38.45 Mirjana Jovanovic
Domare: Wesam Nabhany, Edin Bajric
Publik: 95

221106 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Mälarhöjden 7-0 (1-0)
1-0 19 Sibel Göker, 2-0 21 Natalia Fuentes, 3-0 26 Sarah Fredriksson, 4-0 27 Sarah Fredriksson, 5-0 28 Sibel Göker, 6-0 31 Sandra De Brun Kenk, 7-0 35 Sarah Fredriksson
Domare: Michel Tas, Delmon Haffo
Publik: 119

221113 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Rågsved 2-3 (0-1)
0-1 1.21 Johanna Engberg, 1-1 20.23 Josefin Nordin, 1-2 25.08 Vendela Dreifaldt, 2-2 26.28 Alexandra Lindberg, 2-3 27.55 Maya Wassman
Domare: Edin Bajric, Robert Lindén Säfström
Publik: 85

221119 (Wasahallen)
Södertälje-Hammarby 2-6 (2-3)
0-1 9.07 Sibel Göker, 1-1 11.13 Jennifer Stenroos, 1-2 12.06 Rebecca Lyxell, 2-2 12.47 Susan Kiryo, 2-3 29.03 Sandra de Brun Kenk, 2-4 32.54 Josefin Nordin, 2-5 35.11 Alice Schönfeldt, 2-6 35.48 Sibel Göker
Domare: Delmon Haffo, Kamal Berrahmoune
Publik: 62

221211 (Gamla Idrottshuset)
Örebro FC-Hammarby 3-3 (0-2)
0-1 11 Rebecca Lyxell, 0-2 17 Jennifer Egelryd, 1-2 26 Lydia Vaggelyr, 2-2 34 Josefin Sörman, 2-3 37 Sandra de Brun Kenk, 3-3 39 Sara Sandberg
Domare: Ida Håkansson, Bengin Turan
Publik: 110

221218 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Ankaret 7-1 (4-0)
1-0 4 Josefin Nordin, 2-0 14.35 Sandra de Brun Kenk, 3-0 15.25 Sandra de Brun Kenk, 4-0 17 Natalia Fuentes, 5-0 20.50 Sarah Fredriksson, 5-1 23.55 Tilde Gustafsson, 6-1 24.21 Natalia Fuentes, 7-1 35.57 Sibel Göker
Domare: Rafil Alinnbjörk, Edin Barjric
Publik: 55

221226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Djurgården 3-5 (1-3)
1-0 6.23 Alexandra Lindberg, 1-1 8.003 Emelie Brodin, 1-2 14.44 Linda Lundström, 1-3 19.24 Linda Lundström, 2-3 21.43 Rebecca Lyxell, 3-3 24.41 Sibel Göker, 3-4 27.14 Mirjana Jovanovic, 3-5 28.09 Veronika Steen
Domare: Emanuel Tas, Kamal Berrahmoune
Publik: 350





Spelartruppen

Målvakt:
1. Zeynep Anar
Utespelare:
17. Julia Bäckman 16. Sandra De Brun Kenk (ny)
15. Jennifer Egelryd
6. Sarah Fredriksson
9. Siri Frimodig (ny)
4. Natalia Fuentes
8. Fia Grönborg
7. Sibel Göker
18. Alexandra Lindberg
25. Emma Lund
11. Rebecca Lyxell
2. Josefin Nordin
20. Jasmine Perman Rosell
22. Alice Schönfeldt (ny)
20. Gabriella Örün (ny)


Handboll, herrar



  I oktober spelade Gustav Davidsson i det svenska ”ligalandslaget” i två matcher mot Norges Rekruttlandslag.

Handbollsligan

220916 (Arena Skövde)
Skövde-Hammarby 30-25 (16-11)
Mål, Skövde: Bjarni Valdimarsson 4, Viktor Hallén 4, Kristian Svensson 4, Adam Ljungquist 4, Jonas Samuelsson 3, Victor Siem 3, Rex Blom 3, Fredrik Mossestad 2, William Elovson, Linus Gustavsson Hammarby: Martin Dolk 5, Ludvig Lindeberg 5, Edvin Aspenbäck 5, Gustav Davidsson 4, Alexander Morsten 3, Max Gugolz, Johan Nilsson, David Källemyr
Domare: Jonas och Martin Gomér
Publik: 1 328

220921 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Alingsås 29-25 (12-12)
Mål, Hammarby: Ludvig Lindeberg 6, Martin Dolk 6, Gustav Davidsson 5, Edwin Aspenbäck 4, Johan Nilsson 3, Alexander Morsten 2, Oliver Wigmark, Kevin Johansson-Eggan, Robin Sanderhem Alingsås: Mathias Pedersen 5, Jesper Filén 5, Gustav Jönne 4, Adam Jöhnsson 3, Max Granlund 2, Rasmus Thorbjörnsson 2, Joshua Västerlund 2, Fredrik Hellgren, Oscar Gentzel
Domare: Andreas Isén, Johan Markeby-Redén
Publik: 1 247

220929 (ÖHK-Hallen)
Önnered-Hammarby 31-29 (14-12)
Mål, Önnered: Christoffer Brännberger 7, David Sandberg 7, Hugo Forsberg 4, Mishels Liaba 3, Pelle Segertoft 3, Markus Thorbjörn 2, Joseph Helgesson 2, Andreas Berg 2, Jonathan Wiklund Hammarby: Gustav Davidsson 11, Martin Dolk 6, Edvin Aspenbäck 3, Robin Sanderhem 3, Johan Nilsson 2, Kevin Johansson-Eggan, Ludvig Lindeberg, Anders Wik Rydberg, Alexander Morsten
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 623

221002 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Helsingborg 26-22 (9-9)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 8, Edwin Aspenbäck 4, Anders Wik Rydberg 3, Ludvig Lindeberg 3, Alexander Morsten 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Robin Sanderhem 2, Oliver Wigmark Helsingborg: Albert Månsson 6, Emil Andersson 5, Jonatan Wilthorn 4, Casper Lindgaard Holmen 3, Johan Lundgren 2, Emil Lindkvist, Felix Spross
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 987

221008 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Aranäs 25-25 (11-13)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 7, Alexander Morsten 5, Ludvig Lindeberg 3, Edwin Aspenbäck 3, Oliver Wigmark 2, Martin Dolk 2, Richard Lindström Aranäs: Philip Jonsson 5, Rasmus Nyman 5, Robert Ladan 5, Mikkel Junggaard 4, Tobias Ljungmark 3, Johan Ericsson, Jonas Haugsgjerd, Johan Wallin
Domare: Niclas Persson, Markus Winberg
Publik: 1 056

221019 (Partille Arena)
Sävehof-Hammarby 27-25 (14-15)
Mål, Sävehof: Sebastian Karlsson 6, Sebastian Spante 4, Gzim Salihi 4, Alexander Westby 3, William Andersson Moberg 3, Oli Mittun 3, Felix Möller 2, Pontus Brolin 2 Hammarby: Gustav Davidsson 7, Edwin Aspenbäck 7, Alexander Morsten 3, Oliver Wigmark 2, Martin Dolk 2, Ludvig Lindeberg 2, Anders Wik Rydberg, Robin Sanderhem
Domare: Mikael Holm, Mattias Fält
Publik: 1 800

221024 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Malmö 32-32 (14-12)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 8, Ludvig Lindeberg 5, Edwin Aspenbäck 5, Alexander Morsten 5, Gustav Davidsson 3, Robin Sanderhem 2, Kevin Johansson-Eggan, Oliver Wigmark Malmö: Magnus Persson 8, Charles Hugoson 6, Anton Blickhammar 5, Max Santos 3, Tim Hilding 3, Adam Tumba 2, Hugo Stuivers 2, Inge Aas Eriksen 2, Arvid Johansson
Domare: Kenneth Cardell, Sandro Smailagic
Publik: 1 347

