Friidrottstjejen Grete Ahlberg tog sitt sjätte SM-guld och Hammarbys 292:a då hon i inomhus-SM i Karlstad langade iväg vikten hela 22,45 meter, ett präktigt personligt rekord som betydde att hon försvarade viktguldet från 2023.
  I mars var det dags för nästa guld då roddaren Malin Sundström försvarade sitt inomhusguld på 500 meter.
  Den 6 april var det dags för det tredje SM-guldet för året då damernas futsallag besegrade Borås AIK i Eriksdalshallen.

2024 års mästerskapsmedaljer

SM

Guld (3): Friidrott: Grete Ahlberg, vikt inne. Futsal, dam. Rodd: Malin Sundström, 500 m inomhus
Brons (1): Futsal, herr.

Junior-SM

Guld (6): Armbrytning: Felix Sirén, 78 kg höger och vänster (U18), Elton Hammarström, 63 kg vänster (U15). Friidrott: Benjamin Wilkinson, stav inne (P16), Gwen Fagerström, 60 m inne, 200 m inne (F15)
Silver (10): Friidrott: Elias Kapell, 60 m inne, längd inne (P18), Anton Roslund, längd inne (P17), Alessandro Mancinella, 60 m häck inne (P15), Esther Sahlqvist, 60 m inne, 60 m häck inne (F19), Matilda BOrg, 400 m inne (F17), Ella Johansson, femkamp inne (F17), Gwen Fagerström, längd inne (F15). Futsal (P19)
Brons (11): Friidrott: Niklas Wall, längd inne (M22), Filip Herre, 400 m inne (P19), Elias Kapell, sjukamp inne (P19), Anton Roslund, tresteg inne (P17), Ricky Wahlberg, kula inne (P16), Albin Wolgast, vikt inne (P16), Benjamin Wilkinson, sjukamp inne (P16), Alessandro Mancinella, sjukamp inne (P15), Ella Johansson, 400 m inne (F17), Tyra Sparv, femkamp inne (F16), Malva Lönn, femkamp inne (F15)

Veteran-SM

Guld (1): Armbrytning: Jonas Jones Hammarström, Grand-Masters 70kg vänster.
Silver (2): Armbrytning: Jonas Jones Hammarström, Grand-Masters 70 kg höger. Friidrott: Tobias Öhman, mångkamp (M45)

DM

Guld (3): Friidrott: Filip Herre, 400 m inne, Erik Ehrlin, tresteg inne, Esther Sahlqvist, 60 m inne
Silver (5): Friidrott: Neo Hall, 800 m inne, Martin Sundberg, kula inne, Gwen Fagerström 200 m innte, Esther Sahlqvist, 60 m häck inne, Ellen Forsell, vikt inne
Brons (2): Friidrott: Tom Emfel, höjd, Matilda Borg, 400 m

Junior-DM

Guld (18): Friidrott: Meso Joshua Eze Egenaounu, 60 m inne (P17), Anton Roslund, längd inne, tresteg inne (P17), Theodor Håkansson, stav inne (P17), Alessandro Mancinella, 60 m häck inne, längd inne (P15), Nicolas Chang, tresteg inne (P15), Jumanne Hackett, kula inne (P15), Alexander Chang, 60 m inne, 60 m häck inne, höjd inne (P12), Hugo Junestad, kula inne (P12), Gwen Fagerström, 60 m inne, 200 m inne, längd inne (F15), Alma Eklöf, kula inne (F15), Emmy Lindblom, vikt inne (F15), Hilda Järvinen, 1000 m inne (F14)
Silver (16): Friidrott: Samuel Komesha, längd inne (P17), Benjamin Wilkinson, stav inne (P17), Christoffer Bélec, vikt inne (P17), Jonatan Borg, 200 m inne (P15), Jumanne Hacket, vikt inne (P15), Alexander Chang, längd inne (P12), My Lindberg, 60 m inne, 60 m häck inne (F17), Alva Attersand, tresteg inne (F17), Lisa Palmheden, längd inne (F15), Tyra Sternlind, kula inne (F15), Alma Eklöf, vikt inne (F15), Hedda Strömö, 1000 m inne (F14), Isabella Glod, stav inne, kula inne (F14), Signe Tholander, 60 m inne (F13)
Brons (11): Friidrott: Anton Roslund, höjd inne (P17), Felix Camarstrand, tresteg inne (P17), Christoffer Bélec, kula inne (P17), Albin Wolgast, vikt inne (P17), Jonatan Borg, 60 m inne (P15), Nicholas Chang, längd inne (P15), Alexander Chang, kula inne (P12), Malva Lönn, 60 m inne (F15), Nadia Florczyk, kula inna (F14), Signe Tholander, tresteg inne (F13), Isabella Wilkinson, stav inne (F13)

Veteran-DM

Guld (1): Friidrott: Christine Salomonsson, vikt (K50)

Övrigt

Rodd: Malin Wahnström Sundström, Veteran-VM och EM-guld individuell inomhus, veteran-VM och EM-silver i stafett inomhus.



Armbrytning


  

SM, Luleå 230323-24

Junior U15, herr

Vänster, 63 kg 1. Elton Hammarström

Junior U18, herr

Höger, 78 kg: 1. Felix Sirén
Vänster, 78 kg 1. Felix Sirén

Veteran, Grand Master, herr

Höger, 70 kg: 2. Jonas Jones Hammarström
Vänster, 70 kg: 1. Jonas Jones Hammarström



Bandy, herrar


ELITSERIEN

Villa Lidköping BK262141194-8546
Västerås SK262033790-9043
Bollnäs GIF261727125-10236
IK Sirius261358106-10931
Vetlanda BK 26 11 69124-101 28
Edsbyns IF2612410101-9828

Sandvikens AIK26122 12123-15126
Gripen Trollhättan BK269611114-12324
Frillesås BK26951297-11323
Broberg Söderhamn IF269314104-12221

Hammarby26911698-11319

IFK Vänersborg26731698-13917
IFK Motala26801888-12716
IFK Rättvik26222279-1576
Inför seriestarten återvände gamle spelaren och tränaren Misja Pasjkin till Sverige och Hammarby.
  Tanken var att han skulle bli andretränare bakom Jonas Claesson som dock drog sig tillbaka av hälsoskäl.
  Säsongen blev mycket upp och ner, men efter tre raka segrar i början av 2024 var slutspelschansen god. Den sjabblades mer eller mindre bort på grund av en svag avslutning.


Elitserien

231027 (Helsingehus Arena)
Broberg Söderhamn-Hammarby 8-4 (3-1)
Mål, Broberg: Martin Söderberg 3, Jaako Hyvönen 2, Fritiof Hagberg, Jonas Engström, Jesper Öhrlund Hammarby: David Jansson, Christian Frohm, Isac Karlsson, Kasper Milerud
Domare: Mikael Hillerius/Jonas Lindberg, Mattias Morberg
Publik: 1 079

231031 (SBB Arena)
Bollnäs-Hammarby 4-1 (2-0)
Mål, Bollnäs: Riku Hämäläinen 2, Oskar Westh 2 Hammarby: Adam Gilljam
Domare: Ulrik Bergman/Emil Larshans, Linus Rydell
Publik: 1 613

231103 (Gubbängen)
Hammarby-Vetlanda 2-7 (0-3)
Mål, Hammarby: Kasper Milerud, Adam Gilljam Vetlanda: Joakim Carlström 4, Axel Ekholm, Emil Nordström, Emil Fedorov
Domare: Jonas Kandell/Calle Larshans, Fredrik Johansson
Publik: 751

231107 (Rättvik Arena)
Rättvik-Hammarby 2-4 (2-3)
Mål, Rättvik: Jonas Røine, Oskar Svensson Hammarby: David Jansson 2, Isac Karlsson 2
Domare: Andreas Rönnbäck/Jonas Lindberg, Calle Larshans
Publik: 284

231110 (Gubbängen)
Hammarby-Motala 9-5 (4-2))
Mål, Hammarby: David Jansson 5, Isac Karlsson 2, Fredrik Lönn, Robert Rimgårdh Motala: Philip Florén, Nicklas Ögren, Jonas Enander, Viktor Hulthammar, självmål
Domare: Andreas Broberg/Gustaf Brunberg, Erik Schultz
Publik: 422

231115 (Zinkensdamm)
Hammarby-Villa Lidköping 2-4 (0-2)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson, David Jansson Villa: Martin Karlsson, Felix Persson, Tim Persson, Johan Löfstedt
Domare: Niclas Schultz/Gustaf Brunberg, Jonas Lindberg
Publik: 973

231117 (Studenternas)
Sirius-Hammarby 3-6 (1-3)
Mål, Sirius: Nils Bergström, Kalle Mårtensson, Arvid Tapper Hammarby: Isac Karlsson 2, Adam Gilljam 2, Christian Frohm 2
Domare: Anders Berg/Mattias Morberg, Emil Larshans
Publik: 1 217

231124 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vänersborg 1-5 (0-3)
Mål, Hammarby: Kasper Milerud Vänersborg: Linus Hagmanb 4, Jesper Bryngelsson
Domare: Ulrik Bergman/Patrik Berglund, Oscar Haraldsson
Publik: 1 274

231128 (Göransson Arena)
Sandviken-Hammarby 9-5 (0-3)
Mål, Sandviken: Daniel Berlin 2, Albin Airisniemi 2, Elliot Hellström 2, Dennis Henriksen, Topi Saukkonen, Alfred Rustas Hammarby: Isac Karlsson 3, David Jansson 2
Domare: Ulrik Bergman/Oscar Haraldsson, Jonas Lindberg
Publik: 618

231201 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerås 4-4 (2-1)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson 2, Kasper Milerud, Edwin Nilsson Västerås: Jesper Jonsson, Daniel Johansson, Christoffer Fagerström, Viktor Spångberg
Domare: Jacob Liljegren/Mattias Öhrn, Andreas Lindvall Viktorsson
Publik: 1 605

231208 (Svenska Fönster Arena)
Edsbyn-Hammarby 4-2 (3-1)
Mål, Edsbyn: Teemu Määttä, Joakim Svensk, Noa Djäkner, Vadim Arkhipkine Hammarby: Christian Frohm, Isac Karlsson
Domare: Jonas Kandell/Viktor Grahn, Emil Larshans
Publik: 918

231213 (Slättbergshallen)
Gripen-Hammarby 5-2 (1-0)
Mål, Gripen: Saku Hämäläinen 2, Adam Rudell, Victor Petersson, Felix Callander Hammarby: Robin Sundin, Fredrik Lönn
Domare: Niclas Schultz/Andreas Lindvall Viktorsson, Gustaf Brunberg
Publik: 707

231216 (Zinkensdamm)
Hammarby-Frillesås 2-1 (0-0)
Mål, Hammarby: Adam Gilljam, Isac Karlsson Frillesås: Tero Liimatainen
Domare: Adam Jokinen/Erik Schultz, Fredrik Johansson
Publik: 1 656

231220 (Arena Vänersborg)
Vänersborg-Hammarby 3-2 (2-2)
Mål, Vänersborg: Kalle Lempinen, Robien Lundqvist, Mikko Lukkarila Hammarby: Adam Gilljam, Kasper Milerud
Domare: Andreas Broberg/Emil Larshans, Andreas Lindvall Viktorsson
Publik: 837

231226 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sirius 3-4 (1-2)
Mål, Hammarby: Melker Broberg, Isac Karlsson, Adam Gilljam Sirius: David Thorén, Kalle Mårtensson, Samuel Heeger, Alexander Härndahl
Domare: Jacob Liljegren/Andreas Lindvall Viktorsson, Jonas Lindberg
Publik: 5 897

231228 (Zinkensdamm)
Hammarby-Gripen 8-4 (4-0)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson 3, Christian Frohm 2, Kasper Milerud, David Jansson, Felix Nyman Gripen: Victor Petersson 2, Adam Rudell, Philip Larsson
Domare: Gustav Bortas/Oscar Haraldsson, Patrik Widmark
Publik: 700

231230 (Sjöaremossen)
Frillesås-Hammarby 4-3 (2-1)
Mål, Frillesås: Tero Liimatainen 2, Linus Jönsson, Nico Nevalainen Hammarby: Kasper Milerud 2, David Jansson
Domare: Jacob Liljegren/Andreas Lindvall Viktorsson, Mattias Öhrn
Publik: 502

240102 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sandviken 7-1 (2-0)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson 3, David Jansson 2, Adam Gilljam, Kasper Milerud Sandviken: Daniel Berlin
Domare: Jacob Liljegren/Emil Larshans, Fredrik Johansson
Publik: 1 409

240106 (Hydro Arena)
Vetlanda-Hammarby 3-4 (2-2)
Mål, Vetlanda: Filip Bringe, Joakim Carlström, Emil Fedorov Hammarby: Isac Karlsson 2, David Jansson, Adam Gilljam
Domare: Niclas Schultz/Erik Schultz, Viktor Grahn
Publik: 967

240110 (Zinkensdamm)
Hammarby-Rättvik 5-3 (3-0)
Mål, Hammarby: David Jansson 2, Isac Karlsson, Robert Rimgård, Robert Sundin Rättvik: Jack Temander 2, Christian Mickelsson
Domare: Andreas Broberg/Linus Rydell, Christoffer Gille
Publik: 1 610

240113 (ABB Arena Syd)
Västerås-Hammarby 9-3 (4-0)
Mål, Västerås: Christoffer Fagerström 3, Viktor Spångberg 2, Jesper Jonsson, Robin Andersson, Daniel Johansson, Martin Landström Hammarby: Kasper Milerud, David Jansson, David Brodén
Domare: Adam Jokinen/Andreas Lindvall Viktorsson, Per Jakobsson
Publik: 2 118

240127 (Zinkensdamm)
Hammarby-Edsbyn 1-2 (1-0)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson Edsbyn: Oscar Wikblad
Domare: Daniel Labe/Christoffer Gille, Linus Rydell
Publik: 5 051

240131 (Sparbanken Lidköping Arena)
Villa-Hammarby 7-2 (3-1)
Mål, Villa: Christoffer Edlund 2, Tim Persson, Johan Löfstedt, Erik Säfström, Gustav Friman, Tobias Augustsson Hammarby: David Jansson 2
Domare: Adam Jokinen/Gustaf Brunberg, Erik Schultz
Publik: 2 609

240202 (Zinkensdamm)
Hammarby-Bollnäs 13-1 (5-1)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson 5, Kasper Milerud 2, David Jansson 2, Adam Gilljam 2, Robert Rimgård 2 Bollnäs: Hans Andersson
Domare: Mikael Hillerius/Mattias Morberg, Christoffer Gille
Publik: 1 892

240206 (LMT Arena)
Motala-Hammarby 6-1 (1-0)
Mål, Motala: Casper Hänninen 3, Melker Westman, Philip Florén, Jonas Enander Hammarby: David Jansson
Domare: Andreas Broberg/Patrik Widmark, Viktor Grahn
Publik: 328

940209 (Zinkensdamm)
Hammarby-Broberg Söderhamn 2-5 (1-0)
Mål, Hammarby: David Jansson, Melker Broberg Broberg: Jaakko Hyvönen, Karl Tagesson, Erik Jonason, Tatu Ässämäki, Jesper Öhrlund
Domare: Mikael Hillerius/Mattias Morberg, Fredrik Johansson
Publik: 2 113


Svenska cupen

230825 (gruppspel, Kronfågel Isarena, Katrineholm)
Frillesås BK-Hammarby 2-4 (0-2)
Mål, Frillesås: Linus Jönsson, Nico Nevalainen Hammarby: Robert Rimgård, Isak Karlsson, David Jansson, Edwin Nilsson
Domare: Adam Jokinen/Ludwig Hallkvist, Erik Schultz
Publik: 67

230902 (Kronfågel Isarena, Katrineholm)
Hammarby-Vetlanda BK 1-3 (1-0)
Mål, Hammarby: Adam Gilljam Vetlanda: Pontus Blomberg, Joakim Carlström, Emil Fedorov
Domare: Jonas Kandell/Gustaf Brunberg, Linus Rydell
Publik: 38

230913 (Kronfågel Isarena, Katrineholm)
Hammarby-IFK Motala 4-2 (1-0)
Mål, Hammarby: Isac Karlsson 3, Robert Rimgård Motala: Philip Florén, Jonas Enander
Domare: Andreas Broberg/Gustaf Brunberg, Fredrik Johansson
Publik: 42

230923 (Arena Vänersborg)
Vänersborg-Hammarby 6-1
Mål, Vänersborg: Niklas Holopainen 2, Kalle Lempinen, Juho Liukkonen, Emil Viklund, Linus Hagman Hammarby: David Jansson
Domare: Christoffer Aidesjö/Johan Bengtsson, Per Jakobsson
Publik: 229

231004 (Gubbängen)
Hammarby-Villa Lidköping BK 2-11 (2-4)
Mål, Hammarby: Melker Broberg, Isac Karlsson Villa: Joel Broberg 3, Tim Persson 2, Gustaf Nilsson 2, Gustav Friman 2, Martin Karlsson, Alfred Malm
Domare: Daniel Labe/Victor Grahn, Mattias Öhrn
Publik: 319

231007 (Slättbergshallen)
Gripen Trollhättan BK-Hammarby 8-5 (2-1)
Mål, Gripen: Ilja Gratchev 4, Oskar Westerberg, Saku Hämäläinen, Johan Esplund, Filip Lydén Hammarby: David Jansson 2, Fredrik Lönn, Adam Gilljam, Isac Karlsson
Domare: Anders Berg/Mattias Öhrn, Erik Schultz
Publik: 334


Träningsmatch

231021 (Gubbängen)
Hammarby-Sandvikens AIK 1-5 (avbrutet i halvtid pga trasig ismaskin)
Mål, Hammarby: Christian Frohm SAIK: Albin Airisniemi 2, Hannes Edlund, Elliot Hellström, Alfred Rustas
Domare: Adam Jokinen/Patrik Berglund, Oscar Haraldsson
Publik: 90


Spelartruppen

30. Viktor Birgersson, 24 år
8. Melker Broberg, 20 år
20. David Brodén, 31 år
4. Christian Frohm, 26 år
28. Niklas Gifting, 25 år
40. Adam Gilljam, 33 år
9. David Jansson, 26 år
19. Isac Karlsson, 21 år
34. Arvid Kihlström, 23 år
39. Ivan Lebedev, 37 år
24. Fredrik Lönn, 31 år
7. Kasper Milerud, 28 år
11. Edwin Nilsson, 25 år
16. Felix Nyman, 31 år
55. Robert Rimgård, 34 år
18. Axel Sellin, 18 år
17. Robin Sundin, 40 år
16. John Svanborg, 17 år
26. Matteo Tuvesson, 21 år
23. Olle Öijer, 24 år
Tränare:
Misja Pasjkin (Neftjanik, Ryssland)
Lagledare:
Johan Allansson


Bandy, damer


ALLSVENSKAN SÖDRA

Västerås SK U 14 12 0 2110-31 24

Hammarby14120270-2424

Villa Lidköping BK1391473-3519
IFK Vänersborg1471667-4615
Skirö AIK U-lag1461761-5213
Tranås BoIS1351852-5311
Uppsala BoIS U13201230-774
Gripen BK/Höjden SK1310139-1542

KVAL TILL ELITSERIEN

Spånga/Bromstens BK 2 2 0 017-3 4
Hammarby20114-111

Sunvära SK20113-101
Hammarbys damer tog steget upp till Elitserien, men det var efter en märklig nagelbitare i kamp med Sunvära.
  Lagen spelade 2-2 i kvalet där två av tre lag skulle kvalificeras till den högsta serien. När sen Hammarby förlorade mot Spånga/Bromsten (i praktiken AIK:s efterträdare) med 2-9 såg det mörkt ut. Men Sunvära förlorade med 1-8 mot samma motståndare. Därmed tog Hammarby den andra platsen på fler gjorda mål.
  I det svenska A-landslaget spelade Hammarbymålvakten Alva Barveaus i två landskamper mot Nederländerna i januari. Hon stod även i U21-landslaget.


Allsvenskan Dam Södra

231112 (Zinkensdamm)
Hammarby-Västerås U 2-4 (0-2)
Mål, Hammarby: Tova Anderhag Braconier, Malin Ekström Västerås: Olivia Engman, Hilda Kolsmyr, Linda Lohiniva, Emelie Söderberg
Domare: Peter Hampus/Håkan Andersen, Petter Åhs
Publik: 85

231119 (Recoverhallen)
Uppsala-Hammarby 3-5 (0-4)
Mål, Uppsala: Hanna Olm, Malin Vidmark, Tanja Illarionova Hammarby: Malin Ekström 2, Sofie Zachrisson 2, Ingrid Helen Bjonge
Domare: Jonas Edström/Håkan Brolin, Ludvig von Polgar

231125 (Zinkensdamm)
Hammarby-Vänersborg 3-2 (2-0)
Mål, Hammarby: Ingrid Bjonge 2, Saga Frosth Olsson Vänersborg: Filippa Bogfors, Rut-Lina Berner
Domare: Bosse Fasth/Bo Andersson, David Molnar
Publik: 90

231216 (Zinkensdamm)
Hammarby-Villa Lidköping 3-1
Mål, Hammarby: Ingrid Bjonge, Emma Andersson, Malin Ekström Villa: självmål
Domare: Robert Andersson/Bo Anderson, Lars Bodin

231217 (Zinkensdamm)
Hammarby-Gripen/Höjden 10-0
Mål: Ingrid Bjonge 3, Malin Ekström 2, Julia Ahlborg, Emma Dalin, Emma Andersson, Sofia Forsman, Saga Frosth Olsson
Domare: Håkan Birgerson/Alfred Spångmark
Publik: 75

240104 (ABB Arena Syd)
Västerås U-Hammarby 2-3 (0-2)
Mål, Västerås: Linda Lohiniva, Mathilda Spong Hammarby: Tova Anderhag Braconier, Emma Dalin, Julia Ahlborg
Domare: Dennis Blom/Jonas Edström, Markus Järvenpää
Publik: 41

240107 (Vänersborg Arena)
Vänersborg-Hammarby 0-3 (0-2)
Mål: Emma Andersson 2, Julia Ahlborg
Domare: Hanna Björkestam/Carl Dahlberg, Claes Winberg
Publik: 95

240114 (Zinkensdamm)
Hammarby-Tranås 2-5 (1-3)
Mål, Hammarby: Sofie Zachrisson, Malin Ekström Tranås: Tuva Alsén 3, Nellie Sahlstedt 2
Domare: Peter Persson/Bo Andersson, Erik Ryrfeldt
Publik: 85

240120 (Ruddalen)
Gripen/Höjden-Hammarby 0-16 (0-10)
Mål: Emma Andersson 3, Sophie Wikström 3, Tova Anderhag Braconier 2, Emma Dalin 2, Ingrid Heien Bjonge 2, Moa Liljendahl, Alice Nilsson, Malin Ekström, Sofie Zachrisson
Domare: Per Adolfsson/Börje Karlsson
Publik: 55

240121 (Sparbanken Lidköping Arena)
Villa Lidköping-Hammarby 0-3 (0-2)
Mål: Tova Anderhag Braconier, Emma Andersson, Malin Ekström
Domare: Sven-Olof Bly/Viktor Fritzon, Anton Lundell
Publik: 111

240204 (OEM Arena)
Tranås-Hammarby 2-3 (0-1)
Mål, Tranås: Nellie Sahlstedt, Ida Gotte Hammarby: Emma Andersson, Sophia Wikström, Sofie Zachrisson
Domare: Pierre Sunesson/Hilma Enander, Simon Enoxon
Publik: 75

240211 (Zinkensdamm)
Hammarby-Skirö 3-0 (2-0)
Mål: Malin Ekström, Tova Anderhag Braconier, Saga Frosth Olsson
Domare: Daniel Käck/Anders Westman, David Molnar
Publik: 116

240217 (Hydro Arena)
Skirö-Hammarby 2-9 (2-6)
Mål, Skirö: Ebba Lind, Ida Hugosson Hammarby: Emma Dalin 2, Emma Andersson 2, Malin Ekström 2, Hanna Hansson, Tova Anderhag Braconier, Elvira Jonsson Björkholm
Domare: Kristian Svensson/Alexander Sundberg, Thomas Pettersson
Publik: 52

240225 (Zinkensdamm)
Hammarby-Uppsala 5-3 (2-1)
Mål, Hammarby: Sofie Zachrisson, Emma Andersson, Ingrid Helen Bjonge, Moa Liljendahl, Saga Frosth Olsson Uppsala: Ethel Hyllander 2, Ellen Aarnio
Domare: Håkan Birgerson/Jonas RInnbäck, Camran Hanson
Publik: 130


Kval till Elitserien

240303 (Sjöaremossen)
Sunvära SK-Hammarby 3-2 eft str 2-2 (0-2)
Mål, Sunvära: Alva Vargstam Majkvist, Hanna Olsson, Signe Ericson Hammarby: Inez Edenberg, Sophia Wikström
Domare: Michael Rosvall/Kristian Braun, Alexander Silvesjö
Publik: 91

240306 (Gubbängen)
Hammarby-Spånga/Bromstens BK 2-9 (1-3)
Mål, Hammarby: Julia Ahlborg, Malin Ekström Spånga: Karina Lipanova 3, Olga Rodionova 2, Diana Lipanova 2, Catarina Björklund, Sofia Ihrén
Domare: Anders Westman/Björn Spångmark, Johan Hedell
Publik: 135


Damallsvenska cupen, Karlstad

231027 (gruppspel, Tingvalla Isstadion)
Hammarby-Villa Lidköping U 3-1 (2-0)
Mål, Hammarby: Emma Andersson 2, Malin Ekström Villa: Märta Stern
Domare: Tomas Ljung/Mikael Olsson, Richard Johansson

231028 (Tingvalla Isstadion)
Hammarby-Gripen Bk/Höjden SK 5-0 (1-0)
Mål: Tova Anderhag Braconier 2, Malin Ekström, Sofie Zachrisson, Saga Frosth Olsson
Domare: Ola Fredriksson/Robert Jonsson, Richard Johansson
Publik: 46

231028 (Tingvalla Isstadion)
Söråkers IF-Hammarby 0-1 (0-0)
Mål: Inez Edenberg
Domare: Ola Fredriksson/Richard Johansson, Viktor Hummel

231029 (final, Tingvalla Isstadion)
Hammarby-Spånga/Bromsten BK 0-3 (0-0)
Mål: Mikaela Hasselgren, Olga Rodionova, Diana Lipanova
Domare: Ola Fredriksson/Richard Johansson, Robert Jonsson


Träningsmatcher

230916 (Recoverhallen)
Uppsala BoIS-Hammarby 1-4 (0-3)
Mål, Uppsala: Ida Palm Hammarby: Malin Ekström 2, Tova Anderhag Braconier, Jacqueline Sporre
Domare: Oscar Hall/Hans Karlsson, Matviy Khtyaintsev
Publik: 20

231007 Västerås SK U-Hammarby 8-2
231023 Hammarby-Spånga/Bromsten BK 2-12 (1-5)


Spelartruppen

2. Julia Ahlborg, 28 år
7. Emma Andersson, 22 år (Kalix)
1. Alva Barvaeus, 17 år
10. Ingrid Heien Bjonge, 29 år
17. Elvira Jonsson Björkholm, 15 år
26. Tova Anderhag Braconier, 15 år
8. Emma Dalin, 19 år
22. Ida Edenberg, 17 år
15. Inez Edenberg, 19 år
11. Malin Ekström, 17 år
53. Sofia Forsman, 24 år
66. Beata Genfeldt, 15 år
5. Anna Götselius, 16 år
3. Märta Götselius, 17 år
18. Hanna Hansson, 26 år
4. Moa Liljendahl, 22 år (Sunvära SK)
14. Mira Lord, 17 år
9. Alice Nilsson, 20 år
37. Saga Frosth Olsson, 20 år
14. Ida Pettersson, 22 år
28. Jacqueline Sporre, 18 år
19. Sophia Wikström, 19 år
20. Sofie Zachrisson, 31 år



Basket, herrar


BASKETETTAN SÖDRA

Alviks BBK 24 21 32055-1560 42
KFUM Blackeberg242042030-183640
Aros241862033-173636
Åkersberga241862104-198036
Luleå Steelers241772048-197134
Basketgymn Luleå2413111830-172126
Fryshuset2410141910-196120
Uppsala Basket249151835-197018
KFUM Lidingö248161721-181216
Jämtland Basket248161705-187016
Umeå Basket247171780-187914
AIK Utv2442011803-21438
Hammarby243211770-21856
  Hammarby hade två spelare som representerade U16-landslaget i FIBA U16 European Championship Division B i Rumänien i augusti. Det var Cheick-Oumar Fadiga och Linus Victorin Verkruyssen. I HU16-landslaget i Baltic Sea Basketball Cup i Tallinn i januari fanns också två Hammarbyare med; Odylon Lundqvist Simbizi och Jerome Holm Keita.


Basketettan Herr Norr

230916 (Vällingbyhallen)
KFUM Blackeberg IK-Hammarby 98-63 (25-17, 22-11, 27-18, 24-17)
Poäng, Blackeberg: William Segerström 20, Fidel Hadege 18, David Petersson 11, Isac Weibring 11, Simon Tekeste 9, Hose Tesfay 9, Isak Simsek 8, Tage Henning 5, Wilmer Christensen 4, Isak Detthoff Hammarby: Olivier Naimj 23, Noah Kelly 13, Helge Drebold 10, Robiel Gebriel 7, Simon Forssberg 7, Lukas Kemter 2, Adam Hakla
Publik: 114

230924 (Farstahallen)
Hammarby-Luleå 71-78 (13-29, 18-8, 22-27, 18-14)
Poäng, Hammarby: Olivier Naimj 16, Noah Kelly 14, John Börjesson 13, Bakir Foric 10, William Burström 7, Robiel Gebriel 4, Helge Drebold 4, Adam Hakla 3 Luleå: Anton Kobylak 22, David Dauda Tcham Leal 18, Edvin Tedesjö 17, Lucas Mazzanti 10, Monjed Ktaiman 5, Emil Hortlund 4, Gustav Denarp 2
Publik: 30

231001 (Farstahallen)
Hammarby-Fryshuset 91-83 (28-28, 23-12, 17-27, 23-16)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 22, John Börjesson 15, Bakir Foric 14, Robiel Gebriel 13, Olivier Naimj 11, Adam Hakla 10, William Burström 2, Helge Drebold 2, Simon Forssberg 2 Fryshuset: Jedidjah Chris Ndizeye 21, Lukas Novakovic 15, Hannes Kodu 12, Frank Hultgren 11, Tom Classon 10, Alvin Erman 7, Micheal Odinks 4, Lorenz Patron 3
Publik: 60

231007 (Åkeshovshallen)
Alvik-Hammarby 110-63 (18-12, 31-12, 34-13, 27-26)
Poäng, Alvik: David Mejia 22, Eskil Levin 22, Oskar Holm 16, Mikael Axelsson 15, Philippe Auvray 8, Noel Smeds 6, Boris Vidlund 6, Ludvig Prytz 5, Gerard Castells Tortosa 4, Bartlomiej 3, Nikola Ljesevic 2, Samir Ahmed Hammarby: Olivier Naimj 17, Robiel Gebriel 10, John Börjeson 10, Noah Kelly 9, Adam Hakla 6, Chris Nordell 5, Helge Drebold 2, Bakir Foric 2, Simon Forssberg 2
Publik: 60

231015 (Farstahallen)
Hammarby-Jämtland 73-85 (16-29, 9-22, 29-17, 19-17)
Poäng, Hammarby: Robiel Gebriel 15, John Börjeson 15, Noah Kelly 13, Olivier Naimj 13, Lukas Kemter 6, Bakir Foric 5, Emil Rudman 4, Simon Forssberg 2 Jämtland: Anton Boëthius 28, Johan Petersen 17, Charlie Viklund 14, Mustafa Hamid 12, Yoel Weldegergis 7, David Gihuri 4, Victor Essebrink 3
Publik: 101

231021 (Umeå Energi Arena)
Umeå-Hammarby 103-68 (26-24, 25-9, 29-14, 23-21)
Poäng, Umeå: Elias Andersson 26, Adam Rask 22, Emil Häglund 13, Emanuel Lundmark 12, Arvid Strömsten 12, Calvin Jägare 8, Sokrates Pavlidis 4, Helge Wester 4, Isak Andersson 2 Hammarby: Noah Kelly 25, John Börjeson 15, Olivier Naimj 14, Bakir Foric 8, Emil Rudman 4, Simon Forssberg 2
Publik: 67

231029 (Farstahallen)
Hammarby-Alvik 56-91 (11-19, 10-31, 21-19, 14-22)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 14, William Burström 13, Olivier Naimj 8, John Börjeson 5, Helge Drebold 4, Robiel Gebriel 3, Adam Hakla 3, Bakir Foric 2, Jet Norman 2, Lukas Kemter 2 Alvik: Mikael Axelsson 18, David Mejia 17, Oskar Holm 14, Noel Smeds 10, Eskil Levin 9, Boris Vidlund 6, Finn Eriksson 5, Joel Barenthein 4, Samir Ahmed 4, Gerard Castells Tortosa 2, David Wissmar 2
Publik: 62

231105 (Åkersberga Sporthall)
Åkersberga-Hammarby 89-68 (25-16, 19-18, 27-17, 18-17)
Poäng, Åkersberga: Philip Gjerulf 33, Sarunas Pabreza 17, Jonathan Gunnarsson 10, Lukas Gyllensten 8, Philip Molander 6, Aiden Maier 2, Max Larsson 2 Hammarby: Robiel Gebriel 14, Olivier Naimj 14, Emil Rudman 12, Noah Kelly 10, William Burström 9, Bakir Foric 8, Helge Drebold
Publik: 80

231112 (Farstahallen)
Hammarby-AIK 96-90 (19-26, 27-21, 20-23, 30-20)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 24, Olivier Naimj 17, William Burström 12, Emil Rudman 9, Robiel Gebriel 9, John Börjeson 9, Simon Forssberg 6, Uros Kalember 4, Lukas Kemter 3, Bakir Foric 3 AIK: Senay Teklit Robel 26, Daddy Sainny Suso 25, Biyan Toprak 12, Sami Tahir 5, Elliot Lidberg 4, John Carstad 4, Vince Preston 4, Pascal Dahlgren 3, Hugo Borg 3, Hamze Mohamed 2, Jobel Tekle Teklebrhan 2
Publik: 163

231119 (Farstahallen)
Hammarby-Uppsala 94-88 (27-17, 22-26, 21-26, 24-19)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 25, Olivier Naimj 23, John Börjeson 13, Bakir Foric 12, Emil Rudman 12, Simon Forssberg 7, William Burström 2 Uppsala: Robert Bolander 23, Marcus Stålberg 16, John Imbia 13, Hugo Tidare 10, Leo Hassler 9, Kyle Bynoe 9, Otto Jernberg Sørensen 8
Publik: 80

231122 (Kristiansborgshallen)
Aros-Hammarby 78-63 (23-14, 14-17, 20-20, 21-12)
Poäng, Aros: Oskar Ekh 35, Tonny Dabaugh 18, Simon Wahlberg 9, Daniel Tshikupe 7, Aleksa Simovic 4, Motaz Hamid 3, Joseph Johansson 2 Hammarby: William Burström 19, Bakir Foric 12, Olivier Naimj 11, Robiel Gebriel 7, Emil Rudman 5, Simon Forssberg 4, Lukas Kemter 3, John Börjeson 2
Publik: 75

231202 (Upplands Bilforum USIF Arena)
Uppsala-Hammarby 100-80 (31-20, 22-20, 19-22, 28-18)
Poäng, Uppsala: Robert Bolander 22, Hugo Tidare 18, John Imbia 17, Otto Jernberg Sørensen 12, Marcus Stålberg 11, Victor Godberg 10, Leo Hassler 8, Tyler Collings 2 Hammarby: William Burström 19, Bakir Foric 12, Olivier Naimj 11, Robiel Gebriel 7, Emil Rudman 5, Simon Forssberg 4, Lukas Kemter 3, John Börjeson 2
Publik: 60

231216 (Hälsans Hus Luleå)
Basketgymnasiet Luleå-Hammarby 93-75 (24-19, 27-18, 17-20, 25-18)
Poäng, BGL: Anton Fontin 15, Mass Jonsson Samateh 15, Harry Hassler 12, Maximus Karamouzis 11, Simon Ögren 10, Alliou Fall 9, Oscar Wickström Stümer 7, Samuel Lidberg 6, John Ridger 5, Dante Jones 3 Hammarby: Olivier Naimj 23, John Börjeson 20, Lukas Kemter 13, Emil Rudman 8, Robiel Gebriel 6, Simon Forssberg 5
Publik: 50

231217 (Luleå Energi Arena)
Luleå Steelers-Hammarby 104-82 (30-23, 31-16, 14-25, 29-18)
Poäng, Luleå: Anton Kobylak 21, Samuel Larsson 21, Monjed Ktaiman 11, Gustav Denarp 10, James Aitomäki 10, Atle Mellquist 8, Daniel Eliasson 7, Lucas Mazzanti 7, Edvin Tedesjö 4, Sergey Sepman 3, Alexander Tretten 2 Hammarby: Olivier Naimj 19, Robiel Gebriel 17, John Börjeson 16, Lukas Kemter 16, Emil Rudman 10, Simon Forssberg 4

240110 (Hersby Sporthall)
Lidingö-Hammarby 70-62 (13-16, 23-15, 15-16, 19-15)
Poäng, Lidingö: Tom Göransson 19, Aleksandar Petrovic 14, Kristoffer Gafor 12, Oskar Granat 8, Orgil Batkhuyag 5, Theodore Övrebö 4, Faical Ben Boufarasse 4, Alexander Tsiaras 2, August Key 2 Hammarby: Noah Kelly 24, Martin Kiersz 8, Olivier Naimj 7, Emil Rudman 5, John Börjeson 5, Simon Forssberg 5, Mohamed Madani 4, Adam Hakla 3, Christopher Nordell
Publik: 1

240114 (Farstahallen)
Hammarby-BG Luleå 63-70 (23-20, 11-13, 15-14, 14-23)
Poäng, Hammarby: Adam Hakla 23, Noah Kelly 20, Olivier Naimj 11, Martin Kiersz 4, Lukas Kemter 3, John Börjeson 2 Luleå: Harry Hassler 15, Oscar Wickström Stümer 11, Alliou Fall 11, Anton Fontin 10, Hakim Al Tumi 8, John Ridger 5, Simon Ögren 2, Dante Jones 2, Maximus Karamouzis 2, Samuel Lidberg 2, Tor Enevret 2
Publik: 208

240121 (Fryshuset)
Fryshuset U-Hammarby 97-66 (23-12, 29-15, 19-16, 26-23)
Poäng, Fryshuset: Jedidjah Chris Ndizeye 23, Hannes Kodu 23, Edwin Soamo 18, Alvin Erman 9, Zion Vaamonde 8, Lorenz Patron 7, Tom Classon 5, Rodrigas Jucevicius 4 Hammarby: Olivier Naimj 22, Noah Kelly 20, Simon Forssberg 10, Martin Kiersz 5, Mohamed Madani 4, Bakir Foric 2, Christopher Nordell 2, John Börjeson
Publik: 40

240128 (Farstahallen)
Hammarby-Åkersberga 73-93 (14-25, 27-18, 18-28, 14-22)
Poäng, Hammarby: Robiel Gebriel 18, Olivier Naimj 14, Noah Kelly 11, John Börjeson 10, Lukas Kemter 7, Mohamed Madani 6, Bakir Foric 6, Martin Kiersz Åkersberga: Sarunas Pabreza 25, Philip Gjerulf 24, Joel Halling 18, Lukas Gyllensten 11, Jonathan Gunnarsson 9, Elias Wilenius 6
Publik: 257

240203 (Östersunds Sporthall)
Jämtland-Hammarby 99-80 (28-26, 27-25, 26-12, 18-17)
Poäng, Jämtland: Yoel Weldegergis 27, Charlie Viklund 14, Jonatan Boberg 13, Anton Boëthius 12, Victor Essebrink 9, Mustafa Hamid 7, Felix Vall 6, Johan Petersen 3, Joel Tewolde Berhane 3, Abdella Hassanb Nor 3, Moses Gihuri 2 Hammarby: Adam Hakla 17, Olivier Naimj 16, Noah Kelly 14, Christopher Nordell 11, Mohamed Madani 8, Robiel Gebriel 6, Lukas Kemter 5, Martin Kiersz 3
Publik: 38

240218 (Farstahallen)
Hammarby-Blackeberg 76-86 (21-31, 16-20, 19-17, 20-16)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 24, Olivier Naimj 18, Adam Hakla 10, Simon Forssberg 7, Noah Esse Hyvönen 7, Ivan Resare 6, Robiel Gebriel 4 Blackeberg: Simon Tekeste 16, Isac Weibring 15, Hosse Tesfaye 13, Fidel Hadege 11, Tage Henning 10, Wilmer Christensen 9, Axel Grytberg 4, Isak Simsek 3, David Petersson 3, Benjamin Espinoza
Publik: 80

240229 (Farstahallen)
Hammarby-Lidingö 71-77 (16-24, 24-28, 14-10, 17-15)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 19, Robiel Gebriel 11, Simon Forssberg 11, Adam Hakla 9, Martin Kiersz 9, Noah Esse Hyvönen 4, Ivan Resare 3, Christopher Nordell 3, Olivier Naimj 2 Lidingö: Kristoffer Gafor 21, Oliver Övrebö Silveira 19, Aleksandar Petrovic 17, Faical Ben Boufarasse 14, Liban Abukar 3, Niklas Kantzy 3
Publik: 113

240310 (Farstahallen)
Hammarby-Umeå BSKT 70-105 (21-29, 19-28, 16-26, 14-22)
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 21, Adam Hakla 16, Martin Kiersz 15, Olivier Naimj 7, Christopher Nordell 4, Lukas Kempter 3, Noah Esse Hyvönen 2, Mohamed Madani 2 Umeå: Arvid Strömsten 24, Emil Häglund 20, Ludvig Munthe 16, Sokratis Pavlidis 12, Isak Andersson 12, Elias Andersson 10, Helge Wester 6, Emil Romano 5
Publik: 115

240324 (Vasalundshallen)
AIK Utveckling-Hammarby 90-89 (15-20, 25-29, 32-26, 18-14)
Poäng, AIK: Senay Teklit Robel 21, Biyan Toprak 15, Hugo Borg 12, Alex Åkerblom Sarr 12, Ayman Hussein 10, Jobel Tekle Teklebrhan 6, Antonios Tachtsioglou 5, Elliot Lidberg 4, Vince Preston 3, Hamze Mohamed 2 Hammarby: Olivier Naimj 30, Noah Kelly 16, Adam Hakala 15, Mohamed Madani 12, Robiel Gebriel 7, Malte Milltoft 4, Simon Forssberg 3, Martin Kiersz 2
Publik: 190

240406 (Farstahallen)
Hammarby-Aros Basket 77-108
Poäng, Hammarby: Noah Kelly 27, Olivier Naimj 20, Simon Forsberg 9, Adam Hakla 6, Robiel Gabriel 5, Ivan Resare 4, Martin Kiersz 4, Malte Milltoft 2 Aros: Oskar Ekh 30, Tonny Dabaugh 17, Motaz Hamid 14, Simon Wahlberg 9, Joseph Johansson 9, Daniel Tshikupe 8, Alexander Videhult 6, Michiel Petersen 6, Sascha Asaba Mbabali 6, Henry Kingston 3
Publik: 85


Träningsmatcher

230900 Hammarby-KFUM Central 93-80 (Farstahallen)


USM

Pojkar 15

231021 Hammarby-Cross Over Basketball Acedemy Club 49-81 (nivå 2)
231021 Hammarby-Borås 63-62
231022 Hammarby-Hammarö 54-61
231201 Hammarby-Lidingö Basket 82-81
231202 Hammarby-Fryshuset Basket 73-135
231203 Hammarby-Norrköpings BF 64-71

Pojkar 16

231020 Hammarby-BK Höken 115-61 (nivå 1)
231021 Hammarby-Södertälje BBK 109-78
240127 Hammarby-Högsbo 85-76 (nivå 3)
240128 Hammarby-Malbas Orange 72-76
240128 Hammarby-Lidingö 109-69
240316 Trelleborg Pirates 08-Hammarby 83-86 (omgång 3)
240316 Täby-Hammarby 73-82
240317 Fryshuset-Hammarby 81-63

Pojkar 17

231125 Hammarby lag grön-Lobas P07 140-48
231125 KFUK/KFUM Göteborg-Hammarby lag grön 50-176
231126 Nässjö BF-Hammarby lag grön 71-92
231124 Lidingö Basket-Hammarby lag vit 77-83
231125 Hammarby lag vit-BC Luleå 113-78
231125 Hammarby lag vit-Östersund Basket 120-71
231126 Hammarby lag vit-Alvik 62-107
240224 Åkersberga-Hammarby lag vit 87-90 (omgång 2)
240224 KFUM Gävle Ungdoms BF-Hammarby lag vit 41-101
240225 Hammarby lag vit-Västerås BF 91-76
240316 Fryshuset-Hammarby Vit 77-67 (omgång 3)
240316 Hammarby Vit-IK Eos 78-87
240317 Hammarby Vit-Norrköping 82-68
240316 Hammarby Grön-Kvarnby Breddförening 113-48
240316 Viby-Hammarby Grön 73-112
240317 Hammarby Grön-Åkersberg 95-52
240414 Hammarby-IK Eos 111-94 (kvartsfinal)

HU19

231125 Norrköpings BF-Hammarby 75-69
231125 Onsala Pirates-Hammarby 65-71
231126 Hammarby-Tureberg Basket 62-97
240224 Hamamrby-KFUM Sundsvall 107-68 (omgång 2)
240224 KFUM Umeå-Hammarby 71-90
240225 Hammarby-Marbo/Borås 57-98

HU21

240224 Åkersberga-Hammarby 100-82 (omgång 2)
240224 Hammarby-Kungsholmen BK 50-87
240225 Umeå BSKT-Hammarby 92-72
240225 Hammarby-Borås Marbo 82-106

Spelartruppen

0. William Burström (Hammarby U)
7. John Börjeson
34. Heige Drebold (Nynäshamn)
8. Bakir Foric (KK Bosna Sarejevo)
16. Simon Forssberg
26. Robiel Gebriel (AIK)
6. Adam Hakla
34. Noah Esse Hyvönen
3. Uros Kalember
10. Noah Kelly
3. Lukas Kemter (USA)
2. Martin Kiersz (AZS Warszawa)
1. Mohamed Madani
15. Malte Milltoft
33. Olivier Naimj (comeback)
27. Christopher Nordell (Stockholm Nordväst)
21. Jet Norman (Hammarby U)
9. Ivan Resare
2. Emil Rudman
Coach:
Christer Stjernborg (våren)



Basket, damer


BASKETETTAN DAM NORRA

Basketgymn Luleå BK 26 24 22025-1470 48
Alviks BBK262062144-175440
Luleå Stars261971800-150238
Tureberg261971858-138638
Hammarby261791777-155834
Fryshuset2515101812-155530
KFUM Blackeberg2615111883-166530
Eskilstuna BBK2514111720-157528
KFUM Lidingö2612141620-163624
KFUM Umeå2610161620-163620
Luleå Basket U268181644-173016
Uppsala266201619-180612
Norrort261251223-23082
Östersund261251093-23082
  

Basketettan Dam

230917 (Farstahallen)
Hammarby-Luleå Basket 63-58 (18-14, 17-12, 6-15, 22-17)
Poäng, Hammarby: Coline Avril 24, Frida Lundquist 10, Marcelina Pawlikowska 9, Elsa Zuluca 8, Maja Thelin 7, Sofia Avramidou 3, Vicky Akpa 2 Luleå: Elle Johansson 22, Klara Esperi 10, Alicia Konstenius 8, Frida Söderberg 6, Klara Almroth 6, Mimmi Hansson 3, Elsa Bröms 2, Ellen Sundberg
Publik: 62

231001 (Farstahallen)
Hammarby-Alvik 73-80 (15-12, 20-23, 24-21, 14-24)
Poäng, Hammarby: Coline Avril 21, Marcelina Pawlikowska 12, Maja Thelin 11, Vendela Lingqvist 10, Sofia Avramidou 6, Vicky Akpa 6, Elsa Zuluca 5, Stina Jönsson 2 Alvik: Lisen Curman 22, Kajsa Levin 13, Nora Jacobsson 10, Frida Beckius 8, Maria Konjicki 7, Valentina Markatatos 6, Greta Schei 6, Hedda Håkansson 4, Rebecca Linnér 4
Publik: 60

231004 (Fryshuset)
Fryshuset-Hammarby 66-70 (15-25, 21-13, 12-19, 18-13)
Poäng, Fryshuset: Tairat Samuel-Afolabi 25, Amanda Novakovic 22, Shiloh Kalenga 9, Jordan Carlsson 6, Carmel Zewde 3, Doriane Ruzima Hammarby: Coline Avril 24, Feliciana Zuluca 14, Maja Thelin 13, Frida Lundquist 7, Sofia Avramidou 5, Vicky Akpa 3, Marcelina Pawlikowska 2, Vendela Lingqvist 2
Publik: 50

231008 (Farstahallen)
Hammarby-Umeå 64-72 (27-19, 15-17, 12-21, 10-15)
Poäng, Hammarby: Frida Lundquist 18, Coline Avril 16, Marcelina Pawlikowska 8, Elsa Zuluca 8, Vendela Lingqvist 4, Sofia Avramidou 2, Mikaela Berlin 2, Dorna Montazer 2, Stina Jönsson 2, Vicky Akpa 2 Umeå: Moa Dellbro 20, Tilda Andersson 16, Milla Lindblom 15, Filippa Anna Naimj 9, Vendela Lundqvist 6, Lisa Rensmo 3, Agnes Brändström 2, Ida Lundgren
Publik: 95

231015 (Östersunds Sporthall)
Östersund-Hammarby 43-93 (13-21, 10-22, 12-22, 8-28)
Poäng, Östersund: Signe Eriksson 15, Ellen Vikström 7, Erika Vikström 5, Wilma Lilliesköld 5, Agnes Hall 4, Ida-Lova Gyllebring 2, Rebecka Berg 2, Stina Knutsson 2, Tilly Nordquist Hammarby: Coline Avril 29, Frida Lundquist 19, Sofia Avramidou 15, Stina Jönsson 10, Maja Thelin 10, Marcelina Pawlikowska 4, Dorna Montazer 4, Vendela Lingqvist 2
Publik: 55

231022 (Farstahallen)
Hammarby-Eskilstuna 76-66 (23-16, 14-18, 17-12, 22-20)
Poäng, Hammarby: Frida Lundquist 19, Erica Iderstål 13, Marcelina Pawlikowska 11, Maja Thelin 10, Coline Avril 8, Sofia Avramidou 7, Vendela Lingqvist 4, Stina Jönsson 2, Elsa Zuluca 2 Eskilstuna: Kajsa Carlsson 18, Sabina Radonja 13, Ange Gloria Bwende 9, Juliana Larsson 9, Amelie Nilsson 7, Marie Helin 6, Stina Nilsson 2, Bella Eriksson 2
Publik: 95

231028 (Sollentuna Sporthall)
Tureberg-Hammarby 63-39 (11-4, 18-14, 15-9, 19-12)
Poäng, Tureberg: Linnéa Blomberg 16, Maria Löwenberg 12, Randi Abrahamsson 6, Ellen Jonsson 6, Gabrielle Andersson 6, Stella-Louise Hudin 5, Tilda Sigfridsson 4, Tina Moen 4, Julia Wiklund 2, Maja Olofsson 2 Hammarby: Coline Avril 11, Marcelina Pawlikowska 11, Erica Iderstål 6, Maja Thelin 5, Elsa Zuluca 4, Dorna Montazer 2
Publik: 40

231105 (Åkeshovshallen)
Alvik-Hammarby 69-56 (24-12, 16-19, 13-14, 16-11)
Poäng, Alvik: Kajsa Levin 21, Lisen Curman 9, Wilma Wendelius 7, Hedda Håkansson 6, Frida Beckius 5, Vilma Eklund 5, Rebecca Linnér 5, Linn Rudin 4, Maria Konjicki 4, Estelle Sjögren 3 Hammarby: Erica Iderstål 24, Elsa Zuluca 12, Sofia Avramidou 7, Marcelina Pawlikowska 4, Vendela Lingqvist 4, Maja Thelin 3, Stina Jönsson 2
Publik: 80

231114 (Farstahallen)
Hammarby-Blackeberg 66-55 (19-13, 15-15, 21-19, 11-8)
Poäng, Hammarby: Erica Iderstål 20, Maja Thelin 9, Dorna Montazer 8, Marcelina Pawlikowska 7, Coline Avril 7, Frida Lundquist 6, Elsa Zuluca 5, Vicky Akpa 2, Sofia Avramidou 2 Blackeberg: Sinit Tesfaslassie 14, Vici Fagan 11, Nittaya Phraibueng 9, Paulisa Barbosa 7, Naomi Goga 3, Maja Drakenberg Gulin 3, Frida Berndtsson 2, Amanda Billow 2, Melina Givand 2, Hannah Andersson 2
Publik: 165

231119 (Åkeshovshallen)
Norrort-Hammarby 69-56 (24-12, 16-19, 13-14, 16-11)
Poäng, Norrort: Molly Axell 9, Agnes Demnert 9, Emelie Ehlde Dahlqvist 8, Paula Nordner 8, Amira Smith 4, Keita Kulisevska 2 Hammarby: Coline Avril 24, Erica Iderstål 23, Frida Lundquist 14, Sofia Avramidou 11, Dorna Montazer 7, Marcelina Pawlikowska 7, Vicky Akpa 4, Maja Thelin 2, Stina Jönsson 2

231202 (Hersby Sporthall)
KFUM Lidingö-Hammarby 68-61 (8-8, 22-22, 21-14, 17-7)
Poäng, Lidingö: Matilda O'connor 23, Emma Edenbert 14, Karolina Tellman 11, Varja Henriksson 6, Andrea Bolstad Raa 4, Doris Ruzima 4, Victoria Sjögreen 4, Amanda Ögren 2 Hammarby: Erica Iderstål 24, Elsa Zuluca 12, Sofia Avramidou 7, Marcelina Pawlikowska 4, Vendela Lingqvist 4, Maja Thelin 3, Stina Jönsson 2
Publik: 45

231210 (Upplands Bilforum USIF Arena)
Uppsala-Hammarby 60-63 (13-17, 15-19, 19-12, 13-15)
Poäng, Uppsala: Nora Beshir Said 13, Alva Nordin 11, Bayan Salih 11, Ines Ingvarson 10, Johanna Blomberg 7, Martine Landström 6, Elise Körvits 2 Hammarby: Erica Iderstål 18, Coline Avril 13, Maja Thelin 10, Sofia Avramidou 9, Feliciana Zuluca 5, Frida Lundquist 4, Dorna Montazer 2, Stina Jönsson 2
Publik: 28

240118 (Farstahallen)
Hammarby-KFUM Lidingö 63-42 (20-9, 17-10, 11-11, 15-12)
Poäng, Hammarby: Erica Iderstål 12, Marcelina Pawlikowska 11, Merima Helsing 10, Elsa Zuluca 6, Maja Thelin 6, Frida Lundquist 5, Sofia Avramidou 4, Stina Jönsson 3, Dorna Montazer 2, Mira Schönning 2, Coline Avril 2 Lidingö: VArja Henriksson 11, Andrea Bolstad Raa 8, Emma Edenbert 5, Amanda Ögren 5, Matilda Salén 4, Ida Thörnqvist 2, My Andersson
Publik: 70

240128 (Farstahallen)
Hammarby-Östersund 90-40 (16-15, 31-4, 11-13, 32-8)
Poäng, Hammarby: Coline Avril 29, Erica Iderstål 25, Maja Thelin 12, Merima Helsing 8, Feliciana Zuluca 8, Marcelina Pawlikowska 4, Dorna Montazer 2, Sofia Avramidou 2 Östersund: Agnes Hall 11, Ellen Vikström 8, Signe Eriksson 7, Wilja Nyström 7, Tilly Nordquist 4, Rebecka Berg 2, Wilma Lilliesköld
Publik: 150

240204 (Farstahallen)
Hammarby-Fryshuset 80-68 (18-21, 19-17, 17-12, 26-18)
Poäng, Hammarby: Erica Iderstål 21, Coline Avril 20, Maja Thelin 11, Sofia Avramidou 8, Ida Allberg 6, Feliciana Zuluca 4, Merima Helsing 4, Marcelina Pawlikowska 2, Dorna Montazer 2, Frida Lundquist 2 Östersund: Shiloh Kalega 27, Saga Tallroth 19, Amanda Novakovic 11, Julia Etzler 5, Marwa Bedziri 4, Ylva Mårud 2
Publik: 115

240217 (Hälsans Hus)
Luleå BK-Hammarby 64-61 (17-18, 10-12, 14-18, 23-13)
Poäng, Luleå: Belize Mengüc 10, Tiffany Barbosa 9, Liv Blomkvist 9, Lovisa Åsbrink Höse 9, Hanna Hilberth 8, Meja Jägerskog 7, Lova Lagerlid 7, Ella Strömdahl Hammarby: Erica Iderstål 22, Maja Thelin 12, Coline Avril 10, Sofia Avramidou 9, Frida Lundquist 8
Publik: 63

240218 (Luleå Energi Arena)
Luleå Basket-Hammarby 72-80 (19-16, 16-19, 12-28, 25-17)
Poäng, Luleå: Elle Johansson 12, Klara Esperi 12, Freya Kircher 11, Klara Almroth 11, Jordan Monday Ogbonna 9, Selma Kero 6, Alicia Konstenius 4, Elsa Bröms 4, Mimmi Hansson 3 Hammarby: Erica Iderstål 25, Coline Avril 20, Ida Allberg 10, Maja Thelin 8, Sofia Avramidou 8, Frida Lundquist 7, Marcelina Pawlikowska 2
Publik: 40

240224 (Farstahallen)
Hammarby-Luleå BK 62-78 (17-21, 18-25, 12-19, 15-13)
Poäng, Hammarby: Erica Iderstål 13, Sofia Avramidou 11, Coline Avril 10, Maja Thelin 9, Frida Lundquist 7, Ida Allberg 5, Feliciana Zuluca 4, Marcelina Pawlikowska 3 Luleå: Tiffany Barbosa 25, Belize Mengüc 12, Meja Jägerskog 10, Hanna Tjernberg 9, Ella Strömdahl 7, Meja Hänsel 7, Hanna Hilberth 4, Lova Lagerlid 4
Publik: 115

240302 (Luleå Energi Arena)
Luleå Stars-Hammarby 61-62 (11-14, 25-18, 9-11, 16-19)
Poäng, Luleå: Jenny Södersten 29, Emma Lundgren 17, Elin Lindgren 5, Maja Erlandsson 4, Mathilda Strand 3, Malin Hendel 3 Hammarby: Coline Avril 20, Ida Allberg 10, Sofia Avramidou 9, Feliciana Zuluca 8, Maja Thelin 7, Marcelina Pawlikowska 6, Stina Jönsson 2
Publik: 101

240303 (Umeå Energi Arena)
KFUM Umeå-Hammarby 62-48 (18-16, 17-12, 16-12, 11-8)
Poäng, Umeå: Moa Dellbro 21, Milla Lindblom 11, Jenny Aronsson 9, Agnes Brändström 6, Vendela Lundqvist 5, Lisa Rensmo 5, Erika Vikström 2, Naomi Eriksson 2, Ida Lundgren Hammarby: Marcelina Pawlikowska 12, Feliciana Zuluca 12, Ida Allberg 8, Maja Thelin 6, Coline Avril 7, Sofia Avramidou 3, Stina Jönsson 3
Publik: 40

240306 (Farstahallen)
Hammarby-Uppsala 75-55 (21-16, 22-14, 16-14, 16-11)
Poäng, Hammarby: Erica Iderstål 22, Dorna Montazer 13, Maja Thelin 12, Marcelina Pawlikowska 11, Feliciana Zuluca 9, Stina Jönsson 8 Uppsala: Alva Rensmo 14, Alva Nordin 10, Ines Ingvarson 8, Elise Körvits 8, Milly Gärde 6, Tina Gärde 5, Nora Beshir Said 4
Publik: 66

240316 (Vällingbyhallen)
KFUM Blackeberg-Hammarby 64-66 (11-11, 14-22, 24-21, 15-12)
Poäng, Blackeberg: Frida Berntsson 18, Nittaya Phraibueng 11, Sinit Tesfaslassie 11, Vici Fagan 8, Paulisa Barbosa 7, Naomi Goga 7, Hannah Andersson 2 Hammarby: Erica Iderstål 28, Maja Thelin 14, Sofia Avramidou 7, Marcelina Pawlikowska 7, Feliciana Zuluca 6, Dorna Montazer 4
Publik: 106

240324 (Volvo CE Arena)
Eskilstuna-Hammarby 61-57 (16-18, 10-13, 17-13, 18-13)
Poäng, Eskilstuna: Amelie Nilsson 16, Kajsa Carlsson 13, Stina Nilsson 11, Juliana Larsson 8, Ange Gloria Bwende 6, Bella Eriksson 5, Marie Helin 2 Hammarby: Erica Iderstål 18, Ida Allberg 11, Feliciana Zuluca 9, Sofia Avramidou 6, Dorna Montazer 6, Maja Thelin 4, Stina Jönsson 3
Publik: 55

240406 (Farstahallen)
Hammarby-Luleå Stars 56-52 (15-11, 10-20, 19-17, 12-4)
Poäng, Hammarby: Erica Iderstål 19, Feliciana Zuluca 11, Ida Allberg 9, Maja Thelin 9, Sofia Avramidou 7, Dorna Montazer Luleå: Maja Erlandsson 14, Jenny Södersten 11, Elin Lindgren 10, Malin Hendel 9, Tilda Florén 3, Maja Erixon 3, My Berglund 2
Publik: 98

240410 (Farstahallen)
Hammarby-Tureberg 78-69 (23-16, 23-13, 21-17, 11-23)
Poäng, Hammarby: Erica Iderstål 23, Maja Thelin 14, Feliciana Zuluca 9, Sofia Avramidou 8, Ida Allberg 8, Marcelina Pawlikowska 7, Frida Lundquist 5, Dorna Montazer 4 Tureberg: Tina Moen 17, Maria Löwnberg 15, Linnéa Blomberg 15, Randi Abrahamsson 14, Stella-Louise Hudin 5, Gabrielle Andersson 2, Tilda Sigfridsson
Publik: 97

240418 (Farstahallen)
Hammarby-Norrort 81-30 (19-6, 21-6, 16-11, 25-7)
Poäng, Hammarby: Ida Allberg 15, Erica Iderstål 12, Dorna Montazer 12, Maja Thelin 9, J Ringblom 8, Frida Lundquist 7, Sofia Avramidou 6, Marcelina Pawlikowska 5, Mia Schönning 5, Stina Jönsson 2 Norrort: Keita Kulisevska 6, Matilda Martinsson 5, Maira Jochumsen 4, Emelie Ehlde Dahlqvist 4, Agnes Demnert 4, Paula Nordner 4, Molly Axell 2, Wilma Wallenman
Publik: 81


Träningsmatcher

930900 Hammarby-KFUM Kalmar 60-56 (Skanstullshallen)
930912 Hammarby-Fryshuset Basket 81-54 (Farstahallen)


USM

Flickor 15

231020 Hammarby-Täby 32-64 (nivå 1)
231022 Hammarby-Kungsbacka 36-64
231201 Hammarby-Uppsala 53-59 (nivå 2)
231202 Hammarby-BK Höken 35-93
231202 Hammarby-Kungsholmens BK 32-88

Flickor 19

240210 Hammarby-Åkersborga 23-114 (Omgång 2)
240210 Hammarby-Malbas 15-128
240211 Hammarby-KFUM Sundsvall 55-45


Spelartruppen

11. Vicky Akpa (Norrköping Dolphins)
16. Ida Allberg (USA, tidigare BG Luleå)
15. Sofia Avramidou (Independence Community College, Kansas)
8. Coline Avril
3. Mikaela Berlin (Vision Generation Boll IF)
13. Erica Iderstål
6. Stina Jönsson (Hammarby J)
10. Vendela Lingqvist (AIK)
13. Frida Lundquist (KFUM Central)
4. Dorna Montazer (Blackeberg)
99. Marcelina Pawlikowska
9. Julia Ringblom
23. Mia Schönning (Hammarby J)
1. Maja Thelin
9. Özlem Toklucu
24. Elsa Zuluca
Assisterande coach
Vasileios ”Vasilis” Kordas



Bordtennis


DIVISION 3 ÖSTSVENSKA NORDVÄSTRA

Västers BTK D 12 11 0193-34 22
Hammarby A112100290-4020
Norrtulls SK C1280475-7016
Boo Racketklubb A11241769-749
Tullinge BTK A11241764-729
Spårvägens BTK D11240854-768
Arboga BTK12001217-960

DIVISION 3 ÖSTSVENSKA NORDÖSTRA

Hammarby A314100498-6520
Bro IK1481595-7117
Boo Racketklubb A21481595-7517
KFUM Stocksund B1481584-8517
Järfälla BTF1472591-7816
Sundbybergs IK1454582-9014
IFK Österåkers BTK C14301165-1006
IFK Täby BTK C14211158-1045

DIVISION 3 NORDSVENSKA SYDÖSTRA

Vassunda IF141202104-4924
Uppsala BTK C14110394-5922
Heby AIF1481587-7617
Sunnersta AIF1471685-7415
Stratos Enköping BTK B1460874-8812
Köpings BTK1451876-8711
Hammarby A21450966-8110
Västerås BTK B114011339-1111

DIVISION 4 STOCKHOLM SÖDRA

Spårvägens BTK F21475298-7719
IFK Lidingö BTK1482495-7918
Tullinge TP BTK B/TD>1472589-7316
Norrtulls SK E1464494-8316
IK Makkabi1472585-8816
Tyresö BTK C1471685-8515
Hammarby C1441980-999
Ingarö IF14031167-1093

DIVISION 5 STOCKHOLM SÖDRA

Boo KFUM B141112105-6023
Ängby SK E114110399-5922
Djurgårdens IF1463592-8015
IFK Täby C21462680-8914
Tullinge TP BTK C1453683-9113
Spårvägens BTK G11452783-877
Hammarby D1433865-959
Sicklasjöns BK14121160-106/TD>4

DIVISION 6 STOCKHOLM SÖDRA B

Boo KFUM C14860106-6322
Hammarby E1492399-6720
Huddinge BTK A21474396-7118
Nynäshamns BTK A11480682-7216
Tullinge TP BTK D1471680-8215
Spårvägens BTK H41452776-9112
Tyresö BTK D214401061-918
Sicklasjöns BK B14011348-1111

DIVISION 7 STOCKHOLM NORRA B

Upplands Väsby BTK B11090178-2618
Tibble-Kungsängen BTK E21080267-4516
Ekerö IK1061371-4513
IFK Österåkers BTK F1041552-629
Hammarby F11011835-713
IFK Täby E1001925-791

DIVISION 7 STOCKHOLM SÖDRA A

Hammarby F2 12 9 1289-45 19
Ängby SK G11291285-4419
Huddinge BTK B21253470-6913
IFK Lidingö BTK C1251664-7411
Spårvägens BTK I11242668-7810
Norrtulls SK G1232761-848
Solna BTK C21212947-904

DIVISION 7 STOCKHOLM SÖDRA B

Hammarby F3 12 11 0192-23 22
Huddinge BTK B11282285-5618
Boo KFUM D1281379-5717
Ingarö IF B1252565-6412
Spårvägens BTK I21240864-748
Sicklasjöns BK C1222848-876
Djurgårdens IF C112011123-951
Hammarby arrangerade Bajen Cup i Liljeholmshallen i början av säsongen. 270 spelare från 25 klubbar deltog.   