221029 (Sparbanken Skåne Arena)
Lugi-Hammarby 27-30 (16-14)
Mål, Lugi: Christoffer Schnell 6, Axel Månsson 5, Fredrik Olsson 5, Casper Käll 4, Axel Andersson 2, Måns Simonsson 2, Anton Sandström, Mads Kragh Thomsen, Jonas Elverhøy Hammarby: Gustav Davidsson 7, Edwin Aspenbäck 7, Alexander Morsten 3, Oliver Wigmark 2, Martin Dolk 2, Ludvig Lindeberg 2, Anders Wik Rydberg, Robin Sanderhem
Domare: Johan och Martin Gomér
Publik: 717

221105 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Ystad 29-30 (15-14)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 7, Martin Dolk 6, Ludvig Lindeberg 3, Gustav Davidsson 3, Kevin Johansson-Eggan 3, Alexander Morsten 3, Oliver Wigmark 2, Johan Nilsson 2 Ystad: Anton Månsson 5, Linus Fernebrand 4, Julius Lindskog 4, Kasper Palmar 4, Kim Andersson 3, Jakob Nygren 3, Christoffer A Svensson 2, Philip Stenmalm, Mads Kalstrup Honoré, Ebbe Stankiewicz, Hampus Karlsson, Jonathan Svensson
Domare: Niclas Widell, Jonas Åström
Publik: 1 324

221109 (Kristianstad Arena)
Kristianstad-Hammarby 32-28 (18-15)
Mål, Kristianstad: Markus Olsson 8, Emil Frend Öfors 6, Ludvig Åström 5, Andreas Cederholm 3, Anton Hallbäck 2, Zoran Bozic 2, Albin Selin 2, Isak Larsson 2, Hampus Henningsson, Philip Henningsson Hammarby: Ludvig Lindeberg 6, Martin Dolk 5, Edwin Aspenbäck 5, Gustav Davidsson 5, Mattias Windahl 3, Richard Lindström 2, Oliver Wigmark 2
Domare: Kenneth Cardell, Sandro Smailagic
Publik: 3 256

221116 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Redbergslid 34-24 (18-10)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 8, Gustav Davidsson 7, Martin Dolk 4, Johan Nilsson 4, Oliver Wigmark 3, Ludvig Lindeberg 3, Viktor Ahlstrand 2, Simon Lindberg, Alexander Morsten, Mattias Windahl Redbergslid: Vasko Sevaljevic 9, William Höghielm 4, Oskar Joelsson 2, Anton Gustafsson 2, Marko Lasica 2, Ludvig Högberg 2, Szymon Dzialakiewicz, Carl Hamberg
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 1 071

221125 (Stiga Sports Arena)
Eskilstuna Guif-Hammarby 25-28 (11-12)
Mål, Guif: Erik Persson 10, Fredrik Gustavsson 5, Melker Norrman 3, Johan Palm 3, Marcus Ekman, Pavle Karacic, Filip Johansson, Olle Österhall Hammarby: Ludvig Lindeberg 7, Edwin Aspenbäck 7, Oliver Wigmark 4, Martin Dolk 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Gustav Davidsson 3
Domare: Andreas Isén, Niclas Persson
Publik: 1 800

221127 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Hallby 24-28 (11-11)
Mål, Hammarby: Oliver Wigmark 4, Johan Nilsson 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Alexander Morsten 3, Robin Sanderhem 3, Ludvig Lindeberg 2, Edwin Aspenbäck 2, Gustav Davidsson 2 Hallby: Hampus Dahlgren 8, Albin Broman 7, Martin Mårtensson 3, Gustaf Wedberg 3, Oskar Hedvall 2, Robin Svensson 2, Hampus Söderman 2, Sebastian Waage Mosse
Domare: Hans Lejon, Erik Nielsen
Publik: 1 014

221204 (Jönköpings Idrottshus)
Hallby-Hammarby 30-33 (9-17)
Mål, Hallby: Albin Broman 12, Hampus Dahlgren 6, Hampus Söderman 3, Gustaf Wedberg 3, Sebastian Waage Mosse... 2, Oskar Hedvall 2, Alexander Ryd, Jesper Jakobsson Hammarby: Edwin Aspenbäck 7, Alexander Morsten 4, Richrd Lindström 4, Oliver Wigmark 4, Gustav Davidsson 4, Mattias Windahl 4, Ludvig Lindeberg 2, Viktor Ahlstrand 2, Noel Brattnäs, Kevin Johansson-Eggan
Domare: Johan och Martin Gomér
Publik: 1 266

221210 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Eskilstuna Guif 32-26 (13-8)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 8, Viktor Ahlstrand 7, Gustav Davidsson 6, Oliver Wigmark 3, Mattias Windahl 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Alexander Morsten 2, Ludvig Lindeberg Eskilstuna Guif: Erik Persson 7, Olle Österhall 7, Filip Johansson 3, Johan Palm 3, Marcus Ekman 2, Melker Norrman 2, Philip Tikas, Robin Granlund
Domare: Emil Blanck, Andreas Isén
Publik: 1 202

221219 (Prioritet Serneke Arena)
Redbergslid-Hammarby 33-29 (13-14)
Mål, RIK: Anton Schultze 8, Carl Hamberg 6, Simon Örtelind 5, Szymon Dzialakiewicz 5, Oskar Joelsson 4, Linus Lövgren 2, Mario Lipovac, William Höghielm, Vasko Sevaljevic Hammarby: Viktor Ahlstrand 7, Alexander Morsten 7, Edwin Aspenbäck 4, Gustav Davidsson 3, Mattias Windahl 3, Ludvig Lindeberg 2, Johan Nilsson 2, Richard Lindström
Domare: Niclas Persson, Mikael Svensson
Publik: 712

221226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kristianstad 26-27 (10-15)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 7, Oliver Wigmark 5, Ludvig Lindeberg 5, Alexander Morsten 4, Edwin Aspenbäck 4, Viktor Ahlstrand Kristianstad: Andreas Cederholm 6, Ludvig Åström 5, Markus Olsson 4, Anton Halén 3, Albin Selin 3, Philip Henningsson 2, Emil Frend Öfors 2, Isak Larsson 2
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 1 850

221229 (Ystad Arena)
Ystad-Hammarby 33-32 (17-18)
Mål, Ystad: Anton Månsson 8, Kim Andersson 5, Ebbe Stankiewicz 5, Julius Lindskog Ander... 5, Jonathan Svensson 4, Jakob Nygren 3, Mads Kalstrup Honoré, Johan Dahlin, Kasper Palmar Hammarby: Gustav Davidsson 8, Ludvig Lindeberg 7, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 5, Alexander Morsten 3, Oliver Wigmark, Max Gugolz, Richard Lindström, Mattias Windahl
Domare: Michael Sandström, Markus Winberg
Publik: 1 171


Svenska cupen

220814 (gruppspel, Hildursborg)
Bodens BK-Hammarby 25-39 (16-20)
Mål, Boden: Adam Hauser 9, Oscar Karlsson 4, Alexander Anglöv 4, Joel Törnblom Johansson 3, Gustav Carlsson 3, Albin Nilsson, Arvid Pettersson Hammarby: Johan Nilsson 7, Kevin Johansson-Eggan 4, Simon Lindberg 4, Gustav Davidsson 4, Richard Lindström 3, Ludvig Lindeberg 3, Jakob Magnusson 2, Anders Wik Rydberg 2, David Källemyr 2, Robin Sanderhem 2, Mattias Windahl 2, Martin Dolk, Max Gugolz, Viktor Ahlstrand, Hayder Al-khafadji
Domare: David Olovsson, Robin Strandberg
Publik: 287

220820 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IF Hallby 35-23 (18-11)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 10, Johan Nilsson 6, Viktor Ahlstrand 4, Ludvig Lindeberg 3, Anders Wik Rydberg 2, David Källemyr 2, Robin Sanderhem 2, Simon Lindberg, Richard Lindström, Edwin Aspenbäck, Kevin Johansson-Eggan, Mattias Windahl, Hayder Al-khafadji Hallby: Sebastian Mossestad 7, Oskar Hedvall 4, Gustaf Wedberg 3, Alexander Ryd 2, Didrik Sundelius 2, Martin Mårtensson 2, Jesper Jakobsson, Albin Broman, Filip Berentsen
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 579