Division 3 Östsvenska Nordvästra

230924 Norrtulls SK C-Hammarby A1 3-8
230924 Hammarby A1-Arboga BTK 8-0
231014 Spårvägens BTK D1-Hammarby A1 4-8
231014 Hammarby A1-Tullinge TP BTK A1 8-0
231118 Boo Racketklubb A1-Hammarby A1 6-8
231118 Hammarby A1-Västers BTK D 8-5
231209 Hammarby A1-IF Norcopensarna A2 8-1
231209 Hammarby A1-Norrtulls SK C 6-8
240114 Arboga BTK-Hammarby A1 0-8
240114 Hamamrby A1-Spårvägens BTK D1 8-0
240204 Tulling TP BTK A1-Hammarby A1 2-8
240204 Hammarby A1-Boo Racketklubb A1 8-4
240316 Västers BTK D-Hammarby A1 8-4

Spelartruppen

Lo Ah-King, 5-3
Tobias Balenius, 16-8
Magnus Jernström, 8-1
Marco Orre, 13-3
Daniel Sahlstrand, 20-9
Sixten Weston, 3-3
Hossein Zonouzimarand, 18-4
Lagledare:
Thomas Karlsson

Division 3 Östsvenska Nordöstra

230923 Hammarby A3-KFUM Stocksund B 8-2
230923 Boo Racketklubb A2-Hammarby A3 4-8
230924 IFK Täby BTK C-Hammarby A3 3-8
230924 Hammarby A3-Järfälla BTF 2-8
231118 Bro IK-Hammarby A3 8-5
231118 Hammarby A3-IFK Österåkers BTK C 8-3
231209 Sundbybergs IK-Hammarby A3 8-6
231209 KFUM Stocksund B-Hammarby A3 8-5
240113 Hammarby A3-Boo Racketklubb A2 8-5
240113 Hammarby A3-IFK Täby BTK C 8-3
240203 Järfälla BTF-Hammarby A3 6-8
240203 Hammarby A3-Bro IK 8-5
240316 IFK Österåkers BTK C-Hammarby A3 0-8
240316 Hammarby A3-Sundbybergss IK 8-2

Spelartruppen

Lo Ah-King, 8-2
Elias Efvergren, 4-0
Isak Eliasson, 19-9
Lars Eriksson, 12-10
Emil Holmsten, 3-1
Filip Josephson, 3-1
Mattias Lindberg, 11-9
Pär Nilsson, 5-15
Rickard Persson, 4-0
Michael Svensson, 5-5
Viktor Tjerneld, 9-2
Lagledare:
Kent Bertilsson
Pär Nilsson

Division 3 Nordsvenska Sydöstra

230923 Köpings BTK-Hammarby A2 8-2
230923 Hammarby A2-Uppsala BTK C 8-0
231015 Sunnersta AIF-Hammarby A2 8-6
231015 Hammarby A2-Vassunda IF 2-8
231119 Västerås BTK B1-Hammarby A2 1-8
231119 Hammarby A2-Stratos Enköping BTK B 8-4
231209 Heby AIF-Hammarby A2 8-5
231209 Hammarby A2-Köpings BTK 8-4
240113 Uppsala BTK C-Hammarby A2 8-3
240113 Hammarby A2-Sunnersta AIF 2-8
240204 Vassunda IF-Hammarby A2 8-0
240204 Hammarby A2-Västerås BTK B1 8-0
240317 Stratos Enköping BTK B-Hammarby A2 8-3
240317 Hammarby A2-Heby AIF 3-8

Spelartruppen

Christian Andersson, 20-11
Mikael Andersson, 12-17
John Ekström, 15-13
Craig Gibb, 9-16
Peter Hyllman, 0-2
Tommy Meyer, 1-8
Fredrik Ölund, 1-1
Lagledare:
John Ekström

Division 4 Södra

231013 Hammarby C-Spårvägens BTK F2 4-8
231022 IK Makkabi-Hammarby C 8-5
231027 Hammarby C-Ingarö IF 8-5
231110 Tyresö BTK C-Hammarby C 8-5
231122 IFK Lidingö BTK-Hammarby C 8-3
231201 Hammarby C-Tullinge TP BTK B 7-7
231210 Norrtulls SK E-Hammarby C 8-3
240112 Spårvägens BTK F2-Hammarby C 8-6
240119 Hammarby C-IK Makkabi 6-8
240128 Ingarö IF-Hammarby C 5-8
240209 Hammarby C-Tyresö BTK C 8-6
240223 Hammarby C-IFK Lidingö 6-8
240313 Tullinge TP BTK B-Hammarby C 8-3
240322 Hammarby C-Norrtulls SK E 8-4

Spelartruppen

Sean Greenaway, 17-22
Filip Josephson, 11-17
Adriaan Kjellsson, 0-2
Henry Kuivinen, 0-2
Tuan Tran, 13-16
Linus Walstedt, 23-17
Leo Wiman, 5-6

Division 5 Södra

231015 IFK Täby C2-Hammarby D 8-4
231020 Hammarby D-Spårvägens BTK G1 8-4
231024 Ängby SK E1-Hammarby D 8-1
231110 Hammarby D-Djurgården 2-8
231117 Hammarby D-Sicklasjöns BK 7-7
231129 Tullinge TP BTK C-Hammarby D 8-3
231208 Hammarby D-Boo KFUM B 7-7
240112 Hammarby D-IFK Täby C2 8-3
240126 Hammarby D-Ängby SK E1 4-8
240202 Spårvägens BTK G1-Hammarby D 8-1
240206 Djurgårdens IF-Hammarby D 8-3
240213 Sicklasjöns BK-Hammarby D 3-8
240308 Hammarby D-Tullinge TP BTK C 7-7
240324 Boo KFUM B-Hammarby D 8-2

Spelartruppen

Mikael Berglund, 13-12
Hannes Bohman, 1-9
Ronny Forsberg, 5-7
Mag Forsman, 3-13
Mika Hasmats, 7-8
Anton Hillerström, 6-6
Jonas Meyer, 10-17
Tommy Meyer, 2-1
Henrik Wall, 5-9
Lagledare:
Jonas Meyer

Division 6 Södra B

231015 Boo KFUM C-Hammarby E 7-7
231021 Hammarby E-Sicklasjöns BK B 8-3
231104 Hammarby E-Tyresö BTK D2 8-1
231110 Nynäshamn BTK A1-Hammarby E 6-8
231125 Hammarby E-Tullinge TP BTK D 8-4
231128 Huddinge BTK A2-Hammarby E 8-3
231209 Hammarby E-Spårvägens BTK H4 8-2
240113 Hammarby E-Boo KFUM C 7-7
240118 Sicklasjöns BK B-Hammarby E 3-8
240128 Tyresö BTK D2-Hammarby E 8-4
240210 Hammarby E-Nynäshamns BTK A1 8-4
240214 Tullinge TP BTK D-Hammarby E 1-8
240309 Hammarby E-Huddinge BTK A2 8-5
240322 Spårvägens BTK H4-Hammarby E 8-6

Spelartruppen

Joachim Alvarsson, 12-14
Ture Carlgren Breitenstein, 7-8
Ludwig Dahlin, 10-8
Isak Elovsson, 7-11
Adriaan Kjellsson, 17-8
Tibor Mladoniczky, 17-4
Einar Lundin Orrghen, 7-1
Viggo Wahlberg, 3-5
Lagledare:
Isak Levin

Division 7 Norra B

231009 IFK Österåkers BTK F-Hammarby F1 8-3
231020 Hammarby F1-Ekerö IK 3-8
231110 Hammarby F1-Upplands Väsby BTK B1 0-8
231119 IFK Täby E-Hammarby F1 7-7
231208 Hammarby F1-Tibble-Kungsängen BTK E2 4-8
240112 Hammarby F1-IFK Österåkers BTK F 4-8
240121 Ekerö IK-Hammarby F1 8-3
240205 Upplands Väsby BTK B1-Hammarby F1 8-0
240308 Hammarby F1-IFK Täby E 8-0
240319 Tibble-Kungsängen BTK E2-Hammarby F1 8-3

Spelartruppen

Olof Asp, 0-3
Dominic Chan, 4-4
Aina Bergvall Gestblom, 1-6
Axel Gränse, 5-5
Joakim Johansson, 3-5
Gammat Kombarov, 0-9
Kjell Lundwall, 2-6
Sten-Åke Marcusson, 1-5
Mikael Mildén, 1-4
Fredrik Pettersson, 2-6
Bikash Subba, 0-4
Anna Sundquist, 1-7
Lagledare:
Sten-Åke Marcusson
Milael Mildén

Division 7 Södra A

231013 Hammarby F2-Spårvägens BTK I1 8-4
231020 Solna BTK C2-Hammarby F2 2-8
231027 Hammarby F2-Norrtulls SK G 8-1
231121 IFK Lidingö BTK C-Hammarby F2 1-8
231201 Hammarby F2-Ängby SK G1 4-8
231206 Huddinge BTK B2-Hammarby F2 1-8
240114 Spårvägens BTK I1-Hammarby F2 7-7
240119 Hammarby F2-Solna BTK C2 8-1
240128 Norrtull SK G-Hammarby F2 6-8
240216 Hammarby F2-IFK Lidingö BTK C 6-8
240317 Ängby SK G1-Hammarby F2 4-8
240322 Hammarby F2-Huddinge BTK B2 8-2

Spelartruppen

Ali Ahmadnia, 6-10
Rodrigo Carrasco, 5-6
Kristoffer Hallqvist, 11-4
Martin Lexelius, 13-4
Alexander Milinovic, 9-8
Arash Safarighouzhdi, 3-2
Leif Sjögren, 12-3
Magnus Åberg, 15-3
Lagledare:
Alexander Milinovic

Division 7 Södra B

231014 Hammarby F3-Ingarö IF B 8-0
231027 Hammarby F3-Sicklasjöns BK C 8-1
231107 Djurgårdens IF C1-Hammarby F3 0-8
231124 Hammarby F3-Huddinge BTK B1 8-2
231201 Hammarby F3-Boo KFUM D 8-0
231210 Spårvägens BTK I2-Hammarby F3 1-7
240113 Ingarö IF B-Hammarby F3 2-8
240128 Sicklasjöns BK C-Hammarby F3 1-8
240209 Hammarby F3-Djurgårdens IF C1
240214 Huddinge BTK B1-Hammarby F3 5-8
240308 Boo KFUM D-Hammarby F3 8-4
240322 Hammarby F3-Spårvägen BTK I2 8-3

Spelartruppen

Anna Berg, 12-2
Otto Bjerke, 8-0
Alfred Farshid, 10-0
Hilding Hasselström, 1-3
Anton Johansson, 16-2
Gustav Kruse, 9-2
Henry Kuivinen, 7-1
David Larsson, 4-0
Simon Larsson, 6-2
Noel Lundberg, 3-3
Klaidas Uppsäll, 1-4
Leo Wiman, 6-0
Lagledare:
Björn Larsson



Bowling, herrar


DIVISION 2 ÖSTRA SVEALAND

AIK BK HF 22 18 3 1284-154 39

SK Nova221813291-14537
Vendelsö BK221615271-15733
BK Amiki221228248-18926

Sundbybergs IK F229211222-21020
S:t Eriks BF229211219-21820
NBC Gullmarsplan BC229211201-23720
Hammarby228311203-23519

BK Raa228113201-23817
DN-Expressens IF225413176-26014

IK Gotlandspärlen F224315162-26611
Fredrikshof IF BK F223217134-3038

STOCKHOLMSLIGAN 2

Hammarby B201422250-14930
DN-Expressen IF B201424246-15030

Sundbybergs IK C201505237-16030
BwK Ankaret C201217228-17025
Uppsala BC 90 B201118222-17623
BK Scott2010010192-20520
AIK BK C20848190-20820
Kings Pin BK B207211199-19916
KK Strike205213150-24812
BK Runan B204115145-2549
Täby BwK B202117130-2705
  

Division 2 Östra Svealand

230916 Hammarby-Sundbybergs IK 5-15 (1-4, 0-5, 0-5, 4-1)
230923 NBC Gullmarsplans BC-Hammarby 8-12 (1-4, 1-4, 4-1, 2-3)
231005 S:t Eriks BF-Hammarby 10-10 (1-4, 3-2, 2-3, 4-1)
231014 Hammarby-AIK 7-13 (1-4, 1-4, 3-2, 2-3)
231021 Hamamrby-BK Raa 12-8 (3-2, 2-3, 3-2, 4-1)
231116 DN-Expressens IF-Hammarby 10-10 (4-1, 3-2, 2-3, 1-4)
231125 Hammarby-Fredrikshofs IF BK F 15-5 (5-0, 4-1, 2-3, 4-1)
231202 Hammarby-BK Amiki 7-13 (1-4, 1-4, 4-1, 1-4)
231216 Vendelsö BK-Hammarby 13-6 (4-0, 3-2, 3-2, 3-2)
240110 Hammarby-DN/Expressen IF 12-8 (4-1, 3-2, 4-1, 1-4)
240120 Hammarby-IK Gotlandspärlan F 16-4 (4-1, 3-2, 4-1, 5-0)
240127 Fredrikshofs IF BK F-Hammarby 7-13 (2-3, 2-3, 2-3, 1-4)
240127 AIK BK H F-Hammarby 12-8 (3-1, 5-0, 1-4, 3-2)
240217 Hammarby-SK Nova 4-16 (1-4, 0-5, 2-3, 1-4)
240224 Hammarby-NBC Gullmarsplan BC 10-10 (1-4, 0-5, 4-1, 5-0)
240225 IK Gotlandspärlan F-Hammarby 9-11 (2-3, 4-1, 0-5, 3-2)
240316 BK Amiki-Hammarby 10-9 (2-2, 0-5, 4-1, 4-1)
240316 SK Nova-Hammarby 13-7 (2-3, 4-1, 4-1, 3-2)
240323 Hammarby-S:t Eriks BF 11-9 (2-3, 2-3, 4-1, 3-2)
240406 BK Raa-Hammarby 13-7 (3-2, 5-0, 1-4, 4-1)
240406 Sundbybergs IK F-Hammarby 14-6 (2-3, 5-0, 4-1, 3-2)
240413 Hammarby-Vendelsö BK 5-15 (2-3, 2-3, 0-5, 1-4)

Spelartruppen

Bo Collinge
Björn Ejderling
Martin Ek
Katrin Fahlström
Jonas Gimhag
Mikael Gimhag
Caroline Innergård
Gunnel Johansson
Nicklas Kihlberg
Hans Lagerqvist
Anders Lundvall
Altti Mattila
K-J Mattsson
Mats Nilsson
Susanne Olsson
Torbjörn Persson
Peter Sainio
Leif Sjöberg
Adam Velander


Stockholmsligan 2

230910 Hammarby B-KK Strike 17-3 (4-1, 4-1, 5-0, 4-1)
230917 Kings Pin BK B-Hammarby B 15-5 (4-1, 4-1, 4-1, 3-2)
231001 BwK Ankaret C-Hammarby B 11-9 (3-2, 4-1, 4-1, 0-5)
231015 BK Scott-Hammarby B 9-11 (3-2, 2-3, 2-4, 3-2)
231022 Hammarby B-Uppsala BC 90 B 15-5 (4-1, 3-2, 4-1, 4-1)
231029 Täby BwK B-Hammarby B 3-17 (0-5, 2-3, 0-5, 1-4)
231119 Hammarby B-BK Runan B 16-4 (4-1, 4-1, 4-1, 4-1)
231126 Hammarby B-AIK C 9-11 (2-3, 0-5, 3-2, 4-1)
231203 Sundbybergs IK C-Hammarby B 15-5 (3-2, 5-0, 3-2, 4-1)
231210 DN-Expressens IF B-Hammarby B 3-17 (1-4, 0-5, 1-4, 1-4)
240114 Hammarby B-DN-Expressens IF B 10-10 (2-3, 4-1, 1-4, 3-2)
240121 Hamamrby B-Sundbybergs IK C 11-8 (3-1, 5-0, 0-5, 3-2)
240128 AIK C-Hammarby B 10-10 (1-4, 4-1, 1-4, 4-1)
240218 BK Runan B-Hammarby B 9-11 (1-4, 4-1, 1-4, 3-2)
240225 Hammarby B-BwK Ankaret C 14-6 (4-1, 5-0, 2-3, 3-2)
240303 Hammarby B-Täby BwK B 12-8 (1-4, 4-1, 4-1, 3-2)
240317 Uppsala BC 90 B-Hammarby B 8-12 (2-3, 4-1, 2-3, 0-5)
240324 Hammarby B-BK Scott 18-2 (5-0, 4-1, 4-1, 5-0)
240328 Hammarby B-King Pin BK B 12-8 (3-2, 2-3, 4-1, 3-2)
240505 KK Strike-Hammarby B 1-19 (0-5, 0-5, 0-5, 1-4)

Spelartruppen

Sven Altenfors
Richard Andersson
Anders Bäcklund
Bo Collinge
Leif Davidsson
Björn Ejderling
Martin Ek
Katrin Fahlström
Jonas Gimhag
Mikael Gimhag
Vavva Gimhag
Caroline Innergård
Rolf Jäderdal
Oscar Kihlberg
Hans Lagerqvist
Ewa Markus
Altti Mattila
K-J Mattsson
Mats Nilsson
Karl Nittve
Susanne Olsson
Peter Sainio
Leif Sjöberg
Adam Velander
Jimmy Vikman



Bowling, damer


ELITSERIEN

Spader Dam 21 19 0 2319-98 38
Team X-Calibur BK211803260-15736
BK Högland211515246-17431
B-K Eva, Stockholm211038225-19023

AIK217311175-24217

BK Hallandia215016167-25010
BK Merci214116155-2639

Hammarby212019123-2964
  

Elitserien

230916 Hammarby-BK Merci 8-12 (1-4, 4-1, 2-3, 1-4)
230923 B-K Eva Stockholm-Hammarby 13-7 (4-1, 4-1, 1-4, 4-1)
230923 AIK-Hammarby 16-4 (2-3, 5-0, 5-0, 4-1)
231014 Hammarby-BK Hallandia 11-9 (3-2, 2-3, 2-3, 4-1)
231021 Spader Dam-Hammarby 16-4 (5-0, 4-1, 3-2, 4-1)
231021 BK Hallandia-Hammarby 17-3 (4-1, 5-0, 4-1, 4-1)
231022 Team X-Calibur BK-Hammarby 17-3 (5-0, 4-1, 4-1, 4-1)
231119 Hammarby-Spader Dam 1-19 (0-5, 0-5, 0-5, 1-4)
231125 Hammarby-Spader Dam 4-15 (1-3, 0-5, 2-3, 1-4)
231125 Team X-Calibur BK-Hammarby 16-4 (4-1, 5-0, 3-2, 4-1)
231126 Hammarby-BK Högland 3-17 (1-4, 1-4, 0-5, 1-4)
231202 Hammarby-BK Merci 13-7 (4-1, 3-2, 3-2, 3-2)
231209 Hammarby-AIK 9-11 (3-2, 2-3, 3-2, 1-4)
240121 Hammarby-BK Högland 8-12 (1-4, 2-3, 3-2, 2-3)
240127 BK Högland-Hammarby 16-4 (3-2, 5-0, 3-2, 5-0)
240218 Hammarby-B-K Eva Stockholm 3-17 (0-5, 1-4, 0-5, 2-3)
240224 BK Merci-Hammarby 11-9 (3-2, 0-5, 4-1, 4-1)
240302 Hammarby AIK 5-15 (1-4, 2-3, 1-4, 1-4)
240303 B-K Eva, Stockholm-Hammarby 14-6 (3-2, 4-1, 3-2, 4-1)
240303 BK Hallandia-Hammarby 13-7 (4-1, 4-1, 2-3, 3-2)
240324 Hammarby-Team X-Calibur BK 7-13 (1-4, 4-1, 1-4, 1-4)


Spelartruppen

Giggie Bengtsson
Ann-Ki Larsson Carlsson
Amanda Engström
Katrin Fahlström
Vavva Gimhag
Anetthe Hallberg
Caroline Innergård
Frida Johansson
Gunnel Johansson
Ewa Markus
Susanne Olsson
Emma Plantin
Felicia Svensson



Boxning


Hammarby arrangerade Bajen Open House för tredje gången i Skarpnäck. 20 klubbar ställde upp i 25 matcher.
  Daniel Pusov representerade juniorlandslaget i en match mot Norge i februari. I mars var det Viggo Pettersson som deltog i junior- och ungdomslanslaget mot Frankrike.


Diplom-SM

A 63 kg, 8-delsfinal: Taha Hassani, Hammarby-Armand Merovci, Höllvikens BK 0-3
A 66 kg, 8-delsfinal: Vinston Pettersson, Hammarby-Gleb Solopchuk, Majorna BK 2-1
A 66 kg, kvartsfinal: Vinston Pettersson, Hammarby–Anton Asllani, Trelleborg Boxing Academy 3-0
A 66 kg, semifinal: Vinston Pettersson, Hammarby-Sam Karimha, Punch Out Boxing, 2-1
A 66 kg, final: Vinston Pettersson, Hammarby-Kristian Stefanovic Tjälve, NBK Akilles 0-3
A 86+, semifinal: Vincent Coello, Hammarby-Ferhad Coban, Halmstads AIS 0-3
A 57 kg, 8-delsfinal: Adam Hallander Hammarby-Edward Klint, Djurgårdens IF 3-0
A 57 kg, kvartsfinal: Adam Hallander Hammarby–Melvin Petz, Narva BK 2-1
A 57 kg, semifinal: Adam Hallander, Hammarby-Matin Youssef, Gottsunda boxningsklubb 0-3
A 52 kg, semifinal: Muhammed Ehsani, Hammarby-Karl Hilmersson, Redbergslids BK 0-3
B 36 kg, kvartsfinal: Sixten Cedergren, Hammarby-Layth Shorafa Vaggeryds BK 2-1
B 36 kg, semifinal: Sixten Cedergren, Hammarby-Sajad Karimi, Nyköpings BS 1-2
B 57 kg, kvartsfinal: Mohammad Arzish Changezi, Hammarby-Adam Löfgren, BK Revansch 3-0
B 57 kg, semifinal: Mohammad Arzish Changezi, Hammarby-Joshua Ndakola, Umeå BK, 3-0
B 57 kg, final: Mohammad Arzish Changezi, Hammarby-Amir Alshaboul, IK Ymer, 3-0
B 34 kg, semifinal: Sakina Changezi, Hammarby-Felicia Holm, Helge IF Boxning 2-1
B 34 kg, final: Sakina Changezi,Hammarby–Yara Ayoub, Knivsta IK 3-0
C 32 kg, semifinal: Sami Meronen, IK Ymer-Harry Andersson, Hammarby 1-2
C 32 kg, final: Arsalan Karimi, Nyköpings BS-Harry Andersson, Hammarby 3-0

Norge-Sverige, juniorer, Oslo, 240217-18

63 kg
Daniel Pusov, Hammarby-Oscar Shane Moeller, Norge 1-4
Daniel Pusov, Hammarby- Amir Zubkhadzjijev 4-1
Sverige vann med 14-7

DIF Box Open, 240203

M Diplom B 36 kg: Sixten Cedergren, Hammarby-Sajad Karimi, Nyköpings BS 29-28
M Diplom A 54 kg: Adam Hallander, Hammarby-Bajram Demiri, Katrineholms BK 30-31
M Ungdom B 54 kg: Ali Zaheer Changezi, Hammarby-Fabian Åback, Eslöv BC vinst HIF RSC rond 2
M Senior C 71 kg: Dennis Kukulj, Hammarby-Salman Iqval, Djurgårdens IF 0-3
M Senior C 86 kg: André Grueso, Hammarby-Sam Steele, Djurgårdens IF 2-1
M Senior B 80 kg: Albin Andersson, Hammarby-Kent Moe Ljungdahl, BK Masen vinst Masen RSC rond 3

Bajen Open House, 240217

Diplom
Sakina Changezi, Hammarby-Adrina Hosseini, BK Tiger 23-24
Sixten Cedergren, Hammarby-Erjon Shabani, AIK 30-29
Mohammad Arzish Changezi, Hammarby-Ibrahim Al Saloum, Vårby BF 12-10 (RSC R1)
Adam Hallander, Hammarby-Melvin Petz, Narva BK 28-30
Vinston Pettersson, Hammarby-Josef Alderi, Vårby BF 29-20
Ungdom/junior/senior B C
Salman Millberg, Hammarby-Surahb Azizi, Djurgårdens IF 3-0
Ali Zaheer Changezi, Hammarby-Wilmer Ekblom Olsson, BK Kelly 2-1
Zenit Klinga Nordblom, Hammarby-Milad Feeli, Djurgårdens IF 1-2
Tyrehll Nyambok, Hammarby-Simon Naaman, Botkyrka BK 1-2
Eyobel Habtemieael, Hammarby-William Adolfsson, KFUM Linköping 2-1
Jamal Omar Ali, Hammarby-William Berglund, BK Rapid 3-0
Johan Ait Hatrit Larsson, Hammarby-Salman Iqval, Djurgårdens IF KO R1 (Larsson vinnare)
Senior A
Noe Gahlin, Hammarby-Vuk Gladanac, Väsby BK KO R1 (Gladanac segrare)
Ewaz Khalili, Hammarby-Lorens Ottosson, AIF 0-3
Elwin Belezika, Hammarby-Gustav Dahlström, Eskilstuna BK KO R2 (Belezika segrare)

DIF Box Open, 240309

M Ungdom B 54 kg: Ali Zaheer Changezi, Hammarby-William Krüth, Haninge BK 3-0
M Ungdom B 57 kg: Salman Millberg, Hammarby-Wilton Perez Fjeld, Haninge BK 1-2
M Ungdom B 63 kg: Lionel Silva, Hammarby-Milad Feeli, Djurgårdens IF 0-3
M Ungdom B 63 kg: Zenit Klinga Nordblom, Hammarby-Anton Delin Strand, Stockholms AIF 1-2
M Ungdom B 70 kg: Tyrehll Nyambok, Hammarby-Simon Naaman, Botkyrka BK 3-0
M Junior B 71 kg: Stefan Petkovic, Hammarby-Albin Renman, Sundsvalls BK 3-0
M Junior C 67 kg: Vilgot Froste, Hammarby-Alexander Hallberg, Djurgården 3-0
M Senior C 71 kg: Jamar Omar Ali, Hammarby-Mauricio Maldonado, Djurgården 2-1
M Senior C 92 kg: André Grueso, Hammarby-Mathtat Befai, Botkyrka BK 0-3
M Senior A: 60 kg: Abbas Mohevi, Hammarby-Awaz Shakuri, Stockholms AIF 3-0

Bajen Open House, 240405

M Diplom B 36 kg: Sixten Cedergren Hammarby-Landowski Boxing 3-0
M Diplom B 54 kg: Mohammad Arzish Changezi Hammarby-Krystian Hauf Landowski Boxing, vinst Mohammad på WO
M Ungdom A 54 kg: Ali Zaheer Changezi Hammarby-Yahya Laouni Tampereen 3-0
M Ungdom A 63 kg: Daniel Pusov Hammarby-Bogdan Zaporozan, Landowski Boxing 2-1
M Ungdom B 63 kg: Zenit Klinga Nordblom Hammarby-Jakob Svensson Upsala IF 1-2
M Ungdom B 70 kg: Tyrehll Nyambok Hammarby-Riku Meskanen Tampereen, vinst Tyrehll RSC R2
M Junior C 80 kg: Viggo Stjernfeldt Hammarby-Dein Vaino Kista Sports Club 3-0
M Senior A 67 kg: Noe Gahlin Hammarby-Nikodem Szafarz, Landowski Boxing, vinst Noe på WO
M Senior B 67 kg: Johan Ait Hatrit Larsson Hammarby-Valtteri Kivistö Tampereen, vinst Johan RSC R1
M Senior B 86 kg: André Grueso Hammarby-Alexander Owino Stockholms AIF, vinst André RSC R2
M Senior C 71 kg: Jamal Omar Ali Hammarby-Richard Alvarez Djurgårdens IF 2-1

GeeBee, Helsingfors, 240411-14

92 kg, semifinal: Elwin Belezika, Hammarby-Tyron Amo, Tyskland 5-0
Final: Elwin Belezika, Hammarby-Alexander Okafor, Tyskland 5-0

Sparbank Cup, Heby, 240413-14

M Diplom A 63 kg semi: Adam Hallander, Hammarby-Theodore Topal, BK 30 Motala 2-1 (28-27)
Final: Adam Hallander, Hammarby-Sami Al Ayrash, Morgpngåva BK 0-3 (24-26)
M Diplom A 66 kg semi: Vinston Pettersson-Dijoth Singh, Väsby BK 3-0 (28-26)
Final: Vinston Pettersson, Hammarby-Mihajlo Gladanac, Väsby BK 2-1
M Diplom B 36 kg final: Sixten Cedergren, Hammarby-Ruben Fållsten, Haninge BK 3-0 (30-24)
M Diplom B 54 kg final Mohammad Arzish Changezi, Hammarby-Nikolai Haaranen, Föreningen Söders Fight Gym 1-2 (25-26)
M Ungdom A 63 kg semi: Daniel Pusov, Hammarby-Nils Brännvall, Sundsvalls BK 3-0
Final: Daniel Pusov, Hammarby-Milad Feeli, Djurgårdens IF 3-0
M Ungdom A 70 kg semi: Tyrehll Nyambok, Hammarby-Malte Broman, BK Tor 3-0
Final: Tyrehll Nyambok, Hammarby-Alfred Danielsson, IFK Umeå. Förlust på WO. M Ungdom B 57-2 semi: Salman Millberg, Hammarby-Wilton Perez Fjeld, Haninge BK 2-1
Final: Salman Millberg, Hammarby-Matin Youssef, Gottsunda BK. Seger på RSC r3
M Ungdom B 63 kg final: Zenit Klinga Nordblom, Hammarby-Rafael Deganson, Örebro BK. Förlust RSC r2
M Ungdom B 75 kg final: Emil Skifferberg, Hammarby-Caspian Elfbris, BK Kelly. Förlust ABD r2
M Junior A 54 kg final: Viggo Pettersson, Hammarby-Tyree Holden, Northwest Region, England, 0-3
M Junior A 67 kg semi: Ruben Gard, Hammarby-David Bokvist, Upsala IF, 2-1
Final: Ruben Gard, Hammarby-Mohammad Rasoul, IK Ymer 1-2
M Junior A 71 kg final: Stefan Petkovic, Hammarby-Jake McKillop, Northwest Region, England, 0-3
M Junior C 67 kg semi: Vilgot Froste, Hammarby-Rahand Mohammad, Gottsunda BK 3-0
Final: Vilgot Froste, Hammarby-Pedro Abou Samra, IK Ymer. Förlust RSC r2
M Senior C 71 kg semi: Jamal Omar Ali, Hammarby-Mewiel Gebreselassie, BK Falken. Vinst ABD r2
Final: Jamal Omar Ali, Hammarby-Jim Forsberg, Turun Weikot, Förlust KO r1

Svenska Boxningsförbundets rankning, januari

M 63,5 kg: 3. Allan Malla, 7. Noe Gahlin
M 75 kg: 2. Ewaz Khalili
M 80 kg: 2. Majd Alsafadi
M 92 kg: 2. Agit Bilge, 3. Elwin Belezika
W 57 kg: 2. Sipel Duna


Fotboll, herrar


Nahir Besara fick begå landslagsdebut i januari då Sverige mötte Estland på Cypern i januari. I laget spelade även Oliver Dovin och på bänken satt Markus Karlsson.
  Oliver Dovin och Jusef Erabi representerade U21-landslaget under året.
  I P17-landslaget representerades Hammarby av Adrian Lahdo i februari. Senare även Elton Fischerström Opancar och Nikolaj Saykov
  I Iraks landslag spelade Montader Madjed.


Allsvenskan

240331 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Kalmar 3-1 (2-1)
1-0 14 Nahir Besara (Deniz Gül), 2-0 17 självmål (Rasmus Sjöstedt), 2-1 25 Melker Hallberg (Jacob Trenskow), 3-1 82 Jusef Erabi (Nahir Besara)
Varningar, Hammarby: Hampus Skoglund Kalmar: Abdussalam Magashy
Domare: Kristoffer Karlsson/Mehmet Culum, Niclas Hummelgren, Richard Sundell
Publik: 29 882

240407 (Eleda Stadion)
Malmö-Hammarby 2-0 (1-0)
1-0 34 Isaac Thelin (Sebastian Nanasi), 2-0 48 Isaac Thelin (Taha Ali)
Varningar, : Lasse Berg Johnsen Hammarby: Edvin Kurtulus, Jusef Erabi
Domare: Adam Ladebäck/Marcus Klitte, Daniel Yng, Fredrik Klitte
Publik: 21 357

240415 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Elfsborg 3-0 (0-0)
1-0 49 Nahir Besara (Viktor Dukanovic), 2-0 69 Viktor Dukanovic (Nahir Besara), 3-0 76 Jusef Erabi
Varningar, Hammarby: Oscar Johansson Schellhas Elfsborg: Sebastian Holmén
Utvisning, Elfsborg: Michel Baido (2 gula, 79, 81)
Domare: Glenn Nyberg/Mahbod Beigi, Andreas Söderkvist, Erik Mattsson
Publik: 21 709

240421 (Bravida Arena)
Häcken-Hammarby 2-1 (0-1)
0-1 30 Edvin Kurtulus (Nahir Besara), 1-1 62 Simon Gustafsson (Zeidane Inoussa), 2-1 87 Even Hovland (Pontus Dahbo)
Varning, Häcken: Axel Lindahl
Domare: Fredrik Klitte/Mehmet Culum, Simon Kristensson, Fikret Buqa
Publik: 6 073

240425 (Örjansvall)
Halmstad-Hammarby 2-1 (1-0)
1-0 45 Naem Mohammed (Jonathan Svedberg), 2-0 52 Jonathan Svedberg (Viktor Granath), 2-1 90 Tesfaldet Tekie
Varningar, Halmstad: Amir Al-Ammari, Marcus Olsson, Naeem Mohammed, Gabriel Wallentin, Phil Ofosu-Ayeh Hammarby: Shaquille Pinas, Fredrik Hammar
Domare: Joakim Östling/Robin Wilde, Anton Sjöberg, Oscar Johnson
Publik: 5 712

240429 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Västerås 2-1 (1-0)
1-0 19 Abdelrahman Boudah (Hampus Skoglund), 2-0 59 Nahir Besara (Shaquille Pinas), 2-1 63 Simon Gefvert (Patric Åslund)
Varningar, Hammarby: Shaquille Pinas, Abdelrahman Boudah Västerås: Patric Åslund
Domare: Adi Aganovic/Marcus Klitte, Simon Kristensson, Farouk Nehdi
Publik: 21 662

240505 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Värnamo 1-2 (0-0)
0-1 49 Viktor Bergh (Gustav Engvall), 1-1 68 Shaquille Pinas (Edvin Kurtulus), 1-2 68 Hampus Näsström (Frank Junior Agyei)
Varningar, Hammarby: Fredrik Hammar Värnamo: Emin Hasic, Samuel Kotto
Domare: Granit Maqedonci/Daniel Yng, Martin Palm, Erik Mattsson
Publik: 20 116


Svenska Cupen

240217 (gruppspel, Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Västerås SK 1-2 (1-2)
1-0 12 August Mikkelsen, 1-1 28 Ibrahim Yalatif Diabate, 1-2 39 Mattéo Alrich Mawulé Ahlinvi
Varningar, Hammarby: Mads Fenger Västerås: Frederic Nsablyumva, Herman Magnusson
Domare: Richard Sundell/Mikael Hallin, Martin Palm, Adli Assali
Publik: 19 150

240226 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-GIF Sundsvall 3-1 (1-1)
0-1 7 Yaqub Finey, 1-1 12 Jusef Erabi, 2-1 68 Nahir Besara, 3-1 91 Jusef Erabi
Varningar, Sundsvall: Edvard Carrick, Abdul-Halik Hudu
Domare: Adi Aganovic/Per Rehnlund, Danha Bachiri, Jasin Holmegren
Publik: 9 486

240304 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Mjällby AIF 1-1 (0-0)
1-0 70 Nahir Besara, 1-1 73 Jacob Bergström
Varningar, Hammarby: Viktor Djukanovic Mjällby: Colin Rösler, Tom Pettersson, Arvid Brorsson, Christofer Augustsson, ass tränare, Alexander Lundin
Domare: Victor Wolf/Mahbod Beigi, Per Rehnlund, Teddy Dahlin
Publik: 15 584



Träningsmatcher

240124 (La Quinta Football Center, Marbella)
Hammarby-Diósgyöri VTK, Ungern 0-0
Varningar, Hammarby: Jusef Erabi. Kingsley Gyamfi

240125 (La Quinta Football Center, Marbella)
Hammarby-Bodø/Glimt, Norge 2-3 (2-2)
0-1 9 Tobias Gulliksen, 1-1 37 August Mikkelsen, 1-2 41 Sondre Brunstad Fet, 2-2 38 Abdulrahman Boudah, 2-3 87 Ulrik Saltnes

240204 (La Quinta Football Center, Marbella)
Hammarby-Sarpsborg 08, Norge 4-5 (2-2)
1-0 7 Viktor Djukanovic, 2-0 16 Viktor Djukanovic, 2-1 35 Peter Reinhardsen, 2-2 44 Henrik Meister, 2-3 52 Anton Skipper, 3-3 53 Abdulrahman Boudah, 4-3 61 Viktor Djukanovic, 4-4 63 Sondre Orjasaeter, 4-5 78 Jan Martin Andersen

240211 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-HJK Helsingfors 1-2 (0-0)
1-0 Mads Fenger, straff, 1-1 Topi Keskinen, 1-2 Anthony Olusanya, straff
Publik: 2 906

240309 (Gothia Park konstgräs)
BK Häcken-Hammarby 2-1 (2-0)
1-0 6 Srdan Hrstic, 2-0 17 Julius Lindberg, 2-1 64 Shaquille Pinas (Nahir Besara)
Domare: Magnus Lindgren/Robin WIlde, Marcus Strandberg

240315 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Sandvikens IF 1-0 (0-0)
1-0 48 Montader Madjed (Abdelrahman Boudah)
Domare: Fredrik Alknäs/Danha Bachiri, Alexander Bitar
Publik: 0

240315 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-IFK Göteborg 1-3 (0-1)
0-1 21 Thomas Santos, 0-2 50 Abundance Salaou, 1-2 66 Viktor Djukanovic, 1-3 70 Gustaf Norlin
Utv, Hammarby: Pavle Vagic (72)
Domare: Farouk Nehdi/Mikael Hallin, Alexander Milovanovic
Publik: 0

240323 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-KuPS 2-0 (1-0)
1-0 Deniz Gül (Nahir Besara), 2-0 Abdelrahman Boudah (Nahir Besara)
Domare: Erik Mattsson/Daniel Gustavsson, Mark Josef
Publik: 1 551

240416 (Studenternas)
Sirius-Hammarby 0-2 (0-1)
0-1 32 Montader Madjed, 0-2 Bazoumana Touré (Markus Karlsson)



Fotboll, damer


  Jonna Andersson fortsatte att ta en plats i A-landslaget. Hon assisterade till två av målen då Sverige besegrade Bosnien Hercegovina med 5-0 i kvalet till Nations League A. I matchen gjorde exbajaren Madelen Janogy två mål. Även Stina Lennartsson representerade A-landslaget under året.
  I U23 spelade Stina Lennartsson redan i februari i en match mot Danmark i Marbella.
  Hammarbyspelare i F19-landslaget var Smilla Holmberg och Bella Andersson.
  I F18-landslaget spelade Hammarbyspelaren Bella Andersson.
  Carmen Cernjul och Amanda Grahn representerade F17-landslaget i en fyrnationsturnering i februari.
  Många Hammarbyspelare var med i F16-landslaget: Roos Huitzing, Doris Petz, Klara Ahnberg, Inés Lorenius, Sally Nyhlén.


Allsvenskan

240413 (Behrn Arena)
KIF Örebro-Hammarby 0-1 (0-0)
0-1 95 Emilie Joramo
Varning, Örebro: Ida Björnberg
Domare: Lovisa Johansson/Alisa Levälampi, Josefine Bastås, Sandra Almkvist
Publik: 1 814

240421 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-BP 2-1 (2-0)
1-0 17 Smilla Vallotto (Julie Blakstad), 2-0 31 Emilie Joramo (Julie Blakstad), 2-1 67 Ellen Toivio (Wilma Wärulf)
Varning, Hammarby: Thea Sørbo
Domare: Sara Wiinikka/Elsa Wisting, Heba Saadieh, Amanda Nylund Karman
Publik: 4 160

240427 (Kristianstads Fotbollsarena)
Kristianstad-Hammarby 0-2 (0-2)
0-1 25 Smilla Vallotto (Jonna Andersson), 0-2 självmål
Varningar, Hammarby: Anna Jøsendal, Alice Carlsson, Martin Sjögren, tränare
Domare: Ulrica Löv/Emelie Elfstrand, Magnus Blennersjö, Stjepan Dodik
Publik: 448

240421 (Söderstadion/Tele2 Arena)
Hammarby-Djurgården 4-1 (2-1)
0-1 21 Tove Almqvist, 1-1 29 Ellen Wangerheim (Smilla Vallotto), 2-1 32 Alice Carlsson (Smilla Vallotto), 3-1 78 Anna Jøsendal, 4-1 85 Anna Jøsendal
Varningar, Djurgården: Therese Åsland, Joakim Karlsson Törnvi, fystränare
Domare: Hanna Laajanen/Emelie Elfstrand, Elsa Wisting, Philip Lindh
Publik: 5 678


Svenska cupen

240309 (gruppspel, Hammarby IP)
Hammarby-Djurgården 0-0
Varningar, Hammarby: Emilie Joramo Djurgården: Alexandra Lobanova
Domare: Eva Svärdsudd/Alexander Öhnedal, Laura Rapp, Moa Wettby
Publik: 1 806

240316 (Skytteholms IP)
AIK-Hammarby 0-4 (0-2
0-1 14 Julie Blakstad, 0-2 45+1 Anna Jösendal, 0-3 54 Julie Blakstad, 0-4 69 Thea Sörbo
Publik: 999

240324 (Hammarby IP)
Hammarby-KIF Örebro 5-2 (2-1)
0-1 27 Molly Johansson, 1-1 35 Anna Jösendal, 2-1 45+2 Smilla Vallotto, 3-1 52 Smilla Vallotto, 4-1 76 Julie Blakstad, 4-2 88 Maja Bodin, 5-2 92 Julie Blakstad
Publik: 1 127

240331 (semifinal, Hammarby IP)
Hammarby-BK Häcken 7-8 es 1-1 (0-0, 0-0)
1-0 95 Smilla Vallotto, 1-1 100 Katariina Kosola
Straffar: 1-2 Johanna Fossdalsa Sörensen, 2-2 Anna Jösendal, 2-3 Rosa Kafaji, Emili Joramo miss, Josefine Rybrink miss, 3-3 Thea Sørbo, 3-4 Ruby Grant, 4-4 Eva Nyström, 4-5 Jennifer Falk, 5-5 Vilde Hasund, Hanna Wijk miss, Julie Blakstad miss, 5-6 Elma Junttila Nelhage, 6-6 Smilla Holmberg, Katariina Kosola miss, Jonna Andersson miss, 6-7 Anna Anvegård, 7-7 Anna Tamminen, 7-8 Clarissa Larisey, Alice Carlsson miss
Varningar, Hammarby: Eva Nyström, Smilla Vallotto Häcken: Rosa Kafaji, Josefine Rybrink, Briana Campos, ass tränare
Domare: Lovisa Johansson/Jilan Taher, Elsa Wisting, Selma Griberg
Publik: 2 723


Victoria Cup

240218 (gruppspel, Hammarby IP)
Stureby FF-Hammarby 3-7 (3-4)
1-0 Ella Lindersson Carlsson bonusstraff, 2-0 Elise Goldman bonusstraff, 2-1 16 Ebba Lilliehöök straff, 3-1 24 Juni Goldman, 3-2 28 Ida Gagnfors, 3-3 31 Alice Wehinger, 3-4 38 Sonja Windahl, 3-5 66 Mollie Deak Forsman, 3-6 68 Mollie Deak Forsman, 3-7 87 Mollie Deak Forsman
Domare: Amanda Nylund Karman/Ebba Fagerlind Cederblad, Andrej Jekic
Publik: 54

240310 (Hammarby IP)
Hammarby-Lindhagen FF 0-2 (0-2)
0-1 Frida Kalmertun bonusstraff, 0-2 Wilma Söderberg bonusstraff
Varningar, Hammarby: Ebba Lilliehöök, Julia Krantz
Domare: Moa Wettby/Jens Lundberg, Rickard Henze
Publik: 40

240316 (Hammarby IP)
Djurgården-Hammarby 0-0
Publik: 70

240514
Ursvik IK-Hammarby
Publik:


Träningsmatcher

240127 (Hammarby IP)
Hammarby-KIF Örebro 2-2 (1-2)
0-1 12 Amanda Altheden, 1-1 33 Ellen Gibson, 1-2 34 Inka Sarjanoja, 2-2 74 Sara Kanutte
Domare: Ulrica Löv/Alexander Öhnedal, Mimmi Damtew
Publik: 452

240203 (Hammarby IP)
Hammarby-Vålerenga, Norge 1-1
Mål, Hammarby: Julia Roddar (18)
Varning, Hammarby: Ellen Gibson
Domare: Ulrica Löv/Josefine Bastås, Laura Rapp

240216 (Hammarby IP)
Hammarby-Linköpings FC 4-0
Varning, Linköping: Noor Hoelsbrekken Eckhoff
Domare: Sofie Borck Janeheim/Alisa Levälampi, Alexander Öhnedal
Publik: 120

240302 (Platinumcars Arena)
IFK Norrköping-Hammarby 2-1 (0-1)
0-1 14 Julie Blakstad, 1-1 77 Wilma Leidhammar straff, 2-1 84 Wilma Leidhammar Varning, Hammarby: Emilie Joramo
Domare: Ulrica Löv/Rani Amir, Dejan Lukacevic


Spelartrupp

Julie Blakstad (Manchester C)
Emilie Joramo (Rosenborg BK)
Anna Jøsendal (Rosenborg BK)
Stina Lennartsson (Linköping FC)
Tränare:
Martin Sjögren (IFK Norrköping)



Friidrott


Grete Ahlberg inledde Hammarby IF:s SM-guldsamlande 2024 genom att försvara inneguldet i viktkastning.
  Hon var inte favorit i tävlingen i Karlstad men i det allra sista kastet satte hon personligt rekord och klubbrekord med 22,45. Det var Gretes 6 SM-guld. Hon har även fyra i slägga.


Inne-SM

M22

Längd: 3. Niklas Wall

P19

400 m: 3. Filip Herre
Sjukamp: 3. Elias Kapell, 5373p (klubbrekord)

P18

60 m: 2. Elias Kapell, 6,87
Längd: 2. Elias Kapell, 7.39

P17

Längd: 2. Anton Roslund
Tresteg: 3. Anton Roslund

P16

Stav: 1. Benjamin Wilkinson, 422
Kula: 3. Ricky Wahlberg, 13,65
Vikt: 3. Albin Wolgast, 16,25
Sjukamp: 3. Benjamin Wilkinson, 4261p (klubbrekord), 5. Theodor Håkansson

P15

60 m häck: 2. Alessandro Mancinella
Sjukamp: 3. Alessandro Mancinella, 3931p (klubbrekord), 6. Nicholas Chang

Kvinnor

Vikt: 1. Grete Ahlberg, 22,45

F19

60 m: 2. Esther Sahlqvist, 7,49
60 m häck: 2. Esther Sahlqvist

F17

400 m: 2. Matilda Borg, 3. Ella Johansson
Femkamp: 2. Ella Johansson, 3503p (klubbrekord)

F16

Femkamp: 3. Tyra Sparv, 3494p (klubbrekord)

F15

60 m: 1. Gwen Fagerström, 7,86
200 m: 1. Gwen Fagerström, 24,58
Längd: 2. Gwen Fagerström, 5,48
Femkamp: 3. Malva Lönn, 6. Gwen Fagerström

M45

Mångkamp: 2. Tobias Öhman


Inne-DM

Män

400 m: 1. Filip Herre
800 m: 2. Neo Hall
Höjd: 3. Tom Emfel
Tresteg: 1. Erik Ehrlin
Kula: 2. Martin Sundberg

P17

60 m: 1. Meso Joshua Eze Egenaounu, 7,25
Höjd: 3. Anton Roslund, 1,81
Längd: 1. Anton Roslund, 6,40, 2. Samuel Komesha, 6,33
Tresteg: 1. Anton Roslund, 13,30, 3. Felix Camarstrand, 12,05
Stav: 1. Theodor Håkanbsson, 4,03, 2. Benjamin Wilkinson, 3,93
Kula: 3. Christoffer Bélec, 13,28
Vikt: 2. Christoffer Bélec, 15,81, 3. Albin Wolgast, 15,40

P15

60 m: 3. Jonatan Borg, 7,69
200 m: 2. Jonatan Borg, 24,24
60 m häck: 1. Alessandro Mancinella, 8,55
Längd: 1. Alessandro Mancinella, 5,96, 3. Nicholas Chang, 5,68
Tresteg: 1. Nicolas Chang, 11,66
Kula: 1. Jumanne Hackett, 12,25
Vikt: 2. Jumanne Hackett, 15,99

P12

60 m: 1. Alexander Chang, 8,71
60 m häck: 1. Alexander Chang, 10,91
Höjd: 1. Alexander Chang, 1,49
Längd: 2. Alexander Chang, 4,36
Kula: 1. Hugo Junestad, 9,57, 3. Alexander Chang, 8,36

Kvinnor

60 m: 1. Esther Sahlqvist
200 m: 2. Gwen Fagerström
400 m: 3. Matilda Borg
60 m häck: 2. Esther Sahlqvist
Vikt: 2. Ellen Forsell

F17

60 m: 2. My Lindberg, 7,99
60 m häck: 2. My Lindberg, 8,88
Tresteg: 2. Alva Attersand, 9,79

F15

60 m: 1. Gwen Fagerström, 7,90, 3. Malva Lönn, 8,22
200 m: 1. Gwen Fagerström, 25,16
Längd: 1. Gwen Fagerström, 5,29, 2. Lisa Palmheden, 5,11
Kula: 1. Alma Eklöf, 10,86, 2. Tyra Sternlind, 10,13
Vikt: 1. Emmy Lindblom, 13,73, 2. Alma Eklöf, 12,82

F14

1000 m: 1. Hilda Järvinen, 3.14,72, 2. Hedda Strömö, 3.19,78
Stav: 2. Isabella Glod, 2,54
Kula: 2. Isabella Glod, 9,32, 3. Nadia Florczyk, 6,99

F13

60 m: 2. Signe Tholander, 8,37
Tresteg: 3. Signe THolander, 9,23
Stav: 3. Isabella Wilkinson, 2,04

K50

Vikt: 1. Christine Salomonsson



Futsal, herrar


SVENSKA FUTSALLIGAN

Uddevalla FC 22 19 12158-44 58
Skoftebyns IF221822127-7556
Hammarby22160699-7548
Borås AIK221516145-7146
Örebro SK221228102-8638
Norrköpings FK2212010104-11436
FC Kalmar22931092-9130
IFK Göteborg22811380-9225

Kalmar United FK22611568-12819
Örebro FC22421685-12914

FC Real Internacional22331671-11912
AFC Eskilstuna2220 2077-1846
Herrarnas futsallag tog en tredjeplats i serien men fick ge sig mot serievinnarna Uddevalla i semifinalen.
  Sami Ibrahim representerade A-landslaget vid två landskamper mot Marocko i december.


SFL

231013 (Kvibergs Parks Idrottsområde)
Göteborg-Hammarby 2-3 (2-2)
0-1 3.40 Omar Ghachem, 0-2 9:57 Danijel Nikolla, 1-2 11.34 Boris Sadiku, 2-2 11.48 Younes Raisi, 2-3 36.25 Adnan Cirak
Domare: August Köpberg, Cavit Kinali, Bilal Tillo
Publik: 154

231022 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Uddevalla 4-6 (3-3)
1-0 2.14 Adnan Cirak, 2-0 5.01 Adnan Cirak, 2-1 7.55 Noraldin Azizi, 2-2 11.09 Hampus Furublad, 3-2 13.26 Sayyed Amin Mossavi, 3-3 14.45 Fredrik Söderqvist, 3-4 21.03 Donat Gashi, 3-5 28.38 Noraldin Azizi, 4-5 32.29 Danijel Nikolla, 4-6 37.13 Viktor Mossberg
Domare: Ademir Avdic, Teddy Dahlin, Jesper Ekwall
Publik: 163

231028 (Farstahallen)
Hammarby-Borås AIK 4-3 (2-0)
1-0 1.34 Adnan Cirak, 2-0 19.15 Danijel Nikolla, 3-0 22.01 Sayyed Amin Mossavi, 3-1 27.52 Hassan Najafi, 3-2 33.41 Enes Poyraz, 4-2 34.01 Adnan Cirak, 4-3 38.15 Enes Poyraz
Domare: Liridon Hasani, Mauritz Grendin, Dany Kako

231105 (Gamla Idrottshuset)
Örebro FC-Hammarby 2-3 (1-3)
0-1 3 Adnan Cirak, 0-2 8 Javier Donado Gómez, 1-2 10 Abozar Shirzai, 1-3 15 Sayyed Amin Mossavi, 2-3 24 Alexander Blomberg
Domare: Joseph Matti, Carlos Kaly, Bengin Turan
Publik: 103

231110 (Eriksdalshallen)
Hammarby-AFC Eskilstuna 7-5 (5-1)
1-0 0.15 Javier Donado Gómez, 2-0 0.39 Adnan Cirak, 3-0 2.50 Omar Ghachem, 4-0 3.37 Adnan Cirak, 4-1 8.47 Melvin Andersson, 5-1 12.40 Alexander Phoomart, 6-1 25.21 Adnan Cirak, 6-2 25.44 Sargon Bartuma, 6-3 32.37 San Sartip Salman, 7-3 37.40 Peiman Pahlevan Afshari, 7-4 38.37 självmål, 7-5 39.33 Sargon Bartuma
Domare: Mauritz Grendin, Odai Alwani, August Köpberg
Publik: 132

231118 (Kalmar Sportcenter)
Kalmar-Hammarby 2-7 (1-2)
0-1 1 Alan Arslan, 0-2 6 Javier Donado Gómez, 1-2 8 Lukas Quist, 1-3 25 Javier Donado Gómez, 2-3 29 Faiz Abdelaziz Benatallah, 2-4 29 Daniejel Nikolla, 2-5 34 Sami Ibrahim, 2-6 39 Alexander Browne, 2-7 39 Alexander Browne
Domare: Ademir Avdic, Daniel Särén, Marios Gergess
Publik: 433

231119 (Jönköpings Idrottshus)
Real Internacional-Hammarby 1-6 (1-3)
0-1 14 Sami Ibrahim, 0-2 16.06 Alan Arslan, 0-3 18.58 Peiman Pahlevan Afshari, 1-3 19.55 Aleksandar Kitanovic, 1-4 21.15 Peiman Pahlevan Afshari, 1-5 25.20 Liridon Makolli, 1-6 35.27 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: Cavit Kinali, Nedim Prguda, Bilal Tillo
Publik: 153

231126 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Norrköping 5-2 (2-0)
1-0 0.43 Javier Donado Gómez, 2-0 9.07 Sami Ibrahim, 3-0 21.51 Javier Donado Gómez, 3-1 22.31 Alagi Sosseh, 23.06 3-2 Esat Jashari, 4-2 33.58 Javier Donado Gómez, 5-2 39.49 Liridon Makolli
Domare: Teddy Dahlin, Mauritz Grendin, Odai Alwani

231202 (Arena Älvhögsborg)
Skoftebyn-Hammarby 6-4 (2-1)
1-0 7.25 Flamur Tahiri, 2-0 7.35 Flamur Tahiri, 2-1 9.51 Alexander Browne, 3-1 22.54 Flamur Tahiri, 4-1 28.27 Krister Andersson, 4-2 30.15 Danijel Nikolla, 4-3 30.36 självmål, 5-3 33.43 Flamur Tahiri, 6-3 37.01 Andreas Svanström, 6-4 38.17 Alexander Phoomart
Domare: Cavit Kinali, Nedim Prguda, Bilal Tillo
Publik: 153

231210 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro SK 5-3 (0-1)
0-1 18.57 Albin Björnram, 1-1 23.04 Adnan Cirak, 2-1 26.40 Adnan Cirak, 2-2 27.03 William Lasse Egede Gantzhorn, 2-3 28.37 Leionardo Mieli Zanata, 3-3 36.40 Sami Ibrahim, 4-3 37.43 Peiman Pahlevan Afshari, 5-3 39.43 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: Ademir Avdic, Nedim Prguda, Delmon Haffo
Publik: 185

231226 (Kalmar Sportcenter)
Kalmar-Hammarby 2-3 (1-2)
0-1 10.26 Alexander Phoomart, 1-1 12.01 Azad Eliassy, 1-2 24.19 Adnan Cirak, 2-2 38.32 Henrik Lara Rodriguez, 2-3 39.13 Liridon Makolli
Domare: Teddy Dahlin, Daniel Särén, Marios Gergess
Publik: 993

240106 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kalmar 10-3 (6-1)
1-0 0.44 Javier Donado Gómez, 2-0 5.45 Javier Donado Gómez, 3-0 10.14 Sami Ibrahim, 4-0 10.25 Sayyed Amin Mossavi, 5-0 11.52 självmål, 5-1 13.05 Peiman Eliassi, 6-1 19.11 Adnan Cirak, 7-1 20.34 Liridon Makolli, 8-1 27.04 Peiman Pahlevan Afshari, 8-2 27.27 Peiman Eliassi, 8-3 29.30 Peiman Eliassi, 9-3 38.40 Sayyed Amin Mossavi, 10-3 39.30 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: Cavit Kinali, Mauritz Grendin, Delmon Haffo
Publik: 203

240108 (Gamla Idrottshuset)
Örebro SK-Hammarby 6-3 (1-1)
1-0 14.58 Leonardo Mieli Zanata, 1-1 15.45 Peiman Pahlevan Afshari, 1-2 21.06 Javier Donado Gómez, 2-2 26.50 Rami Oraha, 3-2 29.45 Leonardo Mieli Zanata, 3-3 29.58 Javier Donado Gómez, 4-3 35.04 Rami Oraha, 5-3 39.35 William Lasse Egede Gontzhorn, 6-3 39.57 Erik Sergio Francisco Da Silva Monte
Domare: Joseph Matti, Nedim Prguda, Liridon Hasani
Publik: 530

240114 (Boråshallen)
Borås-Hammarby 3-5 (1-3)
0-1 5.14 Peiman Pahlevan Afshari, 1-1 5.34 Enes Poyraz, 1-2 10.19 Omar Ghachem, 1-3 13.11 Omar Ghachem, 2-3 31.19 Hassan Najafi, 2-4 33.34 Adnan Cirak, 2-5 39.38 Peiman Pahlevan Afshari, 3-5 39.52 Hassan Najafi
Domare: Mauritz Grendin, Odai Alwani, Cavit Kinali
Publik: 1 211

240120 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro FC 5-3 (3-1)
1-0 4.45 Adnan Cirak, 2-0 6.45 Alexander Browne, 3-0 10.11 Sayyed Amin Mossavi, 3-1 19.29 Rekar Khoshawi Essa Essa, 3-2 25.57 Alexander Blomberg, 4-2 35.34 Liridon Makolli, 5-2 37.20 Adnan Cirak, 5-3 37.30 Rekar Khoshawi Essa Essa
Domare: Daniel Särén, August Köpberg, Jesper Ekwall
Publik: 200

240128 (Mässhallen)
Norrköping-Hammarby 6-2 (3-0)
1-0 9 Özgür Yasar, 2-0 13 Esat Jashari, 3-0 15 Fredrik Notice, 3-1 28 Omar Ghachem, 4-1 35 Esat Jashari, 5-1 38 Abozar Shirzai, 5-2 39 Sayyed Amin Mossavi, 6-2 39 Sanel Hamzic
Domare: Odai Alwani, Joseph Matti, August Köpberg
Publik: 102

240203 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Real Internacional 7-3 (2-2)
1-0 2.43 Liridon Makolli, 2-0 6.30 Liridon Makolli, 2-1 10.23 Eduardo Luis Portocarrero Linares, 2-2 16.37 Aram Taha Osman, 3-2 20.26 Liridon Makolli, 3-3 28.08 okänd, 4-3 33.29 Adnan Cirak, 5-3 37.28 Omar Ghachem, 6-3 38.02 Sayyed Amin Mossavi, 7-3 39.28 Tolga Ayranci
Domare: Liridon Hasani, Bilal Tillo, David Glavonjic
Publik: 215

240211 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kalmar 2-1 (0-0)
1-0 28.45 Liridon Makolli, 1-1 34.00 Henrik Lara Rodriguez, 2-1 39.34 Liridon Makolli
Domare: Oguz Acikgöz/Stefan Andrade, Bengin Turan
Publik: 220

240213 (Stiga Sports Arena)
AFC Eskilstuna-Hammarby 4-5 (2-3)
0-1 2 självmål, 1-1 14 Sargon Brtuma, 1-2 14 Alan Arslan, 2-2 15 Markus Assio, 2-3 16 Adnan Cirak, 3-3 29 Markus Assio, 3-4 34 Peiman Pahlevan Afshari, 3-5 36 Omar Ghachem, 4-5 39 Sargon Bartuma
Domare: Carlos Kaly, Wesam Nabhany, Liridon Hasani
Publik: 78

240217 (Skärholmshallen)
Hammarby-Skoftebyn 2-6 (1-3)
0-1 3.47 Andreas Svanström, 0-2 11.20 Nima Kadivar, 0-3 11.40 Haidar Bejan, 1-3 14.17 Gabriel Diaz, 1-4 22.10 Haidar Beijan, 2-4 28.39 Sami Ibrahim, 2-5 31.27 Nima Kadivar, 2-6 39.14 Carl Lext
Domare: Teddy Dahlin, Wesam Nabhany, Jesper Ekwall
Publik: 100

240225 (Eriksdalshallen)
Hammarby-IFK Göteborg 6-2 (3-1)
1-0 9.14 Sami Ibrahim, 2-0 10.43 Adnan Cirak, 2-1 14.48 Boris Sadiku, 3-1 16.09 Sayyed Amin Mossavi, 4-1 30.43 Adnan Cirak, 5-1 31.15 Alan Arslan, 5-2 34.43 Arin Tawfik, 6-2 36.26 Sayyed Amin Mossavi
Domare: George Jansizian, Nedim Prguda, Delmon Haffo
Publik: 101

240303 (Agnebergshallen)
Uddevalla-Hammarby 4-1 (1-1)
1-0 5.01 Donat Gashi, 1-1 10.40 Sayyed Amin Mossavi, 2-1 26.52 Fredrik Söderqvist, 3-1 33.19 Hampus Furublad, 4-1 38.52 Hampus Furublad
Domare: Cavit Kinali, Kastriot Gerxhaliu, Stefan Andrade
Publik: 1 022


Slutspel

240309 (Kvartsfinal, Eriksdalshallen)
Hammarby-Norrköping FK 3-0 (1-0)
1-0 10.36 Liridon Makolli, 2-0 23.09 Sayyed Amin Mossavi, 3-0 24.12 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: Carlos Kaly, Daniel Särén, David Glavonjic
Publik: 233

240317 (Mässhallen)
Norrköping FK-Hammarby 1-2 (0-1)
0-1 9 Javier Donado Gómez, 0-2 22 Sayyed Amin Mossavi, 1-2 28 Kasper Ringqvist
Domare: August Köpberg, Cavit Kinali, Teddy Dahlin

240323 (semifinal, Agnebergshallen)
Uddevalla FC-Hammarby 7-1 (1-0)
1-0 16.43 Fredrik Söderqvist, 2-0 20.48 Mahmoud Abed-Al-Mouti, 3-0 23.39 Viktor Mossberg, 4-0 24.36 Fredrik Söderqvist, 5-0 27.48 Noraldin Azizi, 6-0 29.35 Hampus Furublad, 7-0 31.56 Albert Hiseni, 7-1 35.22 Peiman Pahlevan Afshari
Domare: George Jansizian, Liridon Hasani, Carlos Kaly
Publik: 1 286

240330 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Uddevalla FC 2-5 (2-2)
0-1 1.00 Noraldin Azizi, 1-1 5.46 Sayyed Amin Mossavi, 2-1 6.24 Gabriel Diaz, 2-2 17.11 Albert Hiseni, 2-3 24.54 Noraldin Azizi, 2-4 34.09 Fredrik Söderqvist, 2-5 38.41 Filip Skarin
Domare: Kastriot Gerxhaliu, Mauritz Grendin, Nedim Prguda


Spelartruppen

Målvakter:
1. Tolga Ayranci
76. Johan Danha (AFC Eskilstuna)
5. Jonathan de la Fuentes Fernández
3. Erik Linder (Hammarby P19)
5. Patrick Ortega
Utespelare:
11. Peiman Pahlevan Afshari
13. Alan Arslan
20. Alexander Browne
15. Andrés Cespedes
9. Adnan Cirak
2. Gabriel Diaz
6. Omar Ghachem (AFC Eskilstuna)
92. Javier Donado Gómez
14. Sami Ibrahim (AFC Eskilstuna)
10. Liridon Makolli
7. Sayyed Amin Mossavi
77. Shahriyar Mumand (Djurgårdens IF)
91. Danijel Nikolla (Djurgårdens IF)
4. Alexander Phoomart (Djurgårdens IF)
18. Ahmed Rashid

SFL P19

240205 Hammarby-Uddevalla FC 6-6, 11-10 eft straffar (semifinal)
240225 Hammarby-Örebro FC/Skyllberg 2-2 (Örebro mästare efter straffar)



Futsal, damer


RFL SVEALAND

Hammarby 10 9 0 180-13 27
Södertälje FC1090172-1727
Örebro FC1060449-2018
Ankaret FK1031618-4410

Vallentuna BK1011813-504
New Mill FC1010915-1033
Mälarhöjdens IK utgått
Rågsveds IF utgått
Det blev SM-guld redan i den andra säsongen i högsta serien för Hammarby. Detta efter en spännande match mot Borås AIK som slutade 4-1. En match där gästerna både tog ledningen och dominerade under första delen av matchen.
  Hammarby hade tre spelare i det landslag som mötte Portugal på försäsongen. Linda Lundström, Rebecca Rolin och Paloma Grav fick dock se sig besegrade med 8-2 i matchen som gick norr om Lissabon. De deltog även i dubbelmötet mot Spanien i januari. Även Mirjana Jovanovic representerade landslaget.
  Rolin och Lundström deltog även i lanskamperna mot Slovenien i december.