220830 (Solnahallen)
AIK-Hammarby 29-35 (22-19)
Mål, AIK: Albin Haas 7, Axel Rämhed 4, Linus Pellas 4, Oscar Frank 4, Theodor Uliana 4, Emil Lundin 2, Kenan Bektesevic, Roberto Szoppe, Maximilian Binderis, Fred Olsson Hammarby: Ludvig Lindeberg 7, Johan Nilsson 6, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Richard Lindström 3, Simon Lindberg 2, Anders Wik-Rydberg 2, Robin Sanderhem 2, Max Gugolz
Domare: Andreas Isén, Johan Larsson
Publik: 617

220904 (8-delsfinal, Lindesberg Arena)
LIF Lindesberg-Hammarby 32-36 (20-21)
Mål, Lindesberg: Thomas Einarsson 9, Tobias Varvne 5, Emil Pettersson 5, Herman Bosson 4, Joel Karlström 3, Asso Eliassi Sarzali 2, Erik Persson 2, Hampus Högberg, Fredrik Karlsson Hammarby: Viktor Ahlstrand 10, Martin Dolk 5, Gustav Davidsson 5, Edwin Aspenbäck 4, Johan Nilsson 4, Ludvig Lindeberg 3, Robin Sanderhem 3, Richard Lindström 2
Domare: Glenn Korsar, Jonas Torman
Publik: 604

220908 (Eriksdalshallen)
Hammarby-LIF Lindesberg 40-28 (22-18)
Mål, Hammarby: Johan Nilsson 7, Ludvig Lindeberg 7, Martin Dolk 5, Richard Lindström 4, Edwin Aspenbäck 4, Gustav Davidsson 4, Alexander Morsten 4, Viktor Ahlstrand 3, David Källemyr, Mattias Windahl Lindesberg: Herman Bosson 6, Emil Pettersson 5, Anton Flood 4, Tobias Varvne 4, Fredrik Karlsson 2, Joel Karlström 2, Thomas Einarsson 2, Asso Eliassi Sarzali, Jesper Gyllby, Felix Karlsson
Domare: Andreas Isén, Johan Markeby-Redén
Publik: 368

221112 (kvartsfinal, Eriksdalshallen)
Hammarby-IK Sävehof 40-34 (19-20)
Mål, Hammarby: Oliver Wigmark 9, Gustav Davidsson 9, Alexander Morsten 5, Ludvig Lindeberg 5, Edwin Aspenbäck 5, Martin Dolk 2, Johan Nilsson 2, Richard Lindström, Max Gugolz, Mattias Windahl Sävehof:
Domare:
Publik: 821

221121 (Partille Arena)
IK Sävehof-Hammarby 29-30 (13-17)
Mål, Sävehof: Hammarby: Richard Lindström 5, Oliver Wigmark 5, Edwin Aspenbäck 5, Viktor Ahlstrand 5, Gustav Davidsson 4, Johan Nilsson 2, Simon Lindberg, Martin Dolk, Ludvig Lindeberg, Mattias Windahl
Domare:
Publik: 410

221216 (semifinal, Eriksdalshallen)
Hammarby-Ystads IF 37-33 (23-16)
Mål, Hammarby: Gustav Davidsson 11, Alexander Morsten 6, Edwin Aspenbäck, Viktor Ahlstrand 5, Oliver Wigmark 4, Kevin Johansson-Eggan 4, Ludvig Lindeberg 2, Richard Lindström Ystad: Julius Lindskog Anders... 7, Anton Månsson 6, Christoffer Svensson 5, Kim Andersson 4, Linus Fernebrand 3, Jonathan Svensson 3, Hampus Karlsson 2, Kasper Palmar 2, Johan Dahlin
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 857

221222 (Ystad Arena)
Ystads IF-Hammarby 24-31 (13-20)
Mål, Ystad: Kim Andersson 5, Anton Månsson 4, Philip Stenmalm 3, Julius Lindskog Ander... 3, Hampus Karlsson 2, Christoffer A Svensson, Linus Fernebrand, Johan Dahlin, Jonathan Andersson Hammarby: Gustav Davidsson 9, Edwin Aspenbäck 7, Alexander Morsten 4, Ludvig Lindeberg 3, Johan Nilsson 2, Viktor Ahlstrand 2, Mattias Windahl 2, Kevin Johansson-Eggan, Oliver Wigmark
Domare: Niclas Widell, Jonas Åström
Publik: 1 230


Träningsmatcher

220729 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Eskilstuna Guif 27-34 (11-15)
Mål, Hammarby: Richard Lindström 8, Gustav Davidsson 4, Ludvig Lindeberg 3, Viktor Ahlstrand 3, Simon Lindberg 2, Mattias Windahl 2, Jakob Magnusson 2, Johan Nilsson, Robin Sanderhem, Anders Wik Rydberg
Publik: 300



USM

Pojkar 14

221008 Hammarby-IFK Nyköping 2 36-11 (steg 1)
221009 Hammarby-IK Baltichov 20-14
221009 Hammarby-Skogås HK 31-18
221126 Hammarby-Avesta Brovallen HF 32-16 (steg 2)
22112 Hammarby-LIF Lindesberg 34-19
221127 Hammarby-Skuru IK 19-14

Pojkar 16

221022 Hammarby-Skogås HK 34-22 (steg 1)
221022 Guif-Hammarby 29-17
221023 Hif-Spånga HK 19-20
221023 Sundsvalls HK-Hammarby 15-40

Pojkar 18

220924 Lidingö SK-Hammarby 24-32 (steg 1)
220924 Hammarby-Stenungsunds HK 28-10
220925 Hammarby-Eskilstuna Guif 19-18
220925 Uppsala HK-Hammarby 18-30


Spelartruppen

Målvakter:
97. Hayder Al Khafadji, 25 år
1. Linus Bergh, 22 år
Utespelare:
22. Viktor Ahlstrand, 25 år
18. Edwin Aspenbäck, 22 år
2. Noel Brattnäs, 17 år
25. Gustav Davidsson, 23 år
11. Martin Dolk, 32 år
13. Max Gugolz, 22 år
3. Kevin Johansson-Eggan 28 år
23. David Källemyr, 21 år (till Skånela IF under säsongen)
4. Simon Lindberg, 19 år
17. Ludvig Lindeberg, 23 år
7. Richard Lindström, 26 år
6. Jakob Magnusson, 19 år
28. Alexander Morsten, 29 år
15. Johan Nilsson, 30 år
Nils Pettersson (Malmö HK)
30. Robin Sanderhem, 20 år
10. Oliver Wigmark, 25 år
21. Anders Wik-Rydberg, 31 år
46. Mattias Windahl, 25 år (IFK Kristianstad)
Tränare:
Patrik Fahlgren
Assisterande tränare:
Robin Doverhagen
Målvaktstränare:
Martin Norrbom
Lagledare:
Mats Adolfsson
Sjukgymnast:
Anne Hopfgarten
Sportchef:
Kalle Matsson


Handboll, damer


På försäsongen blev det nya målvaktsförvärvet Louise Neidenström uttagen till beachhandbolllandslaget i ett par matcher mot Norge.
  