RFL

231022 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Södertälje 3-4 (1-3)
0-1 3.50 Diala Elia, 0-2, 7.10 Diala Elia, 1-2 8.35 Sibel Göker, 1-3 11.05 Susan Kiryo, 1-4 28.41 Maria Üre, 2-4 30.05 Paloma Grav, 3-4 32.00 Rebecca Rolin
Domare: Joel Lindström, Edin Bajric
Publik: 151

931029 (Gamla Idrottshuset)
Örebro FC-Hammarby 1-2 (1-1)
1-0 4 Arijana Cesko, 1-1 13 Veronika Steen, 1-2 28 Mirjana Jovanovic
Domare: Ismar Karahmet, Bengin Turan
Publik: 144

231104 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Vallentuna 10-1 (6-0)
1-0 2.01 Sandra de Brun Kenk, 2-0 3.45 Jennifer Egelryd, 3-0 10.24 Mirjana Jovanovic, 4-0 12.02 Jennifer Egelryd, 5-0 16.58 Linda Lundström, 6-0 18.05 Paloma Grav, 7-0 22.45 Paloma Grav, 8-0 28.12 Alexandra Lindberg, 9-0 36.31 Paloma Grav, 9-1 37.15 Linda Holmström, 10-1 39.59 Paloma Grav
Domare: Wesam Nabhany, Robin Hägg
Publik: 80

231126 (Eriksdalshallen)
Hammarby-New Hill 14-0 (9-0)
1-0 3.54 Sarah Fredriksson, 2-0 4.32 Alexandra Lindberg, 3-0 4.42 Mirjana Jovanovic, 4-0 7.24 Natalia Fuentes, 5-0 8.43 Paloma Grav, 6-0 12.54 Sandra de Brun Kenk, 7-0 17.43 Mirjana Jovanovic, 8-0 17.54 Natalia Fuentes, 9-0 19.45 Sarah Fredriksson, 10-0 23.42 Jennifer Egelryd, 11-0 29.14 Natalia Fuentes, 12-0 30.43 Sarah Fredriksson, 13-0 39.35 Jennifer Egelryd, 14-0 39.54 Sarah Fredriksson
Domare: Kamal Berrahmoune, Rafil Alinnbjörk
Publik: 125

231216 (Norrtälje Sportcentrum)
Ankaret-Hammarby 1-4 (0-0)
0-1 24 Linda Lundström, 0-2 25 Sarah Fredriksson, 0-3 26 Mirjana Jovanovic, 0-4 32 Paloma Grav, 1-4 40 Olivia Norrman Abrahamsson
Domare: Pierre Zakaria, Delmon Haffo
Publik: 131

240106 (Wasa Sporthall)
Södertälje-Hammarby 0-5 (0-1)
0-1 13.15 Paloma Grav, 0-2 25.11 Paloma Grav, 0-3 32.24 Mirjana Jovanovic, 0-4 35.01 Natalia Fuentes, 0-5 39.06 Mirjana Jovanovic
Domare: Joel Lindström, Daniel Enggren
Publik: 61

240122 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Örebro FC 7-3 (4-0)
1-0 7.53 Natalia Fuentes, 2-0 10.27 Natalia Fuentes, 3-0 10.50 Paloma Grav, 4-0 15.57 Paloma Grav, 4-1 24.50 Rebecca Vilén, 5-1 27.51 Sarah Fredriksson, 6-1 29.54 Sandra de Brun Kenk, 6-2 33.21 Sara Sandberg straff, 6-3 36.17 okänd, 7-3 38.20 Rebecca Rolin
Domare: Jesper Ekwall, Kamal Berrahmoune
Publik: 140

240128 (Tellushallen)
Vallentuna-Hammarby 1-2 (1-1)
0-1 2 Natalia Fuentes, 1-1 17 Lovisa Hammarström, 1-2 35 Rebecca Rolin
Domare: Edin Bajric, Robin Hägg
Publik: 55

240210 (Björkestahallen)
New Mill-Hammarby 2-18 (1-5)
1-0 1.02 Tindra Mangs, 1-1 2.32 Jennifer Egelryd, 1-2 6.40 Veronika Steen, 1-3 14.19 Jennifer Egelryd, 1-4 14.30 Natalia Fuentes, 1-5 19.27 Natalia Fuentes, 1-6 21.21 Natalia Fuentes, 1-7 24.20 Rebecca Rolin, 1-8 25.12 Rebecca Rolin, 1-9 25.58 Paloma Grav, 1-10 26.50 Natalia Fuentes, 1-11 27.51 Veronika Steen, 1-12 28.47 Rebecca Rolin, 1-13 31.06 Rebecca Rolin, 1-14 33.19 Jennifer Egelryd, 1-15 33.55 Paloma Grav, 1-16 35.39 Veronika Steen, 1-17 36.06 Rebecca Rolin, 1-18 37.51 Mirjana Jovanovic, 2-18 39.10 Anna Wesselny
Domare: Delmon Haffo, Joel Lindström
Publik: 68

240217 (Skärholmshallen)
Hammarby-Ankaret 15-0 (9-0)
1-0 2.11 Alexandra Lindberg, 2-0 2.25 Sarah Fredriksson, 3-0 7.48 Jennifer Egelryd, 4-0 12.13 Sarah Fredriksson, 5-0 13.16 Rebecca Rolin, 6-0 13.57 självmål, 7-0 16.12 Paloma Grav, 8-0 18.11 Mirjana Jovanovic, 9-0 19.22 Paloma Grav, 10-0 23.49 Mirjana Jovanovic, 11-0 31.08 Paloma Grav, 12-0 31.23 Sarah Fredriksson, 13-0 34.37 Jennifer Egelryd, 14-0 35.45 Rebecca Rolin, 15-0 37.23 Mirjana Jovanovic
Domare: Pierre Zakaria, Hannibal Tesfamichel
Publik: 160


Slutspel

240302 (kvartsfinal, Lundenhallen)
Torslanda IK-Hammarby 0-1 (0-0)
0-1 26 självmål
Domare: Oguz Acikgöz, Stefan Andrade
Publik: 145

940309 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Torslanda IK 6-0 (1-0)
1-0 4.04 Jennifer Egelryd, 2-0 26.22 Paloma Grav, 3-0 28.31 Mirjana Jovanovic, 4-0 33.06 Jennifer Egelryd, 5-0 33.30 Natalia Fuentes, 6-0 35.09 Rebecca Rolin
Domare: Kamal Berrahmouna, Hannibal Tesfamichel
Publik: 120

240316 (semifinal, Stadions Sporthall)
FC Rosengård-Hammarby 1-2 (0-1)
0-1 5.28 Rebecca Rolin, 0-2 23.30 Rebecca Rolin, 1-2 37.51 Leyla Touhami
Domare: Christer Johansson, Markus Berggren
Publik: 169

240324 (Brännkyrkahallen)
Hammarby-FC Rosengård 3-0 (0-0)
1-0 23.02 Veronika Steen, 2-0 34.12 Rebecca Rolin, 3-0 37.32 Olivia Waller
Domare: Wesam Nabhany, Delmon Haffo
Publik: 150

240406 (final, Erikdsdalshallen)
Hammarby-Borås AIK 4-1 (1-1)
0-1 7.54 Emma Holmberg, 1-1 12.56 Sandra de Brun Kenk, 2-1 23.00 Alexandra Lindberg, 3-1 32.15 Sibel Göker, 4-1 39.43 Rebecca Rolin
Domare: Petra Gabriella Saliba, Anel Begovic, Ida Håkansson
Publik: 570


Spelartruppen

Målvakter:
1. Zeynap Anar
29. Olivia Waller
20. Gabriella Örün
Utespelare:
15. Jennifer Egelryd
6. Sarah Fredriksson
14. Natalia Fuentes
10. Paloma Grav
7. Sibel Göker
9. Mirjana Jovanovic
16. Sandra de Brun Kenk
18. Alexandra Lindberg
8. Linda Lundström
5. Rebecca Rolin
11. Veronika Steen




Goalball


  

EGCA Champions League, Berlin 240323-24

Gruppmatcher

Hammarby-Aarhus Goalball 4-6
Hammarby-GC Perun, Tjeckien 8-13
Hammarby-SSG Blista Marburg, Tyskland 8-10
Hammarby-Füchse Berlin, Tyskland 4-10
Hammarby-USV Hercules, Nederländerna 13-7 (match om 9-10:e pris)
Hammarbys målskyttar: Piotr Lawniczak 14, Felix Rosvall 9, Magnus Mozart 7, Rebekah Krebs 4, Alexander Smedberg 2



Handboll, herrar


HANDBOLLSLIGAN

IK Sävehof 26 19 34844-741 41
Ystads IF261709826-75934
IFK Skövde261628756-72934
IFK Kristianstad261819779-71533
Hammarby261619780-73533
Önnereds HK2614110776-77929
Alingsås HK2611410738-72227
HK Malmö2613112702-69827

Eskilstuna Guif IF2611114719-77823
Amo HK2610214768-79522

IF Hallby267514786-83019
HF Karlskrona267217724-77116
HK Aranäs264616687-76714

Lugi HF2652 19724-79012
Inför säsongen fick Handbollens spelare bland annat svara på frågor om publiken och 43,8% ansåg att Hammarby hade den bästa stämningen i serien.
  Hammarby gjorde en mycket stark serie och hade grepp om andraplatsen då man avslutade med två svaga insatser, mot Hallby och Guif, och rasade ner till femteplatsen.
  Tyvärr fick man även inkassera ytterligare en cupfinalsförlust. Denna gång mot Ystads IF.
  Edwin Aspenbäck blev uttagen till Ligalandslaget som spelade mot Polen och Ukraina i november. I mars var även Ludvig Lindeberg med då man ånyo mötte Polen och även Norge.


Handbollsligan

230920 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Malmö 30-26 (16-11)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 13, Viktor Ahlstrand 5, Edwin Aspenbäck 3, Alexander Morsten 2, Oliver Wigmark 2, Henrik Olsson 2, Ludvig Lindeberg 2, Kevin Johansson-Eggan Malmö: Truls Grøtta 8, Christoffer Schnell 4, Tim Hilding 4, Magnus Persson 3, Love Sundewall 2, Hugo Stuivers 2, Max Santos, William Lundh, Hampus Nygren
Domare: Joakim Lindbratt, Johan Gedda
Publik: 1 558

230924 (Sparbanken Skåne Arena)
Lugi-Hammarby 33-36 (16-20)
Mål, Lugi: Axel Månsson 8, Axel Andersson 7, Anton Sandström 4, André Pung Tuzov 3, Mads Krahg Thomsen 3, Adrian Hesslekrans 3, Måns Simonsson 3, Assar Kammenhed, Oskar Davidsson Hammarby: Alexander Morsten 8, Viktor Ahlstrand 6 (2 str), Henrik Olsson 5, Martin Dolk 4, Kevin Johansson-Eggan 4, Edwin Aspenbäck 3, Ludvig Lindeberg 2, Robin Sanderhem 2, Johan Nilsson, Oliver Wigmark
Domare: Jasmin Kliko, Rickard Canbro
Publik: 1 127

230927 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Ystads IF 29-27 (17-8)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 9, Edwin Aspenbäck 5, Ludvig Lindeberg 5, Oliver Wigmark 5, Viktor Ahlstrand 3, Kevin Johansson Eggan, Alexander Morsten Ystad: Oskar Joelsson 7, Julius Lindskog Andersson 5, Philip Stenmalm 3, Linus Fernebrand 3, Anton Månsson 2, Mads Kalstrup Honomre 2, Hampus Karlsson 2, Liam Hultberg 2, Albin Fingal
Domare: Niclas Widell Jonas Åström
Publik: 1 303

231001 (Partille Arena)
Sävehof-Hammarby 33-34 (18-19)
Mål, Sävehof: Felix Möller 9, Sebastian Spante 6, William Andersson Moberg 6, Emil Berlin 2, Kelvin Roberts 2, Gustaf Wedberg 2, David Sandberg 2, Oli Mittun 2, Adam Blanche, Pontus Brolin Hammarby: Viktor Ahlstrand 7, Henrik Olsson 5, Edwin Aspenbäck 4, Ludvig Lindeberg 4, Robin Sanderhem 4, Oliver Wigmark 4, Alexander Morsten 3, Martin Dolk, Kevin Johansson-Eggan, Max Gugolz
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 1 485

231006 (Brinova Arena)
Karlskrona-Hammarby 28-26 (10-15)
Mål, Karlskrona: Axel Söderqvist 5, Karl Jönsson 5, Albin Stenberg 3, Markus Viitkar 2, Hugo Sivertsson 2, Dagur Sverrir Kristjansson 2, Olafur Gudmundsson 2, Hampus Dahlgren 2, Tobias Nordahl 2, Uros TOmic, Isak Larsson, Anton Persson Hammarby: Viktor Ahlstrand 6, Alexander Morsten 4, Oliver Wigmark 4, Edwin Aspenbäck 3, Martin Dolk 3, Henrik Olsson 3, Robin Sanderhem 2, Jakob Magnusson
Domare: Johan Gedda, Joakim Lindbratt
Publik: 1 573

231014 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Alingsås 29-26 (13-11)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 7, Alexander Morsten 5, Viktor Ahlstrand 3, Ludvig Lindeberg 3, Robin Sanderhem 3, Oliver Wigmark 3, Kevin Johansson-Eggan 2, Martin Dolk, Josef Pujol Henrik Olsson Alingsås: Max Granlund 7, Rasmus Thorbjörnsson 5, Alexander Regen 4, Johan Nilsson 3, Benjamin Helander 2, Gustav Jönne 2, Jesper Filén 2, Fredrik Hellgren
Domare: Andreas Isén, Johan Markeby-Redén
Publik: 1 624

231019 (Skövde Arena)
Skövde-Hammarby 26-24 (15-15)
Mål, Skövde: Jonas Samuelsson 7, Daniel Ekman 4, Viktor Hallén 3, Linus Gustavsson 3, Jonas Burud 3, Markus SJöbrink 2, Adam Ljungquist 2, William Elovson, Erik Sääf Hammarby: Viktor Ahlstrand 7, Martin Dolk 4, Oliver Wigmark 4, Alexander Morsten 3, Edwin Aspenbäck 2, Ludvig Lindeberg 3, Josef Pujol
Domare: Jonas Åström, Niclas Widell
Publik: 1 754

231028 (Stiga Sports Arena)
Eskilstuna Guif-Hammarby 26-27 (15-13)
Mål, Guif: Richard Hanisch 7, Olle Österhall 5, Marcus Ekman 4, Noel Gustafson 4, Elias Hall 3, Mortimer Lundh, Kasper Larsson, Melker Norman Hammarby: Alexander Morsten 7, Ludvig Lindeberg 5, Viktor Ahlstrand 4, Edwin Aspenbäck 3, Robin Sanderhem 3, Martin Dolk 2, Kevin Johansson-Eggan, Josef Pujol, Henrik Olsson
Domare: Rickard Canbro, Jasmin Kliko
Publik: 1 740

231111 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Hallby 34-28 (13-14)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 8, Hernik Olsson 7, Martin Dolk 5, Johan Nilsson 4, Ludvig Lindeberg 4, Alexander Morsten 3, Topias Laine, Edwin Aspenbäck, Josef Pujol Hallby: Charles Hugoson 8, Rói Ellefsen Á Skipagøtu 8, Hampus Söderman 4, Martin Mårtensson 3, Ludvig Högberg 3, Pætur Mikkjalsson, Olle Ek
Domare: Magnus Bergman, Charlie Yvander
Publik: 1 667

231122 (Kungsbacka Sporthall)
Aranäs-Hammarby 22-29 (10-10)
Mål, Aranäs: Robert Ladan 6, Mikkel Junggaard Beck Jörgensen 4, Johan Ericsson 2, Joseph Helgesson 2, Agust Svensson 2, Viktor Rhodin 2, Oscar Lindqvist, Rasmus Nyman, Jonas Haugsgjerd, Morten Pedersen Hammarby: Viktor Ahlstrand 6, Edwin Aspenbäck 6, Alexander Morsten 6, Kevin Johansson Eggan 2, Martin Dolk 2, Henrik Olsson 2, Anders Wik-Rydberg 2, Ludvig Lindeberg, Johan Nilsson, Oliver Wigmark
Domare: Rickard Canbro, Jasmin Kliko
Publik: 645

231202 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kristianstad 31-26 (16-15)
Mål, Hammarby: Oliver Wigmark 7, Alexander Morsten 5, Martin Dolk 5, Edwin Aspenbäck 4, Henrik Olsson 3, Viktor Ahlstrand 3, Johan Nilsson 2, Ludvig Lindeberg 2 Kristianstad: Marcus Olsson 8, Andreas Cederholm 6, Ludvig Åström 3, Zoran Bozic 2, Albin Selin 2, Hampus Henningsson, Matias Jepsen, Albin Leyman
Domare: Emil Blanck, Andreas Isén
Publik: 1 727

231208 (ÖHK-Hallen)
Önnered-Hammarby 41-40 (20-19)
Mål, Önnered: William Bengtsson 11, Marcus Norrbrink 7, Mishels Liaba 7, Alfred Ehn 5, Pontus Zetterman 4, Simon Larsson 2, Hgo Forsberg 2, Adrian Källhage 2, Axel Hallberg Hammarby: Viktor Ahlstrand 9, Henrik Olsson 8, Edwin Aspenbäck 7, Oliver Wigmark 5, Alexander Morsten 3, Johan Nilsson 3, Robin Sanderhem 3, Martin Dolk, Ludvig Lindeberg
Domare: Jasmin Kliko, Markus Winberg
Publik: 675

231213 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Amo 31-31 (16-15)
Mål, Hammarby: Oliver Wigmark 7, Alexander Morsten 5, Martin Dolk 5, Edwin Aspenbäck 4, Henrik Olsson 3, Viktor Ahlstrand 3, Johan Nilsson 2, Ludvig Lindeberg 2 Kristianstad: Marcus Olsson 8, Andreas Cederholm 6, Ludvig Åström 3, Zoran Bozic 2, Albin Selin 2, Hampus Henningsson, Matias Jepsen, Albin Leyman
Domare: Martin Strand, Emil Blanck
Publik: 1 741

231219 (Estrad Alingsås)
Alingsås-Hammarby 25-18 (14-10)
Mål, Allingsås: Benjamin Helander 4, Johan Nilsson 4, Gustav Jönne 3, Oscar Gentzel 3, Albin Hägglund Junler 2, Alexander Regen 2, Rickard Frisk, Max Granlund, Adam Jöhnsson, Rasmus Thorbjörnsson, Jacob Lundahl, Jesper Filén, Fredrik Hellgren Hammarby: Viktor Ahlstrand 6, Ludvig Lindeberg 4, Edwin Aspenbäck 3, Martin Dolk 2, Kevin Johansson-Eggan, Henrik Olsson, Oliver Wigmark
Domare: Jonas Åström, Niclas Widell
Publik: 1 301

231226 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Karlskrona 33-24 (15-13)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 8, Edwin Aspenbäck 4, Martin Dolk 3, Kevin Johansson-Eggan 3, Henrik Olsson 3, Oliver Wigmark 3, Robin Sanderhem 2, Ludvig Lindeberg, Richard Lindström, Johan Nilsson, Alexander Morsten, Nils Pettersson, Josef Pujol, Anders Wik-Rydberg Karlskrona: Axel Söderqvist 7, Hugo Sivertsson 5, Isak Larsson 3, Albin Stenberg 3, Markus Viitkar 2, Oliver Risberg, Mattias Johansson
Domare: Andreas Isén, Johan Markeby-Rodén
Publik: 1 850

231229 (Amokabel Hallen)
Amo-Hammarby 24-31 (9-18)
Mål, Amo: Arnar Birkir Halfdansson 7, Anders Christiansen 3, Samuel Lindberg 3, Minik Dahl Hoegh 3, Lynx Beverskog 2, Jesper Johansson 2, Jonas Jensen 2, Felix Tyberg, Erik Rudvall Hammarby: Edwin Aspenbäck 6, Viktor Ahlstrand 6, Alexander Morsten 4, Oliver Wigmark 3, Henrik Olsson 3, Josef Pujol 3, Kevin Johansson-Eggan
Domare: Rickard Canbro, Jasmin Kliko
Publik: 595

240131 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lugi 33.23 (19-14)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 9, Henrik Olsson 6, Edwin Aspenbäck 5, Richard Lindström 3, Oliver Wigmark 3, Martin Dolk 2, Robin Sanderhem 2, Josef Pujol 2, Ludvig Lindeberg Lugi: Axel Månsson 7, Assar Kammenhed 5, Axel Andersson 3, Anton Bengtsson 3, Adrian Hesslekrans 2, Anton Sandström, Adam Wennerholm, Måns Simonsson
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 1 628

240204 (Baltiska Hallen)
Malmö-Hammarby 28-23 (14-11)
Mål, Malmö: Adam Tumba 7, Max Santos 4, Magnus Persson 4, Truls Grøtta 4, Hugo Stuivers 3, Tim Hilding 2, Love Sundewall 2, Eric Palmqvist, Christoffer Schnell Hammarby: Edwin Aspenbäck 5, Robin Sanderhem 5, Alexander Morsten 3, Oliver Wigmark 2, Martin Dolk 2, Henrik Olsson 2, Johan Nilsson, Ludvig Lindeberg, Anders Wik Rydberg, Viktor Ahlstrand
Domare: Johan och Martin Gomér
Publik: 1 132

240208 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skövde 34-27 (15-15)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 8, Edwin Aspenbäck 5, Oliver Wigmark 4, Henrik Olsson 4, Ludvig Lindeberg 3, Robin Sanderhem 3, Alexander Morsten 2, Martin Dolk 2, Kevin Johansson-Eggan, Richard Lindström, Anders Wik Rydberg Skövde: Jonas Samuelsson 6, Jesper Jensen 5, William Elovson 3, Viktor Hallén 3, Jonas Burud 3, Isak Borg 2
Domare: Michael Sandström, Markus Winberg
Publik: 1 515

240210 (Ystad Arena)
Ystad-Hammarby 35-29 (16-14)
Mål, Ystad: Anton Månsson 6, Philip Stenmalm 6, Oskar Joelsson 5, Kim Andersson 5, Julius Lindskog Andersson 5, Hampus Karlsson 4, Jakob Nygren, Linus Fernebrand, Jonatan Wilthorn, Ebbe Stankiewicz Hammarby: Oliver Wigmark 6, Martin Dolk 6, Edwin Aspenbäck 6, Alexander Morsten 5, Viktor Ahlstrand 3, Kevin Johansson-Eggan, Ludvig Lindeberg, Josef Pujol
Domare: Emil Blanck, Martin Strand
Publik: 1 412

240217 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Aranäs 34-29 (17-14)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 8, Johan Nilsson 5, Alexander Morsten 4, Richard Lindström 3, Henrik Olsson 3, Robin Sanderhem 3, Viktor Ahlstrand 2, Oliver Wigmark 2, KLudvig Lindeberg 2, Kevin Johansson-Eggan, Anders Wik-Rydberg Aranäs: Petter Donaldson 10, Joseph Helgesson 3, Rasmus Nyman 3, Robert Ladan 3, Morten Pedersen 3, Johan Ericsson 2, Mikkel Junggaard Beck Jörgensen 2, Tobias Ljungmark 2
Domare: Glenn Korsar, Jonas Torman
Publik: 1 523

240224 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Önnered 29-26 (16-13)
Mål, Hammarby: Henrik Olsson 8, Edwin Aspenbäck 6, Viktor Ahlstrand 5, Alexander Morsten 3, Oliver Wigmark 3, Ludvig Lindeberg 3, Martin Dolk Önnered: Hugo Forsberg 6, Andreas Berg 4, Anton Blickhammar 3, Andreas Johann Nielsen 3, Adrian Källhage 3, Mishels Liaba 3, Elias Lundstad 2, Simon Larsson, Pelle Segertoft
Domare: Jonas Åström, Niclas Widell
Publik: 1 633

240303 (Kristianstad Arena)
Kristianstad-Hammarby 30-27 (13-10)
Mål, Kristianstad: Zoran Bozic 6, Ludvig Åström 5, Anton Halén 5, Philip Henningsson 4, Andreas Cederholm 4, Emil Frend Öfors 3, Victor Klöve 2, Anton Hallbäck Hammarby: Viktor Ahlstrand 8, Edwin Aspenbäck 6, Henrik Olsson 4, Ludvig Lindeberg 4, Martin Dolk 2, Anders Wik Rydberg 2, Kevin Johansson-Eggan
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 3 434

240320 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Sävehof 33-26 (16-12)
Mål, Hammarby: Martin Dolk 6, Edwin Aspenbäck 5, Henrik Olsson 5, Viktor Ahlstrand 4, Ludvig Lindeberg 4, Oliver Wigmark 3, Robin Sanderhem 2, Anders Wik-Rydberg 2, Kevin Johansson-Eggan, Jakob Magnusson Sävehof: Gustaf Wedberg 6, Oli Mittun 5, Adam Blanche 3, Felix Möller 2, Alexander Westby 2, Tobias Johansson 2, Pontus Brolin 2, David Sandberg 2, Emil Berlin, Malte Celander
Domare: Johan och Martin Gomér
Publik: 1 850

240325 (Jönköpings Idrottshus)
Hallby-Hammarby 30-26 (16-14)
Mål, Hallby: Hampus Söderman 7, Charles Hugoson 6, Olle Ek 5, Martin Mårtensson 3, Albin Broman 3, Andres Söderman 3, Rói Ellefsen Á Skipagøtu 2, Ludvig Högberg Hammarby: Edwin Aspenbäck 8, Josef Pujol 3, Martin Dolk 2, Jakob Magnusson 2, Henrik Olsson 2, Robin Sanderhem 2, Oliver Wigmark 2, Viktor Ahlstrand, Max Gugolz, Ludvig Lindeberg, Richard Lindström, Anders Wik-Rydberg
Domare: Michael Sandström, Markus Winberg
Publik: 1 104

240328 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Eskilstuna Guif 30-35 (14-13)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 7, Viktor Ahlstrand 5, Oliver Wigmark 4, Ludvig Lindeberg 4, Martin Dolk 3, Robin Sanderhem 3, Alexander Morsten 2, Henrik Olsson 2 Guif: Marcus Lennernäs 7, Marcus Ekman 4, Mortimer Lundh 4, Melker Norrman 4, Pavle Karacic 3, Fredrik Gustavsson 3, Nikola Roganovic 3, Olle Österhall 3, Kasper Larsson 2, Pontus Wangenborn, Robin Granlund
Domare: Jonas Åström, Nicklas Widell
Publik: 1 715


Slutspel

240404 (kvartsfinal, Kristianstad Arena)
Kristianstad-Hammarby 34-31 (14-13)
Mål, Kristianstad: Victor Klöve 6, Emil Frend Öfors 5, Ludvig Åström 5, Andreas Cederholm 5, Philip Henningsson 3, Hampus Henningsson 2, Matias Jepsen 2, Anton Halén 2, Zoran Bozic 2, Anton Hallbäck, Albin Selin Hammarby: Viktor Ahlstrand 10, Edwin Aspenbäck 6, Henrik Olsson 4, Alexander Morsten 3, Ludvig Lindeberg 3, Martin Dolk 2, Kevin Johansson-Eggan, Johan Nilsson, Anders Wik Rydberg
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 3 631

240408 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kristianstad 31-21 (15-12)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 7, Viktor Ahlstrand 5, Henrik Olsson 4, Martin Dolk 3, Alexander Morsten 3, Oliver Wigmark 2, Robin Sanderhem 2, Kevin Johansson-Eggan, Max Gugolz, Ludvig Lindeberg, Richard Lindström, Anders Wik-Rydberg Kristianstad: Emil Frend Öfors 6, Philip Henningsson 4, Albin Selin 4, Ludvig Åström 3, Zoran Bozic 2, Victor Klöve, Anton Hallbäck
Domare: Jasmin Kliko, Rickard Canbro
Publik: 1 606

240411 (Kristianstad Arena)
Kristianstad-Hammarby 32-31 (15-18)
Mål, Kristianstad: Matias Jepsen 6, Ludvig Åström 6, Andreas Cederholm 6, Albin Selin 5, Philip Henningsson 4, Anton Hallbäck 2, Zoran Bozic 2, Emil Frend Öfors Hammarby: Viktor Ahlstrand 5, Martin Dolk 5, Henrik Olsson 5, Edwin Aspenbäck 3, Ludvig Lindeberg 3, Richard Lindström 3, Oliver Wigmark 3, Alexander Morsten 2, Anders Wik-Rydberg 2
Domare: Michael Sandström, Markus Winberg
Publik: 3 589

240414 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kristianstad 35-30 (15-16)
Mål, Hammarby: Viktor Ahlstrand 9, Martin Dolk 6, Oliver Wigmark 6, Edwin Aspenbäck 5, Anders Wik Rydberg 4, Alexander Morsten 3, Henrik Olsson Kristianstad: Philip Henningsson 8, Matias Jepsen 4, Andreas Cederholm 4, Albin Selin 4, Victor Klöve 3, Ludvig Åström 3, Emil Frend Öfors 2, Anton Hallbäck, Anton Halén
Domare: Rickard Canbro, Jasmin Kliko
Publik: 2 200

240416 (Kristianstad Arena)
Kristianstad-Hammarby 31-30 (16-16)
Mål, Kristianstad: Anton Halén 6, Philip Henningsson 4, Emil Frend Öfors 4, Andreas Cederholm 4, Hampus Henningsson 3, Matias Jepsen 3, Anton Hallbäck 2, Ludvig Åström 2, Zoran Bozic 2, Victor Klöve Hammarby: Viktor Ahlstrand 8, Edwin Aspenbäck 7, Henrik Olsson 6, Martin Dolk 3, Anders Wik-Rydberg 3, Oliver Wigmark 2, Alexander Morsten
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 4 146


Svenska cupen

230826 (gruppspel, Eriksdalshallen)
Hammarby-Bodens BK 45-19 (25-9)
Mål, Hammarby: Ludvig Lindeberg 8, Rickard Lindström 5, Oliver Wigmark 5, Henrik Olsson 4, Edwin Aspenbäck 4, Viktor Ahlstrand 4, Martin Dolk 3, Johan Nilsson 3, Alexander Morsten 3, Robin Sanderhem 3, Kevin Johansson-Eggan, Nils Pettersson Boden: Arvid Pettersson 4, Oscar Karlsson 3, Balint Kis 3, Wilmer Thuresson 2, Albin Borg 2, Joel Törnblom Johansson 2, Ossian Vagnborg, Mattias Karlsson, Simon Andersson
Domare: Srdjan Popovic, Alice Watson
Publik: 703

230830 (Västerås Arena)
VästeråsIrsta-Hammarby 25-30 (11-18)
Mål, VästeråsIrsta: Måns Lagelius 5, Isak Karlsson 5, Alex Andersson 4, Jacob Grönlund 2, Arvid Boquist 2, Filip Eriksson 2, Johan Hedman 2, Elias Ihrsén, Gustaf Hagsköld, Jonathan Wallgren Hammarby: Viktor Ahlstrand 6, Robin Sanderhem 5, Martin Dolk 4 (2 str), Edwin Aspenbäck 3, Oliver Wigmark 3, Kevin Johansson Eggan 2, Rickard Lindström 2, Henrik Olsson 2, Jakob Magnusson, Johan Nilsson, Nils Pettersson
Domare: Line Welin, Alice Watson
Publik: 305

230901 (Vikingahallen)
Skånela IF-Hammarby 25-37 (14-20)
Mål, Skånela: Gusten Montonen 7, Linus Wärnmark 4, Gustav Näslund 4, David Källemyr 4, Simon Lindberg 3, Anton Nilsson 2, Filip Tapper Hammarby: Martin Dolk 9 (4 str), Viktor Ahlstrand 6, Ludvig Lindeberg 5, Edwin Aspenbäck 4, Henrik Olsson 4, Robin Sanderhem 3, Johan Nilsson 2, Kevin Johansson Eggan, Rickard Lindström, Topias Laine, Anders Wik Rydberg
Domare: Daniel Berlin, Hampus Sörensen
Publik: 282

230908 (8-delsfinal, Brinova Arena)
Karlkrona-Hammarby 30-26 (16-13)
Mål, Karlskrona: Anton Persson 7, Karl Jönsson 5, Markus Viitkar 4, Hugo Sivertsson 3, Albin Stenberg 3, Isak Larsson 2, Dagur Kristjansson 2, Olafur Gudmundsson, Mattias Johansson, Linus Andersson, Tobias Nordahl Hammarby: Edwin Aspenbäck 7, Martin Dolk 5 (2 str), Oliver Wigmark 4, Alexander Morsten 3, Josef Pujol 2, Ludvig Lindeberg 2, Henrik Olsson, Viktor Ahlstrand, Robin Sanderhem
Domare: Johan och Martin Gomér
Publik: 532