Division 3 Östsvenska Södra

221001 (Sparbanskhallen Rimbo)
Rimbo-Hammarby 23-21 (12-11)
Mål, Rimbo: Miranda Sigg 8, Emma Carlsson 4, Mathilda Forslund 3, Ebba Karlsson 3, Sofi Lindroos 2, Linn Kraft 2, Ronja Forsén Hammarby: Agnes Rutqvist 10, Clara Bascuas 3, Anna Eriksson 3, Nellie Tillå 2, Nellie Lind, Elin Löfving, Filippa Ovendal
Domare: Bengt Engberg, Roger Petterssson
Publik: 74

221008 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Silwing-Troja 2 43-19 (18-8)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 16, Clara Bascuas 6, Nellie Lind 5, Anna Eriksson 3, Karin Steggo Forsse, Hannah Potter 3, Nellie Tillå 2, Alva Losnedal 2, Lovisa Herber 2, Agnes Rutqvist Silwing-Troja: Sonja JOnsson 6, Moa Solenberg 3, Emelie Törnqvist 3, Clara Melander 3, Susanne Johansson 3, Sofia Holm
Domare: Bengt Engberg, Roger Pettersson
Publik: 100

221023 (Telefonplanshallen)
Hammarby-Åkersberga 46-11 (23-7)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 14, Lovisa Herber 7, Nellie Lind 6, Emily Thompson 5, Clara Bascuas 4, Agnes Rutqvist 3, Elin Löfving 2, Anna Eriksson 2, Nellie Tillå, Alva Losnedal, Filippa Ovendal Åkersberga: Tilde Forslund 4, Mikaela Lodén 2, Tea Nyman 2, Tilde Uggla 2, Mathilda Tausis
Domare: Caroline Sandqvist, Matilda Wettborg
Publik: 68

221120 (Hjorthagshallen)
Westermalm-Hammarby 17-33 (8-16)
Mål, Westermalm: Julia Ström 5, Sofie Johansson 4, Olivia Sande 2, Kajsa Jirebeck 2, Victoria Åbrodh 2, Isabell Vinberg, Sara Åleberg Hammarby: Mikaela Johansson 17, Agnes Rutqvist 6, Clara Bascuas 5, Nellie Lind 2, Amanda Eriksson 2, Lovisa Herber
Domare: Reza Hajializad, Naim Elhad
Publik: 46

221127 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Djurgården 44-20 (24-9)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 15, Lovisa Herber 10, Nellie Lind 5, Agnes Rutqvist 5, Emily Thompson 3, Nellie Tillå 3, Clara Bascuas 2, Filippa Ovendal Djurgården: Sarah Sodini 7, Jasmin Möller 3, Lisa Lundberg 3, Annika Norman 3, Cecilia Stellan 2, Tina Valencia, Loiuse Johansson
Domare: Ellen Slagfeldt, Tova Asplund
Publik: 128

221203 (Telefonplanshallen)
Hammarby-Sollentuna 2 42-16 (25-5)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 13, Lovisa Herber 8, Nellie Lind 6, Nellie TIllå 6, Clara Bascuas 4, Filippa Ovendal 3, Elin Löfving 2 Sollentuna: Sofia Grenander 4, Moa Källman 3, Jesibel Henningsson 3, Frida Berg 3, Petra Nyström 3
Domare: Tord Sarland, Ulf Sundberg
Publik: 35

221210 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Vassunda IF 44-13 (18-9)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 13, Agnes Rutqvist 9, Lovisa Herber 7, Emily Thompson 7, Nellie Lind 3, Filippa Ovendal 3, Clara Bascuas 2 Vassunda: Victoria Wiberg 2, Chris Blomdahl 2, Moa Olander 2, Elsa Wennberg 2, Fanny Fjällström 2, Charlotte Krantz, Jessica Hultman, Lovisa Ebbestedt
Domare: Roger Pettersson, Bengt Engberg
Publik: 33


Träningsmatcher

220822 Bålsta IF-Hammarby 18-27 (8-16) (Pre-Season)
220829 Skogås HK-Hammarby 22-16 (9-7) (Pre-Season)
220904 Tyresö Strand HK-Hammarby 26-10 (11-3) (Pre-Season)

USM

Flickor 14

221015 Hammarby 1-GF Kroppskultur 31-7
221016 Hammarby 1-Mölndals HF 20-14
221016 Hammarby 1-HK Ankaret 2 25-12
221015 Kungälvs HK-Hammarby 2 23-7
221015 Hammarby 2-IF Hallby HK Röd 15-26
221016 Marks HK-Hammarby 2 12-13
221016 Veberöds HK-Hammarby 2 14-16

Flickor 16

221001 Hammarby 1-Lugi HF 3 27-23 (steg 1)
221001 Hammarby 1-Gustafs GoIF 23-10
221002 Hammarby 1-IF Hallby 11-22
221001 Hammarby 2-Spånga HK 13-25
221001 Hammarby 2-Alingsås HK 12-42
221002 Hammarby 2-Årsta AIK 5-33
221002 Hammarby 2-Görstens BK 15-21
221119 Hammarby 2-Sikeå SK 19-15 (steg 2)
2211 Hammarby 2-Sundsvalls HK 18-6
221120 Hammarby 2-Vallentuna HK 13-25

Flickor 18

220924 Hammarby-Ludvika HF 16-18 (steg 1)
220925 Hammarby-Redbergslids IK 15-20
220925 Hammarby-Huddinge HK 9-29
221112 Hammarby-IK Baltichov 14-27 (steg 2)
221112 Hammarby-Stenungsunds HK 25-19


Spelartruppen

Målvakter:
18. Olivia Barrios, 18 år
1. Louise Neidenström, 33 år
12. Lilian Sahlström 17 år
Utespelare:
6. Clara Bascuas, 20 år
29. Amanda Eriksson, 18 år
21. Anna Eriksson, 26 år
34. Lovisa Herber, 19 år
5. Mikaela Johansson 31 år
2. Nellie Lind, 18 år
23. Alva Losnedal, 18 år
4. Elin Löfving, 17 år
31. Filippa Ovendal, 18 år
8. Moa Persdotter, 31 år
38. Hannah Potter, 24 år
26. Agnes Rutqvist 30 år
27. Karin Steggo Forsse, 18 år
5. Emily Thompson, 25 år
14. Nellie Tillå, 18 år
Tränare:
John Lindvall
Ledare:
Jeanette Bäckström
Inger Häggquist
Daniel Zetterström



Innebandy, herrar


Divsion 1 Östra Svealand

220917 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Balrog Botkyrka 8-2 (2-0, 4-1, 2-1)
Mål, Hammarby: Ted di Luca 2, Marvin Rickman, Marcus Hellström Giörtz, Filip Hagman. Alexander Fastman, Gustav Arbell, Lukas Örtengren Balrog: Måns Ahlberg 2
Publik: 82

220925 (Tyresöhallen)
Tyresö Trollbäcken-Hammarby 5-1 (2-0, 2-0, 1-1)
Mål, Tyresö Trollbäcken: Victor Nensén 3, Fredric Gustavsson, Linus Wahlström Hammarby: Ted di Luca
Publik: 279

221001 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Farsta 1-9 (0-0, 1-3, 0-6)
Mål, Hammarby: Markus Johansson Farsta: Hugo Svensson 3, Viktor Edstrand, Lukas Nyberg, Charlie Hellström, Leon Ljungfelt, Gustav Holmén-Larson, Tobias Andersson Olofsson
Publik: 98

221008 (IFU Arena)
Björklinge-Hammarby 5-1 (1-0, 2-1, 2-0)
Mål, Björklinge: Nils Nyborg 2, Filip Stenlund, Viktor Johansson, Simon Gustafsson Hammarby: Jakob Cedervall
Publik: 93

221015 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Värmdö 5-8 (1-2, 3-3, 1-3)
Mål, Hammarby: Ted di Luca 3, Leo Karlström 2 Värmdö: Vilde Westerlund 3, Jimmy Risberg 2, Mickael Hessedahl, Pierre Johansson, Nick Ahlholm
Publik: 99

221022 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Rosersberg Arlanda 2-4 (0-1, 0-1, 2-2)
Mål, Hammarby: Lukas Örtengren, Leo Karlström Rosersberg Arlanda: Linus Jämtdal, victor Levén, Joakim Gustafsson
Publik: 73

221029 (Rosendalsskolan)
Vallentuna-Hammarby 2-2 (2-1, 0-0, 0-1 0-0)
Mål, Vallentuna: David Holmberg, Ronnie Forsman Hammarby: Victor Törngren, Jacob Cedervall

221119 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Nacka 9-8 ef (2-3, 2-2, 4-3, 1-0)
Mål, Hammarby: Nicklas Dalbjer 3, Albin Arrabete 3, Ted Di Luca, Pontus Fors, Leo Karlström Nacka: Markus Palokangas 5, Jack Noaksson, Pontus Furevik, Hampus Waldna
Publik: 204

221127 (K-Rauta Arena)
Täby-Hammarby 8-1 (3-0, 0-1, 5-0)
Mål, Täby: Rikard Carlsson-Stienspetz 3, Markus Mikaelsson 2, William Westerholm, David Johansson, Anton Harsem Hammarby: Victor Törngren
Publik: 135