230911 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Karlskrona 38-28 (23-15)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 8, Ludvig Lindeberg 6, Henrik Olsson 5, Viktor Ahlstrand 5, Martin Dolk 4, Oliver Wigmark 3, Josef Pujol 2, Kevin Johansson-Eggan 2, Alexander Morsten, Johan Nilsson Karlskrona: Karl Jönsson 5, Isak Larsson 4, Anton Persson 4, Markus Viitkar 3, Tobias Nordahl 3, Hugo Sivertsson 2, Albin Stenberg 2, Herman Iverfeldt 2, Dagur Kristjansson 2, Olafur Gudmundsson
Domare: Jonas Torman, Jonny Ahlvin
Publik: 832

231108 (kvartsfinal, Mimershallen)
Kungälvs HK-Hammarby 30-33 (16-14)
Mål, Kungälv: William Hermansson 8, Emil Lennartsson 4, Tobias Johansson 4, Hannes Rybo 3, Walter Elonsson 3, Henrik Rhåsson 3, Hugo Ahlström 2, Isak Hane, David Larsson, Alfred Tilly Hammarby: Viktor Ahlstrand 8, Alexander Morsten 4, Topias Laine 4, Johan Nilsson 3, Edqin Aspenbäck 3, Richard Lindström 2, Nils Petersson 2, Henrik Olsson 2, Ludvig Lindeberg 2, Josef Pujol 2, Kevin Johansson-Eggan
Domare: Mikael Holm, Lars Berndtsson
Publik: 410

231118 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kungälvs HK 32-28 (16-15)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 6, Alexander Morsten 5, Viktor Ahlstrand 4, Noel Brattnäs 3, Topias Laine 3, Martin Dolk 2, Ludvig Lindeberg 2, Johan Nilsson 2, Josef Pujol 2, Kevin Johansson-Eggan, Richard Lindström, Henrik Olsson Kungälv: Henrik Rhåsson 7, Alfred Tilly 6, Emil Lennartsson 5, Walter Elonsson 4, William Hermansson 4, Alexander Hambalek, Alexander Anderberg
Domare: Johan Markeby-Redén, Andreas Isén
Publik: 862

240309 (semifinal, Halmstad Arena Grytan)
Hammarby-Önnered 32-30 (17-17)
Mål, Hammarby: Edwin Aspenbäck 8, Oliver Wigmark 6, Martin Dolk 5, Ludvig Lindeberg 4, Henrik Olsson 3, Alexander Morsten 2, Viktor Ahlstrand 2, Kevin Johansson-Eggan, Robin Sanderhem Önnered: Andreas Berg 7, Pontus Zetterman 6, Hugo Forsberg 5, Marcus Norrbrink 3, Adrian Källhage 3, Pelle Segertoft 3, Alfred Ehn, William Bengtsson, Andreas Nielsen
Domare: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik
Publik: 1 764

240310 (final, Halmstad Arena Grytan)
Ystads IF-Hammarby 33-32 (16-14)
Mål, Ystad: Julius Lindskog Andersson 8, Oskar JOelsson 6, Linus Femebrand 5, Jakob Nygren 4, Ebbe Stankiewicz 3, Anton Månsson 2, Philip Stenmalm 2, Kasper Palmar 2, Kim Andersson Hammarby: Martin Dolk 9, Henrik Olsson 5, Ludvig Lindeberg 4, Edwin Aspenbäck 4, Kevin Johansson-Eggan 3, Alexander Morsten 3, Oliver Wigmark 3, Robin Sanderhem
Domare: Martin och Johan Gomér
Publik: 2 087


Träningsmatcher

230806 (Kämpetorphallen)
Tyresö Handboll-Hammarby 24-36 (8-20)
Mål, Hammarby: Alexander Morsten 6, Johan Nilsson 4, Ludvig Lindeberg 4, Nils Pettersson 4, Viktor Ahlstrand 3, Edwin Aspenbäck 3, Jakob Magnusson 3, Richard Lindström 3, Kevin Johansson-Eggan 3, Oliver Wigmark, Robin Sanderhem

Pre-season

230827 Hammarby-HK Silwing-Troja 21-21
230910 Hammarby-HK Tyrold 29-16
230914 IFK Tumba-Hammarby 21-25


Division 4 Östra

230930 Ösmo-Hammarby 2 25-38
231015 Hammarby 2-Swithiod 42-28
231022 Silwing-Troja 2-Hammarby 2 27-29
231029 Hammarby 2-Handen 39-29
231104 Bolton 2-Hammarby 2 31-38


USM

P18

230923 Hammarby-GF Kroppskultur 40-18 (steg 1)
230924 Hammarby-Marks HK 45-9
230924 Hammarby-Lugi HF 24-27
240203 Hammarby-Alingsås HK 19-22 (steg 3)
240204 Hammarby-Växjö HF 30-17
240204 Hammarby-HF SIF 26-19
240323 Hammarby-Norrköping HK 30-24
240323 Hammarby-Lödde Vikings HK 28-20
240324 Hammarby-OV Helsingborg HK 25-25
240324 Hammarby-Aranäs HK 26-32

P16

231021 Hammarby-Lidingö SK 38-19 (steg 1)
231021 Hammarby-Gimonäs Umeå IF 37-35
231022 Hammarby Täby HBK 2 30-20
231022 Hammarby-IFK Nyköping 35-17
230127 Hammarby-Eslövs HF 36-18
240127 Ystads IF 2-Hammarby 23-20
240128 Hammarby-HK Country 35-17
240128 IFK Skövde 2-Hammarby 21-30
240309 Hammarby-Skånela IF 26-27
240309 Hammarby-IFK Ystad 27-30
240310 Hammarby-Lugi 22-29
240310 Hammarby-IFK Skövde 23-31

P14

231007 Hammarby 1-HK Country 36-11 (steg 1)
231007 Hammarby 1-IFK Hammarö 44-15
231008 Hammarby 1-Skuru IK 25-13
231008 Hammarby 1-Guif Eskilstuna 27-18
231007 Hammarby 2-Backa HK 13-21 (steg 1)
231008 Hammarby 2- Strömstads HK 13-29
231008 Hamamrby 2-H43 Lund 15-22
231125 Hammarby 1-LIF Lindesberg 42-12 (steg 2)
231125 Hammarby 1-Täby HBK 36-20
231126 Hammarby 1-IK Bolton 42-16
231125 Hammarby 2-Kärra HF 15-38 (steg 2)
231125 Hammarby 2-Örebro SK U 26-25
231126 Hammarby 2-Stenungsund HK Röd 22-25
231126 Hammarby 2-Halmstad HF 20-25
240113 Hammarby 1-IK Sund 27-19 (Steg 3)
240114 Hammarby 1-Vintrosa IS 35-16
240114 Hammarby 1-IFK Tumba 22-21
240316 Hammarby 1-Växjö HF 26-18 (Steg 4)
240317 Hammarby 1-Norrköpings HK 30-19
240317 Hammarby 1-Haninge HK 26-15


Spelartruppen

Målvakter:
1. Linus Bergh, 23 år
12. Mikael Mäkelä, 30 år
Utespelare:
22. Viktor Ahlstrand, 26 år
18. Edwin Aspenbäck, 23 år
11. Martin Dolk, 33 år
3. Kevin Johansson Eggan, 29 år
13. Max Gugolz, 23 år
8. Topias Laine, 27 år
17. Ludvig Lindeberg, 24 år
7. Rickard Lindström, 27 år
6. Jakob Magnusson, 20 år
5. Alexander Morsten, 30 år
15. Johan Nilsson, 31 år
14. Henrik Olsson, 29 år
9. Nils Pettersson, 32 år
91. Josef Pujol, 31 år
30. Robin Sanderhem, 21 år
10. Oliver Wigmark, 26 år
21. Anders Wik-Rydberg, 32 år
Tränare:
Patrik Fahlgren
Målvaktstränare:
Thomas Forsberg



Viktor Ahlstrand.

Edwin Aspenbäck.

Martin Dolk.

Max Gugolz.

Ludvig Lindeberg.

Alexander Morsten.

Johan Nilsson.

Anders Wik Rydberg.




Handboll, damer


DIVISION 2 ÖSTRA

Hammarby 22 19 0 3718-465 38

Lidingö SK221813674-52237

SK Kvarnberga221615636-49633
Tyresö Strand221417640-49829
Årsta AIK221309553-54526
Skogås HK2210210563-55622
Gurraberg HK229112511-56319
Rosersbergs IK227114505-60515
Täby HBK227114522-62715

HK Uppsala226016527-65112
GT Söder2260 16472-60412
HK Ceres2230 19495-6846

Årets lag.
Hammarby vann serien och tog upp steget till division 1. Detta efter en svag start med två förluster i de tre första matcherna. Låt vara mot toppkonkurrenterna Tyresö Strand och Lidingö. Sedan blev det bara ytterligare en förlust, mot det tredje topplaget Kvarnberga.
  Att Hammarby var det klart bästa laget visar segersiffrorna i seriefinalen då man slog Lidingö med tio bollar.


Division 2 Östra

231001 (Skärholmshallen)
Hammarby-Gurraberg HK 35-17 (16-9)
Mål, Hammarby: Anna Eriksson 8, Emily Thompson 4, Clara Bascuas 4, Filippa Ovendal 3, Anne-Line Ludvigsen 3, Sarah Westerberg 3, Lovisa Herber 3, Nellie Tillå 2, Elin Löfving 2, Agnes Rutqvist 2, Amanda Eriksson Gurraberg: Tuva Andersson 5, Frida Södergren 4, Hedda Jörnehag 3, Matilda Gustavsson 2, Wilma Henning 2, Lina Henning
Domare: Roger Pettersson, Bengt Engberg
Publik: 59

231007 (Tyresöhallen)
Tyresö Strand-Hammarby 29-27 (12-15)
Mål, Tyresö Strand: Amanda Hagberg 8, Julia Lundblad 6, Fanny Norsten, Olivia Svalstedt 3, Denise Larsson 3, Alva Carlstedt 2, Linnea Kling 2 Hammarby: Emily Thompson 6, Mikaela Johansson 6, Agnes Rutqvist 5, Clara Bascuas 3, Nellie Tillå 3, Anna Eriksson 2, Elin Löfving, Lovisa Herber
Domare: Vladimir Todorinovic, Reza Hajlalizad
Publik: 78

231014 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Lidingö 23-31 (14-15)
Mål, Hammarby: Nellie Tillå 6, Agnes Rutqvist 3, Amanda Eriksson 3, Clara Bascuas 3, Lovisa Herber 2, Moa Persdotter 2, Filippa Ovendal, Sarah Westerberg, Anne-Line Ludvigsen Lidingö: Mathilda Hedenberg 8, Helena Stenqvist 6, Malin Lindberg 4, Agnes Ahlström 3, Ella Abelson 3, Ida Bernhardsson 2, Ester Arkinger 2, Wilma Abelson, Regina Suurwee, Anna Wettebrandt
Domare: Martin Fried, Dennis Isaksson
Publik: 158

231021 (Östra Gymnasiet)
Skogås-Hammarby 25-28 (10-13)
Mål, Skogås: Julia Bromell 7, Ronja Hamlin 4, Frida Jonsson 3, Kelly Säther 3, Julia Klemenjak 3, Estelle Johansson 2, Joline Svensson, Emelie Hedlund, Josefin Idegran Hammarby: Emily Thompson 6, Nellie Tillå 6, Mikaela Johansson 6, Lovisa Herber 4, Moa Persdotter 3, Clara Bascuas 2, Elin Löfving
Domare: Jack Watson, Jacob Linder
Publik: 158

231029 (Skärholmshallen)
Hammarby-Årsta 32-22 (15-11)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 13, Agnes Rutqvist 7, Clara Bascuas 3, Emily Thompson 3, Klara Stillnerus 2, Erika Lellky, Sarah Westerberg, Moa Persdotter, Nellie Tillå Årsta: Ebba Kjellberg 4, Emma Welander 3, Lea Feldt 3, Olivia You 2, Maja Sjölinder 2, Elise Andersson 2, Lina Welander 2, Love Nordgren 2, Ellen Lundstedt, Amanda Schulz
Domare: Olof Bervall, Viktor Lundin
Publik: 70

231106 (Tibblehallen)
Täby-Hammarby 23-32 (14-16)
Mål, Täby: Thilde Lindén 8, Åsa Wilén 4, Amanda Magnusson 3, Jonna Sjölund 2, Petra Boskovic 2, Hanna Wilör 2, Louise Gränström, Tilda Ditzinger Hammarby: Mikaela Johansson 12, Emily Thompson 5, Agnes Rutqvist 4, Nellie Lind 2, Nellie Tillå 2, Clara Bascuas 2, Alva Losnedal, Lovisa Herber, Sarah Westerberg, Filippa Ovendal, Erika Lellky
Domare: Milica Nikolic, Robert Engholm
Publik: 45

231106 (Norrtälje Sportcentrum)
Ceres Norrtälje-Hammarby 20-27 (10-18)
Mål, Ceres: Sara Thorström 6, Ida Rosman 5, Klara Berndtsson 3, Veronica Rödin 3, Cassandra Andersson 2, Ronja Lindgren Hammarby: Mikaela Johansson 8, Sarah Westerberg 6, Anna Eriksson 3, Nellie Tillå 3, Clara Bascuas 3, Elika Lellky 2, Emily Thompson, Filippa Ovendal
Domare: Robert Janiszewski, Roger Pettersson
Publik: 127

231119 (Skärholmshallen)
Hammarby-Uppsala 36-14 (21-7)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 10, Anna Eriksson 6, Erika Lellky 6, Emily Thompson 4, Nellie Tillå 3, Moa Persdotter 2, Lovisa Herber, Clara Bascuas, Filippa Ovendal, Sarah Westerberg, Amanda Eriksson Uppsala: Amelie Tapper 3, Ida Bergström 3, Agnes Qvist 2, Moa Carlberg 2, Livia Björling 2, Tilde Ferry, Nellie Ortstad
Domare: Ulf Bourelius, Ulf Gustavsson
Publik: 31

231126 (Rosershallen)
Rosersberg-Hammarby 21-35 (8-15)
Mål, Rosersberg: Emma Jansson 6, Jessica Nordström 4, Anna Lincoln 4, Malin Kulich 2, Norah Johansen Pettersson 2, Jessica Yousef, Jessikea Karlsson, Emelie Stomberg Hagstedt Hammarby: Mikaela Johansson 10, Anna Eriksson 7, Agnes Rutqvist 5, Nellie Tillå 4, Emily Thompson 4, Lovisa Herber 2, Sarah Westerberg, Moa Persdotter, Nora Bjurel
Domare: Ulf Bourelius, Ulf Gustavsson
Publik: 75

231202 (Eriksdalshallen)
Hammarby-GT Söder 29-14 (17-7)
Mål, Hammarby: Agnes Rutqvist 5, Mikaela Johansson 4, Amanda Eriksson 4, Emily Thompson 3, Clara Bascuas 3, Filippa Ovendal 3, Lovisa Herber 2, Erika Lellky 2, Nellie Lind, Nora Bjuel, Sarah Westerberg GT Söder: Magda Janicz 5, Alice Alerstedt 4, Lovisa Dobreff 4, Emma Svedlund
Domare: Roger Pettersson, Bengt Engberg
Publik: 131

231205 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Kvarnberga 39-22 (20-7)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 12, Erika Lellky 8, Agnes Rutqvist 5, Nellie Tillå 4, Clara Bascuas 4, Moa Persdotter 2, Nora Bjuel, Sara Noreen, Sarah Westerberg, Filippa Ovendal Kvarnberga: Sandra Lidén 5, Maya Stål 4, Tyra Andreasson 4, Maggie Dahllöf 2, Alexandra Lemón 2, Olivia Strömberg, Moa Ahlgren, Malin Persson, Moa Ulfsborn
Domare: Wilma Bergsmark, Ebba Zetterquist
Publik: 73

231209 (Huddingehallen)
Kvarnberga-Hammarby 28-21 (16-12)
Mål, Kvarnberga: Moa Bellander 7, Maggie Dahllöf 6, Anna Hansson 4, Alexandra Lemón 3, Sandra Lidén 3, Ella Viklund 2, Denice Rube, Maya Stål, Moa Ulfsborn Hammarby: Agnes Rutqvist 6, Nellie Tillå 4, Anna Eriksson 3, Sarah Westerberg 2, Clara Bascuas 2, Filippa Ovendal 2, Nellie Lind, Emily Thompson
Domare: Tova Asplund, Ellen Slagfeldt
Publik: 75

240113 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Tyresö Strand 35-27 (19-7)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 8, Ulrika Olsson 7, Emily Thompson 6, Anna Eriksson 4, Erika Lellky 3, Moa Persdotter 2, Clara Bascuas 2, Alva Losnedal, Sarah Westerberg, Klara Stillnerus Tyresö Strand: Alva Carlstedt 8, Amanda Hagberg 6, Emely Johansson 4, Linnea Kling 3, Sarah Wallin 2, Julia Lundblad 2, Tyra Granberg, Linn Wessman
Domare: Robin Löwenborg, Kima Andersson
Publik: 201

240120 (Sköndalshallen)
GT Söder-Hammarby 19-32 (11-16)
Mål, GT Söder: Magda Janicz 6, Emma Gustafsson 5, Michelle Baumann 2, Alice Alerstedt, My Lindberg, Lina Qanbour, Nellie Riis, Sofia Wallberg, Ida Hertin Hammarby: Mikaela Johansson 8, Agnes Rutqvist 5, Anna Eriksson 5, Emily Thompson 3, Nellie Tillå 3, Filippa Ovendal 2, Erika Lellky, Klara Stillnerus, Clara Bascuas, Sarah Westerberg, Elin Löfving, Nora Bjurel
Domare: Robin Löwenborg, Philip Hedlund
Publik: 60

240127 (Eriksdalshallen)
Hammarby-HK Ceres 42-16 (21-11)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 12, Anna Eriksson 8, Sarah Westerberg 6, Filippa Ovendal 3, Emily Thompson 3, Klara Stillnerus 3, Agnes Rutqvist 2, Erika Lellky 2, Nellie Tillå 2, Elin Löfving Ceres: Ronja Lindgren 6, Matilda Thorström 3, Cassandra Andersson 3, Nicole Sanchez, Sara Thorström, My Svensson, Moa Lidberg
Domare: Oskar Waltin, Kenneth Elfgren
Publik: 107

240204 (Sjöstadshallen)
Årsta-Hammarby 17-34 (6-19)
Mål, Årsta: Ebba Kjellberg 6, Emma Welander 2, Ellen Lundstedt 2, Alice Ahlring 2, Klara Söderqvist, Maja Sjölinder, Lina Welander, Amanda Schulz, Lea Feldt Hammarby: Anna Eriksson 7, Mikaela Johansson 7, Sarah Westerberg 5, Agnes Rutqvist 3, Emily Thompson 3, Filippa Ovendal 3, Nellie Tillå 2, Nellie Lind, Lovisa Herber, Moa Persdotter, Erika Lellky
Domare: Wilma Bergmark, Ebba Zetterquist
Publik: 70

240211 (Skärholmshallen)
Hammarby-Täby 37-17 (20-9)
Mål, Hammarby: Agnes Rutqvist 9, Anna Eriksson 8, Erika Lellky 8, Nellie Lind 4, Filippa Ovendal 3, Lovisa Herber 2, Moa Persdotter 2, Alva Losnedal Täby: Thilde Lindén 5, TIlda Ditzinger 5, Sigrid Jansen 5, Saga Johansson, Louise Gränström
Domare: Ulf Gustavsson, Ulf Bourelius
Publik: 90

240218 (Fyrishov)
Uppsala-Hammarby 27-40 (12-8)
Mål, Uppsala: Linnea Norlin 11, Amanda FOrsgren Lötman 7, Amanda Lövgren 6, Amelie Tapper, Lovisa Alriksson, Ida Bergström Hammarby: Mikaela Johansson 12 (3 str), Anna Eriksson 6, Emily Thompson 5, Nellie Lind 5, Frida Glaas 3, Sarah Westerberg 3, Filippa Ovendal 2, Nora Bjurel 2, Lovisa Herber 2
Domare: Simon Medelberg, Lukas Hambäck
Publik: 59

240225 (Skärholmshallen)
Hammarby-Rosersberg 36-20 (17-9)
Mål, Hammarby: Mikaela Johanson 10, Agnes Rutqvist 8, Emily Thompson 6, Sarah Westerberg 4, Nora Bjurel 2, Nellie Lind 2, Anna Eriksson, Nellie Tillå, Clara Bascuas, Moa Persdotter Rosersberg: Anna Lincoln 5, Emelie Stomberg Hagstedt 4, Frida Khan Jansson 3, Malin Holmgren 2, Jessica Yousef 2, Malin Kulich 2, Josefine Brolund, Daniela Prskalo
Domare: Kenneth Elfgren, Robert Vangeus
Publik: 46

240303 (Gångsätrahallen)
Lidingö-Hammarby 25-35 (11-17)
Mål, Lidingö: Malou Lindén 5, Ida Bernhardsson 5, Mathilda Hedenberg 4, Ester Arkinger 4, Ella Abelson 3, Regina Suurwee 2, Anna Wettebrandt 2 Hammarby: Mikaela Johansson 13, Agnes Rutqvist 9, Anna Eriksson 4, Emily Thompson 3, Nellie TIllå 2, Sarah Westerberg 2, Clara Bascuas 2
Domare: Erik Lundkvist, Senad Kamberovic
Publik: 327

240310 (Skärholmshallen)
Hammarby-Skogås 33-14 (15-5)
Mål, Hammarby: Mikaela Johanson 7, Agnes Rutqvist 7, Anna Eriksson 6, Sarah Westerberg 3, Erika Lellky 3, Lovisa Herber 2, Emily Thompson 2, Moa Persdotter, Clara Bascuas, FIlippa Ovendal Skogås: Emma Backevik 4, Julia Klemenjak 4, Joline Svensson 3, Frida Jonsson 2, Harleen Sarao
Domare: Ulf Bourelius, Ulf Gustavsson
Publik: 50

240317 (Gustavsbergs Sporthall)
Gurraberg-Hammarby 17-30 (7-17)
Mål, Gurraberg: Alva Boldt 5, Sabina Thiman 3, WIlma Henning 3, Clara Lilja, Stella Poedtke, Freja Wixtröm, Sandra Sjögren, Frida Södergren, Matilda Gustafsson Hammarby: Mikaela Johansson 9, Agnes Rutqvist 4, Erika Lellky 3, Emily Thompson 3, Filippa Ovendal 3, Clara Bascuas 3, Klara Stillnerus 2, Sarah Westerberg 2, Nellie Tillå
Domare: Kenneth Elfgren, Robert Jansson
Publik: 133


Svenska cupen 23/24

230823 (gruppspel, Jönköpings Idrottshus)
Hallby IF (SHE)-Hammarby 37-20 (18-11)
Mål, Hallby: Emma Wahlström 10, Elin Johansson 5, Hanna Wedenby 4, Rebecca Hofsten 4, Elin Sjöbrink 3, Linnea Sundholm 2, Nora Edin 2, Sanna Johansson 2, Sophie Johansson 2, Andrea Gannsjö, Isa Franzén, Sandra Bergsten Hammarby: Mikaela Johansson 10, Emily Thompson 3, Nellie Lind 2, Agnes Rutqvist 2, Anna Eriksson, Lovisa Herber, Filippa Ovendal
Domare: Michael Sandström, Markus Winberg
Publik: 230

230826 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Torslanda HK (Div 1) 30-22 (15-11)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 13 (2 str), Agnes Rutqvist 6, Lovisa Herber 4 (1 str), Emily Thompson 3, Filippa Ovendal 2, Nellie Tillå 2 Torslanda: Amilia Andreasson 6, Isidora Vidacic 5, Julia Hellgren 3, Mia Andreasson 3, Flora Blomqvist, Alva Meyer, Jennifer Andrén, Emelie Freidlitz
Domare: Klas Johansson, Emil Askestad
Publik: 188

230902 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Skara HF (SHE) 34-40 (21-20)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 10 (2 str), Emily Thompson 6, Nellie Tillå 5, Filippa Ovendal 4, Clara Bascuas 3, Anna Eriksson 3, Agnes Rutqvist 2, Lovisa Herber Skara: Jasmine Wild-Willemsen 10, Sara Johansson 8, Johanna Sigurdadottir 7, Andrea Litstrand 4, Ewelina Ström 3, Melanie Felber 3, Ida Berlin 3, Anne-Sofia Guldager, Ellen Aronsson
Domare: Benjamin Lüning, Edvin Andersson
Publik: 134


Svenska cupen 24/25

240214 (gruppspel, omgång 2, Fyrishov)
Uppsala HK-Hammarby 24-33 (12-15)
Mål, Uppsala: Tuva Lundén 5, Alice Sakebro 4, Tova Haggren 3, Lovisa Kardell 3, Ebba Säljeback 2, Amanda Lövgren 2, Livia Björling 2, Maja Bång, Isabella Vesterblom, Jennifer Jonsson Hammarby: Mikaela Johansson 9, Anna Eriksson 6, Agnes Rutqvist 5, Filippa Ovendal 5, Nellie Tillå 4, Elin Löfving 2, Sarah Westerberg, Klara Stillnerus
Domare: Miea Szubur, Leonie Siesage
Publik: 71

240308 (omgång 2, Eriksdalshallen)
Hammarby-Tumba HBK 26-20 (14-11)
Mål, Hammarby: Agnes Rutqvist 7, Mikaela Johansson 7, Emily Thompson 4, Anna Eriksson 3, Filippa Ovendal 2, Nellie Tillå, Lovisa Herber, Clara Bascuas Tumba: Tilda Lidén 6, Emilia Nielsen 4, Ellinor Gylling 3, My Aggefors 3, Sanna Pettersson, Maya Elvefors Wallin, Elin Nilsson, Emma Ståhl
Domare: Vladimir Todorinovic, Matej Brzovic
Publik: 74

240505 (Eriksdalshallen)
Hammarby-Huddinge HK 32-30 (15-19)
Mål, Hammarby: Mikaela Johansson 13, Ulrika Olsson 7, Emily Thompson 4, Sarah Westerberg 3, Anna Eriksson 2, Filippa Ovendal 2, Clara Bascuas Huddinge: Sol Karlsson 7, Felicia Norsten Vikström 4, Ebba Ahlgren 4, Filippa Österblom 3, Maggie Doherty Dahllöf 3, Nathalie Skogäng 3, Maja Gränsfelt 2, Fanny Axerell Björkman 2, Tyra Andreasson, Irma Jernström
Domare: Jack Watson, Nicolas Dalard
Publik: 222


Träningsmatcher

230810 Hammarby-Utleira, Norge 13-46 (gruppspel, Skjaergårdslekene)
230811 Sandefjord Håndball, Norge-Hammarby 30-21 (Skjaergårdslekene)
230812 Flint Tönsberg, Norge-Hammarby 42-14 (Skjaergårdslekene)
230813 Hammarby-Sandefjord Håndball 11-23 (match om 5-6:e plats, Skjaergårdslekene)
230916 Hammarby-Alfta GIF (Div 2) 21-22 (Telefonplanshallen)


Division 4 Öst City

231001 Skuruiterna-Hammarby 2 25-18
231015 Hammarby 2-Lidingölaget 16-25
231022 Westermalm-Hammarby 2 21-22
231119 Årsta 2-Hammarby 2 26-40
231125 Sannadal-Hammarby 2 21-32
231203 Hammarby 2-Bolton 2 23-31
231210 Huddinge 2-Hammarby 2 18-17
231214 Hammarby 2-Spånga 2 27-28
240114 Hammarby 2-Huddinge 2 23-31
240121 Spånga 2-Hammarby 2 26-23
240128 Hammarby 2-Årsta 2 0-10 wo
240211 Hammarby 2-Sannadal 33-11
240217 Lidingölaget-Hammarby 2 30-28
240310 Hammarby 2-Skuruiterna 24-24


USM

F18

230923 Hammarby-Enköpings HF 28-20 (Steg 1)
230923 Hammarby-Sävar IK 23-13
230924 Hammarby-Uppsala HK 24-16
230924 Hammarby-Tyresö Handboll 15-20
240106 Hammarby-IK Sävehof 22-45 (Steg 3)
240107 Hammarby-Gökstens BK 16-11
240107 Hammarby-Huddinge HK 14-25

F16

230930 Hammarby-Eskilstuna Guif 9-33 (Steg 1)
231001 Hammarby-Hallby 19-25
231001 Hammarby-Kungsängens SK 30-25
231118 Sikeå SK-Hammarby 17-30 (Steg 2)
231118 Hammarby-IK Boltaon 18-16
231119 Hammarby-HK Cliff 22-17
231119 Hammarby-Sundsvall HK 22-18
240120 Hammarby-LIF Lindesberg 17-17 (Steg 3)
240120 Hammarby-Skövde HF 14-29
240121 Hammarby-Ludvika HF 13-15

F14

231014 Hammarby 1-Eskilstuna Guif 18-19 (steg 1)
231015 Hammarby 1-IK Baltichov Blå 29-17
231015 Hammarby 1-Spånga HK 18-25
231014 Hammarby 2-IK Sävehof Svart 16-24
231015 Hammarby 2-Backa HK 14-22
231015 Hammarby 2-Halmstad HF 25-19
231202 Hammarby 1-Bollstanäs SK 26-24 (steg 2)
231202 Hammarby 1-HK Lidköpkng 26-17
231203 Hammarby 1-NKIK Norrkping 27-26
231202 Hammarby 2-Tillberga IK 12-7
231202 Hammarby 2-Djurgårdshofs IK 23-14
231203 Hammarby 2-Eskilstuna Guif 2 16-25
240203 Hammarby 1-Stenungsunds HK 22-21 (steg 3B)
240204 Hammarby 1-Kungälvs HK 18-17
240204 Hammarby 1-IFK Mariefred 24-18
240203 Hammarby 2-IFK Bankeryd 20-17
240204 Hammarby 2-Torlanda HK Röd 21-13
240204 Hammarby 2-Gökstens BK 23-12


Spelartrupp

Målvakter
18. Oliva Barrios, 19 år
40. Ida Keihäs, 21 år
16. Louise Neidenström, 34 år
12. Sara Noreen, 28 år
1. Lilian Sahlström, 18 år
Utespelare:
24. Clara Bascuas, 21 år
6. Nora Bjurel, 17 år
29. Amanda Eriksson, 19 år
7. Anna Eriksson, 27 år
15. Lovisa Herber, 20 år
11. Mikaela Johansson, 32 år
37. Erika Lellky, 26 år
2. Nellie Lind, 19 år
9. Alva Losnedal, 19 år
33. Anne-Line Ludvigsen, 29 år
4. Elin Löfving, 18 år
27. Ulrika Olsson, 33 år
31. Filippa Ovendal, 19 år
17. Moa Persdotter, 32 år
5. Agnes Rutqvist, 31 år
33. Klara Stillnerus, 17 år
19. Thea Synnermark, 19 år
22. Emily Thompson, 26 år
14. Nellie Tillå, 19 år
21. Sara Westerberg, 24 år
Tränare:
John Lindvall
Ledare:
Inger Häggquist
Samuel Nyström
Sarah Westerberg
Daniel Zetterström



Innebandy, herrar


DIVISION 2 STOCKHOLM

FBC Sollentuna 22 18 1(0)3173-89 55

Huddinge IBS22164(0)2156-9752
Vallentuna IBK22171(0)4168-11452
Hammarby22112(0)9117-10435
IS Bar Central Nytorget22105(0)7127-11535
Ingarö IF22112(0)9149-15835
Väsby AIK22102(0)10141-13532
Järfälla Bele IBK2283(0)11116-12827

Balrog Botkyrka IK2262(0)14116-15620
Jakobsbergs IBF2253(0)14117-14818

Älvsjö AIK2240(0) 1899-14312
Huvudstadens IBK2223(0) 17116-2089
  

Division 2 Stockholm

230923 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Huvudstaden 9-2 (1-0, 8-1, 0-0)
Mål, Hammarby: Tobias Andersson Olofsson 2, Alexander Fastberg 2, Tore Kvint, Ted Di Luca, Robin Rundberg, Emil Thorberg, Nicklas Dalbjer Huvudstaden: Victor Nensén, Lukas Kvarnsjö

230929 (Rosendalsskolan Norra Sporthall)
Vallentua-Hammarby 6-2 (2-0, 2-1, 2-1)
Mål, Vallentuna: Johan Glaser 3, Jonathan Schrenckh 2, David Holmberg Hammarby: Nicklas Dalbjer, Tore Kvint
Publik: 253

231007 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Balrog Botkyrka 7-4 (1-0, 3-0, 3-4)
Mål, Hammarby: Alexander Fastberg, Nicklas Dalbjer, Wiggo Andersson, Victor Ferraresi, Ville Yrjölä Kuortti, Alex Di Luca, Dylan Jonsson Balrog: Alexander Lundström, Philip Nordström, Rasmus From, Joromi Ringtjärn

231014 (Rotebrohallen Nya)
Sollentuna-Hammarby 5-4 (3-1, 2-1, 0-3)
Mål, Sollentuna: Patrik Jeppsson 2, Jacob Sagmeister 2, Simon Fungdal Hammarby: Albin Abbate 2, Robin Rudberg 2
Publik: 154

231029 (Jakobsbergs Sporthall)
Jakobsberg-Hammarby 6-9 (3-2, 1-0, 2-7)
Mål, Jakobsberg: William Lennartsson 2, Joakim Roth 2, Linus Skarin, Oscar Holmgren Hammarby: Ted Di Luca 3, Nicklas Dalbjer 2, Emil Thorberg, Albin Abbate, Gustaf Arbell, Robin Rudberg
Publik: 101

231104 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Huddinge 5-5 (1-0, 3-3, 1-2)
Mål, Hammarby: Nicklas Dalbjer 2, Wiggo Andersson, Tore Kvint, Ted Di Luca Huddinge: Alexander Lennström 2, Filip Rönnkvist, Robin Eneroth, Hugo Jönsson

231118 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Älvsjö 4-2 (1-1, 2-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Robin Rudberg, Rasmus Thorberg, Jacob Cedervall, Viktor Brenklert Älvsjö: Marcus Noté, Harald Bälte

231125 (Jakobsbergs Sporthall)
Järfälla Bele-Hammarby 5-2 (0-0, 2-1, 3-1)
Mål, Järfälla: Hugo Fransson 2, Jacob Gustafsson, Simon Thors, Ludvig Finnhammar Hammarby: Nicklas Dalbjer, Ted Di Luca
Publik: 98

231209 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Ingarö 4-6 (0-1, 2-1, 2-4)
Mål, Hammarby: Ludwig Blom 2, Jacob Cedervall, Gustaf Lundberg Ingarö: David Emanuelz 2, Axel Ulltin 2, Max Wallin, Rasmus Andersson

231217 (Vintervikshallen)
IS Bar Central Nytorget-Hammarby 4-4 (0-1, 2-1, 2-2)
Mål, Bar Central: Jonatan Andersson, Simon Åberg, Martin Hedman, Adam Christiansson Hammarby: Ludwig Blom 2, Hugo Askerén, Nicklas Dalbjer

231219 (Smedsgärdshallen)
Väsby-Hammarby 7-6 (3-2, 2-3, 2-1)
Mål, Väsby: Jonathan Irbe Litborn 3, Jesper Jonsson, Oliver Kimland, Felix Ifwer, Zack Malmqvist Hammarby:Dylan Jonsson 2, Nicklas Dalbjer 2, Lukas Örtengren, Tore Kvint
Publik: 153

240107 (Sköndalshallen)
Huvudstaden-Hammarby 2-6 (1-2, 0-1, 1-3)
Mål, Huvudstaden: Daniel Ekelund, Lukas Kvarnsjö Hammarby: Tore Kvint 2, Nicklas Dalbjer, Oscar Eriksson, Ludwig Blom, Dylan Jonsson
Publik: 94

240113 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Vallentuna 3-4 (0-0, 1-3, 2-1)
Mål, Hammarby: Jacob Cedervall, Hugo Askerén, Tore Kvint Vallentuna: Joakim Ekerberg 2, Oscar Holmberg, Viggo Sandström

240120 (Botkyrkahallen)
Balrog Botkyrka-Hammarby 2-4 (0-0, 1-3, 1-1)
Mål, Balog: Måns Ahlberg, Leo Taivaloja Hammarby: Viktor Benklert 2, Nicklas Dalbjer, Jacob Cedervall
Publik: 68

240127 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Sollentuna 5-7 (1-2, 4-1, 0-4)
Mål, Hammarby: Dylan Jonsson 2, Oscar Eriksson, Jacob Cedervall, Victor Ferraresi Sollentuna: Jacob Sagmeister 2, Jack Alexandersson 2, Christopher Holmér, Niklas Simonsson, Niclas Johansson Bräck

240210 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Jakobsberg 8-4 (1-3, 1-1, 6-0)
Mål, Hammarby: Emil Thorberg 3, Ludwig Blom 2, Nicklas Dahlbjer 2, Robin Rudberg Jakobsberg: Joakim Roth 2, Linus Skarin 2

240217 (Fleminghallen)
Huddinge-Hammarby 7-4 (2-2, 2-1, 3-1)
Mål, Huddinge: Filip Rönnkvist 3, Rickard Rydell 2, William Broberg 2 Hammarby: Albin Abbate, Pontus Fors, Jacob Cedervall
Publik: 86

240224 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Väsby 7-5 (2-2, 3-2, 2-1)
Mål, Hammarby: Wiggo Andersson 3, Nicklas Dalbjer, Viktor Brenklert, Alexander Fastberg, Ludwig Blom Väsby: Jonathan Irbe Litborn 2, Lucas Helle 2, Pierre Bertilsson

240303 (Västertorpshallen)
Älvsjö-Hammarby 4-5 (1-2, 3-1, 0-2)
Mål, Älvsjö: Simon Lundin 2, James Fowler, Filip Hagman Hammarby: Nicklas Dalbjer 2, Lukas Örtengren, Victor Ferraresi, Martin Stark
Publik: 125

240309 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Järfälla Bele 6-3 (3-1, 1-2, 2-0)
Mål, Hammarby: Nicklas Dalbjer 2, Emil Thorberg, Dylan Jonsson, Oscar Eriksson, Gustaf Arbell Järfälla: Liam Bergström, Jimmy Carman, Simon Thors

240315 (Charlottendalshallen)
Ingarö-Hammarby 9-7 (2-4, 3-2, 4-1)
Mål, Ingarö: David Emanuelz 3, Oscar Forstadius 2, Rasmus Andersson 2, Kim Kallio, Eddie Moberg Hammarby: Jacob Cedervall 2, Hugo Askerén, Lukas Örtengren, Nicklas Dalbjer, Emil Thorberg, Tore Kvint
Publik: 103

240323 (Sjöstadshallen)
Hammarby-IS Bar Central Nytorget 6-5 (2-3, 0-1, 4-1)
Mål, Hammarby: Oscar Eriksson 2, Albin Abbate 2, Nicklas Dalbjer, Jacob Cedervall Bar Central Nytorget: Simon Åberg 3, Jonatan Andersson, Jakob Mathiasson


DM

230909 Hammarby-Ingarö IF 4-2 (gruppspel)
230909 Hammarby-FBC Kungsholmen 11-2
230910 Hammarby-FBI Tullinge 1-2
231129 Hammarby-Järfälla Bele IBF (Allsvenskan) 5-7 (8-delsfinal)

Träningsmatcher

230816 Hammarby-Farsta IBK 3-12
230826 Onyx IBS-Hammarby 3-3

JSM, 240419-21

Hammarby-Pixbo IBF/IBK 1-3 (gruppspel)
Hammarby-IBF Offensiv Lidingö 3-2
Hammarby-Team Thoréngruppen Ung SK/Thoréngruppen IBK 4-4
Hammarby-IBF Falun Utveckling 3-9 (spel om 9-12:e plats)
Hammarby-Gävle GIK 3-6
Hammarby slutade 12:a (av 16 i slutspelet)

JDM

230909 Hammarby-Väsby AIK 5-3 (gruppspel)
230910 Hammarby-Nynäshamns IBK 9-1
230910 Hammarby-Ingarö IF 3-1
231115 Hammarby-Nacka IBK 9-7 (8-delsfinal)
231221 Hammarby-Hässelby SK IBK 5-2 (kvartsfinal)
240123 Järfälla Bele IBK-Hammarby 6-4 (semifinal)


Spelartruppen

Målvakter:
1. Kristoffer Björk, 7-0
32. Albin Hillbom, 24-0
91. Dante Wallner, 20-0
Backar:
15. Wiggo Andersson, 15-6
47. Ludwig Blom, 16-8 (Värtans IK)
26. Jacob Cedervall, 27-10
68. Alexander Fastberg, 21-4
20. Pontus Fors, 19-2
77. Alex Di Luca, 7-1 (Hammarby J)
13. Noah Roos, 13-0 (Hammarby J)
66. Emil Thorberg, 15-7 (Djurgårdens IF)
8. Lukas Örtengren, 25-3
Forwards:
23. Albin Abbate, 19-8
10. Gustav Arbell, 22-2
9. Hugo Askerén, 9-3 (Huddinge IBS)
41. Nicklas Dalbjer, 24-25
4. Ted Di Luca, 11-7
6. Oscar Eriksson, 21-7 (Hässelby SK)
88. Victor Ferraresi, 6-3 (Älvsjö AIK)
49. Dylan Jonsson, 17-8 (Hammarby J)
14. Tore Kvint, 22-10
71. Alessio RIng, 2-0 (Hammarby J)
30. Robin Rudberg, 17-6
95. Martin Stark, 9-1 (Nacka IBK)
19. Rasmus Thorberg, 5-1 (Djurgårdens IF)
Centrar:
11. Holger Andersson, 3-0 (Hammarby J)
12. Viktor Brenklert, 23-5
24. Ville Yrjölä Kuortti, 14-1 (Huddinge IBS)
Tränare:
Dan Berg
Mårten Engström
David Roos
Ledare:
Lotta Bringnäs
Joakim Hägglund
Materialförvaltare:
Micke Thorberg



Innebandy, damer


DIVISION 1 ÖSTRA

Hammarby 22 17 1(0)4126-64 52

Hässelby SK22164(0)2124-6752
Vallentuna IBK22142(0)6131-8544
FBC Sollentuna22140(0)8110-7442
FBI Tullinge22105(0)793-8235
Älvsjö AIK22104(0)870-7234
Järfälla Bele IBF2292(0)1171-7929
Salems IF2284(0)1071-9128

Sköndals IK2283(0)1180-10527
Järfälla Bele IBK2253(0)1479-10418

Täby FC2232(0)1765-12511
Högdalens AIS2222(0) 1865-1378
Hammarby missade kvalet till Allsvenskan säsongen före, men fick plötsligt erbjudande om en gratisplats inför säsongen. Det tackade man nej till platsen på grunda av att man inte ansåg sig ha resurser nog för en allsvensk plats.
  Målet för framtiden låg dock fast. Att nå allsvenskan på egen kraft.
  Och det blev serieseger och en kvalplats. Detta trots att man låg tvåa inför den sista omgången. Men man vann över Täby samtidigt som Hässelby överraskande tappade poäng hemma mot Tullinge.


Division 1 Stockholm

230929 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Vallentuna 2-1 (2-0, 0-0, 0-1)
Mål, Hammarby: Andrea Frostenson, Ebba Svanholm Vallentuna: Linda Eriksson
Publik: 125

231008 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Järfälla Bele 8-1 (3-1, 3-0, 2-0)
Mål, Hammarby: Lisa Dahl 2, Hanna Adamsson-Loreby 2, Felicia Envall 2, Agnes Moquist, Andrea Frostenson Järfälla Bele: Linnea Svelander
Publik: 54

231013 (Rotebrohallen Nya)
Sollentuna-Hammarby 2-6 (0-0, 0-3, 2-3)
Mål, Sollentuna: Tilde Klermyr, Leona Larsson-Hjort Hammarby: Josefin Sjölund Larsson 2, Hanna Adamsson-Loreby 2, Tyra Müller-Nord, Agnes Moquist
Publik: 118

231021 (Vintervikshallen)
Hammarby-FBI Tullinge 7-2 (3-1, 2-0, 2-1)
Mål, Hammarby: Andrea Frostenson 2, Josefin Sjölund Larsson, Ebba Svanholm, Hanna Adamsson-Loreby, Ida Ulltin, Ida Torbjörner Tullinge: Frida Nyquist 2
Publik: 50

231024 (Skogångshallen)
Salem-Hammarby 4-3 (0-2, 1-0, 3-1)
Mål, Salem: Emeli Falkman, Klara Dahl, Emma Rydell, Elsa Lindberg Hammarby: Agnes Burell, Andrea Frostenson, Ebba Svanholm
Publik: 123

231029 (Jakobsbergs Sporthall)
Järfälla Bele-Hammarby 2-7 (0-2, 1-2, 1-3)
Mål, JB: Klara Siwertz, Denise Funcke-Hägerstrand Hammarby: Agnes Moquist, Ida Ulltin, Felicia Envall, Andrea Frostenson, Agnes Burell, Josefine Keller, Sara Ryman
Publik: 82

231104 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Högdalen 8-2 (3-0, 3-1, 2-1)
Mål, Hammarby: Ebba Svanholm 2, Ida Torbjörner 2, Hanna Adamsson-Loreby, Dina Eklöf, Lisa Dahl, Tyra Müller-Nord Högdalen: Jessika Hellsén, Jennifer Therese Enbom

231112 (Västertorpshallen)
Älvsjö-Hammarby 2-4 (1-3, 1-0, 0-1)
Mål, Älvsjö: Olivia Gustafsson 2 Hammarby: Agnes Burell 2, Hanna Adamsson-Loreby, Elin Burell
Publik: 83

231118 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Hässelby 2-3 (0-0, 0-3, 2-0)
Mål, Hammarby: Hanna Adamsson-Loreby, Sara Ryman Hässelby: Jennifer Forsberg, Emma Strid, Amanda Hanell

231203 (Sköndalshallen)
Sköndal-Hammarby 2-5 (1-2, 1-3, 0-0)
Mål, Sköndal: Åsa Larsson, Roberta Olshov Hammarby: Elin Burell, Agnes Burell, Frida Elison, Agnes Moquist, Hanna Adamsson-Loreby

231209 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Täby 9-7 (4-3, 2-2, 3-2)
Mål, Hammarby: Ida Ulltin 3, Ebba Svanholm 2, Hanna Adamsson-Loreby, Felicia Envall, Agnes Moquist, Amanda Rodin Täby: Olivia Hedlund 3, Sandra Olsson 2, Ida Uusitalo, Filippa Axlinder

231216 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Salem 8-2 (2-0, 4-0, 2-2)
Mål, Hammarby: Hanna Adamsson-Loreby 2, Ida Torbjörner 2, Ida Ulltin 2, Amanda Torbjörner, Agne Moquist Salem: Emeli Falkman, Klara Dahl
Publik: 75

240110 (Rosendalskolan Norra Sporthall)
Vallentuna-Hammarby 5-5 (2-2, 2-2, 1-1)
Mål, Vallentuna: Linda Fellenius, Wilma Mothander, Linn Reher, Alexandra Wallbring, Linda Eriksson Hammarby: Andrea Frostenson 2, Elin Burell, Agnes Moquist

240114 (Viksjö Sporthall)
Järfälla Bele-Hammarby 4-8 (2-4, 1-1, 1-3)
Mål, Järfälla: Ellen Wistedt 3, Linnea Svelander Hammarby: Sara Ryman, Elin Burell, Ida Ulltin, Josefine Keller, Dina Eklöf, Lisa Dahl, Andrea Frostenson, Ida Torbjörner

240120 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Sollentuna 5-1 (3-0, 0-0, 2-1)
Mål, Hammarby: Hanna Adamsson-Loreby 2, Dina Eklöf, Elin Burell, Ebba Svanholm Sollentuna: Emma Schwieler

240127 (Tullingehallen)
FBI Tullinge-Hammarby 3-7 (1-4, 2-0, 0-3)
Mål, Järfälla: Anna Lönn 2, Agnes Sjöholm Hammarby: Ebba Svanholm 2, Lisa Dahl 2, Andrea Frostenson, Josefin Sjölund Larsson, Elin Burell
Publik: 89

240203 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Järfälla Bele 3-4 (0-0, 2-3, 1-1)
Mål, Hammarby: Sara Ryman, Felicia Envall, Andrea Frostenson Järfälla: Klara Siwertz 2, Michelle Aastrup, Jonna Wyrén

240210 (Högdalshallen)
Högdalen-Hammarby 3-8 (0-2, 1-3, 2-3)
Mål, Högdalen: Sara Deling, Helena Olofsson, Amanda Stenhoff Hammarby: Agnes Burell 3, Andrea Frostenson 2, Felicia Envall, Agnes Moquist, Ebba Svanholm

240217 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Älvsjö 3-2 (2-1, 0-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Andrea Frostenson 3 Älvsjö: Elena Bröker, Olivia Gustafsson
Publik: 66

240224 (Hässelbyhallen)
Hässelby-Hammarby 6-3 (2-1, 1-1, 3-1)
Mål, Hässelby: Amanda Hanell 3, Jennifer Hallander, Beata Henriksson, självmål Hammarby: Ebba Svanholm 2, Agnes Burell

240302 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Sköndal 8-2 (2-0, 3-1, 3-1)
Mål, Hammarby: Hanna Adamsson-Loreby 2, Ebba Svanholm, Agnes Moquist, Agnes Burell, Felicia Envall, Andrea Frostenson, Amanda Torbjörner Sköndal: Nathalie Cohen 2

240309 (Hägerneholmshallen)
Täby-Hammarby 4-7 (2-4, 2-2, 0-1)
Mål, Täby: Filippa Axlinder 2, Olivia Heldund, Maja Jacobsson Hammarby: Andrea Forstenson 3, Felicia Envall, Ida Torbjörner, Agnes Burell, Dina Eklöf


Kval till Allsvenskan

240328 (Play Off 2D, IFU Arena Gibon)
Hagunda IF-Hammarby 4-2 (0-0, 3-1, 1-1)
Mål, Hagunda: Wilma Vidzém 2, Tilde Bedinger, Alicia Tångring Hammarby: Elin Burell 2
Publik: 208

240401 (Sjöstadshallen)
Hammarby-Hagunda IF 5-2 (2-0, 0-2, 3-0)
Mål, Hammarby: Elin Burell 2, Andrea Frostenson, Felicia Envall, Ebba Svanholm Hagunda: Amanda Pernodd, Lisa Jajke
Publik: 298

240414 (IFU Arena Gibon)
Hagunda IF-Hammarby 2-6 (1-2, 0-2, 1-2)
Mål, Hagunda: Ella Bergman, Lisa Jajke Hammarby: Ida Torbjörner, Agnes Burell, Tyra Müller-Nord, Hanna Adamsson-Loreby, Felicia Envall, Frida Elison
Publik: 282


DM

230902 Hammarby (Div 2)-Älvsjö AIK (Div 1) 1-2
230902 Hammarby (Div 2)-Högdalens AIS (Div 1) 1-6
230902 Hammarby (Div 1)-Vaxholms IBF 5-2
230903 Hammarby (Div 1)-Nacka IBK 3-0
230903 Hammarby (Div 1)-FBC Sollentuna 1-1
231101 Hammarby (Div 1)-Älvsjö AIK (A) 1-7

Träningsmatcher

230826 Oxyx IBS-Hammarby 3-8
230909 Hammarby-Vaksala SK 8-5

JDM

230909 Hammarby-IFK Haninge 2-1 (gruppspel)
230909 Hammarby-Huddinge IBS 0-7
230910 Hammarby-Värmdö IF 1-3
230910 Hammarby-Älvsjö AIK 0-2


Spelartruppen

Målvakter:
67. Cecilia Fredriksson, 23 matcher-0 mål (AIK)
77. Maja Gårdh, 27-0
Backar:
37. Elin Burell, 25-10 (Djurgårdens IF)
2. Dina Eklöf, 27-4
15. Frida Elison, 26-1
26. Andrea Frostenson, 28-21 (Nacka IBK)
22. Josefine Keller, 14-2 (Malmö FBC)
27. Lina Krogstad, 23-0 (tidigare Tyresö Trollbäcken IBK)
17. Josefin Sjölund Larsson, 26-4 (Tyresö Trollbäcken IBK)
18. Tyra Müller-Nord, 12-3
24. Emelie Raab, 2-0
12. Amanda Rodin, 25-2
3. Sara Ryman, 25-5 (Tyresö Trollbäcken IBK)
19. Ida Torbjörner, 23-7
Forwards:
23. Hanna Adamsson-Loreby, 27-17
11. Filippa Jennesäter, 6-0 (Värmdö IF)
16. Agnes Moquist, 28-9
5. Ebba Svanholm, 28-17 (Tyresö Trollbäcken IBK)
7. Amanda Torbjörner, 16-2
29. Ida Ulltin, 28-8
Centrar:
49. Agnes Burell, 28-12 (Djurgårdens IF)
14. Lisa Dahl, 23-8
32. Felicia Envall, 27-11 (Tyresö Trollbäcken IBK)
Tränare:
John Karlsson
Ass tränare:
Mårten Engström
Saga Jernberg
Madelene Westerberg
Ledare:
Lina Krogstad
Lagledare:
Andrea Kratz
Materialförvaltare:
Amie Roos



Ishockey, herrar


HOCKEYTVÅAN ÖSTRA

IFK Tumba 30 23 2/14170-86 74

Sollentuna HC30220/26154-7868
Nacka HK30203/16144-7267
Järfälla HC30200/46153-10964
Värmdö HC30163/29137-9856
Spånga IS30154/38115-8756
Flemingsbergs IK30143/11292-9349
Haninge Anchors HC30141/312110-10747
Tierps HK30131/115124-10742
Hammarby30131/016109-12341
Lidingö Vikings30112/413105-12741

Göta Traneberg IK30113/11593-11340
Viggbyholm IK3093/018113-14533
SK Iron Hockey3071/31989-14226

Sudrets HC3020/12762-1728

Åker/Strängnäs HC3020/22681-1928
  

HockeyTvåan Östra

231003 (Visättra Ishall)
Flemingsberg-Hammarby 4-3 (1-1, 2-0, 1-2)
Mål, Flemingsberg: Fredrik Lindblom, Michael Rayneé, Rasmus Hagström, Daniel Kjellin Hammarby: Lukas Johansson, Alex Mattsson, Pontus Okerblad Westin
Utv, Flemingsberg: Benjamin Ahlsten, Kristopher Dahling Hammarby: Sammy Andersson
Skott: 37-44 (15-12, 11-16, 11-16)
Domare: Andreas Elfvengren/Anton Endahl, Erik Johnsson
Publik: 120

231006 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sollentuna 4-7 (0-0, 2-2, 2-5)
Mål, Hammarby: Marcus Nyqvist Jallow, William Ehn, Pontus Okerblad Westin, Måns Hallén Seppänen Sollentuna: Ture Edvardsson 2, William Hedman, Filip Möllerstedt, Oliver Rooth, Lucas Lagerstedt, Viktor Lundberg
Utv, Hammarby: Sammy Andersson 25, Jonathan Queckfeldt 25, Hampus Bartholdsson 6, Pontus Okerblad Westin, Henrik Lövgren Sollentuna: Andreas Ekström 25, Ture Edvardsson, Gustav Thuresson, Oliver Rooth
Skott: 23-34 (8-9, 7-7, 8-18)
Domare: Dennis Lennhammer/Eric Umberg, Jonathan Holmström
Publik: 130

231010 (Ekhallen)
Värmdö-Hammarby 8-3 (2-2, 3-1, 3-0)
Mål, Värmdö: Adam Björklund 2, Alexander Ahlin 2, Andreas Ahlström, Harald Himmerstål, Andreas Stjärnfeldt, Hampus Berg Hammarby: Alex Mattsson, Måns Hallén Seppänen, Pontus Okerblad Westin
Utv, Värmdö: Dan Åström Hammarby: Ludwig Andersson, William Ehn, Måns Hallén Seppänen, William Fällman, Henrik Lövgren, Pontus Okerblad Westin
Skott: 40-30 (14-10, 13-12, 13-8)
Domare: Branislav Milosavjlevic/Mathias Tegenfeldt, Rasmus Madsen
Publik: 102

231013 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Järfälla 2-5 (1-2, 0-2, 1-1)
Mål, Hammarby: William Fällman, Hugo Ros Källander Järfälla: Oliver Edberg Mäkinen 2, Christian Holmblad, Benjamin Kärrman, Emil Broed
Utv, Hammarby: Bruno Ndossi, Emil Lundström Järfälla: Love Lindquist 4, Anton Lindkvist, Alexander Heiskanen
Skott: 30-27 (6-17, 13-9, 11-11)
Domare: Mikael Ström/Viktor Eriksson, Anton Endahl
Publik: 110

231017 (Jägholmshallen)
Viggbyholm-Hammarby 6-1 (1-0, 3-1, 2-0)
Mål, Viggbyholm: Patrik Ekenståhl 3, Ludvig Johansson 2, Mattias Tumba Hammarby: Ludwig Tylenius
Utv, Viggbyholm: Patrik Ekenståhl 6, Isac Nord Hammarby: Bruno Ndossi, lagstraff, Lucas Selling, William Fällman
Skott: 38-25 (9-7, 12-7, 17-11)
Domare: Jonny Bergström/Elliot Östlin, Johan Pettersson
Publik: 97

231020 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Haninge 0-5 (0-0, 0-2, 0-3)
Mål: Oskar Johansson, Hampus Magnusson, Daniel Vilusic, Sebastian Bagge, Christian Olsson
Utv, Hammarby: Pontus Okerblad Westin 25, Måns Hallén Seppänen 25, Ludwig Tylenius 6, William Fällman, Philip Kecojevic, Bruno Ndossi Haninge: Andreas Kroon 31, Jonathan Fagerlund 4, Melvin Wahlqvist, Rasmus Wallentin-Mattsson
Skott: 36-26 (9-6, 13-12, 14-8)
Domare: Andreas Elfvengren/Melker Örneblad, Eric Umberg
Publik: 105

231024 (Vegahallen)
Tierp-Hammarby 4-1 (4-0, 0-0, 0-1)
Mål, Tierp: Sammy Andersson 3, Ville Önnebro Hammarby: Alex Mattsson
Utv, Tierp: David Akbar 4, Albin Säteri, Ante Lindström, Carl Aronsson Hammarby: William Ehn 25, Måns Hallén Seppänen, Johan Uhlin
Skott: 24-55 (15-15, 3-20, 6-20)
Domare: Adam Hållén/Johan Pettersson, Rasmus Madsen
Publik: 173

231027 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Tumba 4-7 (2-2, 2-3, 0-2)
Mål, Hammarby: Alex Wahtramäe 2, William Ehn, Johan Uhlin Tumba: André Nordstrand 2, Christoffer Anren 2, Dennis Finn-Olsson, Alexander Wetterling, Alexander Tärnström
Utv, Hammarby: Ludwig Tylenius, lagstraff, Sammy Andersson, Lucas Selling Tumba: Niklas Sandberg Örnmarker 4, Emil Tikka, Elias Jankler
Skott: 29-24 (13-5, 8-9, 8-10)
Domare: Christoffer Claar/Erik Budajev, Jonathan Holmström
Publik: 84

231104 (Hemse Ishall)
Sudret-Hammarby 3-4 (1-3, 0-0, 2-1)
Mål, Sudret: Felix Adman, Oskar af Bjur, Tobias Waktel Werkelin Hammarby: Hampus Bertholdsson 2, Ludwig Thylenius, Pontus Okerblad Westin
Utv, Sudret: Oskar Thorén, Gabriel Karlsson, Felix Adman, Alexander Nilsson, Oskar af Bjur, Jami Tuokkola Hammarby: William Ehn, Hampus Bartholdsson, Philip Kecojevic, Felix af Jochnick
Skott: 36-36 (12-15, 13-13, 11-8)
Domare: Martin Blystedt/Kalle Brouzell, Rasmus Madsen
Publik: 210

231107 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Åker/Strängnäs 5-3 (1-0, 1-2, 3-1)
Mål, Hammarby: Linus Lindahl 2, Hampus Bartholdsson, Pontus Okerblad Westin, Johan Uhlin Å/S: Hampus Mann, Oscar Sjölander, Max Eriksson
Utv, Hammarby: Lagstraff, Vilhelm Karlsson Å/S: Ludvig Vickman 4, Karl Andersson, Hugo Nilsson, Filip Carlsson
Skott: 59-21 (29-2, 9-14, 21-5)
Domare: Marcus Rosenberg/Rasmus Madsen, Johan Pettersson
Publik: 80

231110 (Stricct Travel Arena)
Spånga-Hammarby 3-0 (0-0, 2-0, 1-0)
Mål: Henric Croneld, Sebastian Båvensjö, Liam Blombergsson
Utv, Spånga: Liam Blombergsson, lagstraff, Gabriel Munck Hammarby: Sammy Andersson, Alex Wahtramäe, Johan Uhlin, Henrik Lövgren, William Ehn
Skott: 25-21 (7-5, 11-11, 7-5)
Domare: Axel Andrup/Andreas Törnqvist, Gustav Daniels

231114 (Kärrtorps IP)
Hammarby-SK Iron 13-5 (3-1, 8-1, 2-3)
Mål, Hammarby: Hampus Bartholdsson 3, Måns Hallén Seppänen 2, Alex Mattsson 2, Marcus Nyqvist Jallow, Philip Kekojevic, William Ehn, Linus Lindahl, Felix af Jochnick, Pontus Okerblad Westin Iron: Erik Östling, Gustav Leijon, Jonathan Wennås, Jacob Hedenström, Ludvig Wallin
Utv, Hammarby: Johan Uhlin, Henrik Lövgren Iron: lagstraff, Jesper Norstedt
Skott: 38-30 (12-11, 16-7, 10-12)
Domare: Elliot Jensson/Jonathan Holmström, Gustav Daniels
Publik: 81

231117 (Exakt Arena)
Lidingö-Hammarby 4-8 (2-2, 0-4, 2-2)
Mål, Lidingö: Gustav Dahlstedt, Linus BrofäldtAnton Puskás, Ross Jaldung Hammarby: Alex Mattsson 2, William Fällman 2, Felix af Jochnick 2, Pontus Okerblad Westin, Sammy Andersson
Utv, Lidingö: Marco Sandelgård 25, Loke Beckman 5, Linus Brofäldt, Joakim Lundh, Gustav Dahlstedt Hammarby: Hampus Bartholdsson 5, Jonathan Queckfeldt, Henrik Lövgren, Felix Af Jochnick, Vilhelm Karlsson
Skott: 26-38 (12-10, 4-19, 10-9)
Domare: Christoffer Claar/Eric Umberg, Lucas Ryegård
Publik: 0 (av ”säkerhetsskäl”)

231121 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Göta Traneberg 3-5 (0-2, 1-1, 2-2)
Mål, Hammarby: Alex Mattsson 2, Hampus Bartholdsson Göta: Rasmus Nilsson, Alexander Carlsson, Marwin Ingmarsson, Oskar Brändström, William Bengtsberg
Utv, Hammarby: Pontus Okerblad Westin 25, Hampus Bartholdsson 22, Linus Lindahl 4, Alex Mattsson, Måns Hallén Seppänen Iron: lagstraff, Victor Trägårdh, Marwin Ingmarsson, Rasmus Nilsson, Alexander Carlsson, William Bengtsberg
Skott: 34-29 (6-14, 13-8, 15-7)
Domare: Christoffer Claar/Jonathan Holmström, Erik Johnsson
Publik: 93

231124 (Nacka Ishall)
Nacka-Hammarby 6-2 (2-0, 3-1, 1-1)
Mål, Nacka: Pontus Palmborg 2, Philip Nilsson Fornes, Markus Ekroth, Filip Lekbrant, Hugo Fritzell Hammarby: William Ehn 2
Utv, Nacka: Victor Wasing, Filip Lekbrant, Philip Nilsson Fornes Hammarby: Hugo Säll, William Ehn, Marcus Nyqvist Jallow, Hampus Bartholdsson, Pontus Okerblad Wesin
Skott: 43-32 (16-6, 16-10, 11-16)
Domare: Elliot Jensson/Jonathan Svensson, Pontus Pedersen
Publik: 84

231205 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Flemingsberg 2-5 (0-0, 2-1, 0-4)
Mål, Hammarby: Linus Lindahl, Henrik Lövgren Flemingsberg: Robin Kokkonen 2, Leon Gustafsson, Marcus Ohlsson-Örnelius, Michael Rayneé
Utv, Hammarby: Hampus Bartholdsson 27, Kevin Bjärgestad 25, Måns Månsson, Pontus Okerblad Westin, William Fällman Flemingsberg: Daniel Kjellin 5, Radovan Hanula, Olle Umberg, Robin Kokkonen, Loke Johansson
Skott: 35-33 (9-13, 17-5, 9-15)
Domare: Branislav Milosavljevic/Erik Johnsson, Viktor Eriksson
Publik: 92

231208 (SVEAB Arena)
Sollentuna-Hammarby 5-2 (0-0, 1-1, 4-1)
Mål, Sollentuna: Tom Nilsson, Linus Fjällby, Jakob Berglund, Ville Honrborg, Simon Boman Hammarby: Sammy Andersson, Pontus Okerblad Westin
Utv, Sollentuna: Emil Sjöman 4, Gustav Carstelius, Henrik Berglund, Oliver Rooth Hammarby: Hugo Säll
Skott: 36-45 (12-14, 16-14, 8-17)
Domare: John Norling/Fred Jonsson, Lukas Mattsson
Publik: 97

231212 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Värmdö 2-6 (1-1, 1-5, 0-0)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt, Sammy Andersson Värmdö: Joel Ahlin 2, Adam Björklund 2, Elias Elmlund, Fredrik Skjernov
Utv, Hammarby: lagstraff Värmdö: Jamie Dahlgren, Carl Lilja, Elias Elmlund
Skott: 45-35 (15-8, 16-18, 14-9)
Domare: Branislav Milosavljevic/Eric Umberg, Jonathan Holmström
Publik: 67

231215 (Järfälla Ishall)
Järfälla-Hammarby 9-4 (4-1, 4-2, 1-1)
Mål, Järfälla: Emil Broed 4, Kalle Broed, Adrian Sjöqvist, Carl Sjögren, Arshia Dajalood, Ludwig Eriksson Hammarby: William Ehn, Viktor Burman, Hampus Bartholdsson, Pontus Okerblad Westin
Utv, Järfälla: Vicente Frank Floreberg 4, William Alterlund, Marcus Green, Timothy Holmström, Christian Holmblad Hammarby: Lagstraff, Marcus Nyqvist Jallow, William Fällman, Vilhelm Karlsson, Pontus Okerblad Westin, William Ehn
Skott: 43-33 (13-12, 14-10, 16-11)
Domare: Stefan Hurtig/Max Öberg, Mathias Tegenfeldt
Publik: 205