221203 (Hässelbyhallen)
Hässelby-Hammarby 14-3 (4-1, 3-0, 7-2)
Mål, Hässelby: Charlie Parastatidis 6, Rickard Jarnling 3, Olle Blomstedt 2, Erik Sandström, Jonathan Segerlund, Niklas Halvarsson Hammarby: Gustav Arbell 2, Tore Kvint
Publik: 172

221210 (IFU Arena Gibon)
Uppsala Teknologer-Hammarby 5-3 (2-0, 1-3, 2-0)
Mål, Uppsala: Makus Nordlindh 2, Andreas Eldemicael, Isak Åslund, Isak Brånstrand Hammarby: Nicklas Dalbjer 2, Filip Hagman
Publik: 66

221217 (Botkyrkahallen)
Balrog Botkyrka-Hammarby 6-7 ef (4-4, 2-0, 0-2, 0-1)
Mål, Balrog: Rasmus From 2, Anton Persson, Linus Ocken-Ek, Philip Haglund, William Broberg Hammarby: Nicklas Dalbjer 2, Pontus Fors, Filip Hagman, Andreas Åslund, Lukas Örtengren, Victor Törngren
Publik: 47


DM

(gruppspel)
220910 Hammarby-Danderyds SK 4-1
220910 Hammarby-Huddinge IBS 3-3
220911 Hammarby-Sköndals IK 5-3
221109 Hammarby-Salems IF 1-7 (8-delsfinal)


JDM/P16

Hammarby-Nacka IBK 6-2
Hammarby-Hässelby IBK 3-1
Hammarby-Duvbo IK 7-0


Spelartruppen

Målvakter:
71. Christian Eddeborn
89. Mattias Falchi (comeback/Hammarby)
32. Albin Hillbom
91. Dante Wallner Backar:
47. Harald Bälte (Älvsjö AIK)
26. Jacob Cedervall
68. Alexander Fastberg
20. Pontus Fors
80. Marcus Holst
22. Markus Johansson
7. Andreas Åslund
8. Lukas Örtengren
Forwards:
23. Albin Abbate
10. Gustav Arbell
95. Viktor Brenklert (Hammarby J)
41. Nicklas Dalbjer (Hudik/Bjrökberg IBK)
18. Marcus Hellström Giörtz (Älvsjö AIK)
4. Ted Di Luca (Hammarby J)
95. Leo Karlström (Älvsjö AIK)
70. Markus Khan
11. Tore Kvint
12. Marvin Rickman (Balrog Botkyrka IK/Västerhaninge IBK)
44. Elliott Rydell (Salems IF)
17. Victor Törngren
Centrar:
19. Marcus Attebrant
98. Filip Hagman
16. Daniel Thelander
Övriga:
17. Wiggo Andersson 16. Wilmer Carling (Vendelsö IK)
Tränare:
Dan Berg
Mårten Engström
Ledare:
Jesper Telin



Innebandy, damer


Hammarbyfostrade Saga Emtell var, som lagkapten, med att vinna U19-VM i Schweiz på försäsongen.


Division 1 Stockholm

220925 (Sjöndalshallen)
Sköndal-Hammarby 3-6 (2-3, 0-2, 1-1)
Mål, Sköndal: Lina Holmqvist, Thea Ernberg, Ida Ivarsson Hammarby: Ida Ulltin 2, Tindra Westerlund 2, Amanda Torbjörner, Hanna Adamsson-Loreby
Publik: 135

221001 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Djurgården 8-2 (3-0, 0-2, 5-0)
Mål, Hammarby: Andrea Kratz 2, Madelene Rydin 2, Frida Svan, Hanna Adamsson-Loreby, Lisa Dahl, Tindra Westerlund Djurgården: Agnes Burell 2

221008 (Nya Rotebrohallen)
Rotebro-Hammarby 6-9 (1-2, 0-4, 5-3)
Mål, Rotebro: Sandra Litzén 2, Miranda Nilsson, Nora Jönsson, Leona Larsson-Hjort, Kajsa Alexandersson Hammarby: Ida Torbjörner 2, Madeleine Rydin, Dina Eklöf, Elsa Janholt, Tindra Westerlund, Hanna Adamsson-Loreby, Smilla Parkler, Tyra Müller-Nord
Publik: 74

221015 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Huddinge 1-8 (1-1, 0-5, 0-2)
Mål, Hammarby: Tindra Westerlund Huddinge: Olivia Wredendal 2, Emelie Lindström, Linnea Kossmann, Cecilia Asplund, Linnea Eriksson, Moa Öhman, Nike Bruna

221022 (Jakobsbergs Sporthall)
Bele Barkarby-Hammarby 7-3 (1-0, 2-2, 4-1)
Mål, Bele Barkarby: Ellen Fesshaie 4, Tyra Liikamaa 2, Juliet Waldenfjord Hammarby: Madeleine Rydin, Victoria Sylwander, Johanna Arvidsson
Publik: 87

221029 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Vallentuna 8-1 (2-0, 2-1, 4-0)
Mål, Hammarby: Hanna Adamsson-Loreby 3, Johanna Arvidsson 2, Tyra Müller-Nord, Tindra Westerlund, Ida Torbjörner Vallentuna: Mirjam Granberg
Publik: 50

221112 (Råstaparkhallen)
Råsunda-Hammarby 2-4 (0-1, 0-2, 2-1)
Mål, Råsunda: Ida Ternvall, Mikaela Lanbro Hammarby: Frida Svan 2, Andrea Kratz, Lisa Dahl

221119 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Tullinge 7-4 (0-0, 4-1, 3-3)
Mål, Hammarby: Hanna Adamsson-Loreby 3, Frida Elison, Tindra Westerlund, Lisa Dahl, Frida Svan Tullinge: Alva Lindholm, Sofia Wrangle, Malin Siewer, Frida Nyquist

221126 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Hässelby 6-2 (1-0, 4-0, 1-2)
Mål, Hammarby: Amanda Torbjörner 3, Johanna Arvidsson, Lisa Dahl, Ida Ulltin Hässelby: Klara Tollin, Emelie Pettersson
Publik: 50

221203 (Kämpetorpshallen)
Älvsjö B-Hammarby 4-6
Mål, Älvsjö B: Klara Nelin 2, Elina Liif, Sara Hedander Hammarby: Ida Ulltin 2, Andrea Kratz, Victoria Sylwander, Tyra Müller-Nord, Tindra Westerlund

221209 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Nacka 7-4 (2-2, 0-1, 5-1)
Mål, Hammarby: Hanna Adamsson-Loreby 2, Lisa Dahl 2, Tyra Müller-Nord, Johanna Arvidsson, Andrea Kratz Nacka: Moa Lindqvist 3, Andrea Frostenson
Publik: 50

221217 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Sköndal 5-3 (2-2, 2-0, 1-1)
Mål, Hammarby: Frida Svan, Lisa Dahl, Ida Ulltin, Amanda Torbjörner, Hanna Adamsson-Loreby Sköndal: Åsa Larsson, Sara Adriansson, Thea Ernberg


DM

220910 Hammarby-Högdalens AIS 2-1 (gruppspel)
220910 Hammarby-Sköndals IK 3-2
220911 Hammarby-Duvbo IK 5-2
221102 Hammarby-Tyresö Trollbäcken IBK 3-4 e.f (0-0, 1-1, 1-1, 1-2) (8-delsfinal)


F16-DM

Huddinge IBS-Hammarby 6-0
Hammarby-Rotebro IS IBK/Sigtuna IF 1-3
Hammarby-Danderyds SK IBF/Enebybergs IF 1-5


Spelartruppen

Målvakter:
77. Maja Gårdh (Tyresö Trollbäcken IBK)
90. Josefine Svensson (Vendelsö IK)
Backar:
2. Dina Eklöf
15. Frida Elison (Huddinge IBS)
18. Tyra Müller-Nord
16. Emelie Raab (Hammarby J)
21. Smilla Parkler
31. Amanda Rodin (uppehåll, tidigare Skoghalls IBK)
19. Ida Torbjörner
Forwards:
23. Hanna Adamsson-Loreby
11. Maja Alfes (Hammarby B)
22. Johanna Arvidsson (Nacka Wallenstam IBK)
14. Lisa Dahl
11. Eilish Eriksson (Älvsjö AIK)
13. Elsa Janholt
9. Amanda Kaiser (Tyresö-Trollbäcken IBK)
12. Madelene Rydin (Tävy FC)
20. Frida Svan (Nacka Wallenstam IBK)
7. Amanda Torbjörner
17. Tindra Westerlund
Centrar:
94 Andrea Kratz
9. Victoria Sylwander (Munka-Ljungby IBK)
29. Ida Ulltin
Tränare:
John Karlsson
Lagledare:
Anders Blomgren



Ishockey, herrar


Hockeytvåan Östra B

220923 (A3 El Arena)
Hammarby-Åker/Strängnäs 4-1 (1-0, 0-1, 3-0)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 3, Linus Lindahl Åker: Marcus Isberg
Utv, Hammarby: Linus Lindahl 3x2, Elias Heiskanen, Melker Ferdfelt, Jonathan Queckfeldt, Doglas Dahling-Barger Åker: Simon Olsson 25, Viggo Wallmark 2x2, Karl Andersson, Leo Karlsson, Christopher-Robin Ericson, Noel Karlsson
Skott: 33-26 (10-7, 10-12, 13-7)
Domare: Mikael Ström/Jonathan Holmström, Julia Hjelmström
Publik: 102

220925 (Hemse Ishall)
Sudret-Hammarby 4-6 (1-2, 2-1, 1-3)
Mål, Sudret: Gustaf Lundin, Adam Lingström, Albin Olofsson, Tom Lindby Hammarby: Alex Mattsson 2, Filip Lindblom, William Ehn, Jonathan Queckfeldt, Henrik Lövgren
Utv, Sudret: Oskar Af Bjur, Viggo Hallin, Niclas Thomasson, Adam Lingström Hammarby: William Ehn 2x2, Linus Lindahl 2x2, Oscar Holmqvist, Alex Mattsson
Skott: 34-42 (12-10, 11-14, 11-18)
Domare: Adam Hållén/Eric Umberg, Emil Enhörning
Publik: 187

220927 (Nacka Ishall)
Nacka-Hammarby 5-2 (1-0, 2-2, 2-0)
Mål, Nacka: Erik Söderlund 2, Sebastian Johansson, Daniel Enbacka, Hugo Fritzell Hammarby: Bruno Ndossi, Linus Lindahl
Utv, Nacka: Daniel Thomasson 2x2, Erik Mallmin, Lukas Hilding
Skott: 34-31 (10-8, 13-10, 11-13)
Domare: Casper Wahlström/Anton Endahl, Eric Umberg
Publik: 68

220930 (A3 El Arena)
Hammarby-Nynäshamn 7-2 (2-1, 2-1, 3-0)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 3, Felix Af Jochnick, William Ehn, Melker Ferdfelt, Linus Lindahl Nynäshamn: Endjis Lacis, Lukas Johansson
Utv, Hammarby: Linus Lindahl, Alexander Heiskanen, Oscar Holmqvist, Dennis Aktner, Jonathan Queckfeldt Nynäshamn: Kristers Butans, Marcus Ohlsson-Örnelius, Elias Linder, Janis Pilka, Felix Rydberg
Skott: 44-22 (20-6, 13-7, 11-9)
Domare: Johan Mattsson/Karl Bolinder, Erik Budajev
Publik: 74

221007 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Tumba 3-8 (1-6, 2-2, 0-0)
Mål, Hammarby: Bruno Ndossi 2, Måns Månsson Tumba: Emil Tikka, Marcus Abrahamsson, Gustav Palmgren, Oskar Ståhl 2, Jesper Vedin, Daniel Westford, dorian Donath-Sanchez
Utv, Hammarby: Melker Ferdfelt 29, Linus Lindahl 6, Måns Månsson 4, Oscar Holmqvist, Bruno Ndossi, Noah Fredmark Tumba: Elias Jankler 4, Daniel Westford, Emil Tikka, Fredrik Rådbjer
Skott: 27-40 (7-19, 10-12, 10-9)
Domare: Mikael Ström/Karl Bolinder, Melker Örneblad
Publik: 150

221011 (Ekhallen)
Värmdö-Hammarby 4-3 (0-2, 2-1, 2-0)
Mål, Värmdö: Fredrik Skjernov, Marcus Olsson, Dexter Lindin, William Holmér Hammarby: Matvei Vasiliev 2, Jonathan Queckfeldt
Utv, Värmdö: Oliver Thorén Hammarby: Linus Lindahl, Noah Fredmark, Henrik Lövgren, Alex Mattsson
Skott: 21-24 (10-10, 4-8, 7-6)
Domare: Casper Wahlström/Anil Zubovic, Anton Endahl
Publik: okänt

221014 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Flemingsberg 2-6 (1-1, 1-3, 0-2)
Mål, Hammarby: Linus Lindahl, Melker Morgan Flemingsberg: Niklas Gold 2, Leon Gustafsson, Albin Steiner, Michael Rayneé, Carl Löfberg
Utv, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 4 Flemingsberg: Elliot Vall-Hallin, Carl Löberg, William Wallin
Skott: 30-31 (5-8, 17-12, 8-11)
Domare: Simon Karlsell/Axel Åhrgren, Emil Enhörning
Publik: 150

221018 (Stortorpshallen)
Trångsund-Hammarby 2-3 (0-0, 1-1, 1-2)
Mål, Trångsund: Johan Jansson, Lucas Glysing Pettersson Hammarby: Oscar Holmqvist, Jonathan Queckfeldt, Felix Af Jochnick
Utv, Trångsund: Viktor Karlsson Hammarby: Jacob Lundberg, Bruno Ndossi
Skott: 27-48 (11-19, 9-14, 7-15)
Domare: Marcus Rosenberg/Eric Umberg, Jonathan Holmström
Publik: 78

221021 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Haninge 2-4 (0-1, 1-1, 1-2)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt, Felix Af Jochnick Haninge: Simon Segerman, Oskar Johansson, Philip Hjelmgren, Alex Koskinen
Utv, Hammarby: Alexander Heiskanen 4, Henrik Lövgren, Jonathan Queckfeldt, Linus Lindahl Oskar Fjäll, lagstraff, Oscar Holmqvist Haninge: Alexander Tärnström 6, Oskar Johansson, Adam Holmqvist Lindarv, Philip Hjelmgren
Skott: 31-40 (6-12, 15-14, 10-14)
Domare: Jonny Bergström/Hampus Karlsten, Daniel Barvehed
Publik: 150

221028 (Åkers Ishall)
Åker/Strängnäs-Hammarby 4-2 (1-0, 0-2, 3-0)
Mål, Åker: Johan Jansson, Lucas Glysing Pettersson Hammarby: Oscar Holmqvist, Jonathan Queckfeldt, Felix Af Jochnick
Utv, Åker: Viktor Madell, Karl Andersson, Emil Jordahl, Jonathan Walle Hammarby: Oliver Palm, lagstraff, William Ehn
Skott: 31-38 (8-9, 8-11, 15-18)
Domare: Christoffer Claar/Vicktor Kihlberg, Axel Åhgren
Publik: 174

221029 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Sudret 4-5 (1-1, 2-3, 1-1)
Mål, Hammarby: Linus Lindahl, Måns Månsson, Henrik Lövgren, Oliver Strand Sudret: Emrik Söderström 2, Oskar Thorén, Joel Thorén, Hugo Lindby
Utv, Hammarby: Måns Månsson, Jonathan Queckfeldt, Henrik Lövgren Sudret: Albin Olofsson, Oskar Weström, Oskar Thorén, Gustaf Lundin
Skott: 41-47 (12-12, 14-17, 15-18)
Domare: Andreas Elfvengren/Vicktor Kihlberg, Lasse Paloheimo
Publik: 150