240109 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Viggbyholm 4-2 (1-0, 1-0, 2-2)
Mål, Hammarby: Alex Mattsson, Måns Hallén Seppänen, Hampus Bartholdsson, Sammy Andersson Viggbyholm: Patrik Ekenståhl, Carl Lorentzon
Utv, Hammarby: Måns Hallén Seppänen, Felix Af Jochnick, Alex Mattson, Jonathan Queckfeldt Viggbyholm: Oskar Palovaara
Skott: 25-28 (7-11, 7-7, 11-10)
Domare: Andreas Elfvengren/Jonathan Svensson, Gustav Daniels
Publik: 72

240112 (Torvalla B-hall)
Haninge-Hammarby 3-4 (1-0, 0-3, 2-1)
Mål, Haninge: Jonas Bäckström, Hampus Magnusson, Joakim Albertsson Hammarby: Måns Hallén Seppänen 2, Jonathan Queckfeldt, Emil Malysjev
Utv, Haninge: Adam Holmqvist Lindarv 4, Victor Dahl, Daniel Vilusic Hammarby: Pontus Okerblad Westin 4, Sammy Andersson 4, William Ehn, Melker Ferdfelt, Henrik Lövgren
Skott: 48-26 (13-6, 17-11, 18-9)
Domare: Andreas Elfvengren/Max Öberg, Elliot Östlin
Publik: 123

240116 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Tierp 5-2 (2-0, 2-0, 1-2)
Mål, Hammarby: Hampus Bartholdsson 2, Pontus Okerblad Westin, Emil Malysjev, Linus Lindahl Tierp: Ludvig Siljesvärd, Sammy Andersson
Utv, Hammarby: Måns Månsson 4, Måns Hallén Seppänen, lagstraff, VIlhelm Karlsson, Linus Lindahl, Lucas Selling, Jonathan Queckfeldt Tierp: Carl Aronsson 22, Jesper Sand-Roden
Skott: 26-26 (9-8, 12-13, 5-5)
Domare: Axel Andrup/Eric Umberg, Richard Pettersson
Publik: 97

240119 (Ishuset)
Tumba-Hammarby 4-1 (1-0, 2-1, 1-0)
Mål, Tumba: Robin Carneholm 2, Dorian Donath Sanchez, Niclas Svedberg Hammarby: Måns Månsson
Utv, Tumba: lagstraff, Nils Vikner, Oliver Karlström Hammarby: Alex Wahtramäe, Jonathan Queckfeldt
Skott: 44-22 (15-7, 21-10, 8-5)
Domare: Andreas Elfvengren/Pontus Pedersen, Erik Johnsson
Publik: 185

240127 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Sudret 6-3 (1-2, 1-0, 4-1)
Mål, Hammarby: Viktor Burman 3, Pontus Okerblad Westin 2, Mån Hallén Seppänen Sudret: Oskar Weström 2, Adam Lingström
Utv, Hammarby: William Ehn, Måns Hallén Seppänen Sudret: Hugo Lindby, Oskar Af Bjur, Oskar Weström, Emrik Söderström, Kasper Rocki, Jami Tuokkola, Joel Thorén
Skott: 35-24 (10-13, 15-4, 10-7)
Domare: Martin Blystedt/Kevin Brandt, Jakob Karlsson
Publik: 112

240130 (Åkers Ishall)
Åker/Strängnäs-Hammarby 1-6 (0-1, 1-4, 0-1)
Mål, Åker: Marcus Isberg Hammarby: Pontus Okerblad Westin 2, Hampus Bartholdsson, Måns Hallén Seppänen, William Ehn, Viktor Burman
Utv, Åker: Viktor Madell, Max Eriksson, Vilgot Östling
Skott: 33-44 (11-13, 9-17, 13-14)
Domare: Mikael Ström/Pontus Pedersen, Viktor Eriksson
Publik: 67

240202 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Spånga 4-1 (2-1, 1-0, 1-0)
Mål, Hammarby: William Ehn, Hampus Bartholdsson, Sammy Andersson, Alex Matsson Spånga: Sebastian Thorslund
Utv, Hammarby: Måns Månsson Spånga: Jonathan Tordhall, Emil Holm
Skott: 49-42 (16-17, 13-12, 20-13)
Domare: Andreas Elfvengren/Eric Umberg, Rasmus Madsen
Publik: 87

240206 (Thorséns Arena)
Iron-Hammarby 2-3 (2-0, 0-1, 0-1, 0-1)
Mål, Iron: Arthur Andersson, Ludwig Vesterlund Hammarby: Alex Mattsson, Hampus Bartholdsson, Christoffer Usov
Utv, Iron: Filip Wallin 20, William Hoffman 4, Erik Östling, Jesper Kvist Hammarby: Melker Ferdfelt, Sammy Andersson, Henrik Lövgren, Hampus Bartholdsson, Jonathan Queckfeldt, Viktor Burman
Skott: 22-36 (7-10, 9-12, 6-13, 0-1)
Domare: Otto Möller/Stefan Andersson, Mathias Tegenfeldt
Publik: 269

240209 (Stora Mossen)
Hammarby-Lidingö 7-2 (1-1, 1-1, 5-0)
Mål, Hammarby: Jonathan Queckfeldt 2, Christoffer Usov 2, Måns Månsson, Lucas Selling, Sammy Andersson Lidingö: Max Brodén, Albin Melin
Utv, Hammarby: Hernik Lövgren, Alex Mattsson, William Ehn, lagstraff, Sammy Andersson, Måns Månsson Lidingö: Karl Kinch, Albin Melin, Otto Axelsson
Skott: 30-25 (11-8, 11-8, 8-9)
Domare: Otto Möller/Eric Umberg, Fred Jonsson
Publik: 165

240213 (Stora Mossen)
Göta Traneberg-Hammarby 1-3 (0-1, 1-0, 0-2)
Mål, Göta: Alexander Carlsson Hammarby: William Fällman, Viktor Burman, Melkrer Ferdfelt
Utv, Göta: Vilhelm Ångman 20, Daniel Nordström, Oskar Brändström Hammarby: Sammy Andersson, Hampus Bartholdsson
Skott: 31-41 (12-14, 13-13, 6-14)
Domare: Maxim Fokin/Tom Nikander Samuelsson, Jonathan Holmström
Publik: 150

240218 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Nacka 3-2 (2-2, 1-0, 0-0)
Mål, Hammarby: Alex Mattsson, Hampus Bartholdsson, Lucas Selling Nacka: Sam Lindhagen Mellbin, Gustav Aderskog
Utv, Hammarby: Lucas Selling Nacka: lagstraff
Skott: 38-33 (13-15, 20-10, 5-8)
Domare: Axel Andrup/Eric Umberg, Tom Nikander Samuelsson
Publik: 120


Play off

240222 (Kärrtorps IP)
Hammarby-Nacka 3-4 (1-0, 0-1, 2-4)
Mål, Hammarby: Pontus Westin Okerblad, Jonathan Queckfeldt Nacka: Victor Wasing, Lukas Hilding, Erik Mallmin, Christoffer Jona
Utv, Hammarby: William Ehn, Melker Ferdfelt, Måns Hallén Seppänen, Måns Månsson, Hampus Bartholdsson Nacka: Lukas Hilding
Skott: 36-37 (17-8, 7-12, 12-17)
Domare: Andreas Elfvengren/Jonathan Holmström, Eric Umberg
Publik: 150

240224 (Nacka Ishall)
Nacka-Hammarby 5-1 (1-0, 1-1, 3-0)
Mål, Nacka: Pontus Palmborg 2, Hugo Fritzell, Gustav Aderskog, Lukas Hilding Hammarby: Pontus Westin Okerblad
Utv, Nacka: Christoffer Jona, Lucas Biberg, Pontus Palmborg, Joakim Haglund, Hugo Fritzell Hammarby: Pontus Okerblad Westin, Jonathan Queckfeldt, Alex Mattsson, Hampus Bartholdsson, Henrik Lövgren
Skott: 38-19 (12-7, 13-5, 13-7)
Domare: Simon Karlsell/Max Öberg, Jonathan Holmström
Publik: 252


Träningsmatcher

230822 (Ishuset)
IFK Tumba-Hammarby 10-4 (1-0, 4-3, 5-1)

230830 (Ekhallen)
Värmdö HC-Hammarby 5-3

230902 (Stora Mossen)
Hammarby-Nacka HK 3-4 es (3-3)

230905 (Torvalla Ishall)
Haninge Anchors-Hammarby 7-6 ot (6-6)

2309?? (Kärrtorp)
Hammarby-Haninge Anchors 2-3 ot (2-2)

230920 (Kärrtorp)
Hammarby-IFK Arboga 1-6

230924 (Kärrtorp)
Hammarby-IFK Tumba 5-3


Spelartruppen

Målvakter:
Zack Frost Grisalez, 25 år, 2 matcher
35. Oliver Palm, 20 år, 9 matcher
30. Hugo Säll, 23 år, 20 matcher
Backar:
4. Kevin Bjärgestad, 20 år, 8-0-0--0-25 (Haninge Anchors)
7. Melker Ferdfelt, 22 år, 31-1-13-14-6
Noah Fredmark, 20 år, 4-0-1-1-0
42. William Fällman, 21 år, 29-4-12-16-10 (Walpole Express, USA)
5. Elias Heiskanen, 21 år, 1-0-0-0-0
Pa-Mansu Janneh, 25 år, 10-0-1-1-0
Emre Kara, 18 år, 1-0-0-0-0 (Hammarby J)
2. Vilhelm Karlsson, 20 år, 31-0-1-1-8 (Tyresö/Hanviken)
25. Ludvig Lindberg, 20 år, 9-0-0-0-0 (Haninge Anchors)
Emil Lundström, 18 år, 4-0-0-0-2 (Hammarby J)
56. Henrik Lövgren 23 år, 29-1-6-7-18
Emil Malysjev, 22 år, 9-2-6-8-0 (Dynamo St.Petersburg)
Ludvig Eriksson Nilsson, 22 år, 1-0-0-0-0 (Viggbyholms IK)
37. August Nyblom, 22 år, 1-0-0-0-0
Alexander Roose, 18 år, 1-0-0-0-0 (Hammarby J)
Johan Uhlin, 22 år, 7-2-3-5-6
5. Alex Wahtramäe, 18 år, 4-2-3-5-4
Forwards:
48. Felix Af Jochnick, 24 år, 23-3-7-10-6
Ludwig Andersson, 19 år, 2-0-0-0-2 (Tyresö/Hanviken)
Melvin Andersson, 18 år, 1-0-0-0-0 (Hammarby J)
9. Sammy Andersson, 23 år, 23-6-7-13-41
21. Hampus Bartholdsson, 23 år, 28, 15-11-26-72 (Halmstad Hammers)
15. Viktor Burman, 23 år, 17-7-6-13-2 (Enköping SK)
Eric Coucher, 19 år, 3-0-0-0-0
19. William Ehn, 23 år, 31-9-12-21-43
16. Marcus Nyqvist Jallow, 20 år, 27-2-9-11-4
Lukas Johansson, 18 år, 3-1-0-1-0 (Hammarby J)
24. Philip Kecojevic, 20 år, 19-1-3-4-4
46. Linus Lindahl, 22 år, 26-5-8-13-6
14. Alex Mattsson, 21 år, 30-13-17-30-8
18. Måns Månsson, 23 år, 15-2-1-3-12
34. Bruno Ndossi, 25 år, 7-0-0-0-6
11. Pontus Okerblad, 28 år, 30, 16-21-37-66
22. Jonathan Queckfeldt, 23 år, 28-5-23-28-37
Liam Qvarnström, 18 år, 1-0-0-0-0 (Hammarby J)
Hugo Källander Ros, 19 år, 5-1-0-1-0 (Hammarby J)
42. Lucas Selling, 20 år, 29-2-10-12-8
11. Måns Hallén Seppänen, 21 år, 24-8-8-16-39
Oliver Strand, 19 år, 1-0-0-0-0
23. Ludwig Tylenius, 21 år, 21-2-1-3-8 (Connecticut Jr. Rangers, USA)
3. Christopher Usov, 28 år, 5-3-4-7-0 (Segeltorps IF)
Tränare:
Mats Weiberg
Assisterande tränare:
Totte Lindström



Ishockey, damer


DAMETTAN ÖSTRA

Södertälje SK12120/0097-736
Haninge Anchors HC 12 9 1/0248-24 29
AIK 21260/1542-3419

Team Uppsala HC1241/1738-3815
Hammarby1240/1720-4813
SHK HC1231/0 821-3311
SDE HF 21210/0 1117-993

DAMETTAN ÖSTRA FORTSÄTTNING

AIK 21082/0056-1228
SHK HC 10 5 1/1330-25 18
Sundbybergs IK1032/2330-3215

Kallhälls IF1030/1627-4210
SDE HF 21021/2 527-4810
Hammarby1021/1 621-329

KVALSERIE TILL DAMETTAN

SDE HF 2650/0122-1115
Hammarby650/0119-1515
Kalhälls IF610/059-243
Järna SK610/059-243
  En Hammarbyspelare, Clara Matchett, representerade Stockholms TV-Pucklag som slutade trea efter semifinalsförlust mot Västergötland med 3-4.


Damettan Östra

231005 (Torvalla)
Haninge-Hammarby 3-2 ot (1-0, 0-0, 1-2, 1-0)
Mål, Haninge: Iveta Koka, Alexandra CIpparone, Denise Husak Asp Hammarby: Yara Fransen, Sigrid Jason
Utv, Haninge: Sandra Halldén, Anna Löfstedt Hammarby: Sigrid Jason, Alice Strand
Skott: 40-20 (11-2, 11-8, 14-10, 4-0)
Domare: Conny Ringman/Erik Humble, Olle Nyberg Stock

231008 (Ziknensdamm)
Hammarby-Södertälje 0-10 (0-2, 0-4, 0-4)
Mål: Estelle Forsberg 2, Mary Mcdonald 2, Ellen Laurence 2, Miny Lindholm, Mimmi Gill, Beatrice Hjälm, Indiria Bosch
Utv, Hammarby: Saga Berglund, lagstraff, Sigrid Jason SSK: Sunna Bjorgvinsdottir
Skott: 9-63 (2-18, 6-20, 1-25)
Domare: Johan Berg/Wilmer Ilonen, Magnus Åstrand
Publik: 47

231013 (PEK-hallen)
SDE 2-Hammarby 1-3 (0-1, 0-2, 1-0)
Mål, SDE: Hilda Arhammar Pakarinen Hammarby: Linnea Strandfeldt 2, Emilija Tuciute
Utv, SDE: Tindra Azzopardi 4, Julia Cansund-Lundin 4, lagstraff Hammarby: Nova Gustavsson Nyberg 4, Lina Sandberg, Linnea Standfeldt, Saga Berglund
Skott: 13-38 (0-12, 9-9, 4-17)
Domare: Fredrik Ohlsson/Dennis Forslund, Lucas Thybeck-Söderberg

231018 (Enebygergs Ishall)
SHK Hockey-Hammarby 1-3 (0-3, 0-0, 1-0)
Mål, SHK: Disa Carlsson Hammarby: Sigrid Jason, Emmi Nuutinen, Linnea Strandfeldt
Utv, SHK: Marie Lamenoise 6, Emilia Englund, Alva Lööf, Elin Lundvall Hammarby: Lina Sandberg, Emmi Nuutinen, Sigrid Jason, Wilma Lindgren
Skott: 26-22 (12-5, 5-12, 9-5)
Domare: Marcus Andersson/Tova Andersson, Leon Holmström
Publik: 75

231022 (Zinkensdamm)
Hammarby-AIK 2 1-2 (0-0, 1-2, 0-0)
Mål, Hammarby: Wilma Lindgren AIK: Alexandra Cservjacsenko, Nova Åberg
Utv, Hammarby: Frida Peterson, Saga Berglund AIK: Alexandra Cservjacsenko, Cornelia Anderson, Embla Tehler
Skott: 15-38 (4-13, 4-17, 7-8)
Domare: Johan Berg/Gabriel Salvini-Lidbeck, Adam Harrysson
Publik: 48

231029 (Gränby Ishall)
Team Uppsala-Hammarby 2-1 (1-0, 0-1, 1-0)
Mål, Uppsala: Jenny Nilsson, Colleen Donoghue Hammarby: Frida Peterson
Utv, Uppsala: Evelina Sundell 4, Amalia Ojanne 4, Leontine Almén 4, Julia Weckström, Tilda Pettersson, Justyna Zyla Hammarby: Saga Berglund, Alice Strand, Khrystyna Zahrekova, Emilija Tuciute, Edla Björn, Frida Peterson
Skott: 41-28 (20-9, 10-11, 11-8)
Domare: Marcus Andersson/Emma Westrin, Tova Andersson
Publik: 85

231119 (Scaniarinken)
Södertälje-Hammarby 12-0 (6-0, 3-0, 3-0)
Mål: Ellen Laurence 4, Pia Pren 3, Hunter Mosher 2, Betarice Hjälm, Kajsa Wallin, Estelle Forsberg
Utv, SSK: Marissa Panula, Indira Bosch Hammarby: Felice Rönnlund, Sofia Vidmo, Saga Berglund, Tova Karlsson
Skott: 84-13 (31-3, 22-4, 31-6)
Domare: Anders Perman/August Stedt, Gustav Bark
Publik: 97

231122 (Zinkensdamm)
Hammarby-Haninge 1-6 (0-5, 0-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Saga Berglund Haninge: Iveta Koka 2, Anna Löfstedt 2, Denise Husak Asp, Katrine Westmark
Utv, Hammarby: Sigrid Jason 4, Frida Peterson, Emmi Nuutinen, Alice Strand, Clara Matchett, Emilija Tuciute Haninge: Anna Löfstedt 4, Alexandra Cipparone, Rebecca Birgestam
Skott: 22-46 (2-18, 16-6, 4-22)
Domare: Jimmy Blomqvist/Thea Enström, Peter Wattvil
Publik: 35

231126 (Zinkensdamm)
Hammarby-SDE 2 3-1 (1-1, 1-0, 1-0)
Mål, Hammarby: Sigrid Jason, Emmi Nuutinen, Wilma Lindgren SDE: Tindra Azzopardi
Utv, SDE: Tea Hamnmark, Embla Åberg
Skott: 57-16 (18-8, 18-4, 21-4))
Domare: Magnus Eriksson/Simon Greger, Ludwig Madeon
Publik: 23

231129 (Zinkensdamm)
Hammarby-SHK 2-4 (0-4, 1-0, 1-0)
Mål, Hammarby: Sigrid Jason, Wilma Lindgren SHK: Josefine Wiklund, Ida Isaksson, Wilma Mörk, Ella Jansson
Utv, Hammarby: Frida Peterson 4, Nova Gustavsson Nyberg, Felice Rönnlund SHK: Alva Lööf 4, Marie Lamenoise, Jennie Ek, Josefine Wiklund
Skott: 23-30 (6-15, 10-7, 7-8)
Domare: Christoffer Malmström/Jimi Siekkinen, Peter Wattvil
Publik: 21

231202 (Ulriksdals IP)
AIK 2-Hammarby 4-1 (0-0, 3-0, 1-1)
Mål, AIK: Ella Sköldebäck, Madeleine Al-Hammami, Lionelle Näslund, Nathalie Näslund Hammarby: Lovisa Janhäll
Utv, AIK: Ella Sköldebäck 4, Madeleine Al-Hammami, Alexandra Cservjacsenko, Matilda Lindström Hammarby: Evelina Jacobsen 4, Alice Strand, Emmi Nuutinen, Frida Peterson
Skott: 40-17 (14-5, 16-6, 10-6)
Domare: Robert Sköldbring/Olle Nyberg Stock, Vida Sihlén
Publik: 25

231210 (Zinkensdamm)
Hammarby-Uppsala 3-2 (1-1, 1-0, 1-1)
Mål, Hammarby: Wilma Lindgren, Edla Björn, Saga Berglund Uppsala: Ebba Karlsson-Moberg, Olivia Klaar
Utv, Hammarby: Emilija Tuciute, Frida Peterson, Nova Gustavsson Nyberg Uppsala: Tilda Pettersson, Ida Wickström
Skott: 22-36 (7-11, 10-9, 5-16)
Domare: Magnus Eriksson/Vida Sihlén, Peter Wattvil
Publik: 35


Damettan Östra Fortsättning

240114 (Zinkensdamm)
Hammarby-Kallhäll 6-0 (1-0, 4-0, 1-0)
Mål: Sigrid Jason 3, Clara Matchett 2, Amanda Johansson
Utv, Hammarby: Sigrid Jason, Evelina Jacobsen, Felice Rönnlund, Alice Strand Kallhäll: Lisa Engberg Wadman, Sandra Claesson
Skott: 43-22 (10-6, 17-7, 16-9)
Domare: Johan Berg/Nuriddin Mahmudov, Magnus Nordberg
Publik: 32

240117 (Zinkensdamm)
Hammarby-Sundbyberg 2-3 (1-0, 0-1, 1-1, 0-1)
Mål, Hammarby: Wilma Lindgren, Linnea Strandfeldt Sundbyberg: Viktoria Wolf, Jessika Runolf, Antonia Liljefors
Utv, Hammarby: Tova Karlsson, Felice Rönnlund Sundbyberg: Antonia Liljefors, Laura Johnsson
Skott: 33-24 (11-5, 12-11, 10-7, 0-1)
Domare: Conny Ringman/Daniel Wistrand, Jimi Siekkinen
Publik: 21

240121 (PEK-hallen)
SHK Hockey-Hammarby 0-2 (0-0, 0-0, 0-2)
Mål: Felice Rönnlund, Wilma Lindgren
Utv, SHK: Marie Lamenoise 25, Josefina Andersson, Ella Jansson Hammarby: Emmi Nuutinen, Tova Karlsson, Saga Berglund
Skott: 27-27 (13-7, 6-9, 8-11)
Domare: Alexander Ellnebrant/Oskar Ericsson, Leo Brink
Publik: 86

240128 (Zinkensdamm)
Hammarby-SDE 2-1 (0-0, 0-0, 1-1, 1-0)
Mål, Hammarby: Wilma Lindgren, Sigrid Jason SDE: Hanna Åström
Utv, Hammarby: Felice Rönnlund 4, Edla Björn, Sigrid Jason, Emilija Tuciute SDE: Ida Van Hogerlinden
Skott: 35-20 (14-6, 5-3, 13-11, 3-0)
Domare: Andreas Starberg/Daniel Sahlberg, Adam Harrysson
Publik: 35

240206 (Zinkensdamm)
Hammarby-AIK 2 0-7 (0-3, 0-2, 0-2)
Mål: Alexandra Cservjacsenko 3, Madeleine Al-Hammami, Matilda Lindström, Saga Wengborn, Nova Åberg
Utv, Hammarby: Tova Karlsson, Emilija Tuciute, Saga Berglund AIK 2: Ella Sköldebäck, Alexandra Cservjacsenko, Tilda Edsman
Skott: 5-41 (2-11, 2-15, 1-15)
Domare: Tarun Olsson/Erik Humble, Daniel Wistrand
Publik: 44

240211 (Kallhälls Ishall)
Kallhäll-Hammarby 5-3 (2-1, 1-1, 2-1)
Mål, Kallhäll: Sophie Westlund 2, Nathalie Romlin, Lisa Engberg Wadman, Linda Olofsson Hammarby: Nova Gustavsson Nyberg, Felice Rönnlund, Emilija Tuciute
Utv, Kallhäll: Julia Åberg Hammarby: Alice Strand 4, Emilija Tuciute
Skott: 26-43 (8-21, 8-11, 10-11)
Domare: Magnus Eriksson/Sara Norman Widell, Ruben Liljestrand
Publik: 32

240215 (Tulehallen)
Sundbyberg-Hammarby 3-2 (1-2, 1-0, 1-0)
Mål, Sundbyberg: Ida Kyrillis 2, Viktoria Wolf Hammarby: Sigrid Jason, Linn Mattsson
Utv, Sundbyberg: Laura Johnsson Hammarby: Linnea Strandfeldt, lagstraff, Edla Björn, Linn Mattsson
Skott: 20-27 (6-8, 8-8, 6-11)
Domare: Johan Boberg/Pontus Persson, Ruben Liljestrand
Publik: 30

240218 (Zinkensdamm)
Hammarby-SHK 2-3 (1-0, 0-0, 1-3)
Mål, Hammarby: Linnea Strandfeldt, Felice Rönnblad SHK: Josefine Wiklund, Disa Carlsson, Victoria Spring
Utv, Hammarby: Alice Strand 4, Felice Rönnlund, Sigrid Jason, Frida Peterson, Tova Karlsson SHK: Josefine Wiklund, Disa Carlsson, Emilia Englund, Marie Lamenoise
Skott: 27-43 (10-14, 9-13, 8-16)
Domare: Mathias Tegnér/Laban Martini, Hugo Sahlin
Publik: 25

240229 (Ulriksdals IP)
AIK 2-Hammarby 4-1 (2-0, 1-1, 1-0)
Mål, AIK: Nova Åberg 2, Madeleine Al-Hammami, Nathalie Näslund Hammarby: Wilma Lindgren
Utv, AIK: Saga Wengborn Hammarby: Tova Karlsson, Sofia Vidmo, Nova Gustavsson Nyberg, Evelina Jacobsen
Skott: 46-17 (16-4, 11-8, 19-5)
Domare: Jacob Spångberg/Laban Martini, Kim Leijd
Publik: 34

240301 (Enebybergs Ishall)
SDE 2-Hammarby 6-1 (2-0, 2-0, 2-1)
Mål, SDE: Wiktoria Sikorska 2, Andrea Kaspersen, Maree Dijkema, Embla Åberg, Lotti Odnoga Hammarby: Emilija Tuciute
Utv, SDE: Tindra Azzopardi 4, Embla Åberg Hammarby: Tova Karlsson 4, Evelina Jacobsen, Wilma Lindgren
Skott: 51-14 (16-8, 18-2, 17-4)
Domare: Daniel Okonor/Ruben Liljestrand, Melvin Kidegren


Kvalserie till Damettan Östra

240306 (Zinkensdamm)
Hammarby-SDE 2 3-7 (0-2, 0-4, 3-1)
Mål, Hammarby: Clara Matchett 2, Lovisa Janhäll SDE: Embla Åberg 2, Wiktoria Sikorska 2, Gabriela Ann Jones, Maree Dijkema, Tuva Lööf Persson
Utv, Hammarby: Nova Gustavsson Nyberg, Sofia Vidmo, Tova Karlsson, lagstraff SDE: Ida van Hogerlinden
Skott: 22-40 (6-10, 4-17, 12-13)
Domare: Alexander Gleisner/Håkan Karlsson, Olle Nyberg Stock
Publik: 32

2403010 (Kallhälls Ishall)
Kallhäll-Hammarby 2-6 (1-2, 0-2, 1-2)
Mål, Kallhäll: Sophie Westlund 2 Hammarby: Linn Mattsson 2, Linnea Strandfeldt 2, Clara Matchett, Sigrid Jason
Utv, Kallhäll: Sandra Claesson 6, Madeleine Gustafsson Hammarby: Saga Berglund 22, Linnea Strandfeldt, Tova Karlsson
Skott: 24-52 (1-2, 0-2, 1-2)
Domare: Magnus Eriksson/Adam Harrysson, Kim Leijd

240313 (Zinkensdamm)
Hammarby-Järna 4-0 (1-0, 0-0, 3-0)
Mål: Linnea Strandfeldt, Linn Mattsson, Wilma Lindgren, Lovisa Janhäll
Utv, Hammarby: Evelina Jacobsen 4, Linn Mattsson Järna: lagstraff, Flora Åström, Evelina Andersson
Skott: 48-21 (18-8, 17-6, 13-7)
Domare: Martin Kaba/RIckard Kihlberg, Wilma Westlund
Publik: 29

240315 (Järna Ishall)
Järna-Hammarby 0-4 (0-0, 0-4, 0-0)
Mål: Linnea Strandfeldt, Malin Melander, Lovisa Janhäll, Evelina Jacobsen
Utv, Hammarby: Lagstraff, Tova Karlsson
Skott: 13-35 (4-14, 4-12, 5-9)
Domare: Kim Axelsson/Fabian Taubermann, Alvin Fernberg
Publik: 105

240324 (Enebybergs Ishall)
SDE 2-Hammarby 3-5 (0-0, 0-4, 3-1)
Mål, SDE: Hilda Arhammar Pakarinen, Andrea Kaspersen, Ella Planting-Bergloo Hammarby: Felice Rönnlund 2, Saga Berglund, Emilija Tuclute, Sigrid Jason
Utv, Hammarby: Nova Gustavsson Nyberg, Saga Berglund
Skott: 38-19 (9-7, 10-7, 19-5)
Domare: Andreas Liljebjörn/Victor Dahl, Håkan Karlsson

240326 (Zinkensdamm)
Hammarby-Kalhäll 9-1 (5-0, 1-0, 3-1)
Mål, Hammarby: Clara Matchett 2, Tova Karlsson 2, Saga Berglund, Felice Rönnlund, Linn Mattsson, Sigrid Jason, Emilija Tuclute Kallhäll: Julia Åberg
Utv, Hammarby: Clara Matchett, Emilija Tuciute Kallhäll: Madeleine Gustafsson 4, Anna Perkins, Marlene Henningsson
Skott: 58-15 (21-4, 16-6, 21-5)
Domare: David Göransson/Wilma Westlund, Thea Enström
Publik: 29


Träningsmatcher

230920 (Zinkensdamm)
Hammarby-AIK 2 2-5

Spelartruppen

Målvakter:
1. Sandra Borglycke, 38 år, 1 match (Sundbybergs IK/tidigare Hammarby)
31. Ella Byhlin, 16 år, 13 matcher
1. Märta Hederstam, 14 år, 1 match (Haninge Anchors)
Ellen Mantere, 13 år, 1 match (Hammarby J)
1. Linn Wåger, 20 år, 6 matcher (AIK)
Backar:
3. Tova Karlsson, 17 år, 18-2-2-4-22 (Hammarby J)
Sara Nilsson, 17 år, 2-0-0-0-0 (Hammarby J)
23. Emmi Nuutinen, 17 år, 22-1-4-5-8 (Hammarby J)
72. Nova Gustavsson Nyberg, 17 år, 21-1-4-5-14 (Hammarby J)
6. Frida Peterson, 21 år, 13-1-2-3-16
Melina Söderling, 18 år, 1-0-0-0-0
16. Emilija Tuciute, 17 år, 24-5-5-10-14
25. Sofia Vidmo, 18 år, 21-0-2-2-6 (Haninge Anchors)
Khrystyna Zahrekova, 18 år, 4-0-0-0-2
Forward:
7. Saga Berglund, 16 år, 22-4-8-12-38 (Haninge Anchors)
10. Edla Björn, 17 år, 15-1-1-2-6 (Haninge Anchors)
22. Yara Fransen, 22 år, 7-1-1-2-0 (Cold Play Sharks Mechelen)
Wilma Gustafsson, 18 år, 3-0-0-0-0 (Hammarby J)
Asal Heydari, 32 år, 6-0-0-0-0 (Farmanieh HC, Iran)
30. Evelina Jacobsen, 17 år, 17-1-2-3-14 (Hammarby J)
27. Lovisa Janhäll, 17 år, 20-4-3-7-0 (Hammarby J)
14. Sigrid Jason, 22 år, 26-12-8-20-16
33. Amanda Johansson, 17 år, 2-1-0-1-0 (Karlskrona HK)
4. Wilma Lindgren, 20 år, 27-9-8-17-4 (Tullinge TP)
18. Clara Matchett, 15 år, 20-7-9-16-4
12. Linn Mattsson, 16 år, 8-5-6-11-4 (Djurgårdens IF)
15. Malin Melander, 16 år, 15-1-1-2-0 (Hammarby J)
68. Felice Rönnlund, 16 år, 18-6-4-10-14 (Hammarby J)
12. Lina Sandberg, 21 år, 6-0-0-0-4 (Tullinge TP)
9. Alice Strand, 15 år, 21-0-5-5-18
13. Linnea Strandfeldt, 15 år, 23-9-4-13-6 (Hammarby J)
Huvudtränare:
Mats Weiberg
Ass tränare:
Jonas Fredmark
Lagledare:
Annica Svensson
MaterialförvaltareL
Elias Heiskanen
Jonas Hellsten
Kurre Lundgren



Rodd


Malin Wahnström Sundström plockade hem fyra medaljer under World Rowing Indoor Championships och 2024 European Rowing Indoor Championships i Prag som genomfördes i slutet av februari.
  Hon vann VM och EM individuellt på 500 meter i klassen 45-49 år, och fick ett silver i de bägge tävlingarna i damstafetten.
  Sedan gick hon och försvarade sitt SM-guld på 500 m i inomhusrodd i mars.

SM, inomhus

Dam senior 500m

1. Malin Sundström



Rugby, herr


Träningsmatch

240413 (Kreta)
Cretan Gunners RFC-Hammarby (Hammarbyvinst)



Skidor


Hammarby skidor, som nu för tiden i första hand är en motionsförening, körde försäsongsträning i oktober i Hammarbybacken, med bland annat stiglöpning med stavar och skidgångspass.
  Totalt 55 Hammarbyåkare genomförde årets Vasalopp, vaav 34 i huvudloppet. Bäst på herrsidan kom Fredrik Andersson på en 818:e plats. Bland damerna kom Sofie Wihlborg på 1578:e plats.



2024



Bandy, herr



Annons ur Situation Stockholms decembernummer 2023.

Januari 2024.

Och här en från februari 2024.

22 oktober: Bild från bandyns skridskoskola i Gubbängshallen. Foto: BENJAMIN THORÉN.

Fotboll, herr



Ett matchprogram från säsongen.

Handboll, dam



2 december: Annons inför derbyt mot GT Söder.

Supportrar



Medlemskort Bajen Fans.