221101 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Nacka 2-5 (1-1, 1-2, 0-2)
Mål, Hammarby: William Ehn, Måns Månsson Nacka: Erik Söderlund, Hugo Fritzell, Christoffer Jona, Isac Södergren, Daniel Thomasson
Utv, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 4, Måns Månsson, Pontus Okerblad Westin, Linus Lindahl, William Ehn Sudret: Lukas Hilding, Joakim Haglund
Skott: 18-42 (6-16, 6-12, 6-14)
Domare: Mikael Ström/Gustaf Löfberg, Erik Johnsson
Publik: 150

221104 (Folkets Hall)
Nynäshamn-Hammarby 6-7 (2-2, 2-1, 2-3, 0-1)
Mål, Nynäshamn: Jesper Voss 2, Marcus Ohlsson-Örnelius 2, Fredrik Lagerqvist, Kevin Niskanen Elmquist Hammarby: Måns Hallén Seppänen 3, Måns Månsson 2, Bruno Ndossi, Jonathan Queckfeldt
Utv, Nynäshamn: Alberts Ilisko 6, Jesper Voss, Janis Pilka, Fredrik Lagerqvist, Kevin Niskanen Elmquist, Alex Bergkrantz Hammarby: Oscar Holmqvist, Johan Uhlin, Henrik Lövgren, Jonathan Queckfeldt, Måns Månsson 4, Linus Lindahl, Pontus Okerblad Westin, William Ehn
Skott: 34-62 (8-20, 10-21, 14-17, 2-4)
Domare: Mikael Ström/Emil Erlman, Jimmy Hellström
Publik: okänt

221111 (Ishuset)
Tumba-Hammarby 5-3 (3-2, 1-0, 1-1)
Mål, Tumba: Oliver Karlström, Albin Lundquist, Emil Tikka, Joel Diberius, Gustav Palmgren Hammarby: Henrik Lövgren, Linus Lindahl, Alex Mattsson
Utv, Tumba: Gustav Palmgren 4, Joel Diberius 4, Marcus Abrahamsson, Victor Lautin, Oliver Karlström Hammarby: Jonathan Queckfeldt 6, Linus Lindahl 4, Doglas Dahling-Barger 4, Adam Oja 4, Pontus Okerblad Westin, Alex Mattsson, Sammy Andersson, William Ehn
Skott: 47-30 (19-8, 10-12, 18-10)
Domare: Pontus Sjöberg/Hampus Karlsten, Daniel Barvehed
Publik: 257

221115 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Värmdö 4-2 (0-0, 2-1, 2-1)
Mål, Hammarby: Måns Hallén Seppänen, Elias Heiskanen, Sammy Andersson Värmdö: Dexter Lindin, Sebastian Alamartin
Utv, Hammarby: Måns Hallén Seppänen 27, William Ehn, Elisas Heiskanen, Felix af Jochnick Värmdö: Andreas Stjärnfeldt 32, David Pantzar 4, Sebastian Alamartin, Oliver Thorén
Skott: 42-26 (10-10, 15-8, 17-8)
Domare: Dennis Lennhammer/Anton Endahl, Erik Budajev
Publik: 150

221118 (Visättra Ishall)
Flemingsberg-Hammarby 5-4 (3-0, 0-3, 2-1)
Mål, Flemingsberg: Niklas Gold 3, Robin Kokkonen, Albin Steiner Hammarby: Jonathan Queckfeldt, Måns Hallén Seppänen, William Ehn
Utv, Flemingsberg: Loke Johansson, Elliot Vall-Hallin, Villiam Helminen, Kristopher Dahling, Charlie Siekkinen Lindeman, Rasmus Hagström Hammarby: Pontus Okerblad Westin 4, Måns Hallén Seppänen, Henrik Lövgren, lagstraff
Skott: 33-40 (8-8, 17-15, 8-17)
Domare: Andreas Elfvengren/Rasmus Madsen, Erik Budajev
Publik: 63

221122 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Trångsund 7-0 (0-0, 2-0, 5-0)
Mål: Jonathan Queckfeldt 3, Fredrik Af Jochnick, Noah Fredmark, Bruno Ndossi, William Ehn
Utv, Hammarby: Måns Månsson 4, Oliver Strand, Johan Jules Viberg, Oscar Holmqvist Trångsund: Viktor Karlsson 4, Christoffer Cajback 4, Loui Ho, Albin Fast, Ludvig Bladh, Hampus Sjölander, Lawrence Parsons
Skott: 39-16 (13-7, 10-7, 16-2)
Domare: Casper Wahlström/Fred Jonsson, Axel Åhgren
Publik: okänt

221125 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 6-2 (1-1 3-0, 2-1)
Mål, Haninge: Isak Sörell, Jesper Wallenholm, Victor Dahl, Alex Koskinen Hammarby: Elias Heiskinen, William Ehn
Utv, Haninge: Jonathan Fagerlund 4, Olle Umberg 4, Lucas Fagerberg, Sebastian Bagge Hammarby: Jonathan Queckfeldt 4, Melker Ferdfelt 4, Johan Wiå, Alex Wahtramäe, William Ehn, Sammy Andersson, Henrik Lövgren
Skott: 41-28 (14-9, 16-9, 11-10)
Domare: Otto Möller/Anil Zubovic, Daniel Barvehed
Publik: 326


Hockeytvåan Östra Fortsättning B

221206 (Åkers Ishall)
Åker/Strängnäs-Hammarby 2-1 (1-0, 1-0, 0-1)
Mål, Åker: Samuel Pätsi 2 Hammarby: Sammy Andersson
Utv, Åker: Vilgot Östling 4, Jesper Andersson 4, Kevin Szeghalmi, Jonathan Walle, Axel Vikberg Hammarby: Sammy Andersson, lagstraff
Skott: 46-31 (14-12, 10-17, 9-18)
Domare: Mikael Ström/Anton Endahl, Jonathan Svensson

221211 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Sudrets HC 4-2 (0-0, 3-2, 1-0)
Mål, Hammarby: Sammy Andersson 3, William Ehn Sudret: Albin Olofsson, Niclas Thomasson
Utv, Hammarby: Henrik Lövgren 4, William Ehn, Mats Månsson, Noah Fredmark Sudret: Oliwer Lundberg, Hampus Persson, Isak Rosenqvist, Hampus Pettersson
Skott: 25-35 (11-10, 8-15, 6-10)
Domare: Marcus Rosenberg/Lasse Paloheimo, Hampus Karlsten
Publik: 150

221216 (Ekhallen)
Värmdö-Hammarby 3-2 (1-1, 2-1, 0-0)
Mål, Värmdö: Melker Melander, Andreas Ahlström-Tenezos, Macus Olsson Hammarby: Jonathan Queckfeldt, William Ehn
Utv, Värmdö : Rickard Johansson, David Pantzar Hammarby: William Ehn, Jonathan Queckfeldt, Felix Af Jochnick, Måns Månsson Domare: Christoffer Claar/Vicktor Kihlberg, Emil Erlman
Publik: 50


Träningsmatcher

220830 Spånga-Hammarby 1-5 (Från stan hallen)
220907 IFK Arboga HK-Hammarby 6-4 (1-1, 2-1, 3-2) (Brödernas arena)
220910 Hammarby-Tierps HK 5-2 (2-0, 1-1, 2-1) (A3 El Arena)
220917 Hammarby-Arboga 3-5 (SDC-hallen)
220918 Haninge-Hammarby 5-4 (Torvalla ishall)


Fyra Bajentjejer spelade i det Stockholmslag som vann finalen i TV-pucken över Småland med 2-0. Det var Ella Byhlin, Elina Sydenhag, Wilma Georgny och Clara Matchett.
  


DamEttan Östra

221009 (Stora Mossen)
Hammarby-AIK 2 0-1 (0-0, 0-0, 0-1)
Mål: Magdalena Malm
Utv, Hammarby: Linn Hansén, Petra Eriksson, Linnea Holterud Olsson AIK: Cornelia Andersson 27, Ella Sköldebäck, Nathalie Näslund
Skott: 46-17 (17-3, 15-7, 14-7)
Domare: Carl Lydén/Magnus Åstrand, Adam Harrysson
Publik: 72

221016 (Enebybergs Ishall)
SDE HF 2-Hammarby 2-10 (0-1, 0-5, 2-4)
Mål, SDE: Stella Sjöberg, Ella Planting-Bergloo Hammarby: Estelle Forsberg 3, Sigrid Jason 2, Frida Peterson, Julia Olsson, Linnea Örnqvist, Nora Lindborg, Silvia Bjorgvinsdottir
Utv, SDE: Hanna Åström, Anna Tude Hammarby: Chris Engzell, Frida Peterson, Linnea Örnqvist
Skott: 40-34 (12-14, 13-4, 15-16)
Domare: Johan Boberg/Thea Enström, Kim Leijd
Publik: 27

221019 (Stora Mossen)
Hammarby-Tullinge 5-0 (1-0, 2-0, 2-0)
Mål: Felicia Åberg 2, Kia Normark, Julia Olsson, Silvia Bjorgvinsdottir
Utv, Hammarby: lagstraff, Julia Avelin, Cecilia Libassi, Chris Engzell Tullinge: Moa Gradin
Skott: 58-10 (22-2, 15-5, 21-3)
Domare: Kristian Hokka/Magnus Åstrand, Wilmer Ilonen
Publik: 27

221023 (Stora Mossen)
Hammarby-Södertälje 2-4 (2-2, 0-0, 0-2)
Mål, Hammarby: Silvia Bjorgvinsdottir, Linnea Örnqvist SSK: Pia Pren 2, Hunter Mosher, Beatrice Hjälm
Utv, Hammarby: Linnea Örnqvist 4, Linn Hansén, Sigrid Jason SSK: Julija Blazinsek 4, lagstraff, Mindy Lindholm
Skott: 31-31 (10-10, 17-14, 4-7)
Domare: Sabina Küller/Elliot Östlin, Thea Enström
Publik: 27

221026 (Torvalla Ishall)
Haninge-Hammarby 3-8 (2-1, 1-3, 0-4)
Mål, Haninge: Iveta Koka 2, Denice Håkansson Hammarby: Felicia Åberg 2, Silvia Bjorgvinsdottir 2, Ida Nikula 2, Ida Normark, Julia Avelin
Utv, Haninge: Anna Löfstedt, Jessica Karlsson, Katrine Westmark Hammarby: Chris Engzell 6, Silvia Bjorgvinsdottir, Linnea Örnqvist
Skott: 45-29 (21-8, 11-7, 13-14)
Domare: Conny Ringman/Thea Enström, Christofer Magnusson
Publik: 43

221030 (Zinkensdamm)
Hammarby-Almtuna 1-0 (0-0, 0-0, 0-0, 0-0, 1-0)
Mål: Ida Normark
Utv, Hammarby: Frida Peterson 4, Anna Faber, Felicia Åberg, Cecilia Libassi Almtuna: Eline Gabriele, Polina Lubenets, Greta Melander
Skott: 44-17 (8-4, 13-6, 13-5, 9-2, 1-0)
Domare: Johan Boberg/Thea Enström, Adam Lemón
Publik: 35

221106 (Ulriksdals IP)
AIK 2-Hammarby 0-2 (0-0, 0-2, 0-0)
Mål: Silvia Bjorgvinsdottir, Petra Eriksson
Utv, AIK 2: Ella Sköldebäck 27, Alexandra Cservjacsenko, Nathalie Näslund Hammarby: Linnea Örnqvist, Julia Olsson, Petra Eriksson
Skott: 17-39 (7-15, 3-10, 7-14)
Domare: Sabina Küller/William Östervall-Lewis, Vilmer Kastevik
Publik: 63

221113 (Zinkensdamm)
Hammarby-SDE 2 9-3 (3-1, 2-0, 4-2)
Mål, Hammarby: Estelle Forsberg 2, Frida Peterson, Sigrid Jason, Linnea Örnqvist, Wilma Georgny, Johanna Blomkvist, Felicia Åberg, Stella Sjöberg, Julia Olsson SDE: Anna Tude, Ella Planting-Bergloo, Stella Sjöberg
Utv, Hammarby: lagstraff, Cecilia Libassi, Julia Avelin, Estelle Forsberg SDE: Elin Blomquist, Ella Planting-Bergloo
Skott: 65-19 (23-7, 24-4, 18-8)
Domare: Sabina Küller/Axel Norström, Kim Leijd
Publik: 51

221116 (ICA Riksten Arena)
Tullinge TP-Hammarby 1-12 (0-2, 0-7, 1-3)
Mål, Tullinge: Cecilia Finholm Hammarby: Silvia Bjorgvinsdottir 3, Estelle Forsberg 3, Linnea Örnqvist, Cecilia Libassi, Julia Olsson, Frida Peterson, Maja Nyberg, Wilma Georgny
Utv, Tullinge: Wilma Westlund Hammarby: lagstraff, Sigrid Jason, Julia Olsson
Skott: 9-75 (1-18, 1-28, 7-29)
Domare: Johan Persson/Shujin Wang, Hannah Murray
Publik: okänt

221119 (Scaniarinken)
Södertälje-Hammarby 5-2 (1-0, 3-1, 1-1)
Mål, Södertälje: Barbora Patockova, Marissa Panula, Beatrice Hjälm, Pia Pren, Sunna Bjorgvinsdottir Hammarby: Silvia Bjorgvinsdottir, Ida Nikula
Utv, Södertälje: Hunter Mosher 27, Silje Kongstorp Johansen 6 Hammarby: Petra Eriksson 4, Silvia Bjorgvinsdottir, Chris Engzell
Skott: 31-32 (8-7, 15-19, 8-6)
Domare: Kim Axelsson/Filip Andersson, Simon Johnson
Publik: 67

221123 (Zinkensdamm)
Hammarby-Haninge 2-0 (0-0, 0-0, 2-0)
Mål: Linnea Örnqvist, Petra Eriksson
Utv, Hammarby: Sigrid Jason 4, Estelle Forsberg, Frida Peterson, Ida Nikula, Chris Engzell Haninge: Sandra Halldén, Isabella Horvath, Jessica Karlsson, Mercedes-Julie Kryger Nordvi, Anna Löfstedt, Alice Wallin, Molly Wigerman
Skott: 30-35 (15-17, 6-8, 9-10)
Domare: David Järbrink/Elliot Östlin, Edvin Söderström
Publik: 32


DamEttan Östra Topp 3

221211 (Scaniarinken)
Södertälje SK-Hammarby 3-1 (1-0, 2-1, 0-0)
Mål, SSK: Beatrice Hjälm, Julija Blazinsek, Pia Pren Hammarby: Silvia Bjorgvinsdottir
Utv, SSK: Mindy Lindholm 4, Barbora Patockova, Pia Pren, Adela Juzkova, Silje Kongstorp Johansen Hammarby: Felicia Åberg, Estelle Forsberg, Emilija Tuciute, Frida Peterson, Maja Nyberg
Skott: 19-37 (10-12, 4-16, 5-9)
Domare: Gustaf Jobenius/Filip Lindvall, Gustav Bark
Publik: 112

221218 (Zinkensdamm)
Hammarby-Haninge 6-3 (3-0, 0-2, 3-1)
Mål, Hammarby: Ida Nikula 2, Julia Bjorgvinsdottir 2, Ida Normark, Estelle Forsberg Haninge: Ida Andersson, Kira Kulakova, Anna Löfstedt
Utv, Hammarby: Ida Normark 4, Cecilia Libassi 4, Julia Olsson, Petra Eriksson, Chris Engzell Haninge: Kira Kulakova, Sandra Halldén, Jessica Karlsson
Skott: 27-35 (6-12, 12-14, 9-9)
Domare: Andreas Liljebjörn/Conny Abrahamsson, Pontus Persson
Publik: 31


Träningsmatcher

220930 Almtuna-Hammarby 1-3 (0-0, 0-2, 1-1) (Gränby)


2023



Bandy



Basket



Fotboll, herrar



Fotboll, damer



Futsal



Handboll



En ICA-affär på Magnus Ladulåsgatan stöttade handbollen med hjälp av pant.

Ishockey, herr



Ishockey, dam



Hockeyn anordnade skridskoskola och hockeyskolor för flickor.